Close
Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 143
 1. #121
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,887
  Faleminderit
  0
  674 falenderime nė 479 postime
  O Rapsoul tani ta marr vesh une (nqs ske qene pijshem), jane apo sjane te ndyre keta cifutet mer jahu se na bere lemsh? Ne fillim thua kane shpirt e familje, ne fund ja keput rrace e ndyre...hajde merre vesh.

 2. #122
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,227
  Faleminderit
  56
  148 falenderime nė 128 postime
  Qe ka patur Holokaust kete nuk e mohon dot njeri.
  Ata qe ne nje fare mase e mohojne sot, jane kokerrjepur te ekstremizmit te djathte.
  Por edhe ata qe e perdorin gjithmone per qellimet e tyre propagandistike, duke sulmuar ne menyre indirekte te djathtet ( qofshin keta edhe te moderuar ), jane te majte, ose pjella e komunisteve liberal perendimore.
  Eshte fakt qe, kreret e partive me te medha te se djathtes europiane, jo vetem qe e kane njohur por edhe denuar vepren e holokaustit, te ndermarre ne kohe dhe ideologji ekstremiste, por qe e njejta gje nuk ndodh me te majtet ( ne shkalle nderkombetare ), keta te fundit as nuk mund te flasin per theroret e komunizmit, ekzekutimet ne mase, internimet, fojbat, gulaket ( kampet sovjetike ), ēfarosjen sistematike qe u krye pas Luftes se dyte, ne France, Itali, duke mos patur nevoje te permenden vendet e Lindjes, si i yni psh.
  Nje diēka me ben te mendoj, kur flitet per holokaustin, njehere forcat progresiste ( te majtet ) ne Europe, e kishin flamurin e betejes temen e holokaustit, ēeshtjen dhe kauzen e izraeliteve, sot i kane kthyer mbeshteteset e karrigeve dhe jane antisionistet me te terrbuar, aq sa disa here tejkalojne edhe vete iranianet dhe arabet..., ku kjo gje verehet per ēudi, fill pas renies se murit berlinez dhe kapitullimit te ideologjise marksiste.
  Pra ndersa nje here opinioni degjonte shepesh te flitej per holokaustin ( promovuar kryesisht nga "mengjarashet" ),sot sikur kujtimi i sakrifikimit te mbi 6.000.000 hebrenjve, ka dale ne plan te dyte, pra ishte thjeshte propagande. Me mire mos te perdoret fare nje tragjedi e tille si propagande me nuanca humanizmi.
  Pse nuk flitej ne Perendim per ēeket qe shtypeshin nga tanket sovjetike?
  Po per ata vullnetare simpatizues te komunizmit, qe vendosen te jetojne ne Kampin Socialist, por qe kur u penduan dhe deshen te riktheheshin, kreret e partive komuniste ne
  Perendim i sakrifikuan me deshire per hire te kauzes dhe ideologjise se tyre abortuese, pse sot mos te flasin pra per te gjitha ato holokauste qe kane ngjare ne 100-vjetet e fundit ne Europe? Po per ate qe ka ndodhur ne Turqi?
  Ku pra eshte ndryshimi, midis disa te vdekurish nga disa te tjere? Nuk eshte ky nje lloj holokaust mbi holokaust.
  Ata hebrenj qe u dogjen ne furrat e Rajhut III, jane duke u sakrifikuar per here te dyte me ane te tradhetise se atyre, qe i permenden per dekada me rradhe, por per demagogji dhe propagande antinazifashiste, sot kalojne ne harrese, jo vetem, por tamam nga ata digjen flamujt e Izraelit dhe financimin e hezbollaheve, digjen niperit e hebrenjve te shpetuar prej holokaustit, sot!
  Kur flitet per holokaust, rrezikohet seriozisht te kalohet ne demagogji, kjo me ironine qe percjell, eshte dy here holokaust ( per mendimin tim )!

 3. #123
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Duhet te folet edhe per ndjekjet tjera qe u kryen ndaj hebrenjve , sepse Hitleri sishte as i pari as i fundit.

  Kishte kohra te tjer , kur ne emer te krishterimit masakroheshin hebrenjt , duke i detyru ata te konvertohen me dhun dhe duke i detyru te paguajn taksa me te larta.

  Disa mbreterve Spanjoll do tja kishte zilin edhe Hitleri , ata spanjoll arriten qe ne disa pjes te spanjes totalisht ti zhdukin hebrenjt.

  Do te sjell me von disa ngjarje te ktilla .
  "Askush nuk ėshtė aq i verbėr , se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė"

 4. #124
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-05-2009
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ne fakt popujt qe kane vuajtur me shume gjate luftes se pare dhe te dyte jane polaket dhe ukrainasit, holokausti nuk mund te mohohet por nuk kishte holokaust vetem per cifutet, por gjitashtu jane kryer dhe masakra ndaj ruseve, polakeve dhe ukrainasve...megjithate, genocidi ndaj cifuteve eshte me i dokumetuar, qe e ben dhe shfarosje sistematike.....sa per numrin e cifuteve te likujduar gjate holokaustit, numri i tyre nuk ka edhe aq rendesi per te ndikuar ne bindjet e mia, personalisht, te pakten, 3 milion, 6 milion, krimi eshte krim , qofte edhe disa mijra vete....dhe te vrasesh 3 milion nga nje etni apo kombesi e caktuar nuk eshte vec nje fjale goje, por sic thashe me par gjate luftes se pare boterore ndodhen shume fatkeqsi, mendohet se rreth 7 milon ukrainas ose u vrane nga gjermanet dhe ruset, ose vdiqen si pasoje e kushteve te keqija per shkak te luftimeve, ne ukraine gjermanet i gruponin fshataret ne kishen e fshatiti dhe i venin flaken, duke i djegur te gjalle...Gjermania Naziste kishte plane te kolonizonte territore ne lindje...madje mendohet se edhe stalini ka pas ne plan zhdukjen e ukrainasve, por kjo nuk eshte plotesisht e sakte ...

 5. #125
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Toro Lexo Postimin
  Po e hap kete teme meqe ne forum ka shume perkrahes te revizionimit te historise dhe te Holokaustit si ngjarje historike. Jeni te ftuar te shprehni opinionet tuaja , mendimet, faktet apo "faktet" ne lidhje me Holokaustin.


  Nga informacionet qe po mesojme ne baze te studimeve te historianeve mbi holokaustin, po vihet shume gjera ne dyshim duke filluar qe nga numri prej 6 milion hebrej te vrare, kjo eshte nje shifer qe eshte vene shume ne dyshim.

  Besoj qe eshte abuzuar per te ngritur nje shtet inegzistent kunder nje popullsie tjeter (palestina).


  Dito.

 6. #126
  plaē te preft Maska e PLaku-i-Detit
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  175
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Holokausi : Njerzit e medhenje qe e krijuan ate ose e perdoren si te krijuar , Ecen me kete mendim per te arritur dicka te madhe nuk prish pune sepse do humbasim dicka te vogel. *Holokausi qe vegla per te drejtuar njerzit ose te zgjedhurit (sepse ne jemi goim) drejt vendit qe do te krijoej shtet.


  Mirulexofshim
  " not yet "

 7. #127
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  06-06-2008
  Vendndodhja
  Shkup
  Postime
  84
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Holokausti eshte vetem nje propagand e "njerzeve"me te flyqer qe ka par njerzimi deri sot,nje propagand e incinuar nga majmuni i njohur David Ben Gurion dhe me ndimen disa studiove Hoolivudiane(Warne BrosStudios,Metro-goldwyn-Mayer etj.)dhe vazhdon me majmunin e vogel Steven Spilberg...

 8. #128
  Į Я † ι $ † Maska e Homer
  Anėtarėsuar
  18-12-2008
  Vendndodhja
  Nιρρση
  Postime
  2,287
  Faleminderit
  17
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga texas Lexo Postimin
  Holokausti eshte vetem nje propagand e "njerzeve"me te flyqer qe ka par njerzimi deri sot,nje propagand e incinuar nga majmuni i njohur David Ben Gurion dhe me ndimen disa studiove Hoolivudiane(Warne BrosStudios,Metro-goldwyn-Mayer etj.)dhe vazhdon me majmunin e vogel Steven Spilberg...
  Edhe pse keni urrejtje te madhe ndaj ēifuteve nga ana "fetare" nuk e marr vesh si mund te mohohet Holokausti ?!
  D'Oh!

 9. #129
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,887
  Faleminderit
  0
  674 falenderime nė 479 postime
  Nuk mund te mohohet Holokausti. Lufta e shifrave qe behet eshte nje loje e ndyre dhe nje ofendim per ata qe humben jeten neper kapet naziste si dhe gjate gjithe luftes se dyte. Ketu po diskutohet spekulimi me shifrat nga ana e cifuteve dhe perdorimi i tyre sipas interesave te caktuara. Ka mbi 60 vjet qe degjohen qurravitjet e cifuteve per ato qe kane hequr neper kampe. Edhe per sa kohe bota do mbetet peng i te kaluares? Edhe per sa kohe do perfitojne ata nga vuajtjet e te pareve te tyre? Dhe pyetja me kryesore, kush eshte qellimi i vertete i spekullimit te shifrave? Pse mashtrohet me shifren 6 milion?
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 10. #130
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,887
  Faleminderit
  0
  674 falenderime nė 479 postime
  Ka shume fakte qe i fshihen publikut. Kur flitet per holokaustin njerezit duhet te hapin syte dhe te kerkojne pse-ne e bymimit tejet te ekzagjeruar te shifrave dhe te distancohen nga shpelarja globale e trurit. Gjeja me e mire sot mbi informacionin eshte qe gjehet kudo, mjafton te kesh deshiren ta kerkosh e ta studiosh. Ja ketu ne kete foton poshte ka nje citat shume interesant mbi te pretenduarin Zyklon B qe qenka perdorur ne Auschwitz per te mbytur cifutet.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 11. #131
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,887
  Faleminderit
  0
  674 falenderime nė 479 postime
  Ja cfare ndodh ne te gjithe boten nese ke kurajo te kerkosh vertetesine e 6 milionit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 12. #132
  i larguar Maska e bindi
  Anėtarėsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,523
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Liquid Lexo Postimin
  Hm,
  fillimisht duhen sqaruar diskutantėt e mundshėm qė tė kontrollojnė ligjet e shtetit ku janė (se mendimet e tyre mbi revizionizmin e holokaustit, tė shprehura nė publik, mund tė jenė tė kundraligjshme dhe unė Liquid si qytetar i mirė, e kam pėr detyrė t'i denoncoj; dhe e kam dorėn e rėndė, besomėni).
  Pastaj, duhet tė zotohet hija shkrim-shuarėse, qė sillet mbi forum, se nuk do iua fshijė shkrimet diskutantėve e t'iu shkojė atyre mundi kot.
  Pastaj duhet tė zotohen diskutantėt qė tė mos pėrdorin terma kompromentuese si: "superior", "dhomė", "gaz", "sapun", "dush", sepse mund tė preken ndjenjat e brishta tė tė mbijetuarve.

  Shalom
  ēfar ishte kjo tabu;sa per te kujtuar se per asnje teme ,nuk mund te diskutohet nese mbi te vendoset tabuja, i pelqeu apo jo kjo dikujt!...
  Sa i perket temes ne fjaje, mua sinqerishte me vjen keq ,per fatkeqsine qe i ka ndodhur popullit ebrej, neper kampet perqendrimit.Por me iriton fakti ,qe keta te njejtit ,qe dikur ishin viktima te nacizmit,jane transformuar, ne jo me pak se monstra nacist, dhe e kane kethyer e gjithe Palestinen ne nje kamp te madhe perqendrimi, me mure rethuese, dhe tela me gjemba gjere ne 7m te larte dhe po e vrasin kete popull perdite ketu e 50 vite!?
  A e dini more zotria juaj , qe statistikat flasin ,qe deri sot ka me dhjetera mijra femije Palestinez, te verar nga bombardimet shtetit Izraelit. E te mos flasim ketu per demet maleriale, qe logariten me qindra milijarda!...
  Nese ndonje here do te vizitoni Palestinen mund te vertetoheni per kete,do te shikoni varre pa fund ku nga epitafet e tyre do te kuptoni se shume nga keto ishin femije, bile edhe nen moshen nje vjeē e me larte.
  Ja pra kjo edhe eshte nje nder arsyet pse po rritet antisimitizmi ne bote,dhe nese vazhdojne keshtu do ti urej e gjithe bota. Dhe me e keqja qe mund ti ndodh keti populli , frige kam se mund ti persritet historia!?...

 13. #133
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-03-2009
  Postime
  633
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sa shum kane hjekun,edhe se njohin KOSOVEN,lexo komentet te cilat shihen ne you tube kure nji kryetare takohet me miloseviqin dhe thote Shqipetaret duhet mbytur se jane musliman,qfare mendimi te kem une per ket popull,ose shikoje GJENOCIDIN prej vitit 1903 1912 ,shihen fotografit e HOLLOKAUSTIT shqipetare,nga serbia,ende e kame ne koke biseden e nji liderit partiak izralit ne beograde me miloseviqin dhe nuke do te me hjeket kure prej syve mendimi i nji hebreji ,per SHQIPETARET E KOSOVES.

 14. #134
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Anėtarėsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,171
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Holokaosi ka ekzistu me te vertete por jo ndaj qifuteve,por ndaj polakeve,te cilen e kane ba ruset ne mareveshje me hitlerin,dmth.evropa me rusine per ta kriju nje krijese artificiale,dhe pastaj e kane pas me lehte ne emer te popullit i "shejte"izraelit ta shlyejne trurin e njerzimit dhe ti vjedhin apo pervetsojne gjithe historin qe e kane ba lamshe.
  Sot ne bote flitet per popullin izraelit qe e ka maru kristianizmin dhe shume gjana tjera qe nuk i kan ba,por per ta errsuar historine e ilireve,eshte ba gjith kjo"holokaosi i jahudive",dhe e dyta se rusia dhe evropa ia kan pas frigen polonis.

 15. #135
  i/e regjistruar Maska e Reschen
  Anėtarėsuar
  07-12-2008
  Postime
  450
  Faleminderit
  25
  3 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Nuk mund te mohohet Holokausti. Lufta e shifrave qe behet eshte nje loje e ndyre dhe nje ofendim per ata qe humben jeten neper kapet naziste si dhe gjate gjithe luftes se dyte. Ketu po diskutohet spekulimi me shifrat nga ana e cifuteve dhe perdorimi i tyre sipas interesave te caktuara. Ka mbi 60 vjet qe degjohen qurravitjet e cifuteve per ato qe kane hequr neper kampe. Edhe per sa kohe bota do mbetet peng i te kaluares? Edhe per sa kohe do perfitojne ata nga vuajtjet e te pareve te tyre? Dhe pyetja me kryesore, kush eshte qellimi i vertete i spekullimit te shifrave? Pse mashtrohet me shifren 6 milion?
  Darius, nje popull qe punon gjithe jeten e tij me mend, shkruan, lexon, meson, sakrifikon dhe eshte me shkalle te larte intelekti, kuptohet se i dhemb me shume ajo cfare ka vuajtur dhe tragjedite qe kane perjetuar.
  Po te jap nje krahasim psikologjik: Neqoftese nuk ke perjetuar femijeri kur te rritesh nuk do te dish te sillesh ne momente te vecanta si femije i rritur. Majkell Xheksoni nuk kishte kurre femijeri dhe u perpoq sa ishte gjalle te bente dicka qe femijeria e tij "te rikthehej". Ai hapi per femijet nje kend te madh lojrash per momentin e harrova emrin ose e ka Neverland neqoftese eshte shkruajtur drejt por kjo nuk i ktheu kurre femijerine Majkell Xheksonit.
  Ndersa hebrenjte qe kane perjetuar holokaustin pasardhesit e tyre perpiqen ta bluajne ne koke ate cfare ka ndodhur dhe si femijet carraviten duke i dhene permasa here here shqetesuese per njerez te tjere qe nuk jane hebrenj, ne media, ne jeten e perditshme e kudo.

 16. #136
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,887
  Faleminderit
  0
  674 falenderime nė 479 postime
  Me vjen keq te te them po se paske marre vesh fare ca kam shkruar une ne postimin tim

 17. #137
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,227
  Faleminderit
  56
  148 falenderime nė 128 postime
  Po si more, sa durim qe kane disa..., po si holokausti edhe kjo teme u destinua te mbijetoj me vite...
  Gerrmoni bijte e mi, se do ta gjeni!

 18. #138
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Faleminderit
  165
  59 falenderime nė 54 postime
  Holokausti ishte nje sakrifice e nevojshme i krijuar nga ēifutet per interesat e ēifuteve.
  Puna eshte se ku i gjeten 6 mil ēifute? Si u numeruan keta,
  pastaj ato fotot qe merren zakonisht si prova me njerez te kequshqyer ne kampe perqendrimi, nuk e ka vene re njeri qe nuk kane karakteristikat e ēifuteve por tipare shuuuume evropiane?

  Megjithate ēifutet kane suportin tim te plote, sepse ne (evropa) i meritojme genjeshtrat dhe politiken e qelbur ēifute, per vet faktin se jemi aq budallenj sa te besojme ēdo genjeshter qe prek "ndjenjat" tona liberale.
  Holokausti eshte me siguri justifikimi per krijimin e shtetit te izraelit, por kjo nuk eshte asgje me implikimet qe solli ne politike dhe ndergjegjen masive, siē eshte psh induktimi i ndjenjes se fajit tek te bardhet per te gjunjezuar krenarine e tyre duke krijuar liberalizmin qe ndryshe perkthehet (cenimi i lirise nen pretekstin e lirise), si dhe ate qe sot quhet "political correctness" qe eshte ne fakt armiku me i madh i lirise se njeriut.
  Nen justifikimin e nonsensit te korrektesise politike nuk eshte me nevoja qe nje i trete te heq te drejtat 2 apo me shume grupimeve, sepse nen hijen e ketij koncepti jane vete njerezit qe i heqin lirine njeri tjetrit.

  Por perseri njerezit marrin ate qe meritojne, kur gjejne bejne.

  Si perfundim cili eshte qellimi i gjithe kesaj?
  Ajo qe po ndodh para syve tane,
  zhdukja e ngadalte e evropes dhe kthimi i saj ne nje han plot me jevgj. Pastaj skllaverimi total i botes do ishte mjaft i lehte, duke perdorur ndjeshmerine e larte te rraces jevge ndaj fese dhe instiktin prej skllavi te kultivuar nga raporti skllavo-pronar me zotin.
  Vendet e "perparuara" te verbuara nga indokrtinimi liberal po lejojne qe te zhduken duke marre vendin e tyre jevgjit.
  Lindoret nga ana tjeter qe jane paksa me tradicional dhe konservatore jane izoluar dhe vazhdojne te izolohen edhe sot duke i kerkuar te jene po aq liberal sa evropa perendimore ne menyre te atille qe nje dite do kemi plot emigrante afro-aziatik edhe ne shqiperi, dhe si gjithmone nen parimin "njerezit jane te barabarte" rraca e bardhe do jete vetem histori.

  Megjithate bravo u qofte, injoranca nuk meriton meshire, dhe ne natyre qeniet inferiore intelektualisht te pazhvilluara jane te denuara te jene nen sherbimin e atyre qe trurin nuk e mbajne thjesht per bukuri.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 22-01-2010 mė 12:14

 19. #139
  i/e regjistruar Maska e Reschen
  Anėtarėsuar
  07-12-2008
  Postime
  450
  Faleminderit
  25
  3 falenderime nė 2 postime
  Mos e ke fjalen per fryrjen e numrit te vdekurve e te atyre qe vuajten?
  Si ta kuptoj?

 20. #140
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,887
  Faleminderit
  0
  674 falenderime nė 479 postime
  Po pra. Denoj spekullimin qe behet me shifrat dhe me shfrytezimin per qellime perfitimi qe i bejne sot nga cifutet Holokaustit.

Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Riretushimi i historisė
  Nga erzeni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-11-2011, 17:34
 2. Shtrembrimi i Historise
  Nga Darius nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 30-06-2009, 16:10
 3. Akademia e Shkencave dhe heshtja ndaj sfidave te kohes
  Nga &Mitrovicalia& nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 19:10
 4. Librat e historisė sė Kosovės heqin mitet kombėtare
  Nga iliria e para nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 14:57
 5. Ndodhitė nė Maqedoni
  Nga babadimri nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 1075
  Postimi i Fundit: 16-10-2007, 12:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •