Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2

Tema: Simon Rrota

 1. #1

  Simon Rrota

  Lindi ne Shkoder me 1887 ku edhe mori mesimet e para nga Kole Idromeno. Gjate viteve 1910-1915 studioi ne Akademine e Arteve te Bukura ne Milano. Krimtaria e tij perfshin kompozime, portrete, peisazhe e vizatime me karbon. Nder me te njohurat jane “Beteja e Skenderbeut” (1916), “Te pusi i fshatit”, “Porte shkodre”, etj. Ne menyre te veēante permendet per portretin e Leke Dukagjinit. Punimet e tij artistike e vendosin ate, nder piktoret me te njohur shqiptar. Vdiq me 1961.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2
  Familja ime ka patur miqesi familjare me te birin e tij (Tonin Rrota) i cili ne shtepi mbante disa piktura te te jatit. Me kujtohet qe me ka bere pershtypje njera e bere diku ne vitet 30 ku tregonte femra shkodrane ne plazhin e Shirokes. Dhe shume piktura te tjera qe ishin kaq reale sa dukeshin si fotografi. Te krijonin nje ndjesi perhumbje ne kohe qe ishte shume e pazakonte. Sa here i shikoja me fusnin ne nje realitet tjeter.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •