Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 52
 1. #1
  I Djatht
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713

  Poeti Havzi Nela - martir i fjals s lir

  Stafi qe denoi me varje Havzi Nelen me 10 gusht 1988


  1. Fehmi Abdiu, kryetar i gjukates se larte 1988, aktualisht kryetar e gjukates kushtetuese

  2. Agim Hoxha, kryetar i gjykates se rrethit Kukes viti 1988

  3. Nikollaq Helmi, prokuror i rrethit Kukes ne vitin 1988

  Ekzekutimi dhe procesi

  15 qershor 1988, ora 5.30 e mengjesit arrestohet ne fshatin Brekije. Ora 9 e paradites te po kesaj date dergohet ne degen e puneve te brendshme ne Kukes dhe ne oren 12 nis procesi hetimor. Perfundon hetimi me 21 qershor1988. Me 22 qershor formulohet vendimi, denim kapital Me 25 qershor ben ankim prane gjykates se larte. Me 16 korrik1988 kjo e fundit le ne fuqi vendimin e gjykates se rrethit Kukes, denim kapital. 10 gusht 1988 pas mesnate ne oren 02, ekzekutohet. Trupi i tij i varur qendron deri ne oren 11 te dates 10 gusht ku pas kesaj ore mbyllet ne magazinat e policise. Me 11 gusht ora 1 pasmesnate, trupi i pajete futet ne toke.
  Gruaja e Havzi Neles: Abdiu te varet si burri im
  Milazim Halili Kukes - Lavdija ende rron me kujtimin e Havzi Neles. Bashkeshortja e poetit disident nga Kukesi te varur me vendim gjykate ne vitit 1988, vazhdon te gelltise vuajtjen qe i ka shkaktuar ngjarja e 14 viteve me pare. Nuk eshte per hakmarrje personale por thote se ata qe dhane vendimin ndaj tij per varje duhet te zhduken te pakten nga skena politike dhe publike. Ketu gruaja qe pervec humbjes te se shoqit mban mbi shipne edhe 15 vjet burg e ka fjalen per Fehmi Abdiun, kryetarin aktual te Gjykates Kushtetuese i cili firmosi varjen e tij si kryetar i Gjykates se Larte. Nuk pelqen ti permende emrin duke e quajtur "ai_, megjithate Lavdija kerkon prere te vetmin shpagim: te varet ashtu sic vari burrin tim Havziun. Per mua ai duhet te kaloje ne ndjekje penale. Me e pakta te shkarkohet dhe kete ia kame kerkuar edhe forumeve te ndryshme thote gruaja qe fati i keq e deshi te mos kishte asnje femije me burrin e dashur.

  Kush eshte mesuesi dhe poeti Havzi Nela?

  Lindi me 24 shkurt 1934 ne fshatin Kollovoz te rrethit Kukes. Mbaroi shkollen fillore dhe te mesme ne rrethin e lindjes ne nje varferi te tejskajshme per te vazhduar me vone institutin ne Shkoder ku perjashtohet me vize te kuqe. Per here te pare fillon punen si mesues ne Plan te Bardhe te Matit, ku dhe aty perjashtohet nga mesuesia per krijime letrare "te denueshme" ne ate kohe per te vazhduar dy vjet sherbimin ushtarak. Me vone mbaron Institutin e Larte ne Shkoder me korrespondence. Punon si mesues ne Krume, Lojme, Shishtavec deri ne fillim te vitit 1967 ku transferohet ne Topojan ku nga ky vend fillon pjesa me dramatike e Havzi Neles dhe familjes se tij. Me 20 prill 1967, ne prani te mijera veteve ne Shishtavec, kundershton hapur tre tezat e dala nga pushteti i atehershem per: kolektivizimin, prishjen e xhamive dhe nderrimin e veshjeve duke thene se "Populli eshte i semure, tre gjilpera menjehere nuk e sherojne por e shkaterrojne". Qe nga ajo kohe, Havzi Nela eshte ndjekur dhe persekutuar nga sigurimi i shtetit, pushteti popullor i asaj kohe qe shoqerohet me nje serial dosjesh voluminoze per 30 vjet me radhe duke nderruar pothuajse te gjitha burgjet e vendit ku gjithnje e me shume i shtuan urrejtjen dhe forcen e kundershtise ndaj diktatures, deri me 10 gusht 1988 ku denohet me varje ne mes te qytetit te Kukesit. Vendimi per ekzekutimin me varje te Havzi Neles eshte marre nga gjykata e rrethit Kukes ku me pas eshte pasuar nga gjykata e larte me kryetar Fehmi Abdiun dhe me vule perfundimtare nga Kryetari i Presidiumit te Kuvendit Popullor Ramiz Alia.

  DOSJA E ZEZE

  Dosjet 13532/1 dhe 13532/A, te cilave iu referuam, kur i hap te duket se brenda tyre fillon te levize lemshi i gjarperinjve. Dosje tmerri, vdekje. Me 24.6.1988 fillon gjyqi i trete i Havzi Neles. Kete here hetimi ka qene teper i shkurter, vetem 7 dite. Perse ky nxitim kur njerezit qendronin ne hetuesi deri ne 2 vjet?

  Ne faqen 2 te dosjes 13532/A "Per ceshtjen penale 60", gjyqtari Agim Hoxha shkruan dy dite para gjykimit se "duke pare ceshtjen ne kompleks, interesin e partise ne rreth si dhe perhapjen e veprimtarise armiqesore ne rrethin e Kukesit, duhet te jepet denim kapital. Qe t'i sherbehet me mire parandalimit te veprimtarise armiqesore ne rreth, duhet t'i jepet si menyre ekzekutimi: vendimi me vdekje e varje, ku mund te ekspozohet i denuari.

  Probleme organizative te gjykimit: Ceshtja do te gjykohet ne sallen e gjykates, pasi nuk ka interes te behet para popullit ne Topojan. i pandehuri, si armik i betuar, mund te agjitoje edhe ne gjyq".

  Dosja 13532/A Gjyqtari  Agim Hoxha

  Pas pretences se prokurorit Nikollaq Helmi ku kerkohet varje ne litar, i pyetur se c'ka per te thene, ai pergjigjet shkurt: Nuk kerkoj asgje nga gjykata, pretenca e prokurorit te zbatohet". Nderkohe te njejtin vendim kishte dhene edhe gjykata e shkalles se larte qe dretohej nga Fehmi Abdiu, pas apelimit ne kete gjykate nga Havzi Nela.

  Ora 02 e dates 10 gusht 1988, ishte ora e tmerrshme qe ndali zemren e Havzi Neles. Deri ne oren 11.00 te 10 gushtit 1988 qendroi i varur ne sheshin prane agjensise se autobuzeve ku do te mbetej ne mendjen e njerezve si monument, simbol e kushtrim ne dy vitet qe pasojne ne ate zgjim madheshtor mbare popullore per te cilin 30 vjet me radhe e enderroi, luftoi martiri i demokracise Havzi Nela.

  "Thoni: Desh kerkoi lirine

  Si skifter ne fluturim

  Provoi prangat, t'erret qeline,

  Per te mjeret leshoi kushtrim".

  Nderkohe pas viteve '90-te ne nje kujtese jo te larget nga vdekja e poetit disident Havzi Nela, figura e tij si poet, mesues, hero i kundershtise ndaj diktatures komuniste dhe idealeve per demokraci, iu dha shkolles se pergjithshme te qytetit emri i tij dhe u cilesua martir i demokracise. Nje merite te pazevendesueshme per kontributin e dhene ne lartesimin e merituar te Havzi Neles ka dhene studiuesi dhe shkrimtari kuksian Petrit Palushi, i cili me nje pune te palodhur nxori ne drite dosjet e zeza me fakte tronditese te persekutimit mesjetare te heroit dhe familjes se tij. Duke mbledhur me kujdes nga njerezit e familjes Nela krijimet, poezite dhe deshmi nga vete autori, Petrit Palushi i ka permblrdhur ne botimin me titull "pa nje dite lumnie",-te Havzi Neles qe eshte ribotuar ne shtator 2000 me fakte dhe deshmi te reja.  Drejtesia shqiptare ne duart e xhelatit

  "Gjaku me gjak nuk lahet, pasi behet nje pellg gjaku. Drejtesia eshte ajo qe duhet te vendose",- shprehet per "Koha Jone" bashkeshortja e Havzi Neles, Lavdija, moter e vetme e pese vellezerve dhe qe mban mbi supe 15 vjet burg dhe internim. "Une kam jetuar dhe vazhdoj te jetoj ne cdo kohe, ne cdo cast me Havziun, shokun tim te jetes, te idealeve. Them keshtu sepse nga ai une mora nje diplome qe nuk mund ta merrje edhe po te mbaroje cdo universitet ne Shqiperi. Ajo cfare me mundon se tepermi eshte se Havziut vazhdon t'i behet denimi edhe pas vdekjes per faktin se drejtesia shqiptare ka rene ne dore te atij qe firmosi ne vitin 1988 per varjen e Havzi Neles dhe qe nuk ma ze goja t'ja artikuloj emrin. Kucedra nuk ngopet asnjehere dhe ushqimi i vetem per te eshte gjaku. Duhet te dale menjehere ne banken e te akuzuarve, te marre vendimin me varje ashtu si Havziu denim te cilin ai ia dha pa hezitim. Na nxiu jeten, me shemtoi bukurine, me mori rinine, me shoi enderren e nje nene per te patur nje femije. Eh.., mos u gezofte asnjehere me djale apo me vajze. Kur ia shoh surratin ne ekranet e TV-ve dhe per fat te keq keto kohet e fundit ka qene shpesh here ne fokusin e kamerave pasi i duket vetja se akoma e ka shpaten e mprehte, me trazon shpirtin, lendon plagen dhe me ben te mendoj se nje dite duhet te jem perballe me te per t'i treguar vendin qe meriton, qe njehere e mire te shpetoje drejtesia nga xhelati, nenat nga hakmarrja brezi nga urrejtja. Per kete une kam kerkuar disa here ne emer te forumit te gruas demokratike si dhe seksionit te PD-se per shkarkimin e tij nga detyra per hir te progresit dhe te se drejtes dhe mbrojtjes ligjore".

  E nderkohe qe me 10 gusht 2002 mbushen 14 vjet nga koa kur eshte varur poeti dhe mesuesi disident Havzi Nela qe per kuksianet eshte gjithmone e fresket ne kujtese ngjarja e rralle mesjetare, po kaq te fresket mbeten edhe autoret e ketij krimi makabre urdheruar dhe ekzekutuar nga piramida ne kalbezim e diktatures komuniste.

  Koha Jone 2001 All Rights reserved
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 2. #2
  Zog Shqiponje Maska e Iceberg
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Larg Atdheut
  Mosha
  52
  Postime
  212

  Ekzekutori i Havzi Neles mashtron publikun

  Per anetaret e forumit po them dy fjale se kush eshte Havzi Nela per te cilin Fehmi Abdiu ne intervisten e meposhtme mashtron opinionin publik.
  Martiri Havzi Nela eshte i varuri i fundit ne Evropen Lindore per bindje politike. Ai eshte ekzekutuar me 10 Gusht te vitit 1988 ne qytetin e Kukesit. Nje nga ekzekutoret qe ka firmosur denimin me vdekje eshte edhe Kryetari i Gjykates Kushtetuese hiresia e tij Fehmi Abdiu. Gjaku i Havzi Neles akuzon ekzekutoret jo per hakmarrje politike po per faktin e vetem se ai eshte denuar ne kundershtim me kodin penal dhe ligjin e asaj kohe. Pra Havzi Nela eshte denuar me vdekje ne litar jo pse ai ishte kriminel dhe terrorist sic perpiqet te mashtroje Abdiu por me vrasjen e tij ata perpiqeshin te sfumonin cdo perpjekje per shembjen e rregjimit diktatorial duke qene se era e ndryshimeve kishte filluar ne Evropen Lindore. Bashkevuajtesit e Havzi Neles si Visar Zhiti dhe Pjeter Arbnori e dine fare mire se kush qene ai.

  Abdiu: Na sulmojne se nuk durojne cekan mbi koke
  Z. Abdiu. Dikur keni deklaruar se ne vitin 1992 vete kryetari aktual i PD, Sali Berisha, ju ka propozuar per anetar te Gjykates Kushtetuese. Si eshte e verteta e ketij propozimi dhe pse nuk keni pranuar?

  E vertete eshte qe ne vitin '92 kur eshte krijuar Gjykata Kushtetuese e Shqiperise, nder kandidaturat qe jane paraqitur nga PD, qe ishte dhe parti ne pushtet, eshte paraqitur dhe emri im si kandidature. Paraprakisht kam konstatuar ne ate kohe, predispozicionin apo gadishmerine e partise ne pushtet per te aktivizuar edhe juriste te opozites edhe mbase kjo mund te kete qene edhe arsyeja qe u mendua se edhe une mund te isha nje nga anetaret e Gjykates Kushtetuese. Kete kerkese une personalisht e kam pritur mire, megjithese isha deputet dhe meqenese kisha vene re se kisha deshire per t'iu rikthyer profesionit tim, me nxiti qe ta mbeshtesja kete kerkese, pra te isha dakort. Por pas shume diskutimesh dhe debatesh ne grupin parlamnetar te Partise Socialiste nuk ishte dakort qe une te behesha nje nga anetaret e Gjykates Kushtetuese. Ky qe edhe konkluzioni dhe pergjigjja qe une i imponuar i dhashe propozimit qe me ishte bere. Pra per pasoje ne ate kohe nuk u pranua ky propozim nga grupi parlamentar i PS dhe nga une vete.

  Nderkohe qe akuzoheni nga lideri i Partise Demokratike per "ekzekutimin" e nje disidenti. Si mund te mbroheni?

  E verteta rreth ketij problemi, pas shume vitesh per te cilin une jam akuzuar, duhet te qartesohet. Vite me pare une nuk i kam kushtuar shume vemendje ketyre deklaratave. Qe nga viti 1991, pra kur kam kandiduar per deputete, shpesh nga qarqe te caktuara te kundershtareve politike eshte ngritur ky problem. Por cila ne fakt eshte e verteta? Nuk eshte e vertete absolutisht ajo qe eshte thene nga shtypi, qe une kam qene kryetar i Gjykates se Kukesit, e qe kam gjykuar kete ceshtje. Hazbi Nela eshte deklaruar fajtor nga Gjykata e Kukesit me vendim numer 59, date 24.6.'88 dhe eshte denuar me vdekje. Ka marre kete denim per tradheti ndaj atdheut, ne formen e arratisjes jashte shtetit, per krimin e terrorit dhe per armembajtje pa leje ne baze te neneve 47 germa c dhe 11, 15 pika e pare te Kodit Penal te asaj kohe. Kjo ceshtje ka ardhur ne Gjykaten e Larte ku une isha anetar i kesaj gjykate. Ne kolegjin penal te gjykates se larte, kjo ceshtje eshte shqyrtuar dhe eshte lene ne fuqi vendimi. Ne kolegjin penal pervec meje kane marre pjese si anetar z. Vili Robo, znj.Fatmira Laskaj dhe vendimi eshte lene ne fuqi, pasi eshte konstatuar se ai i kishte kryer veprat per te cilaj akuzohej. Pra dua te theksoj edhe njehere se akuza kryesore per te cilen ai u denua me vdekje ishte krimi i rende i terrorit. Pas kesaj kjo ceshtje ka shkuar ne Presidiumin e Kuvendit Popullo, dhe pasi eshte debatuar gjate per kete ceshtje, i eshte refuzuar kerkesa per faljen e jetes. Kjo eshte e gjithe e verteta per Havzi Nelajn per te cilin shume here mjaft politikane nga PD me kryetarin e tyre ne balle me kane pergojuar pa asnje shkak.

  Them se ai eshte gjykuar ne baze te ligjit te kohes nga gjykatat kompetente, eshte hetuar nga hetuesia e asaj kohe, eshte akuzuar nga prokuroria e Kukesit eshte pare me vemendje ceshtja e tij nga Gjykata e Larte konform rregullave proceduriale. Dhe per kete e verteta duhet njohur si eshte dhe jo si u intereson disave per sulmet e tyre ndaj meje per motive krejtesisht politike.

  Ka pak kohe qe flitet nga krahe te ndryshem te politikes per shkrirjen, apo zvogelimin e kompetencave te Gjykates Kushtetuese. Ju si kryetar i kesaj gjykate si do ta komentoni kete "deshire" te politikes?

  Une nuk deshiroj te merrem shume me deshirat e politikes apo politikaneve te vecante, pasi jam i sigurte qe as deshire e politikes nuk mund te jete. Cilat jane opinionet e mia rreth tezes apo hipotezes per kufizimin e kompetencave te Gjykates Kushtetuese. Dua te theksoj se kompetencat e Gjykates Kushtetuese nuk i ka percaktuar kjo gjykate, nuk i ka percaktuar as ligji per Gjykaten Kushtetuese qe eshte miratuar nga Kuvendi. Kompetencat e Gjykates Kushtetuese jane percaktuar rigorozisht nga Kushtetuta. Pra kur eshte miratuar kushtetuta, kompetencat e saj jane pare e jane kontrolluar nga te gjithe, pra ato jane kompetenca te shprehuara rigorozisht duke menduar se ishin perpara nje konceptimi shume bashkekohor per nje Gjykate Kushtetuese qe te ishte e zonja per te kontrolluar balancuar, e zbutur pushtetet e tjera gjate kontrollit kushtetues mbi ta. Se dyti procedurat jane te zberthyera, ne ligjin per Gjykaten Kushtetuese ku jane trajtuar me hollesi, proceduarat qe ndjek Gjykata Kushtetuese gjate zhvillimit te ceshtjeve qe kane te bejne me kompetencat e saj. Per kete te fundit une dua te theksoj nje fakt qe nuk eshte bere shume publik: ligji per Gjykaten Kushtetuese eshte i pari dhe mbase i fundit, qe gjate legjislatures se kaluar eshte miratuar me konsesusin e 105 deputeteve qe ka pasur Kuvendi diten qe eshte miratuar ky ligj. Eshte miratuar me votat e te majteve dhe te djathteve. Dhe kjo ka te beje me proceduart shume transparente qe u ndoqen gjate kohes se pergatitjes se projektligjit te Gjykates Kushtetuese. Ai projekt eshte perpunuar nen kontrollin, vezhgimin dhe kujdesin e keshillit te Venecias, eshte administruar profesionalizmi i shume specialisteve kushtetues dhe pastaj pasi eshte pergatitur dhe i eshte dorezuar opozites. Verejtjet dhe sugjerimet e tyre, shumica jane te pasqyruara ne ligj. Mund te them se eshte nje nga ligjet me te mira ne Shqiperi, pa patur ndonje paragjykim ose pasion. Ne koncept te pretendosh per te pare nje ligj ose nje tjeter, nuk ka asgje te keqe, sic kane pretenduar personalitete te vecanta. Por gjithmone pretendimet per te ripare ligjet duhet te nisen nga synime konkrete shume domethenese, per te synuar nje ligj me te mire nga ai qe eshte. Une per fat te keq kete tendence nuk e ve re tek ata qe kane bere nje propozim si ky. Me sa kam kuptuar qe te gjithe kane mllef per institucionin, per gjykaten, per kompetencat e saj, per procedurat qe zbaton dhe ngaterrojne kompetencat qe ia ka dhene kushtetuta me ato qe ka ligji p`r Gjykaten Kushtetuese, duke synuar qe qofte nepermjet revizionimit te ligjit, qe eshte me i kollajte se amendimi i Kushtetutes, te revizionojne te rikompozojne apo deri dhe te shkrijne Gjykaten Kushtetuese. Tendencat e sotme apo teorite per shkrirjen e Gjykates Kushtetuese me ngjajne me teorite e 60-70 vjeteve me pare kur ne Gjermani u shkri Gjykata Kushtetuese. Por ky veprim i Hitlerit, mbahet nga gjermanet si nje njolle e zeze e historise se saj. Keto qendrime me kujtojne edhe nje fakt tjeter qe vjen po nga Gjermania. Para 30-35 vjetesh pas nje vendimi te Gjykates kushtetuese nje nga deputetet eshte ngritur e ka thene: "te mos lejojme tete horra te marrin neper kembe politiken gjermane". Nuk dua te besoj se ne jemi 35 apo 60 vjet prapa.

  Une mendoj se koha flet kunder ketij koncepti. Ne te gjithe Europen, ne dhjetevjecaret e fundit eshte vene re tendenca te krijimit te Gjykatave Kushtetuese, te vleresimeve maksimale qe jane dhene per keto institucione nga personalitetet kryesore te vendeve te tyre dhe organizmat nderkombetare. Kjo fryme dhe kjo ide duhet te ishte dhe duhet te egzistoje edhe ne Shqiperi.

  Fakti shume domethenes i punes te kesaj gjykate, eshte se nga njeri vit ne tjetrin, puna e saj eshte 13-fishuar krahasuar me vitin e themelimit te saj. Fakti qe vetem pas Kushtetutes se re, kjo gjykate ka shfuqizuar ne 15 raste, 15 ligje te ndryshme dhe dispozita te tyre te vecanta si antikushtetues, deshmon per kete. Fakti qe kjo gjykate gjate kontrolleve per proces te parregullt ligjor qe ka bere mbi veprimtarite e gjykatave te ndryshme ka shfuqizuar dhjetera e dhjetera vendime antikushtetuese, deshmon per kete. Fakti qe para kushtetutes dhe pas kushtetutes ka shfuqizuar akte normative te keshillit te ministrave, deshmon per kete. Pa qene nevoja per te hyre ne hollesira per keto probleme, une them qe e ardhmja dhe perspektiva eshte qe ky lloj kontrolli te jete faktori kryesor i stabilizimit ne vend dhe do te vije dita qe rreth ketij institucioni, rreth ketyre problemeve, shume prej te cilave nuk i kam permendur, njerezit do te kthejne koken per ta respektuar me shume se sot, kete institucion qe disa kerkojne ta fshine nga faqja e dheut.

  Pavaresisht kesaj qe thate, Meidani, e gjithe opozita dhe nje pjese e maxhorances, sulmojne Gjykaten Kushtetuese, pas dy vendimeve te saj per ceshtjen "Rakipi"...?

  Aq me keq. Te arrish ne perfundime per te suprimuar, per shkrire, per te rikompozuar, per te ndryshuar ligje apo dhe Kushtetuten nisur nga fakti se te kane pelqyer ose jo nje vendime apo dy apo tre, pra nga interesa te castit dhe interesa qe jane shoqeruar me emocione shume te medha, aq me keq me duket nje gabim shume i rende. Une ne koncept ashtu si cdo jurist tjeter as nuk kam qene dhe as nuk jam kunder per te rikontrolluar, praktikat e institucioneve, per t'i pare, per t'i vezhguar ata dhe veprimtarite e tyre. Por fakti qe ky problem ka lindur krejt papritur dhe krejt pa u menduar mire, vetem si rrjedhoje e qendrimeve te vecanta qe kane personalitete te vecanta per keto vendime konkrete, deshmon per njeanshmerine, subjektivizmin, per qendrime te tyre personale.

  Rrezikohet parlamentarazmi, eshte deklarata me e fundit pas vendimit te Gjykates qe ju drejtoni, njekohesisht sot Dokle jep doreheqjen. Si do ta komentni?

  Une nuk dua te beje shume koment pasi kjo pyetje eshte me shume e lidhur me politiken. Une them se parlamentarizmi sigurohet edhe nepermjet kontrollit kushtetues. Eshte kjo e fundit nje faktor i rendesishem qe i ben jehone parlamentarizmit te vertete. Nese duam parlamentarizem me arbitratrite te pakontrolluar, atehere nuk do te flasim per demokraci te vertete. Megjithate une do t'i shmangem kesaj pyetje ashtu si nuk dua te diskutoj per doreheqjen e z. Dokle. Eshte nje problem i tij, megjithese sipas mendimit tim nuk ka asnje shkak te perligjur per te dhene doreheqje. Nuk jam ne gjendje te di te verteten qe mendon z. Dokle.

  Pas vendimit te dyte per ceshtjen "Rakipi" a keni pasur kontakte me Meidanin, Doklen, Nanon, apo Berishen?

  Me asnjerin prej ketyre personaliteteve nuk kam pasur kontakte dhe nuk kam pse te kem ndonje predispozicion per te kontaktuar, ashtu dhe nuk ka pse t'u fshihem takimve zyrtare nese me lipset nevoja, por jo per te me treguar se cfare hataje ka bere Gjykata Kushtetuese.

  Dokle nuk ju ka kerkuar asnje takim?

  Ju siguroj qe as nuk me ka kerkuar as i kam kerkuar takim.

  Intervistoi E.A


  Shqiperi moj e mjera Shqiperi
  Kush te ka qite me krye ne hi
  Shqiperi te qofsha fale, te kam Nene e me ke djale

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Poeti Havzi Nela

  rd
  --

  Ftes pr t vajtur n Shqiprin e Havzi Nels


  Besim MUHADRI


  Jetshkrim


  Poeti kryengrits, nga Kollovozi i Kuksit, Havzi Nela (1934 - 1988), ishte njri nga ata q s`u pajtua asnjher me t keqen, q solli dhe po e sillte vazhdimisht regjimi komunist n Shqipri gjat viteve t sundimit t tij(1945-1990) Kt t keqe ai e kishte vrejtur q hert. I lindur n Kollovoz t Kuksit, n kt fshat t humbur t Shqipris s "Veriut", atje afr "qytetit verior" t Kuksit, Havzi Nela, poeti i ardhshm, q hert u ballafaqua me vuajtjet dhe padrejtsit, t cilat u mundua t'i sfidonte n forma t ndryshme. Pasi q kishte kryer Shkolln Pedagogjike n Shkodr, ai fillon punn n rrethin e Matit, por u bn shkak disa vjersha q iu gjetn, t cilat si duket ishin t "paplqyera" pr pushtetin dhe pushtetart e asaj kohe dhe pushohet nga puna. Pasioni i t shkruarit poezi nuk shuhet te djaloshi, i cili vazhdon t shkruaj vazhdimisht n formn e tij, pasion ky q prswri bhet shkaktar i prjashtimit t tij nga Universiteti, ku kishte filluar t ndiqte studimet e larta. N kt koh qi punon msues n Has dhe Lum, por njkohsisht vazhdon studimet me korespondenc.


  Pasionit t t shkruarit poezi i pagoi "harain"


  T shkruarit poezi te Havzi Nela ishte br tani nj pasion i pashuar, ndonse pr kt vazhdimisht ai po paguante nj "hara" t madh. sht fundi i viteve gjashtdhjet, kur n Shqipri po bheshin "reforma" t mdha, t cilat populli me dhimbje po i prjetonte. sht koha kur jo rrall njerzit nuk pajtoheshin me ato q po ndodhnin. Kolektivizimi i prgjithshm i vendit, mbyllja e institucioneve fetare, ndrrimi i veshjes dhe luhatja nga traditat vendore dhe emitimi i nj ideologjie t huaj dhe shkatrruese pr vendin dhe kombin mbar, jan ato me t cilat nuk pajtohet dot msuesi dhe poeti Havzi Nela. N shenj mospajtimi me at q po ndodhte me vendin e tij, ku diktatura komuniste, si nj hijen e prshfaqur vdekjeje po gllabronte shpirtin e tij. Me zemr dhe shpirt t vrar, m 27 prill t vitit 1967, ai vendos t braktis vendin. Po ku t shkoj? Vendos t kaloj kufirin dhe "zbret" n Kosovn e shkallmuar nga nj diktatur tjetr, madje edhe m shfarosse. Poeti po e braktiste atdheun me zemr t plagosur, t ciln breng e shpreh prmes dy vargjeve t shkruara, t cilat i l peng pran piramids kufitare.


  Mbytja me vetmi vrasse dhe varja trishtuese n mes t qytetit


  Por, ikja nga atdheu dhe kalimi ilegalisht n Kosov, qe nj tjetr fatalizm, nj tjetr mallkim pr poetin dhe msuesin Havzi Nela, sepse at e kthejn srish n atdhe, ku tani e pritnin pesmbdhjet vite n burgun e Spait, t njohur pr temerret e tij, por edhe n burgjet dhe kampet e tjera t asaj kohe, ku ridnohet pr shkak t qndrimit t "pandreqshm" t tij. Por, edhe dalja nga burgu, m 1986 dhe internimi dhjetmuajsh n malet e Arrnit, nuk solln ndonj knaqsi pr poetin dhe msuesin e paprmirsuar pr pushtetin komunist q po jepte grahmn e fundit, sepse aty ai mbytet n nj vetmi vrasse. Pa kaluar as dy vjet, vjen nj ast q trishtoi zemrat dhe shpirtrat e atyre q e duan jetn. Vjen nj ast q trandi shpresat se mund t ndodhte dika e rndsishme n shtetin e lodhur e t nemitur nga diktatura pesdhjetvjeare komuniste. sht koha kur duke mos u ngopur me t gjitha ato vuajtje, me t gjitha ato tortura ndaj tij, pushteti jep urdhr pr t varur poetin. sht ky nj urdhr makabr, ashtu si ishte vet sistemi dhe njerzit q e udhhiqin at. Dhe varja ndodhte, jo m larg se n vitin 1988, atje n qendr t "qytetit verior" t Kuksit. Vetm dy vjet para se t binte regjimi i egr komunist. Ishte nj akturdhr pr varje, pr t trishtuar t vrtetn q kishte marr udhn e daljes n drit pas gjith asaj errsire t tmerrshme q kishte gllabruar e trishtuar vendin pr pesdhjet vite me radh. Atje, n qendr t qytetit verior t Kuksit, po varej poeti, simboli i fjals s lir dhe i dashuris s pashuar, lufttar pr nj liri t ndrruar. Dhe " ai, m sa duket, pasi kishte humbur do shpres se do t mund t jetonte, po ndrronte jet, duke prswritur vetmvete katr vargje q po i fisnikronin pr her t fundit shpirtin e tij t lodhur, q po sosej nga asti n ast", do t shkruaj studiuesi letrar, kuksiani Petrit Palushi, duke cituar katr vargjet e poetit, n t cilat shprfaqet parandjenja e nj akti t till makabr, por jo t vetm n historin e diktaturs komuniste n Shqipri:


  Kur t pyesni :"Ku e ka vorrin?"

  Kur t`krkoni me e gjet,

  Thoni:"Ai e urreu mizorin"

  Thoni:"Dheu s`ka me e tret".


  Dhe sht ky nj mesazh pr nj vdekje t parandier nga poeti q po prjetonte diktaturn dhe t kqijat e saj, t cilat ia shkaktonin njerzit q i shrbenin me aq prkushtim ksaj katrahure kombtare: Poeti e kishte ndier nj akt t till, sepse nuk priste ndonj t mir pas t gjitha atyre vuajtjeve t shkaktuara me dekada t tra mbi t, mbi at shpirt q nuk bindej dot t thyhej. Dhe sht pikrisht kjo pathyeshmri q atij i shkakton vdekjen e dhimbshme, aspak t natyrshme, ashtu me varje n mes t qytetit, pr t trishtuar dhe frikur shpirtrat e tjer, m'u n kaprcyell t shekullit njzet. Poeti qndron i varur atje n mes t qytetit, ndrsa njerzit e shikojn dhe nuk guxojn ta thon asnj fjal, por ashtu n heshtje shprehin pikllimin dhe habin e vogl se si kishte ngjar. Poeti, ashtu i varur, valvitej n shtylln e vdekjes, por n at kalvar vdekjeje qndronte pathyeshmria deri n amshim, prball qyqarllkut t pushtetarve dhe "komisarve" t errsirs mesjetare q ua kishte pushtuar shpirtrat.


  Poezia q buronte thell nga shpirti i sfilitur i poetit t persekutuar


  "T gjitha kto q i shkrova deri ktu, me vjet t tana kan qndrue n tru dhe duke i prswritur me vetveten, me kok nn jorgan, ose n vende ku isha ma i vetmuem, kam mund me i ruejt n kujes. Gati gjysma jan krijue me mend, pa prdor laps dhe jan rimue me an t gishtave". Jan kto fjalt e poetit Havzi Nela, q t tregojn m s miri kushtet dhe rrethanant e krijimit t poezis s tij, e cila buronte thell nga shpirti i sfilitur i tij. sht forma dhe metoda e t shkruarit poezi burgu, npr t cilat prplaset frymzimi i poetit Nela, q ndrydhej e trishtohej n prplasje kohe. Me vite t tra vazhdoi ky ankth, kjo metod e t shkruarit. Laboratori poetik i Havzi Nels ishte qelia dhe errsira e saj q ndriohej nga farfuritjet e vargjeve q ndrydheshin e shtrydheshin n mendjen e tij. Ishte vetmia dhe jorgani q mbulonte kokn e poetit kur prswriste ato pr t mos i harruar. Kjo ishte nj metod e imponuar nga kushtet e nj burgu t rnd, t paparamenduar nga mendja e njeriut. sht nj metod dhe form krijimi, pr t ciln duhet folur e shkruar m gjat. Kshtu krijuan edhe poet t tjer t Shqipris s asaj kohe si Visar Zhiti, Jorgo Blaci etj., t cilt provuan burgjet dhe "fajtor" pr kt ishte pikrisht poezia q ata shkruanin dhe letrsia q kultivonin, n t ciln rrug ishin nisur dhe s`ktheheshin dot prej saj.

  "N kto dit q mora guximin t`hedhja n letr, sigurisht q jam nxitue dhe pr ma tepr duke hedh syt sa majtas - djathtas se mos kam trhequr vmendjen e shokve q i kam fare pran". sht edhe nj tjetr anakronizm. Poeti shkruan nxitueshem dhe frikohet nga "shokt" se mos trhiqte vmendjen e tyre. Athua pse e gjith kjo frik. Athua pse i gjith ky nxitim. Pse kaq shum frik e nxitim prnjhersh nga vshtrimi dhe "zbulimi" nga shokt. Poeti ngutej pr dika dhe kishte frik se nuk do ta kryente punn e tij t nisur tash e njzet vite, pun e nisur dhe e fshehur brenda vetvets n mendje, duke e prswritur pr t mos harruar. E tani kishte frik nga shokt q mos ta vrenin q ta dnonconin, sepse prap mund t binte n burg. Vargjet e ruajtura n vetvete pr njzet vite, burgjeve dhe qelive ai dshiron t`i hedh n letr, n fletore, q nj dit t`i qes n drit. I shkruan ashtu pa respektuar dot gjuhn letrare, sepse pr nj gj t till nuk ka koh poeti, sepse "u lodha s mbajtuni n mendje", do t thoshte ai n fletoren e tij t par.


  Trishtimi nga mungesa e liris


  N librthin "Asnj ast lumnije" t Havzi Nels, t prgatitur e t redaktuar nga studiuesi Petrit Palushi, lexuesi ka para vetes vetm nj tufz poezish, nga t gjitha ato q kishte shkruar e q i kishte ruajtur plot sakrific n vetvete. Jan gjithsej nntmbdhjet krijime q prbjn nj librth dhe nj shtegtim letrar t poetit Havzi Nela n tehun e jets e t vdekjes, q luftojn pr ta mundur njra-tjetrn. E till sht edhe poezia "Kur t vdes", nj poezi me nj titull ndjellakeq, por real. Poeti ktu e ndien vdekjen "para kohe", ndonse nj gj e till i rrinte pran:


  Kur t msoni se kam vdek,

  Kur t thoni:"Ndjes past!"

  A e dini se far kam hjek

  Un, poeti zemrzjarrt ?


  sht nj poezi e tra e mbshtjell me realitetin fiktiv q kishte shoqruar poetin gjat gjith kohs. Nj poezi q transmeton mesazhin poetik dhe jetsor t poetit q e deshi lirin, q e deshi jetn, q deshi dritn dhe stinn m t bukur t jets, por q kurr s`i prjetoi vet.


  Thoni: Drit ai krkoi,

  E vet drit nuk pa me sy

  Thoni: "Pr njerzin kndoi,

  E pr vete mbajti zi".


  Jan kto vargje dhe t tjerat q shprehin m s miri angazhimin njerzor t poetit q dergjej burgjeve plot vetmi dhe tortur, t poetit q kishte frik nga "shokt" kur hidhte n letr vargjet e ruajtura n mendje. Poetit q provoi prangat dhe errsirn e qelive, duke lshuar kushtrimin pr t mjert, nga t cilt dronte se edhe varrin do t kishin frik t`ia preknin e t`ia vinin ndonj lule.

  Havzi Nela, q vuante nga mungesa e liris jo vetm krijuese, nuk trembej dot nga vdekja pr kt liri. Ai nuk kishte shpirt robi q t bindej pr gjithka. Nuk duronte fjalt poshtruese, fjalt fyese, t cilat mund t binin m tepr se mallkim. Kt qndrim poeti e shpreh n mse nj poezi. Prandaj, kt mesazh ka edhe poezia "O liri, o vdekje", apo edhe poezia "Ma mir le t`i mbylli syt", n t cilat mospajtimi me fyerjen, poshtrimin, jan qndrime t prera t poetit q m par pranonte t thonin njerzia se vdiq, por shkoi me nder, se i rrzuem (kuptooshtruar) prgjithmon. Kto vargje poeti i sajon n burgun e Burrelit m 1977, n ato momente kur prballej me torturat dhe poshtrimin q i bnin gardiant dhe komesart e diktaturs.

  Kur lxon poezit e burgut t poetit Havzi Nela t kap trishtimi, nj trishtim q t trondit. Aty do t prballesh me nj realitet q kishte ndodhur, me nj prjetim t drejtprdrejt. Ndryshe nga poezia e burgut e Visar Zhitit, e cila sht nj poezi q e ndien burgun dhe peshn e rnd e t tmerrshme t tij, por q shprehshmria e saj sht ndryshe, pa urrrejtje, n poezin e Havzi Nels ka m tepr urrejtje, m tepr mosdurim, m tepr drejtprdrejtshmri dhe kacafytje me realitetin brutal t jets:


  Jo or jo, njzet vjet burg nuk u mjaftuen,

  S`u ngopn ushunjzat, xhelatt mendjemarr,

  M ndoqn kamba-kambs, lakun m`a shtrnguen

  M ndoqn gjith jetn, pse jo deri n varr

  (Nuse m dhan robnin)


  Kjo poezi shpreh brengn e poetit pr at q ekzekutort i dhuruan atij, duke e ln fillikat vetm, duke e sterilizuar dhe duke e ln edhe pa fmij. Kto vargje poeti i shpalos n Arrn, ku pushteti e kishte drguar pr ta mbytur me vetmi, por q s`mund ta thyente dot:


  M`hoqn prgjithmon t shtrenjtn, lirin,

  M`i hoqn t gjitha, kot kam mbetur gjall.

  Shtpin m`a rrnuen, nuse m dhan robnin,

  M lan pa vajz e djal, m lan t qaj me mall.

  (Nuse m dhan robnin)


  Ndonse i mbytur vetmi dhe vuajtje t shumta shpirtrore e fizike, poeti, megjithat jeton me t mirat, jeton me pathyeshmrin e tij, e cila si shihet i jep nj troh ngushllim, sa pr t mos thn "nj troh dshprim t prmbajtur". Liria tek ai ndihet vetm ather kur e kujton vendlindjen, kur e kujton t kaluarn e lavdishme t vendlindjes. Duke i knduar vendlindjes, n mes kngs dhe vajit dshprues, poeti mundohet t shpraz vrullin dhe flakn e ndezur t krenaris q i ngjall qndresa dhe pathyeshmria npr shekuj e vendlindjes dhe njerzve t saj, tashm t katandisur keq. Jan ato vende, ata emra t vendlindjes, si Kalaja e Dods, Luma plak, Gjallica dhe t gjith ata shkrepa e male, ato lugina e gryka, ku npr koh u zhvilluan beteja kundr pushtuesve n ato luftra pr identitet e integritet kombtar e njerzor, t cilat poetit n mes errsirs s qelis, burgjeve t Spait, Rrshenit, Burrelit, humbtirave t Arrnit etj, i ngjallin nj dika t bukur, nj dika t dinjitetshme, si sht liria, pr t cilat poeti prdor metaforat m t bukura, m t zgjedhura:


  "Flamuj t`gjall n lufta t`rrepta,

  Hijerand, simbol lirie !"


  Jan kto malet dhe shkrepat e vendlindjes s poetit, t cilat t kujtojn vargjet e Naim Frashrit q i thurte atje larg n mrgim me at shpirtin e mrguar. Po athere ishte nj tjetr koh, koh e pushtimit, ndrsa poeti i kndonte t gjitha atyre, duke hymnizuar malet e kodrat, ukat etj., por tani n kohn e Havzi Nels, cila koh ishte q ai t mallngjehej aq shum. Kjo ishte nj anakronizm i llojit t vet, q sht shpjeguar sa her. Poezia e poetit bhet m e fuqishme, kur dihet se n`rrethana u krijua ajo. Poeti bhet nj hymnizues dhe i prmallshm pr nj dika t kaluar q i shmbllen me t bukurn, me madhshtoren, e cila u mbyt nga grotesku dhe nga e shmtuara e kohs "moderne". E kohs q po mbyste edhe atdheun e poetit, ku bhej lufta e klasave, vrasja e njerzve dhe e fjals s lir. Prangat e diktaturs shtrngoheshin e shtrngoheshin deri n kputje jete. Ndahej vllau me vlla dhe gjaku shprishej do dit e vendi ishte dhe "po mbyllej me spiun" q t prcjellin si hije t prapta. Dhe kt poeti e shihte prdit, sepse edhe prballej atje n errsirn e qelis. Andaj, n nj moment ligsie e si duket edhe humbje shprese pr dika t mir q mund t ndodhte, poeti bn thirrje pr vajtim:


  Eni gjith s`bashku, le t shpallim zin

  Me gjam e me kuje t`a vajtojm Shqiprin

  (Eni t vajtojm Shqiprin)


  Ky sht kulmi i dshprimit t poetit t dshpruar e t mbetur pa shpres. Poezia e Havzi Nels "Eni t vajtojm Shqiprin" t kujton poemthin e Pashko Vass "O moj Shqypni" , t shkruar ktu e njqind vjet m par. Ktu duhet t bjm nj paralele, pr t shikuar Shqiprin e athershme me t kohs s Havzi Nels. Cili ishte ndryshimi i katandijes s Shqipris s athershme me t tanishmen dhe a kishte t drejt poeti Nela ta bnte nj ftes t till pr vajtim? Natyrisht q arsyet ishin t shumta q ai t bnte kt ftes: Nuk sht vetm ana personale e vujatjes dhe e persekutimit t poetit nga pushteti dikatorial, i cili vendit nuk i sillte asnj t mir, prandaj as poetit t syrgjynosur, por sht edhe ana e prgjithshme q u pa m von me syrin e nj realiteti krejt tjetr. Poezia ftes pr t vajtuar n Shqiprin, e Havzi Nels, sht edhe nj ftes pr t ngritur zrin dhe pr t luftuar pr dinjitetin e Shqipris "s rn prdhe" e t thyer krahsh. T Shqipris s prgjakur e t lidhur ndr pranga ashtu sikur vet poeti. Kjo sht nj nga poezit m t goditura, m t brumosura me atributet e nj krijimi dinjitoz, pavarsisht nga klithmat dhe shprazjet e shumta t poetit mbi ata q i bnin kt gjm Shqipris.

  Por edhe n mes asaj errsire, n mes atyre klithmave e gjams, poeti Havzi Nela n shpirtin e tij fanitte shpresn e fitores, kur dgjonte pr gjrat e madhrishme q ndodhnin. sht viti 1981. Ngjarjet n Kosov atij i ngjallin asociacionin e fitores dhe t krenaris, gati t humbur. At asociacionin e shikuar n vargjet pr vendlindjen n t kaluarn e lavdishme t saj. Kt e shpreh m s miri poezia "Nusja e flamurit", n t ciln poeti i kndon iks kosovare q mbi tankun serb ngjitet sikur shqiponja duke valvitur krahet pa asnj frik:


  Lavdi iks kosovare

  Si nj shqerrk, si j manare.

  I del tankut, i thot "Ndal!"

  Rritet, ngrihet sa nji mal!


  Poezia e Havzi Nels pati fatin e vet poetit. Nj fat t ndrydhur, fatin e nj poezie q ende vazhdon t "ruhet" duke pritur nj koh m t mir. Kto pak poezi t mbledhura dhe t botuara nga studiuesi i prkushtuar, Petrit Palushi, jan nj rast i mir pr t msuar pr nj proces t zhvilluar brenda drams jetsore t nj njeriu q e deshi atdheun dhe lirin e tij, nj dram jetsore q tregon fatin e keq t nj kolektiviteti t tr dhe prjetimet e tij brenda nj periudhe t caktuar t quajtur diktatur. Dalja n drit, qoft edhe n kt form dhe kt sasi, t jep shpres se rrugtimi i nisur shum koh m par i krijimeve t poetit Havzi Nela do t arrij cakun. Vetm kur t kemi para vetes tr opusin e tij krijues, mund t flasim m shum dhe t japim ndonj vlersim m t kompletuar pr poezin e kijuar npr vite t poetit fatkeq, Havzi Nela....


  ..

 4. #4
  C O B sanguin Maska e whisper
  Antarsuar
  14-11-2004
  Vendndodhja
  Toronto ( perkohesisht ne Tirane)
  Postime
  1,028
  Ata qe kane akoma ndonje iluzion per figura kriminale si Ramiz Alia dhe zvarranike si Fehmi Abdiu le te lexojne artikullin e mesiperm...

  I dyti firmosi vendimin e denimit me varje te Havzi Neles dhe i pari refuzoi kerkesen per falje nga martiri.

  Dhe...te gjitha keto ndodhen ne vitin 1988...vetem dy vjet para permbysjes se diktatures komuniste...
  ( Flm Brari qe e solle ketu kete artikull !!! )
  Ndryshuar pr her t fundit nga whisper : 19-10-2005 m 11:49
  ......dhe Udhe e Qumeshtit ne qiell
  drejt gjinjve te tu me ndjell...

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,712
  po sot shqypni po m thuej si je
  si gjithmon,me lot, e , rrke,
  vuajtje e gjak ,tue dredh,mbi dhe

  poeti nga mitrovica
  xhelal ferizi

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Anton ketu ku jam une, kam rreth cerekun e fisit te tij , te cilet punojne e studiojne , jane vertet njerez te mire dhe Shqiptare te ndershem , shum prej tyre pas atij denimi jane internuar ne Lushnje ku kane ende sot familjet.

  Akoma nuk e di ti qe Shqiperia eshte ende ne dore te PPSH -se dhe nxenesve te dale nga shkolla e Partise Tirane !!??
  larguar forever

 7. #7
  O angert clidhje ka kjo teme me poetin e talentuar nga diaspora xhelal_ferizi? Ky nuk eshte as nenforumi i letersise.

  Ketu flitet per persekutimin dhe denimin me vdekje te nje disidenti, mos i ngaterro temat.

 8. #8
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Antarsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Tragjika jone eshe e pafund sepse nuk dijme as fillimin e saj...
  Nese gjejme momentin,diten,daten kur ajo filloi pa asnje dyshim qe do ia gjejme edhe fundin!Ti z.I Djathte trego daten dhe vendin ku ishte fillimi...se fundin ta them une i Kuqi!

 9. #9
  e pabesushme esht e pa imagjinushme qe un kam te njejten kombsi si fehmi abdiu dhe tjer qe deri ne vitin 1988 eksekutnin njerez pse shkruanin peozi!!
  Esht e paimagjinushme sot qe ne shqiperi ka njerez qe kan ber keto lloj gjerash i kan ren popullit me qaf kot.
  Edhe per nja 10-15 vite kur ti tregosh kalamajve per komunizmin dhe per gjerat qe jan ber do i kuptojn si kemi kuptuar ne luften e dyt botror thjesht si perralla pa kuptim.
  Shum te durushem ka qen ai brez se ne dihet sdo ja kishim len borxh plumbin ne ball dulles me shok.

 10. #10
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Antarsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Citim Postuar m par nga friendlyboy1
  Shum te durushem ka qen ai brez se ne dihet sdo ja kishim len borxh plumbin ne ball dulles me shok.
  Secili brez e nenvlereson te meparmin! Ti ja ku e ke Kriminelin e shqiperise sot,qelloje!Pse ha..m** dhe lehe per te kaluaren?
  Keshtu ka qene edhe atehere...Biles atehere populli e kane dashur me shumice ndryshimin nga feudalizmi... ne komunizem,sot s`e duam asnje sistem as fe as pa fe ...se jane bere kafshe...
  Mos ...

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,712
  Havzi NELA

  PSE te lidhen pa dal n, cak
  pse ti derdhen ,kob,e gjak
  pse ti mbshtjellen,rrugt me lak

  pse ta thyen at pend per dhe
  pse ta pren moshen e re

  pse te ndan prej diell e hane
  pse t larguen prej shqipni nane  poeti xhelal ferizi nga mitrovica

 12. #12
  Koha Jone, E Shtune 20 janar 2007

  T prndjekurit: Dmshprblimi yn, lmosh skandaloze

  Burimi kryesor pr t siguruar fonde pr dmshprblimin ton jan t ardhurat nga privatizimi i objekteve strategjike.

  Letr e hapur

  Kryeministrit t Shqipris z. Sali Berisha!

  N vmendje!

  Presidentit t Republiks z. Alfred Moisiu!
  Kryetares s Kuvendit Popullor Zj. Jozefina Topalli!

  Edhe sa mund t presim? Kemi mbetur gjall vetm 2400 vet. Tani q na ka vajtur thika gjer n kock mendoj se duhet ta marrim n duart tona zgjidhjen e ktij problemi.

  Zoti Kryeministr!

  Zoti Bode ka ndar n buxhetet e viteve 2006-2007 nga 4 milion $ (dollar) pr fondin e dmshprblimit ton, kur dihet se fatura financiare sht shum e lart.

  Pr rreth 20 mij t dnuar, 5500 t pushkatuar dhe nj numr t internuarish, dmth 30 mij persona, por t ndaheshin kto 4 milion do t na takonte nga 135 dollar n vit.

  Kjo prbn nj lmosh skandaloze. Me kt kuot, pr t m shlyer mua (23 vjet burg – rreth 7000 dit pune burgu, sipas Kodit Penal, do t duheshin 1000 vjet. Un jam 75 vje. No comment.

  Edhe sikur kto 4 milion t na shprndaheshin vetm ne q kemi mbetur gjall do t merrnim vetm nga 1700 $, prandaj nuk sht kjo zgjedhja.

  Qeveria juaj, z.Berisha, e ktheu ndrtimin e rrugs Milot-Morin n prioritetin kryesor t investimeve n infrastrukturn rrugore pr vitet 2006-2009.

  Qysh n fillim ju shpallt moton: “Shqipria koncesionare”, q nnkupton q ndrtimet n infrastruktur t kryheshin prmes dhnies me koncesion. Madje, pr kt kemi nj shembull t shklqyer, autostradn Vaqarr-Paper, t ing.Ngjeqarit.

  Me fondet e para t dhna filloi puna n disa lote Morin-Kalimash.

  Z.Basha deklaroi se do t kalohej nga superstrad n autostrad dhe nisi menjher puna pr zgjerimin e trases s hapur. Kshtu, me nj ndryshim t “vockl” ai e dyfishoi koston e projektit me disa qindra milion dollare.

  Pse nuk u aplikua edhe n rastin e ksaj rruge motoja: “Shqipria koncesionare”, aq m tepr q kredit e huaja ende nuk jan siguruar.

  Ju lutem, ndrtoni objekte strategjike pa kufizim, prmes dhnies me koncesion ose me kredi, si ajo italiane, pr rrugn Shkodr-Hani i Hotit, e marr me interes 0, me pagimin e kstit t par pas 20 vjetsh.

  Pr t prballuar plotsimin e krkesave urgjente madhore, q ka vendi, propozoj t’i kthehemi me guxim e vendosmri propozimit t dikurshm t prof.Meidanit pr shpalljen e nj amnistie financiare, pr m tepr se pastrimi i parave vazhdon te ne. Spanja e bri amnistin financiare, legalizoi dhe hodhi n treg 167 miliard dollar, solli bumin ekonomik dhe …..nuk pyeti njeri.

  Burimi kryesor pr t siguruar fonde pr dmshprblimin ton jan t ardhurat nga privatizimi i objekteve strategjike.

  Albtelekomi. M 26 qershor 2005, Qeveria Nano nnshkroi marrveshjen me Turk-Telekom dhe alik Energie pr shitjen e 76 % t aksioneve t Albtelekomit pr 120 milon dollar, n kushte jashtzakonisht t disfavorshme pr Shqiprin. Albtelekomi ka 1.2 miliard dollar asete, shoqri monopol, me potenciale t pashfrytzuara n masn 2/3, me fitim pr vitin 2005 - 17 milion $, me mbi 50 milion $ borxhe t papaguara nga klientt e huaj, t paprmendura fare(?!) n marrveshjen e nnshkruar nga Nano dhe Angjeli me alik.

  Qysh gjat fushats elektorale ju, z.Berisha me z. Bode e demaskuat kt shitje si shembullin m flagrant t korrupsionit dhe vet Nanon deri si ortak me alik.

  Bt krahasim me Maqedonin, Telekomi i s cils, me shtrirje rrjeti dy her m t vogl u shit pr 400 milon $.

  Kuvendi i Shqipris, i dal nga 3 korriku, nuk e ratifikoi marrveshjen. Ministri Ruli e shpalli, faktikisht, t anulluar at. Megjithkt Kuvendi m von vendosi q marrveshja t’i jepej pr ekspertiz nj kompanie t huaj e cila, pas ca kohsh, i dorzoi Qeveris raportin e saj, ku konstatoheshin shkelje t ndjeshme t marrveshjes nga ana e alik. Prsri ministri Ruli, mbi bazn e ktij raporti, deklaroi n Kuvend se marrveshja duhej t prishej dhe Albtelekomi duhej vn srish n shitje.

  Mirpo, gjat vizits suaj n Turqi, ju z.Berisha deklaruat se marrveshja pr Albtelekomin do t rinegociohej. M 25 nntor 2005 filluan bisedimet me alik n Tiran.

  1. alik ngul kmb pr uljen e mimit prej 120 milion $ me 20-30 milion $.

  2. alik krkon heqjen e shrbimit roaming, duke shmangur kshtu ndrtimin e infrastrukturs prkatse n territorin ton, dmth, ta blej Albtelekomin falas.

  3. alik krkon q kushti pr paraqitjen e nj partneri strategjik, n vend t Turk-Telekomit, t hiqet fare nga teksti i marrveshjes s ardhshme.

  Ministri turk i shtetit Kursat Turzen, gjat vizits s fundit n vendin ton, mori plqimin tuaj t plot pr nnshkrimin e marrveshjes me alikun pr shitjen e Albtelekomit dhe kt urdhr ju ia dhat z.Ruli dhe pals son, prandaj ata u trhoqn n t gjitha pikat dhe kapitulluan.

  Edhe n rast se me kokfortsin dhe inatin q ju karakterizon do t ngulni kmb dhe do ta firmosni kt marrveshje duhet t mos dyshoni aspak se Kuvendi, me vota edhe nga mazhoranca juaj kt her do ta hedh posht dhe nuk do ta ratofikoj marrveshjen.

  Z.Berisha! Pasi e keni mallkuar nj her publikisht ju nuk mund t prsrisni nxitimin e madh t Nanos, para 3 korrikut, pr ta hequr sa m par nga duart dhe pr t’ia falur Albtelekomin elikut.

  Pr m tepr kur kemi nj ofert m t leverdisshme, t br nga biznesi yn, q krkon ta blej Albtelekomin pr nj shum prej 200 milion $. Kushtet e shitjes ne i formulojm vet, prandaj dhe mund t’i ndryshojm. Ky hap (historik, do t thoja), do t prbnte nj pik kthese n prfshirjen e biznesit ton (jo me llafe, por de facto), n privatizime e investime n objekte strategjike.

  Propozime konkrete:

  1. Me vendim Qeverie ose Kuvendi t ndrpriten urgjentisht bisedimet me alik pr shitjen e Albtelekomit, mbi bazn e shkeljeve t ndjeshme t marrveshjes nga ana e saj.

  2. T parashikohet n ligjin e ri, n mnyr taksative, se ky objekt do t’i shitet pa tender ndrkombtar biznesit shqiptar, mundsisht me nj mim edhe m t lart se ai q kan propozuar, me shlyerje me nj kst.

  3. Me vendim t Kuvendit apo t Qeveris, jo m pak se 80 milion dollar nga shuma e shitjes s Albtelekomit biznesit shqiptar, t caktohen pr t’iu shprndar shtress son, si ksti i par.

  4. Pr do objekt strategjik q do t privatizohet t derdhet n fondin ton 20% e shums s shitjes.

  Duke pasur parasysh faturn shum t lart financiare t borxhit q shteti ka ndaj nesh do t guxoja t’i drejtohesha Kshillit t Europs, prfaqsuesve t BE-s, BB dhe FMN, ambasadave t akredituara n Shqipri, q t’ia prcjellin prmbajtjen e ksaj letre t hapur qeverive t vendeve dhe institucioneve q prfaqsojn, pr t’i sensibilizuar ato si dhe fondacioneve bamirse, si: Soros, Bill Gates etj., q t na akordonin fonde t rndsishme n t holla, si dhe disa shteteve q Shqipria i ka borxhe t kaluara, q nj pjes t tyre t na e falin neve.

  Me kto fonde ne mund t hapim nj banke private, ku aksionere do t bheshin t dnuarit e mbetur gjall dhe trashgimtart e t vdekurve dhe t t pushkatuarve, dmth, rreth 30 mij vet. T gjitha kto fonde do t prbnin kapitalin baz t banks son, 80 % e t cilit do t vihej n qarkullim, ndrsa 20 % do t’iu shprndahej si divident, nj her n vit, aksionerve. Kshtu ne do ta kalonim dmshprblimin ton pjesrisht n vetfinancim.

  Ftojm fondacionet bamirse t vijn n Shqipri pr t ndrtuar banesa pr njerzit tan t pastreh, si bri 10 vjet m par nj fondacion anglez.

  Me vendim qeverie, trajtimi material i njerzve tan t barazohet me trajtimin q i bhet veteranve t lufts (ne si veteran t lufts kundr totalitarizmit) dhe konkretisht:

  1. Pensoini i t dnuarve politik t unifikohej me trajtimin material t pjess tjetr t njerzve tan n masn 30 mij lek n muaj;

  2. Shteti t marr prsipr pagimin e shpenzimeve pr funeralin, n rast vdekjeje;

  3. 8% e fondit t banesave, q ndrtohen pr t pastreht, nga t dy pushtetet t’i jepet njerzve tan. Mundsisht vendimi t hyje n fuqi m 1 nntor 2006.

  I drejtohem medias s shkruar, asaj elektronike dhe organizatave t shoqris civile q t’i kthej syt edhe nga shtresa jon dhe t na japin mbshtetjen e tyre.

  Propozoj q nj grup deputetsh nga Partia Demokratike, nga partit e opozits dhe ajo e PDK-s, t kryesuar nga z. Bamir Topi, Sabit Brokaj dhe Nard Ndoka (moderator), t ndrmarrin s bashku nj nism parlamentare lobingu pr ne, pr t thirrur me procedur t prshpejtuar, nj seanc plenare t Kuvendit Popullor, n t ciln do t diskutoheshin krkesat dhe propozimet e shumta t ngritura n kt letr t hapur dhe t merreshin vendimet prkatse, prfshir edhe ndrprerjen e bisedimeve me alik Energie. E them tro: un pres pas ksaj seance q problemi i dmshprblimit ton t kthehet nga abstrakt n konkret dhe, e thn edhe m tro t konvertohet n dollar.

  N pamundsi pr t marr kontakt dhe miratim me 7 shoqatat ekzistuese t t prndjekurve politik, n kt letr, mendoj se shpreh edhe krkesat dhe dshirat e tyre. Nga ana tjetr, dua t shtoj se sht br imperative, n rast se duam t mbrojm t drejtat tona, q ktej e tutje, n vend t 7–8 shoqatave t kemi vetm nj shoqat kombtare, q t prfshij t gjith t dnuarit dhe t prndjekurit politik.  I dnuari politik (me vdekje) me 23 vjet burg, antar i Partis Demokratike,q para se t legalizohej zyrtarisht nga Ramiz Alia.

  Ing.Ahmet THAI

  E-mail: thaciahmet@yahoo.com
  Tel:0692372038

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Paradoksi i demokracis

  Paradoksi i demokracis


  Ai q ka dhn vendimin e fundit n t gjith Europn Lindore pr varje me litar t nj poeti disident, nuk ka vdekur, as nuk ka dal n pension dhe as sht br ndonjher objekt i privacioneve. Ai ndodhet n majn e hierarkis s pushtetit gjyqsor, si gjyqtar i gjykats Kushtetuese, duke e br Shqiprin nj rast unikal n t gjith Europn. Ai jo vetm q nuk sht penduar pr at krim makabr, por m 24 Gusht 1997 deklaroi publikisht se, "poetin e kishte dnuar me ndrgjegje t plot". Ajo q e bn edhe m shum unikale Shiprin n lidhje me trajtimin e persekutorve t djeshm sht fakti se ata jo vetm q nuk izolohen pr t qen pjes e strukturave t larta shtetrore, por dekorohen, sikurse bri Alfred Moisiu, duke i dhn m 8 janar 2004, Fehmi Abdiut, Urdhrin "Naim Frashri i Art".


  Paradoksi i demokracis. Gjyqtari i diktaturs sot n Gjykatn Kushtetuese


  20 vjet m par, Fehmi Abdiu urdhroi varjen n litar t poetit Havzi Nela


  Fehmi Abdiu, gjyqtari q me firmn e tij oi n litar poetin Havzi Nela, sot e ksaj dite sht n Gjykatn Kushtetuese. Si duket edhe nga faksimilja q po botojm, vendimi pr varjen n litar t poetit Havzi Nela, sht dhn nga kryetari i trupit gjykues Fehmi Abdiu m 24 qershor 1988, ndrsa ekzekutimi i tij u krye me varje n litar m 10 gusht t atij viti. Ky xhelat, q ka marr jet njerzish t pafajshm n kohn e diktaturs dhe pr kt sht mburrur se varjen e poetit e ka kryer me krenari, vazhdon t jap leksione pr drejtsin n institucionin m t lart t drejtsis. Sa her prmendet emri i Fehmi Abdiut t gjith shqiptarve dhe sidomos ish-t prndjekurve politik, u shkon mendja tek Havzi Nela, poeti desident antikomunist, martiri i demokracis.

  Fehmi Abdiu, gjykatsi q oi n litar poetin Havzi Nela, jo vetm q nuk sht penduar pr kt krim makabr, por m 24 Gusht 1997 deklaroi publikisht se, "poetin e kishte dnuar me ndrgjegje t plot". Ekzekutimi i poetit, n gusht t vitit 1988, sht rasti m kriminal n t gjith vendet komuniste. Vendimi i Fehmi Abdiut pr t varur n litar nj poet, sht vendimi i fundit kundr nj disidenti t marr n t gjith Evropn Lindore. Havzi Nela u var n litar n pragun e liris, kur diktatura me Ramiz Alin, po krkonin gjak pr t mbajtur prsri n kmb regjimin e kalbur komunist. Dhe varja ndodhte jo m larg se n vitin 1988, atje n qendr t "qytetit verior" t Kuksit, vetm dy vjet para se t binte regjimi i egr komunist. N nj koh kur po frynte era e ndryshimit, Fehmi Abdiu urdhronte varjen n litar t nj poeti q nuk kishte br asnj krim. Ishte nj akturdhr pr varje, pr t trembur t vrtetn q kishte marr udhn e daljes n drit pas gjith asaj errsire t tmerrshme q kishte gllabruar vendin pr pesdhjet vite me radh. Atje, n qendr t qytetit verior t Kuksit, po varej poeti, simboli i fjals s lir dhe i dashuris s pashuar, lufttar pr nj liri t ndrruar.

  Hapja e dosjeve t ish-sigurimit t shtetit dhe pastrimi i drejtsis nga xhelatt e diktaturs do t qetsoj sa do pak shpirtrat e vrar nga diktatura komuniste dhe gjith shoqrin shqiptare, q ka vujtur nga pasojat e regjimit m t egr n bot. Shoqria shqiptare e sheh si nj domosdoshmri hapjen e t gjitha dosjeve t njerzve q bjn drejtsi, t atyre q merren me politik dhe q jan n institucionet kryesore t shtetit. Rasti m flagrant sht ai i Fehmi Abdiut, por ka edhe t tjer njerz t till, q ndodhen n instancat m t larta t politiks dhe drejtsis, t cilt duhet t largohen nj her e prgjithmon nga politika dhe radht e drejtsis. Vetm kshtu drejtsia do t veproj si e till, duke rritur besimin e qytetarve.

  Poeti Havzi Nela (1934-1988), ishte njri nga ata njerz q s'u pajtua asnjher me t keqen, q solli dhe po e sillte vazhdimisht regjimi komunist n Shqipri gjat viteve t sundimit t tij 50-vjear. Kt t keqe ai e kishte vrejtur q hert. I lindur n Kollovoz t Kuksit, n kt fshat t varfr t Shqipris s "Veriut", atje afr "qytetit verior" t Kuksit, Havzi Nela, poeti i ardhshm, q hert u ballafaqua me vuajtjet dhe padrejtsit, t cilat u mundua t'i sfidonte n forma t ndryshme. Qysh n shkoll t mesme u shfaqn kundrshtit e tij t para ndaj padrejtsive t sistemit t kohs, nisi t formsohet dhe t marr frym ndjenja e rebelizmit ndaj padrejtsive t sistemit q po i ngrinte n sistem.

  Pasi kishte kryer shkolln pedagogjike n Shkodr, ai fillon punn n rrethin e Matit, por u bn shkak disa vjersha q iu gjetn, t cilat si duket ishin t "paplqyera" pr pushtetin dhe pushtetart e asaj kohe dhe pushohet nga puna. Ktu nis edhe kalvari i vuajtjeve, torturave, internimeve dhe burgimeve, derisa firma e gjyqtarit Fehmi Abdiu e oi n litar.

  Rexhep POLISI


  Havzi Nela, liria e varur n litar


  Nga Rexhep SHAHU


  M 24 qershor 1988, n nj sall gjyqi n Kuks, u zbatua urdhri dhe vendimi i partis-shtet t asaj kohe. U lexua ajo q kishte urdhruar Komiteti Qndror i Partis s Puns t Shqipris, q kishte urdhruar Sekretariati i ktij komiteti.

  Pr tradhti e terror, poeti Havzi Nela dnohet me vdekje, n baz t Kodit Penal t kohs (lexo n baz t urdhrit t ardhur nga Sekretariati i KQPPSH). Havzi Nela n gjyq tha: "Ju vetm sa prshpejtuat vdekjen time. Krkoj drejtsi e jo mshir nga ju".

  Pas gjyqit njorsh (sa pr t lexuar urdhrat e partis-shtet), at e fusin n makinn e burgut. Njerzit kujtojn se, ai zgjati kokn pr t par pr her t fundit diellin dhe njerzit e shumt q ishin n at vend. Por, nj polic ia goditi kokn dhe ia futi n xhipin e burgut...

  10 gusht 1988. Liria u var n litar, bashk me t edhe fjala e poetit antikomunist.

  N sheshin para agjensis s udhtarve n Kuks, lkundej trupi i pajet n agun e mngjesit. Qindra sy e pan. N trekmbshin e ndrtuar pr varjen e tij, njerzit lexuan tabeln e kartonit me mbishkrimin "Havzi Nela, armiku i Partis dhe i Popullit". Fjalt "Partis" dhe "Popullit" ishin shkruar me boj t kuqe. U tronditn. Sken t till s'kish par kurr askush n Kuks. 54-vjeari Havzi Nela, i varur, i shihte t gjith me sy t dal. Nj pal pantallona doku t holl kinez, nj kmish t holl, t zbrthyer krejt, krthiza e barku prjasht, opingat e llastikut veshur. Kjo ishte pamja q fiksuan t tronditur qindra njerz q e pan, pr t mos e harruar kurr disidentin e poetin, t varurin e fundit nga diktaturat n gjith Evropn Juglindore.

  Partia urdhroi shumknd t shkonte ta shihte t varurin. Q t zinte mend populli dhe t mos guxonte t shante diktaturn e sistemin komunist.

  Nj grua shtatzan, sapo e pa kufomn q lkundej n litar, dshtoi foshnjn q mbante n bark. Edhe kjo nj vrasje tjetr e diktaturs komuniste

  Vetm familjart e tij nga fshati i tij i lindjes Kollovoz, nuk u lan t vinin pr ta par trupin e varur t Havziut.

  Havziu qndroi gjat n litar. N orn 0.2 t nats s 10 gushtit ia vun litarin n qaf dhe qndroi ashtu i varur n shesh, q t tronditej e friksohej populli deri n orn 13.00 t mesdits.

  N kt or, trupin e pajet t disidentit dhe poetit e prplasin n karrocerin e nj makine tip "Zis", ashtu t zbuluar, dhe e shtisin npr qytet q ta shihnin sa m shum njerz. E drgojn pr ta varrosur disa kilometra larg qytetit, afr liqenit t Kuksit.

  Kshtu ia morn jetn Havziut q mendonte ndryshe e q fliste ndryshe. Ai shkrunte vjersha, kndonte mrekullisht kng e rapsodi, ishte lirik i lindur, por nuk ishte dhe nuk synoi kurr t shpallej mbret i poetve, si e shpallin ata, q e kafshojn duke e lpir dhe puthur

  Vjershat e tij, q i thurrte n burg dhe ia drgonte shpesh gruas s tij Lavdijes, ishin vjersha kushtuar dashuris dhe liris q ia vran.


  * * *

  Havzi Nela u lind m 24 shkurt 1934 n Kollovoz t Kuksit. Shkolln e mesme pr msues e kreu n Shkodr. Filloi shkolln e lart pa shkputje nga puna. Por shkollimi, si jeta, iu ndrpre n mes.

  M 26 prill 1967 ai bashk me gruan e tij Lavdije Neln, arratisen pr n Jugosllavi, pr nj jet pa prndjekje e persekutime.

  M 6 maj 1967 Jugosllavia e kthen n dogann e Morinit, n kmbim t kosovarve q Shqipria duhet t'ia dorzonte UDB-s.

  Pr kt arratisje, q iu konsiderua tradhti ndaj atdheut, edhe pse ia kishin sjell rrethanat q t arratisej, ai dnohet 15 vjet burg, me 22 maj 1967. Iu konfiskua edhe pasuria. Bashk me t u dnua me 10 vjet burg edhe gruaja e tij, Lavdije Nela. Por, m 8 gusht t vitit 1975, ai ridnohet edhe me 8 vjet burg, sepse srish po arratisej, i przn nga atdheu q nuk e donte birin e tij, msuesin e fmijve, kngtorin e vjershtorin Havzi. Dnohet me 8 vjet, pasi plagosi nj polic n kufi.

  M 19 dhjetor 1986, lirohet nga burgu. Nj vit m von, m 12 tetor 1987, internohet n fshatin Arrn.

  M 24 qershor 1988, Kolegji Penal i Gjykats s Lart t Republiks Popullore Socialiste t Shqipris, firmos vendimin me vdekje pr Havzi Neln. M 10 gusht 1998 ekzekutohet vendimi: Disidenti e poeti varen n litar. N nj shesh t shumpopulluar t Kuksit, ku do ta shihnin qindra e qindra njerz, varet natn dhe mngjesi e gjen duke u lkundur n litar.


  * * *

  Konflikti i Havzi Nels me shtetin komunist nis n kohn kur n Shqipri po kolektivizohej gjithshka. T mos kishte m "sht e imja", por t kishte ve "sht e jona". N nj mbledhje n Shishtavec, n prill 1967, ai shprehet se "nuk duhet zhdukur prona private". (Kjo binte ndesh me urdhrat e Partis, kundrshtart shpallen armiqKolektivizimi synonte t degjeneronte familjen, synonte q grat dhe burrat, djemt dhe vajzat t ishin t Partis, t komunistve, synonte q pushtet mbi gruan apo vajzn t kishte jo m burri apo vllai, por komunisti, brigadieri, sekretari i Partis). Havziu shprehet se, "nuk duhen prishur kishat dhe xhamit". (Kishte nisur n Shqipri shkatrrimi i objekteve t kultit, shndrrimi i tyre n magazina e furra buke, dnimi e prndjekja e priftrinjve dhe hoxhallarve, pasi diktatori Hoxha synonte t shndrronte n fe komunizmin dhe n Zot veten e tij S'lejohej m t bhej be pr Zotin apo "pasha Zotin", por duhej t bj be e t betoheshe "pr ideal t Partis". Ndryshe ishte herezi, armiqsi). Havzi Nela gjithashtu shprehet se, "nuk duhen mohuar traditat, nuk duhet ndrruar veshja tradicionle e grave". (Synimi i diktaturs ishte krijimi i njeriut t ri t tipit Lejfen, me veshje t njjta, me sjellje t njjta, me tru t shprlar q t zhdukej identiteti i individit, tradita q dallon shqiptarin).

  Kjo ka qen gjith herezia dhe disidenca e Havzi Nels, derisa ndaj tij t fillonte kalvari i burgjeve dhe internimeve. Burgje q ia poqn plotsisht disidencn, ia bn t qart dhe t vetdijshme luftn dhe qndresn pr idet e tij...

  Duke par reagimet e Partis, pshpshet e shumta, prgjimet e prndjekjet q i bheshin, Havzi Nela, bashk me gruan e tij, Lavdien, m 26 prill 1967, ua lexon dhe reciton nxnsve t tij poezin "Dallndyshet" t Filip Shiroks, n orn e msimit dhe niset pr n Jugosllavi.

  N kufi shkruan kto fjal n nj letr "Lamtumir, atdhe i dashtun, po t la, po, zemrplasun". Dhe letrn e vendos n nj deg lajthie q ta gjenin kollaj ushtart e kufirit. Ushtar q ruanin kufirin q t mos ikte kush n Jugosllavi e t mos vinte kush nga Jugosllavia.

  Pak dit i mbajn n Prizren n burg dhe i kthejn n Morin, pasi po kmbeheshin me disa kosovar.

  Lavdije Nela tregon se, n Prizren na thonin "jeni agjent t Shqipris".

  N vitet e fundit t burgut, kur po ndiheshin errat e ndryshimit t sistemit dhe t burgosurit politik e ndjenin si sizmograf ndryshimin e motit, Havzi Nela i thot bashkvuajtsit Ismail Dids: "Ma ka nie zemra se kena me dal prej ktij ferri. Por kena me mbyll shum gjana dhe kena me veprue si u ka hije njerzve me mend. Prndryshe, nuk e merr vetin kurr Shqipria. Gjaku me gjak nuk lahet, se bahet nj pellg tjetr gjaku, q s'e lan e s'mundet me e la kurr t parin"...

  Asnjher Havzi Nela nuk bri kompromis me diktaturn e kasnect e saj.

  Ismail Dida, bashkvuajts q nga dita e kthimit nga Prizreni n t njjtin autoburg, si dhe Mahmut Peposhi, rrefenin se Havzi Nela ishte n hall edhe n burg, edhe jasht burgut. Kur ishte n burg, nga fjalt e guximshme q thoshte, nga akuzat e drejtprdrejta kundr regjimit, shum t burgosur dyshonin tek Havziu. Edhe ndokush thoshte pr t se, mos sht i sigurimit ky q nuk ka hi frik. Mos e ka fut sigurimi q t provokoj t burgosurit e tjer.

  Kur ishte jasht burgut, t gjith e shihnin si armik t popullit e t Partis dhe nuk e kishte vendin askund.

  Havzi Nela nuk pati t drejt pr nj varr. Nuk pati t drejt t varrosej si gjith njerzit e vdekshm n varr i shtrir. At, polict, varrmihsit e diktaturs, nuk e shtrin n varr horizontalisht. Nuk eln varr pr t. Por, e nguln n gropn e nj shtylle vertikalisht. N gropn e nj shtylle q nuk dihej se pse e kishin shkulur. Pasi e shtitn gjith ditn e lume npr qytet pr me tremb njerzit, n mesnat, rreth 24 or pasi ia vun litarin n qaf dhe pasi e shtitn, e ngulin n gropn e nj shtylle vrtikalisht

  5 vite qndroi n kmb n varr. Nuk e lejuan t shtrihej e prehej si gjith t vdekurit...

  Pasi iu gjet varri, afr fshatit Kolsh, 3 kilometr larg Kuksit, m 20 gusht 1993, Havzi Nels iu dha titulli i lart "Martir i Demokracis", nga Presidenti i athershm, Sali Berisha. Prej asaj kohe, ai prehet n fshatin e tij t lindjes Kollovoz. Por, prehet edhe n kujtimet dhe shpirtin e t dashurs s tij t zemrs, t gruas q e ndoqi kudo e kurdo, t gruas q diktatura synoi ta deformonte npr burgje e kampe prqendrimi, prehet n shpirtin e kujtimet e Lavdie Nels, e cila nuk reshti s treguari e s foluri asnj ast pr burrin e saj, Havzi Nela, pr burrin i cili i shkroi dhjetra e dhjetra letra dashurie nga qelit e burgjeve t diktaturs, pr burrin q i dha jet ndrrave t saj, pr burrin q ia varn, q ia morn nga gjiri dhe nuk i lejuan t lindnin as edhe fmij...

  Vetm letra nga burgu, q ia ka drguar gruas s tij Lavdijes, Havzi Nela ka shkruar 100 cop. Pa llogaritur vjershat e shumta. T gjitha jan, thot Lavdija, por i ka marr dikush pr t'i prdorur pr publikim.

  Letrat dhe vjershat e Havziut i kan ruajtur me shum zor nna e tij, gruaja Lavdija, vllai, Shukriu, edhe pse sigurimi i shtetit i ka krkuar e gjurmuar shum ato letra.

  Vllezrit e Havziut, duke zbatuar amanetin e besn, ia ruajtn gjith letrat e vjershat n bahen e shtpis n Kollovoz, posht nj peme dhe shum t mbshtjella e t siguruara pr mos me u prish. Kur ra diktatura ata i nxorn n drit. I pari q sht marr me sistemimin e dokumenteve t Havzi Nels sht Nazif Dokle, studiues.

  Havzi Nela sht vlersuar shum edhe nga autoritetet letrare t vendit. Poeti Xhevahir Spahiu sht shprehur "jam gati t dal n mes t nats e t brtas: Nuk vriten poett o t marr". Halit Shamata thot se, Havzi Nela sht i pari q i kushtoi poezi Helsinkut q n vitet shtatdhjet. Teodor Lao e cilson si "vrasje t prjetshme t ndrgjegjes q vrau Havzi Neln". Visar Zhiti shton: "Spanja shpreh pendim pr vrasjen e Lorks, kurse tek ne vrassit jan krenar".

  M 20 gusht 1993, Presidenti i athershm, Sali Berisha, i jep titullin e lart "Martir i Demokracis". Kt titull e drgoi n familje, n Kollovoz t Kuksit, shoku i qelive t burgut, shoku i idealeve, Kryetari i Kuvendit t Shqipris n at koh, Pjetr Arbnori. Ishte akti i par i vlersimit t figurs s Havzi Nels n epokn e liris.

  rd

  ..

 14. #14
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  KUR TE VDES
  nga Havzi Nela

  Kur te mesoni se kam vdeke,
  Kur te thoni: "Ndjese paste!"
  A e dini se cfare kam hjeke
  Une, poeti zemerzjarrte?

  Kur te pyesni: "Ku e ka vorrin?"
  Kur t'kerkoni me ma gjete.
  Thoni: " Ai urreu mizorin".
  Thoni: "Dheu s'ka me e trete".

  Thoni: "Ai e deshi jeten,
  Jeta n'vuetje e dermoi".
  Thoni se ka mbrojte te drejten,
  Grusht tiranesh nuk duroi.

  Thoni: "Desh, kerkoi lirine,
  Si skifter ne fluturim,
  Provoi prangat, t'errte qeline,
  Per te mjeret leshoi kushtrim".

  Thoni: "Drite ai kerkoi,
  E vete drite nuk pa me sy"
  Thoni: "Per njerzine kendoi,
  E per vete mbajti zi".

  Thoni se e qerroi terri
  Thoni: "Dielli nuk u ngrohu".
  Thoni se e trishtoi tmerri
  E te shtypunit i tha: "Cohu!"

  Kur te vije, te cele pranvera,
  Kur bilbili nis me kendue.
  Mbi vorr tim me gur'e ferra,
  Nji tufe luleme ma leshue.

  Prekni vorrin,mos ngurroni,
  Kush ka linde, ai ka me vdeke,
  Veten ju kur t'a ngushelloni,
  Thoni:"Gjalle kurkush s'ka mbete!"

  ______________________
  m. gashi

 15. #15
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Havzi Nela, martir i vargjeve t liris1>
  (01.08.2008)
  Kaluan plot 20 vjet nga dita e 20 Gushtit 1988, kur qyteti i vogl i Kuksit u gdhi me nj pamje t trishtuar.N njrin nga sheshet kryesore,komunistt kishin varur n litar poetin disident Havzi Nela. Nj autor i huaj ka shkruar se, “sht me t vertet fatkeqsi q njeriu t jetoj n nj vend q sht i pamshirshm ndaj njerzve t aft dhe q dallojn”. Poeti ishte nj njeri q dallonte dhe kjo ishte arsyeja q regjimi komunist e kishte vendosur n grykn e pushks. Si demokrat, patriot dhe atdhedashs, ishte i pari q ndjente dshirn pr t qen i lire n nj vend t lire. Por fatkeqsisht poeti jetoi n nj koh q ishte e vshtir t jetonin martirt si ai. Jetoi dhe vdiq si hero n kohn e diktaturs komuniste. N at dit t nxeht gushti u ndodha n Kuks, si sot 20 vjet m pare. Po shkoja n drejtim t axhencis s autobusve. Ecja ashtu i shkujdesur duke menduar se vshtir do t kishte vende n t vetmin autobus rrangall q udhtonte n drejtim t Krums. Kur m del prpara syve nj pamje makabr; nj trekmbsh dhe nj njeri i varur n litar. Nj parull ku ishte shkruar me grma kapitale “Havzi Nela, armik i partis dhe i popullit”. Trupi i poetit lkundej mbi trekmbsh nga nj er e leht q zbriste nga lugina e Drinit. Kalimtart e rrall largoheshin me vrap t tmerruar. Ramiz Alia, me kriminelt e tij komunist edhe n grahmat e fundit po kafshonin si egrsir trupin e Atdheut. U afrova por nuk mund t mbaja lott. M dukej se edhe mali Gjallica ishte prkulur n at shesh ogurzi prpara trupit t pajet t Havzi Nels. Dy pika gjaku i zbrisnin buzve t holla. Disa polic, pis t zinj, lvrinin si krimbat, t gufosur se dika kishin br.
  E kam njohur Havzi Neln n Krum n vitin 1962. Kishte ardhur si msues. N Krum, n vendin tim t lindjes, familja jon jetonte n gjendje internimi dhe ca m keq akoma. Me mua njerzit e kishin t ndaluar t flisnin. Sipas komunistve un isha i biri i armikut t popullit. Kishim qen t burgosur, t internuar, ishim kulak dhe mua nuk m lejonin t vazhdoja shkolln. Lexoja shum libra, ishte i vetmi ngushllim dhe prehje e imja. N qendr t fshatit, ather ka qen nj bibliotek e vogl, afr nj mulliri, ku prgjegjs ishte Imer Muja, nj djal i ri me shpirt antikomunisti, t cilin e kisha shum mik. Nj dit ai m njohu me Havziun. Filluam t bisedojm dhe t shkmbenim libra me njeri tjetrin. Trajtonim tema t ndryshme dhe u bm miq. I vinte keq prej meje, pr gjendjen e vshtir n t ciln ndodhesha dhe m jepte kurajo se dit t mira do t vinin pr t gjith shqiptart. Shpesh m recitonte poezit e tij, ku pasqyrohej jeta e vshtir dhe falsiteti i propagands komuniste nprmjet figurave letrare, me nj mjeshtri t rrall, duke iu shmangur spiunve q prgjonin kudo. Pr nj koh t shkurtr n Krum, Havziu kishte br shum miq. I sjellshm me kolektivin e shkolls, i dashur me nxnsit e tij mosprfills ndaj pushtetarve komunist, ishte mjaft superior karshi tyre dhe respektohej nga t gjith shokt q e rrethonin. Por n t njejtn koh dallonte edhe n mes t miqve t tij pr thjeshtsin e vlerat intelektuale. I pajisur me cilsi t jashtzakonshme, shquhej pr talentin e tij politik. Komunistt shikonin tek Havziu nj “njeri t rrezikshm” dhe me t vertet at mundet ta ndalonte vetm vdekja n rrugn q kishte nisur, te behej i pavdekshem n rrugn e vshtir t liris dhe demokracis. sht i pari q ka shkruar poezi pr Kartn e Helsinkit e t drejtave t njeriut, q n at koh njihej shum pak nga shqiptart. M kujtohet se Havziu zbulonte kontradiktat n veprat e teoricienve marksist q aq shum reklamoheshin n at koh. Engelsi - m thoshte Havziu - n librin e tij “Origjina e familjes, prons private dhe shtetit”, shkruan se me lindjen e familjes,pas komunitetit primitiv, lindi prona private. Prona private sht e lidhur me familjen n at mnyr saq pa prone private nuk mundet t ket familje. Nga ana tjetr komunistt i kan shpallur luft prons private, pra n t njjtn koh luft edhe familjes. Duan t na zmbrapsin prapa n disa mijra vjear. Nuk ka p t’u ndrtuar kurr socializmi, as komunizmi. Teoria marksiste sht nj utopi”. N vitin 1963 Havziu u largua nga Kruma. U ndam me lot n sy duke i shtrnguar dorn njeri tjetrit. M erdhi keq q nuk kisha patur mundsi q ta ftoja n shtpin time as pr nj kafe. Ishte e pamundur t vinte dikush pr vizit n shtpin tone. M duket se e transferuan n fshatin e tij t lindjes n Kollovoz. M von dgjova se u dnua nga gjykata e Kuksit, pas arratisjes n Jugosllavi n vitin 1967. Qendrimi i tij burrror prpara atij gjyqi famkeq, bri jehon dhe u end goj m goj, n rrethet e Kuksit, Hasit, Tropojs dhe m gjer. N vijn e kufirit kur po kalonte pr n Jugosllavi s bashku me nusen e tij t re, Lavdijen, kishte ln nj letr t shkruar me fjalt lapidare: “Shqipri e dashur, po t l me zemr t plasur”. Kt letr pasi e kishin gjetur rojet e kufirit, kriminelt komunist, e kishin arkivuar n dosjen hetimore dhe po e prdornin si arm t fuqishme kundr poetit. N fjaln e tij prpara gjyqit ai do t deklaronte se ishte antikomunist dhe kundrshtar i vendosur i diktaturs. Prokurori do ta akuzonte si bashkpuntor t UDB, por Havziu me guximin q tejkalonte kufinjt e qndress i prgjigjet se “kjo sht nj gnjeshtr. Ju jeni bashkpuntort e UDB-s jugosllave. Komunistt serb m dorzuan tek ju, se ju jeni bashkpuntort e tyre”, do t deklaronte poeti n at gjyq q e denoi 25 vjet burg. Sot pas 20 vjetve, fjalt e poetit antikomunist bjn apel se dosjet duhen hapur. Ktu vertetohet katrciprisht veprimtaria kriminale e ish-Sigurimit, e bashkpunimit me UDB-n jugosllave n krime kundr popullit si n rastin e Havzi Nels. Vitet kaluan. Poeti prshkoi kalvarin e gjat t vuajtjeve n burgun komunist. Ish-t burgosurit politik n t katr ant e Shqipris, ata q kan ndar n mes tyre kafshatn e buks dhe vuajtjen, e kujtojn me respekt djaloshin e vendosur n idealin e liris dhe t demokracis. Ai u vra nga bisha komuniste n pragun e liris me 10 Gusht 1988, pikrisht ather kur ndrra e poetit po bhej realitet, kur akujt e diktaturs kishin filluar t shkrinin n t gjitha vendet e lindjes. Ktu n Shqipri, kasta kriminale enveriste, “bijt’ e Stalinit”, me Ramiz Alin n krye, bnin si gomari n ndrr dhe nuk donin t pranonin shembjen e komunizmit. Krimineli Fehmi Abdiu, q sot bn “drejtsin” n gjykatn e lart dhe i dekoruar me medaljen “Naim Frashri t klasit t pare”, nga Presidenti i Republiks, ka deklaruar se “dnimin me vdekje t Havzi Nels e ka dhn me ndrgjegje t plot”. Po, xhelati komunist e vrau poetin me ndrgjegje komuniste. Me ndrgjegje vret ujku, gjarpri, kanibali, me ndrgjegjen e qenies q i takon. Sigurisht urdhri pr t vrar poetin ishte i Ramiz Alis,por ai q vret sht njlloj kriminel si ai q jep urdhrin pr t vrar. Ndrkoh nj tjetr firmtare e atij vendimit t kobshm sht edhe gjyqtarja e athershme Fatmira Laskaj, deri para pak ditsh Kryetare e Inspektoriatit t Lart pr Deklarimin e Pasurive, si pr udi edhe kjo e dekoruar kto dit nga Presidenti “pr merita t veanta”. Po a vritet poeti o njerz, a vriten vargjet e liris? A mundet t ndalohej Dielli q po lindte n gjith Europn? Ja kta ishin ata, xhelatt komunist mediokr, q nuk besonin tek zoti dhe as demokracia. Paradoksi i realitetit t sotm n Shqipri sht se kriminelt e djeshm, bashkpuntort m t zellshm t ish-Sigurimit jan konvertuar. Kameleont kan ndryshuar ngjyrn. Armiqt e djeshm t liris marrin dekorata nga Presidenti i Republiks. Mesazhet e Ameriks dhe Europs “pr dnimin e krimeve t komunizmit” po injorohen n mnyr sistematike duke rrezikuar seriozisht n rrugn e vshtir t demokracis. A thua t jet munges informacioni pr Presidentin t marrin dekorata; Sknder Breca, prokurori q drgoi prpara pushkatimit n vitin 1979, Xhelal Koprenckn, Fadil Kokomanin dhe Vangjel Lezhon, pr “fajin” e vetm se kan patur guximin t’i shkruajn letr diktatorit Hoxha? Po pr Fatmira Laskajn e dinte Presidenti jon i nderuar se kishte dnuar me varje n litar Havzi Neln? Rastsi sht vall dekorimi i Njazi Jahos, Xhevat Hans e co, ata q dnuan n mnyrn m barbare njerzit q aspironin pr demokraci? Po Fehmi Abdiu q nuk tundet nga karrikja n Gjykatn e Lart “nga reforma n drejtsi”. Po Diana uli, deputetja me “zrin si t qyqes” n Parlamentin shqiptar, bashkpuntorja q drgoi prpara pushkatimit poett Vilson Blloshmi dhe Genc Leka, tani na jep ne shqiptarve “t urt” leksione pr demokracin. Si kta kameleon ka me mijra q kan hyr n politikn shqiptare dhe po i bjn gjmn demokracis. Prandaj politika dhe sidomos e majta ish-komuniste e friksuar dhe e terrorizuar nga “hapja e dosjeve”, ia doln prsri t injorojn dhe t sabotojn rezolutat e KE dhe rekomandimet e Ameriks dhe Europs, dhe hapjen e dosjeve ta fusin edhe njher tjetr n “kalendat greke”. Dhe kriminelt e djeshm na thon se ata “paskan zbatuar ligjet e kohs”. Por ne ish-t prndjekurit politik u themi ktyre “konstitucionalistve t pazvendsueshm t shkolls staliniste”, se diktatura ndryshon nga demokracia pikrisht n faktin se diktaturat kan ligje t shkruara q nuk zbatohen, por zbatohen urdhrat. Jo rastsisht Aranit ela kur dnonte njerzit nxirrte mbi tavolin “veprat e diktatorit”. Ndrkoh demokracia funksionon n zbatimin absolut t ligjit.
  Sot n Shqipri demokracia sht seriozisht e rrezikuar nga kriminelt e diktaturs q dje u kan vn litarin n gryk martirve t liris dhe sot japin leksione pr demokracin. Poeti Petrit Palushi,i cili ka prgatitur pr botim poezit e Havzi Nels,n parathnjn e librit “Pa nj dit lumnije”, botuar n vitin 1996 shkruan se: “emisart komunist nuk kan shfaqur as pendesn m t vogl pr at q kryen me mizori mesjetare. Jan monstra t tilla q kurrsesi nuk mundet t’i zr gjaku”. Ndrkoh Kadareja shkruan pr kto monstra se“jan nga raca q flen me ndrgjegje t prgjakur”. Si bleta q mbledh nektarin e vyer n korijet me lule shumngjyrshe shpateve t malit t Gjallics, Petrit Palushi ka mbledhur poezit e Havzi Nels, t shprndara n fletore dhe n copa letrash t zverdhura nga koha. N poezin “M mire me mbyll syt”, nga burgu famkeq i Burrelit n vitin 1977, Havzi Nela shkruan n kulmin e dshprimit: “M mire me mbyll syt/M mire zemra t’m pushoj/M mire mos me pa m drit/Kur harbuti t’m mundoj. Poeti n birucn e ftoft dhe me lagshti t burgut e kujton Nnn e tij me poezin: “Po o Nan, po”. “Po, o Nan po, prsri n emr t ligjit jam arrestue\E duert m’i kthyen prapa polict e zinj\N hekur me tutjus m’i kan ngujue\.Por poeti e gjen shptimin n kurajon dhe n luftn kundr diktaturs:-Deri kur durim,deri kur ma shpres\Jo,jo, kto fjal mos m’i thoni,kto fjal nuk i due\Me durim dhe shpres nuk dua t vdes\Se jeta dhe vdekja duhn meritue\. Poeti si njeri me zemr t madhe nga qelia skterr e burgut,me mendjn dhe ndrrn e tij fluturon si zog i lire dhe i kndon me mall vendlindjes, i kndon liris; i kndon dashuris q e kishte ln t mjer atje n Lumn e tij t dashur, gjen kohn dhe i kndon jets q e deshi aq shum. Poetit i qan zemra pr Kosovn e robruar n at koh. N poezin “Nusja e flamurit”, poeti shkruan: \Lavdi iks kosovare\Si nj shqerr si nj manare\I del tankut i thot ndal\Rritet,ngrihet si nj mal\Pr Kosovn Republik\Lshohem,ngjitem,nuk kam frik\Jam shqiponj me krah e flet\Edhe ngjitem deri tek ret\.
  Politika shqiptare as nuk e ka vn ujt n zjarr pr t prkujtuar martirin e vargjeve t liris n 20 vjetorin e rnjs s tij si hero. Instituti i Ish-t prndjekurve politik, me shkresn nr.295 prot.dt.07.05.2003, i ka propozuar ish-Presidentit Moisiu, dekorimin e Havzi Nels me titullin “Nderi i kombit”. Por propozimi ka rn n vesh t shurdhr. N vesh t shurdhr ka rn edhe nj propozim tjetr po nga ky institut drejtuar Presidentit aktual t Republiks. E gjith jeta e Havzi Nels sht prpjekja titanike e nj poeti, e nj intelektuali t pashoq n historin tone kombtare, e nj njeriu q luftoi gjith jetn kundr komunizmit si fatkeqsi kombtare, pr nj Shqipri t lire dhe demokratike. Nga ana tjetr, varja n litar e poetit n pragun e liris nga kasta kriminale e Ramiz Alis, prbn rastin e vetm makabr n t gjith Europn ish-komuniste. Historiant, intelektualt, institucionet shtetrore, Parlamenti i Shqipris, duhet t vlersojn veprn e ktij heroi. Jeta e tij plot vuajtje dhe sakrifica n emr t liris sht nj simfoni, nj mesazh pr brezat e sotm dhe ata q do t vijn. Luma q e lindi sht krenare pr birin e saj. Populli shqiptar duhet t bj at q t ulin kokn me turp kriminelt komunist q e vran Havzi Neln. Askush m tepr se ai nuk e meriton ngritjen e monumentit te tij n nj shesh t kryeqytetit.

  Nga Sejdi Peka

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,260
  I dashur Brari!Shume njerez nuk dine fare nga ajo kohe ndaj mos u merzit nga reaksioni qe ngjallin fjalet e tua.
  Te pershendes!

 17. #17
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Doli nga shtypi dhe u vu n qarkullim libri: "FJALA N LITAR"


  -- nga Zef Lleshi & Petrit PALUSHI

  Shtpia botuese "Onufri" nxori n qarkullim librin "Fjala n litar" (shkrime pr Havzi Neln).
  Ky libr sht nj prmbledhje shkrimesh pr martirin Havzi Nela, i cili u ndshkua mizorisht me varje n Kuks, m 10 gusht 1988, dy vjet para se t prmbysej regjimi mesjetar komunist n Shqipri. N kt libr jan prmbledhur shkrime t 43 autorve:
  Agim Morina, Agim Spahiu, Ahmet Selmani, Astrit Patozi, Bardhyl Londo, Besim Muhadri, Besnik Mustafaj, Bilbil Hereni, Fejzulla Gjabri, Granit Zela, Gjergj Leka, Gjovalin Kola, Halil Haxhosaj, Halit Shamata, Islam Dogjani, Kujtim Allaraj, Kujtim Morina, Lazr Stani, Maks Velo, Myftar Gjana, Nazif Dokle, Ndue Ukcama, Nermin Spahiu, Nimon Muaj, Pal Doi, Petrit Palushi, Prend Buzhala, Ragip Sylaj, Ramadan Musliu, Ramiz Gjini, Sabajeta Peposhi, Safet Sula, Shefqet Gjana, Shefqet Hoxha, Teodor Lao, Uran Kalakula, Vath Koreshi, Visar Zhiti, Xhevahir Spahiu, Yrjet Berisha, Zaide Noka, Zekeria Cana, Zyhdi Morava.
  N shkrimet e autorve t siprcituar portretizohet m s miri jeta e martirit t njohur Havzi Nela, refuzimi dhe reagimi i tij ndaj diktaturs komuniste, ndjeshmria ndaj liris, jokonformizmi dhe njkohsisht rebelimi ndaj nj bote dhe kohe me mungesn totale t liris.
  N kt libr jan prfshir shkrime rreth figurs s Havzi Nels t botuara koh mbas kohe n shtypin shqiptar; ve ksaj, prfshihen edhe disa shkrime t prgatitura enkas pr kt botim.
  Ky libr, prspari sht nj dshmi, sht nj prkujtes, sht shenj nderimi ndaj jets dhe veprs s martirit Havzi Nela; njkohshm sht edhe shenj reflektimi mu n kohn ku ende ndihet mungesa e plot e refleksionit politik, historik dhe kulturor mbi t shkuarn. Ky libr, ve t tjerash, prvese sht nj prpjekje pr t shmangur harresn, sht gjithashtu sadopak edhe nj trazim i ndrgjegjes. Libri sht prgatitur pr botim nga shkrimtari dhe studiuesi Petrit Palushi; me kt rast po botojm edhe parathnien e shkruar prej tij.  Libri i prkujtess dhe reflektimit


  -- nga Petrit PALUSHI

  Poeti nobelist Pablo Neruda kur rrfente pr vdekjen e Frederiko Garsia Lorks, ndrmjet t tjerave shnonte se, "Vrasja e Frederikos qe pr mua ngjarja m e dhimbshme e gjith ksaj lufte t gjat dhe t tmerrshme. Spanja pasksh qen gjithmon nj aren gladiatorsh, nj tok e lar me gjak. Por vrasja e Frederikos e bri at edhe m t zez, sterr. Dhe, sa her q e kujtoja kt aren vdekjeje, m ngjallej edhe kujtimi pr luftn vdekjeprurse, t vjetr disa shekuj, mes drits dhe hijes". Vdekja tragjike e Lorks kish ndodhur n vitin 1936.

  Mbytja e t pannshtrueshmit Havzi Nela
  Gjithsesi, historia vjen e gjall, por me nota shum t ashpra.
  M 10 gusht 1988, n Kuks u ekspozua nj prej pamjeve m t mizorta dhe m t shmtuara t pushtetaris komuniste, nj "aren vdekjeje", si qe shprehur dikur Neruda: kputja e fryms s Havzi Nels, sfidantit t gjithkohshm, njeriut me guxim t madh civil dhe i pajisur me frymn m t eprme t qytetaris, me mbindjesin e revolts ndaj moralit t amoralshm, ndaj normave t shformsuara t diktaturs. Pikrisht, mbytja e t pannshtrueshmit dhe jokonformistit Havzi Nela, ndrrimtarit dhe lufttarit t madh t liris, njeriut t profilizuar ndjeshm tashm si lufttar antidiktatur, m sakt, marrja e fryms s tij, qe nj prej akteve m cinike t pushtetaris komuniste, nj primitivizm dhe humbje e ndjeshmris deri n fijen m t imt.
  Pr fat t keq, n'ato vite, bashkjetesa me t keqen, nj lloj konformizmi i uditshm, qe kthyer pothuajse n nj prditshmri, qe shndrruar n psikik, n nj bashkjetes patologjike dhe liria, qe kthyer thjesht n nj iluzion.

  Krimi ndaj njeriut me shpirt t ndjeshm
  Krimi ndaj Havzi Nels, ndaj njeriut me shpirt t ndjeshm lirik, msuesit, poetit, veprimi i mizort i diktaturs ndaj tij m'u n prag t shprbrjes dhe dekompozimit t saj, sht pa dyshim, nj nga dshmit m tronditse se si mund t vepronte diktatura mbi njeriun q krkonte liri dhe integritet, ndrsa, n tjetrn an, sht paraqitja e prnjmendt e fytyrs s terrt t saj dhe nj nga aktakuzat m t ashpra ndaj nj regjimi primitiv nga m t egrit n'Evrop.
  I njjti prokuror q do t dnonte poetin Visar Zhiti
  Ndrkaq, si pr ironi, i njjti prokuror q e dnoi at m 1967, n dnimin e par t tij, do dnonte edhe poetin Visar Zhiti m 1980. Visar Zhiti do t dnohej mu n at ndrtes t gjykats ku Havzi Nela do t merrte dnimin e katrt dhe njkohsisht m t mbram n qershor t 1988-s (pra, n qytetin e ndrtuar rishtaz pr shkak t prmbytjes s atij qyteti q u b zakon t quhej Kuksi i vjetr, qytet ku qe dnuar Havzi Nela pr her t par n vitin 1967).
  Mbasi qe dnuar pr t parn her me 15 vjet heqje lirie dhe pr t dytn her me 8 vjet, n dnimin e tij t tret (internimi), n vendimin prkats shnohej se internimi i fillonte me datn 26.9.1987 dhe i mbaronte me datn 26.9.1992. Ksisoj, pushtetaria komuniste ende e mendonte prjetsin e vet, pra, e kish kthjelltuar mendjen t vazhdonte t ushtronte nj mizori t prhershme, nj lloj tiranie t tejmizort n t gjitha stint.

  Mbytja e Havzi Nels, dy vjet para se t shembej regjimi komunist
  Por duhej t vinte dnimi i katrt, dnimi i mbram dhe fatal pr Havzi Neln, nj vit mbasi kish nisur odisejadn e internimit dhe 'prej vers prvluese t 1988-s, ai do gjendej nn dh, si pr t shptuar gjithsaher nga bota e mjegullt, e mbrapsht dhe trazuese e t gjallve, ndrsa, n tjetrn an, n dhjetor t 1990-s, lvizja historike studentore shnoi fillimin e ndarjes s madhe me at t kaluar t terrt t mesjets shtetrore, pothuajse m mizorja ndr regjimet e mbaslufts s Dyt Botrore n Evrop.
  sht folur shpesh pr Havzi Neln se edhe pr dy vjet dhe s'e mbrriti lirin, por pakkush mund ta merrte me mend n at gusht t prvlimt t 1988-s, ose m sakt, n ditn e kputjes s fryms s tij, se liria kish qen aq pran. Aq pran pr t tjert, por jo pr t. Kur flitet ksisoj, duket se do fjal pr t tani sikur sht nj lloj shfajsimi ose plotsimi pr humbjen e tij, n radh t par pr humbjen fizike t parakohshme pas nj jete t strmundimshme, por njkohsisht edhe pr nj humbje tjetr: ai s'arriti ta shihte lirin, at gj pr t ciln kish sakrifikuar s teprmi.

  Ekipi i krimit ndaj Havzi Nels
  N ann tjetr, ndrkaq n kt nntor t vitit 2005, kur po prgatitet pr botim ky libr, ekipi q realizoi shtatmbdhjet vjet m par krimin ndaj Havzi Nels, ose, me fjal t tjera, ekipi i krimit, ose ekipi entuziast i dnimit m t mbram t tij, sht pothuajse n t njjtn lartsi detyre shtetrore si shtatmbdhjet vite m par, pavarsisht se sht prmbysur regjimi i diktaturs. Afrmendsh, krejt natyrshm t duket gjithashtu se n kt Shqipri t sotme, ka ndodhur prej kohsh prmbytja e moralit, q i mban njerzit e ktij vendi ende t stresuar, sa ia vlen t besosh se ata ende ndihen fatkeq n vendin e tyre.

  Mungesa e pendess
  Pr fat t keq, n rastin e Havzi Nels, s'mund t flitet kurrsesi pr pendes ose, shtja mund t shtrohej pak si m ndryshe: prpjekja e jashtzakonshme e atyre q projektuan dhe realizuan krimin ndaj tij pr t shmangur me do kusht pendesn, si shenja m e par dhe m e dallueshme pr t fshehur krimin. Kjo gj, pra mund t jet e barazvlefshme me prpjekjen pr t mbuluar prsri krimin, si shenj tjetr se ky lloj krimi kish ndodhur n tjetr planet dhe jo n nj nga udhkryqet e rrugve t Kuksit, sikur ky krim t kish ndodhur n nj koh tjetr, ndoshta dhe para lashtsis, por jo dy vite m par se t rrzohej diktatura dhe mbi shtatmbdhjet vite m par prej dits s sotme kur po prgatitet pr botim ky libr.
  Kjo do t thot kthjelltas se nj prpjekje e nnzshme pr t'u justifikuar, e bn ende m absurde dhe cinike luftn e prhershme ndaj martirit Havzi Nela.
  Kjo do t thot gjithashtu se ekipi i krimit ndaj Havzi Nels, thn pak m ndryshe, ekipi i marrjes s fryms, duke mos shfaqur as shenjn m t vogl t pendess, pa dyshim q fitoi mvetsin e plot t nj ekipi, q jo vetm i kish kaprcyer edhe vet ligjet m drastike t diktaturs, por edhe theu rekordin e mosvrasjes s ndrgjegjes dhe t mosreflektimit edhe n vitet e pasdiktaturs.

  Havzi Nela nuk arriti t bhej 55 vje.
  Ai gjithashtu nuk pati mundsi t'i jepte kujt lamtumirn, as nuk i dha kush lamtumir, n orn 2 t pasmesnats t 10 gushtit 1988, por, edhe me mungesn e nj lamtumire t dyanshme, pr t nuk erdhi harresa; sakrifica at vetm sa e lartsoi, e vendosi aty ku mund t zn vend vetm martirt. Ai nuk mundi t'i shptonte mbytjes, por mundi t'i ikte humners mortore t harress; me nj qetsi dhe krenari gati-gati sublime, mundi t ikte nga libri i t vdekurve t gjithmonshm
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 18. #18
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  -Nji vjershe i kushtohet NUSES KOSOVARE


  NUSJA E FLAMURIT

  Lavdi cikes kosovare
  Si nje shqerre, si nji manare.
  I del tankut; thote "ndal!"
  Rriet, ngrihet sa nji mal!

  Shih si jam si lulekuqe,
  Lulekuqe buzeburbuqe,
  Jam shqiponja me dy krene
  Fluturova, mora dhene.

  Per Kosoven Republike
  Leshohem, ngjitem, nuk kam frike
  Jam shqiponja me krah' e flete,
  Leshohem, ngjitem gjer te rete.

  Jam e buikur, drit' e nur,
  kuq e zi, jam ba flamur,
  Kam fustanin flete-flete
  Jam shqiponje e vertete.

  Nalt mbi tank shqiponja ngjitet
  Hapi krahet, po valevitet
  Per Kosoven Republike
  Fluturon e nuk di frike.

  Hapi flatat, n'ajer u leshue
  Bash si zane u mrekullue!
  Si shqiponja me dy krene
  Fluturoi e mori dhene!

  Manushaqe, lulekuqe,
  Nusja jone, buzeburbuqe,
  Maje tankut me flamur,
  Ngjitesh mos me vekun kurre!  *keto vargje jane thure kur autori ka qene ne birucat e
  Spacit... kjo tregon dashunin e autorit per gjymsen e trojeve tona,
  jashte kufinit artificial.
  Mithat Gashi
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 19. #19
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Vrasja entusiazte e Havzi Nels  Shkrimtari Gnter Grass n vitin 2006 rrfeu se kur kishte qene i ri, kishte veshur uniformn naziste. Rrfimi i nobelistit gjerman qe trondits, qe nj prishje e heshtjes q rndonte mbi shpirtin e vet prej sa e sa dekadash: 'Nuk e kam gjetur kurr forcn pr ta thn, por sht dika q duhej treguar '  Nga Petrit Palushi

  11 Gusht 2008 - N 20 vjetorin e ekzekutimit t poetit Havzi Nela – Vazhdojn t dekorohen ish-vrassit e martirve t liris dhe nj lloj shqetsimi ndihet m shum pr ish-diktatorin Hoxha sesa pr viktimat e tij, mu pr at, pr t cilin Havzi Nela, qysh n vitin 1983, n burgun e Qaf-Barit shnonte: “Shtylla qndrore e urrejtjes dhe e demaskimit tim qndron Hoxha”.

  Shkrimtari Gnter Grass n vitin 2006 rrfeu se kur kishte qene i ri kishte veshur uniformn naziste. Rrfimi i nobelistit gjerman qe trondits, qe nj prishje e heshtjes q rndonte mbi shpirtin e vet qysh prej sa e sa dekadash: “Nuk e kam gjetur kurr forcn pr ta thn, por sht dika q duhej treguar. Tashm nderojm aq shum heronj t rezistencs gjermane sa nuk merret vesh si mbrriti n pushtet Hitleri. N nj koh kur nazizmi u brohorit me mbshtetje e entusiazm”.

  Pyetjes “Keni ndjenj faji pr kt?”, ai iu prgjigj: “N e ndjeva ather? Jo. M von, ajo ndjenj faji m ka rnduar n shpirt si nj turp. Dhe sht shoqruar gjithnj nga pyetja: h pra, Gnter, a nuk mund ta merrje me mend se ’po ndodhte?”

  Por nj operacion i tipit “Gnter Grass” nuk ndodhi asnjher n Shqipri, as me rastin “Havzi Nela”.

  Po t shohsh me vmendje dosjen pr Havzi Neln (procesi hetimor, gjyqsor, kallzime t dosjeistve, etj.), aty do t gjesh shnime t uditshme dhe lehtas mund t bsh nj riformatim t asaj q prshkruhet n romanin “Procesi” t F. Kafks, vese n procesin e Nels, personazhet jan protagonist t vrtet. N kt rrafsh, procesi sht i gjat dhe e prmbledh at krejtekrejt n gjysmn e dyt t jets deri n marrjen e fryms, madje deri n futjen e trupit nn tok.

  Aty mund t gjesh jetshkrimin vetm t nj pjese t jets s njeriut, nj prpjekje t pazakont pr t mbijetuar n kushtet e vargonjizimit t liris, si mund t gjesh fytyrn e regjimit t kohs n t gjith zezonn e vet. Edhe pse nn trysnin e hetuesve, gjykatsve dhe prokurorve, fjalt e tij (m sakt gjith kumti q ai prcjell), jan fjalt e nj njeriu me integritet dhe pavarsi nga ajo shmti nnshtruese rretherrotull, nga ai shformsim i vlerave njerzore.

  N shnimet mbi procesin ndaj Havzi Nels, mund t shohsh protagonist t uditshm si gjykats dhe prokuror, t cilt me shpejtsi marramendse plotsojn letrat q t’i merrej jeta klientit t tyre t shumpritur, si mund t gjesh raportues dhe gjysmraportues, raportues vullnetar apo t urdhruar, dosjeist krenar jo vetm n shtjen “Havzi Nela”, t cilt pas ndryshimt t regjimit, as e morn mundimin t rrfenin q ndjeheshin sadopak fajtor, q ishin pjesmarrs t nj krimi t rnd, dhe jo n Mesjetn e hershme, as n fillimin e shekullit t XX, por mu ather kur vet diktatura qe n shkundullimat e fundme.

  Shtatmbdhjet muaj mbasi regjimi i strvjetr stalinist n Shqipri qe kputur pr mesi, n vitin 1993 eshtrat e t ndjerit u nxorn nga gropa dhe u varrosn n katundin e lindjes, Kollovoz.

  Kaloi 10-vjetori i mbytjes s tij, edhe 15-vjetori, si po kalon edhe 20-vjetori, dhe asnj grim e shkundjes s ndrgjegjes, asnj pik turbullie. Pra, deri tashti, ekipi vrass i tij, nuk ka shfaqur as shenjn m t vockl t pendess. Nj gj e till s’ka t bj vetm me kompleksin e mosprjetimit t fajit, por sht simbol i nj arrogance dhe humbje e plot e ndjeshmris njerzore sa t shtyn t besosh q mungesa e pendess sht forma m e dukshme e mosreflektimit, sht prpjekje pr t fshir do gjurm q kish t bnte me abuzimin n emr t pushtetit. N kohn mbasdiktatur qllimi ishte q t krijohej prshtypja se kta ish-nomeklaturist vetm kishin br detyrn.

  sht i natyrshm gabimi njerzor, por krejt ndryshe kur shkaktohet nga ligsia, aq m tepr nga ligsia n emr t pushtetit. Ndrsa pendimi ka t bj me dika hyjnore, sht hyjnor n vetvete (vet fjala pendes sht nj fjal jashtzakonisht hyjnore), ekziston si shtyll e moralit, si ndjenj lehtsuese pr jetn n vijueshmri, si lirim prej demonve t s keqes.

  N vitin 2002, ish-kreu i Kolegjit Penal t Gjykats s Lart (Fehmi Abdiu), q shqyrtoi shtjen “Havzi Nela”, kndellej kur rrfehej n shtyp se “Kam gjurm dhe gabime, por s’kam asgj q t ma brej ndrgjegjen” (G. Shqiptare, 10 maj 2002, f.2), thuajse njlloj si Sh. Pei (urdhruesi i masakrs n Buzmadhe n shtator 1944), kur n vitin 1993, deklaronte gjith mburrje: “Edhe sot, u thom at q kam thn dje: Vrava, se m vran!… Po u, kurr nuk jam br pishman dhe nuk jam futur vrimave na frika. Pas lirimit, m vun deputet n Lum. Katr vjet me radh”. (Ballkan, 7 korrik 2004, f.27 - Intervist e vitit 1993, e ribotuar)

  Do thn se n prpjekjet pr t shmangur nga jeta Havzi Neln ka shum entusiazm t pashpjegueshm, mu pr faktin se protagonistt e krimit shfaqen me nj ndjeshmri t theksuar antiligjore dhe krejt t kthjellt n mizorin e tyre. Fakti q nuk uln kryet asnjher pr at q kryen, do me thn se qen t vetdijshm n at q po kryenin.

  Pr fat t keq, asokohe, bashkjetesa me t keqen u kthye n nj prditshmri, u shndrrua n psikik, n nj bashkjetes thuajse patologjike, dhe liria, qe kthyer thjesht n iluzion. Por shtja shihet n nj plan tjetr, mu te kaprcimi edhe i vet ligjeve drastike t kohs.

  N rastin e Havzi Nels, ky kaprcim sht shembulli m i qart i nj mizorie administrative, sht shformsimi m i skajshm i asaj q mund t quhet drejtsi, natyrisht brenda asaj ngrehine ku vet komunizmi qe nj padrejtsi e dukshme, nj regjim kundr liris s shtetasve t ktij vendi.

  Akti ndaj Havzi Nels sht nga m t pamoralshmit e drejtsis s kohs s diktaturs komuniste n Shqipri, sht modeli m i shmtuar i nj drejtsie t politizuar dhe n shrbim t nj regjimi absurd, mesjetar, q i ndryu shtetasit n izolim t plot sa shpesh e ndjenin veten fatkeq dhe t prbuzur n vendin e tyre.

  Faktet s’t ln t lvizsh dhe jan aq kryeforta, sa, ngado q t kthehesh, s’mund t’u shmangesh. N harkun e shtat ditve ka prfunduar gjith procesi hetimor ndaj Havzi Nels.

  Edhe uji i lumit m t rrmbyeshm, kur prplaset me shkmbijt, sikur ka njfar ndalese dhe merr energji pr t ndjekur rrjedhn e vet, ndrsa hetuesi i shtjes s bashku me kryeprokurorin, nxitojn dhe prap nxitojn t mbyllin dosjen brenda shtat ditve. Ndoshta sht ndr rastet e rralla n bot e nj procesi hetimor kaq t shpejt, nj padurim i pashpjegueshm.

  udia shtohet, kur kryegjyqtari formulon vendimin pr vdekje dy dit para se t zhvillohej gjyqi, ndrsa ditn kur do t zhvillohej seanca gjyqsore, kryegjyqtari e kishte t qart (dhe t shnuar n letr njkohsisht) vendimin q do t merrej ende pa u futur n salln ku do t ndshkohej poeti. Havzi Nela nuk krkoi as m shum dhe as m pak prvese drejtsi brenda vorbulls s nj shteti t padrejt (“Un i krkoj Kolegjit Penal t Gjykats s Lart t m jap drejtsin q m takon”).

  Ushtruesit e gjyqit politik edhe mbas ndrrimit t sistemit vijuan t sillen si triumfalist dhe mburravec me aktet e dikurshme.

  Kta vrass entusiazt t Havzi Nels, m tepr se aktiv n procesin ndshkues ndaj tij, me nj ofensiv thuajse patologjike, shum shpejt do t shprbleheshin pr vdekjen e Nels (shprblim pr vdekjen e nj njeriu?), mu n fushn e tyre t drejtsis.

  Pas viteve ’90, ndodhi konvertimi i shpejt n t ashtuquajturn drejtsi t jashtpolitizuar, duke vijuar triumfalisht punn n sektorin e drejtsis, disa prej tyre n avokat (F. Abdiu, psh., u zgjodh parlamentar dhe pak m von edhe Kryetar i Gjykats Kushtetuese, ndrsa F. Laskaj, n vitin 2003, pr ironi t fatit dhe t fateve, merr postin e drejtueses s Inspektoratit t lart t verifikimit dhe kontrollit t pasurive).

  Kjo s’sht gj tjetr, vese nj dshmi se Shqipria sot vuan nga prmbytja e moralit, nga mosreflektimi i thell dhe serioz i asaj q ndodhi nn diktatur. Shpesh nevoja pr katarsis sht marr n siprfaqe. Ndoshta mungesa e nj lvizjeje t madhe shoqrore n kt hulli, ka uar n at q shpesh t dekorohen edhe ish-vrassit e martirve t liris dhe mund t thuhet se ksodore shpesh m shum ndihet nj lloj shqetsimi pr ish-diktatorin Hoxha sesa pr viktimat e tij, mu pr at, pr t cilin martiri Havzi Nela, qysh n vitin 1983, n burgun e Qaf-Barit shnonte: “Shtylla qendrore e urrejtjes dhe e demaskimit tim qndron Hoxha”.

  Havzi Nela jetoi vetm 54 vjet

  sht folur shpesh pr t se edhe pr dy vjet dhe s’e mbrriti lirin, por askush nuk mund ta merrte me mend n at gusht t 1988-s, ose m sakt, n ditn e kputjes s fryms s tij, se liria kish qen aq pran. Aq pran pr t tjert, por jo pr t. Duket se do fjal pr t tani sikur sht nj lloj shfajsimi ose plotsimi pr humbjen e tij, n radh t par pr humbjen fizike t parakohshme pas nj jete t strmundimshme, por njkohsisht edhe pr nj humbje tjetr: ai s’arriti ta shihte lirin, at gj pr t ciln kish sakrifikuar s teprmi.

  Nuk mundi t’i shptonte mbytjes, por mundi t’i ikte humners mortore t harress. Me nj qetsi dhe krenari gati-gati sublime, mundi t ikte nga libri i t vdekurve t gjithmonshm.

  N at sfond mortor t prgatitur pr t krejt hareshm qysh n gjalljen e trazuar t tij, mbas marrjes s fryms, trupi i pajet i tij nisi t lkundej ndrmjet toks e qiellit, ndrsa shpirti i tij filloi t endej hapsirave, t endej si nj zog i lir, sovran dhe i krejtpushtetshm.

  Nj shpirt q fluturon e s’lodhet, q endet qiellnajs qyshprej njzet vjetsh dhe q s’mund t zbres m kurrsesi prej asaj lartsie.
  gazeta onlineAta qe kane akoma ndonje iluzion per figur.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 20. #20
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  A Varet Poeti……

  20 vite pa Havzi Nela

  Shqiperi, 10 Gusht 1988 ora 02.00 e mengjesit.Bashke me naten, demonet e saj eksekutojne me varje poetin Havzi Nela.Denimi mesjetar dhe cnjerezor rrenqeth te gjithe qytetin e Kukesit duke i dhene nje goditje lirise,jetes dhe pasionit te tij,poezise.Egzekutoret gezojne dhe duartrokasin tek sa shikojne si valevitet trupi i tij pa jete ne qender te qytetit duke harruar se Havzi Nela sapo kishte hyre ne pavdekesi. Poezia e qytetit verior u shua por ai u ndez si nje pishtar per ti bere me shume drite lirise dhe fjales se lire,per ne ndezur me shume dashurine dhe per te enderruar pafundesisht enderra poezie.Tashme pas 20 vitesh kur e keqja iku bashke me naten drita e tij shendrit ne shume.Tashme Havzi Nela eshte kudo,ne ajer,tek kjo drite qirinjsh,tek fjalet e miqve dhe shokeve dhe ne zemret e te gjitheve ne. Ai sebashku me 9 shpirtra poetesh u thirren per te na kujtuar edhe nje here se liria dhe demokracia jane me te shtrenjte se vete jeta. Pas 20 vitesh ai flet ashtu si dikur,fuqishem,dhe plot energji. Liria eshte mbi jeten pasi pa te jeta ska kuptim. Sot pas 20 vitesh pa te, miq,te aferm, politikane, studiues dhe bashkevuajtes te ish rregjimit komunist kujtuan emrin e tij dhe te gjithe pyeten njezeri.A varet Poeti?Te gjithe nderuan ashtu sikunder duhej por te gjithe u ndjeme fajtore qe smund ti sjellim ne jete shpirtrat e tyre te lire.Bashke me poetin tone Havzi Nela, ai solli ne “festen” e tij te lirise se perjetshme edhe shpirtrat e atyre qe paten te njejtin fat me te;Vilson Blloshmin,Genc Leken,Bilal Xhaferrin,Zhaneta Overnajen,Vincens Prenushin Baba Ali Tomorrin.Lulet per ta ishin nje mesazh per te mbajtuar te fresket kujtimin e lirise,frymezimin dhe fjalet e tyre.Poetet u vrane por emri dhe poezia e tyre jo,ata jane te pavdekshem sikunder eshte e pavdekshme dashuria per jeten.Kreret e Shoqates Mbarekombetare per Integrimin e te Burgosurve dhe te Perndjekurve Politike, Adem Allci e Besim Ndregjoni, por dhe te shoqatave te tjera percollen kujtimet e poetit martir te demokracise duke denoncuar harresen e shtetit per shtresen e e ish te perndjekurve politik. Dikush pyeti se kush ishte deshira e fundit e poetit tone.Te gjithe heshten,me pas....me pas duartrokiten per ti thene faleminderit Havzi Nela.Qirinjte ende vazdhdojne te ndricojne sebashku me apelin e bashkevuaajtesve te poetit se per te ruajtur lirine duhet denuar xhelatet e saj.

  Gazetar Harbi Aliaj
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Rama dhe media e 'fjales se lire'
  Nga Jeto_Jeten n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 20-06-2014, 14:56
 2. Havzi Nela, apo vrassit e tij?
  Nga Mike Oldfield n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-11-2012, 17:48
 3. SOPA dhe PIPA -Fundi i fjales se lire dhe prag fashizmi
  Nga Darius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 01-02-2012, 11:36
 4. PS: Bojkot kuvendit kundr dhuns ndaj fjals s lir
  Nga djaliepirotas n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 16-04-2010, 15:40
 5. Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 09-02-2008, 13:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •