Close
Faqja 1 prej 18 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 341
 1. #1
  谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Anėtarėsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,085
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Prej cilės 'frike' vuani?

  Termi fobi ne fjalor:
  Frike e tepruar, irracionale prej disa objekteve, situatave, akteve ose
  ose ideve.
  Qe nga mosha e vogel frika eshte pjese integrante e jetes tone. Frika nga erresira, nga disa
  kafshe ose nga te panjohur. Sot psikiatret dhe psikologet ndajne:
  fobite e hapesires , (claustrophobie dhe agoraphobie),
  fobite sociale ?(te kesh frike te flasesh ne publik,te hash
  ne publik,te skuqesh) dhe
  fobite specifike ,qe rigrupojne gjitha frikat e perqendruara ne nje objekt ose ne nje situate unike, sic dihet frika ndaj kafsheve te vogla,merimangat, zhapiket, macet, qente, mijte,gjaku,avioniGjate shume kohe, keto frika kane bere per te qeshur.
  Por Psikiatret e kesaj kohe, i kane marre ne konsiderate keto te keqija.Shkaqet nuk jane shume te
  njohura dhe origjina e fobive eshte shume variabel. Ato munde te jene te lidhura me ngjarje
  traumatizuese te femijerise, te adoleshences ose raste frike te teje kaluara qe nuk humben me
  moshen.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nausika : 21-04-2006 mė 15:13

 2. #2
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,911
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Po fol mo plak ne gjuhen shqipe FRIK ca na flet me fjale deputetesh.

  Une skam asnji hobish.

  Aaaa po!! Friken ne kete bot ja kam vetem zotit.
  Feel the pump √

 3. #3
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  32
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga DJ-GABRIELE
  Po fol mo plak ne gjuhen shqipe FRIK ca na flet me fjale deputetesh.

  Une skam asnji hobish.

  Aaaa po!! Friken ne kete bot ja kam vetem zotit.

  Plako jo HOBI po FOBI, nejse.


  Une vallaj vetem nga vetja kam frike
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 4. #4
  Parlamenti Rinor Maska e Failed Rapper
  Anėtarėsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  33
  Postime
  253
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te flasesh mbi konceptin e fobise, i thone qe te analizosh mbi 90% ta veprimtarise njerezore, sepse ne cdo veprim qe nderrmarim, kemi nje pejse te fobise, e cila (sadopak) influencon vendimet tona. Sidoqofte, fobite me te medha dhe me gjeresisht te perhapura jane:
  Arachnofobia - frika nga araknidet (mirimangat etj)
  Agorafobia - frika nga vendet e hapura
  Acrofobia - Frika nga lartesia
  Klaustrofobia - frika nga vendet e mbyllura
  ofidifobia - frika nga gjarperinjte
  ailurofobia dhe cinofobia - Frika nga qente dhe macet
  fobia sociale eshte nje term qe perfshin brenda vetes shume dimensione. Analiza do te ishte e gjate, por shume shkurt, fobia sociale perfshin friken e perditshme me te cilen perballemi....
  .... te pakten ky eshte mendimi im
  Cdo gje qe nuk na vret na ben me te forte

 5. #5
  Larguar
  Anėtarėsuar
  08-12-2004
  Postime
  557
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Acrofobia - Frika nga lartesia....

  por se kam fobi taman sepse here pas here me mbushet mendja te shkoj lart, por pune eshte qe...me dridhen leqet
  Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e strano
  Anėtarėsuar
  07-04-2006
  Vendndodhja
  n'toke
  Mosha
  39
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kam frike nga QENT edhe Gjarperinjte.

  Me bejn zap, i kam pas frike qe i vogel prandaj akoma i kam frike.

 7. #7
  femmedecarriere Maska e Visage
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  LarG ... aty ke veriu i veriut
  Postime
  590
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ahu, lene mos te filloj listen.

  Une kam frike hijen time ti me thua fobite.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nausika : 08-05-2006 mė 18:38

 8. #8
  prof doc test di caz Maska e FIORE-DI-MAGGIO
  Anėtarėsuar
  09-02-2006
  Vendndodhja
  ne fshat
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une kam frike nga injte gjarperijte nga semundjet ne pergjithesi
  nuk e di nese hyjne ne fobi ose panik kur je ne makine kam frike se mos shtyp ndonje gje te gjalle..
  kam plot po tani s'me vijne te tjerat
  AAA CERCASI...

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Studenti 2006
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Vallahi une kam frike vetem ALLAHUN.

 10. #10
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Pjeserisht akrofobik. Jam munduar ta eleminoj, madje jam hedhur dhe me parashute por se kam eleminuar komplet. Dy hedhje te tjera me parashute, nja dy scary diving me litar ne Wonderland dhe ja ku u be

 11. #11
  femmedecarriere Maska e Visage
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  LarG ... aty ke veriu i veriut
  Postime
  590
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Pjeserisht akrofobik. Jam munduar ta eleminoj, madje jam hedhur dhe me parashute por se kam eleminuar komplet. Dy hedhje te tjera me parashute, nja dy scary diving me litar ne Wonderland dhe ja ku u be
  Me te vertete ke te drejte Darius, se edhe une e temptoj vehten, sepse dua qe mbase me del frika nese bej gjera te tilla sic thua ti, por jo, aty eshte akoma. Po prap, I love t'i bej sepse kur ke frike ajo adrenalina rushes ne vena dhe ndihesh, nuk di si ta them, gjalle, me te vertete.

 12. #12
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Klaustrofobike, po s'ekzagjeroj, s'jam si ata qe s'hypin dot as ne ashensor, vetem se po te rri ne ambient te mbyllur per kohe relativisht te gjate me merret fryma.

 13. #13
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Anėtarėsuar
  30-08-2005
  Mosha
  44
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  une kur kam qene e vogel kisha frike nga xhaxhai im
  vinte i shkreti nga larg dhe ishte me i miri nga te gjithe ..une ikja nga shtepia.
  pastaj kam frike se mos bie nga krevati
  kam frike se mos me vjedhin canten (kjo eshte dhe pak mosbesim)
  kam frike te ngelem vetem...
  kam frike nga avjoni(po s'ja them njeriut)
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 14. #14
  . Maska e nausika
  Anėtarėsuar
  26-03-2005
  Vendndodhja
  .
  Postime
  775
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime
  Une kam frike se mos me thyhen dhembet e pare. Biles sot me ngriu gjaku kur pa dashje kafshova nje cope pjepri bashke me pirunin. Mollet (pale pjeshket) e pres gjithmone me thike dhe jo duke e kafshuar. Dhembet i kam pike te dobet, dhe ideja e cenimit eshte e padurueshme (do shikoj nqs. na ndonje fobi kaq specifike )...po ma mer mendja qe po.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nausika : 08-05-2006 mė 18:40
  When in Doubt, Act Stupid!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Santana
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Vendndodhja
  Te-parku... Grupi: Tetova Clan
  Postime
  76
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une kam frike se po me rrahin ndonje dite e me bejne per 1 jave ne spital. frigohem nga merimanga shume dhe nga gjarperinjte
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nausika : 08-05-2006 mė 19:02 Arsyeja: gabime ortografike

 16. #16
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Pjeserisht akrofobik. Jam munduar ta eleminoj, madje jam hedhur dhe me parashute por se kam eleminuar komplet. Dy hedhje te tjera me parashute, nja dy scary diving me litar ne Wonderland dhe ja ku u be
  good job

  nje nga menyrat me te mira per te trajtuar fobite eshte (fatkeqsisht) perballimi me to, pra ekspozimi ndaj tyre .. ideja eshte qe duke u ekspozuar ndaj objektit/situates qe te shkakton fobine/friken, truri dhe trupi jot "meson" qe kjo frike eshte fiktive dhe asgje e keqe nuk te vjen nga ky objekt/situate frikesuese

  fjala "meson" me lart referohet shume gjerave; reagimeve psikofiziologjike te trupit ndaj ketyre shkaktareve frikesues, gje eshte dicka qe nuk behet me komande, por ndryshohet gradualisht, etj

  gjithashtu duhet permendur qe jo cdo fobi kurohet, varet nga lloji i fobise dhe personi, historia e personit etj


  Per DJ dhe ata qe akuzojne pa ditur - termi fobi eshte term klinik qe perdoret dhe ne gjuhen e perditshme, pasi i rreferohet nje lloj frike te vecante, dhe perdoret i tille ne shume gjuhe te botes, jo vetem ne shqip

 17. #17
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Une kam fobi humbjen e lap topit, my life.
  S'di c'do beja pa te... do jem si vejushe
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 08-05-2006 mė 19:51
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 18. #18
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Fobi kam qente- ato me 4 kembe, e?

 19. #19
  i/e larguar Maska e Homza
  Anėtarėsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Une kam frike baben, sidomos tashi qe ka lon ene duhanin, sguxo kush tr flasi nje fjal perpara tij. Na lvoroj ne shplaka!

 20. #20
  Perjashtuar Maska e Manci
  Anėtarėsuar
  22-01-2006
  Postime
  561
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Frikohem nga vajzat e mbara...
  æQuién ganarį la Champions? = BARĒA

Faqja 1 prej 18 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •