Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime

  NASA dhe Hapesira

  Cdo vit qeveria Amerikane shpenzon afersisht $13 trilion per NASA'n qe esht nje monopoly te mbaj programin hapur dhe per te ber studime ne kerkim per ekzistencen e jetes jasht sistemit solar qe jemi ne. Pytetja qe po bej esht e justifikuar qe qeveria Amerikane te shpenzoj $13 trilion cdo vit dhe a ka arritur suksese ne studimet e tyre per hapesiren sipas mendimeve tuaja???

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Mbase 13 bilion po jo 13 trilion. Dhe po eshte e domosdoshme per zhvillimin e shkences dhe teknologjis dhe fushave te tjera nje organizat si nasa. Nuk ka shum organizata te tilla qe kan kete buxhet dhe kete pervoj dhe kete pasuri intelekti, nasa eshte e vetmja ne bot qe mundte sjell inovim.

 3. #3
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Nuk jam i sigurte se sa shpenzon NASA ne qdo vit por jam i mendimit se eshte e demosdoshme nje gje e tille. Eksplorimi eshte natyre e njerezve dhe nuk ka kufij.Presupozohet psh qe Marsi te kolonizohet pas nje 50 Vjeqari dhe te stabilizohen kushtet per jete pas 200 apo 300 vjetesh.Imagjinoje boten ku jetojme pas 200 apo 300 vjetesh sikur mundesia per te shtrire egzistencen tone jasht planetit blu te mos egzistonte fare.

  NASA punun per te ardhmen e gjithe njerzimit.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 4. #4
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  Shpenzimet jan tamam afersisht $13 trilion edhe kaq buxhet per Ameriken nuk ja gje sepse NASA eshte monopoly do te thot qe eshte e vetmja kompany qe meret me ket pune ne Amerike. Un mendoj qe deri tashti kan bere dicka duke par qe per pak po gjejn uje ne mars. Marsi eshte planeti qe NASA po shpenzon shume leke ne keto kohe. Akoma po punojn per makinerit me te reja qe do ti cojn nga 2007 per ket here per me gjet uje. Po u gjet uji do te thot qe ka pas jet edhe jetoet ne Mars.

 5. #5
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga niku-nyc
  Cdo vit qeveria Amerikane shpenzon afersisht $13 trilion per NASA'n q
  Buxheti per NASA'n nuk eshte kurre 13 trillion po eshte rreth 24 bilion dollare ne vit. Me fal te te them po ke informacion te gabuar. Ka vetem nje strukture ne USA qe thith fonde te pa imagjinuara dhe te pakufizuara dhe ajo eshte makina ushtarake amerikane e cila jo e gjitha eshte e financuar ne menyre te hapur apo me konsensusin ekzekutiv te kongresit. Eshte i ashtuquajturi Black Budget qe financon rreth 1 bilion dollar ne dite per teknologjine ushtarake, kerkimet shkencore dhe teknologjike. Gjithmone aparati ushtarak ka patur nje sektor te vecante dhe nje zhvillim qe ne nuk e imagjinojme dot. Sa per nje shembull 1 vit kalendarik i joni eshte baraz me 44.4 vite kalendarike progresi ne teknlogjine qe lidhet me ushtrine. Me pak fjale keto gjera qe ne perdorim sot dhe i quajme si arritje te shkences jane perdorur nga ushtaraket ne vitet 50. Mbas nje kalkulimi te thjeshte i bie qe ne ditet e sotme, teknologjia amerikane ushtarake eshte rreth 1400 vjet perpara kesaj qe ne perdorim aktualisht.
  Sa per financimin e sondave apo kapsulave per kerkime ne Mars, mos u lodh kot se nuk ka per te ndodhur. Edhe ato qe jane cuar kohet e fundit, jane zhdukur ne menyre misteriozie dhe i kane kaluar harreses. Qe mbas Vikingut ne vitet 70 dhe ato qe u zbuluan ne Mars (i njejti skenar me ate qe ndodhi me Henen, ose Pjesen e padukshme te saj) cdo gje eshte propagande, cdo gje retushohet duke filluar me fotot qe jane brushed out nga specialistet e imazheve dhe ato qe shohim ne jane vetem pjese qe duan ata te shohim. Ska nevoje te niset nje sonde per te zbuluar nese ka uje ne mars, kur strukturat e Cydonias jane aty dhe flasin vete. Piramidat, godinat ne forme kupolke etj. Po cuditerisht Cydonia evitohet. DIsa sonda dhe kapsula jane mjaftuar te kontrollojne pjese te tjera te planetit te kuq dhe te fotografojne gjurme te kanaleve te vjetra qe dikur ishin te mbushura me uje. Por kur vjen fjala tek Cydonia qe eshte dhe misteri me i madh i Marsit cdo gje evitohet dhe kalohet ne heshtje.
  Per me shume informacion lexoni disclosure project apo Cosmic Conspiracy dhe do merrni informacion te bollshem sesa eshte buxheti i Nasa-s, sa eshte i ushtarak dhe cfare fshihet ne te ashtuquajturen Dark Side Of The Moon dhe ne Mars si dhe ne njerin prej sateliteve natyral te tij...

Tema tė Ngjashme

 1. Lajme Nga Bota Islame
  Nga Bani gjk nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 88
  Postimi i Fundit: 24-07-2010, 16:45
 2. Cilat gjera te bera nga njeriu mund te shihen nga hapesira?
  Nga Lumis nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-06-2009, 02:48
 3. Nga hapėsira yjore, fotoja e parė e njė planeti jashtė sistemit diellor
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-11-2008, 14:50
 4. Koha dhe hapėsira
  Nga babygirl12345 nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 16-01-2007, 07:14
 5. Hapėsira ime
  Nga Silk nė forumin Albumi fotografik
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-05-2006, 16:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •