Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 65
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet nė Bllog
  16

  Misioni i Forumit Shqiptar

  MISIONI I FORUMIT

  Forumi shqiptar ėshtė njė inisiativė private e njė grupi tė rinjsh shqiptarė qė punojnė e mėsojnė nė Perėndim. Ai ėshtė ofruar si shėrbim nė kuadrin e projektit Albasoul, qė prej 6 vjetėsh frekuentohet nga njė numėr i madh shqiptarėsh nga gjithė bota. Forumi ėshtė konceptuar si njė vendtakim i shqiptarėve nga mbarė bota pėr tė diskutuar mbi njė spektėr tė gjerė tematikash shqiptare. Forumi ėshtė i hapur pėr tė gjithė shqiptaret qė tė thonė fjalėn e tyre pėr fatet e kombit dhe pėr problemet qė ata hasin nė shoqeritė ku jetojnė.


  - Mbajtja gjallė e Gjuhės Shqipe

  Forumi shqiptar si gjuhė zyrtare ka gjuhėn shqipe me tė gjitha dialektet e saj. Duke qenė tė ndėrgjegjshėm qė njė numėr i madh shqiptarėsh jetojnė, punojnė e mėsojnė prej vitesh nė emigracion, forumi ndihmon nė mbajtjen gjallė tė gjuhės shqipe nė rradhėt e emigrantėve shqiptarė. Nėse nė punė e nė shkollė keta emigrante dėgjojnė e flasin vetėm njė gjuhė tė huaj, nė forumin shqiptar ata duhet tė lexojnė e shkruajnė shqip, nė mėnyrė qė tė marrin pjesė nė tė. Forumi ėshtė njė dhurate e jashtėzakonshme pėr tė gjithė ata fėmijė shqiptarė qė po rriten nė emigracion dhe nuk kanė mundėsi te tjera pėr mėsimin e gjuhės shqipe. Jane me qindra shqiptarėt qe falė frekuentimit tė forumit kanė arritur qė tė mendojnė e shkruajne sėrrisht shqip.


  - Ruajtja e Unitetit Kombėtar

  Ate qė nuk e ka mundėsuar dot politika dhe politikanėt shqiptarė e ka realizuar forumi shqiptar. Motoja e forumit shqiptar ėshtė "Shqiptarė tė bashkuar, pėr njė Shqipėri tė bashkuar!" Bashkimi kombėtar i shqiptareve fillon me ribashkimin shpirtėror te tyre, pasi kemi jetuar tė ndarė pėr njė kohė tė gjatė nga njėri-tjetri. Forumi shqiptar ėshtė i vetmi komunitet shqiptar nė botė nė tė cilin do tė gjeni duke diskutuar sė bashku shqiptarė nga tė gjitha trojet etnike shqiptare. Kufijte ndarės apo largėsia fizike nuk ekzistojnė nė forumin shqiptar. Tabutė e pėrcarjes nė rradhėt e shqiptarėve janė flakur tej me kohė nė forumin shqiptar. Nė forumin shqiptar do te gjeni vetem shqiptarė.


  - Ruajtja e Harmonisė Fetare

  Duke qėnė se shqiptarėt u pėrkasin besimeve tė ndryshme fetare, ruajtja e harmonisė fetare duke i mėshuar tolerances fetare ėshtė njė prej misioneve tė forumit. Toleranca fetare nė forum ėshtė konceptuar duke krijuar forume tė pavarura pėr gjithė komunitetet fetare nė vend. Nė keto forume besimtarėt mund tė mėsojnė mė shumė mbi besimin e tyre duke bashkėbiseduar me bashkėbesimtaret. Ndryshe nga inisiativat e tjera fetare shqiptare nė kėtė drejtim, ne nuk marrim pėrsipėr tu imponojme antarėve te forumit as nje fe tė caktuar dhe as njė unifikim fetar falls. Forumi shqiptar njeh tė drejten e cdo shqiptari pėr te besuar e praktikuar fenė qė secili zgjedh. Toleranca fetare ushqehet pikėrisht duke u prere udhėn sulmeve fetare drejtuar komuniteteve tė caktuara fetare dhe duke u krijuar besimtarėve shqiptarė njė kėnd ku ata mund te mėsojnė mė shumė mbi fene e tyre dhe tė rriten shpirtėrisht.


  - Ruajtja e Trashėgimisė Kombėtare

  Trashėgimia kombėtare ėshtė e shenjtė pėr cdo shqiptar. Ajo pėrmbledh trashėgiminė kulturore, artistike, historike qė shqiptarėt kanė trasheguar nga brezi nė brez pėr mijra vjet. Ėshtė e njė rėndėsie tė jashtėzakonshme pėr krijimin e identitetit kombėtar edhe tek brezat e rinj njohja e kėsaj trashėgimie kombėtare. Njė nga vlerat mė tė mėdha tė kėtij forumi ėshtė pikėrisht publikimi i vlerave tė trashėgimisė sonė kombėtare nė mėnyre qė cdo shqiptar tė ketė mundėsi tė njihet me to. Njohja me zakonet, doket, traditat, historinė, veshjet, muzikėn, letersinė, artin, folklorin shqiptar ėshtė e vetmia rrugė pėr tu njohur dhe krijuar identitetin kombėtar tek cdo shqipar. Duke ruajtur kėtė trashėgimi si tė shenjtė, ne ruajmė tė pacėnuar identitetin tonė kombėtar qė na dallon nga cdo popull tjetėr nė botė.


  - Promovimi i Vlerave Demokratike

  Duke qėnė se vetė nismėtarėt e forumit kanė njohur nga afėr prej vitesh vlerat dhe principet e shoqėrive me njė tradite demokratike nė Perėndim, njė prej objektivave tė kėtij forumi ėshtė promovimi i vlerave dhe principeve demokratike edhe nė rradhėt e shqiptarėve. Tradita demokratike nė shoqerinė shqiptare ėshtė njė traditė e re ende e brishtė dhe jo fort e zhvilluar. Ne besojmė se ėshtė pėrgjegjėsia e brezave tė rinj tė shqiptarėve qė tė importojnė nė shoqėrinė shqiptare ato vlera dhe principe qė garantojnė liritė themeltare tė cdo shtetasi dhe i hapin rrugėn progresit shoqėror. Mėnyra se si ne kemi zgjedhur ta bėjmė kėtė ėshtė duke dhėnė shembullin tonė nė forum duke marrė pjesė nė tė dhe duke ngritur zėrin tonė pėr problemet qė pėrballen shqiptarėt kudo nė botė. Duke dhėnė shembullin tonė, jemi tė bindur qė shqiptarė tė tjere do ti bashkohen nismės tonė. Nė kėtė mėnyrė edhe ata shqiptarė qe nuk kanė patur fatin tė mėsojnė e jetojnė nė njė shoqėri demokratike, do tė mund tė njihen me vlerat dhe principet e saj. Demokracia pėr shqiptarėt nuk duhet tė vazhdoje tė jetė vetėm njė fjalė qė tingėllon bukur, por duhet tė kthehet nė njė mėnyrė tė menduari e tė jetuari si njerėz tė lirė.


  Mesazhi qė pėrcjell Forumi Shqiptar

  Pikat e mėsiperme pėrbejnė nė vetvete mesazhin qė percjell forumi shqiptar tek cdo shqiptar qė e viziton atė. Ftojmė gjithe shqiptaret qė tė marrin pjesė nė forum duke u njohur me mendimet e bashkėkombasve dhe duke shprehur edhe mendimin tuaj. Diversiteti i mendimeve dhe debati i ngritur mbi respektin reciprok garanton evolimin e ideve dhe emancipimin e gjithė shoqerisė. Ju garantojmė qe sa herė qė do tė hyni nė forum, do te mėsoni dicka te re duke zgjeruar keshtu bagazhin tuaj kulturor. Nė tė njėjtėn kohė, forumi ju ofron njė mundesi ideale pėr tė shprehur mendimet dhe krijimtarine tuaj pėr nje publik tė gjerė shqiptar.

  Stafi i forumit
  Data

 2. 3 antarėt mė poshtė falenderuan Albo pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Bestwall (23-09-2013),bsdev (01-03-2017),musakavaja (02-11-2013)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet nė Bllog
  16
  Teksti me lart eshte nje draft qe stafi drejtues i forumit ka formuluar per te perfaqesuar misionin e forumit shqiptar. Misioni i forumit shqiptar perben qellimin per te cilin ai eshte hapur dhe funksionon. Duke qene se eshte vetem nje draft i cili ende nuk ka hyre ne fuqi, menduam se do te ishte me interes te vilnim edhe mendimet, sugjerimet, verejtjet, korrigjimet e antareve te thjeshte perpara se ta publikonim zyrtarisht.

  Pra jeni te gjithe te lutur ta lexoni tekstin me lart dhe te jepni mendimin dhe sugjerimet tuaja. Stafi do ti lexoje keto sugjerime ne heshtje dhe do ti perfshije ato ne draftin final nese i shikon si te arsyeshme.

  Albo

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3
  ...gjenķ... Maska e mad
  Anėtarėsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Postime
  1,321
  Albo, eshte hera e pare, qe te pergjiigjem drejtepersedrejti, dhe me te vertete, me ka kapur nje si ndjenje, a thua se po ishkruaj ndonje punedhenesi, apo profesori universiteti.
  Qe mos ta mbush postimin me fjale te teperta, dhe mos harxhoj kohen tende, po te them se teksti i mesiperm eshte mese i pranueshem. Permbledh pikat kryesore, funksionet e te cilave ky forum i kryen.

  E vetmja gje qe nuk me beri lidhje ne koke eshte:
  Si mendoni se forumi te ben te ri-mesosh Shqipen? Eshte shume e veshtire qe nje person qe ka harruar te flase shqip, qe me siguri, nuk eshte i rrethuar nga shqipfoles, te jete ne dijeni per FORUMIN?

  Ndoshta eshte kjo nje nga arsyet pse nje "deklarate" e tille po pergatitet, apo e kam gabim?
  Keni mbeshtetjen e gjithe forumistave.

  Te falemnderit per durimin!

  {^_^}

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar mad pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Gjermani - Leipzig
  Postime
  148
  Po riparone pusetat qe vete ke hapure ? Nuk riparohen keshtu pusetat, duke i vene nje cope kompesate mbi. Ato ose mbyllene hermetikisht ose lihen hapure.
  "Ju lutem mos ushqeni asnje iluzion. Mua mė vrane dhe keshtu kane vepruar edhe me dy kryetaret tjere te Shoqates sė Shqiptareve "Marko Boēari", te cilet vdiqen, edhe keta, nga "leuēemia". Keto fjale ua kam thene edhe miqve te tjere te mij"...
  Fjalet e fundit te Aristidh Kola-s

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Kleitus pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 9. #5
  Ros Rosaku Maska e Tal Aga
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Fin
  Postime
  228
  Ilirjan, keni pėrkrahjen time.
  tė gjitha me masė!

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Tal Aga pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #6
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Sa pėr ide:

  Detyra e Forumit (Kuvendit) Shqiptar

  Forumi (Kuvendi) Shqiptar (mė poshtė forumi) ėshtė nismė e njė grupi shqiptarėsh. Ai ėshtė njė shėrbim nėnrenditės i projektit Albasoul, qė prej (DATA) pėrdoret nga njė numur gjithnjė e mė i madh shqiptarėsh nga gjithė Bota.
  I menduar si njė vendtakim i shqiptarėve pėr tė kuvenduar mbi njė shtrirje tė gjėrė temash, forumi ėshtė i hapur pėr gjithescilin qė tė thotė fjalėn e vet mbi kombin, shtetin, shoqėrinė, familjen, etj, pėr tė shkuarėn tė sotmen dhe tė ardhmen e tyre; .....
  wrong verb

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Diabolis pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 13. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet nė Bllog
  16
  Si mendoni se forumi te ben te ri-mesosh Shqipen?
  Vere veten ne pozitat e nje studenti apo emigranti shqiptar ne Perendim, qe nuk ka as familje, as shoqeri shqiptare, por gjithe diten ne pune e ne shkolle i duhet te flasi e shkruaje nje gjuhe te huaj me vendasit. Forumi shqiptar i ofron dy gjera qe i mungojne, pranine virtuale te mijra shqiptareve dhe leximin e gjuhes shqipe. Ate kohe qe ai do te hyje ne forum gjate dites, ai do te lexoje shqip, mendoje shqip, shkruaje shqip neper diskutime. Gjuha harrohet kur fillon e mendon ne nje gjuhe te huaj.

  Ka me qindra femije qe rriten ne Perendim qe kane mesuar shqipen duke marre pjese ne forum dhe ne chat, sherbime ku shkruhet dhe flitet shqip 24 ore ne dite.

  Albo

 14. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Albo pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  -Zana- (12-09-2014),bsdev (01-03-2017)

 15. #8
  <-----
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Postime
  985
  Citim Postuar mė parė nga Albo
  MISIONI I FORUMIT

  Forumi shqiptar ėshtė njė inisiativė private e njė grupi tė rinjsh shqiptarė qė punojnė e mėsojnė nė Perėndim. Ai ėshtė ofruar si shėrbim nė kuadrin e projektit Albasoul, qė prej 6 vjetėsh frekuentohet nga njė numėr i madh shqiptarėsh nga gjithė bota. Forumi ėshtė konceptuar si njė vendtakim i shqiptarėve nga mbarė bota pėr tė diskutuar mbi njė spektėr tė gjerė tematikash shqiptare. Forumi ėshtė i hapur pėr tė gjithė shqiptaret qė tė thonė fjalėn e tyre pėr fatet e kombit dhe pėr problemet qė ata hasin nė shoqeritė ku jetojnė.


  - Ruajtja e Harmonisė Fetare

  Duke qėnė se shqiptarėt u pėrkasin besimeve tė ndryshme fetare, ruajtja e harmonisė fetare duke i mėshuar tolerances fetare ėshtė njė prej misioneve tė forumit. Toleranca fetare nė forum ėshtė konceptuar duke krijuar forume tė pavarura pėr gjithė komunitetet fetare nė vend. Nė keto forume besimtarėt mund tė mėsojnė mė shumė mbi besimin e tyre duke bashkėbiseduar me bashkėbesimtaret. Ndryshe nga inisiativat e tjera fetare shqiptare nė kėtė drejtim, ne nuk marrim pėrsipėr tu imponojme antarėve te forumit as nje fe tė caktuar dhe as njė unifikim fetar falls. Forumi shqiptar njeh tė drejten e cdo shqiptari pėr te besuar e praktikuar fenė qė secili zgjedh. Toleranca fetare ushqehet pikėrisht duke u prere udhėn sulmeve fetare drejtuar komuniteteve tė caktuara fetare dhe duke u krijuar besimtarėve shqiptarė njė kėnd ku ata mund te mėsojnė mė shumė mbi fene e tyre dhe tė rriten shpirtėrisht.

  Stafi i forumit
  Data
  Ketu ne kete forum mund te behet gjithcka pervec mbajtjes se harmonise fetare !
  Po te shohesh ketu temat qe kane permbajtje fetare apo implikojne indirekt fene , te ben te mendosh qe the world is gone crazy !
  Mos u mundo ta paraqesni kete forum si miniature e harmonise qe egziston mes komuniteteve fetare shqiptare pasi do ishte gabimi i madh !
  Them te drejten , sa jetova ne Shqiperi nuk pashe njeri te shahej dhe te ofendohej per perkatesine fetare apo opinionin e tij ndaj kesaj , ndersa ketu , ne vend qe te krijohet kjo harmoni qe po propagandoni , po hapni nje hendek qe me pas te percohet ne jeten reale !
  Ne cdo teme qe ka sadopak ngjyra fetare sheh urrejtjen qe eshte perhapur ne te dyja krahet ! Sheh sharje , kercenime , abuzime me fjalet qe predikon feja e secilit , sheh ate qe s'jemi mesuar ta shohim ne shqiptaret !
  Te rrime shtrember dhe te flasim drejte..! Ju stafi keni faj qe keni lejuar ( per te mos thene implikuar direkt ) perplasjen e mentaliteteve qe kane si baze perkatesine fetare !
  Kjo per mendimin tim eshte e meta kryesore e ketij forumi !
  ...

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AgainstAllOdds pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 17. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet nė Bllog
  16
  Po ta shikosh forumin ne nje ekran bardh e zi, sigurisht qe do te vishen syte pas pak oresh dhe do te thuash e ka fajin forumi. Por forumi nuk ka vetem ngjyrat bardhe e zi, ka shume ngjyra. Eshte e vertete qe ne Shqiperi nuk ka probleme fetare, ashtu sic eshte e vertete qe ne Shqiperi askush nuk flet per fene. Degjove ndonje emision, program, artikull gazete, qe te bente fjale per fene apo per jeten e nje komuniteti? Sigurisht qe nuk lexove pasi feja eshte nje tabu ne Shqiperi. Tabu ne kuptimin qe askush nuk flet per te dhe per aq kohe sa askush nuk flet per te, gjithcka shkon mire e bukur per syte e njerezve te thjeshte qe arrijne te shikojne vetem anen siperfaqesoreve te gjerave.

  Ne Shqiperi nuk shikon as shqiptare te besimeve te ndryshme, me shkallen e arsimimit te ndryshem, te moshave te ndryshme, te eksperiencave te jetes te ndryshme qe te ulen e diskutojne me pasion per fene? Por ja qe forumi shqiptar eshte mbase i vetmi vend ku diskutohet per fene pasi vetem ne kete forum komunitetet, moshat, botekuptimet shkrihen ne nje.

  Debati asnjehere nuk eshte "gje e keqe" per aq kohe sa te gjithe ata qe marrin pjese respektojne njeri-tjetrin dhe marrin pjese per te debatuar e mesuar me shume mbi fene e njeri-tjetrit apo per komunitetin qe i perkasim. Qe te kuptosh se ku eshte triumfi i debatit mbi "percarjen fetare" duhet te kesh te qarte se per aq kohe sa nuk ka nje debat, tabute dhe steriotipet fryhen e fryhen jashte syve te publikut derisa nje dite shperthejne dhe me te shperthen edhe "fllucka e harmonise fetare".

  Shumica e shqiptareve jo vetem qe nuk kane edukimin e duhur fetar mbi besimin e tyre, por nuk njohin as traditen fetare te komuniteteve te tyre. Forumi u jep mundesine qe te mesoni me shume mbi besimin tuaj apo nje besim te caktuar, ashtu sic u jep mundesine qe te debatoni.

  Njerezit e lire zgjedhin debatin dhe mirekuptimin si rezultat i ketij debati ne vend te dhunes dhe luftes. Prandaj debati duhet ushqyer dhe shtyre perpara se vetem ai i ndergjegjeson njerezit mbi respektin reciprok mbi te drejten e besimit. Nuk eshte e lehte te moderosh kete debat fetar, por nuk eshte e pamundur. 5 vjet me pare shqiptaret nuk diskutonin dot si njerez ne nje forum si ky pa u sharre e ofenduar, por ja qe edhe ai steriotip ishte nje fllucke sapune. Eshte ceshtje kohe edhe per steriotipet fetare qe ekzistojne qe nuk jane ne nje nivel te pergjitshem, jane ne nje nivel personal subjektiv te nje pakice.

  Albo

 18. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Albo pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Bestwall (23-09-2013),bsdev (01-03-2017)

 19. #10
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Misioni mire duket vetem duhet permbajtur dhe respektuar.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dodoni pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 21. #11
  <-----
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Postime
  985
  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Po ta shikosh forumin ne nje ekran bardh e zi, sigurisht qe do te vishen syte pas pak oresh dhe do te thuash e ka fajin forumi. Por forumi nuk ka vetem ngjyrat bardhe e zi, ka shume ngjyra. Eshte e vertete qe ne Shqiperi nuk ka probleme fetare, ashtu sic eshte e vertete qe ne Shqiperi askush nuk flet per fene. Degjove ndonje emision, program, artikull gazete, qe te bente fjale per fene apo per jeten e nje komuniteti? Sigurisht qe nuk lexove pasi feja eshte nje tabu ne Shqiperi. Tabu ne kuptimin qe askush nuk flet per te dhe per aq kohe sa askush nuk flet per te, gjithcka shkon mire e bukur per syte e njerezve te thjeshte qe arrijne te shikojne vetem anen siperfaqesoreve te gjerave.

  Ne Shqiperi nuk shikon as shqiptare te besimeve te ndryshme, me shkallen e arsimimit te ndryshem, te moshave te ndryshme, te eksperiencave te jetes te ndryshme qe te ulen e diskutojne me pasion per fene? Por ja qe forumi shqiptar eshte mbase i vetmi vend ku diskutohet per fene pasi vetem ne kete forum komunitetet, moshat, botekuptimet shkrihen ne nje.

  Debati asnjehere nuk eshte "gje e keqe" per aq kohe sa te gjithe ata qe marrin pjese respektojne njeri-tjetrin dhe marrin pjese per te debatuar e mesuar me shume mbi fene e njeri-tjetrit apo per komunitetin qe i perkasim. Qe te kuptosh se ku eshte triumfi i debatit mbi "percarjen fetare" duhet te kesh te qarte se per aq kohe sa nuk ka nje debat, tabute dhe steriotipet fryhen e fryhen jashte syve te publikut derisa nje dite shperthejne dhe me te shperthen edhe "fllucka e harmonise fetare".

  Shumica e shqiptareve jo vetem qe nuk kane edukimin e duhur fetar mbi besimin e tyre, por nuk njohin as traditen fetare te komuniteteve te tyre. Forumi u jep mundesine qe te mesoni me shume mbi besimin tuaj apo nje besim te caktuar, ashtu sic u jep mundesine qe te debatoni.

  Njerezit e lire zgjedhin debatin dhe mirekuptimin si rezultat i ketij debati ne vend te dhunes dhe luftes. Prandaj debati duhet ushqyer dhe shtyre perpara se vetem ai i ndergjegjeson njerezit mbi respektin reciprok mbi te drejten e besimit. Nuk eshte e lehte te moderosh kete debat fetar, por nuk eshte e pamundur. 5 vjet me pare shqiptaret nuk diskutonin dot si njerez ne nje forum si ky pa u sharre e ofenduar, por ja qe edhe ai steriotip ishte nje fllucke sapune. Eshte ceshtje kohe edhe per steriotipet fetare qe ekzistojne qe nuk jane ne nje nivel te pergjitshem, jane ne nje nivel personal subjektiv te nje pakice.

  Albo
  Debatimi per fene ?
  Per cfare nevojitet debatimi per fene ? Ka marre njeri persiper te ndryshoje Biblen apo Kuranin ? Apo do i tregoje tjetrit qe feja ime eshte me e mire se e jotja ?
  Feja eshte ushqim shpirteror per njeriun dhe si e tille eshte dicka personale per secilin qe s'ka nevoje per debatim pasi jane gjera qe jane percaktuar me kohe dhe kjo gje s'do te sjelli ndonje ndryshim pervec se argumentimit nga ana e seciles pale me debate qe jane larg atij konstruktiv qe po predikon !
  Harmonia fetare ne Shqiperi mes komuniteteve egziston me kohe dhe ka dhene prova qe nuk eshte flluske sapuni edhe ne momente delikate !
  Ne baze te kesaj harmoni jemi brumosur , kemi krijuar shoqerine dhe kemi jetuar !
  Shqiptaret i jane mburrur te tjerve per tolerancen dhe harmonine mes komuniteteve fetare prandaj nese ndryshimi i kesaj eshte Tabu , atehere le te jete ashtu edhe debati mbi fene !
  Tabute nuk mund te shemben nga njerez qe nuk jane ne gjendje te shembin mentalitetin e tyre medioker ne baze te cilit frymezohen dhe jetojne !
  Ato i shemb koha qe vjen nga konsolidimi i nje shoqerie te emancipuar !
  ...

 22. 2 antarėt mė poshtė falenderuan AgainstAllOdds pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bsdev (01-03-2017),Meriamun (08-11-2013)

 23. #12

  Thumbs up

  I menduar si njė vendtakim i shqiptarėve pėr tė kuvenduar mbi njė shtrirje tė gjėrė temash, forumi ėshtė i hapur pėr gjithescilin qė tė thotė fjalėn e vet mbi kombin, shtetin, shoqėrinė, familjen, etj, pėr tė shkuarėn tė sotmen dhe tė ardhmen e tyre; .....
  dhe te gjitha keto ne nje anonimitet te plote i cili ben majft vend per tere te mirat e dynjase.
  • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


  • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Sokoli pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #13
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Pershendetje te gjitheve.
  Mbi kete forum mendimin tim e kam shkruajtur shume here dhe fjalet e mira nuk kane munguar kurre.E shoh si nje vater dhe familje te madhe ku te mblidhemi te gjithe pavaresisht nga prejardhja ose pozitat shoqerore.
  Lexova me siper qe edhe nje here mendimet mbi fene ndajne shume njerezit.
  Ne themi qe ky forum pak a shume pasqyron mentalitetin e ri dhe perplasjen me ate te vjeter te ne shqiptareve.
  Feja ne kete forum nuk eshte me objekt diskutimesh me mirekuptim por eshte shnderruar ne nje vater sherresh e ofendimesh.
  Sigurisht qe ne demokraci i jepet fjala te gjitheve po per mendimin ti nenforumet e fese jane ato qe i heqin pak bukurine dhe seriozitetin ketij forumi.
  Nje mendim i imi qe eshte plotesisht relativ dhe nuk dua te me keqkuptoje dikush.
  Personat me te kultuaruar dhe te edukuar te ketij forumi i shmangen debateve mbi fene.Kjo te ben te mendosh.
  Nuk dua qe te kaloje si ofendim mbi ata qe frekuentojne keto forume.
  Megjithate eshte nje forme kompletimi te forumit edhe feja por e shoh si te tepert.
  Midis shqiptareve jeton nje harmoni fetare qe eshte e pamundur ta gjesh ne ēdo vend te botes,por ky forum nuk paraqet te verteten reale.
  Po per hir te diskutimit,shkembimeve kulturale, respektit reciprok dhe admirimin qe kam per kete forum do pranoj edhe fene si objekt jetesor te saj.

  leci
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga leci : 09-12-2004 mė 05:58
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar leci pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #14
  i/e regjistruar Maska e Arlick
  Anėtarėsuar
  04-12-2004
  Postime
  1
  C'lidhje ka feja me kombin shqiptar?
  Perse na nevojiten mesimet fetare ne kur jetojme ne shekullin 21'?
  Me cfare diturie kemi nevoje te ushqehemi ne si individe te kesaj bote qe nuk e njihkemi nga jeta e perditshme shoqerore plot strese?

  Jane pyetje keto qe kerkojne pergjigje por kush do iu pergjigjet thuaj?!

  Ata qe e predikojne fene dhe e ndjekin me pasion ate veprojne keshtu per arsye te ndryshme:

  - Trashegim i dhuruar nga familja gojarisht qe ne femijeri
  - Cilesi te dobeta ne qendrueshmeri psiqike
  - Afirmiteti per ti krijuar nje iluzion vetes rreth dickaje qe me teper anon si teori sesa si fakt apo vertetim shkencor
  - Perkatesia fetare i jep iluzionin se perfaqeson identitetin e tij qofte nacional por edhe ate kulturor

  Dalim te konkluzionit (gjithmone duke u bazuar nga sensi illogjik) qe Albo gabon kur thote qe na nevojiten mesimet fetare ne.
  Ndoshta i nevojiten Albos keto mesime por mua nuk me hyjne ne pune aspak.
  E perse te me hyjne ne pune kur jane thjeshte teori dhe jo fakte te vertetuara shkencore.
  Jezu Krishti mund te kete qene edhe hajdut , ka aq kredibilitet Bibla ne hedhjen poshte te kesaj teorie sesa ta perfaqesoje si djalin e zotit. (gjithmone duke u bazuar nga sensi llogjik)

  Mesimet fetare per mua nuk jane problem ne ket forum por me shqeteson fakti qe nje forum i tille kombetar me qellim bashkimin e shqiptareve dhe harmonine e tyre pa dallime seksi,krahine apo feje te drejtohet nga nje administrate qe shpreh mendime te tilla qe jo vetem bien ne mosperputhje me historine dhe vlerat tona kombetare gjate shekujve por krijojne percarje te panevojshme midis komuniteteve tona.
  Nje argument i arsyeshem eshte kur para pak kohesh u diskutua rreth perkatesise fetare te Skenderbeut.

  Arlick

 28. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Arlick pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bsdev (01-03-2017),Rap BooY (14-01-2015)

 29. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Citim Postuar mė parė nga Arlick
  C'lidhje ka feja me kombin shqiptar?
  Perse na nevojiten mesimet fetare ne kur jetojme ne shekullin 21'?
  Me cfare diturie kemi nevoje te ushqehemi ne si individe te kesaj bote qe nuk e njihkemi nga jeta e perditshme shoqerore plot strese?

  Jane pyetje keto qe kerkojne pergjigje por kush do iu pergjigjet thuaj?!

  Ata qe e predikojne fene dhe e ndjekin me pasion ate veprojne keshtu per arsye te ndryshme:

  - Trashegim i dhuruar nga familja gojarisht qe ne femijeri
  - Cilesi te dobeta ne qendrueshmeri psiqike
  - Afirmiteti per ti krijuar nje iluzion vetes rreth dickaje qe me teper anon si teori sesa si fakt apo vertetim shkencor
  - Perkatesia fetare i jep iluzionin se perfaqeson identitetin e tij qofte nacional por edhe ate kulturor

  Dalim te konkluzionit (gjithmone duke u bazuar nga sensi illogjik) qe Albo gabon kur thote qe na nevojiten mesimet fetare ne.
  Ndoshta i nevojiten Albos keto mesime por mua nuk me hyjne ne pune aspak.
  E perse te me hyjne ne pune kur jane thjeshte teori dhe jo fakte te vertetuara shkencore.
  Jezu Krishti mund te kete qene edhe hajdut , ka aq kredibilitet Bibla ne hedhjen poshte te kesaj teorie sesa ta perfaqesoje si djalin e zotit. (gjithmone duke u bazuar nga sensi llogjik)

  Mesimet fetare per mua nuk jane problem ne ket forum por me shqeteson fakti qe nje forum i tille kombetar me qellim bashkimin e shqiptareve dhe harmonine e tyre pa dallime seksi,krahine apo feje te drejtohet nga nje administrate qe shpreh mendime te tilla qe jo vetem bien ne mosperputhje me historine dhe vlerat tona kombetare gjate shekujve por krijojne percarje te panevojshme midis komuniteteve tona.
  Nje argument i arsyeshem eshte kur para pak kohesh u diskutua rreth perkatesise fetare te Skenderbeut.

  Arlick
  Me beri pershtypje fakti qe mesazhi i pare i shkruar ketu ne forum eshte per nje "problem" kaq te rendesishem. (?)

  Ti qe me mesazhin e pare i theve rregullat e forumit. Ata qe besojne ne fe i quajte njerez me probleme psiqike. Nuk di ē'te them. Njerezit jane te ēuditshem.

 30. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [xeni] pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet nė Bllog
  16
  Debatimi per fene ?
  Per cfare nevojitet debatimi per fene ? Ka marre njeri persiper te ndryshoje Biblen apo Kuranin ? Apo do i tregoje tjetrit qe feja ime eshte me e mire se e jotja ?
  Dy gjera do te thosha shkurt e sakte:

  1. Forumi nuk "shpik" mentalitete te reja, ai eshte vetem nje pasqyre e mentaliteteve qe mbrojne shqiptaret e ndryshem. Nese ka debate te pavlera sic i etikon ti kjo nuk eshte per faj te forumit, por per faj te shqiptareve qe i shohin gjerat ne ate menyre.

  2. Mentalitet e tilla te rrezikshme nuk shemben vetvetiu me kohen duke i anashkaluar apo injoruar. Mentalitete te tilla shemben vetem duke dhene shembullin ndryshe, duke marre vete pjese ne diskutim dhe duke dhene shembullin tend edhe atij qe nuk e di se cdo te thote tolerance apo tradite fetare.

  Forumi shqiptar ka thyer shume tabu shqiptare krahinore, politike ne keto vitet e fundit dhe tabuja fetare eshte ne thyerje e siper. Kjo nuk behet me rregulla te forta apo me nderhyrje, por me shembull e pjesmarrje.

  Ky eshte botekuptimi qe ne mbrojme, nuk do te thote se per te gjithe eshte botekuptim i drejte apo se te gjithe i shohin gjerat ashtu sic i shohim ne. Por te pakten ne nuk leme vend per medyshje per ate qe besojme e qendrojme. Ata qe e shohin te drejte misionin do te vazhdojne te jene antare te tij. Ata qe nuk e shohin si te drejte, do te largohen me hir apo pahir nga forumi.

  Albo

 32. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,654
  Postimet nė Bllog
  16
  C'lidhje ka feja me kombin shqiptar?
  Perse na nevojiten mesimet fetare ne kur jetojme ne shekullin 21'?
  Me cfare diturie kemi nevoje te ushqehemi ne si individe te kesaj bote qe nuk e njihkemi nga jeta e perditshme shoqerore plot strese?
  Nese do te mesosh se c'lidhje ka feja me kombin, hap nje teme tek forumi i ceshtjes kombetare dhe te gjithe mund te japin mendim, perfshi ketu edhe stafin e forumit. Nese do te dish se perse misioni ka nje pike ne lidhje me harmonine fetare, une do te thosha dy gjera:

  1. Stafi i forumit e shikon harmonine fetare te nje rendesie jetike per kombin shqiptar.
  2. Pyetjes se perse duhet te edukohen njerezit me besimin e tyre, une do te thosha qe forumi akomodon ato komunitete fetare qe ekzistojne ne Shqiperi dhe u jep mundesi te gjithe besimtareve shqiptare qe te mesojne me shume mbi fene e tyre.

  Pra forumi nuk u imponon shqiptareve botekuptime ateiste apo u dikton nje fe te caktuar, vetem sa pasqyron komunitetet fetare te shoqerise shqiptare. Per ty mbase feja nuk ka rendesi fare, per ata shqiptare qe marrin pjese ne komunitet fetare ne forum ka rendesi. Prandaj ti duhet ti respektosh ata dhe te drejten e tyre per te besuar apo mesuar mbi fene e tyre nese deshiron qe te marresh pjese ne kete forum.

  Albo

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 34. #18
  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Dy gjera do te thosha shkurt e sakte:

  1. Forumi nuk "shpik" mentalitete te reja, ai eshte vetem nje pasqyre e mentaliteteve qe mbrojne shqiptaret e ndryshem.
  Une s'e kuptoj gjithe ate fasade per ceshtje kombetare nderkohe qe u afirmoka kaq lehte termi "shqiptare te ndryshem" qe kush te doje e perkthen si te doje. Nuk do isha kapur pas kesaj por kur thua se do te thuash dicka te sakte duhet ta thuash vertet te sakte. Po kjo nuk eshte gje. Gje eshte kjo tjetra:

  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Nese ka debate te pavlera sic i etikon ti kjo nuk eshte per faj te forumit, por per faj te shqiptareve qe i shohin gjerat ne ate menyre.
  Krejt antivlerat iu hidhkan ne kurriz shqipetareve (anetareve deshe te thoje?) kurse vlerat i marka "forumi" (Shqiperia virtuale?).

  Kjo eshte si t'ia veshesh tere fitoret Partise e tere humbjet rraces apo Kombit Shqiptar. Si nuk iu veshen po me kaq zell edhe vlerat anetareve sic u jane veshur dhe antivlerat xhanem?
  Gjithsesi une mendimin tim e kam thene me vakt: promovimi apo joparandalimi i pseudonimeve ketu shkon ndesh me seriozitetin e temave qe trajtohen.

  Daci shau Macin dhe Kaci me urdher te Bacit ia fshiu postimin tek tema e Gjergj Kastriotit. Apo Wazzup_Dude ka bere nje alamet postimi tek tema e Isa Boletinit dhe Snoop_Dog u ndje krenar qe ishte shqiptar dhe ia referoi postimin edhe Drum_Dum-it. Nuku shkojne keto jooooo...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sokoli : 09-12-2004 mė 16:57
  • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


  • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Sokoli pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 36. #19
  <-----
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Postime
  985
  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Dy gjera do te thosha shkurt e sakte:

  1. Forumi nuk "shpik" mentalitete te reja, ai eshte vetem nje pasqyre e mentaliteteve qe mbrojne shqiptaret e ndryshem. Nese ka debate te pavlera sic i etikon ti kjo nuk eshte per faj te forumit, por per faj te shqiptareve qe i shohin gjerat ne ate menyre.
  Pasqyre e mentaliteteve te shqiptarve ?
  Mentaliteti shqiptar mbi fene dhe harmonine fetare eshte krejt ndryshe nga ajo sa pasqyrohet tek ky forum..!
  Nuk e sheh qe jan grupuar njerezit sipas feve perkatese duke harruar qe ne radhe te pare jane shqiptare..?
  U bene vllezer gjaku me arabet , vatikanin , serbet...vetem se i perkasin feve qe besojne..duke harruar qe postimet i bejne ne shqip dhe se i perkasin te njejtes rrace apo kombesi !
  Kjo ndodhe ne kete forum i cili ne vend te realizoje qellimin e reklamuar po percan me shume shqiptaret qe marrin pjese ne te !
  Ja te sjell un nje shembull te jetuar nga toleranca dhe harmonia fetare qe egziston ne Shqiperi..!
  Ne mars te 97 , atehere kur ne Shqiperi sundonte ligji i xhungles , mbasi percarja politike dhe sidomos ajo krahinore ishte ulur kembekryq ne Shqiperi sidomos ne jugun e saj , qarqet antishqiptare , qe u interesonte destabilizimi i Shqiperise , deshen te ndiznin edhe percarjen me katastrofale per shqiptaret...ate fetare !
  Hapen lajmin se do hidheshin ne ere Kisha e Madhe nga grupet muslimane dhe Xhamia qe eshte ne qender te Shkodres nga grupet katolike..!
  E di ca ndodhi...u bene bashke muslimane dhe katolike te armatosur , rrethuan me nje mur te pakapercyeshem kishen dhe xhamine per te cilen po behej fjale dhe brenda ne xhami u fut prifti ndersa brenda ne kishe hyri hoxha te cilet moren persiper te ruanin kultin e besimit tjeter !
  Kjo ka nje domethenie te madhe per harmonine qe egziston mes ketyre besimeve dhe deshiren qe kete harmoni te mbajne te ndezur sic ka qene nder vite..!
  Prandaj mos e cileso si flluske sapuni kete vetem e vetem se do ti japesh vlera forumit te cilit drejton !
  Feja dhe toleranca e saj kane marre formen e duhur me kohe ne Shqiperi dhe s'ka nevoje per debatim se ne vend qe te shemben tabut do prishen ekuilibret mbi te cilat po zhvillohet shoqeria shqiptare !
  2. Mentalitet e tilla te rrezikshme nuk shemben vetvetiu me kohen duke i anashkaluar apo injoruar. Mentalitete te tilla shemben vetem duke dhene shembullin ndryshe, duke marre vete pjese ne diskutim dhe duke dhene shembullin tend edhe atij qe nuk e di se cdo te thote tolerance apo tradite fetare.

  Albo
  Mentalitetet e rrezikshme jane ato qe po perhapen ketu ne kete forum pasi kur nje pjestar i stafit tend i cili duhet te jete shembull ne zbatimin e rregullores se ketij forumi , hap teme me titull " A ishte Muhamedi homoseksual " , atehere cfare diskutimi te shendoshe pret te gjesh nga kjo gje ? Sigurisht qe do i pergjigjen me te njejten menyre...!Me sharje dhe ofendime te tilla ndaj feve dhe profeteve te ketyre feve eshte i mbushur ky forum...mjafton te gjesh temat qe flasin per fe apo implikojne indirekt ate..!
  Per mendimin tim , feja nuk duhet diskutuar pasi nuk sjell ndonje ndryshim pervec se do sjelli percarje mes anetarve te ketij forumi dhe per ato qe e jetojne me shume se sa duhet jeten forumore , do percillet edhe ne jeten reale !

  Gjithe te mirat !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AgainstAllOdds : 09-12-2004 mė 17:56
  ...

 37. 2 antarėt mė poshtė falenderuan AgainstAllOdds pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bsdev (01-03-2017),Meriamun (08-11-2013)

 38. #20
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,667
  Misioni ne "pamje" te pare eshte me teprice "perberesish" demokratiko-kulturoro "mbareshtues" nga njeri "kah"ndaj "ne" shqiptareve "te tjere", ndersa nga "kahu" tjeter, atmosfera "tymezueso gaz-lotsjellese" e realitetit virtualist eshte krejt e pamohueshme per "vlerat" me natyre ---> "zini pozicionet" dhe "qelloni" pa meshire "elementet te cilet bien ne kundershtim me frymen "paqesore" te cilen perpiqet te perhape me mish e shpirt, ky "mision"

  Nenforumet fetare e shpalosin shume qarte karakterin e "misionit"

  Pak me poshte shpjegimi i fenomenit behet akoma, gjithmone e me vazhdueshmerisht, "trasparent"

  E c'ishin ato fjale me ngjyrim "revizionisto-perndjekes" i "shqiptareve" te cilet "kundershtojne" hapur misionin "humanitar" ?! ---> Ata qe e shohin te drejte misionin do te vazhdojne te jene antare te tij. Ata qe nuk e shohin si te drejte, do te largohen me hir apo pahir nga forumi

  Faktet e "riprodhuara" si rezultat i "debatimit" te mbeshtetur ne gjykimin "e shumices" kundershtojne faktet e "prodhuara" si rrjedhoje e gjykimit "te proletariatit"

  E verteta u perpoq, e mgjth, perseri, nuk mundi te evitonte te mbathurit e "kepuceve" se prapthi.

  Misioni do te shihej "i drejte" atehere kur faktet te perkonin me "hipotezat"

  P.S Ne menyre qe te shmanget keqkuptimi me siper i atyre qe kane "deshire" ta keqkuptojne, kur flas per "mision" flas per ate pike te misionit e cila "mbulon" "me pa hir" (te flasim ne gjuhen e Gjeneralit) urrejtjet e mbjella midis anetareve si rezultat i nenforumeve (aspak te moderuara, ose te lena ne meshire te fatit) fetare.
  Pikat e tjera te misionit jane "thurur" me aq mjeshteri saqe te japin pershtypjen sikur misioni eshte me te vertet paqesor ndonese "realiteti" devijon ndonjehere (hic mo, ja kshu me raste te rralla )

  Feja e shqiptarit eshte shqiptaria! (Ky duhet te jete (apo duhet te ishte) PRIORITETI i misionit te ketij forumi)

 39. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar EXODUS pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ē'mendim keni pėr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 2. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 3. C'ka eshte Shqiptaria?
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28
 4. Bashkėpunoni me forumin shqiptar
  Nga Albo nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 03-11-2003, 08:55

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •