Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22

Tema: Sonila Reka

  1. #1

    Sonila Reka

    A Thousand Miles Away e ka titulluar librin i pare me poezi nga Sonila Reka. Libri eshte ne anglisht.

    Une shkeputa vetem pak rrjeshta nga parathanja e librit :

    "Tė dashur lexues,
    Une mundohem te shkruaj per gjerat qe me interesojne dhe i kuptoj. Shkruaj e frymezuar nga pasionet dhe e verteta ime sepse vetem keto jane gjerat qe njoh me te vertete. Dhe nq se libri im nuk ka jete ne mendjen time, atehere s'ka se si te kete ne mendjen tuaj. Me ka pelqyer gjithmone te shkruaj dhe tani ne moshen gjashtembedhjet vjecare jam ne gjendje te ndaj punimet e mia me ju. Fjalet sigurisht jane droga me e forte e perdorur nga njerzimi, gjithsesi jo te gjithe dine si t'i perdorin fjalet, por ata te cilet dine, nuk mund te ndahen prej fjaleve, dhe une jam nje prej ketyre te fundit.

    For my words are nothing,
    But a small drop of ink,
    Like a raindrop they fall upon a page,
    They do nothing but make you think."



    Kete liber mund ta gjeni ne amazon.co.uk ose amazon.com si edhe gati ne te gjitha librarit ne UK mjafton te pyesni per ISBN: 1905529732

    Tani sme mbetet gje tjeter vetem ti uroj suksese autores edhe kur te kem me shum kohe do te marr disa poezi nga libri e ti hedh te kjo teme.


    Mr_Right
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 21-11-2006 mė 11:15

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    mesazhi qe dergon ajo ne parathenje tregon se kjo vajze eshte inteligjente..
    gjithashtu dhe kopertina e librit ku ne vend te zhgarravinave kubiste kot-oiste.. ka vene nje pamje te natyres e nje femer aty tregon gjithashtu inteligjence e shije per te bukuren.. dhe me kto dy elemte kaq te natyrshem.. patjeter te terheq kurioziteti te lexosh se cthot kjo sonile interesante..

    16 vjece dhe kaq me gusto..

    i lumte..

    durrsake eshte kjo.. sonila.. ?

  3. #3
    Citim Postuar mė parė nga Brari
    mesazhi qe dergon ajo ne parathenje tregon se kjo vajze eshte inteligjente..
    gjithashtu dhe kopertina e librit ku ne vend te zhgarravinave kubiste kot-oiste.. ka vene nje pamje te natyres e nje femer aty tregon gjithashtu inteligjence e shije per te bukuren.. dhe me kto dy elemte kaq te natyrshem.. patjeter te terheq kurioziteti te lexosh se cthot kjo sonile interesante..

    16 vjece dhe kaq me gusto..

    i lumte..

    durrsake eshte kjo.. sonila.. ?
    Libri eshte verte i mire! Po vertet eshte vajze inteligjente dhe jo nuk eshte Durrsake por nga Laci, Kurbin. Dhe sa i perket kopertines librit, eshte fotografi e bregdetit ne shqiperi! Do te behet pronovimi i librit saj ne festen a flamurit, ne Wood Green, ketu ne Londer. Do mundohem te postoj disa poezi shqip nje her tejter, por problemi eshte se nuk shkruan shum shqip sepse e ka lene Shqiperine kur ka qene shum e vogel.

  4. #4
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Mr. Right nuk eshte nevoja te vendosesh faqe te ndryshme per blerjen e librit pasi pak a shume e gjen ne cdo librari elektronike ne internet (apo librari te mirefillte ketu ne U.S.).

    Une e bleva para nje jave dhe fatkeqsisht nuk kam pasur kohe ta lexoj, megjithate do vendos dy tre poezi ketu (edhe pse ne anglisht) qe te kemi mundesine ne forum te njohim shkrimtaret shqiptare te cilet shkruajne ne gjuhe te huaja (pa i prishur pune poetes dhe me shitjen e librit )



    Krijime te Sonila Reka, marrė nga libri "A Thousand Miles Away"



    Dark Cloud
    (kjo poezi eshte ne kapak, ne fund te librit)

    A dark cloud seems to follow me everywhere
    It seems to cause more pain
    When I want the sun to shine
    It seems to give me rain

    Why was I the chosen one that had to be followed?
    So it always made me wonder
    But every time I got angry
    It stroke me with its thunder

    There came a time when I accepted this
    cloud in my life
    I couldn't do anything to make it disappear
    But the more it hurt me the stronger I got
    And now I face the cloud with no fear.



    Why?

    As the sun rises every morning
    I wake up thinking about what you did
    I try to understand what was your reason behind all this
    But every time when I think you've gone, my heart breaks bit by bit

    I wonder if life wasn't what you wanted it to be
    What made you commit such a crime?
    Did you dislike the way this unpleasant world was led?
    I try to understand the reason why and that's
    what i will be doing for a lifetime

    Life is like a candle that blows in the wind
    Why did you blow it with your own breath?
    Why couldn't you wait for the storm to appear?
    What made you cause your own death?

    It wasn't that long ago since I saw your face last
    I still believe that one day I will have you by my side
    I can't believe that you left the world behind
    In other words I simply I can't believe that you have died

    Did you think about the pain that you would
    have caused to your family
    Before you took that breathless pill
    Didn't you think about your loving mother and father?
    Who haven't got over your death and never will

    What about your brothers and sisters whose hearts were so feeble
    Didn't they touch your heart or even cross your mind?
    You took apart their world in which they lived
    And if you look deep in their hearts,
    a part of it missing you shall find.

    But I pray every day only God forgives your sins
    I pray that God will understand the reason why you did this
    God must forgive you if you did not find peace on earth
    But your presence every day everyone shall miss



    My sweet sister

    Her blond hair and blue eyes
    Are nowhere to be found
    Her smile shines from a mile away
    She is the best person I have around

    She has her ups and downs
    Most of the time she likes to complain
    She can be sweet and nice
    Sometimes she can also be a true pain

    She seems to make me laugh
    With the little mistakes she does
    Once she burned her finger as she was cooking
    And made a very big fuss

    I like it when she smiles
    But when I see a tear in her eye
    It seems to upset me too
    And make me want to cry

    Oh I love it when she gets angry
    She seems to take everything out on me
    Once she gave me a slap for no reason
    As i was drinking my tea

    She seems to love daydreaming
    Once we were on the bus together
    I got off the bus but she forgot to get off it
    Until I called her, I'll remember this forever

    She wakes me up as I am fast asleep
    She tells me about the dream which she had
    Slowly starts to fall asleep and grabs on my arm
    And takes up half of my bed

    I hate it when she uses my stuff without permission
    Then she welcomes her friends into my bedroom
    They use my make up as if it is paint
    And they seem to was themselves with my perfume

    She can make me angry
    She can wake me up from my sleep
    She can use my stuff without my permission
    Because I shall always find her sweet.




    p.s. Libri ka 110 poezi.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e shef
    Anėtarėsuar
    18-08-2005
    Postime
    42
    Pershendetje te gjithve

    Une isha ne wood Green ate diten qe u perurimi i librit edhe kam blere librin edhe e kam lexuar eshte shume liber i mire.

    Ne qofte se deshironi te shikoni foto nga dita e perurimit te librit, edhe diten e flamurit ne wood green ne londer atehere vizitoni kete link

    http://www.shefdomi.com/gallery/thumbnails.php?album=29
    Gazeta The Albanian ne Britani te Madhe thealbanian.co.uk

  6. #6
    Fine Wine Maska e ildushja
    Anėtarėsuar
    06-12-2002
    Vendndodhja
    Rr. A Kasemi, N'ajėr
    Postime
    832
    Mua nuk me duket sikur kjo i ka aq te bukura sa per botim poezite, mbase ngaqe gjysma njerZve qe njof shkruajne me mire se kjo dhe jan akoma te rinj... mos te them kan shkruar me mire se kjo dhe ne moshe me te re.

    Gjithsesi shije shije kjo dynja dhe i uroj suksese Soniles.
    "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

  7. #7
    Citim Postuar mė parė nga shef
    Pershendetje te gjithve

    Une isha ne wood Green ate diten qe u perurimi i librit edhe kam blere librin edhe e kam lexuar eshte shume liber i mire.

    Ne qofte se deshironi te shikoni foto nga dita e perurimit te librit, edhe diten e flamurit ne wood green ne londer atehere vizitoni kete link

    http://www.shefdomi.com/gallery/thumbnails.php?album=29
    Pershendetje Shef,

    I shikova fotot nga dita e perurimit te librit, ishin shum te bukura!

    Falminderti

  8. #8
    Citim Postuar mė parė nga ildushja
    Mua nuk me duket sikur kjo i ka aq te bukura sa per botim poezite, mbase ngaqe gjysma njerZve qe njof shkruajne me mire se kjo dhe jan akoma te rinj... mos te them kan shkruar me mire se kjo dhe ne moshe me te re.

    Gjithsesi shije shije kjo dynja dhe i uroj suksese Soniles.
    Pershendetje ildushja,

    Faliminderit per komentin dhe opinionin tend! Vertet shum shkruajn, por une nuk e hapa kete temė per me fut shkrimtaret ne konkurnece me gjet se kush shkruan me mire e kush shkruan me keq, thjesht eshte hap sa do pak me pėrkrah autoren sepse eshte e re ne krimtarin e saj sepse shum shkruajn por jo te gjith botojn keshtu qe guzimi saj eshte per tu admiruar! Ne qoft se ke shkruajtur ndo nje liber mund ta dish qe nje liber dhe sidomos poemat nuk shkruhen per nje dite, por don kohe dhe vite, libri eshte botuar tani por disa poema jan shkruajtur qe ne mosh te re…..

    Gjithashtu edhe nje gje tjeter poemat e saj jan botuar neper “Anthology” te ndryshme me poet te tjer anglez qe ne moshen 14 vjece. Kur te kem koh me shum do te jap informacion se si e kan vlersuar medja angleze kete botim.

    P.S Fiori faliminderit per perkthimin dhe poemat qe ke vendos ketu ne teme.

    Mr Right

  9. #9
    Betimi i Hipokratit
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Postime
    1,081
    Citim Postuar mė parė nga ildushja
    Mua nuk me duket sikur kjo i ka aq te bukura sa per botim poezite, mbase ngaqe gjysma njerZve qe njof shkruajne me mire se kjo dhe jan akoma te rinj... mos te them kan shkruar me mire se kjo dhe ne moshe me te re.

    Gjithsesi shije shije kjo dynja dhe i uroj suksese Soniles.
    sa te zgjut jane ca kritike mor aman.
    disa mendjen vetem per te kritikuar e kan.shyqyr qe te gjith smendeojne njelloj.
    The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

  10. #10
    Fine Wine Maska e ildushja
    Anėtarėsuar
    06-12-2002
    Vendndodhja
    Rr. A Kasemi, N'ajėr
    Postime
    832
    Mr Right - Une nuk hapa gje teme krahasimi, thjesht dhash opinionin tim.
    Ate Anglezet mund ta ken vlersuar shkelqyeshem, mua nuk me intereson opinioni i dikujt tjeter, por i imi. Nuk marr nje liber sepse gjithe kritikat thonte jane te mira, marr liber sepse i lexoj perberjen dhe me duket interesant.
    Nejse, sic thash shije-shije kjo dynja.

    miki mesa di une kjo eshte teme per autoren e poezive dhe jo per zgjuarsine timen e tenden. Gjithsesi po pate noi dyshim mbi zgjuarsine time mund te hapesh nje teme mbi te ose te me kontaktosh ne privat.

    Perderisa eshte hapur teme forumi, si forumiste po shpreh mendimin tim mbi poezite e autores, nuk po shaj autoren dhe nuk po i mohoj talentin - thjesht po them qe mua s'mu duken gje.

    Gjithe te mirat.
    "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

  11. #11
    Citim Postuar mė parė nga ildushja
    mbase ngaqe gjysma njerZve qe njof shkruajne me mire se kjo dhe jan akoma te rinj... mos te them kan shkruar me mire se kjo dhe ne moshe me te re.
    Ildushe, a nuk te thash une faliminderit per opinion tend!? por sic te thash une nuk isha dakort me krahasimin tend! Nejse ska shum randadesi sepse nuk dua te ndryshuar opinion tend eshte shum i vlefshem edhe keshtu sic eshte, por cfar eshte e cuditshme eshte fakti se nga e krijove kete mendim ti, me 3 poema? Ne qoft se po athere, nuk besoj qe ja vlen te kthej pergjigje. Edhe njeher faliminderit qe more mundimin me shkruajtur ne kete teme!


    miki_al2001

    Faliminderit qe i hodhe nje sy temes qe kam hapur une!

  12. #12
    Fine Wine Maska e ildushja
    Anėtarėsuar
    06-12-2002
    Vendndodhja
    Rr. A Kasemi, N'ajėr
    Postime
    832
    Citim Postuar mė parė nga Mr_Right
    Ildushe, a nuk te thash une faliminderit per opinion tend!? por sic te thash une nuk isha dakort me krahasimin tend! Nejse ska shum randadesi sepse nuk dua te ndryshuar opinion tend eshte shum i vlefshem edhe keshtu sic eshte, por cfar eshte e cuditshme eshte fakti se nga e krijove kete mendim ti, me 3 poema? Ne qoft se po athere, nuk besoj qe ja vlen te kthej pergjigje. Edhe njeher faliminderit qe more mundimin me shkruajtur ne kete teme!


    miki_al2001

    Faliminderit qe i hodhe nje sy temes qe kam hapur une!
    Mr_Right kete mendim e krijova me materialin qe ishte paraqitur ne forum. Nese ishin 3 poema atehere ato te treja. Nese kjo shkrimtare i ka te tjerat komplet ndryshe po terrheq c'fare thash dhe po pres per librin; por nese jan pak a shume te te njejtes genre atehere mbaj mendimin qe kam.
    Per mundimin s'ka perse, prandaj hy ne forum qe te shfletoj tema.

    -Ilda
    "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

  13. #13
    pease all over Maska e Kaēurrelsja
    Anėtarėsuar
    30-11-2003
    Vendndodhja
    Larg mamit dhe babit........
    Postime
    126
    Edhe mua me ka pelqyer libri i soniles. Suksese........( se e kam dhe patriote)
    Ja te shikoni juve cfare yjesh jemi!!!

    Ja po ju vej dhe une nje poeme te saj qe me pelqen sepse eshte per Zotin:





    To God…


    Ah you seem so invisible
    I’ve never seen your face
    I don’t even know if you are a woman or man
    But you’ve created my days

    You’ve given me your love
    You’ve given me my freedom
    I hope one day I’ll find the path
    The path to your Kingdom

    You’ve given me the strength
    The strength to my soul
    I seem to tell you all my problems
    And hope you can solve them all!
    CYA AROUND

  14. #14
    little runaway Maska e Elated
    Anėtarėsuar
    06-01-2006
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    27
    hmm
    Te dashur antar, lexojeni kete (dmth libr/poezit e saj) sikur e ka shkruajtur dikush tjeter e jo nje shqiptare. Shume shpejt do e kuptoni/bieni ne konkluzion se poemat jan Average mos me thene per nje 12 years old. Me falni, atyre qe e paskan partiote (kuriB) dhe e pelqeni por sinqerisht its a joke.
    Une mbas i lexova disa poezi, vendosa mos tia mbeja librin. Nuk ia vlente! Me vjen mire qe nje shqiptare ka kurajo te botoj nje liber por do isha me e kenaqur sikur libri te ishte i mirefillte!

    Gjithe te mirat'
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elated : 05-06-2007 mė 10:42
    The ones who love us least we die to please!

  15. #15
    Citim Postuar mė parė nga Alesram
    hmm
    Te dashur antar, lexojeni kete (dmth libr/poezit e saj) sikur e ka shkruajtur dikush tjeter e jo nje shqiptare. Shume shpejt do e kuptoni/bieni ne konkluzion se poemat jan Average mos me thene per nje 12 years old. Me falni, atyre qe e paskan partiote (kuriB) dhe e pelqeni por sinqerisht its a joke.
    Une mbas i lexova disa poezi, vendosa mos tia mbeja librin. Nuk ia vlente! Me vjen mire qe nje shqiptare ka kurajo te botoj nje liber por do isha me e kenaqur sikur libri te ishte i mirefillte!

    Gjithe te mirat'
    1. Ne rradh te pare falimenderit per opinionin gjithmone i vlefshem edhe ne qoft se nuk ka ndonje konkluzion kostrukitv. Nejse do fillojm ta bejm komentin tend shum konstruktive: Cfar don me thane "sikur e ka shkruajtur dikush tjeter e jo nje shqiptare"?? nuk kan shqiptart te drejt te shkruajn anglisht? apo te shkruajn poezi?

    2. Eksperte je ti ne fushen e poezis qe mund te thuash "poemat jan Average mos me thene per nje 12 years old" me cfar shoh une jo sepse nje ekspert edhe nje artdashes nuk komenton kurr keshtu, ne qoft se e ke me ul autoritetin e autores athere mos e shkruaj fare se ul veten tende ne rradh te par.


    shikoje ketu se si e kan vlaersuar ekspertet;
    http://www.voicesnet.org/poetrydispl...?poemid=107816

    ja kalofsh mire albelbela

  16. #16
    little runaway Maska e Elated
    Anėtarėsuar
    06-01-2006
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    27
    Citim Postuar mė parė nga Mr_Right
    1. Ne rradh te pare falimenderit per opinionin gjithmone i vlefshem edhe ne qoft se nuk ka ndonje konkluzion kostrukitv. Cfar don me thane "sikur e ka shkruajtur dikush tjeter e jo nje shqiptare"??

    2. Eksperte je ti ne fushen e poezis qe mund te thuash "poemat jan Average mos me thene per nje 12 years old" me cfar shoh une jo sepse nje ekspert edhe nje artdashes nuk komenton kurr keshtu, ja kalofsh mire albelbela
    Pershendetje,

    1) hmm i dashur, kur pyet dike atehere prit pergjigjen e tyre, mos u vete-pergjigj. Ate komentin e kisha sepse po e lavderoni e po ia ngrini vlerat THJESHT sepse eshte nje shkrimtare shqiptare ne UK e cila boton nje liber e jo sepse ka talent. Nuk i meriton ajo kaq shume advertisment. Mos harro malli qe shitet nuk do rreklame. Besoj se ti e ke dicka me shume sesa 'thjesht nje admirim' per te

    2) Experte ne fushen e poezise?? Cfare pyetje!! Kur thua sa e bukur kjo kenga, sa kot ky kengetar, shkrimtar, prezantues, actor, picture etj etj dmth je experte ne ate fushu konkrete?! Une kam preferencat e mija ne cdo fushe, dhe si njeri me te drejta' besoj se jam 'entitled to express them'! Lexoj shume libra, disa jan me poezi por nuk mundem ti krahasoj ato te saj me cfare kam lexuar nga te tjere. Different league.

    Mos e mer per keq Mr.Right (sepse e paske pike te dobet), po kur i kam lexuar disa poezi te saj, deshiroja te ishin shume te mira...te pakten (do mendoja) kontributa e shqiptarve ne UK zdo ishte vetem vrasje,vjedhje,drog & prostitucion (sic jemi te njohur from the press). Doja te shtoja dicka, po dole para publikut atehere prit kritika sidoqofte, te mira/te keqija.

    Nejse, mos i mer kaq personale mendimet e antarve per te.

    Gjithe te mirat Mr.Right

    P.S Per Sonilen, po bisedoja me nje grup shqiptaresh (te cilet ato e njohin mire ne realitet edhe po shpreheshin te pakenaqur nga libri i saj. Asnje nga ato nuk e kishin blere!
    P.S2 bham'i na e prishi diten sot with the weather.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elated : 07-06-2007 mė 17:25
    The ones who love us least we die to please!

  17. #17
    E dashur Alesram,

    Bota ka shum njerz dhe keshtu ka edhe shum opinione, me behet qefi qe ti e paske gjet nje grup per te kritikuar ne nje menyr fare kostruktiv kete liber per "kete sonilen" sic thua edhe ti.

    Jam shum dakort me ty qe thua nuk jan perfekt ose qe nuk te pelqejn, sepse edhe mua nuk me pelqejn nje perqindje e vogel (por duke pas parasysh qe nje liber me poezi nuk eshte shkruajtur per nje dite por vite)

    Nejse se fjalet e shumta jan fukarallik dhe me sa shoh une ti paske shum, por vetem desha te them se media angleze e ka vlersuar shum mire, por puna e nje shkrimatre te re eshte si pune e nje femije qe meson me ec, te gjith i japin doren qe te mos rrezohet, se me nje shtytje shum te vogel kjo mund te rrezohet, ti paske formuar edhe grupe me e shty, kjo tregon shum.

    Nuk i marr personal aspak, thejsht por une nuk e hapa kete teme per argumente.

    ja kalofsh mire, naten

    (per lexusit do ti postoj disa poema me vone)

  18. #18
    little runaway Maska e Elated
    Anėtarėsuar
    06-01-2006
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    27
    Ok.

    Ti ke mendimin tend sikurse une timin.
    Shije shije kjo bot!

    Naten e mire'
    Alesram.
    The ones who love us least we die to please!

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e desaparacidos
    Anėtarėsuar
    23-10-2007
    Postime
    163
    edhe tre poema mjaftojne

    okej okej eshte e re do rritet, shpresojme

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-03-2007
    Postime
    8
    Citim Postuar mė parė nga Mr_Right Lexo Postimin
    Libri eshte verte i mire! Po vertet eshte vajze inteligjente dhe jo nuk eshte Durrsake por nga Laci, Kurbin. Dhe sa i perket kopertines librit, eshte fotografi e bregdetit ne shqiperi! Do te behet pronovimi i librit saj ne festen a flamurit, ne Wood Green, ketu ne Londer. Do mundohem te postoj disa poezi shqip nje her tejter, por problemi eshte se nuk shkruan shum shqip sepse e ka lene Shqiperine kur ka qene shum e vogel.
    dude this is so childish no talent at all 16 f years u r formed like a poet you just become more mature
    wont u u people get over this singers poets writers and what not some mediocrity
    please leave us alone she is just a loser and nothing else

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Sonila Meēo
    Nga ChuChu nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 22-08-2012, 09:57
  2. Sonila Reka "Suksesi im me poezi nė anglisht"
    Nga Shijaksi-London nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 23-01-2007, 08:53
  3. Mes grave tė burgosura qė kanė harruar erėn e burrit....
    Nga White_Angel nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 04-02-2006, 22:38
  4. Grekėt: Shqiptarja mos prekė flamurin
    Nga zeus nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 26-10-2005, 22:49
  5. Vetėvaret 9-vjeēarja nė Durrės dhe njė 24-vjeēar nė Tiranė
    Nga Davius nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 25-05-2005, 23:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •