Close
Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 174
  1. #81
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Citim Postuar më parë nga dardajan Lexo Postimin
    Jo nuk dua te vertetoj kete, sepse ato raporte nuk mund te perseriten ne microbote, por dicka tjeter.
    mbase kjo mund te ndihmoje,
    http://davidpratt.info/pattern2.htm
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  2. #82
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Kinney Lexo Postimin
    mbase kjo mund te ndihmoje,
    http://davidpratt.info/pattern2.htm
    yes, but


    Chaotic inflation theory


    ps.idete e blavatsky and co hyjne tek religjioni lol...dhe pse new age.

    plus qe mbi 95% e universit llogaritet te jete dark matter dhe dark energy per te cilen dihet shume shume pak, ose aspak.
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 29-03-2010 më 12:51

  3. #83
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Citim Postuar më parë nga white-rider Lexo Postimin
    yes, but


    Chaotic inflation theory


    ps.idete e blavatsky and co hyjne tek religjioni lol...dhe pse new age.
    nuk pranoj asnje teori standarte per kosmogjenezen,
    megjithate materialin per dardajan ia dhashe me teper meqe po kerkonte te vertetonte diçka ne lidhje me raportet mes planeteve, pa hyre aspak ne detaje te krijimit te universit.
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  4. #84
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Kinney Lexo Postimin
    nuk pranoj asnje teori standarte per kosmogjenezen,
    megjithate materialin per dardajan ia dhashe me teper meqe po kerkonte te vertetonte diçka ne lidhje me raportet mes planeteve, pa hyre aspak ne detaje te krijimit te universit.
    shkrove me pare per makroboten dhe mikroboten....

    ligjet fizike te makrokozmosit nuk vlejne ne mikrokozmos.....

    ose nuk ka asnje teori qe i bashkon kto ligje.....perpiqet theory of everything por me kot

    sic duket as above so below nuk vertetohet dot
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 29-03-2010 më 13:05

  5. #85
    BeRaCi_Me_GjYsEm_PaPuCe Maska e ^_BIM_BUM_BAM_^
    Anëtarësuar
    24-04-2007
    Vendndodhja
    Auckland, New Zealand
    Postime
    1,560

    Pamje te diellit nga NASA

    Dielli i fotografuar duke perdorur dhe rreze ultravjollce
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ajde ketu moj....mua nuk me iken dhia ne maje te malit...do me ikesh ti ne buze te trotuarit

  6. #86
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Eshte diqka mahnitese kjo pamje e cila u publikua dje.

    Washington

    Agjencia Kombëtare Amerikane e Hapësirës (NASA), ka arritur të regjistrojë pamjet më të qarta të Diellit.
    Sateliti i dërguar nga NASA në hapësirë më 11 shkurt, ka regjistruar pamjet më të qarta deri më tani të Diellit. Studiuesit kishin si synim të zbulonin ndikimet mes diellit dhe yjeve të tjerë, dhe në këtë mënyrë arritën të merrnin edhe pamjet e reja.

    Shkencëtari amerikan i NASA-s, Riçard Fisher deklaron se këto janë pamjet më të qarta që ka parë ndonjëherë gjatë punës së tij 40-vjeçare. “Këto pamje do të ndryshojnë perceptimin tonë ndaj Diellit dhe mënyrën sesi do ta studiojmë në të ardhmen”, shprehet Riçard.

    Nëpërmjet fotografive, të cilat janë 10 herë më të qarta se ato të regjistruara deri më tani, qëllimi kryesor i studiuesve është të mësojnë përbërjen e brendshme të Diellit.

    Sateliti i dërguar nga NASA ndodhet 35 900 kilometra larg nga Toka, dhe do të sjellë pamje direkt të Diellit për 5-10 vite rresht. Sateliti do të regjistrojë çdo ditë 1,5 terabajt të dhëna, që do të thotë një CD për çdo 36 sekonda.
    koha.net

  7. #87
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    Ne linkun me poshte mund te shihen edhe disa nga shperthimet e brendshme diellore ne videon qe transmetoj NASA pardje,pra me 21 prill.Disa nga keto shperthime quhen edhe si Tsunami diellor.
    Pamjet me te qarta deri me tash lidhur me planetin e Diellit.

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8636241.stm

  8. #88
    Sensual
    Anëtarësuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    pamje spektakolare

  9. #89
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Wonderful,
    Ati yne ne qiell,
    ne jemi bijt e tij,
    e toka eshte nena jone.
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  10. #90
    Mos hapni 100 tema per te njejtin subjekt. Ne kete nenforum ekzistojne 3 tema te ndryshme per astronomine. Permblidhini aty shkrime te kesaj natyre ose tek kryetema per kuriozitetet nga shkenca dhe jeta.

  11. #91
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Pamje te vecanta !!
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  12. #92
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2009
    Postime
    120
    Kam nje pyetje.

    A leviz dielli se bashku me token rreth galaktikes tone, apo eshte statik?

  13. #93
    Po leviz. Sic leviz toka rreth diellit ashtu dhe vete dielli leviz brenda galaktikes sone. Psh rasti i vvitit 2012 qe ke degjuar perkon pikerisht me vendosjen ne vije te drejte te diellit me qendren e galaksise sone.

  14. #94
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Ekziston nje program i quajtur Celestia, i ngjashem me Google Earth por ne te njejten kohe ben dhe perllogaritje kompjuterike dhe pervec imazheve qe gjenerohen ne kohe reale, ka dhe imazhe te realizuara ne kompjuter sipas distancave. Ne foton e pare eshte nje imazh si duket Toka nga Hena. Dalloni globin tokesor si dhe Teleksopin Hubble dhe qendren hapsinore ISS.



    Ndersa dy fotot e meposhtme jane nje pamje e tokes nga siper ne pozicione te ndryshme. Per ata qe jane te apasionuar mbas astronomise ju keshilloj te merrni programin Celestia pasi eshte shume interesant dhe ju mundeson te eksploroni universin sipas deshires tuaj. Mjafton te mesoni ta perdorni dhe eshte shume i kendeshem.


    Kjo qe ti the eshte e vertete, Celestia eshte shume interesante, nepermjet ketij programi une kam zbuluar yje te tjera qe jane shume vite larg tokes dhe diellit....
    Ka emra te ndryshem qe nuk i kam ditur me perpara.
    Me nje fjale universi ku secili prej nesh jeton eshte i pafund. Fale teknologjise jemi ne gjendje te kuptojme dhe ti njohim yjet dhe planetet e tjera, qe ekzistojne ne univers.

    Darius pergezimet e mia per kete kontributin tend, qe ti si moderator e ke postuar ketu.

  15. #95
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Psh rasti i vvitit 2012 qe ke degjuar perkon pikerisht me vendosjen ne vije te drejte te diellit me qendren e galaksise sone.
    Dhe cfar do ndodhi pastaj Darius qe do jen ne nje vije te drejt ?
    Revolution 1848

  16. #96

  17. #97
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    684
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Po leviz. Sic leviz toka rreth diellit ashtu dhe vete dielli leviz brenda galaktikes sone. Psh rasti i vvitit 2012 qe ke degjuar perkon pikerisht me vendosjen ne vije te drejte te diellit me qendren e galaksise sone.
    Përshembull, e marim nje rreth, e vendosim nje pikë ne qendër si qendren e galaksis dhe diellin e token diku ne rrethe, shtrohet pyetja : a nuk eshte njesoj kjo qe ndodhe ? dmth, qe 1 here ne dite te jem drejtuar ne vije te drejt > drejt qendres se galaksis ? Kete qe po e thuani ju e keni me te degjuar, qe ne nje far menyre mundohen ti japin te drejt kalendarit Maja, por per mendimin tim, s'qendron as kjo teori.

  18. #98
    Nuk eshte teori dhe as qe ka te beje me kalendarin e majave. Fundi i kalendarit thjesht perkon me kete fenomen kozmik i cili eshte nje fakt shkencor.

  19. #99

    ..deri diku jam dakort me arsyetimin tend..

    Citim Postuar më parë nga Gj.Fishta Lexo Postimin
    Përshembull, e marim nje rreth, e vendosim nje pikë ne qendër si qendren e galaksis dhe diellin e token diku ne rrethe, shtrohet pyetja : a nuk eshte njesoj kjo qe ndodhe ? dmth, qe 1 here ne dite te jem drejtuar ne vije te drejt > drejt qendres se galaksis ? Kete qe po e thuani ju e keni me te degjuar, qe ne nje far menyre mundohen ti japin te drejt kalendarit Maja, por per mendimin tim, s'qendron as kjo teori.

    ..jo nje here ne dite..por nje here ne vit ..mundet qe toka, dielli , qendra e galaktikes te jene ne nje vije te drejte dhe mbas 6-muajsh dielli, toka, qendra e galaktikes ne nje vije te drejte ..dhe kjo perseritet prap mbas 6-muajsh
    Ndryshuar për herë të fundit nga ASrock4u2 : 12-05-2010 më 23:37
    Emrin e kam Agim dhe me therrisni, Gimi.

  20. #100
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412


    Humbje e pashpjegueshme e një rrethi të kuq të Jupiterit

    Planeti Jupiter e ka “humbur” një shirita mbështjellës të tij, një nga larat t me të cilat njihet, mirëpo shkencëtarë nuk e dinë arsyen e kësaj, transmeton Daily Mail”.
    Planeti më i madh i sistemit tonë diellor njihet me dy rrathë të trashë të kuq, nga një në hemisferën jugore e një në atë veriore. Këta rrathë shkencëtarë i kanë quajtur rripi Verior dhe ai Jugor ekuatorial i Jupiterit.
    Mirëpo, rrethi i kuq nga hemisfera jugore është zhdukur, kështu që tashti kjo hemisferë duket disi e zbrazët.
    Fotot e bëra nga fundi i vitit të shkuar tregojnë se rripi atëherë ende ishte i dukshëm, por në fotot e bëra këtë muaj nga ana e astronomëve amatorë, ai më nuk shihet.
    Bob King, një gazetar që merret me astronomi si amator, është një nga të parët që e ka vërejtur këtë fenomen.
    “Ta shohësh Jupiterin me vetëm një rreth është gati e njëjtë si të shikosh Saturnin, kur unazat e tij spostohen asisoj që një kohë bëhen të padukshme”, deklaroi King.
    Kjo nuk është hera e parë që Jupiterit i zhduket njëri rreth. Ky planet humb apo fiton rreth të ri çdo dhjetë deri në 15 vjet, mirëpo shkencëtarët nuk kanë shpjegim të duhur për këtë fenomen.
    Jupiteri është një sferë gjigante e përbërë nga gazrat dhe lëngjet, mbi 500 milionë kilometra larg nga Dielli.
    Antony Wesley, një tjetër astronom amator nga Australia, tha se ka vërejtur zbehjen e rrethit të hemisferës jugore qysh vitin e kaluar, raporton organizata “Planetary Society”. Sipas tij, rrethi është zhdukur për shkak të stuhisë së fuqishme në planet.
    Këtë vit Jupiteri do të jetë më së afërmi Tokës më 24 shtator, kështu që atëherë do të jetë rasti më i mirë të shihet dukja e re e planetit pa rrethin e kuq jugor.
    koha.net

Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. gjithesia ne univers
    Nga olimpiadisti në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:44
  2. gjithesia ne univers
    Nga olimpiadisti në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2009, 06:39
  3. Kur ishim te vegjel, na mernin per dore.........
    Nga LediAA në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 05-07-2007, 19:41
  4. Kur ishin të vegjël
    Nga Davius në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 20-04-2007, 16:08
  5. A mendoni se ne per prinderit mbetemi gjithmone te vegjel?
    Nga INDRITI në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 13-01-2005, 04:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •