Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 117
 1. #1

  Reagimet KUNDR pavarsis s Kosovs

  "Pavaresia e Kosoves eshte Absurdistan"
  Shkrimtari austriak Peter Handke e pershkruan shpalljen e njeanshme te pavaresise se Kosoves, si nje situate tragjike, qe u shkaktua permes bombardimeve perendimore ne te gjithe rajonin.

  Shkrimtari me bindje te majta politike, parashtron mendimin e tij, ne revisten austriake "News".

  Sipas tij, "Shume grupime shqiptare kercenojne se do te perdrin serish dhunen, nese nuk ju njihet e drejta e krijimit te shtetit te pavarur" dhe sipas tij, qe nen kete presion te njohesh pavaresine e nje vendi, eshte me teper se absurde.

  Pro-Nikolic

  Handke nder te tjera thote se "nese do te ishte serb, atehere ai do te kishte votuar per kandidatin humbes Nikoli".
  "Une nuk e njoh kete njeri (Nikoli), por partia e tij Radikale paraqitet ne opinionin perendimor, ne menyre krejtesisht te gabuar. Behet fjale (sipas Hendkes) per atdhetare dhe qe nuk mund ta besojne se politika duhet te behet duke ju nenshtruar presioneve te perendimit".

  Gjate fushates se fundit zgjedhore, sipas tij, u paraqit Nikoli si nje antiperendimor, si nje ultranacionalist prorus, qe enderron per Serbie e madhe dhe qe ishte pjese e politikes se Sllobodan Millosheviqit.  P.S. Kurre nuk e kisha besuar, se ende ne Austri gjallerojne figura te tilla, qe mbrojne spastrimet etnike dhe qe justifikojne kriminalitetin serb ne te gjithe hapesiren e ish-Jugosllavise!
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 16-02-2008 m 12:38

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Te majtet jane te majte. Nuk atdhe, nuk kan komb, nuk na nder, nuk kane njerezi, nuk kane moral, nuk kane...
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 3. #3
  Handke gjate ceremonise se varrimit te diktatorit komunisto-shovinist Millosheviq do te deklaronte (ne gjuhen serbe) se:

  "Bota, e ashtuquajtur bote, di cdo gje rreth Jugosllavise dhe Serbise. Bota, e ashtuquajtura bote, di cdo gje rreth Sllobodan Millosheviqit. E ashtuquajtura bote e di te verteten. Kjo eshte dhe aresyeja, qe e ashtuquajtura bote, mungon sot dhe jo vetem sot dhe jo vetem ketu. Une nuk e di te verteten. Por une e shoh ate. Une e ndjej. Une e kujtoj. Ky eshte shkaku se pse une jam ketu, prane Jugosllavise, prane Serbise, prane Sllobodan Millosheviqit".  Kosova n fest n Ditn e Pavarsis
  Lajmi m i fundit nga Kosova e Pavarur
  Deklara e Pavaresise se Kosoves dhe reagimet e botes shqiptare mbi te.
  Fjala juaj pr kt dit historike
  Albumi Fotografik i Pavarsiss s Kosovs
  Qndrimi zyrtar i shteteve t huaja mbi pavarsin e Kosovs
  Shtypi i huaj mbi pavarsin e Kosovs
  Reagimet kundr pavarsis s Kosovs
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-02-2008 m 18:27

 4. #4
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,838
  Ky Far Qeni Austriak , Nuk sht I Pari As I Fundit Q sht Kundr Shqiptarve Dhe Kosoves , Po Kjo Nuk Qon Pesh Aq .

  Problemi sht I Atill Q Mund T Prkufizohet N Dy Momente:

  - Ne Shqiptart Nuk Kemi Arritur Q Me Fakte T Tregojm Bots Se Kosova sht Arbrore Dhe E Till Do T Mbetet . Nuk E Kan Marr Vesh Q Kosova Ka Qen E Okupuar Nga Shkinija Dhe Sllavet Nn Ombrellene T Ashtuquajturea Jugosllavi . Vet Fakti Se Gjithkund N Bot Deri Neser(shpresoj) E Kurr M , Kosova sht Quajtur Provinc Serbe . Ky sht Absurditeti Q Ne Vet E Kemi Lejuar T Ndodh .

  -e Dyta - Shkijet Kan Punuar Shum Q T Kan Sa M Shum Ksi Austriak E Edhe T Tjer Kundr Kosoves , Dhe Kan Arritur Mjaft Shum, Jo Vetm Fal Punes S Tyre Por Edhe Fal Mospunes Son .

  Nj Shembull I Thjesht , Por Q Qon Pesh : Kosoven E Njohin Si Kosovo E Jo Si Kosova.

  Kili

  Shqipria sht Gjaku Im Q Nuk Falet!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Peter Handke eshte kopil sllav.
  Ky ka qene vazhdimisht pro serb, kur ishte fjala per luftat e
  fundit ne ish Jugosllavi.
  Ky kopili sllav para disa muajsh u propozua per nje cmim per letersi, ne Dsseldorf (Gjermani).
  Reaguan me kundershtim organet shteterore dhe u refuzua propuzimi.
  Arsyetimi i refuzimit :
  Kjo pjella sllave me emer gjerman(austriak) kishte marre pjese dhe kishte mbajte fjalim lavderues per millosheviqin ne varrimin e kasapit millosheviq.

 6. #6

  Gjenerali italian Mini kritikon pavaresine e Kosoves

  Gjenerali italian Mini kritikon pavaresine e Kosoves.

  Gjenerali italian Fabio Mini, ish-komandant i trupave te NATO-s ne Kosove, ka paraqitur kritiken e tij per deklaraten e pavaresise te provinces jugore te Serbise (si e quan ai). Kjo pavaresi (e mbikqyrur nderkombetarisht) eshte e mireseardhur per klanet, jo per popullin, thote gjenerali ne nje interviste me gaeten Corriere della Sera.

  Klanet

  Pavaresia (sipas tij) sherben para se gjithash per ata qe kane ne dore pushtetin- thote Mini.
  Keta jane (sipas tij), kryeministri Hashim (Gjarperi) Thai, i cili "ben biznes me tregetine e naftes", paraardhesi i tij qe sot gjendet ne Hage - Ramush Haradina, per te cilin prokurori ka kerkuar 25 vjet burg, ish-kryeministri Agim Ceku dhe biznesmeni Behxhet Pacolli i cili "ka nevoje per hapesire per te investuar parate e perandorise se tij".

  Trafiku i armeve

  Mini ishte ne krye te KFOR-it ne vitet 2002 dhe 2003. Kryeministri i sotem Thai, ishte ne peridhen e nderrimit te shekujve si udheheqes politik i UCK dhe ne krye te grupit "Drenica", qe kontrollon rreth 15% te aktiviteteve kriminale ne Kosove. Ky grup eshte i specializuar ne tregetine e armeve, shitblerjen e veturave te vjedhura, kontrabanden e cigareve dhe tregetine e njerezve.

  Nxitim

  "Aty ku klanet kane nevoje (...) eshte nje vend ne Europe ku mund te hapen banka te reja", shton Mini. "Nje lirim per parate qe vijne nga lindja. Monte-Carlo, Qipro dhe Madeira duhet te tregojne tani kujdes. Une e kuptoj kete nxitim nga kosovaret qe te behen te pavarur", thote italiani, "por une nuk e kuptoj komunitetin nderkombetar".
  Mini e cileson njohjen e pavaresise se shqiptareve te Kosoves, si nje gabim fatal. (afp/adv)


  P.S. Gjenerali per fat te keq, paska ndejtur ne Kosove 2 vite dhe paska arritur ta identifikoje deshiren shekullore te kombit shqiptar, me interesat politike dhe financiare te Thait, Haradinajt, Cekut apo kujtdo tjeter.
  Fatkeqesi per NATO-n ne pergjithesi dhe per politiken italiane ne veanti, se cfare gjeneralesh kane derguar per t'i perfaqesuar.
  Ky eshte nje skandal!
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 16-02-2008 m 13:41

 7. #7
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Normalisht qe ka edhe njerez qe jane kritike te pavaresise ne pothuajse cdo vend te botes, sepse edhe nuk mund te presim perkrahje 100% nga seicili qytetar boteror, por e rendesishme eshte qe vet shtetet e qendrimet e tyre zyrtare jane ne perkrahje te plote te pavaresise se Kosoves.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  po kush po pjerdh per ca tipa te rralle qe japin deklarata te tilla,
  po si tha dhe dodoni kundershtime do kete, me mire t injorojme.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518
  un ja fal xhorxh kluneit qe eshte kunder pavarsise se kosoves se aq di
  por jo ketij gjeneralit pale ka qene edhe kumandar i natos ne kosov
  allora che cazzo ci sei andato a fare in kosovo me qe qenke kundra pavaresise apo te peleu rroga e majme qe merrje. pz di m
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar m par nga xhori Lexo Postimin
  un ja fal xhorxh kluneit qe eshte kunder pavarsise se kosoves se aq di
  por jo ketij gjeneralit pale ka qene edhe kumandar i natos ne kosov
  allora che cazzo ci sei andato a fare in kosovo me qe qenke kundra pavaresise apo te peleu rroga e majme qe merrje. pz di m
  do jete ndonje harixhi italie po kush ia var ktij trapit.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,131
  Dydrinas, prej ku e ke marr ket lajm ?

 12. #12

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2004
  Postime
  298
  Une e kuptoj kete nxitim nga kosovaret qe te behen te pavarur", thote italiani, "por une nuk e kuptoj komunitetin nderkombetar".
  Mini e cileson njohjen e pavaresise se shqiptareve te Kosoves, si nje gabim fatal. (afp/adv)

  ...po a e kupton ti Mini se cfar do te thote te sh.k.e.r.dh.e.j.e motren serbi ne syte e tuaj?

  Ne shqiptaret, te vetem nuk kemi qene ne gjendje te dilnim kundra komunitetit nderkombetar dhe te shpallnim dhe te mbronim Pamvaresine e Kosoves, prandaj dhe kemi duruar vrasjet (qe kane qene asgje ne krahasim me perdhunimet) dhe fyerjet poshteruese nga serbi.
  Tani qe komuniteti nderkombetar eshte me ne , une nje shqiptar i thjeshte e ngre zerin kunder teje o Mini dhe me sa fuqi qe kam therras...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 20-02-2008 m 15:34 Arsyeja: Ku shkon ti me kete fjalor!!!!

 14. #14
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Si lum ky xhaxhi per syte qe paska!

 15. #15
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Dihet se austriaket jane nje etni perzimlleku gjermano-sllav.

  Tek ky mjeker-cjap duket, ndjehet, dhe shikohet mbizoterimi 100% sllavofil.

 16. #16
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  Popullin austriak e kemi mik te mire te popullit shqiptare sepse nder te parat ka qen Austria qe ka pranuar pavarsin per Kosoven dhe nuk duhet lejuar qe nje qen si ky ta ndryshoj mendimin per popullin .

 17. #17
  Pajtohem me Xhamine dhe si per tu kujtuar edhe pak me tej per ata qe se kane shume haberin, ishte Austro-Hungaria nje nga arkitektet e krijimit te shtetit te pare shqiptar ne 1912-13. Sikurse ishte po Austria qe solli Franc Vraniskin ne Shqiperi e 1997 kur Shqiperia gati po shperbehej si shtet. Per temen, ky shkrimtari austriak me lart thjesht ka rrjedhur.
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 18. #18
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  I vetmi Absurdistan ne kete mes ne fakt eshte truri i Handkes vete. Ka qene i vetmi "perendimor" qe gjendje aq mbrapsht ne loje, sa ne 1999 kur gjithe bota po vuante bashke me shqiptaret per perzenien me dhune te tyre nga shtepite e veta dhe kampet e refugjateve u krijuan ne Shqiperi e Maqedoni, ai ne vend qe te shkonte t'i vizitonte ato dhe t'i vinte marre nga vetja, shkonte ne kampet e refugjateve serbe ne Serbi, nje njeri qe adhuroi Milloshevicin deri ne fund te jetes kanibale qe ky i fundit beri. Nje njeri, per sjelljen e te cilit tallen dhe austriaket vete, aq me pak te lodhen e mundohen te gjejne argumenta per ta mbrojtur.

 19. #19
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283
  Ekzistoin fillimisht dy rastet m ekstreme, ajo e Kroacis, e cila u shkput nga Jugosllavia dhe u njoh menjher nga bashksia e shteteve dhe rasti i Biafrs n Nigeri. (N vitin 1967 u krijua republika e Biafrs, por ajo u njoh vetm nga katr shtete t parndsishme, derisa n vitin 1970, mbas nj ripushtimi nga ana e Nigeris, u b srish pjes e saj.
  Rasti i Kosovs qndron n mes t ktyre t dyve, sepse pavarsia e vetshpallur do t njihet vetm nga nj pjes e shteteve n bot: Ekzistenca e shtetit do t jet e brisht.

 20. #20
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Citim Postuar m par nga Sabriu Lexo Postimin
  Rasti i Kosovs qndron n mes t ktyre t dyve, sepse pavarsia e vetshpallur do t njihet vetm nga nj pjes e shteteve n bot: Ekzistenca e shtetit do t jet e brisht.
  Mos te duken shtete te pa rendesishme, SHBA, Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Italia? Jane keto rrotullojne boten, sa per dijeni tenden, andaj sic eshte theksuar shume here deri me tani, se Kosova, perben nje rast unik ne bote, dhe nuk mund te krahasohet me asnje situate apo shtet tjeter.
  My silence doesn't mean I am gone!

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 2. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 3. Komploti boteror
  Nga ORIONI n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 31-10-2005, 12:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •