Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Teme super fare....bravo atij qe e hapi...

  jom shum marakli ne te tilla gjona, sidomos kto avjonet luftarak te teknologjise se fundit.

 2. #22
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Antarsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  Ta mbaroj ket teme se mesa shof paskan dal heronjt anti-Amerike ketu bashk me teknollogjin Staliniste


  Po vej foto pa i shpjeguar se cfare jan dhe pse ndodhen ne ket renditje!  #3 Sea Shadow
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga niku-nyc : 02-05-2007 m 22:36

 3. #23
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Antarsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  #2 Global Hawk
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 4. #24
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Antarsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  #1 Future Soldier
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 5. #25
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Niku posto foto dhe rri brenda temes. Leri komentet per njerin dhe per tjetrin se na e bete forumin corap me keto krefjet per nje llaf goje. Ska asnje stalinist apo antiamerikan ne kete teme. Ketu eshte Shkenca dhe Jeta si forum, jo politika nderkombetare.

  Here tjeter brenda temes te lutem

 6. #26
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  35
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 21 postime

  Dhjet aviont m t fuqishm n bot

  Koht kan ndryshuar edhe pr botn e avionve. Teknologji t reja, prfshir dhe korpuse t prbra, motor m t leht n pesh dhe sisteme t prparuara n dizajn po sjellin nj gjenerat t re gjigantsh n jet. Kur "Airbus A380" do t hyj n shrbim, do t jet avioni i dyt n bot pr nga madhsia dhe avioni m i madh pr pasagjer. I ndrtuar nga "EADS", peshon 592 mij kilogram dhe sht 72 metra i gjat. Gjersia me kraht e hapura sht 79 metra, ndrsa diametrin do ta ket 7 metra. T katr motort e tij kan 300 mij kuaj fuqi. Ka nj kapacitet maksimal prej 850 vendesh dhe kushton 275 milion dollar. Ndrtimi i "A380"-s sht vonuar nga probleme n prodhim, nj tjetr gj q kta prbindsha kan t prbashkt. Udhtimet e para komerciale pritet t fillojn n tetor, nga Singapori. Pjesa m e madhe e tyre, t vna n prdorim q n fillim t Lufts s Ftoht nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, kta titan kan luajtur nj rol t madh gjat lufts dhe veanrisht pas saj dhe n ditt tona. Shum prej tyre jan ende prototipa, por nuk sht udi q gjat s ardhmes s shpejt, ndonjri prej tyre t fluturoj edhe n qiellin shqiptar.

  1. “An-225 Cossack”

  Ky prbindsh fillimisht ishte pr ngarkesa dhe ishte ndrtuar si nj mjet transporti strategjik. Ka nj pesh prej 600 mij kilogramsh dhe nj gjatsi prej 84 metrash. Gjatsia e krahve t hapura sht 90 metra. Vetm nj sht n funksionim.

  2. “Airbus A380F”

  Ky avion i ri pasagjersh nuk sht ende n funksionim, por po bn teste fluturimi. Peshon 592 mij kilogram dhe sht 72 metra i gjat. Gjersia me kraht e hapura sht 79 metra. Ka nj kapacitet maksimal prej 850 vendesh.

  3. “KM Caspian Sea Monster” ose “Ekranoplan”

  Ky avion i pazakont rus ka fluturuar vetm disa metra mbi siprfaqen e detit dhe sht br i njohur gjat Lufts s Ftoht duke fluturuar prmbi detin Kaspik. Ishte 106 metra i gjat, ndrsa kraht i kishte t shkurtr, vetm 40 metra. Peshonte 490 mij kilogram.

  4. “An-124 Condor”

  Ky avion me katr motor, n nj far mnyre sht nj prototip pr “An-255 Cossack”. U ndrtua n Bashkimin Sovjetik pr prdorim ushtarak dhe civil. Peshonte 405006 kilogram, sht 69 metra i gjat dhe ka nj hapje krahsh prej 73 metrash.

  5. “C-5 Galaxy”

  “C-5”-a sht operativ nga Forcat Ajrore Amerikane. Peshon 382 mij kilogram dhe sht 75 metra i gjat. Hapja e krahve sht 67 metra. N fund t viteve ’60, ishte avioni m i madh q kryente fluturime t rregullta.

  6. “Boeing 777-300ER”

  I hedhur n treg n vitin 2003, “Boeing 777-300ER” peshon 351540 kilogram dhe ka nj gjatsi prej 73 metrash. Hapja e krahve shkon deri n 64 metra. Mund t mbaj 365 pasagjer, por kjo shifr shkon deri n 777 persona.

  7. “Airbus A340-600”

  “Airbus A340-600” peshon 366236 kilogram dhe sht 73 metra i gjat. Hapja e krahve shkon deri n 63 metra. Ky avion sht prezantuar n vitin ’84 si nj prmirsim i modeleve t hershme dhe ende sht nj model popullor. Mund t mbaj 266 pasagjer dhe 240 prej tyre jan n klasin ekonomik.

  8. “Boeing 747”

  Ky model ka qen nj “kal pune” ndr aviont e pasagjerve. Konfigurimi “Boeing 747” peshon 397 mij kilogram dhe sht 70 metra i gjat. Gjatsia e krahve shkon deri n 64 metra. Normalisht mban deri n 400 pasagjer. Funksionon prej ’88-s.

  9. “Airbus 330-300”

  “Airbus 330-300” sht nj avion me nj kapacitet t madh q peshon 234 mij kilogram. Gjatsin e ka 63 metra, ndrsa hapjen e krahve 60 metra. Modeli “330-300” fillimisht ka fluturuar n vitin 1992 dhe kishte nj kapacitet prej 335 personash.

  10. “Convair B-36 Peacemaker”

  “B-36”-ta peshon 186 mij kilogram dhe sht i gjat 49 metra. Hapja e krahve sht 70 metra. N fillim ka fluturuar n vitin 1949 me nj mision n mendje: shprndarjen e armve termobrthamore. Doli nga shrbimi n ‘59-n.

  TIRANA OBSERVER
  My silence doesn't mean I am gone!

 7. #27
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  flm Davius,

  fatkeqesisht kane harruar te vene te parin per nga madhesia, Hughes HK-1.

  Niku-nyc,

  Nuk duhen nenvlehtesuar mundesite teknollogjike ruse. Ata bejne me pak buje se amerikanet por jane shume te qendrueshem. Eshte fakt qe ISS mbahet gjalle vetem nga Soyuz-et.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 14:55
 2. Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 08:18
 3. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
  Nga tani_26 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 21:53
 4. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 15:10
 5. Mrekullit e Jezusit
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 16-03-2006, 18:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •