Close
Faqja 1 prej 54 1231151 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 1065
 1. #1
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime

  Lvizja VETVENDOSJE!

  Albin Kurti, si nuk e keni lexuar kurr...

  Mira Kazhani

  Nj vit duke pritur takimin me at. Vjet n pranver udhtova deri n Prishtin pr t realizuar nj profil pr t, aq shum t dshiruar nga un. Ishte e pabesueshme por mu dsh t kthehem pa mundur t flas as n telefon dhe sapo hodha cantn mbi krevatin tim nj mesazh rrufeshn prmbysi inatin tim me t.:- Prshndetje Mira. Takohemi n orn 17 00 tek Grandi? Albini.

  Sigurisht q un isha kthyer n Tiran dhe gjithcka u shty. Biseduam dy a tre her t tjera ndoshta se n shumicn e rasteve mu dsh t flisja me Drenushn asistenten e tij.
  sht ora 11 e mbrmjes un po fugoj me makinn time drejt ish Bllokut, ku po m pret Albin Kurti. Mund tju duket von por ishte mundsia e fundit pasi ai gjithmon vjen pr disa takime t organizuara dhe i duhet t ktheht me nat n prishtin pr shkak t punve q ka. Nuk kam njohur njeri m t paarritshem se ai. Ai sht gjitchka prvecse I zakonshm!

  Ai po pret n nj cep t rrugs tek ish blloku dhe vendosim t dy bjm nj cop rrug n kmb pr t shkuar n nj vinotek ku do t ishte m qet e un mund t mbaja shnimet e mija.
  Si pr cudi n Tiran nuk sht as ajo lagshtia e ftoht e as er e that, pkrundrazi mbrmjen e shoqron nj fllad si ato kur kan celur bliret n Tiran edhe pse blire tani ska.
  far ndjenje t krijon Tirana?
  Ai mendohet dhe m thot se I plqen aq shum, m shum madje edhe se Prishtina.
  Tirana ka rrug t gjra , ka bulevard, sht nj qytet n funksion t hapsirave. M duket sikur marr frym lirisht.
  Po n Prishtin?
  Atje sht ndryshe. Rrug t ngushta, ndoshta edhe kujtime t trishta. Por pikspari sht nj cshtje q do ta lidhja me frymmarrjen. Prishtina sht e organizuar rreth ndrtesave t posacme q jan aty n llogari t shesheve q mungojn. Tirana sht revolucionare. Pr shkak t shesheve t saj. Prishtina sht guerile. Pr shkak t rrugicave t shumta.
  Nuk ka qn kshtu Tirana, i tregoj un. Madje ekzistojn dy prqasje pr tirann.Kanj pal q thot se qyteti ka qn nj pazar oriental n vitet -90 deri n 2000. M pas patm nj kryebashkiak me ngjyra dhe q kish nevoj pr ajr. Pr fat na dha edhe ne.
  Prqasje tjetr sht kritike ndaj qytetit. Thuhet se ai burri q na dha ajr edhe na e betonizoi Tirnn. N vitet e 90-ta se krahasonim dot Tirann me vetveten. Kalonim ilegalisht kufirin nga Kosova dhe Tirana ishte liria. Nj dekad m von, pam q edhe banort ktu merrnim frym ndryshe. Mbase edhe pr popullsin e Shqipris n vitet e 90 Tirana ishte joshse sepse ishte kryeqytet, kurse nj dekad m von kryeqyteti ishte joshs sepse ishte Tirana.

  Ndoshta kjo sht arsyeja q ai nuk blen shtpi. Madje thot se ska ndrmend kurr t ket nj pron. Ndoshta sht cshtje frymmarrje , pyes un veten dhe at.
  -Jo m thot, cka ta dua nj shtpi. Dhe bn nj grimas injoruese. E t mendosh q shumica e shqiptarve vdesin t ken shtpi. Fakti m futi n mendime, gjithsesi.
  Ndrsa ecim t dy dikush e thrrt dhe ai ndalet ta takoj. Njeriu q po e takon sht I ekzaltuar nga rastsia, ndrsa ai sht I sjellshm dhe vetm kaq. Nuk flet shum kur takohet me njerzit. E kam rastisur edhe n nj party t VV dhe t gjith flisnin m shum se ai. M bri prshtypje aftsia e tij n t dgjuar. Ai dgjon dhe nuk duket sikur e bn se nuk e di at q po I thua, mundet ta di edhe m mir por sht I vetprmbajtur.
  Ngjisim disa shkall. Ai sht nj burr elegant dhe i hedh hapat shum leht. Mban nj cant me rrip t gjat dhe ka veshur xhaketn e tij, nj kafe ( e vesh shpesh). Ulemi pr t porositur. Kamarieri e njeh menjher dhe nuk sht I vmendshm ndaj meje(edhe pse jam femr) sac sht ndaj atij.
  Ver t mbl apo t atht, Pyet kamarieri, nj djal hollak.
  - Si e dshiron ti Mira,m pyet Albini. Un tha ai, se dua t mbl.
  - E marrim t atht ather , I prgjigjem.
  Si sht kjo jet gjithmon duhet t zgjedhim mes alternativs A dhe B? Por a sht kjo liri? E pyes un.
  -Un zgjodha ver t atht se sm plqen e mbl, prgjigjet ai. Nuk besoj se sht liri. Liri sht t zgjedhsh mes t pafundmes. Kur t duhet t zgjedhsh mes disa alternativash ke fat sepse nuk zgjedh m t keqen, por mund t jesh pafat sepse humbet m t mirn.
  Albin a je br politikan?
  N nj form sdo t bhm kurr. Por n nj mnyr tjetr ndoshta kam qn gjithmon.
  Mundohem t mos jem ai lloj politikani q jan msuar njerzit t shohin. A e di ti Mira, se cdo t thot ministr n latinisht? Do t thot shrbtor. Maksimumi I karrierrs s nj politikani sht t bhet kryeshrbtor.
  Ju e shihni vetn kryeshrbtor?
  Po un prpiqm t mos shoh veten. VV nse do t vij n pushtet, ajo do t jet fal nj fitoreje konceptuale t shoqris. Nuk bjm llogari aleancash dhe koalicionesh. Nse t duhet t bsh kaq shum llogari sht m bukur t humbassh. Kam durimin e duhur un dhe t gjith kolegt e mi n VV. Ne do t jemi n pushtet n nj koh q shoqria do t jet zhvilluar aq mir sa vrtet un, apo dikush tjetr do t jet shrbtor I heshtur.
  Ai hesht pak dhe vazhdon.
  E dini, institucionet e qeveris, kryeministria, parlamenti, nuk jan banesa pr politikant. Ata sduhet t shndrrohen n banor dhe t rrin aty si n shtpi. Kjo sht e turpshme.
  Pse sht turp? Ne n Tiran kshtu e kemi. Jemi ne pushtet , ose jemi drejtues t nj force apo lvizjeje dhe ajo sht shtpia jon.
  Banort bhen pronar. E pronar duhet t jen vese qytetart si burim i sovranitetit q jan. Politikant duhet t shrbejn n shtetin q paraqet shtpin e popullit, shoqris, kombit.
  Si sht shqipria e Albinit?
  Ai mendohet disa sekonda. Shqipria nga njra an m vjen si kujtim I brezave, si nj trsi impulsesh. Strgjyshrit , gjyshrit, prindrit etj. M vjen si nj histori q sht bjeshk. Nga ana tjetr m vjen si ai momenti i zgjimit nga ndrra n realitet. Por nuk sht nj ndrr q ndodhet n kontrast me realitetin por si nj ndrr shum reale q sht pak e mundimshme por q mund t bhet realitet, duhet t bhet realitet dhe tashm disi ka nisur t bhet realitet. Nj ndrr q mbetet si prshtypje pas zgjimit dhe e transformon zgjimin.
  Po ndrra shikoni? Kur ishit n burg cfar ndrrash shikonit?
  Sma ka br njeri kt pyetje. Shikoja dhe shikoj gjithmon ndrra. Kur isha n burg 6 muajt e par shikoja ndrra sikur isha I lir. M von e shihja veten t burgosur por nuk isha kurr n burgun ku ndodhesha. ndrrat m conin n nj shkoll, qndr tregtare, n nj shtpi t vjetr t cilat shndrroheshin n burg me t burgosur por nuk pash kurr nj ndrr n burgun ku qndrova.
  A ishit agresiv n ndrra. Ndoshta vrisnit apo rrihnit dik?
  Jo! ndrrat nuk kam si zmbrazje. Gjithmon shoh situata t jashtzakonshme dhe kur zgjohem n mngjes ndiej edhe pak prgjegjsi pr veten, m thot ai si me humor por edhe si pak fmij.
  E kam ndjekur n nj deklarat t tij n vitin 2000 n burgun e Pozarevacit ne Serbi. Ishte 25 vjec n at koh dhe kish nj egrsi n sy por prmbajtsi n fjal.
  Albin, a kishe nj njeri q t mungoi gjat kohs s burgut. Ndoshta nna?
  -Nna ime ka qn e ashpr me mua. Ajo ka qn msuese dhe t mendosh kur isha fmij m dukej vetja me dy msuese. N burg humbet ndjeshmrin dhe nuk jepesh n melankoli. U bera I egr por asnjher nuk I inatosa. Isha I qet. Kjo m ka mbajtur gjall, tregon Albini.
  At e kan torturuar me dit e jav. Madje pr disa jav nuk mundte as t ecte pr shkak t goditjeve n kmb. E gjitha sepse ai nuk e pranoi kurr dnimin e tij dhe ata q e dnuan.

  Kur hoqn dor prej teje? E pyes un.
  Nj dit u lodhn me mua. Kan menduar kush merret me kt t cmendur.
  N burg flinte n orn 21 t mbrmjes dhe zgjohej n 5 t mngjesit. Dhe un q naivisht e pyes sepse nuk flinte m shum?
  Ai qesh t paktn pr nj minut dhe m kthehet.
  Po Mira, atje nuk na kishin drgu me pushime! Na zgjonin n 5 t mngjesit dhe ngjitur me krevatin kishim nj tryeze dhe nj karrike. Ai vendos duart mby tryez dhe m improvizon sesi duhet t rrinin gjat gjith dits n qeli. Nuk mund t uleshin n krevat pr asnj arsye gjat dits. -Tek dera kishte nj sy magjik por ndryshe nga realiteti ai shrbente pr gardiant q ata mund t shikonin, ne jo sigurisht , m sqaron ai.
  (Imagjinoni t rrish n nj dhom i vzhguar 24 or dhe t mos mundesh t shtrihesh n krevatin tnd qoft edhe pr t ndrruar lirin.) Krevati, m tregon ai sht objekt torture n burg. Ti e ke vetem disa cm larg dhe nuk shtrihesh n t. Kur dola, ndr gjrat e para q bra ishte t shkoja n lagjen Arbria pr t par lindjen e diellit n Prishtin dhe tek Bregu i Diellit krkova perndimin. Dielli m zhgnjeu. Jo pse nuk ishte si e kisha paraprfytyruar, por pse ishte mu ashtu. Shum gjra q i kisha mezipritur n ato dy vite e gjysm burg nuk m lan prshtyje n liri. Jo gjrat q nuk i kisha n burg, por ato q i kisha n nj form tjetr, m tronditn kur dola n liri. Syri magjik i ders kur tashm shihja un dhe jo ata nga jasht, piruni i metalt dhe jo i plastiks, dritarja nga e cila shikoja un dhe nuk m shikonin ata, ishin gjra me t cilat mu desh koh t ambjentohesha. Pra, jo ajo q se kasha par, por ajo q kishte kuptim t prmbysur po m bnte shum m tepr prshtypje.
  Por, kishte edhe pun q m mbetn prgjysm n burg e q i vazhdova n liri. Faqet e fundit t shum romaneve q kisha lexuar (faqet e fundit ishin grisur kryesisht nga t burgosur t tjer q u nevojiteshin flett pr t shkruar pikt e fituara gjat lojs YAMB me zare t punuara nga sapuni) i kam lexuar vetm vite m pas.
  Un nuk dua ta pyes pr torturat sepse kam frik edhe ti dgjoj por ai nuk t krijon asnj penges. Ai ka nj bot q I bn t gjith t ndihen ajr dhe t futen n hapsirat e bjeshks s tij.
  Kamarieri afrohet disa her dhe interesohet pr t na mbushur gotat me ver. Syt e shum njerzve aty rrotull bjn nj rreth tek tavolina jon hera- hers. Kam nj tundim t ngrihem dhe tju tregoj n vesh t gjithve me rradh se Albini sht i jashtzakonshm n t zakonshmen e tij. Dua ta njohin edhe ata ashtu si un besoj q po e njoh sonte.
  T paktn tani fle me dik besoj, e pyes un me pak dshir pr t zbuluar nse ka nj femr n jetn e tij.
  Jo aktualisht. Shoqja ime nuk ndodhet n Prishtin. Prgjigjet ai me nj rrjedhshmri pfekte.
  Un as q isha n dijeni t nj lidhjeje t tij dhe u tundova n kureshti. Msoj q ajo sht norvegjeze dhe quhet Rita. Duket si emr shqiptar vetm t dashurin e ka shqiptar. Albinin.. Jan njohur q n vitin 2007 n Prishtin.
  Si ndodhi q u dashuruat?
  E dallova q hern e par. Por nuk ishte dashuri me shikim t par, tregon ai. Ndrsa m flet pr Ritn syt i shndrisin. Kan n plan t martohen nj dit por Albini m thot at q cdo femr n bot do donte q ta dgjonte.
  -E di q do martohem por kjo ka pak rndsi. Ajo sht gruaja e jets time dhe martesa nuk do e bj m t rndsishme.
  Sa me fat Rita, i them atij.
  - Jo Mira, vec ta njohsh ti at dhe do kuptosh se fatin e kam un.

  M duket gati surreale q po dgjoj Albin Kurtin tek flet pr dashurin. Dhe tek m tregon sesa mir e ka msuar shqipen Rita duke ndjekur kurs t shqipes n Tiran. Ne njerzit jemi gjithmon viktima n kurthet e stereotipeve q krijojm n kokn ton. Duke e par at nga larg kisha besuar se sht nga ata q skan bised tjetr vec atdheut. Albini ka t drejt kur thot se situatat i ka t jashtzakonshme dhe ai di t jet edhe i zakonshm tek flet pr gjrat e vogla t jets s tij. Edhe pse telefonin gjat dits m s shumti e mban Drenusha (asistentja) dhe ndoshta Rits i duhet t pres q njeriu i saj i zemrs t mbaroj mbledhjet e gjata apo protestat e pse jo i sht dashur t mbaj zemrn me dor kur at e kan arrestuar. Duhet t jet kaq e vshtir pr t fakti q burri i jets s saj sht nje shqiptar i rrall (kjo edhe n qoft e zakonshme , q pr mua nuk sht, sht e vrteta e tij merituar.)

  Albini, ka nj aftsi pr t gjetur arsyetimin m t mir t mundshm. Dhe kto vshtirsit e tij si psh, telefoni, protesta, arrestimet, mbledhjet e gjata, takimet e gjata nuk jan penges pr dy njerz kur sic thot ai vet: ngjashmrit n botkuptim jan ura pr mirkuptim!
  Ndrsa bisedojm pr dashurit e tij kuptoj se ai nuk sht rebeli q ndonjri krijon n mendjen e tij. sht i urt dhe mendohet gjat prpara cdo prgjigjeje. Burgu nuk e ka br t ndihet as hero e as viktim. Ai ka msuar gjat jets n nj koh t shpejt gati m xhiro t prshpejtuara q t jet i duruar dhe mendimet t mos i gatuaj mbi gjuh por n zemr e n mendje. Nga fundi i biseds un nuk mbaj shnime m. Vera e atht me disa djathra t ndryshm ka shoqruar mbrmjen e von. E kemi len q t takohemi n ver diku nga Jali pasi Albini nuk bn kurr pushim n vende t tjera precse n viset shqiptare. Duke u larguar e kam zakon t m kujtohet ndonj pyetje.
  Albin po si harrova t t pyes nse ke n plane t bsh fmij?!
  Po besoj q do kem n nj t ardhme, thot ai duke qeshur leht me ato syt q i rrzojn mbi portret nj butsi fmije q duket sikur sht rritur para kohe duke par protestat dhe prej mencuris s parakohshme dhe karakterit njerzor ka mundur t mbetet edhe pak fmij , gj q justifikon edhe idealizmin e tij.
  Cfar do tju msosh mspari atyre, insistoj un.
  sht i paparashikueshm. Ndrsa un pres nj kshill ai m jep nj leksion.
  -Nuk besoj se do i msoj. Kush jam un q t msoj fmijt e mi. Do msojm nga njri-tjetri. Askush nuk di aq shum sa t msoj t tjert.

  p.s M besoni, ky sht Albin Kurti. M besoni ju lexues, politikant e Tirans e Prishtins q lidhin fatet tona n kollart e tyre t mrzitshme. Por edhe ju ndrkombtar q na flisni pr forcn dhe shpirtin vital e q zgjidhni t krceni tango me ngjalat. Ju kuptoj prse distancoheni nga idealizmi, sepse edhe personalisht besoj q ai nuk ekziston por sonte mu duk se takova nj t till. Koha do m jap ose jo t drejt por un gjithmon do kujtoj se nj t enjte t von n Tiran piva ver t atht me nj idealist!

  http://www.shqiptarja.com/blog_artic...goria=6&page=2
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 2. 2 antart m posht falenderuan halla mine pr mendimin e shprehur n kt postim:

  bili99 (29-01-2014),ganimet (05-06-2014)

 3. #2
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 4. Anetart m posht kan falenderuar halla mine pr postimin:

  ganimet (05-06-2014)

 5. #3
  i/e regjistruar Maska e Mbinjeriu
  Antarsuar
  10-09-2009
  Postime
  399
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  -E kam lexuar dhe m ka impresionuar mnyra se si Albinin e prshkruante Mira,por asgj nuk ekzagjeronte tek e fundit se sht fakt se kemi t bjm me nj njeri t jashtzakonshm n t zakonshmen e tij!
  Kjo goje nuk eshte per keta veshe

 6. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2011
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Pse nuk e mbyll shkarpern ky gazetari dhe me e lan Albinin me mbaru pergjigjen?
  Albini duket shume i zgjuar dhe i sinqerte!

 7. #5
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  TRIBUNA: Mendimi i Ukshin Hotit: vazhdimi i lufts pr lirim n terrenin e teoris.

  T shtunn, m 3 mars, n orn 14:00 Lvizja VETVENDOSJE! organizon tribun me temn Mendimi i Ukshin Hotit: vazhdimi i lufts pr lirim n terrenin e teoris.

  Tribuna mbahet n ASK American School of Kosova, n Pallatin e Rinis.


  Programi


  Tezat themelore t filozofis s Ukshin Hotit Prgatitur nga Glauk Konjufca
  http://www.forumishqiptar.com/showth...20#post3358220


  Variacione Hegeliane: shtja Shqiptare dhe Idealizmi Realist Hotian
  Prgatitur nga Gent Carrabregu
  Prezanton: Etleva Malushaj
  http://www.forumishqiptar.com/showth...68#post3359368


  Kombi, demokracia dhe Evropa: duke lexuar veprn e Ukshin Hotit
  Prgatitur nga Enis Sulstarova
  http://www.forumishqiptar.com/showth...99#post3359499


  Demonstratat e viti 1981 - Lexime nga vepra e Ukshin Hotit
  Prezanton : Nol Nushi


  Fjalim prshndets: Afrim Hoti


  Diskutim i hapur, moderon: Nol Nushi

  Ju ftojm t merrni pjes
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 8. 2 antart m posht falenderuan halla mine pr mendimin e shprehur n kt postim:

  bili99 (01-03-2014),ganimet (05-06-2014)

 9. #6
  i/e larguar
  Antarsuar
  12-11-2010
  Postime
  469
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Marrveshja me fusnot te ata te cilet vertet duhet me dekada te terea te shkojen ne shkoll te te kuptojen politiken dhe ligjet nderkombetarer dhe marrveshjen e arritur te thaqit me SHBA-ne dhe me BE
  shikoni se qfare sjell marrveshja pas nje jave...kete e ka paraqitur sot edhe kolegu i kurtit kushtunica

  Kosova sht hequr prfundimisht nga harta e Serbis n faqen zyrtare t Bashkimit Europian. N faqen www.europa.eu, websajti zyrtar i BE-s, n faqen e shteteve antare t unionit dhe atyre q aspirojn, n fund qndron Serbia dhe nse klikoni aty, shfaqen t dhnat e ktij vendi si dhe harta e tij, ku tashm Kosova shfaqet shtet m vete. Deri pak koh m par, Kosova ishte e prfshir n hartn e Serbis edhe n faqen zyrtare t BE-s, ndrsa tashm paraqitet si shtet m vet megjithse BE nuk ka hapur ende nj link t posam pr Republikn e Kosovs. Ky ndryshim sht br s fundi, pas marrveshjes s arritur midis Prishtins dhe Beogradit, me an t s cils Kosova do t prfaqsohet me fusnot, por trsisht m vete n forumet rajonale dhe t njohura nga BE.

  http://www.kosova-sot.info/uploads/i...20kosoves1.jpg

 10. #7
  i/e larguar
  Antarsuar
  12-11-2010
  Postime
  469
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Harta zyrtare e BE-s, Serbia pa Kosovn


  http://www.thealbanian.co.uk/wp-cont...ia-300x192.jpg

  N informatat e paraqitura n kt ueb-faqe, BE saktson se Serbia ka 77.474 kilometra katror, ndrkaq n ueb-faqen zyrtare t Qeveris s Serbis shkruan 88.361 kilometra katror. N t njjtn koh, edhe numri i banorve t Serbis sht pa Kosovn.
  Edhe pse Kosovn nuk e kan njohur 5 nga 27 shtetet e BE-s (Qipro, Greqia, Rumania, Sllovakia dhe Spanja), si duket kjo nuk i ka penguar hartuesit e faqes zyrtare t BE-s q Kosovn, n njfar mnyre, ta shpallin shtet n vete
  Ndryshuar pr her t fundit nga prishtina2010 : 05-03-2012 m 14:52

 11. #8
  i/e larguar
  Antarsuar
  12-11-2010
  Postime
  469
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Patriotat e bashkimit kombetare dhe qe deklarojen plot bashkim dhe rujtje te kosoves dhe UK-se pjestarev te saj tregon edhe kjo me se miri se sa e kane dashur luften keta dy lider dhe si,,po keta e din mire se nuk kane guxuar nga ivica daqiq te marrin pjes ne kete manifestim te UK-se

  Lidert e dy partive opozitare, Isa Mustafa (LDK) dhe Albin Kurti (VV), nuk kan qen prezent n ceremonin e nisjes s manifestimit tradicional "Epopeja e UK"-s, q sht mbajtur n kazermn e FSK-s "Adem Jashari" n Prishtin.
  Klan Kosova ka raportuar se karriget ku ata duhej t uleshin mbetn t zbrazta.

 12. #9
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  prishtina2010

  Citim Postuar m par nga prishtina2010 Lexo Postimin
  Patriotat e bashkimit kombetare dhe qe deklarojen plot bashkim dhe rujtje te kosoves dhe UK-se pjestarev te saj tregon edhe kjo me se miri se sa e kane dashur luften keta dy lider dhe si,,po keta e din mire se nuk kane guxuar nga ivica daqiq te marrin pjes ne kete manifestim te UK-se

  Lidert e dy partive opozitare, Isa Mustafa (LDK) dhe Albin Kurti (VV), nuk kan qen prezent n ceremonin e nisjes s manifestimit tradicional "Epopeja e UK"-s, q sht mbajtur n kazermn e FSK-s "Adem Jashari" n Prishtin.
  Klan Kosova ka raportuar se karriget ku ata duhej t uleshin mbetn t zbrazta.
  MEMIR ESHT TE MOS JESH PREZENT ATY KU JAN MBETURINAT E KOMBIT SIQ ESHT HASHIM POLARI ME SHOK VET FAKTI SE HASHIM POLARI NUK FLET ME KRYE FAMILJARIN E FAMILJES JASHARI MURAT JASHARIN KJO TREEGON SE HASHIM THAQI E KA KEQ PERDOR EMRIN E UCK-s KURSE SA I PERKET VIZITES JU JENI SHUM TE VEGJEL TA KUPTONI ARSYEN PSE JU JETONI ME LAJME DITORE TE KAFIQAFE E TE LAJMEVE TE KAMISHAVE TE ULTIMATUMVE SE PSE E GJITH LEVIZJA VETVENDOSJE ESHT DHE DOTE JET NE PERKRAHJE TE USHTRIS SON TE LAVDISHME ARSYET JAN TE SHUMTA NE MESIN E LEVIZJES KA ISH USHTAR DHE FAMILJAR TE DESHMORVE KEMI EDHE KOMNDANT TE USHTRIS QLIRIMTARE TE KOSOVES
  POR aty ky vjen era trathti sja vlen te marrsh pjes

 13. #10
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime


  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 14. #11
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Halla Min ja paske qit rrenat ne fush kti prishtinali 2010 rrencit ,qe ju kishte ber si nji lloj semundje me do harta qe po i poston ne at temen tjeter, tan kohen nji far harte e qet, e dje rrejti qe Albini nuk ka qen ne drenic .

 15. #12
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  jen msuar kta hashim fusnotat me shku te paret ne manifestime dhe te duken se jan ma shqiptar se tjeret por kurse albin kurti nuk shtyhet me brryla per mu duk si kta pulaxhit se pse albin kurti shkon kur duhet

 16. #13
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Thyhet zyra e Vetvendosjes n Podujev

  Podujev, 19 mars Zyra e degs s lvizjes Vetvendosje n Podujev sht thyer mngjesin e hershm t dits s hn, ku sht vjedhur nj kompjuter. Sekretari organizativ i ksaj lvizje n Podujev, Blerim Maastena, ka thn se ende nuk i din arsyet dhe motivet e thyerjes s zyrs s tyre.

  N orn 05:35 t mngjesit m ka njoftuar Policia se po dyshojn se na sht thyer zyrja. Rreth ors 06:00 kam arritur prball zyrs dhe sht vrejtur se ajo ishte thyer. Bashk me polic kemi hyr brenda dhe e kemi vrejtur se na ishte vjedhur kompjuteri i vetm q ka qen n kt zyre. Tjetr gj nuk ka munguar, ka thn Maastena. Sipas tij, kjo sht hera e par q u sht thyer zyrja n Podujev.

  Rastin e ka konformuar edhe Policia n Podujev. Komandanti n detyr n Stacionin Plicor t Podujevs, Naim Latifi, ka thn se rastin sht vlersuar si vjedhje.

  Tash pr tash nuk ka t dyshuar, ndrkoh q hetimet jan duke vazhduar, ka thn ai.(koha.net)
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 17. #14
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Antarsuar
  29-09-2006
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

 18. #15
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Kushtetuesja hedh posht krkesn e Vetvendosjes


  sht hedhur posht krkesa e Vetvendosjes pr joligjshmrin e vendimit t Kuvendit t dats 20 janar q ishte kundr-mocioni i PDK-s ndaj atij t Vetvendosjes pr reciprocitetin.

  Sipas njoftimit, Gjykata Kushtetuese e Republiks s Kosovs u kshillua dhe votoi pr Rastin KO 05/12, Kontestimi i kushtetutshmris s Vendimit t Kuvendit t Republiks s Kosovs, Nr. 04-V-279, t 20 janarit 2012.

  N kt rast, deputeti Visar Ymeri dhe dymbdhjet deputet t tjer t Kuvendit t Republiks s Kosovs, parashtruan krkesn prmes s cils kontestuan kushtetutshmrin e Vendimit t Kuvendit t Republiks s Kosovs, Nr. 04-V-279, i cili ndr t tjera, mirpriti marrveshjet e arritura n dialogun ndrmjet Qeveris s Republiks s Kosovs dhe Republiks s Serbis, dhe prmes s cilit Kuvendi e mbshteste zbatimin e tyre t trsishm.

  N krkesn e tyre, parashtruesit pohojn se Republika e Kosovs dhe Republika e Serbis jan dy shtete me subjektivitet juridik n t drejtn ndrkombtare; ata konsiderojn q vendimi i marr nga Kuvendi i Republiks s Kosovs ishte ratifikim i marrveshjeve ndrkombtare q krkonte procedurn e parashikuar me nenin 18 t Kushtetuts.

  Gjykata Kushtetuese, si autoriteti prfundimtar pr interpretimin e Kushtetuts, njzri vendosi q ta hedh posht krkesn si t papranueshme. Gjykata vlersoi se natyra e krkess s parashtruesve ishte jasht caqeve t juridiksionit t gjykats sipas nenit 113.5 t Kushtetuts, thuhet n njoftimin e Gjykats Kushtetuese.
  Fjala e Visar Ymerit n konferencn e sotme pr media n lidhje me Vendimin e Gjykats Kushtetuese
  21 marzo 2012

  Pika 1 e vendimit t Kuvendit t miratuar m 20 janar 2012 thot kshtu: Kuvendi i Kosovs mirpret, marrveshjet e arritura n mes t Qeveris s Republiks s Kosovs dhe t Serbis prmes procesit t dialogut dhe mbshtet zbatimin e tyre t trsishm.

  Kontestimi yn ka qen i bazuar n kt pik. Dhe at n dy momentet kryesore t ksaj pike. N njrn an n mirpritjen e marrveshjeve t arritura dhe n ann tjetr n n mbshtetjen e zbatimit t trsishm t tyre.

  - Kjo nnkupton q Kuvendi me mirpritjen e marrveshjeve, e ka shkelur Kushtetutn, meqense Kuvendi nuk mirpret marrveshje ndrkombtare. Me kategorit kushtetuese dhe ligjet n fuqi Kuvendi ratifikon marrveshje ndrkombtare. Mirpritja si e till nuk ekziston n kt kontekst si kategori juridike.

  - Sa i prket mbshtetjes s zbatimit t marrveshjes kjo nnkupton q Kuvendi ka pranuar dhe thrret pr zbatimin e ktyre marrveshjeve dhe zotohet se do ti marr obligimet pr zbatimin e tyre, dhe kt pa i ratifikuar fare. Me kt rast Kuvendi sht n kundrshtim me dispozitat kushtetuese q e mbulojn kt shtje por edhe me Ligjin mbi marrveshjet ndrkombtare.

  Ne konsiderojm q Kuvendi i Republiks s Kosovs duke e votuar nj vendim t ktill i ka pranuar dhe zotohet se do ti zbatoj marrveshjet ndrkombtare t arritura deri m ather por edhe ato q do t vinin n vazhdim si sht ajo e fusnots pa i ratifikuar. ato.

  Ratifikimi si proces nnkupton procedurn q duhet t prmbushet para se shteti mund t marr prsipr detyrime ndrkombtare. Pra n rastin ton, neni 18 i Kushtetuts s Kosovs parasheh ratifikimin e marrveshjeve ndrkombtare nga Kuvendi apo nga Presidenti, varsisht se far marrveshje sht dhe varsisht nga shtja q e trajton marrveshja ndrkombtare. Pr m tepr, paragrafi 3 i nenit 18 t Kushtetuts krijon obligim kushtetues edhe pr Presidentin edhe pr Kryeministrin q ta njoftoj Kuvendin sa her q t nnshkruhet ndonj marrveshje ndrkombtare. Pra, ratifikimi ka pr qllim t shmang tejkalimin e kompetencave apo t autorizimeve gjat arritjes s ndonj marrveshjeje t veant. N rastin kur Presidenti/Presidentja bn ratifikimin e ndonj marrveshjeje ndrkombtare, ai/ajo ushtron kompetencat kushtetuese t tij/saj pr nnshkrim t marrveshjeve ndrkombtare n pajtim me nenin 84 paragrafi 7 q udhheq me politikn e jashtme t vendit n pajtim me nenin 84 paragrafin 10 t Kushtetuts. Kjo sht thelbi i asaj q ka krkuar Lvizja VETVENDOSJE!.

  Ne kemi konstatuar se marrveshjet e arritura mes qeveris s Republiks s Kosovs dhe qeveris s Republiks s Serbis jan marrveshje ndrkombtare pr shkak se edhe Kosova edhe Serbia jan dy etnitete q kan status juridik ndrkombtar, dhe si t tilla si marrveshje ndrkombtare ato duhet t kalojn prmes procesit t ratifikimit dhe nuk mund n asnj mnyr q Kuvendi ti mirpret ato, e aq m pak t zotohet se do ti zbatoj ato, pa i ratifikuar ato. Ndrkoh, vendimi i kontestuar i Kuvendit (20 janar) e ka br pikrisht nj gj t till.
  1.Gjykata Kushtetuese e ka huqur trsisht shtjen q e kemi krkuar ne. Pra, e jep nj mendimin pr nj shtje pr t ciln ne nuk kemi folur. Arsyetimin pr vendimin e vet e bazon n disa hamendsime q pr mendimin ton nuk jan t lejueshme n nj trajtim juridik t nj shtjeje kaq t rndsishme juridike. N disa pika t vendimit t gjykats, si n at 33 dhe 36, Gjykata Kushtetuese n njfar mnyr hamendsohet me at q kemi krkuar ne. Kjo vrtetohet me prdorimin e shpesht t fjals duket.

  Pika 36. N esenc duket se parashtruesit dshirojn q gjykata ta interpretoj vendimin e Kuvendit t 20 janarit 2012 si marrveshje ndrkombtare q krkon ratifikim sipas nenit 18 t Kushtetuts.

  Ne n asnj moment nuk kemi thn se vendimi i Kuvendit sht marrveshje ndrkombtare. Kemi thn q vendimi i Kuvendit trajton marrveshje ndrkombtare, i referohet atyre dhe i mirpret ato. E jo q vendimi si i till sht marrveshje ndrkombtare. Ky sht gabim i tmerrshm fillestar q bn nj Gjykat Kushtetuese e cila do duhej t ishte e prbr nga njerz q tashm do duhej ta njihnin ligjin dhe kushtetutshmrin e Kosovs n do pik dhe do duhej q ta kishin nivelin m t lart profesional pr ta trajtuar nj shtje.

  1.Gjykata e konfirmon ose e vendos duke e riprsritur n kt vendim t vetin kategorin e mirpritjes karshi marrveshjeve ndrkombtare si instanc juridike, e cila nuk sht e mbuluar deri tani n asnj ligj t Kosovs. Kategoria e mirpritjes nuk ekziston si kategori kushtetuese.  Pika 31: Gjykata rikujton q Kuvendi i Kosovs, n vendimin e 20 janarit 2012, mirpret marrveshjet e arritura n mes qeveris s Kosovs dhe qeveris s Serbis prmes procesit t dialogut dhe mbshtet zbatimin e tyre.

  Gjykata nuk ka kurrfar vlersimi t kushtetutshmris s saj, dhe duke mos e vlersuar at, gjykata kushtetuese e vendos njlloj precedenti pr mundsi q Kuvendi i Republiks s Kosovs t mirpret marrveshje ndrkombtare. Ky sht cenim i drejtprdrejt i rendit kushtetues t Kosovs.

  Pika 33: Parashtresat e parashtruesve duket q nuk e sulmojn substancn apo procedurn e vendimit t kuvendit, pr m tepr natyrn e tij. Pra, prap sht kjo fjala duket.

  Kontestimi yn ka t bj edhe me substancn edhe me procedurn. Ka t bj me tekstin e atij vendimi t Kuvendit i cili e shprfill procedurn e ratifikimit.  Gjykata:

  Duket q ata duan t thon q Gjykata n kt rast ta ndryshonte natyrn e vendimit, por nuk ofrojn argumente prova apo arsyetim se si gjykata mund ta bj kt.

  Ne skemi thn asnjher q duhet ndryshohet natyra e vendimit, por kemi thn q ky vendim sht antikushtetues dhe duhet t shfuqizohet nga Gjykata Kushtetuese.

  Parashtruesit pohojn se vendimi i kuvendit prmban marrveshje ndrkombtare.. ne nuk kemi thn q prmban marrveshje ndrkombtare- dhe prandaj ky ishte nj ratifikim q krkonte zbatimin nenin 18 t Kushtetuts- ne nuk kemi thn q ky vendim duhet t ratifikohet, por duhet t shfuqizohet n kuvend nuk u propozua e as nuk u diskutua q mocioni q gjendej para tij prmbante marrveshje ndrkombtare por q vendimi i miratuar duhej t ratifikohej sipas nenit 18.

  N Kuvend nuk e kemi t drejtn ta diskutojm nse nj marrveshje sht ndrkombtare apo jo, kjo shtje sht e rregulluar me Kushtetut dhe me ligj. Me ligj jan dy lloj marrveshjesh: ato q bhen n emr t shtetit (ndrkombtare); dhe ato q bhen n emr t institucionit (ndrinstitucionale). Kategoria e par krkon ratifikim kurse kjo e dyta jo.

  Pika 34: Pr m tepr, parashtruesit nuk i kan shtjelluar dallimet ndrmjet nenit18.1 dhe 18.2 dhe cili do t duhej t zbatohej n kt rast.

  Dallimi mes tyre sht a i ratifikon Kuvendi apo Presidenti. Kontestimi yn ka t bj me at se marrveshjet duhen ratifikuar, e jo se kush duhet ti ratifikoj, Kuvendi apo Presidenti.

  Pika 35: Parashtruesit nuk kontestojn as substancn e as procedurn e vendimit

  Kto jan pikat m problematike prmes s cilave kjo gjykat ka vendosur vetn n pozicionin e mosdijes dhe moskuptimit t asaj q sht krkuar. Ne i kemi kontestuar si substancn ashtu edhe procedurn, dhe m saktsisht ndrlidhjen e tyre n kt vendim t Kuvendit t cilin e kemi kontestuar. Kuvendi prmes mirpritjes e njeh ekzistencn e marrveshjeve, duke e shprfilluar procedurn e ratifikimit, dhe prmes mbshtetjes merr obligime pr ti zbatuar ato duke e shkelur parimin e ratifikimit i cili doemos duhet t ndodh para fillimit t zbatimit t tyre.

  N asnj vend Gjykata Kushtetuese nuk saktson nse marrveshjet pr t cilat flet vendimi i Kuvendit jan apo jo marrveshje ndrkombtare. Pra Gjykata Kushtetuese e Kosovs nuk tregon nse Republika e Kosovs ka subjektivitet ndrkombtar juridik (q do ti bnte marrveshjet mes saj dhe Republiks s Serbis automatikisht marrveshje ndrkombtare). Shmangia e Gjykats Kushtetuese nga trajtimi juridik i natyrs s marrveshjeve n fjal sht munges absolute e sinqeritetit profesionist e etik t ksaj Gjykate, duke e pasur parasysh se kontestimi yn ndaj vendimit bazohet pikrisht n konstatimin ton se marrveshjet mes Qeveris s Republiks s Kosovs dhe asaj t Republiks s Serbis jan marrveshje ndrkombtare.

  Ky vendim i Gjykats Kushtetuese nuk bazohet fare n Kushtetutn dhe ligjet e vendit. Ky vendim i Gjykats Kushtetuese, q e shpall krkesn ton t papranueshme pr shkak si thon ata, sht shtje jasht jurisdiksionit t ksaj Gjykate, sht ose dshtim profesional i shkaktuar nga paaftsia dhe mungesa e plot e dijes s ksaj gjykate, ose nga ndikimet politike n t.

  Ne kemi krkuar nga Gjykata Kushtetuese q ta shqyrtoj kushtetutshmrin e vendimit t Kuvendit t nxjerr m 20 janar 2012. M 19 mars t po ktij viti Gjykata Kushtetuese na ka thn se kjo shtje sht jasht jurisdiksionit ton. Nse kjo Gjykat nuk sht aty pr ta vlersuar kushtetuetshmrin e ligjeve, vendimeve e akteve tjera institucionale, ather far tjetr bn?
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 19. #16
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Antarsuar
  29-09-2006
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

 20. #17
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Hillirian-zo Lexo Postimin
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 21. #18
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Antarsuar
  29-09-2006
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

 22. #19
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Antarsuar
  29-09-2006
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Fjala e Visar Ymerit n konferencn e sotme pr media n lidhje me Vendimin e Gjykats Kushtetuese
  21 MARS 2012 - E Mrkur 08:48

  Pika 1 e vendimit t Kuvendit t miratuar m 20 janar 2012 thot kshtu: Kuvendi i Kosovs mirpret, marrveshjet e arritura n mes t Qeveris s Republiks s Kosovs dhe t Serbis prmes procesit t dialogut dhe mbshtet zbatimin e tyre t trsishm.

  Kontestimi yn ka qen i bazuar n kt pik. Dhe at n dy momentet kryesore t ksaj pike. N njrn an n mirpritjen e marrveshjeve t arritura dhe n ann tjetr n n mbshtetjen e zbatimit t trsishm t tyre.

  - Kjo nnkupton q Kuvendi me mirpritjen e marrveshjeve, e ka shkelur Kushtetutn, meqense Kuvendi nuk mirpret marrveshje ndrkombtare. Me kategorit kushtetuese dhe ligjet n fuqi Kuvendi ratifikon marrveshje ndrkombtare. Mirpritja si e till nuk ekziston n kt kontekst si kategori juridike.

  - Sa i prket mbshtetjes s zbatimit t marrveshjes kjo nnkupton q Kuvendi ka pranuar dhe thrret pr zbatimin e ktyre marrveshjeve dhe zotohet se do ti marr obligimet pr zbatimin e tyre, dhe kt pa i ratifikuar fare. Me kt rast Kuvendi sht n kundrshtim me dispozitat kushtetuese q e mbulojn kt shtje por edhe me Ligjin mbi marrveshjet ndrkombtare.

  Ne konsiderojm q Kuvendi i Republiks s Kosovs duke e votuar nj vendim t ktill i ka pranuar dhe zotohet se do ti zbatoj marrveshjet ndrkombtare t arritura deri m ather por edhe ato q do t vinin n vazhdim si sht ajo e fusnots pa i ratifikuar. ato.

  Ratifikimi si proces nnkupton procedurn q duhet t prmbushet para se shteti mund t marr prsipr detyrime ndrkombtare. Pra n rastin ton, neni 18 i Kushtetuts s Kosovs parasheh ratifikimin e marrveshjeve ndrkombtare nga Kuvendi apo nga Presidenti, varsisht se far marrveshje sht dhe varsisht nga shtja q e trajton marrveshja ndrkombtare. Pr m tepr, paragrafi 3 i nenit 18 t Kushtetuts krijon obligim kushtetues edhe pr Presidentin edhe pr Kryeministrin q ta njoftoj Kuvendin sa her q t nnshkruhet ndonj marrveshje ndrkombtare. Pra, ratifikimi ka pr qllim t shmang tejkalimin e kompetencave apo t autorizimeve gjat arritjes s ndonj marrveshjeje t veant. N rastin kur Presidenti/Presidentja bn ratifikimin e ndonj marrveshjeje ndrkombtare, ai/ajo ushtron kompetencat kushtetuese t tij/saj pr nnshkrim t marrveshjeve ndrkombtare n pajtim me nenin 84 paragrafi 7 q udhheq me politikn e jashtme t vendit n pajtim me nenin 84 paragrafin 10 t Kushtetuts. Kjo sht thelbi i asaj q ka krkuar Lvizja VETVENDOSJE!.

  Ne kemi konstatuar se marrveshjet e arritura mes qeveris s Republiks s Kosovs dhe qeveris s Republiks s Serbis jan marrveshje ndrkombtare pr shkak se edhe Kosova edhe Serbia jan dy etnitete q kan status juridik ndrkombtar, dhe si t tilla si marrveshje ndrkombtare ato duhet t kalojn prmes procesit t ratifikimit dhe nuk mund n asnj mnyr q Kuvendi ti mirpret ato, e aq m pak t zotohet se do ti zbatoj ato, pa i ratifikuar ato. Ndrkoh, vendimi i kontestuar i Kuvendit (20 janar) e ka br pikrisht nj gj t till.

  1. Gjykata Kushtetuese e ka huqur trsisht shtjen q e kemi krkuar ne. Pra, e jep nj mendimin pr nj shtje pr t ciln ne nuk kemi folur. Arsyetimin pr vendimin e vet e bazon n disa hamendsime q pr mendimin ton nuk jan t lejueshme n nj trajtim juridik t nj shtjeje kaq t rndsishme juridike. N disa pika t vendimit t gjykats, si n at 33 dhe 36, Gjykata Kushtetuese n njfar mnyr hamendsohet me at q kemi krkuar ne. Kjo vrtetohet me prdorimin e shpesht t fjals duket.

  Pika 36. N esenc duket se parashtruesit dshirojn q gjykata ta interpretoj vendimin e Kuvendit t 20 janarit 2012 si marrveshje ndrkombtare q krkon ratifikim sipas nenit 18 t Kushtetuts.

  Ne n asnj moment nuk kemi thn se vendimi i Kuvendit sht marrveshje ndrkombtare. Kemi thn q vendimi i Kuvendit trajton marrveshje ndrkombtare, i referohet atyre dhe i mirpret ato. E jo q vendimi si i till sht marrveshje ndrkombtare. Ky sht gabim i tmerrshm fillestar q bn nj Gjykat Kushtetuese e cila do duhej t ishte e prbr nga njerz q tashm do duhej ta njihnin ligjin dhe kushtetutshmrin e Kosovs n do pik dhe do duhej q ta kishin nivelin m t lart profesional pr ta trajtuar nj shtje.

  2. Gjykata e konfirmon ose e vendos duke e riprsritur n kt vendim t vetin kategorin e mirpritjes karshi marrveshjeve ndrkombtare si instanc juridike, e cila nuk sht e mbuluar deri tani n asnj ligj t Kosovs. Kategoria e mirpritjes nuk ekziston si kategori kushtetuese.

  Pika 31: Gjykata rikujton q Kuvendi i Kosovs, n vendimin e 20 janarit 2012, mirpret marrveshjet e arritura n mes qeveris s Kosovs dhe qeveris s Serbis prmes procesit t dialogut dhe mbshtet zbatimin e tyre.

  Gjykata nuk ka kurrfar vlersimi t kushtetutshmris s saj, dhe duke mos e vlersuar at, gjykata kushtetuese e vendos njlloj precedenti pr mundsi q Kuvendi i Republiks s Kosovs t mirpret marrveshje ndrkombtare. Ky sht cenim i drejtprdrejt i rendit kushtetues t Kosovs.

  Pika 33: Parashtresat e parashtruesve duket q nuk e sulmojn substancn apo procedurn e vendimit t kuvendit, pr m tepr natyrn e tij. Pra, prap sht kjo fjala duket.

  Kontestimi yn ka t bj edhe me substancn edhe me procedurn. Ka t bj me tekstin e atij vendimi t Kuvendit i cili e shprfill procedurn e ratifikimit.

  Gjykata:

  Duket q ata duan t thon q Gjykata n kt rast ta ndryshonte natyrn e vendimit, por nuk ofrojn argumente prova apo arsyetim se si gjykata mund ta bj kt.

  Ne skemi thn asnjher q duhet ndryshohet natyra e vendimit, por kemi thn q ky vendim sht antikushtetues dhe duhet t shfuqizohet nga Gjykata Kushtetuese.

  Parashtruesit pohojn se vendimi i kuvendit prmban marrveshje ndrkombtare.. ne nuk kemi thn q prmban marrveshje ndrkombtare- dhe prandaj ky ishte nj ratifikim q krkonte zbatimin nenin 18 t Kushtetuts- ne nuk kemi thn q ky vendim duhet t ratifikohet, por duhet t shfuqizohet n kuvend nuk u propozua e as nuk u diskutua q mocioni q gjendej para tij prmbante marrveshje ndrkombtare por q vendimi i miratuar duhej t ratifikohej sipas nenit 18.

  N Kuvend nuk e kemi t drejtn ta diskutojm nse nj marrveshje sht ndrkombtare apo jo, kjo shtje sht e rregulluar me Kushtetut dhe me ligj. Me ligj jan dy lloj marrveshjesh: ato q bhen n emr t shtetit (ndrkombtare); dhe ato q bhen n emr t institucionit (ndrinstitucionale). Kategoria e par krkon ratifikim kurse kjo e dyta jo.

  Pika 34: Pr m tepr, parashtruesit nuk i kan shtjelluar dallimet ndrmjet nenit 18.1 dhe 18.2 dhe cili do t duhej t zbatohej n kt rast.

  Dallimi mes tyre sht a i ratifikon Kuvendi apo Presidenti. Kontestimi yn ka t bj me at se marrveshjet duhen ratifikuar, e jo se kush duhet ti ratifikoj, Kuvendi apo Presidenti.

  Pika 35: Parashtruesit nuk kontestojn as substancn e as procedurn e vendimit

  Kto jan pikat m problematike prmes s cilave kjo gjykat ka vendosur vetn n pozicionin e mosdijes dhe moskuptimit t asaj q sht krkuar. Ne i kemi kontestuar si substancn ashtu edhe procedurn, dhe m saktsisht ndrlidhjen e tyre n kt vendim t Kuvendit t cilin e kemi kontestuar. Kuvendi prmes mirpritjes e njeh ekzistencn e marrveshjeve, duke e shprfilluar procedurn e ratifikimit, dhe prmes mbshtetjes merr obligime pr ti zbatuar ato duke e shkelur parimin e ratifikimit i cili doemos duhet t ndodh para fillimit t zbatimit t tyre.

  N asnj vend Gjykata Kushtetuese nuk saktson nse marrveshjet pr t cilat flet vendimi i Kuvendit jan apo jo marrveshje ndrkombtare. Pra Gjykata Kushtetuese e Kosovs nuk tregon nse Republika e Kosovs ka subjektivitet ndrkombtar juridik (q do ti bnte marrveshjet mes saj dhe Republiks s Serbis automatikisht marrveshje ndrkombtare). Shmangia e Gjykats Kushtetuese nga trajtimi juridik i natyrs s marrveshjeve n fjal sht munges absolute e sinqeritetit profesionist e etik t ksaj Gjykate, duke e pasur parasysh se kontestimi yn ndaj vendimit bazohet pikrisht n konstatimin ton se marrveshjet mes Qeveris s Republiks s Kosovs dhe asaj t Republiks s Serbis jan marrveshje ndrkombtare.

  Ky vendim i Gjykats Kushtetuese nuk bazohet fare n Kushtetutn dhe ligjet e vendit. Ky vendim i Gjykats Kushtetuese, q e shpall krkesn ton t papranueshme pr shkak si thon ata, sht shtje jasht jurisdiksionit t ksaj Gjykate, sht ose dshtim profesional i shkaktuar nga paaftsia dhe mungesa e plot e dijes s ksaj gjykate, ose nga ndikimet politike n t.

  Ne kemi krkuar nga Gjykata Kushtetuese q ta shqyrtoj kushtetutshmrin e vendimit t Kuvendit t nxjerr m 20 janar 2012. M 19 mars t po ktij viti Gjykata Kushtetuese na ka thn se kjo shtje sht jasht jurisdiksionit ton. Nse kjo Gjykat nuk sht aty pr ta vlersuar kushtetuetshmrin e ligjeve, vendimeve e akteve tjera institucionale, ather far tjetr bn?
  Grupi parlamentar i Lvizjes VETVENDOSJE!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 23. #20
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Antarsuar
  29-09-2006
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

Faqja 1 prej 54 1231151 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •