Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 173
  1. #21
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
    Shume postime perfshi dhe nje mendim timin jane fshire dhe besoj me te drejte pasi eshte nje ceshtje ashtu sic thote dhe hapsi i temes(qe e urrej ne kulm por qe ketu nuk ka asgje personale ne teme) pa ofendime per te mesuar te gjithe raportin e opinionit shqiptar te forumit me ate islamik te huaj ne menyre qe te dallojme thellesine e rrenjeve te kultures arabe ne shoqerine tone(nje aspekt ky) Pra Mos t'i prishim temat se jane pune e te gjitheve.

    Mendimi im per temen.
    Pavaresisht lejohet apo jo me kanunin islam nje xhest i tille SHQIPTARET NUK E PRANOJNE KETE LLOJ MARTESE DERI NE 7 BREZA THOSHIN PLEQTE, NUK ME KUJTOHET NDONJE SPJEGIM SPECIFIK NE FAKT, por qe shume pak komunitete e bejne kete gje ne Shqiperi dhe ata jane te besimit islam ose gabelet.
    Ore dakord jam dhe une qe t fshihen komentet qe jane jashte teme dhe komentet ku anetaret shajne me fjale nga me te ndryshmet njeri -tjetrin. Por, komenti im ishte krejtesish per temen... asnje fjale me shume!! prandaj u cudita....

  2. #22
    Proud 2 b Albanian Maska e Linda-uk
    Anëtarësuar
    10-08-2009
    Vendndodhja
    Angli
    Postime
    298
    hahahaha hajde komunizem hajde... e pse u fshine komentet tona kshtu? apo thjesht se moderatori mundet ? pffff
    U cant judge a book by its cover but you can tell its price

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Rastesisht mesova nje histori te vjeter.Nje oficer,ish partizankur morivesht se motra e tij donte te martohej me djalin e axhes,erdhi urgjen ne fshat, mori djalin e axhes dhe shkoi ne nje lokal.Pasi pine nga nje gote dhe u bind per te verteten, u ngrit ne kembe dhe e sharroi ne dysh me plumba.Me dite te tera kerkonte te motern pe ta vrare dhe ate por nuk mundi se e arrestuan.Nga burgu shkruajti nje leter E.Hoxhes.-Kur me thirret me luftu me thate se do te luftojme me ato qe na kane ardhe me na marre nderin.une luftova dhe nje tufe medaljesh kam marre per kete, por nuk di perse sot u dashka te denohem pikerisht per te njeten arsye?Ndonese E.Hoxha e liroi ate nga burgu, nje krize nervore beri qe te mos behej me njeri.
    Pra ka dhe keshtu, por nese fenomeni ka egzistuar, kjo ka ndodhe ne komunitete te vegjel dhe ndoshta nga orejntimi i hoxhallareve qe natyrisht kane pase autoritet ne komunitetet e tyre.Fakti qe vellezrit ne Londer pyeten hoxhen , nuk eshte rastesi.Nje gje eshte e vertete, fshatari shqiptar kurre se ka lexuar kuranin, ndonese ka ndertuar jeten e tij sipas mesimeve qe permbante ky liber.
    Kam nje rast ne greqi.Dy vellezer , njeri i martuar, pa femije.Ne moshen 50 vjecre vdes nga kanseri.Ne shtepi mbeten vetem gruaja e tij dhe i vellai.Ato mbaheshin me punen qe benin ne nje restorant qe kishin hapur ne nje kat te shtepise.Kishin vendose te martoheshin por kisha nuk e pranonte nje gje te tille.Nje dite e gjeta te mbushur me lot, kerkonte te vriste veten.U ndjeva shum keq dhe i thashe ashtu kot.-Ore po perse nuk gjen nje prift ne nje fshat tjeter, jepi ca pare dhe ndoshta ai gjen rruge per ta shenjteruar martesen tuaj?Ustai im qe ishte aveturier u ngrit ne kebe dhe tha -Ise oreos Anesti, brava .Teliosame , do ta gjej une njeriun , dhe doni ju qe e gjeti dhe u krye.Pra kleriket bejne si te duan.
    Ne kete rast dhe mua mu duk normale nje lidhje e tille , pasi ne shtepine e tyre nuk mund te hynte nje i trete(nese martohej me tjeter).
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  4. #24
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
    Mendimi im per temen.
    Pavaresisht lejohet apo jo me kanunin islam nje xhest i tille SHQIPTARET NUK E PRANOJNE KETE LLOJ MARTESE DERI NE 7 BREZA THOSHIN PLEQTE, NUK ME KUJTOHET NDONJE SPJEGIM SPECIFIK NE FAKT, por qe shume pak komunitete e bejne kete gje ne Shqiperi dhe ata jane te besimit islam ose gabelet.
    Mik i dashur i perendise kristiane,
    sipas fese shqiptare, njezet e pese shekuj me te vjeter se feja jote: te damunit e zjermit edhe ne 400 breza me qene, as nuk marrin as nuk japin.

    Pra, sipas fese se paster shqiptare - nuk behet fjale per 7 breza - por per 400!

    Aty ku ngaterrohen pleqte qe injoruan fene e tyre origjinale - jane 7 brezat e mallkimit - qe bien mbi ate qe prish gjakun e vet me keso martese.

    Pra sipas besimit origjinal shqiptar, mbi femijet qe lindin nga gjaku i dhunuar ne kete menyre shtazarake bie mallkim i cili zgjat deri ne te shtatin brez. Apo ne brezin kur ky gjak arrine te shuhet plotesisht. Dhe nuk ngel me asnje bartes i gjalle.

    Pra ne 7 breza vazhdon mallkimi, por prishja e gjakut numrohet deri ne 400. Kjo eshte e sakte.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #25
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    edhe nje lajm trondites nga bota krishtere, kapet FRITZI tjeter por kesaj rradhe brazilian, pasi qe i kishte lindur 10 femije vajzes se vete oooooouu shih sa perves dhe inceste na paska kjo fe, dhe akuzojne fete tjera perse kane gra te veta, lene se ka dhunuar vajzen e shkrete e cila nuk ka pasur guximin ta paraqese pasi qe ia kanosur se do ta vrase, eeeeuu ... te bijen,gruan .... shih cfar malltretimi ,dhe pasi qe e kapin duke vjedhur lope ajo e shfrytezon rastin dhe e paraqet,
    ja keshtu eshte feja juaj krishtere INCEST DHE RIZILLEQE FAMILJRE

  6. #26
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Nuk dij pse nuk fshihet ose mbyllet kjo teme,kjo nuk na perket ne Shqiptarve,pamarre parasysh perkatesin fetare!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  7. #27
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    une propozoj qe krejt forumi te kete nje teme

    SHQIPTARIA te hiqen temat fetare dhe ato nderkombetare dhe do dikutojme vetem per shqiperine , hic nuk dalim jashte kufirit, kush del jashte ia marim pasaporten,


    po pse juve kur ju sjellim lajme nga feja juaj, per INCESTET DHE PISLLQET krishtere uluroni si gomar , e kur lexoni tema ky fyhet islami ju i coni kokat si hardhuca dhe thuani AMAN O ZOT CFAR KA KJO BOTE se gjoja ti dhe te tjeret jeni shume te perparuar hahahah

  8. #28
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Nese kjo ishte e dedikuar mua-jeni gabim!Une vet i perkas fes islame,dhe jame nga Kosova,por vertet pasi keto gjera nuk ndodhin tek ne,pse ja vlen te diskutohet??
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  9. #29
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    mos e mer mbi vete , edhe une dhash nje propozim.

    pastaj ne e kemi 2 mije km austrine dhe FRITZIN dhe qe e kemi te fresket ngjarjen , shkoni aq larg si me kohe si me vend dhe mundoheni te njollosni,

    te them dyshoj ne fene tende bej mekat , me mire nuk flas me tutje

  10. #30
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga sheki51 Lexo Postimin
    edhe nje lajm trondites nga bota krishtere, kapet FRITZI tjeter por kesaj rradhe brazilian, pasi qe i kishte lindur 10 femije vajzes se vete oooooouu shih sa perves dhe inceste na paska kjo fe, dhe akuzojne fete tjera perse kane gra te veta, lene se ka dhunuar vajzen e shkrete e cila nuk ka pasur guximin ta paraqese pasi qe ia kanosur se do ta vrase, eeeeuu ... te bijen,gruan .... shih cfar malltretimi ,dhe pasi qe e kapin duke vjedhur lope ajo e shfrytezon rastin dhe e paraqet,
    ja keshtu eshte feja juaj krishtere INCEST DHE RIZILLEQE FAMILJRE
    te gjitha fete, ne pune morali, te njejta jane,...
    as krishterimi nuk e ndalon shthurjen e gjakut te robeve te vet, - ku ke jetuar ti kaq gjate qe nuk e dike kete?
    por asnje nga keto funderrina aziatike antishqiptare nuk e thote me qarte "shkerdhe gjakun tend" si feja jote e qelbur.

    ke lexuar ndogje ne jete pos propagandes ne internet, te cilen vet e shkruani vet e lexoni?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #31
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    JO.JO nuk jane te njejta ,

    nje shembull te shkurt

    islami lejon matresen krishterizmi ndalon pasojat pedofilia

    islami ndalon alkooloin,vjedhjen, vrasjen ,pederizmin,lezbeizmin

    ndersa krishterizmi i perdor dhe i legalizon

    e sheh dallimin

  12. #32
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Lus forumistat mos te ofendojne por te diskutojme kete çështje.
    Ne radhe te pare pyes muslimanet se çka mendojne per kete deh ku i gjene hoxha keto burime?
    Eshte absurditet dhe paradoks.
    Kafshet ne pergjithesi '' martohen'' me njeri-tjetrin.Qeni nuk njeh as nene as moter as kushurire,shkon ku ti dali varianti dhe kush tund bishtin.

  13. #33
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Citim Postuar më parë nga sheki51 Lexo Postimin
    edhe nje lajm trondites nga bota krishtere, kapet FRITZI tjeter por kesaj rradhe brazilian, pasi qe i kishte lindur 10 femije vajzes se vete oooooouu shih sa perves dhe inceste na paska kjo fe, dhe akuzojne fete tjera perse kane gra te veta, lene se ka dhunuar vajzen e shkrete e cila nuk ka pasur guximin ta paraqese pasi qe ia kanosur se do ta vrase, eeeeuu ... te bijen,gruan .... shih cfar malltretimi ,dhe pasi qe e kapin duke vjedhur lope ajo e shfrytezon rastin dhe e paraqet,
    ja keshtu eshte feja juaj krishtere INCEST DHE RIZILLEQE FAMILJRE
    C'lidhje ka feja me njerzit e semure nga trut e kokes???

  14. #34
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Persa i perket memories sime na t'shqipnis ame sbojm t'tilla gjojnash.Kom nigju shpesh kesisoja historish nga shqiptart e kosoves ...qe gjasme vellai osht martu me motren...vellai asht martu me grun e vllahut...osht martu me qiken e axhes....etjjj e t;illa marrina ka plot.....kan ndodh edhe n'atdheun ame t'illa gjanash,por i kon ba gabelt dhe magjypt.....

    ZGJONU O SHQIPTAR ZGJONU MOS NIGJONI KISHA E XHAMIA...FEJA E SHQYPTARIT ASHT SHQYPNIA.

  15. #35
    I qete Maska e BEHARI
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    Persa i perket memories sime na t'shqipnis ame sbojm t'tilla gjojnash.Kom nigju shpesh kesisoja historish nga shqiptart e kosoves ...qe gjasme vellai osht martu me motren...vellai asht martu me grun e vllahut...osht martu me qiken e axhes....etjjj e t;illa marrina ka plot.....kan ndodh edhe n'atdheun ame t'illa gjanash,por i kon ba gabelt dhe magjypt.....

    ZGJONU O SHQIPTAR ZGJONU MOS NIGJONI KISHA E XHAMIA...FEJA E SHQYPTARIT ASHT SHQYPNIA.

    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    [B] Persa i perket memories sime na t'shqipnis ame sbojm t'tilla gjojnash.Kom nigju shpesh kesisoja historish nga shqiptart e kosoves ...qe gjasme vellai osht martu me motren...vellai asht martu me grun e vllahut...osht martu me qiken e axhes....etjjj e t;illa marrina ka plot....
    te garantoj se paske informacion te gabuar!!!
    sepse shqiptaret ne Kosove jane 100%me fanatik dhe me te pastert per keso pislleqesh se sa disa krahina te shqiprise!!megjithate per te qen realist gjera te tilla historikisht nuk jan praktikuar asgjekundi ne trojet shqiptare!!

  16. #36
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Ju lutem q e mos ta shtremboni temen. Na i dime traditat tona, por eshte fjala per thenjen e hoxhes i cili pohon se gjen mbeshtettje te Kurani
    Kështuqë nuk mbetet asnjë dyshim se martesa me vajzën e axhës është e lejuar...

    Per kete dhe se kerkon qe te...
    ne duhet që të ndërrojmë traditat duke u kapur për argumentet e Islamit, e jo të ndërrojmë vendimet e kësaj feje të pastër, duke u kapur për traditat tona.
    Pra ak ate drejte nje musliman ti kundersshtoje keto?
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  17. #37
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    04-07-2010
    Postime
    227
    Iliria , ti ndegjove hoxhen ,more pergjigjen dhe tani cfar do? te nxisesh urejtje dhe fjale vullgeare nga te dy anet, edhe une e permbaj mendimin e hoxhes , nese ti ste pelqen nuk do te thote qe te tjereve ti besh qe edhe ata te flasin fjale te pa kripta

  18. #38
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Ju lutem q e mos ta shtremboni temen. Na i dime traditat tona, por eshte fjala per thenjen e hoxhes i cili pohon se gjen mbeshtettje te Kurani


    Per kete dhe se kerkon qe te...

    Pra ak ate drejte nje musliman ti kundersshtoje keto?
    Them se po , Zoti ju ka dhen njerzve trurin qe ta ven ne pune .
    Hoxha mund te thote edhe shko hudhu ne det ose hudhu nga kati i peste .
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  19. #39
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Citim Postuar më parë nga BEHARI Lexo Postimin
    te garantoj se paske informacion te gabuar!!!
    sepse shqiptaret ne Kosove jane 100%me fanatik dhe me te pastert per keso pislleqesh se sa disa krahina te shqiprise!!megjithate per te qen realist gjera te tilla historikisht nuk jan praktikuar asgjekundi ne trojet shqiptare!!
    Me te degjuar e kisha.Me behet qefi shume qe atje tek ju jane gjerat ashtu sic thuhen.
    Ne fakt jam i mendimit se kombi yne eshte perpara c'do gjeje. Kombi yne feja e jone.

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Nese kjo ishte e dedikuar mua-jeni gabim!Une vet i perkas fes islame,dhe jame nga Kosova,por vertet pasi keto gjera nuk ndodhin tek ne,pse ja vlen te diskutohet??
    Je e sigurte qe nuk ndodhin?Po ju keni nje komunitet turk atje dhe nga diskutimet ketu kammesuar se ju shqiptaret nuk martoheni me to.Nese eshte e vertete ,atehere antaret e ketij komuniteti do te jene njekohesisht dhe kusherinj dhe krushqe.Po keshtu dhe jevgjit e kosoves apo ndonje komunitet tjeter i vogel.Rracizmi mund te jete njefaktor per kete dukuri por perse jo dhe feja.E nese ne kuran parashikohet nje fenomem i tille atehere kjo eshte teorikisht ceshtje dhe per ju, pavarsisht se eshte apo nuk eshte praktiku.Karakteridstike e ketyre lidjeve jane syte e shtremet , kembet te shtremta, si dhe pamje fizike te mjeruar.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •