Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 159
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  Lajmi m i fundit nga Kosova n ditn e shpalljes s pavarsis

  Kosova, protektorat


  Nga Brian Whitmore, RFE


  Me flamur t ri, me himn t ri dhe mbshtetjen e pjess m t madhe t Perndimit duket se do jet fillimi i Kosovs si shtet. Por, kur Kosova t bhet shteti m i ri i Evrops, statusi i shumpritur do shoqrohet me nj numr kushtesh.

  Analistt, q jan njohs t mir t situats, thon se vazhdimi i paqartsis pr statusin e Kosovs nuk ndikon pozitivisht n qndrueshmrin e pjess tjetr t rajonit.

  Daniel Serwer, zvendspresident i Qendrs pr Paqe n rajonet e paskonflikteve, n Institutin e Paqes n SHBA, shpjegon: “Kosova nuk do jet antare e Asambles s Prgjithshme, far do t thot se nuk do ket antarsi n klubin e vendeve sovrane. Mendoj se kjo sht pr t ardhur keq. Pr sa koh t ket paqartsi mbi shtjen e sovranitetit t Kosovs, ather ekziston mundsia e paqndrueshmris rajonale.”

  Kontrolli q ka Beogradi mbi vendbanimet me shumic serbe n veri t Kosovs, far pritet t vazhdoj dhe pas pavarsis, do t thot se udhheqsit shqiptar t Kosovs nuk do ken kontroll real mbi gjith territorin.

  Ish-diplomati amerikan i karriers, Daniel Serwer, thekson se armiqsit, me t cilat Kosova e pavarur do t prballet pas shpalljes s pavarsis, do ta bjn at t varur nga ndihma e huaj.

  “sht dika shum negative ta fillosh historin tnde si shtet pa njohjen nga fqinji m i madh, q sht njhersh dhe krcnimi m i madh pr sigurin. Elementi m i rndsishm sht se n syt e Serbis, shtja e Kosovs sht ende e hapur. Kjo do vazhdoj t forcoj forcat nacionaliste n Serbi. N Kosov, kjo do t thot se do ken nevoj pr Perndimin m shum, sesa duam ne dhe m shum se 'sht e shndetshme pr vet ata. N kt kuptim, ne po e fusim veten n nj angazhim afatgjat”, - tha Serwer.

  N thelb, Kosova do kthehet nga protektorati i KB n protektorat t BE.

  Tim Judah, korrespondent i javores “Economist”, thot se suksesi i misionit evropian n Kosov do jet jetik pr vet Brukselin.

  “Shikoni hartn dhe vendndodhjen e Kosovs. Nuk sht n skaj t Evrops, por n brendsi t territorit t NATO dhe BE. Ka gjasa pr t pasur sukses. Natyrisht, jeta do jet e vshtir dhe ka mundsi pr trazira. Por, bhet fjal pr nj territor q rrethohet nga 27 vendet antare t BE, me 500 milion qytetar evropian, ndaj nuk duhet lejuar dshtimi”, - tha Judah.

  Ato q nuk jan ende t qarta, jan kohzgjatja dhe fuqia e misionit t BE.

  James Lion, ekspert pr Grupin Ndrkombtar t Krizave, mendon se misioni i BE do t zgjas pr nj koh t gjat.

  “Ajo q duhet pasur parasysh sht fakti se misioni do zgjas disa dekada. Nse bashksia ndrkombtare mendon se do jet mision m afatshkurtr, n fakt ata po tallen me veten. Na duhet t pyesim sa gjat qndruan n Evrop dhe n Gjermanin e pas LDB forcat aleate. Kt lloj angazhimi duhet ta shohim edhe n Ballkan”, - theksoi Lion.

  Analisti britanik, Tim Judah, thekson se decentralizimi mbetet element ky n Kosovn e pavarur.

  “Thelbi i gjrave sht decentralizimi. Procesi i decentralizimit parasheh q zonat e populluara me serb do ken nj shkall autonomie, q iu krijon lidhje t posame me njra-tjetrn, por edhe me Beogradin”, - tha Judah.

  Ekspertt bien n nj mendje se mundsia pr jostabilitet ekziston, pr aq koh sa statusi i Kosovs t jet nj shtje e hapur pr Serbin.

  Por ashtu, si thot dhe Lion, Serbia hert a von do prballet me realitetin.

  “Statusi i Kosovs do jet nj shtje e hapur pr Serbin, por do t vij nj moment i katarsisit. Pavarsisht sesa traumatike sht kjo shtje, besoj se thell serbt e kuptojn se Kosova sht humbur n vitin 1999 nga Milloshevii.”
  Kosova n fest n Ditn e Pavarsis
  Lajmi m i fundit nga Kosova e Pavarur
  Deklara e Pavaresise se Kosoves dhe reagimet e botes shqiptare mbi te.
  Fjala juaj pr kt dit historike
  Albumi Fotografik i Pavarsiss s Kosovs
  Qndrimi zyrtar i shteteve t huaja mbi pavarsin e Kosovs
  Shtypi i huaj mbi pavarsin e Kosovs
  Reagimet kundr pavarsis s Kosovs
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-02-2008 m 18:28

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  LAJMI I FUNDIT: Pavarsia e Kosovs

  ...U kry

  Nga Celo Hoxha

  Sot, Kuvendi i Kosovs do t mblidhet n nj seanc t veant pr t vendosur nj pik ndarse n historin e Kosovs. Pas ksaj seance, t gjitha ngjarjet e deritanishme, prfshi edhe kt raport me ngjarjet e djeshme n Kosov, kan ndodhur n periudhn para pavarsis.

  Nesr e tutje bota do t ket nj shtet t ri, ndrsa qytetart e Kosovs do t ken shtetin e tyre.

  Pas dshtimit t negociatave t Vjens, mes Prishtins dhe Beogradit, bota e kishte t qart se far do t ndodhte, nuk dihej vetm dita e shpalljes s pavarsis.

  Zyrtarisht nuk dihet ende, por Kosova dhe bota, ditt e fundit jan orientuar trthorazi, megjithse presidenti Sarkozi, n Franc, vizitoi nj shkoll dhe i kshilloi nxnsit t ndryshojn hartn e Europs, sepse duhet q n t t jet edhe Kosova.

  Dje, mediat e Kosovs dhe t bots botuan axhendn e dits m t rndsishme t historis s Kosovs.

  Ndrsa, agjencia Reuters bri t ditur se jan 20 shtete t Bashkimit Europian q do ta njohin shtetin e ri t Kosovs. Ajo pohon se nj qndrim t till nuk e mbshtesin gjasht shtete t unionit: Qiproja, Greqia, Sllovakia, Spanja, Bullgaria dhe Rumania.

  Por, m e rndsishmja ka ndodhur. Nj dit para shpalljes s pavarsis, Bashkimi Europian ka miratuar misionin e shtetit juridik dhe policis civile pr t ndihmuar n ruajtjen e paqes dhe parandalimin e shkeljeve t t drejtave t njeriut n Kosov. Nj personel prej 1 mij e 800 vetsh t specializuar n polici, detyra t administrats qeveritare dhe n drejtsi mori dje miratimin prfundimtar nga Bashkimi Europian. Ka nisur gjithashtu t mbrrijn pjes nga ky mision.

  Nj dit pas shpalljes s pavarsis, shefat e diplomacive t BE-s do t shqyrtojn prgjigjen e tyre pr vendimin e Kosovs pr t shpallur pavarsin.

  Fuqit e mdha europiane: Britania e Madhe, Franca, Gjermania dhe Italia, ndoshta do t kumtojn se e njohin pavarsin menjher pas takimit t s hns, e ktij grupi do ti bashkohen edhe SHBA-t.

  Prishtina tani po prgatitet aktivisht pr t ardhmen e saj europiane. Pr t ndihmuar kt demokraci t re t zhvilloj institucione t qndrueshme, Bashkimi Europian po drgon atje misionin e tij, m i madhi ndonjher, me nj objektiv t qart: t ndihmoj vendosjen e shtetit juridik n Kosov, e cila q nga viti 1999 ka qen nn administrimin e OKB-s. Ne po marrim prgjegjsi t ndryshme nga ato t OKB-s. Pra, kalimi i prgjegjsive nuk sht nga OKB-ja n BE, por nga OKB-ja te qeveria e Kosovs. Ata do t marrin pushtetin dhe prgjegjsit, - thot Peterf Feith, prfaqsues i posam i Bashkimit Europian.
  Deputet serb npr enklava
  Prishtina dhe gjith viset shqiptare jan n fest, por rndsi e madhe po iu kushtohet serbve t Kosovs. Nj grup deputetsh t parlamentit serb pritet t mbrrijn n enklavat serbe pr tiu dhn garanci atyre, ndrsa ministri i Jashtm, Vuk Jeremi, ka thirrur n nj takim t posam ambasadort e Bashkimit Europian.

  Kryeministri serb, Vojisllav Koshtunica, ka deklaruar se Serbia nuk duhet t hyj n Bashkimin Europian prmes nj tregtie t padenj.

  Nnkryetari i qeveris s Serbis, Bozhidar Gjeli, ka theksuar se, nse puna do t shkoj deri te shpallja e paligjshme e pavarsis s Kosovs, Serbia do t prdor gjith arsenalin dipomatik dhe t masave ligjore.

  Ai tha se sht n interes t qytetarve t Serbis q t mos prdorin asnj lloj dhune, meq kjo prfundimisht do ta shkpuste Kosovn nga Serbia.

  Reagime ndaj shpalljes s paralajmruar t pavarsis ka patur edhe n mesin e serbve t Kosovs. Bashksia e Komunave Serbe n veri t Kosovs iu ka br thirrje qytetarve serb q ditn e hn t shpallin t pavlefshme deklaratn e pavarsis s Kosovs.

  Udhheqsit e serbve t Kosovs kan krkuar nga Kuvendi i Serbis q pjestart e forcave paqeruajtse t KFOR-it q jan nga vendet q e pranojn pavarsin, t largohen nga Kosova dhe n vend t tyre t vendosen trupat serbe t siguris.

  N nj deklarat t Bashksis s Komunave Serbe n veri sht krkuar q misioni i ri i BE-s t trajtohet si okupator dhe q qeveria e Serbis t mos nnshkruaj me okupatort nj marrveshje stabilizim-asocimi.

  Gjithashtu, thuhet se kjo bashksi, s bashku me Ministrin serbe pr Kosovn dhe me qeverin e Serbis, n muajin maj do t prgatis zgjedhjet lokale dhe ato qendrore pr Kuvendin serb t Kosovs dhe t Metohis.

  Protesta kundr shpalljes s pavarsis kan paralajmruar edhe studentt e Universitetit t Beogradit.

  Ndrsa kisha ortodokse iu bri thirrje dje serbve t Kosovs pr qetsi dhe t qndrojn n vend, n vigjilje t shpalljes s pavarsis nga drejtuesit shqiptar.

  Ne iu drgojm t gjithve mesazhin t qndrojn t qet dhe t mos largohen nga Kosova e shenjt, - deklaroi peshkopi Artemije prpara besimtarve gjat nj meshe n pjesn veriore, kryesisht serbe, t qytetit etnikisht t ndar t Mitrovics. Peshkopi q shoqrohej nga pretendenti i fronit t Serbis, princi Aleksandr, e dha meshn prpara disa qindra besimtarve n kishn e Shn Dimitrit. M e rndsishmja pr ju sht t ruani qetsin dhe t qndroni ktu, - tha princi Aleksandr Karagjorgjevi. Ai iu bri thirrje pr ndihm miqve t Serbis, duke deklaruar: Ne kemi nevoj pr Evuropn dhe jo pr izolim. Nuk m plqen t shikoj ktu nj situat t ngjashme me Palestinn, - shtoi ai.
  Tirana: Dita m e rndsishme pas 1912-s
  Tirana zyrtare ka reaguar prmes kryeministrit shqiptar, Sali Berisha. Ai ka prshendetur mbshtetjen unanime nga t gjitha vendet e BE-s t misionit EULEX, si dhe arritjen e grupeve t para t ktij misioni n Kosov. Ky sht nj kontribut i madh i BE-s pr paqen, stabilitetin e demokracin n Kosov dhe pr rajonin n trsi. Duke miratuar plotsisht kt mision, qeveria shqiptare do t kontribuoj dhe do t bashkpunoj ngusht me BE-n n zbatimin e tij, - thuhet n nj deklarat t zyrs s shtypit.

  Berisha u shpreh dhe m hert se pavarsia e Kosovs hap mundsit pr nj kapitull t ri mes kombit shqiptar dhe atij serb.

  N nj ceremoni t organizuar me rastin e antarsimit n radht e PD-s t nj grupi t rinjsh, kryeministri Berisha n prshendetjen e tij u ndal edhe te shpallja e pritshme e pavarsis s Kosovs.

  Duke e vlersuar rndsin e ksaj ngjarjeje pr kombin shqiptar si m e madhja nga viti 1912 deri m sot, ai theksoi se, me t merr fund nj histori koloniale dhe hapet nj kapitull i ri paqeje n rajon..
  Shkupi: Do t jemi t balancuar
  Nga Maqedonia vijn lajme se Shkupi zyrtar do t prpiqet q t jet i prmbajtur dhe i balancuar sa i prket pavarsis s Kosovs. Pr Maqedonin t rndsishme jan edhe lidhjet me Serbin.

  Nga autoritetet n Shkup dgjohen hapur deklarata se Maqedonia do t ndjek hapat e BE-s, q nnkupton njohjen e shtetit kosovar.

  Megjithat, presidenti Branko Crvenkovski tha se Maqedonia nuk do t jet ndr vendet e para q do ta njohin Kosovn. Kt e din edhe zyrtart n Kosov.

  Nga ana tjetr, shqiptart e Maqedonis do t bjn presion q Maqedonia t njoh sa m shpejt q sht e mundur shtetin e ri t Kosovs.

  E gjetur mes dy anve, Maqedonia do ti mbaj kufijt hapur. Komunikimet do t vazhdojn normalisht. Pr kt do t luajn nj rol shqiptart e Maqedonis.

  Kt e tha edhe ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska, duke br t ditur se kufijt nuk do t mbyllen.

  Mendohet se pr kt kan biseduar t premten n Shkup edhe dy kryeministrat, Hashim Thai dhe Nikolla Gruevski.

  Nga ana tjetr, Maqedonia mendohet t jet edhe nj mundsi tjetr krahas Shqipris pr futjen e mallrava n Kosov n rast t nj embargoje serbe.

  N t gjitha qytetet me shqiptar n Maqedoni po prgatiten festime.
  Mbi nj mij gazetar n Kosov
  Qindra gazetar e fotoreporter nga mbar bota po ndjekin zhvillimet lidhur me prcaktimit e statusit t Kosovs.

  Sipas tyre, ky interesim vjen pasi ngjarja kryesore n rajon sht Kosova dhe statusi i saj.

  N Prishtin sht krijuar Qendra Mediale n t ciln jan akredituar m shum se 600 gazetar, ndrkoh q numri i tyre po rritet nga ora n or.

  Qysh t premten Kosova ka qen lajmi kryesor i mediave t mdha ndrkombtare, si sht BBC, CNN, AP, FP, ARD, VOA etj.

  Interesim i jashtzakonshm pr zhvillimet q lidhen me vendimin pr statusin kan treguar edhe media t rajonit, duke prfshir ktu edhe ekipe t shumta gazetarsh nga Serbia, Maqedonia, Shqipria, Greqia, Kroacia, Mali i zi.
  Axhenda pr shpalljen e pavarsis
  10:00 - Kryeministri niset nga qeveria drejt Parlamentit t Kosovs, dorzon krkesn pr seanc t jashtzakonshme t parlamentit;

  11:00 - Kryeministri e bn publike krkesn pr seanc t jashtzakonshme t parlamentit;

  12:00 - Takimi i Kryesis s Kuvendit;

  13:30 - Takimi i grupeve parlamentare;

  15:00 - Seanca plenare e Parlamentit t Kosovs;

  18:00 - Deklaratat e t tre liderve n Prishtin: Media Center - hotel Grand;

  18:30 - Ngritja e obeliskut t pavarsis para Pallatit t Rinis n Prishtin;

  19:00 - Koncerti i Filarmonis s Kosovs, salla 1 Tetori;

  20:00 - Koncert n sheshin e Prishtins;

  22:50 - Presidenti dhe kryeministri i drejtohen mass s tubuar;

  23:00 - Ndezja e fishekzjarreve n katr pjes t ndryshme t Prishtins.
  Datat kryesore n Kosov
  Assocciated Press

  1968 - Demonstratat e para pro pavarsis nga shqiptart etnik n Kosov, kur ishte pjes e Jugosllavis, shum prej tyre arrestohen.

  1991 - Ndrkoh q Jugosllavia po shprthente, separatistt deklarojn Kosovn republik, e cila njihet nga fqinjt shqiptar.

  1996 - Shfaqet Ushtria pr lirimin e Kosovs pro pavarsis, e cila merr prgjegjsin pr sulmet ndaj disa shnjestrave policore.

  Mars-prill 1998 - Dhjetra persona vriten gjat nj sulmi t policis serbe kundr t dyshuarve si separatist shqiptar. Serbt kundrshtojn ashpr ndrhyrjen ndrkombtare pr referendumin n Kosov. Sanksione t reja ndrkombtare imponohen ndaj Jugosllavis.

  Korrik-shtator 1998 - UK merr kontrollin e 40 pr qind t Kosovs prpara se t zmbrapsen nga ofensiva serbe. Forcat ushtarake sulmojn fshatrat; 22 shqiptar etnik gjenden t masakruar n Kosovn qndrore.

  Tetor 1998 - Aleatt e NATO-s autorizojn sulmet ajrore kundr pozicioneve ushtarake serbe.

  15 janar 1999 - 45 shqiptar etnik gjenden t masakruar jasht Raakut. Zyrtart ndrkombtar krkojn hetim pr krime lufte.

  Mars 1999 - Autoritetet e Beogradit kundrshtojn nj marrveshje paqeje t ofruar nga ndrkombtart, ndrsa shqiptart etnik e firmosin at.

  24 mars 1999 - NATO nis fushatn e sulmeve ajrore pr 78 dit n Jugosllavi.

  Mars-qershor 1999 - Serbt detyrojn mbi 800 mij shqiptar etnik t arratisen nga Kosova n drejtim t Shqipris dhe Maqedonis.

  10 qershor 1999 - Lideri jugosllav, Sllobodan Milloshevi, pranon q t trheq trupat nga Kosova dhe hyrjen e NATO-s n Kosov dhe qeverisjen e saj nga OKB-ja. Pushojn sulmet ajrore. Rreth 50 mij paqeruajts t udhhequr nga NATO-ja hyjn n Kosov, refugjatt nisin kthimin, ndrsa serbt arratisen duke iu trembur sulmeve hakmarrse.

  6 tetor 2000 - Milloshevii largohet pas demonstratave masive pas refuzimit pr t pranuar humbjen n zgjedhje.

  28 qershor 2001 - Milloshevii ekstradohet n Hag pr tu prballur n gjykat pr krime lufte, por vdes para prfundimit t gjyqit.

  Shkurt 2002 - Kosova zgjedh parlamentin dhe qeverin, me Ibrahim Rugovn si president.

  Tetor 2003 - Bisedimet e para direkte mes Serbis dhe shqiptarve t Kosovs.

  Mars 2004 - Grupe t shqiptarve etnik sulmojn serbt n shprthimin m t keq t dhuns q nga lufta.

  Janar 2006 - Rugova vdes pasi vuante nga smundja e kancerit n mushkri.

  Shkurt 2006 - Nisin bisedimet pr statusin e ardhshm t Kosovs, me ndrmjetsimin e OKB-s.

  Tetor 2006 - Gjat nj referendumi serb, Kosova deklarohet si pjes integrale e Serbis.

  26 janar 2007 - I drguari i OKB-s, Martti Ahtisaari, zbulon propozimet pr krijimin e shtetit t Kosovs.

  Prill 2007 - Rusia hedh posht propozimet e Ahtisaarit n Kshillin e Sigurimit t Kombeve t Bashkuara.

  Qershor 2007 - Presidenti Bush deklaron se Kosova duhet t bhet e pavarur, sa m shpejt.

  Korrik 2007 - Kryeministri i Kosovs thot se procesi i prgatitur nga OKB ka dshtuar dhe bn thirrje pr nj deklarat pavarsie n fund t vitit.

  Shkurt 2008 - Kosova prgatitet pr t deklaruar pavarsin.

 3. #3
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  BAC, U KRY!

 4. #4
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Citim Postuar m par nga TOKE GEGA Lexo Postimin
  ...U kry

  Nga Celo Hoxha


  Ndrsa, agjencia “Reuters” bri t ditur se jan 20 shtete t Bashkimit Europian q do ta njohin shtetin e ri t Kosovs. Ajo pohon se nj qndrim t till nuk e mbshtesin gjasht shtete t unionit: Qiproja, Greqia, Sllovakia, Spanja, Bullgaria dhe Rumania.
  Shume interesant. Te gjitha keto jane shtetet qe pretendojne te kene "bere" historine boterore:

  Greqia dhe Qipro jane Hyllene
  Bullgaria eshte Maqedoni
  Rumania eshte Troje
  Sllovakia eshte Hyllire
  kurse SPan-a dashur pervec inateve te Skenderbeut, rreh te mbaje Gadeiren e Herkulit qe ne shqip quhej Gjader.

  TUJ Y KRY o Mehmet Efendiu & Hasan Prishtina!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Baptist : 16-02-2008 m 22:55
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705

  Bac, u kry!

  Shqiptart injorojn formalitetet e shtetit t ri

  Nga Mero Baze


  Simbolet e reja t shtetit t Kosovs mbetn nj hollsi e parndsishme e protokollit t pavarsis q dje u thye para kohe n Prishtin. Mijra qytetar q vrshuan rrugve qysh dje mbasdite, mijra ballkone shtpish dhe dyqanesh t zbukuruara me flamurin shqiptar dhe nj dizajn i tr kuq e zi i Kosovs, e anashkaluan kt formalitet t identitetit shtetror t Kosovs. N nj dit euforike si kjo e ke shum t vshtir t ndash rndsin q ka formaliteti i simboleve t reja shtetrore nga identiteti kombtar i shqiptarve.

  I pari q ka tentuar t dizenjoj simbolet e shtetit t ri t Kosovs ishte Ibrahim Rugova, duke huazuar at q quhej stema e vjetr e Dardanis. Tri vite m par, m 28 nntor 2005, lufttart e zemruar t UK-s e shqyen at nga rrugt dhe e dogjn publikisht. Ibrahim Rugova nuk u mrzit dhe me stilin e tij formal vazhdoi t vizatoj stemn e presidentit dhe disa simbole t tjera t Kosovs. Pas ikjes s Rugovs beteja pr simbole vazhdoi. Bisedimet ndrkombtare pr statusin e Kosovs dhe grupi i unitetit i bn disa her tem t tyre simbolet e shtetit t ri t Kosovs. U riseleksionuan dizenjot e tyre, u koncentruan te pes, te tri, te dy dhe s fundmi u tha se u ra dakord pr nj. Qytetart, normal pritn ta shikonin at, por askush nuk ua tregoi. I prshkruajn fushn, yjet, hartn, por nuk shpaloset. Prej Kaanikut, sapo hyn n Kosov e deri n do dyqan t Prishtins ka vetm nj flamur: flamuri kuq e zi i Shqipris.

  Veton Surroi, prfaqsuesi i moderuar i shqiptarve t Kosovs, thot se, dekori kuq e zi mund t dmtoj imazhin ndrkombtar t shqiptarve m 17 shkurt. Vizioni kuq e zi i Prishtins, i fokusuar n kamerat e CNN mund t ringjall frikrat pr lindjen e nj shteti t dyt shqiptar n krah t Shqipris, duke e br t pabesueshm identitetin e ri t shtetit t Kosovs. Por, pr kt, prve Surroit ka pak shqetsim. Hashim Thai dhe Fatmir Sejdiu, dy politikant q do t ken fatin t shpallin pavarsin, nuk shikojn ndonj problem te mungesa e simboleve t reja n rrug. Sipas tyre, simbolet duhet t lindin bashk me shtetin e ri dhe ska shum nevoj pr marketing. Shtypshkronja q ka prodhuar 1000 flamujt e Kosovs, po ashtu sht urdhruar t mos i nxjerr ato n shesh para ors 12.00 t dats 17 shkurt. Duket se ka nj embargo kundr flamurit t ri dhe simboleve t reja t shtetit t Kosovs.

  Protokolli i dits s pavarsis sht parashikuar i qet, por realisht ai sht prishur nj dit m par dhe as ka ndrmend t respektohet. Flamujt kuq e zi, flamujt amerikan dhe ata t BE-s, falenderimet pr Rugovn, Adem Jasharin dhe NATO-n dhe emocionet kombtare shqiptare kan mbrthyer Prishtinn.

  Ka dhjetra thirrje pr maturi dhe qetsi. Ka nj kujdes t jashtzakonshm pr t mos qen provokativ. Ka nj kontroll thuajse ideologjik kundr kngve dhe gjesteve me karakter nacionalist. Ka nj qarkore t shefit t UNMIK-ut, Ryker, q ndalon npunsit e vet t marrin pjes n festime, pasi misioni konsiderohet pjes e OKB-s dhe duhet t ruaj pozicionin neutral. Ka dhjetra porosi pa fund pr grimca t tilla. Kt protokoll dhe kto porosi ti thon t gjith n kafe, n rrug n hotel, n Mitrovic dhe Gjilan. Pr nj moment t krijohet ideja se gjrat po shkojn si duhet dhe festa do t mbahet nn kontroll, por e gjitha kjo sht nj iluzion.

  Kosova ka shprthyer. Ajo dshmon me sinqeritet identitetin e saj kombtar dhe ka pak vend pr diplomaci. Deri tani, prve porosive protokollare, shenjat e identitetit t shtetit t ri t Kosovs e ke vshtir ti hetosh. Flamuri i ri, stema e re, simbolet e reja shtetrore n prgjithsi jan t paprfshira n menun e fests s pavarsis. Ka plot npuns t kujdesshm q m thon se do t shfaqen sot n mesdit, por dyshoj shum se dikush do ti shikoj. Nj poster bardh e zi i Adem Jasharit sht ngjitur mureve t Prishtins me zhargonin e Prishtins Bac, u kry!. Pavarsia ktu po prjetohet ashtu si ka ardhur, si nj merit e politiks shqiptare, UK-s dhe NATO-s. sht e vetmja luft q ka mobilizuar NATO-n n emr t t drejtave t njeriut. sht i vetmi identitet shtetror i formuar n emr t lufts kundr nj nacionalizmi shtetror ndaj shqiptarve. Kjo luft solli sot shtetin e ri t Kosovs, i cili po mdyshet deri n sekondat e fundit pr t gjetur flamurin e tij dhe simbolet e reja shtetrore si nj prpjekje pr t fromuar nj identitet t ri, nj identitet q t mos i friksoj t tjert dhe ti respektoj ata si t barabart. Po mdyshen, bile gati-gati po prtojn me dshir. N mnyr t sinqert, duket se e kan t gjith m t leht kuq e zi, megjithse rruga m e leht nuk sht rruga m e mir.


  Prishtine, 16 shkurt

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2004
  Postime
  298

  Bac u kry !

  I ja arrita dites te shkruj edhe une keto fjale te argjenda: Bac u kry !
  Lavdi te perjeteshme te gjithe atyre qe nuk jetojne sot dhe qe e kane enderru dhe luftu per kete dite. Dhe ne qe jetojme , le te gezojme njeri tjetrin me faktin qe po perjetojme nje moment historik qe nuk ka shans te perseritet .

  Gezuar te gjitheve ju o vellezerit e mi qe flisni shqip kudo qe ndodheni.

  Analizat, komentet, kritikat dhe verejtjet le ti leme per ditet qe do vine.

  Sot kemi gezim, sot kemi feste. sot po jetojme momentin historik te enderuar prej shekujsh: Kosova e pavarur!

  Gezuar shqiptare !

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,281
  BAC U KRY

  Ju fmij nse doni
  A-n n mend t`a mbani
  Thoni , A- Adem Jashari
  Thoni, A- Agim Ramadani.

  Kur ta msoni A-n
  Mbani n mend n dai
  Mos thoni A-aeroplani
  Thoni, A- Abaz Thai.

  Kur t shkoni te B-ja
  Mos thoni bujku a bisha
  Thoni, B- Bedri Shala
  Thoni, B- Bekim Berisha.

  Dhe lavdrohet F-ja
  Thot un jam n flamur
  Jam te Fehmi Lladrofci
  Q nuk harrohet kurr.

  Mos thoni H, H, Hna
  Kur H-n e takoni s pari
  N mend e mbani m leht
  T thoni H- Hamz Jashari.

  Kur do ta msoni I-n
  Mos u thoni I- kuajve lodra
  S`do ta harroni kurr
  Kur thoni, I, I- Ilaz Kodra.

  Un po ju tregoj
  Mos thoni nuk e diti
  Se me Z t madhe
  sht Zahir Pajaziti.

  Ju lus fmij t dashur
  N qytet e katund
  Kt alfabet q e nisa
  TA ONI DERI N FUND.

  Maj, 2006

 8. #8
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960

  LAJMI I FUNDIT: Pavarsia e Kosovs

  Raportuesi i masakres se Racakut: Dita e pavaresise, mrekulli

  Mjaft te huaj, mbshtets t kauzs kosovare kan mbrritur ne Prishtine, pr tu br pjes e festimeve t pavarsise. Nj prej tyre sht raportuesi i pare i masakrs s Racakut, Uilliam Uolker Version multimedial i ketij lajmi

  Festimet e mdha pr pavarsin e Kosovs kan trhequr vec mijera shqiptareve nga Shqipria e diaspora, edhe mjaft te huaj, mbshtets t kauzs kosovare. Pikrisht Uilliam Uolker, ish kreu i misionit t verifikimit t OSBE-s n Kosov, njeriu q raportoi i pari masakrn famkeqe t Racakut m 1999, ka mbrritur mes shqiptarve t Kosovs pr t festuar ditn e pavarsis. Un mendoj se kjo sht nj mrekulli, un ndihem shum i entuziazmuar, e si mund t ndihesha ndryshe n nj nat si kjo, ka deklaruar Uolker teksa ecn mes turms festive n qendr t kryeqytetit t Prishtins. Ishte 16 janari i vitit 1999 kur serbt masakruan 44 shqiptar n Racak, nj ngjarje q nxiti Perndimin t ndrhynte ushtarakisht n Serbi. Pothuajse t gjith ata t huaj q e kan ndjekur nga afr at ngjarje t tmerrshme, jan mbshtets t flakt t pavarsis s Kosovs.

  BALKANWEB
  My silence doesn't mean I am gone!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Antarsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanj
  Postime
  947
  gezuar pavaresine popullit Shqiptar te Kosoves.
  me ne fund u kurorezua me sukses lufta dhe mundimet pa kufi qe ka hequr kjo pjese e jona me PAVARESINE E KOSOVES
  Gezuar nga zemra.
  Kujdes nga shkjau
  Kujdes nga greku
  Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
  AT GJERGJ FISHTA

 10. #10
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Hadley: Jemi n pritje t ngjarjeve

  Stephen Hadley, kshilltari pr sigurin kombtare i presidentit amerikan,Xhorxh Bush deklaroi se administrata amerikane sht n ndjekje t zhvillimeve n Kosov.

  Administrata amerikane deklaroi se do t pres zhvillimin e ngjarjeve lidhur me shpalljen e Pavarsis s Kosovs gjat dits s nesrme.
  Stephen Hadley, kshilltari pr sigurin kombtare i presidentit amerikan,Xhorxh Bush deklaroi se administrata amerikane sht n ndjekje t zhvillimeve n Kosov. Presim t shofim se si do t procedojn gjrat, ka theksuar Hadley gjat nj brifingu me gazetart n avionin Air Force One q po udhtonte me presidentin amerikan n turneun n shtetet afrikane. Presidenti amerikan Xhorxh Bush ishte i pari q u deklarua vitin e kaluar n Tiran pr pavarsin e Kosovs.
  Sipas paralajmrimeve, SHBA pritet t jen nj nga vendet e para q do t njohin pavarsin e Kosovs.

  ina-online
  My silence doesn't mean I am gone!

 11. #11
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SHBA: Gjysm milon shqiptar n sheshet e Ameriks pr t festuar

  Gjysm milon shqiptar dalin n sheshet e rrugt e Ameriks pr t festuar Pavarsin e Kosovs, njofton korrespodenti i agjencis s lajmeve INA n Uashington.

  N t gjith territorit e Shtetve t Bashkuara t Ameriks dhe Kanada, vendbanimet e shqiptarve, kan filluar festimin e nj feste q ktu, ka m shum se 100 vjet q e kan pritur, shqiptart e Ameriks, prej shpalljes s Shqipris m 1912. Jan m shum se 500 mij shqiptar, fnij,
  t rij e t reja, gra e burra pleq e plaka, q me lot gzimi n sy po e presin lindjen e diellit, nesr diellin e ksaj dite t bardh dhe t rndsishme q shqiptart me n fund kto lot shekullor, ti shndrojn n gzim.
  Asnjher, n historin e Ameriks, nuk jan kaq shum shqiptar, asnjehere nuk jan par kaq shum flamur kuq e zi q thuaje se kan mbuluan Washingtonin, New Yorku, Detroitin, ikagon, Bostonin, Floridn, Kalifornin, Teksasin, Arzizonn,New Jersey, Kenektiket,Pensillvanin, Karolinne Veritu e t Jugut, Atlantn, Toronton, Montrealin, Vankuverin,Visnskosin.

  Shqiptart nga e gjith Amerika e Kanadaja kan dal n rrug e sheshe pr t festuar kt
  dit t madhe dit historike e cila vjen menjr pas asaj t 1912. Sot, t gjith po festojn, duke mos harruar se kemi me vete mikun e madh dhe t prjetsh Amerikn! E gjith kjo po ndodh kur vet amerikant nesr fetojn ditn e Presidentit t SHBA- Presidnent Day . do shqiptar n Amerik po krkon t bhet neser pjes e historis s kombit ton.
  N zmer t qytetit 12 milion banorsh, metropolit t bots New York, n sheshin e famshm Time Square, do t defilohet nga student, dhe nxns shqiptare t shkollave t ndryshme me veshje kombtare, flamurin kuq e zi, dhe do t kendoht e vallzohet n shesh shqip. M pas festa do t kaloj n shtpin e Vatrs, Vatrs, s kolosve t kombit . N shtpin Federats
  Panshqiptare t Ameriks VATRA, e udhhequr nga mmdhetart e shquar, F.Konica,
  F. Noli, K. Dako , K. Thanasi etj. dhe deri sot tek A. Karagjozi. M pas Lvizja e Legalitetit pr Amerik,ka ftuar edhe Lign Qytetare Shqiptaro Amerikan ta festoin s bashku. Ish lufttart e Bataloinit luftarak "Atlantiku" dhe fondacioni Vendlindja Thrret, nga ai vend ku u nisn pr t luftuar, Regency Hotel, n Yonkers, do t mblidhen jo pr t luftuar, por pr t festuar.

  (Beqir Sina, korrespodenti nga Nju Jorku )

  INA-ONLINE
  My silence doesn't mean I am gone!

 12. #12
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Mblidhet kuvendi pr pavarsin e Kosovs


  Kryeministri i Kosovs Hashim Thai i krkoi Kuvendit t Kosovs q t miratoj e deklaratn e pavarsis.

  "Kam krkuar t thrras Kuvendin e Kosovs n seanc t jashtzakonshme," tha zoti Thai para gazetarve duke lexuar krkesn q i sht br kuvendit nga ai dhe presidenti i Kosovs Fatmir Sejdiu.

  Rendi i dits i seancs s jashtzakonshme t Kuvendit t Kosovs do t jet: Miratimi i Deklarats s Pavarsis s Kosovs dhe miratimi i simboleve shtetrore t Kosovs.

  "sht koha t marrim vendime q do ta bjn vendin ton pjes t kombeve t lira dhe t pavarura," tha zoti Thai.

  Ai shtoi se bisedimet pr prcaktimin e statusit t Kosovs kan prfunduar dhe se ka ardhur koha pr t zbatuar planin Ahtisari.

  Ai tha se autoritetet kosovare do t mirpresin mision e BE-s.

  BBC ALBANIAN
  My silence doesn't mean I am gone!

 13. #13
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Kuvendi i Kosovs fillon seancen e jashtzakonshme n ora 12:00

  Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, pak minuta m par, n Qendrn e Mediave n Prishtin, bri t ditur se ai dhe presidenti i Kosovs, Fatmir Sejdiu, i kan dorzuar sot nj krkes kryeparlamentarit, Jakup Krasniqi, pr thirrjen e nj seance t jashtzakonshme ku do t miratohet Deklarata e Pavarsis dhe nxjerrja e simboleve shtetror. Ai tha se seanca e jashtzakonshme e Kuvendit do t filloj n ora 12 .
  Un dhe presidenti Sejdiu i kemi dorzuar nj krkes kryeparlamentarit Krasniqi pr thirrjen e nj seanc t jashtzakonshme t Kuvendit t Kosovs. I kemi br thirrje Kuvendit q t mblidhet dhe t miratoj Deklaratn e Pavarsis s Kosovs dhe nxjerrjen e simboleve shtetrore t Kosovs, tha ai.

  Kryeministri Thai, tha se kryepalrmanetari Krasniqi tani ndodhet n takim me kryesin e Kuvendit.

  RTK LIVE
  My silence doesn't mean I am gone!

 14. #14
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Sot shpallet Pavarsia e Kosovs

  N nj seanc parlamentare t jashtzakonshme, Kuvendi i Kosovs sot pritet t shpall pavarsin e Kosovs. Kryeqyteti i Kosovs, Prishtina, qysh mbrm sht mbushur me qytetar nga t gjitha trevat shqiptare dhe nga diaspora, q kan filluar t festojn pavarsin me flamuj kombtar dhe t shteteve q kan premtuar njohjen e shpejt t shtetit m t ri n bot.

  Seanca plenare pritet t filloj n orn 15:00. Paraprakisht kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, do t krkoj mbledhjen e ksaj seance, ndrsa m pas do t mblidhet kryesia e kuvendit dhe do t mbahet takimi i shefave t grupeve parlamentare.

  Sipas itinerarit t botuar nga mediat, pas shpalljes s pavarsis, n Qendrn e Mediave n hotelin Grand, n ora 18.00, tre lidert e Kosovs; presidenti Fatmir Sejdiu, kryeparlamentari Jakup Krasniqi, dhe kryeministri Hashim Thai, do tiu drejtohen medieve.

  Ndrkaq n ora 18:30 do t bhet zbulimi i Obeliskut t Pavarsis prball Pallatit t Rinis n Prishtin, pr t vazhduar me pastaj festa (n ora 19.00) n salln 1 Tetori ku do t mbahet koncerti i Filarmonis s Kosovs, ndrsa nj or m von, do t mbahet nj koncert i madh n Sheshin e Prishtins.

  Kryetari i Kosovs, Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thai n ora 22:50 do ti drejtohen mass, ndrsa n ora 23:00 do t hidhen fishekzjarr nga katr pjes t ndryshme t Prishtins.

  Afro 2.000 gazetar vendor dhe t huaj jan akredituar n Prishtin pr ta prcjell kt ngjarje, ndrsa akti i shpalljes s pavarsis pritet t prcillet edhe nga dhjetra delegacione nga rajoni dhe bota.

  Komunat e Kosovs gati pr fest

  Prkundr faktit se Prishtina do t jet kryeqendra e festimit t pavarsis ku ndr t tjera, pr t pranishmit, do t servohet edhe nj tort gjigante q peshon 1 ton, n form t harts s Kosovs edhe n qytetet t tjera t Kosovs do t organizohen manifestime t shumta kulturore e artistike.

  N shumicn e qyteteve tashm jan vendosur mbishkrimet me urime pr pavarsin, jan vendosur flamujt kombtar, amerikan, dhe t shteteve perndimore q n vazhdimsi kan prkrahur Kosovn, si dhe jan ngritur skenat ku do t performojn artist t ndryshm.

  Shqipri: Seanc e hapur pavarsin e Kosovs

  Kuvendi i Shqipris do ta mbaj nj seanc parlamentare t hapur pr t prcjell tek t gjith shqiptart shpalljen e pavarsis s Kosovs. Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ka vendosur t thrras Kuvendit n orn 14:30, vetm 30 minuta para seancs s jashtzakonshme t Kuvendit t Kosovs ku do t lexohet dhe votohet deklarata e pavarsis.

  T ftuar n kt seanc t hapur t Kuvendit shqiptar do t jen jo vetm deputett, por dhe intelektual, artist, e njerz t shquar t t gjitha fushave, kan njoftuar mediat shqiptare.

  Ndrkaq n Tiran dhe n qytetet t tjera t Shqipris, me rastin e shpalljes s pavarsis s Kosovs, jan parapar nj mori aktivitetesh artistike e kulturore, t cilat do t kulmojn pas shpalljes zyrtare t pavarsis s Kosovs

  Shkupi gati pr t festuar pavarsin e Kosovs

  Shkupi ndrkaq, si ka br t ditur agjencia INA, do ta festoj pavarsin e Kosovs me nj koncert t organizuar nga Komuna e airit, n bashkpunim me lvizjen "Zgjohu" dhe Shoqatn e Historianve Shqiptar.

  N koncertin, i cili do t mbahet n sheshin "Sknderbej", do t kndojn shum yje t muziks vendase si; Adrian Gaxha, Elita 5, Leonora Poloska, Mustafa Ymeri-Tafa, Erol Jakupi, Berkani, Bertani etj.

  Edhe partit politike shqiptare n Maqedoni kan filluar prgatitjet pr festn e pavarsis s Kosovs. Pavarsia e Kosovs, si kan br t ditur mediat, do ti gjej n nj ambient festiv lidert e partive politike shqiptare.

  Udhheqsit e Lugins... krkojn maturi nga banort

  Kryesia e Kuvendit t kshilltarve shqiptar t Lugins s Preshevs, ka rikonfirmuar prkrahjen institucioneve t Kosovs pr aprovimin e Deklarats pr shpalljen e Pavarsis s Kosovs.

  Kryesia, konsideron se, prkundr spekulimeve t ndryshme q po plasohen ditve t fundit, nuk ka vend pr shqetsime, megjithat ka ftuar popullatn pr maturi, vetprmbajtje dhe vigjilenc qoft edhe npr manifestimet private dhe ka apeluar q t mos shkaktoj e as bie pre e provokimeve q mund t vijn nga qarqet e ndryshme.

  N kto momente t ndjeshme n t cilat gjendet rajoni, Kryesia ka krkuar fuqishm prezenc t shtuar ndrkombtare e cila do t ishte garanci e stabilitetit t Lugins s Preshevs.

  Kryesia sht n prcjellje t vazhdueshme t situats dhe do t jet e gatshme t ndrmarr masat adekuate varsisht nga zhvillimet e saj, thuhet n nj njoftim pr media t kryesis s KKSHLP-s.

  Festojn edhe arbresht e Italis

  Federata e Shoqatave Shqiptare dhe Arbreshe t Piemontit (Itali), me rastin e shpalljes s shumpritur t pavarsis s Kosovs, ka prgatitur aktivitete t larmishme, njofton gazeta Start.

  Si kan br t ditur zyrtart e ksaj Federate me qendr n Torino, finalizimi i ktyre aktiviteteve do t bhet sot me nj manifestim festiv, n mjediset e qendrs Alouan, n Torino, duke filluar nga ora 16:30.

  Prgatitje t shumta jan br, q menjher me shpalljen zyrtare t pavarsis, t pranishmit t ndjekin prmes lidhjes televizive satelitore transmetimet direkte dhe manifestimet e zhvilluara jo vetm n Kosov, por edhe n Shqipri.

  /TELEGRAFI/
  My silence doesn't mean I am gone!

 15. #15
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Pasditen e sotme pritet q Kuvendi ta miratoj Deklaratn pr Pavarsin e Kosovs

  Sot, n nj seanc solemne, Kuvendi i Kosovs pritet ta miratoj Deklaratn e Pavarsis s Kosovs. sht parapar q kryeministri Hashim Thai n or 10:00 tia dorzoj Kryetarit t Kuvendit Jakup Krasniqi krkesn pr mbajtjen e seancs s jashtzakonshme, ndrkaq n ora 12:00 sht parapar mbledhja e Kryesis s Kuvendit dhe nj or m von takimi i grupeve parlamentare. Miratimi i deklarats s pavarsis pritet t ndodh n orn 15:00.
  Ndrkaq, n orn 18:00, n Press Qendrn Prishtina, kryetari i Kosovs Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thai dhe kryetari i Parlamentit Jakup Krasniqi do t flasin para gazetarve t huaj.

  /RTK LIVE/
  My silence doesn't mean I am gone!

 16. #16
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Kosova shpall sot pavarsin

  Kuvendi i Kosovs pritet t deklaroj sot pasdite pavarsin nga Serbia, n nj seanc t posame.

  Festimet kan filluar, por nj val e re kremtimesh do t filloj n momentin q pavarsia t shpallet zyrtarisht. Kryeministri Hashim Thai thot se dita e sotme sht nj dit paqsore dhe historike pr Kosovn.

  Zoti Thai do t flas para popullit sot n mbrmje nga sheshi kryesor n Prishtin. M pas do t mbahet nj koncert n qiell t hapur, nga filarmonia e Kosovs dhe fishekzjarret do t vazhdojn deri n mesnat.

  Serbia e kundrshton me forc pavarsin e Kosovs. Kryeministri serb Vojislav Kostunica pritet t flas para kombit nj orr pas shpalljes s pavarsis n Prishtin.

  Duke folur para serbve n Kosov dje, zoti Kostunica tha se Serbia do ti mbroj qytetart e saj n Kosov.

  Autoritetet n Beograd thon se nuk do t ket dhun, por ata do t prdorin do mjet politik t mundshm pr t mos lejuar njohjen e pavarsis s Kosovs.

  Qeveria serbe kundrshtoi vendimin e Bashkimit Evropian pr t drguar nj forc policore dhe administrative prej 1 mij e 800 vetsh n Kosov. Ky mision civil i paqes dhe drejtsis do t marr detyrat e siguris nga Kombet e Bashkuara.

  Rusia, aleate e Serbis thot se do t bj thirrje pr konsultime urgjente n Kshillin e Sigurimit menjher pas shpalljes s pavarsis.

  Shqiptar nga e gjith bota kan shkuar n Kosov pr t marr pjes n festimet pr pavarsin. Pavarsia e Kosovs po festohet edhe n Shqipri dhe nga komuniteti shqiptar n Maqedoni.

  ZERI AMERIKES
  My silence doesn't mean I am gone!

 17. #17
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Repishti: Pavarsia e Kosovs, e rndsishme pr shqiptart dhe botn e qytetruar

  Aktivisti i t drejtave t njeriut, Prof. Sami Repishti thot se pavarsia e Kosovs sht e rndsishme jo vetm pr historin e shqiptarve, por edhe pr botn e qytetruar. Ai tha n nj intervist pr Zrin e Ameriks se e sheh kt moment edhe si eliminim t nj vatre t destabilizimit t paqes n Ballkan.

  Zri i Ameriks: Zoti Repishti, sot pritet q t finalizohen prpjekjet pr pavarsin e Kosovs. do t thot kjo dit pr historin shqiptare?

  Sami Rrepishti: Un mendoj se kjo dit ka rndsi jo vetm pr historin shqiptare, por ka rndsi pr t gjith botn e qytetruar. Shqiptart po plotsojn nj sukses t madh n historin e tyre, sepse pr t parn her shumica e popullit shqiptar gjendet e lir, por ka rndsi dhe pr botn e qytetruar sepse po i jepet fund nj padrejtsie, q sht imponuar mbi popullin kosovar, nj popull pa mbrojtje, dhe sht gjithashtu fillimi i nj epoke t lir pr nj popull t shtypur, si sht populli shqiptar n Kosov. Gjthashtu e shoh kt moment, si eleminimin e nj vatre t destabilizimit t paqes n Ballkan, meqnse kosovart tani e tutje nuk kan arsye q t jen t revoltuar. Un e shoh rastin e Kosovs, dhe si prfundimin e proesit t shprbrjes s ish-shtetit jugosllav, q fatkeqsisht kushtoi shum pr shqiptart; sikurse dihet ka patur m shum se 12 mij t vrar n Kosov, ka patur m shum se 20 mij t plagosur, ka rreth 2 mij t zhdukur fati i t cilve nuk dihet, afro 1 milion kosovar jan dbuar nga shtpit e tyre, kemi afro 200 kisha dhe xhami q jan shkatrruar apo dmtuar rnd. Ajo q m kujtohet shpesh sht fakti q afro 170 familje shqiptare jan djegur brenda shtpive t tyre nga serbt. Kjo sht nj eksperienc q e ka traumatizuar shum popullin e Kosovs, nj eksperienc q nuk do t harrohet shpejt, por uroj q pavarsia e Kosovs do t shrbej si nj ila, pr t qetsuar shpirtrat e trazuar dhe t plagosur t popullit kosovar.

  Zri i Ameriks: Si mendoni se do t jen marrdhniet e shtetit t sapoformuar kosovar me komunitetin ndrkombtar?

  Sami Rrepishti: Besoj se kosovart kan fituar nj eksperienc mjaft t madhe n lidhje me marrdhniet ndrkombtare sepse gjat ktyre viteve ata jan detyruar tiu drejtohen shum shteteve pr ndihm, sepse kan patur nevoj pr ndihm, dhe aspekti tjetr sht q kosovart kan treguar pjekuri politike n marrdhniet e tyre me bashksin ndrkombtare, sidomos me SHBA dhe vendet e BE. Jam i sigurt se kosovart mbas dhe nj ekspozimi t gjat q kan pasur dhe mbas emigracionit t gjat q kan pasur me botn perndimore, si ne Europ dhe n SHBA, ata kan krijuar tan nj klas q sht koshiente pr rndsin e madhe q ka mbajtja e raporteve t mira me bashksin ndrkombtare, dhe rndsia e madhe q ka pr Kosovn krijimi i nj Kosove q do t jet faktor pozitiv pr stabilitetin n Ballkan, dhe pr paqen n Europen Juglindore.

  Zri i Ameriks: Si i shihni marrdhniet e Kosovs me Serbin, pas shpalljes s pavarasis?

  Sami Rrepishti: Ka shum njerz q parashikojn q mund t ket trazime t prkohshme, me rastin e shpalljes s pavarsis s Kosovs, natyrisht do t ket reaksion serb, i cili nuk e di se sa do t vazhdoj, por me deklaratat e fundit q kan br udhheqsit e Serbis, kan hequr dor nga prdorimi i forcs,kshtu q mbetet rruga legale, mbetet rruga diplomatike. Un jam i bindur, se pavarsia e Kosovs, shkputja e Kosovs nga Serbia, do t jet nj faktor pozitiv, dhe pr vet serbt. Ata kan jetuar shum gjat e pr shum koh, dhe me pasoja mjaft t rnda, me mitologjin mesjetare, dhe nj gj e till e ka ln Serbin n kuadrin e vendeve q nuk po ecin prpara, n bashksin europiane. Pavarsia e Kosovs, do ti lejoj Serbis q t prqndrohet m shum, drejt afrimit me Europn Perndimore, drejt pregatitjeve pr ecjen drejt Bashkimit Europian, drejt nj zhvillmi m t madh n Serbi, drejt nj afrimi m t madh me shtetet kufitare, e si pasoj e ksaj do t jet dhe nj prmirsim i marrdhnieve mes Serbis dhe Kosovs, n mnyr q t mbyllet njher e prgjithmon ky problem i hapur.

  Zri i Ameriks: Cilt shihni si hapat e par q Kosova duhet t hedh si shtet i sapo formuar?

  Sami Rrepishti: E para duhet sigurimi i qetsis n vend. Kjo sht nj shtje e detyrueshme pr do qeveri n bot. E dyta duhet t jet sigurimi i fqinjve t Kosovs se Kosova do t jet nj faktor stabiliteti politik dhe nj qendr paqeje, pr zhvillimin e Ballkanit. E treta, sht problemi i zhvillmit ekonomik n Kosov. Zyrtarisht papunsia n Kosov ka arritur 40%, kurse jo zyrtarisht flitet se ka arritur deri n 60%. Por Kosova rritet me nj ritm t shpejt, Kosova sht nj vend q ka popullsi shum t re, ka popullsin m t re n Ballkan, dhe ata duhet t sigurojn jetesn e tyre; pra qeveria e Kosovs duhet t marr parasysh kto vshtirsi, sepse prndryshe do t ket trazira sociale n Kosv, dhe pavarsia e kosovs vlen n kt rast shum sepse, tani Kosovs i jepet mundsia q t bashkpunoj me organizma ndrkombtar si Banka Botrore, Banka pr Zhvillimin Europian, Fondi Monetar Ndrkombtar, q do t jen n gjendje t japin qoft grante, apo hua pr zhvillimin ekonomik t Kosovs. Kam shum besim se dhe emigracioni shqiptar, e sidomos kosovar, i cili n SHBA dhe n Europ ka patur mjaft sukses, do t jet n gjendje ta ndihmoj Kosovn me investime.

  ZERI AMERIKES
  My silence doesn't mean I am gone!

 18. #18
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Prof. Pano: Pavarsia, vnia n vend e nj drejtsie t mohuar

  Ndrsa afrohet dita e shpalljes s pavarsis s Kosovs, nj ekspert i Ballkanit q e ka ndjekur ndr vite situatn atje, shpreh entuziazmin pr kt ngjarje. Historiani Nikolla Pano thot pr Zrin e Ameriks se pavarsia sht vnia n vend e nj drejtsie t mohuar pr nj koh t gjat, megjithat ai shton se Kosova do t jet tani nn vshtrimin e kujdesshm si t miqve, ashtu edhe armiqve.

  Zri i Ameriks: Profesor Pano, ju e keni studiuar rajonin pr nj koh t gjat, kshtu q n fillim desha tju pyes cilat jan mendimet tuaja tani q pavarsia e Kosovs, sipas njoftimeve, pritet t shpallet t dieln.

  Nikolla Pano: Jam shum i lumtur. Ky sht kurorzimi i nj procesi t gjat. Pak popuj n Evrop, kan provuar padrejtsi si ato q u jan dashur t vuajn kosovarve, duke filluar q nga traktatet e viteve 1912 dhe 1913, shtypja e regjimit jugosllav n periudhn mes luftrave dhe pas Lufts s Dyt Botrore. Kosova e ka merituar vrtet pavarsin e cila i sht mohuar pr nj koh t gjat dhe mendoj se mohimi i pavarsis s Kosovs ka qen nj mohim i drejtsis. Gjithashtu mendoj se tani po merr zgjidhje nj nga shtjet e rndsishme kombtare t Evrops.

  Zri i Ameriks: Shpesh npr intervista dhe diskutime pyetja q shtrohej ka qen far do t ndodh m pas (pas pavarsis). Tani mbase ka ardhur koha t pyesim vrtet: far do t ndodh sipas jush, pas shpalljes s pavarsis?

  Nikolla Pano: Kosova do t prballet me disa sfida t jashtzakonshme. S pari sht sfida politike, ajo pr ngritjen e nj sistemi funksional politik. Nuk duhet t harrojm q Kosova do t jet nn nj vzhgim t vazhdueshm dhe t shumllojshm si nga miqt, ashtu edhe nga armiqt. Miqt e Kosovs do t krkojn arritjen e standardeve t larta, ndrsa armiqt do t jen t vmendshm ndaj do problemi t vogl, ndrsa Kosova prpiqet t ndrtoj demokracin, shtetin ligjor, garantimin e t drejtave pr t gjitha pakicat. N lidhje me pakicat do t shtrohet shtja se cili do t jet qndrimi i pakicave ndaj qeveris s re: a do ta ojn deri n fund krcnimin pr mosbashkpunim? Pa dyshim q Mitrovica do t jet nj pik tensionesh. Do t duhet nj pun e madhe dhe ndihma e forcave t UNMIK-ut q do t jen ende atje. Kshtu pra Kosova do t prballet me nj numr t madh sfidash politike dhe shpresoj q n rrugn pr tu br ball atyre, populli i Kosovs nuk do t prsris gabimet e Shqipris, gjat periudhs s tranzicionit. Nuk sht koha pr prirje t theksuara partiake dhe pr ndjekjen e interesave t ngushta vetjake n Kosov. Sfidat jan aq t mdha saq udhheqsit e t gjitha partive dhe t gjitha grupimeve duhet t punojn s bashku pr t zgjidhur problemet me t cilat prballet vendi. Sigurisht q do t duhet t filloj zhvillimi ekonomik, inkurajimi i investimeve t huaja, do t duhet zgjidhur problemi i aktiviteteve t paligjshme, si kontrabanda. Po ashtu kosovart duhet t fillojn procesin e krijimit t nj uniteti t fort kombtar. Synimi kryesor i popullit t Kosovs duhet t jet ngritja e nj shteti t drejt ku t mbizotroj shteti ligjor dhe ku korrupsioni dhe forma t tjera krimi t mos tolerohen.

  Zri i Ameriks: far ndikimi do t ken tek Kosova dhe n prgjithsi tek Ballkani, acarimet e fundit diplomatike q vihen re n qndrimet e kundrta t Shteteve t Bashkuara dhe Rusis, e cila mbshtet Serbin?

  Nikolla Pano: Fakti q jemi n nj periudh rivaliteti n rritje mes Shteteve t Bashkuara dhe Rusis dhe q nj nga pikat e mosmarrveshjes mes tyre jan pikpamjet e kundrta pr pavarsin e Kosovs, shton nj element tensioni n kt proces, sht nj faktor tjetr q ndrlikon ngritjen e nj shteti funksional n Kosov. Nuk ka dyshim q qeveria e Serbis nuk do ta njoh Kosovn dhe nuk do t bashkpunoj. Do t jet interesante t shihet nse qeveria serbe do ta zbatoj n praktik krcnimin pr t ushtruar autoritetin e saj ndaj pakics serbe dhe sigurisht q kjo do t ishte nj burim tensionesh mes dy qeverive. Po ashtu megjithse qeveria serbe ka thn se nuk do t prdor dhunn, ose agresionin ndaj Kosovs, n at vend ka disa nacionalist t skajshm q mund t ndrmarrin veprime q mund t krijojn tensione q do t destabilizonin ekuilibrin e brisht q sht i nevojshm pr suksesin e shtetit t Kosovs.

  Kta faktor t jashtm do t ken rndsi dhe e nuk ka diskutim q nuk do t jet e thjesht q t ngrihet nj shtet efektiv dhe funksional n Kosov, por jam i bindur se atje ka disa udhheqs t zot. Ata kan mbshtetjen e Shteteve t Bashkuara, Britanis, Gjermanis, Italis dhe antarve t tjer t Bashkimit Evropian. Po ashtu NATO-ja do t jet e pranishme n Kosov dhe t gjith kta faktor sigurisht q do ti prmirsojn shanset pr suksesin e nj Kosove t pavarur.

  Zri i Ameriks: Le ti hedhim nj vshtrim s ardhmes. Megjithse shum vende t BE-s do ta njohin Kosovn, disa prej tyre duket se nuk do ta pranojn pavarsin. N kndvshtrimin afatgjat si do t bhet Kosova pjes e Bashkimit Evropian dhe OKB-s, duke pasur parasysh kt atmosfer?

  Nikolla Pano: Hyrja e Kosovs n Bashkimin Evropian, antarsimi n OKB, pranimi i mundshm n NATO, t gjitha kto jan pjes e nj procesi afatgjat. Po flasim ktu pr nj periudh prej 10-15 vjetsh. Nj pjes e mir e asaj q do t ndodh n at periudh do t varet nga zhvillimet n Evrop dhe a do t zbuten kto tensione mes Shteteve t Bashkuara dhe Rusis. A do t jen n gjendje kosovart t dshmojn se jan n gjendje t ndrtojn nj shtet funksional ku t mbizotroj shteti ligjor? A do t jen ata antar t prgjegjshm t komunitetit ndrkombtar? Dhe mendoj se t gjith kta faktor do t prcaktojn prparimin q do t bj Kosova drejt shndrrimit n nj shtet me t drejta t plota dhe ktyre organizmave prestigjioze ndrkombtare.

  Zri i Ameriks: A mund t themi q kemi ardhur n fund t nj cikli pr Ballkanin?

  Nikolla Pano: Ballkani ka hyr n nj faz t re t historis s tij. Sigurisht q shprbrja e Jugosllavis, fundi i regjimit komunist n Evropn Lindore, ka qen nj proces q ka zgjatur pothuajse 20 vjet. Tani NATO sht n prag t zgjerimit n Ballkan, hyrja e vendeve t Ballkanit n Bashkimin Evropian, zgjerimi i bashkpunimit ekonomik mes shteteve t Ballkanit, t gjitha kto jan shenja t mira pr fillimin e nj periudhe t re, t fqinjsis s mir n at rajon, q historikisht sht karakterizuar nga armiqsi t skajshme mes vendeve fqinj. Megjithat faktori q vazhdon t mbetet pjes e ekuacionit politik dhe diplomatik n Ballkan, sht roli i fuqive t mdha. Dhe ne e dim se nga kndvshtrimi historik, kur bhet fjal pr rivalitetin mes ktyre fuqive si Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, kto jan elemente q kontribuojn n paqndrueshmrin n rajon.

  Por un kam shpresa q n t ardhmen do t gjendet nj zgjidhje pr kto shtje q ndajn vendet e Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara nga Rusia dhe t shkojm drejt nj periudhe paqeje, prparimi, bashkpunimi n Ballkan dhe q kjo do t kontribuoj n paqen dhe prparimin e gjith Evrops.

  ZERI AMERIKES
  My silence doesn't mean I am gone!

 19. #19
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  DioGuardi: Pavarsia, plotsim i aspiratave shumvjeare t shqiptarve

  Presidenti i Lidhjes qytetare shqiptaro-amerikane, Joseph Dioguardi, thot se askush nuk duhet t trembet nga pavarsia e Kosovs. Ajo i shrben stabilitetit t rajonit, sht n t mirn e Serbis pr t'u integruar n Bashkimin Evropian, dhe natyrisht sht plotsimi i aspiratave shumvjeare t shpiptarve. Pavarsia e Kosovs sht n prputhje t plot me idealet dhe institucionet amerikane, thot ish-kongresmeni amerikan, dhe u shrben interesave kombtare t Shteteve t Bashkuara.

  Zri i Ameriks: Zoti DioGuardi, pritet q Kosova t shpall pavarsin t djeln m 17 shkurt. Si e prisni kt zhvillim?

  Joseph DioGuardi: Isha atje rreth nj vit m par duke menduar pr nj zgjidhje prpara zgjedhjeve n Serbi, por nuk ishte e thn t bhej. Por t paktn, n at koh e dinim se Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe, ku gjithashtu shkova pr vizit, ishin t prgatitura pr t qn t parat q do ta njihnin pavarsin e Kosovs, qndrim q e shikoj edhe tani. fardo q t bj tani Serbia, mua m duket se Kosova ndodhet n duar t sigurta pr shkak t puns t Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane dhe t komunitetit shqiptaro-amerikan, q duke punuar s bashku pr m shum se 20 vjet, hodhm themelet pr kt. Ishin Kongresi Amerikan, ishin burra si Tom Lantos, senator Biden, kongresmeni Hayden, Gilman, njerz t cilt vazhdimisht i thoshin Departamentit t Shtetit se politika ndaj popullit shqiptar n ish-Jugasllavi dhe n Kosov duhej ndryshuar.

  Zri i Ameriks: Disa ish diplomat amerikan kan shprehur shqetsimin se pavarsia e Kosovs do t ishte n dm t interesve t Shteteve t Bashkuara n raport me disa fuqi rajonale dhe botrore. Kjo frik sht shprehur edhe nga disa analist t shtjeve ballkanike. Cili sht mendimi juaj?

  Joseph DioGuardi: E vetmja gj q do t dmtonte interesat tona do t ishte vazhdimi i destabilizimit n rajon dhe jo pavarsia e Kosovs. Pr shum vjet dham argumenta pr kt shtje, jan br shum seanca dhe hartuar rezoluta nga Kongresi. Seanca e par n vitin 1990 zgjati rreth 5 or. N t mori pjes dhe zoti Rugova, senatori Pell dhe kongresmani Lantos. Nj vit m von n senat diskutuan senatori Pell dhe senatori Biden dhe m von, ky problem u diskutua nga njerz t tjer shum t rndsishm n Komisionin pr Marrdhnie me Jasht, duke mos harruar kongresmenin Gilman dhe paraqitm argumente se ajo q shkaktonte destabilizimin e rajonit ishte mnyra se si shqiptart ishin trajtuar nga serbt prej ndoshta 100 vjetsh dhe padyshim pas vdekjes s Titos. Un personalidht, si nj kongresmen i ri n at koh, kam paraqitur argumenta n mesin e viteve 1980 se q nga viti 1981 deri n vitin 1989 jan prndjekur nga policia e kontrolluar nga serbt rreth 600 mij shqiptar. Kjo ishte prpara se Milloshevii t merrte pushtetin. Pas marrjes s pushtetit nga Milloshevii situata u keqsua edhe m shum. Ajo q ne kuptuam ishte se Serbia nuk synonte ta trajtonte shumicn shqiptare si qytetar t barabart dhe ky ishte shkaku i fillimit t problemit. Ashtu si rrodhn ngjarjet q nga mesi i viteve 80-t e deri nga fundi i viteve 90-t ne e pam fare qart se nuk kishte shpres pr pajtim midis serbve dhe shqiptarve, jo sepse shqiptart nuk donin, por nuk ishte dshira e serbve pr ti trajtuar shqiptart si qytetar t barabart dhe tani shqiptart po veprojn si ne 230 vjet t shkuara, kur shpalln pavarsin nga Mbreti Xhorxh i Katrt i Anglis dhe m pas u njohm si shtet.

  Zri i Ameriks: Pavarsia shpallet, cili sht hapi tjetr, si do t mbijetoj ky shtet i ri i sapokrijuar n Evrop, veanrisht n dy tri vitet e para?

  Joseph Dioguardi: Shum pun. Dhe komuniteti shqiptar duhet t punoj akoma m shum n t ardhmen, sepse pavarsia ka nevoj pr zhvillimin ekonomik, pr punsimin e rreth 500 mij t rinjve. Kur je shtet duhet ti shrbesh njerzve t tu pr nevojat jetsore, t prditshme. Tani fjala sht se si do t sigurohen investimet. S pari, tani ne mund ti drejtohemi Banks Botrore, t ciln nuk mund ta bnim m par, Banks Evropiane pr Rindrtim dhe Zhvillim. Ky sht vetm fillimi i ndrtimit t nj infrastrukture t re, si sistemi i ri telefonik, energjitik e kshtu me radh. Pastaj do t shihet afrimi i investitorve privat si shqiptaro-amerikan, hebrej-amerikan, t cilt vlersojn se shqiptart mbrojtn secilin prej tyre gjat Lufts s Dyt Botrore dhe shohin se n Shqipri dhe Kosov ka shum burime natyrore pr tu shfrytzuar, t cilt, meq ra fjala, prbjn t njejtin vend sepase kufijt jan artificial. Kshtu do t na duhet t punojm shum dhe kemi filluar.

  Zri i Ameriks: Pr sa i prket Serbis. Udhhqsit e saj e kan br t qart qendrimin e tyre kategorik kundr pavarsis s Kosovs. Si do t integrohet Serbia n dinamikn ballkanike dhe m tej, me krijimin e shtetit e ri t Kosovs si nj lojtar me zrin e tij n skenn e Ballkanit?

  Joseph Dioguardi: M vjen shum keq pr popullin serb. Ai nuk meriton t ket qeverit q ka pasur e q kan luajtur me ngulm kartn e ultranacionalizmit. Ajo q ata duhet t kuptojn sht se bota sht duke shkuar drejt integrimit, veanrisht Evropa sht duke shkuar drejt bashkimit pr shkak t problemit ekonomik q prballemi. Mendimi im sht se serbt duhet t kuptojn se ata duhet t bhen pjes e rndsishme e Evrops dhe ata mund t jen t till, dhe jo t dgjojn Rusin e cila po e prdor tani Serbin pr interesat e saj gjeopolitike. Serbia duhet t konsolidohet si demokraci dhe serbt duhet t shqetsohen pr t ardhmen tyre, e cila duhet t jet si nj shtet demokratik i mbshtetur parime ekonomike jo komuniste dhe t integrohet n Evrop. Kjo bhet duke filluar nga shkalla e par q sht tu njohsh shqiptarve at q meritojn, pavarsin.

  Zri i Ameriks: A do t ishte e drejt t parashikohet se zhvillimet pas pavarsis n Kosos do t provojn se mbshtetsit e pavarsis kan patur t drejt dhe skeptikt do t shikojn nj tjetr tabllo nga ajo t cils i jan trembur?

  Joseph DioGuardi: Pa dyshim, sepse ajo q po ndodh sht se ne po prmbushim nj nga principet m t rndsishme t ligjit ndrkombtar. Quhet vetvendosje. Kur ke nj koncentrim njerzish, si n Kosov ku rreth 2 milion shiptar vendosin se qeveria nuk i prfaqson ata, sht shembulli m i mir i zbatimit t ligjit q thot se kur nj grup njerzish jan t shtypur, kan t drejt ashtu si 13 kolonit e Ameriks, t mos pranojn tiranin, q pr Kosovn ka qen regjimi komunist serb q nuk donte t kthehej n demokraci dhe m pas, Milloshevii q kishte si qllim krijimin e Serbis s madhe pas shpins s popullit shiptar. Mendimi im sht se ajo q po ndodh sht e drejt, duhet t respektohet dhe Serbia do t ket prfitimet e veta nga kjo situat. Nj gj mund t them pr shqiptart. Ata punojn shum. Emigruan pa asnj gj dhe shiko far bn n Amerik dhe Evrop. T njjtn gj ata do ta bjn n Ballkan. Mendoj se motori ekonomik i Ballkanit do t jen 7 milion shqiptart, 3.5 milion n Shqipri dhe 3.5 milion jasht kufinjve duke prfshir 2 milion n Kosov. Ata do t punojn s bashku si nj bllok ekonomik dhe pr 20 vitet e ardhshme do t provojn se kufijt jan t parndsishm. E rndsishme sht t krijosh vende pune dhe mirqnie. Edhe Serbia do t prfitoj nga kjo.

  ZERI AMERIKES
  My silence doesn't mean I am gone!

 20. #20
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Sot lind Kosova e pavarur

  Pritet q rreth ors 15:00, Parlamenti i Kosovs t shpall pavarsin. Do t pasoj festa e madhe dhe qytetart jan ftuar nga t gjith lidert q at ta bjn n form dinjitoze, pr nj lindje t mbar t pavarsis s Kosovs.

  Kosova sot bhet shtet i pavarur. Deklarata e pavarsis do t bhet n nj seanc t jashtzakonshme parlamentare, n orn 15:00. Pritet q lidert kosovar, presidenti Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thai dhe kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, t dalin n nj konferenc t prbashkt, n orn 18:00.

  Rreth ors 18:30, n Prishtin, do t zbulohet Obelisku i Pavarsis, q do t jet emblema kryesore e pavarsis s Kosovs. N orn 19:00, Filharmonia e Kosovs mban nj koncert dhe pastaj mbahet koncerti n qendr t Prishtins.

  N orn 23:00 do t hidhen fishekzjarre nga t katr ant e Prishtins.
  Presidenti i Kosovs, Fatmir Sejdiu dhe shum qytetar, n ort e para t mngjesit, kan vizituar varrin e ish-presidentit t Kosovs, Ibrahim Rugova.
  N ort e para t mngjesit, kryetari i Kuvendit t Kosovs, Jakup Krasniqi, bn homazhe n kompleksin memorial t komandantit t UK-s, Adem Jashari, n Prekaz.

  Ndrkaq, delegacionet e komunave t Gjakovs, Pejs dhe Deanit, paradite, gjithashtu do t bjn nderime te Kompleksi i Varrezave t Dshmorve n Gllogjan.

  Zatn, festa n Prishtin dhe n qytetet tjera kosovare tashm ka filluar. Pavarsia e Kosovs do t festohet edhe n Tiran, Shkup dhe qendrat tjera t banuara me shqiptar. Ka qen dhe mbetet ftes e t gjith liderve q festa t jet dinjitoze.

  Ndrkoh, kan arritur mbshtetjet e para pr pavarsin e Kosovs.
  Britania e Madhe mbrm ka br t ditur se sht e gatshme ta mbshtes pavarsin e Kosovs dhe t ofroj mbshtetje ushtarake nse e do nevoja. Kjo sht kumtuar nga Qeveria n Londr, e cila ka thn se plani i Ahtisaarit sht "mnyra m e mir pr t ecur prpara".

  EUROPA E LIRE
  My silence doesn't mean I am gone!

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 07-10-2018, 06:00
 2. Dardani apo Kosov
  Nga Statovci n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:31
 3. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
 4. Kosova n marrdhniet ndrkombtare
  Nga ex-x n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-08-2004, 12:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •