Close
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 173 prej 173
 1. #161
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Sedi qka diskutoni per kete Tradite kur 500 vjete turku ka sundu te ne, e ne sekemi mare kete tradite?

 2. #162
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Antarsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime n 95 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Te ne nuk ndodh, por per keto sektet e reja, qe thirren ne emer te muslimaneve shqiptare, eshte gjeja me normale e mundshme. Mos e identifikoni ju veten me ta, se ata vec ne Arabi e kane vendin. Po ka faj shteti ketu.
  Po normal ,pse done te thuash se ne Kosove kane filluar ti praktikojne ketu martesa a,se njohe bajagu shume fetare te devotshem,si femra e mashkujt dhe beso qe shpesh u bej pyetje,nuk kame hase te degjoje nga ta nje gje te shpifur martesa me vajze te agjes ,apo tjeter apo ndoshta po e mbajkan fshehur...

 3. #163
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga Nete Lexo Postimin
  Po normal ,pse done te thuash se ne Kosove kane filluar ti praktikojne ketu martesa a,se njohe bajagu shume fetare te devotshem,si femra e mashkujt dhe beso qe shpesh u bej pyetje,nuk kame hase te degjoje nga ta nje gje te shpifur martesa me vajze te agjes ,apo tjeter apo ndoshta po e mbajkan fshehur...
  N'Kosove nuk e praktikojne se ne jemi shqiptare dhe nuk e lejon tradita jone shqiptare. 400-500 breza nuk e lejon kanuni yne perzierjen e ai eshte shpirti i shqiptarit, pavaresisht fese. Te jesh musliman s'do te thote te jesh arab. Duhet te gjykohet ai rasti ne Shqiperi, e jo te arsyetohet sic mundohen disa vetem per shkak te fese se perbashket, se ajo nuk eshte dukuri e shqiptareve muslimane.

 4. #164
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  Citim Postuar m par nga Nuh Musa Lexo Postimin
  ..........feja Islame e ndalon vetem martesen me brezin e pare (nenen, baben, motren, tezen, hallen etj..), ceshtjet tjera i rregullon ligji.....martesa me vajzen e axhes eshte praktikuar ne cdo kulture dhe kohe, qofte per shkaqe dashurie, shkaqe ekonomike, shkaqe trashigimie etj...

  tung
  Me pak fjale ti je kundra marteses me brezin e dyte apo je pro ?
  Sepse ja cilat jane martesat e ndaluara ne Islam

  MARTESAT E NDALUARA NE ISLAM


  1. NDALESAT E PRGJITHSHME


  a. NGA AFRSIA E GJAKUT:


  • Nna, Nna e Nns, Nna e Babs
  • Vajza, Vajza e Djalit, Vajza e Vajzs
  • Motra, Motra prej Nns, Motra prej Babs
  • Vajza e Vllait, Vajza e Vllait prej Babs, Vajza e Vllait prej Nns
  • Vajza e Motrs, Vajza e Motrs prej Nns, Vajza e Motrs prej Babs
  • Halla, Halla e Nns, Halla e Babs
  • Tezja, Tezja e Nns, Tezja e Babs.


  b. NGA MIQSIA

  • Gruaja e Babs
  • Gruaja e Djalit
  • Nna e Gruas (Ndalesa e tyre vjen n Konsiderim posa t bhet Kurora me t)
  • Vajza e Gruas (pasi t ket pasur diqka me Nnn e saj)  c. NGA QUMSHTI

  • Nna nga Qumshti, Nna e Nns, Nna e Babs
  • Motra nga Qumshti
  • Vajza e Vllait nga Qumshti
  • Vajza e Motrs nga Qumshti
  • Halla nga Qumshti
  • Tezja nga Qumshti
  • Vajza nga Qumshti (q ka pi Qumsht nga Gruaja juaj)


  2. NDALESAT E PRKOHSHME

  • Bashkimi i dy Motrave n nj Kuror
  • Bashkimi i Gruas me Halln e saj, i Gruas me Tezen e saj (n nj Kuror)
  • Martesa me m shum se katr Gra (n nj Kuror)
  • Martesa me Paganen ( Idhujtaren)
  • Gruaja e martuar
  • Gruaja, derisa sht n Idet
  • Gruaja e lshuar mbi 3- her -radhas.  E njjta gj vlen edhe pr Femrat sa u prket Martess me Meshkujt, p.sh. Femrs i ndalohet t martohet me Babin, Gjyshin, Djalin e Djalit etj…  Tani ; nese ju jeni kundra martesave me vajzat e xhaxhait etj, keni vepruar kundra fjales se Allahut, nese jeni dakord, keni vepruar kundra tradites shqiptare dhe njerzore
  Ndryshuar pr her t fundit nga EuroStar1 : 17-01-2011 m 11:55

 5. #165
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga anita340 Lexo Postimin
  Hapesi i temes ka kerkuar te diskutojme ne lidhje me ceshtjen e jo te fyejme. Rastet kur djali marton vajzen e axhes nuk kane te bejne fare me fe mendoj une. E bejne edhe te krishteret gjermanet psh ndonese jo shpesh. e bejen edhe spanjollet a bejne francezet. E benin madje edhe familjet mbreterore keshtuqe kujdes kur jep vleresime paushall. Derisa une ste fyej do te duhej qe as ti te mos me fyeje apo jo. Sepse me sa di une krishterimi ndalon fyerjet.
  Mund te thuash se nuk i zbuloi Islami, por nuk mund te thuash se nuk kane te bejne me fe. Sepse martesat ne fjale lejohen ne Kuran. Ne ate fjaline qe t'u tregua.

 6. #166
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  Citim Postuar m par nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  do ju lutesha moderatoreve ta mbyllin temen..martesa me vajzen e axhes nuk eshte zakon shqipptar..nuk eshte edhe zakon islamik..ky eshte zakon i vendeve dhe kulturave me te cilat nuk identifikohen shqiptaret apo islami..

  nuk ja vlen te diskutohet me...
  Si ore nuk qenka zakon Islamik ? Po i lexon ajetet qe te kam sjelle dhe a po i degjon qe edhe keto muslimanet thone qe Islami eshte nje ne tere boten...Nese Islami eshte nje dhe rregullat duhen ndjekur, ky Islam i lejon keto martesa dhe muslimanet shqiptar e kan per detyre ti zbatojn urdheresat e Allahut.

 7. #167
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Fakti qe muslimanet cmenden kur ju tregon se Kurani lejon martesen me vajze te axhes, tregon se grindemi kot. Nuk ka shqiptar qe nuk e sheh kete gje si perverzitet. Nuk ka shqiptar musliman.

 8. #168
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga amra27 Lexo Postimin
  shiqo ti jarigas nuk me intereson ti dhe te tjeret cfar do thoni dhe cfar do llomotitni si eshte islami
  A te intereson cfare shkruan ne Kuran atehere?
  Ja ku te eshte dhene fjalia e Kuranit qe tregon se Allahu meson pislleqe.

  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Nese ti ndihesh e fyer nga fjala e Zotit tend , ky eshte problemi yt. Une thjesht solla fjalen e Zotit te besimtareve dhe i pari qe ka zbatuar porosin e Zotit ka qene profeti Muhamed...

  Ja edhe shkrimi ne fjale qe po ta servir te fresket nga kurani

  33:50. O ti Pejgamber, Ne t'i kemi lejuar grat, t cilave u ke dhn shprblimin e kurors, dhe ato q me ndihmn e All-llahut hyn n posedimin tnd (robreshat e lufts) dhe bijat e axhs tnd, bijat e hallave tua, bijat e dajs tnd, bijat e tezeve tua (t jan lejuar, pos grave me niqah dhe t afrtat), t cilat kan migruar (kan br hixhret) si ti, dhe nj grua besimtare nse ajo ia fal veten Pejgamberit dhe nse Pejgamberi dshiron t martohet me t (nj martes e till pa shprblim t niqahut) duke qen kjo (rast) vetm pr ty e jo edhe pr besimtart. Ne e dim se 'u kemi br atyre obligim rreth grave t tyre dhe rreth atyre q i kan n pronsin e vet, ashtu q ti t mos kesh vshtirsi, e All-llahu sht q fal shum, sht mshirues.

 9. #169
  Prkthyes i Anglishtes Maska e Viti5
  Antarsuar
  19-04-2010
  Vendndodhja
  Prizren, Republika e Shqipris
  Mosha
  51
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Martesa me vajzen e axhes dmth amorilitet i llojit te vet.Po, anuk ka vjaz ate tjera pak me larg, a?
  XHIKNA Company LMT

 10. #170
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Me pak fjale ti je kundra marteses me brezin e dyte apo je pro ?
  Sepse ja cilat jane martesat e ndaluara ne Islam

  MARTESAT E NDALUARA NE ISLAM


  1. NDALESAT E PRGJITHSHME


  a. NGA AFRSIA E GJAKUT:


  Nna, Nna e Nns, Nna e Babs
  Vajza, Vajza e Djalit, Vajza e Vajzs
  Motra, Motra prej Nns, Motra prej Babs
  Vajza e Vllait, Vajza e Vllait prej Babs, Vajza e Vllait prej Nns
  Vajza e Motrs, Vajza e Motrs prej Nns, Vajza e Motrs prej Babs
  Halla, Halla e Nns, Halla e Babs
  Tezja, Tezja e Nns, Tezja e Babs.


  b. NGA MIQSIA

  Gruaja e Babs
  Gruaja e Djalit
  Nna e Gruas (Ndalesa e tyre vjen n Konsiderim posa t bhet Kurora me t)
  Vajza e Gruas (pasi t ket pasur diqka me Nnn e saj)  c. NGA QUMSHTI

  Nna nga Qumshti, Nna e Nns, Nna e Babs
  Motra nga Qumshti
  Vajza e Vllait nga Qumshti
  Vajza e Motrs nga Qumshti
  Halla nga Qumshti
  Tezja nga Qumshti
  Vajza nga Qumshti (q ka pi Qumsht nga Gruaja juaj)


  2. NDALESAT E PRKOHSHME

  Bashkimi i dy Motrave n nj Kuror
  Bashkimi i Gruas me Halln e saj, i Gruas me Tezen e saj (n nj Kuror)
  Martesa me m shum se katr Gra (n nj Kuror)
  Martesa me Paganen ( Idhujtaren)
  Gruaja e martuar
  Gruaja, derisa sht n Idet
  Gruaja e lshuar mbi 3- her -radhas.  E njjta gj vlen edhe pr Femrat sa u prket Martess me Meshkujt, p.sh. Femrs i ndalohet t martohet me Babin, Gjyshin, Djalin e Djalit etj  Tani ; nese ju jeni kundra martesave me vajzat e xhaxhait etj, keni vepruar kundra fjales se Allahut, nese jeni dakord, keni vepruar kundra tradites shqiptare dhe njerzore

  ........bukur, citim i Al Karadavit...........

  Une kurre nuk jam kunder fjales Allahut, as kunder tradites Shqiptare.
  Martesa eshte baza e shoqerise, baza e ekzistences..........nga kjo barre e rrende, qe mban ki elemnt i shoqerise, duhet te jete deri ne maksimum fleksibel, qe te siguroj ne menyre te "patjetersueshme" ardhmerine e shoqerise...........perkundrazi, islami me kete fleksibilitet deshmon karakterin univerzal per kohen......

  Tradita shqiptare eshte deshmi e qyteterimit te gjate qe kemi. Per te rregulluar martesen ne kete shkalle (me se paku brezi i shtate) nje populli i nevojitet thjesht eksperience (per te mesuar nga gabitemt, defektet).........martesa ne fakt nderlidh marredhenjet farefisnore dhe eshte edhe "arme" shume e forte politike.......populli yne kete "arme" e ka leshaur, qe do me thene se ne aspektin social ka qene i avanacuar dhe ka dijtur me i "barazuar" pasojat e lidhjes se gjakut.........e ka zhvilluar tematiken dhe e ka fut nen umbrellen "fis".......nderlidhje fisnore, qe e hap rrethin politik.....une jam krenar per aftesite mendore te paraardhesve te mi.....

  tung
  albanish by nature

 11. #171
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  35
  58 falenderime n 55 postime
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Kush te ndalet, Allahu me kerkesat e tija per te kurveruar ne familje?
  Une e ndali ate. Boll po e ftoj, por morr Zot ish kone, vec ne bire te miut po rrin.
  chino, a te shkon nder mend se ja ke tepruar shum duke fye Zotin? Kjo sjellje e jotja veq sa na forcon bindjen se je ekstrem dhe njeri qe urren Zotin. Mos harro se je ne sherbim te armikut te njeriut, ai don t nxit njerzit kunder njri tjetrit dhe ta ofendojn Zotin. Ti mund t mos pranojsh dhe mos te besojsh ne Zot sepse ke lirin tnde, ti mund te dhash mendimet tua dhe te mos pajtohesh me besimin e dikujt, mund te kritikojsh ligjet dhe rregullat qe mendon se jane te gabuara, por te fyhet ZOTI eshte e tepruar dhe e turpshme per njeriun. Ti po tregohesh njeri pa ndjena dhe pa shpirt, kjo veq sa e zbeh dinjitetin njerzor.

  As un nuk pajtoj me at ligj - rregull qe lejon te martohet dikush me vajzen e agjes, asnj shqiptar nuk pajton me kt mentalitete (pa dallime fetare), nuk pajton as ..., dhe eshte per kritik, por Zoti...! Jo Zoti te fyhet....!!!

  Mos harro se un po lexoj shumher nga disa njerz ketu ne kt forum, disa paraqiten edhe si kritik dhe e bjn duke fye Zotin, besimin, Kishen, Xhamin dhe....! Edhe ne kt tem paraqiten si kinse jane kunder marteses me vajzen e agjes apo...! Jo pse ato ligje jan ne rregull, mirpor fatbardhsisht, un i njoh ata morra, i njoh per afer se far helaqesh jan, po more chino nuk lajn gja pa ba, edhe magji ushtrojn per bes te Zotit dhe jetojn - besojn n to, futin armiqesi ne mes te vllezerve dhe farefisit, futin urrejtje, rrena dhe armiqesi ne mes t afermve, prandaj i rritet fmija pa kontakt - pa e pa (edhe pse i ka afer) asnj axh, as hall as gjysh as gjyshe dhe te aferm te tjer.... etj etj kurveri e flligshti...... se nuk mund te pershkruhen! Per shembull, nuk te duket ky rast i njjt sikurse nese marton martese te gabuara? Ngoje vllaun tnd chino, poshtersit jan poshtersi, punt e liga jan t liga, veprimet e pa-moralshme jan pa moral dhe veprimet e pista jane te pista, djalli eshte djall dhe i KEQ...., por ato dallojn vetem ne emer sepse e keqja eshte e keqe. Edhe kjo eshte e ndaluar ne rregullat e njerzve, raporte farefisnore, traditen shqiptare dhe te Zotit. Ai person, e bn kt dhe s'ka turp te del ktu (anonim) ne forum dhe na shet po.... e shitet kritike ndaj tjerve kinse eshte dikushi, eshte berllogu i te gjithe dynjas. Un e quaj gjithnj MORR qe infekton edhe te tjert.

  Un kuptoj mosbesimin tnd, por kam besuar ne sinqeritetin tnd, ende besoj, por si mik qe t kam, te lutem, per arsye te besimit dhe ligjeve te dikujt (pa dallim feje) qe ka vendosur ne emer te Zotit, mos e fyej Zotin por nderoje emrin e Tij. Ai sht i mir dhe botes gjithmon i ka sjellur Dashuri dhe Lumturi, ne do familje se realisht qe e ka pranuar Zotin ashtu siq eshte, ajo familje ka jetuar e lumtur. Ai na don dhe kurr nuk hjek dor nga njeriu pavarsisht se nuk e meritojm. Ai nuk i dallon njerezit as ngjyrat, as racat as gjinit, te gjith njerzit jan te barabart per t. Njeriu i ndikuar nga i keqi e paraqet para botes nj zot te keq dhe ai (djalli) i bhet zot, me urrejtje, me kacafytje, me ligje te keqija dhe msheh veprimet dhe ligjet e tij mrapa emrit te Zotit t Shenjt, jo vlla, Ai JO. ZOTI eshte i mir - i Shenjt. LAVDI ZOTIT.

  Gjith t mira vlla, kerkoj mirkuptim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 17-01-2011 m 21:55
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 12. #172
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Pse me jane fshi postimet????
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 13. #173
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  E ke mirekupimin tim, Toni. Por duhet te te deshproj ne kete pike. Sa here qe vijne njezit dhe mesojne se Zoti lejon perverzitete apo ndonje te keqe tjeter, und do jem me 100 % te bindjes dhe veprimeve "armik" i ketij Zoti dhe do e shpreh kete bindje. Pavaresisht cilit Zot, pavaresisht ku jam. Jam kaurr i vertete. Per te krishteret antikrishti ne person. Cfare te duash. Kryesorja jam njeriu qe ia shiloi Zotit per motive te pasterta.

  Perderisa e di qe eshte mu ky Zoti morr per te cilin fola, i cili nuk le gje te shenjte timen pa share e kercenuar, nuk ma prishe askush ndergjegjen.

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •