Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,016

  Letrsia shqiptare - Pasqyra e temave t shkrimtarve shqiptar

  N kto faqe do t gjeni informacione mbi jetn dhe krijimtarin si dhe krijimet e
  335 letrarve shqiptar.


  Kjo sht pmbledhja m e madhe e letrarve shqiptar n internet. Pr realizimin e ktij projekti (i cili sht n prpunim e sipr...) falenderojm antart dhe stafin e faqeve tona gjat dhjet vjearit t kaluar.
  ALBASOUL

  Autort e Hershm dhe Letrsia e Bejtexhinjve:
  Shek XV - Shek XVIII


  Bardhi, Frang (1606 - 1643)
  Barleti, Marin (1460-1513)
  Bogdani, Pjetr (1625 - 1689)
  Budi, Pjetr (1566 - 1622)
  Buzuku, Gjon (1555)
  Frakulla (Berati), Nezim (1680-1760)
  Hoxha,Abdylmalih
  Kamberi, Hasan Zyko (fundshek XVIII - XIX)
  Keta, Nikoll (1740-1803)
  Matrnga, Lek (1560 - 1619)
  Naibi, Sulejman (1772)
  Serembe, Zef (1844 - 1901)
  Ulqinaku, Ali Riza (1855 - 1913)

  Historik: Letrsia E Bejtexhinjve
  Asdreni,Aleksandr Stavre Drenova(1872 - 1947)
  ajupi,Andon Zako (1866 - 1930)
  DeRada, Jeronim (1814 - 1903)
  Fishta, Gjergj (1871-1940)
  Frashri,Naim (1846-1900)
  Grameno, Mihal(1871 - 1931)
  Gjeovi, Shtjefn (1874-1929)
  Koliqi, Ernest (1901 - 1975)
  Konica, Faik (1875 - 1942)
  Kuteli, Mitrush (Dhimitr Pasko) (1907 - 1967)
  Mekuli, Esad (1916 - 1995)
  Migjeni, Millosh Gjergj Nikolla(1911 - 1938)
  Mjeda, Ndre (1866 - 1937)
  Noli, Theofan Stilian (1882 - 1965)
  Pasha,Vaso (1825 - 1892)
  Poradeci, Lasgush (1899 - 1987)
  Spase, Sterjo (1914 - 1989)
  Strmilli, Haki(1895 - 1953)
  Shantoja, Lazr (1892-1945)
  Shiroka,Filip (1859 - 1935)

  Historik: Letrsia e Rilindjes
  Autort e Kohs son:
  Fundshekulli i XX-t - Shek XXI  A

  Abdylazis Islami
  Abdullah Konushveci
  Abdullah Zeneli
  Adem Berisha
  Adrian Christian Kyyku
  Adhurim Lako
  Agim Dedej*gjithashtu antar n forum
  Agim Doi*gjithashtu antar n forum
  Agim Faja
  Agim Gjakova
  Agim Pepa
  Agim Shehu
  Agim Spahiu
  Agron Shele
  Agron Tufa
  Aida Dizdari
  Alban Bala
  Alban Tartari
  Albana Mlyshi
  Albert Gjoka
  Albert Ukelli
  Albert Zholi
  Aleko Likaj
  Aleksandr ipa
  Aleksandr Moisiu
  Alfred apaliku
  Ali Asllani
  Ali Musaj
  Ali Podrimja
  Alma Papamihali
  Altin Galanxhi
  Anisa Proda
  Anton efa
  Anton Pashku
  Anton (Ndoc) Paplekaj
  Aqif Hysa
  Arbe Elo
  Arben okaj
  Arben Prendi
  Arianit Roshi*gjithashtu antar n forum
  Arian Leka
  Arshi Pipa
  Artur Spanjolli
  Avni Elmazi
  Azem Shkreli
  Aziz Mustafa  B

  Bahtir Hamza
  Bardhyl Londo
  Bedri Dedja
  Behauddin Gashi
  Ben Belushi
  Beqir Musliu
  Bertiana Simo
  Besim Bokshi
  Besnik Mustafaj
  Betim Muo
  Bezat Rrahmani
  Bilal Xhaferi
  Blerim Kasneci
  Blerim Namani
  Bora Pajo
  Brisida Isufaj
  Brunilda Boova*gjithashtu antar n forum
  Brunilda Zllami
  Bujar Muaj

  eriz Loloi  D

  Dalan Luzaj
  Danel Cana
  Daut Demaku
  Dhimitr Pilika
  Dhimitr Xhuvani
  Dhimitraq Papando*gjithashtu antar n forum
  Dhori Qiriazi
  Diana Culi
  Diana Seitaj
  Dilaver Asani
  Din Mehmeti
  Dituri Dizdari
  Dorian Kulla*gjithashtu antar n forum
  Drago Siliqi
  Drita omo
  Dritan Zaimi
  Dritro Agolli
  Driton Zenku*gjithashtu antar n forum
  Duro Mustafai  E

  Edmond ali
  Edmond Tupja
  Edmond Shallvari*gjithashtu antar n forum
  Elida Demaj
  Elinda Marku*gjithashtu antare n forum
  Eliona Nai
  Elmiha Drishti
  Elvira Dones
  Endri Xhafo
  Engjll Koliqi
  Enver Gjerqeku
  Erion Selmani
  Ervin Hatibi
  Eva Gavani
  Eva Hila
  Evis Qaja  F

  Fadil Shyti
  Faik Ismajli
  Faik Konica
  Faslli Haliti
  Fatime Kulli
  Fation Pajo
  Fatmir Baci
  Fatmir Gjata
  Fatmir Muja
  Fatos Arapi
  Fatos Kongoli
  Fejzulla Duraku
  Ferdinand Laholli
  Ferit Lamaj
  Ferit Ramadani
  Flurans Ilia*gjithashtu antar n forum
  Franco Esposito (arbresh)
  Fran Camaj
  Frederik Rreshpja  G

  Gaspr Pali
  Gavril Dara (I riu)
  Gentian Banaj*gjithashtu antar n forum
  Gzim Basha
  Gzim Hajdari *Shkruan m shum n Italisht
  Gzim Mekuli
  Granit Zela  GJ

  Gjek Marinaj  H

  Hiqmet Meaj
  Hafiz Ali Kora
  Hajredin Muja
  Hajrush Indrizi
  Halil Kajtazi
  Halim Haziraj
  Havzi Nela
  Hida Halimi
  Hil Mosi
  Hiqmet Meaj
  Hyzedin Hima  I

  Ibrahim Abedini
  Ibrahim Kodra
  Ilir Kadia
  Ilirian Zhupa
  Irena Vreto
  Irfan Bregu
  Irma Kurti
  Ismail Kadare
  Isuf Luzaj
  Iva Cipuri
  Izet Shehu


  J

  Jakov Xoxa
  Jonida Beqo
  Jorgo Bllaci
  Jorgo Telo*gjithashtu antar n forum
  Jul Variboba
  Jusuf Grvalla  K

  Kasm Trebeshina
  Keze (Kozeta) Zylo
  Kim Mehmeti
  Klara Buda
  Klito Fundo
  Koi Petriti
  Koo Kosta
  Kolec Traboini
  Kostaq Duka
  Krenar Zejno
  Kristina Rasi  L

  Llambi Gjikuli
  Lame Kodra
  Lediana Kapaj*gjithashtu antar n forum
  Lediana Stillo
  Leka Ndoja
  Lek Gjoka
  Lindita Arapi
  Lindita Dragusha
  Llemadeo Dukagjini
  Lorik Hasangjekaj
  Luan Starova
  Luigj Gurakuqi
  Luljeta Danaj
  Luljeta Lleshanaku
  Luljeta Selimi
  Lumnije Hoxha  M

  Majlinda Bashllari*gjithashtu antare n forum
  Maks Gjerazi
  Maku Pone
  Mark Bregu
  Martin Camaj
  Mehmet Elezi
  Mehmet Kraja
  Merdena Kelmendi
  Merita Bajraktari McCormack
  Mexhid Yvejsi
  Mihal Hanxhari
  Mihal Zallari
  Mihallaq Luarasi
  Milazim Krasniqi
  Mimoza Ahmeti
  Mirko Gashi
  Moikom Zeqo
  Muhamed Krveshi
  Musine Kokalari


  N

  Naim Berisha
  Namik Selmani
  Nasi Lera
  Ndoc Gjetja
  Ndrek Zalli
  Ndue Hila
  Ndue Marku
  Neki Ago
  Nexhip Ejupi
  Nn Tereza
  Nerinda Hysa
  Net Izveizi
  Niko Nikolla
  Nikoll Filja
  Nonda Bulka
  Nuhi Vina  O

  Ornela Vorpsi  P

  Pandi Kordha
  Pano Taci
  Pllumb Velo
  Pllumb Kulla
  Petraq Kolevica
  Petraq Risto
  Petrit Palushi
  Petrit Ruka
  Petro Marko
  Pierre-Pandeli Simsia
  Piro Kuqi*(1942 - 2006)
  Pjetr Jaku
  Polikseni Ninka
  Pre Zogaj
  Primo Shllaku
  Proletar Zilja  Q

  Qazim D. Shehu  R

  Ramadan Sinani
  Rasim Selmanaj
  Renato Rapi
  Renis Nushaj
  Rexhep Ajazi
  Rexhep Elmazi
  Rexhep Qosja
  Riat Ajazaj
  Ridvan Dibra
  Rifat Kukaj
  Risto Siliqi
  Rita Petro (Filipi)
  Riza Braholli
  Riza Sheqiri
  Robert Martiko
  Robert Shvarc
  Roland Gjoza
  Rozi Theohari
  Rrustem Geci
  Rudina Berdynaj
  Rudina Madani
  Rudina Xhunga
  Rudolf Marku
  S & SH

  Sabit Abdyli
  Sabit Idrizi*gjithashtu antar n forum
  Sabri Godo
  Sadik Aliaj *gjithashtu antar n forum
  Salajdin Saliu
  Sali Bashota
  Sami Frashri
  Sami Gjoka
  Selim erkezi
  Serxhio Prelashi
  Shazim Mehmeti
  Shefki Karadaku
  Shehrije Mustafa
  Shklqim ela
  Shpendi Sollaku No
  Shptim Kelmendi
  Shpresa Musaj
  Shqipe Malushi
  Sknder P. Luarasi
  Sknder Mustafi
  Sknder Rusi*gjithashtu antar n forum
  Sknder Temali
  Skifter Kllii
  Skiro Di Maxho
  Sonila Reka *Shkrimtare e re shqiptare - shkruan n gjuhn angleze
  Stavri Pone
  Suzana Zisi*gjithashtu antare n forum  T & Th

  Tanush Kaso
  Tasim Aliaj
  Teodor Keko
  Teuta (Ahmeti) Kamberi
  Thani Naqo
  Timo Flloko
  Trifon Xhagjika  V

  Valbona Bozgo
  Vath Koresh
  Vedat Kokona
  Vehbi Sknderi
  Vin Zefiri
  Vinenc Prennushi, At
  Violeta Allmua
  Violeta Gjoka
  Virgjil Mui
  Visar Zhiti
  Vjollca Dibra
  Vjollca Spaho
  Vorea Ujko
  Vullnet Mato  XH


  Xhemal Gora
  Xhevahir Spahiu  Y

  Ylljet Alikaj
  iYmer Berbati  Z

  Zef Zorba(1920-1993)
  Zija ela
  Ziko Ll. Kapurani
  Zyhdi Morava
  Tema t tjera n kt forum

  1. 100 Poezit m t mira t shqipes
  2. Rrfime nga femrat e dhunuara gjat lufts n Kosov
  3. Fabula nga autor Shqiptar
  4. Cikl Patriotik  p.s. faqja sht duke u prpunuar
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 19-10-2014 m 22:28

 2. 3 antart m posht falenderuan Fiori pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Izabela m (29-10-2013),Mariksel (22-12-2015),Neteorm (15-04-2021)

 3. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,016
  Nse jeni nj poet/shkrimtar shqiptar apo thjesht keni pasion t shkruani, ju ftojm q t regjistroheni n forumin shqiptar pasi vetm si antar i regjistruar ju do t mund t publikoni krijimtarin tuaj. N kt mnyr, krijimtaria juaj do t njihet nga nj publik i gjr shqiptar q jan antart dhe vizitort e shumt t forumit.

  Qe te regjistroheni, klikoni ketu. Nese hasni ne probleme, kontaktoni stafin e forumit ketu
  Q t njiheni me pasqyrn e temave te autoreve te huaj, shtypni ktu
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 03-08-2007 m 13:51

 4. 2 antart m posht falenderuan Fiori pr mendimin e shprehur n kt postim:

  bsdev (01-03-2017),Hajrush (22-10-2023)

Tema t Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 85
  Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
 2. Sul Hotla (1875-1947), Nj Jet Pr Shqiprin
  Nga strong_07 n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
 3. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 4. Letrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •