Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1

  Angry Barbari n "qytetrim"

  (Marre nga Shekulli)

  T prmendsh fjalt "barbar" dhe "barbari", natyrisht mendja t shkon n mnyr instinktive tek koh t largta, tepr t largta, ndoshta pr ndrgjegjen e shumkujt tek koht e pakoh, domethn tek koh t paprcaktuara qart, ndoshta edhe prej faktit se askush nuk do q t ket t bj me barbart dhe me barbarin. Sepse jetojm t tjera koh. Koh t qytetrimit. Por ja q barbart dhe barbaria nuk i "ndahen" qytetrimit. Sidomos ktij qytetrimit ton, n kt vend ku jetojm.

  M tronditi ajo q pash n nj kanal televiziv ditn e enjte, nj kronik q ngrinte shqetsimin se si nj shpell me nj histori gjashtmij vjeare po shkatrrohej me tr thesarin q mbart ajo n vetvete, si objekt me vlera kaq t veanta. Bhet fjal pr nj shpell n nj fshat t Kors, e cila i kishte rezistuar rrjedhs s kohs n plot gjashtmij vjet, u kishte rezistuar edhe atyre epokave dhe kohve q flitej m shum pr barbar dhe barbari, por ja q n kt fillim t shekullit t 21-t ajo po shkatrrohet prej barbarve q jetojn n "qytetrim". Dikush kishte marr leje edhe nga Ministria prkatse, pr t vendosur n brendsi t toks lnd shprthyese, pr t hapur… gropa glqereje (!) "Shpella prehistorike sht n rrezik!", kumtonte me t drejt dhe me shqetsim qytetari, kronika. N rrezik jan edhe vizatimet prehistorike n faqet e shpells, n brendsi t saj. N rrezik nj pasuri e till e madhe, q "konkurrohet" aq lehtsisht dhe n mnyr kriminale, pr hir t ndrtimit t nj grope glqereje! O Zot, far barbarie!,- gati sa nuk klitha prej nj zemrimi dhe dshprimi t thell. Si sht e mundur t ndodhe nj gj e till? Si lejohen t till barbar t hedhin n er at q natyra e ka ruajtur me mijra vjet, duke na e ln "amanet" kt trashgimi q ta ruajm me kujdes, madje edhe prej vet asaj?!

  T nesrmen pash me vmendje mediat e tjera, se mos ngrihej shqetsimi pr kt veprim, por trishtimi dhe dshprimi im ishte akoma m i madh. Asgjkund nuk pash t flitej m pr kt akt barbar mbi nj objekt kaq t vyer. (Krkoj ndjes nse mund t mos kem vn re n ndonj gazet, ndonj reagim lidhur me kt ngjarje). Pr far nuk shkruajm e flasim n media: pr politikan q shahen dhe kacafyten, pr dashurit dhe pabesit e tyre, pr drog dhe prostitucion, pr krime dhe kriminel ordiner, duke dhn shpesh detaje kaq t rndomta nga gjith kjo "tematik" e gjer... Por asnj rresht pr barbarin e disa njerzve q, me psikologjin e tritolit, hedhin n er vlera t paprsritshme kulturore.

  Hedhin n er historin ton. Dhe pr far? Pr nj grop glqereje, n rastin n fjale. Pr t hapur themelet e ndonj ndrtimi, pikrisht atje ku sht zbuluar se fshihen thesare arkeologjike, n nj rast tjetr… Barbar t kohve moderne, t "qytetrimit" ton, ka sa t duash mes nesh. Barbar q, pa asnj brerje ndrgjegjeje, me sharra dhe spata n duar, u jan vrsulur dhe vazhdojn t'u vrsulen pyjeve duke i rrafshuar, duke zhbr n mnyr tejet barbare at q natyra ka krijuar n qindra e mijra vite. Barbart n "qytetrim", u jan vrsulur dhe vazhdojn t'u vrsulen lumenjve, duke i zhbr n nj mnyr t frikshme, duke i devijuar, apo edhe m keq, duke i shndrruar n prrenj t veckl, apo edhe duke i thar krejt.

  Barbar q masakrojn Tokn! Dhe jan barbar me licenca t marra nga shteti, nga organet e tij t specializuara dhe "kompetente". T specializuar pr far? Pr akte barbare? Se far emri mund t'u vihet veprimeve t tilla? Shkatrrimit t vlerave kulturore? Rrafshimit t pyjeve? Vjedhjeve dhe dmtimeve t bra n Voskopoj, t ktij vendi q krijoi n kohn e vet nj qytetrim dhe kulturim pararoje pr Ballkanin, ndrsa sot, "qytetrimi" yn i fillim shekullit t 21-t e trajton barbarisht. Voskopoja, kjo trashgimi e vyer kulturore, renditet mes 100 site-ve m t rrezikuara n bot, sipas drejtorit t Institutit t Monumenteve t Kulturs, Apollon Bae… A nuk sht barbari n qytetrim fakti, q njerzit iu suln deri edhe kshtjellave dhe i "zhveshn" ato duke u marr gurt pr t ndrtuar haure, stalla pr bagti, puse, apo pr far t'u lind nevoja?

  Duke iu kthyer shembullit n hyrje t shkrimit, sjell n kujtes dika nga nj udhtim turistik npr disa qytete t njohura t Spanjs, para katr viteve. N qytetin historik, Granada, mes gjrave t bukura dhe pikante q na servirn autoritetet e qytetit pr t vizituar, na uan edhe n dy-tri shtpi n form shpelle, ku dikur jetonin cigant. Nuk ishin m shum se njqind apo dyqind vjeare. Brenda tyre nuk kishte ndonj gj t veant, por turistt e huaj q kalonin n at qytet, shkonin me knaqsi npr kto shtpi-shpella, duke par me syt e tyre nj pjes t historis s atij vendi… Dhe t binte n sy kujdesi i lavdrueshm q tregohej pr mirmbajtjen e tyre. Kurse tek ne nj shpell gjashtmij vjeare bhet "viktim" e barbarve t licencuar pr shkatrrim. Dhe ajo q sht pr t dhn alarmin, ka t bj me heshtjen shtetrore dhe qytetare ndaj ksaj lloj barbarie.

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Asgje nuk ndodh pa nje aresye, dhe ne disa raste cdo aresye e dukshme ka dhe ato te padukshmet nga mbrapa. Kjo mveshja e barbarizmit me duket se i bie problemit anash. Valle barbare eshte ai qe merr leje nga Ministria Antishqiptare te shkaterroj nje veper te tille te natyres, apo ato njerezit qe nuk fillojne nga ai qelbesire e deri tek ndyrsirat qe na qevirisin e ti varin ne qytetet perkatese derisa te vendoset e drejta absolute e popullit shqiptar.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Para viteve 90,pothuaj c'do vit kam kaluar nga nje deri dy muaj ne zonen e Devollit.Ai fshat quhet Tren,i vendosur ne shpatin e Malit te Thate,prane lumit Devoll dhe prane liqenit te Prespes se Vogel.Perballe,ne anen tjeter te lumit Devoll eshte fshati Vranisht dhe Pilur,rreze malit te Moraves,dhe prane nje lumi te vogel qe derdhet ne Devoll.Ajo zone ka qene shume e bukur,e bekuar nga Zoti per nga natyra.Fatkeqesisht c'do gje eshte shkaterruar plotesisht.Akoma me duket e pabesueshme qe mali i Moraves me pyllin e padepertueshem ku gjendeshin me shumice te gjitha kafshet e Europes nga ariu e rriqebulli deri tek ketri e pellumbi i eger,sot eshte i zhveshur plotesisht.Fshataret qe me shekuj kane mare drurin nga ky mal,pa llogaritur cilesine e ujit dhe te ajrit,arrat e geshtenjat,lajthiat e dellenjat,sot u duhet te blejne lende te ndryshme djegese,ose duhet te shkojne 6-7 ore larg per te prere edhe ato peme qe kane mbetur akoma ne kembe.Lugina e lumit te dikurshem(sot lumi ka vdekur) e mbushur me qershi e arra gjigande,me molle e kumbulla,me geshtenja duket si nje terren i shkaterruar nga ndonje lufte apo katastrofe natyrore,peme qe nuk ekzistojne me,errozion galopant,ndotje pertej fjaleve.E njejta gje ndodh ne fshatin perballe,fshati Tren dhe shpella e Trojanit.(besoj se emrin Tren fshati duhet ta kete mare nga Trojani).Se per pak harrova,ne kete skenar katastrofe desha te kujtoj se deri para pak viteve 90 ne Vranisht ka ekzistuar edhe nje kala e vjeter e cila u rrafshua plotesisht nga vendasit qe vidhnin gurret per te ndertuar shtepite e tyre,si edhe nje muze qe tregonte hisorine e fshatit dhe zones,me objekte te vjetra si qypa,kryqe,ikona etj. u vodh e u shkaterrua pas vitit 1990.Per here te fundit e kam vizituar kete zone ne vitin 1999,dhe pa turp e them se mu mbushen syte me lot kur pashe qe mali i Moraves kishte mbetur plotesisht qeros.

 4. #4
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895

  lexoni edhe kete me poshte

  Nje krim ndaj Gjirit te Vlores
  E Merkure, 28 Mars 2007
  Nga Fatos Lubonja

  Gjiri i Vlores eshte nga ato vende qe zakonisht i quajme bukuri te rralla te natyres. Keshtu quhen vendet ku mblidhen shume bukuri njeheresh apo te gjitha bukurite se bashku, ne menyre te tille sa te duket e pabesueshme qe natyra tregohet kaq bujare me nje vend. Edhe Gjirin e Vlores natyra e ka bere te tille. Ai te mahnit me kombinimin e jashtezakonshem te detit te kalter me malet e larta rreth tij, me gadishullin e Karaburunit dhe ishullin e Sazanin qe e mbrojne nga deti i hapur ne perendim, por edhe me lagunen e Nartes ne veri. Ai ka energjine e detit, por edhe qetesine dhe paqen e nje liqeni njeheresh. Eshte e veshtire te pershkruhen perendimet dhe lindjet e diellit ne Gjirin e Vlores. Eshte nje nga ato vende qe meriton me tepri fjalen i bekuar.

  Gjirin e Vlores mund ta imagjinosh te mbushur me jahte e varka me vela shumengjyreshe, si nje nga portet me terheqes e me piktoreske te Mesdheut, si nje nga portat me te bukura te hyrjes ne Ballkanin Perendimor. Por sot, ne keto dite fundmarsi, ai eshte bosh dhe i zymte ne bukurine e tij, sepse sikur e ndjen qe i kanoset nje e keqe e madhe: vdekja.

  Eshte e pabesueshme, por e vertete: shqiptaret, ose me mire te them, disa shqiptare nga ata qe kane ne dore fatet e vendit, ne traditen e paraardhesve te tyre qe per 50 vjet e izoluan dhe e shperfytyruan sa munden e ku munden Shqiperine me bunkere dhe metalurgjike e monstra gjithfareshe, duke pretenduar se po i benin mire, kane vendosur ta kthejne gjirin e bukur te Vlores ne nje mocal te ndyre nafte. Atij i kanosen dy plane vrastare. Ne pjesen veriore te tij, ne Triport, atje ku sot, per nje kombinim fatlum te disa rastesive, ka mbetur nje pjese e gjirit krejt e virgjer me nje brez te gjere rere te paster e te imet ne breg dhe pastaj me nje pyllnaje pishash qe shtrihet disa kilometra, keta lloj shqiptaresh kane vendosur, pa pyetur as komunitet dhe askend qe i ka mbetur dy pare mend e ndergjegje ne koke, ta kthejne ne nje vend ku do te ngrihen oxhaqet e TEC-ve ne nje siperfaqe 14 hektare, si dhe nje rezervuar e rafineri nafte e ashtuquajtur Petrolifera, qe do te zaptoje edhe ajo 18 hektare te tjere. Per tu bere vend ketyre monstrave - e pabesueshme, por e vertete - do te priten pishat e nje plazhi, qe do ta kishte zili cdo vend ne Evrope.

  Nuk mjafton kjo. Ne pjesen jugore te Gjirit te Vlores do te vendoset terminali i se ashtuquajturit AMBO, qe do te thote se brenda Gjirit te Vlores do te nxjerrin gryket e tyre te zeza tubat e naftes, qe do te mbushin 750 000 deri ne 1 milion fuci nafte ne dite, per ta shperndare ne tere boten. Sa per dijeni, Shqiperia ka nevoje vetem per 700 000 tone nafte ne vit, kurse AMBO do te sjelle rreth 300 000 tone ne dite. Nuk do shume mend per ta perfytyruar shnderrimin e Gjirit te Vlores brenda nje kohe te shkurter, ne nje vend te helmuar e ne agoni. Efektet shkaterruese te naftes njihen tashme. Nuk do te vonoje e ujerat e tij te kalter, ku sot notojne gjithfare peshqish, do te shnderrohen ne ujera te zinj e te vdekur, sepse, vec tjerash, ujerat e Gjirit te Vlores nuk nderrohen lehte, pikerisht prej mbrojtjes se tij nga deti i hapur. Po ashtu, oxhaqet e TEC-it do te leshojne ne qiellin mbi Vlore hijen e tyre te zeze e te ndotur me helme. (Nuk po flas ketu per ndotjen akustike dhe ndotjen estetike te peizazhit, sepse shqiptaret per te cilet bej fjale, duket nuk e kane mesuar ende se sot ne bote ka edhe urbaniste peizazhi.) Vlonjatet duhet te harrojne peshkimin, duhet te harrojne kultivimin e vreshtave per vere e raki, si dhe te frutave gjithfareshe, duhet te harrojne endrrat per turizem e agroturizem, duhet te harrojne deri sportin e notit, per tia lene vendin perbindeshit te naftes qe do te ushqehet me Gjirin e Vlores.

  Eshte nje krim ndaj gjirit, qe do te thote nje krim ndaj banoreve te sotem te tij, por edhe ndaj femijeve te ketyre banoreve dhe femijeve te femijeve, por edhe nje krim ndaj tere vendit? Shqiperia ka vetem 400 km bregdet dhe ky eshte shume pak dhe shume i shtrenjte per ta masakruar kesisoj. Shqiptaret tashme kane prishur shume nga ky breg me padijen dhe babezine e tyre e te politikaneve qe kane ne krye. Edhe Gjiri i Vlores nuk ka mbetur pa u demtuar nga betoni dhe cimentoja e hedhur pa pergjegjesi nga ndertuesit qe pretendojne ti marrin atij sot per sot, tere fitimin qe duhet te shperndahet ne breza. Ne fakt eshte pangopshmeria e papergjegjshmeria e shqiptareve mbare, qe i ka hapur rrugen trajtimit te tyre ne kete menyre edhe nga te huajt. Por, gjithsesi, Gjiri i Vlores ka mbetur nder pjeset me te bukura te bregdetit dhe shkaterrimi i ketij gjiri me naften, do te jete grushti perfundimtar mu ne zemer, qe do ti jepet bregdetit shqiptar.

  Cdo shtet normal evropian nje vend te tille si ai i Triportit, ku duan te vendosin TEC-in dhe Petroliferen e ku qeveria famekeqe e Nanos parashikoi nje park energjetik qindra hektaresh, do ta kishte shnderruar ne nje park te madh kombetar natyror. Nuk do shume pune e mund per kete, sepse deti eshte aty dhe i paster, pyllnaja e pishave eshte aty dhe rera eshte aty. Nuk do shume pune e mund qe atje te vinin e te benin plazh, te thithnin ajrin e paster e te shijonin peizazhin shqiptar nga tere Shqiperia, Kosova e Maqedonia, qe nuk do te mund te shkojne me ne Golemin e kthyer ne kosh te shemtuar plehrash. Aty do te vinin pa dyshim edhe turistet e huaj, te cilet perseri ne vende te tilla si Saranda dhe Durresi, nuk mund te qendrojne me as edhe nje dite, per shkak te ndyresise dhe betonimit te papare te bregut. Vlora me hotelet, bare-restorantet e shtepite e dhena me qira, do te mbushej perplot me ta. Ky park duhet te ishte pjese organike me lagunen e Nartes qe e ka perbri e qe eshte zone e mbrojtur. Prandaj, duke perfytyruar kete mundesi kaq te dukshme, nuk mund te mos shtrosh pyetjen: si ka mundesi qe, mu ngjitur me nje zone te mbrojtur per vecantite e saj natyrore, si laguna, te ndertohet nje monster natyrevrases e njerivrases? Si ka mundesi qe Gjiri i Vlores te mendohet njeheresh si zone turistike dhe industri nafte dhe energjetike? Nuk ka gje me absurde. Vetem ne Shqiperi i gjen absurditete te tilla, si per te na kujtuar se qeverisemi ende nga nje klase politike qe ka trasheguar kulturen e Enver Hoxhes, i cili ne breg te liqenit te Pogradecit ndertoi Ferrokromin, ne luginen e mrekullueshme e pjellore te Elbasanit Metalurgjikun, e qe bregdetin e populloi me bunkere, ne vend qe ta popullonte me turiste.

  Ajo qe te vjen ne mendje kur meson per projektet e qeveritareve te sotem ne kombinim me partneret e tyre nderkombetare ne kete rast, eshte se Shqiperia shihet si nje vend i zgjedhur nga bota globale per shkarkimin e plehrave te kesaj bote. E ne kete perzgjedhje politikanet tane kane marre rolin e menaxhuesve te mirepaguar te ketij procesi te shnderrimit te Shqiperise ne koshin e plehrave te Evropes. Jo rastesisht, ne projektet e meparshme te famezezes qeveri Nano, parashikohej qe ne Shqiperi te digjeshin plehrat e Italise e te prodhohej energji edhe per Italine. Sigurisht njerezve te naftes globale nuk ka pse tu dhimbset Shqiperia. Ata kane hapur edhe lufte dhe kane vrare njerez e po vrasin njerez per nafte. Dhe pushimet kane se ku i kalojne, ne pika te tjera me fatlume te globit. Po ashtu, ata nuk kane ndonje lidhje historike, shpirterore dhe kulturore as me Vloren, as me Shqiperine. Por Vlora dhe Shqiperia duhet tu dhimbset shqiptareve.

  Te shkaterrosh Vloren me pretendimin se keshtu po prodhon energji per te pasur drita shqiptaret, eshte njelloj sikur te djegesh pemet e oborrit te shtepise per tu ngrohur e bere drite. Jo vetem, por, ne fakt, prapa idese se nevojes se shqiptareve per drita qendron nevoja per te pajisur me energji pompat e perbindeshit AMBO. TEC-i me shume do te ngrihet per pompat e AMBO-s, sesa per Vloren. Kurse ideja se ne saje te AMBO-s shqiptaret do te kene 40 milione dollare me shume ne vit eshte qesharake, sepse vetem turizmi qe mund ti humbe Vlores prodhon me teper se kaq e do te prodhoje shume here me teper se kaq pa AMBO-n.

  Vlora u be e njohur ne vitin 1997, per shkak se ishte vendi ku u perqendrua kriza e renies se piramidave financiare. Por ato ishin vetem letra qe humben, tek e fundit, kurse krimi qe do ti behet Vlores duke i ngritur TEC-in, Petroliferen dhe terminalin e AMBO-s eshte shume here me i madh, shume here me afatgjate dhe do te mbetet gjithhere aty. Megjithate, Aleanca Qytetare e krijuar ne Vlore per mbrojtjen e Gjirit te Vlores, nuk ka sot mbeshtetjen e asnjeres parti, ndonese shumica e komunitetit te Vlores eshte me te. Asaj nuk iu njoh as e drejta per referendum nga KQZ-ja e komanduar nga partite. Por, mu per kete levizja e saj eshte me e forte, e premton te behet baza prej se ciles mund te ngrihet neser nje klase e re politike dhe nje kulture tjeter politike. Ne fakt, levizja e saj nuk denoncon vetem masakren qe kerkon ti behet Vlores, jo vetem klasen politike qe e njeh qytetarin vetem kur i kerkon voten dhe pastaj e mashtron. Kjo levizje denoncon edhe faktin se sa e rrezikshme eshte kur dy parti dalin jashte kontrollit te shoqerise, duke u kthyer ne banda qe e grabisin ate. Ne kohen e krizes se piramidave, Vlora ishte ne faqe te pare te gazetave e te lajmeve. Sot nuk ndodh keshtu, jo vetem pse asnjeres force politike nuk i intereson, por edhe pse, per fat te keq, nje pjese e qytetareve nuk e dine e nuk jane te informuar per cfare i pret, ashtu sikurse dje nuk qene te informuar, derisa iu mbyll dera e piramidave. Pergjegjesit jane te njejte. Por nje gje eshte e sigurt: politikaneve si Sali Berisha, Fatos Nano me shoke edhe mund tu harrohet humbja e parave te njerezve ne piramidat, edhe mund tu falet korrupsioni, por krime te tilla si ky qe po bejne e planifikojne kunder natyres se Shqiperise, do te mbajne emrin e tyre per brezat te tere e nuk do tu harrohen e falen kurre

 5. #5
  Po kush te mendoje per kete gjera ne Shqiperi? Pushtetaret qe e kane mendjen te vjedhin? Apo opozita qe se ze gjumi si te vije ne pushtet prape dhe te fillojne e te vjedhin nga e para? Apo akademiket (lexo trutharet) qe ja kane shitur shpirtin dreqit dhe vetem per vendin e tyre nuk punojne me? Apo populli i thjeshte qe ska as idene me minimale te thesareve qe po shkaterron? Do vije shume shpejt dita qe do qajme me kuje per kete masaker qe po i bejme vendit tone por do jete vone dhe ajo e qare sdo jehoje me por do na perplaset fytyres.

  Ca mallkimi o zot

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  671
  Ata qe na drejtojne ketu e 17 vjet jane barbaret e vertete dhe te vetem te kesaj tragjedie qe po i ndodh vendit tone.

 7. #7
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Eshte vertet per te vene duart ne koke,kur shikon barbarizmin dhe shkaterrim e vendit sidomos ne kete 50-vjecarin e barbarzmit te kuq,dhe barbrizmin shtazarak te 17 viteve pseudo-pluralizem.

  Dikur barbaret komuniste dhe Partia e tyre dhe e jona lavire,hodhen parullen "Tu qepemi kodrave dhe maleve e ti bejme pjellore si fushat"
  Renkuan ne ato vite lisat e gjate te poezive te Naimit tone kombetar,kur sepatat e barbareve i hidhnin ne toke,dhe natyra vajtonte................
  Ne vitet famekeqe te ardhjes se demokracise,barbare te rinj,qe do i kishin zili edhe edhe kryqezatat famekeqe,filluan te prisnin e shkaterronin Shqiperine e gjore .
  Nuk u la peme rrugeve automobilistike,u shkateruan uzina,fabrika,kopeshte,spitale,dinamiti i dikurshem i hekurudhave,tashme shfaroste peshkun Jonit te bukur e te kalter.
  Dhe krimi me i madh,grabit,u shit vete historia.Kam kaluar vite te paharruarra dikur ne qytetin antik te Apollonise ne Pojan.Ikonat dhe sklupturat moren rrugen harbuterisht drejt Greqise,Europes.
  Nje krim qe nuk ka te paguar.Te shesesh vete historine .
  Edhe monastiri i Ardenices ,eshte shkretuar e vjedhur tashme.

  Kur shikon Shqiperine e ketyre viteve te fundit te vjen te nxjerresh me ze te larte vargjet e dikurshme te Pashko Vases.........."Ehhhhh Moj Shqipri,e mjera Shqipri kush te ka qit me kryet ne hi............."
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 8. #8
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Kalas s Elbasanit i grabiten gurt e ports


  Kujtim Borii

  Elbasan-Lnia jasht vmendjes dhe investimeve e Kalas s lasht t Elbasanit, ka br s fundi q krahas amortizimit t bhet dhe objekt i shkatrrimit nga persona t paprgjegjshm deri n heqjen e gurve pr ti shfrytzuar pr ndrtime private. Sikur t mos mjaftonin ndrtimet brenda mureve t saj rrethues, q sipas specialistve nuk jan n harmoni me konstruktin arkitekturor duke ln n hije vlerat e saj historike, kto koh sht konstatuar heqja e gurve tek porta dhe muret rrethues. Esht konstatuar se n hyrjen e kalas jan hequr disa gur,- konfirmon specialisti Ilir Sulkja, njkohsisht drejtor i Kulturs e Sporteve n bashkin e Elbasanit. Kemi njoftuar q n momentet e para t konstatimit institucionet prgjegjse, ndrkoh q n bashkpunim me Institutin e Monumenteve t Kulturs n Tiran po prpiqemi t shtojm masat ruajtse, dhe t investohet pr rikonstruksionin e mureve t dmtuara dhe rikthimin n gjendjen e mparshme. Njkohsisht, sipas Sulkjes, nga Instituti i Monumenteve t Kulturs sht akorduar fondi 3 milion lek pr kt qllim, por procedurat ligjore t lvrimit, kan sjell dhe vonesn e ndrhyrjes n investim. Pritet q puna pr rikonstruksionin e pjesshm t Kalas s Elbasanit t nis s shpejti e t prfundoj brenda vitit t ardhshm. Kalaja e lasht e Elbasanit u b, sidomos pas rindrtimit n vitin 1466, koh n t ciln Sulltan Mehmeti dshtoi n rrethimin e dyt t Krujs, nj nga veprat e qndress ndaj pushtuesit turk.
  Pas viteve 90, kalaja dhe muret e lasht t saj u pushtuan nga ndrtimet e shumta pa lej (rreth 60), t cilat u prishn n fillim t ktij viti duke nxjerr n drit kt objekt t lashtsis e kulturs shqiptare. Ndrsa projekti i para tre viteve, i quajtur Bizantium, financuar me rreth 500 mij euro nga Bashkimi Europian (seksioni i ruajtjes s Monumenteve t Kulturs), n t cilin prfshiheshin punime n kalan e lasht t Elbasanit pr rikthimin e saj n identitet, pr shkak t ndrhyrjes dhe shprdorimit t fondeve nga drejtuesit lokal dshtoi, duke sjell dhe ndrprerjen e fondeve nga donatort.
  N mbledhjen e tij t fundit, Kshilli Bashkiak ka br objekt gjendjen e kalas dhe domosdoshmrin pr ndrhyrje urgjente, pr rikonstruksion dhe ruajtje.

  Ndrsa projekti i para tre viteve, i quajtur Bizantium, financuar me rreth 500 mij euro nga Bashkimi Europian, pr shkak t shprdorimit t fondeve nga drejtuesit lokal dshtoi, duke sjell dhe ndrprerjen e fondeve nga donatort.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 9. #9
  Puuuu, si na mban dheu me keto krime ... shkojne pertej barbarizmit ... shtazerimit.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Secili duhet t'i jape vetes nje rol konstruktiv ne shoqeri aq sa mundet me vepra, me goje, apo me e pakta me zemer. Kur shoqeria te jete e shendoshe atehere mund te ecim perpara.

 11. #11
  fushori Maska e Ermal 22
  Antarsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Te shpresojme qe ky problem do marre zgjedhje pasi keto jane monumente e pasuri qe duhen ruajtur e kaluar brezave te tjere.

  Korrieri
  Kur monumentet e kultures kthehen ne gurore
  E Premte, 06 Prill 2007


  Fill pas deklarates se ministrit te Kultures, Ylli Pango, se kujdesi im i vecante do te perqendrohet tek restaurimi dhe kthimi ne identitet i Monumenteve te Kultures, eshte bere publik rasti i kthimit ne gurore te monumentit te kultures, quajtur Shpella e Trenit. Per kete ka pasur nje koke te prere, pasi Pango ka komunikuar nepermjet zyres se shtypit dje, shkarkimin nga detyra te drejtuesit te Drejtorise Rajonale te Monumenteve te Kultures ne Korce, Theodhor Theodhoriu

  Anisa YMERI

  Ndodh! Ndonese me status te dyfishte si monument kulture dhe natyror mijevjecar, Shpella e Trenit eshte pare e udhes dhe natyrisht qe sjell edhe fitime te medha te kthehet ne nje gurore. Ky eshte vetem njeri prej ketyre rasteve te shumta, apo cudi qe ngjajne here pas here me monumentet tona te kultures. Duket se per kete rast do te kete nje koke te prere dhe, duke iu referuar njoftimit te zyres se shtypit prane Ministrise se Kultures, mesohet se eshte vete ministri Ylli Pango, i cili ka marre angazhimin dhe masat e duhura administrative per shkarkim nga detyra te drejtuesit te Drejtorise Rajonale te Monumenteve te Kultures ne Korce, Theodhor Theodhoriu. Dhe ajo cka ka ndodhur pergjate gjithe ketyre viteve, eshte konstatimi dhe shprehja e shqetesimeve te medha per demtimet e pashembullta te monumenteve te trashegimise kulturore, materiale ne territorin e vendit. Pjesa tjeter, ajo ku nderhyhej, mbetet gjithnje ne fazen e diskutimit apo projekteve qe kane zene pluhur neper sirtare. Ironi e fatit apo jo, ky rast flagrant i Shpelles se Trenit, kur ata qe duhet ti mbrojne monumentet, kthehen ne shkaterruesit me te medhenj te tyre, perkon edhe me afrimin e Dites Nderkombetare e Monumenteve, me 18 prill, si edhe mbledhjen e Keshillit Kombetar te Restaurimit qe e drejtoi vete ministri Pango dy dite me pare.

  Sipas nje njoftimi te zedheneses se MTKRS-se, Suela Musta, Ministria e Kultures ka ftuar gjithashtu Ministrine e Mjedisit, per te mundesuar nderprerjen e veprimtarise se guroreve ne mjedisin dhe peizazhin e Shpelles se Trenit ne Devoll te Korces, dhe te rikuperohen sa me pare demet e shkaktuara. Por kjo duket se eshte vetem njera ane e medaljes, pasi sipas te njejtit njoftim, po merren edhe masat per ruajtjen e vlerave te trashegimise kulturore, do te nderhyhet per vendosjen efikase te gjobave si dhe ndjekjen penale te te gjithe shkelesve te ligjit, te cilet kane demtuar rende vlerat e trashegimise. Ne menyre te vecante, nderhyrja do te jete e menjehershme per monumentet ne sitet e trashegimise kulturore boterore, si qyteti muze i Gjirokastres dhe i Beratit, i cili eshte ne pritje te shpalljes si i tille.

  E gjithe ketyre u shtohet edhe nje deklarate e ministrit Pango gjate takimeve te tij me diplomate te huaj, ku ka pohuar se, kujdesi im i vecante do te perqendrohet tek restaurimi dhe kthimi ne identitet i Monumenteve te Kultures, si nje drejtim baze per nje turizem kulturor te suksesshem. E kjo eshte me se e qarte, pasi smund te flasim per turizem kulturor kur monumentet tona te shumta te kultures degradojne cdo dite. Por, qe te arrijme vertet ne nje pike te tille, ate te shfrytezimit te tyre per thithjen e turisteve te huaj, duhet patjeter ti konsiderojme ato te nje rendesie specifike. Dhe ministri Pango nis premtimet duke pohuar se, vemendja do tu kthehet dhe vlerave te qyteteve qe nuk jane ne perkujdesjen e projekteve te UNESCO-s, si Korca, Shkodra etj.

  Po Keshilli Kombetar i Restaurimit?!

  Shpella e Trenit dhe nderhyrjet ne te jane vetem nje rast prej te shumteve qe ndodhin cdo dite. Mirepo me gjithe abuzimet e shumta ne to, jane fare pak ato raste qe behen publike. Dhe sikunder eshte diskutuar ne mbledhjen e Keshillit Kombetar te Restaurimeve te 2 diteve me pare, i drejtuar nga ministri Pango, do te merren te gjitha masat e duhura per kryerjen e veprimeve konkrete ne favor te ruajtjes se vlerave te monumenteve te kultures, si dhe do te kryhen permiresimet e metejshme ligjore edhe ne terren. Por, sa kohe do te duhen per te mberritur deri ne arritjen e ketyre objektivave, pakkush e di. Megjithate, dicka duhet te permiresohet ne kete drejtim, pasi cdo dite e me teper po trumbetohet per zhvillimin e turizmit kulturor, e nese monumentet tona te kultures cdo dite do te jene pre e shkaterrimeve te medha, ka gjasa qe turizmi kulturor te jete thjesht nje enderr e larget.

 12. #12
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754
  Per tu ardhur keq

  Si ka mundesi qe asnjehre ne shqiptaret nuk ditem te vleresonim bukurite natyrore apo te krijuara e te ruajtura nga lashtesia dhe deri ne ditet e sotme? Faji kryesor eshte i shteti shqiptar qe nuk di te ruaje kto "thesare" por "rrofshin leket nen dore se firmen ua japim ne"..

  Sa keq..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 13. #13
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754

  A nuk do ishte me mire Butrinti te lihej ashtu sic ishte si nje veper historike apo..


  Butrinti drejt nje imazhi te ri

  Hyrja e qytetit antik: me pllaka "eksporti" nga Skrapari  E vrteta sht se n vitin q kaloi jan prsosur disa elemente t imazhit dhe infrastrukturs q gjen vizitori n qytetin antik t Butrintit. Nj tjetr pamje dhe funksione m t plota ka marr biletaria, me t ciln prballet s pari secili q kaprcen portn hyrse t tij. Po kshtu, n funksion t mirmbajtjes s sitit arkeologjik sht shtrir linja e re elektrike dhe ajo e ujit, ndrkoh q ka marr fund mungesa e nyjs sanitare n shrbim t vizitorit. Nj imazh m t mir jep tashm pika e tregtimit t suvenireve. N thellim t prmirsimeve t realizuara, puna e ktij viti t ri ka nisur me nj investim q del jasht ports hyrse t Butrintit, me shtrimin me pllaka guri t nj pjese t siprfaqes s asfaltit. Drejtuesit e punimeve q kontaktuam sqaruan se shtrimi q sht duke u br i jep fund parkimit t automjeteve ngjitur me murin kufizues t qytetit, duke destinuar pr kt sheshin prball, t liruar nga shembja vite m par e nj objekti tregtie, t konsideruar t paligjshm. Deri ktu do gj duket se shkon mir. Ajo q mbetet n kufijt e t pabesueshmes sht se pllakat e gurta, me t cilat shtrohen rreth 60 m2 n vend t asfaltit ekzistues, jan sjell q nga Skrapari. "Po, nga Skrapari i kemi sjell", konfirmon pr "Shqip" Astrit Shahu, personi i ngarkuar pr ndjekjen e punimeve, q e kemi gjetur rndom n sportelin e prerjes s biletave. Ai sqaron m tej se "jan ca t shtrenjta, por jan t forta dhe aq t mira sa shkojn edhe n Evrop e Arabi". Se sa t shtrenjta jan, mbetet pr tu saktsuar, por fakti q pranohet me qetsi olimpike kjo, dhe asgj nuk thuhet me shifra, ta on mendimin prtej do numri q mund t kalosh npr mend. Logjika ta do q mimin e lart q pllakat e gurta kan n mademet e Skraparit, (pr shkak t fortsis q jepet si argument i par), e shtrenjton edhe m transporti nga qindra kilometra rrug deri n Butrint. Pllakat nuk jan t mermerta, por thjesht t mademeve me gur t kuqrremt t Skraparit, n vend t t cilave do t ishte shum her m ekonomike t prdoreshin pllakat q nxirren n Shkall t Konispolit. Jo m shum se 16 km larg nga Butrinti, nj siprmarrs nga Konispoli ushtron n nj zon disahektarshe biznesin e tregtimit t pllakave dhe rrasave t gurta t disa dimensioneve, t krkuara n tregun vendas dhe n at grek. Vshtir t mos dihej se i njjti material gjendej kaq pran, ndrkoh q blerja e pllakave q i duheshin Butrintit jan sjell nga Skrapari, ku pranohet se jan kapur shum m shtrenjt. N Skrapar t on jo vetm origjina e pllakave t shtrenjta, por edhe ajo e drejtorit t Parkut, q ka firmosur pr kt "eksport" brenda vendit, si dhe origjina e njjt e atij q drejton punimet. Si t mos mjaftonte kjo, edhe ustallart q i shtrojn ato, Fatmiri e Alketi, jan gjetur me origjin skraparllinj(!).

  Ka edhe nj t dhn q provon lidhjen historike t ndrtimit t vet Butrintit me guroren e njohur qysh n antikitet t Shkalls s Konispolit. sht i njohur fakti q nga gurorja e Shkalls jan sjell n Butrint blloqet e gurve, me t cilt sht ngritur muri i par q ka rrethuar qytetin antik n shekullin 4-3 para lindjes s Krishtit, nj nga rrethimet m t vjetr atje. N kt kontekst, do t ishte edhe kjo e dhn q vjen nga historia e ndrtimit t Butrintit, nj arsye m shum pr t mos rrugtuar kaq gjat

  Gazeta Shqip - 2006-2007
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 14. #14
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754

  Shkatrrimet n Butrint, pr shkak t injorancs

  Ka mbi nj vit q situata n Parkun e Butrintit po prkeqsohet dit pas dite. Fillimisht, ndryshimi i drejtorit t parkut, pastaj ndryshimi i stafit ekzistues, pastaj filloi nj aksion i papar ndrtimesh pa leje prgjat gjith bregdetit nga Saranda n Ksamil, pastaj u vazhdua me futjen e ndrtimeve pa leje brenda territorit t Parkut. E par nga kjo pikpamje, prdorimi i betonit pr t br nj pseudorestaurim n zemr t zons arkeologjike, duket si nj gj e vogl. Ajo q t bn t dshprohesh sht fakti q si t mos mjaftojn sulmet barbare nga jasht, tani filluan edhe sulmet e barbarve nga brenda. Shkatrrimi pr shkak t injorancs s ardhur n pushtet.

  Nga sulme t tilla kan rn qytetrime ku e ku m t forta e mdha aneknd bots, ndrsa ne presim t shptoj q ky i yni as q arriti t bhej i till. Nuk sht faji i Ksamilit dhe ksamiliotve me shok, q romakt i la mendja dhe erdhn e ngritn Butrintin n Butrint, kur mund t kishin shkuar n njmij brigje t tjera, t kishin ngritur antika sa t donin e sot ti nderonte, kujtonte e restauronte bota mbar si kudo gjetk. Koka bn, koka pson. Mos m ysht t flas m gjat, se nuk e di ku ndalem.

  Gazeta Shqip - 2006-2007
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 15. #15
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754

  Apeli vendosi shkatrrimin e Muzeut t Shkencave t Natyrs

  "Muzeu i Shkencave Natyrore sht n rrezik. Qytetar, t gjith n mbrojtje t tij". Ka qen ky apeli i br dje nga punonjsit e Muzeut t Shkencave Natyrore t Universitetit t Tirans, t cilt jan shprehur t indinjuar dhe t zhgnjyer nga vendimi, sipas tyre, i padrejt i Gjykats s Apelit, q ka vendosur tia kthej truallin pretendentve t ksaj prone.

  Drejtuesit e ktij muzeu, i vetmi n llojin e tij n vendin ton dhe me nj pasuri t rrall speciesh t flors e fauns shqiptare, e kan kundrshtuar ashpr kt vendim t Apelit. "I gjith gjykimi n lidhje me pronsin e objektit n fjal sht nj proces i padrejt, i paligjshm dhe i mbshtetur n gnjeshtra, duke fshehur t vrtetn dhe pr fatin ton t keq, gjykatat tona nuk jan marr me kto t vrteta dhe as q kan br prpjekje pr ti zbardhur ato", kan deklaruar kta punonjs. Ata shtojn se pronart e vrtet t ktij trualli jan kompensuar pr kt tok q n vitin 1940 dhe nuk kan m asnj t drejt mbi t.

  Gazeta Shqip - 2006-2007
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 16. #16
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754

  Apel pr mbrojtjen e monumenteve t kulturs

  Ministri i Kulturs s Shqipris, Ylli Pango, jep alarmin pr mbrotjen e Monumenteve t Kultures s vendit t cilat, sipas tij, jan shkatrruar dhe neglizhuar.


  Duke folur pr BBC-n n Ditn Botrore t Monumenteve t Kulturs dhe Qendrave Arkeologjike, zoti Pango tha se 700 prej objekteve jan shkatrruar plotsisht gjat tranzicionit edhe prej ndrtimeve pa leje mbi to.

  "Pr fat t keq duhet t pranojn se n nj mas 17-18 pr qind monumentet e kulturs n Shqipri jan shkatrruar," tha zoti Pango.

  "Kjo shifr 17-18 pr qind, po t prkthehet n vler absolute, sht rreth 700 monumente kulture," tha ai.

  Ministri i kulturs tha se qeveria shqiptare do t ndshkoj rnd ata q i prekin ato.

  BBC Shqip
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 17. #17
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754

  Rusp mbi monumentin n Ditn e Monumenteve

  Shembet nj mur i lasht afro 2500-vjear, me mbishkrimin “Monument Kulture”

  Shklqim Hajno

  Ka zgjedhur pikrisht 18 prillin, Ditn Ndrkombtare t Monumenteve dhe Siteve Arkeologjike pr t shkatrruar nj monument kulture afro 2500-vjear. Ngjarja ka ndodhur n nj fshat t Sarands, ku sht shkulur me rusp muri i lasht me mbishkrimin “Monument Kulture”. Pretendimi pr kt akt, q s’mund t quhet pa precedent, nuk l shteg pr shum interpretime: “sht afr shtpis sime dhe do t bj nj shesh ndrtimi.” Skena e rusps q shkul e thrrmon gurt e lasht ka ndodhur n fshatin Karalibej, n komunn e Alikos, n rrethin e Sarands. Njri prej banorve t fshatit, pa iu trembur syri, u ka vn ruspn mureve antike q i ka pran shtpis me “argumentin” se “muret antike jan pran shtpis sime dhe un do t bj nj ndrtim t ri, prandaj do t’i shkul”. Kshtu, monumenti i kulturs, q sipas specialistve, daton n shekullin V para Krishtit, nisi t prishej me an t rusps, q i shkulte e i trhiqte gurt gjigant, t gdhendur e t vendosur n kt objekt antik t afro 2500 vjet m par.

  I pyetur pr kt ngjarje, kreu i Degs s Monumenteve t Kulturs pr rajonin Sarand - Delvin, Feruz Shabani, tha pr gazetn “Albania”: “Menjher pas sinjalizimit, grupi i puns i degs son, shkoi n vendngjarje, duke krkuar me urgjenc mbshtetjen nga komuna e Alikos dhe prokurori i rrethit, pr t’i dhn fund menjher ktij episodi t shmtuar e pr t ndaluar dmtimin e nj monumenti t rrall kulture”.

  Dmtimi i monumenteve t kulturs, sa nga dora e njeriut, aq edhe nga rrnimi prej amortizimit natyror, sht “erozioni” m i madh q u kanoset shum prej monumenteve t kulturs n kt rajon, i cili prfshin 115 monumente t kategoris s par, t dyt dhe t tret. Po, ndrsa Prokuroria e Sarands ka regjistruar kallzimin penal pr dmtimin e murit antik t monumentit t kulturs n komunn e Alikos, pr dhjetra monumente t tjera, n rrezik shembjeje, nuk prgjigjet askush. Burime zyrtare t Degs s Monumenteve n Sarand than pr gazetn se pr 2007-n nuk sht planifikuar asnj qindark pr restaurim dhe mirmbajtje objektesh t ksaj natyre.

  Reagojn specialistt

  Prof.as. dr. Dhimitr Kondi

  Drejtor i Muzeut Arkeologjik t Butrintit:

  “Trakti i murit n Karalibej (Qenurio) sht pjes e nj sistemi fortifikues dhe mbrojts t Butrintit n kohn e lulzimit t qytetrimit n Buthrot dhe daton saktsisht n periudhn e shek III, para Krishtit. Muri ka qen pjes e nj kshtjelle mbrojtse pr Buthrotin e lasht, pikrisht pr hapsirn e Qafs s Sorones.”

  Feruz Shabani

  Dega e Monumenteve t Kulturs pr rajonin Sarand – Delvin:

  “Menjher pas sinjalizimit, grupi i puns i degs son, shkoi n vendngjarje, duke krkuar me urgjenc mbshtetjen nga komuna e Alikos dhe prokurori i rrethit, pr t’i dhn fund menjher ktij episodi t shmtuar e pr t ndaluar dmtimin e nj monumenti kulture me vler t rrall”.

  Precedenti

  Nuk sht hera e par q vihet dor n mnyr brutale mbi vlerat e monumenteve t kulturs n kt rajon, i konsideruar nga specialistt si territori shqiptar me dendsin m t madhe t monumenteve t kulturs, me tresite arkologjike: ai i Butrintit, i Foinikes dhe i Onhezmit (Saranda antike shek. IV-VI).
  Pak vite m par, nga ana e komuns s Finiqit, pran qytetit antik t Foinikes, u dhan sheshe ndrtimi pr ndrtim objektesh n zon arkeologjike, pikrisht n pjesn e ujsjellsit t periudhs romake n prapatokn e qytetit antik t Foinikes, qendr e Kaonis n kohn e mbretit Pirro.

  Pas viteve nntdhjet, vjedhja e bujshme e t paktn 7 kokave t statujave nga skulpturat e Butrintit dhe trafikimi i tyre nga rrjete t fshehta, kryesisht shqiptaro - greke, kundrejt mimeve t konsiderueshme, u pasua nga dukuria tjetr e grmimeve klandestine n disa zona arkeologjike. M tipike ishin grmimet natn, n afrsi t territorit t qytetit antik t Foinikes. Grmimet me skrep dhe natn, nn projektort e makinerive bujqsore, sipas burimeve t athershme, u kryen n pjesn veriore t Foinikes, ku n koht antike kishte funksionuar nj shkoll skulpture. Statuja n mermer, ose fragmente t tyre, u trafikuan m pas n shtetin fqinj, n Greqi, por disa t tjera kaluan edhe n vende t ndryshme t Europs, madje deri n SHBA.

  Nj kok statuje, ajo e Livias, mbrriti, duke u shitur dor m dor, deri n koleksionin privat t nj amerikani. Ky i fundit, duke u njohur me nj prej thirrjeve t Zyrs s Monumenteve t Butrintit, ku bhej fjal pr t dhnat e bustit t Livias, pati mirsin dhe e riktheu n vendin e origjins.

  Me prpjekjet institucionale t Institutit shqiptar t Arkeologjis, nisi bashkpunimi me struktura homologe t Greqis dhe pak vite m par u dorzuan n qytetin antik t Butrintit 6 koka statujash n mermer, t grabitura prgjat viteve ’90-91-92, pikrisht nga fondet e muzeut t Butrintit.

  Gazeta Albania
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •