Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 73
 1. #1
  * mbrojtesi me i mire * Maska e Static - Y
  Antarsuar
  04-07-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  40
  Postime
  15

  Nism pr nj fjalor t informatiks n shqip

  Moderatori: Gjuha shqipe sht prhapur tashm edhe n botn e informatiks dhe po vazhdon t prhapet do dit. Tashm sistemi operativ Windows dhe programi Microsoft Office jan prkthyer n shqip. Gjithashtu edhe shum programe t tjer si Firefox, Winrar, Winamp, etj. jan prkthyer n shqip. Pr m tepr, gjuha shqipe ka tashm dy fjalor pr informatikn. Lexoni temat m posht pr m shum informacion:

  Programe n Gjuhn Shqipe
  Fjalor i Termave t Informatiks - softuer
  Fjalor Enciklopedik nga Teknologjia e Informacionit - libr i autorit Ali Mehmeti

  --------------------------------------------------  I dashur popull ...

  Besoj qe kjo do te jete nje inisiative e re per te kuptuar plot fjale te cilat sot perdoren ne gjuhen e kompjuterit...Shpresoj qe sejcili nga ne te japi kontributin e tij ne menyre qe te gjithe te perfitojme dicka...Une kesaj rradhe nuk po e nis i pari sepse nuk e kam shume idene...por nqs ndonjeri nga ju ka deshire ....eshte i mirpritur....

  Paqe
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 30-11-2006 m 00:30
  All Rights Reserved SkYLIGht 2002

 2. #2
  T'majt e jotja. Maska e Reiart
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Atje ku arrin tymi i SHARRES
  Mosha
  56
  Postime
  621

  Thumbs up Per ata qe dine me shume?

  Na shpjegoni se cfare eshte "driver".

 3. #3
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  38
  Postime
  2,573
  Me sa di une, shume fjale teknike te kompjuterave jane te reja dhe per anglishten; ato nuk egzistojne fare ne shqip dhe ne gjuhe te tjera. Ne shume faqe te huaja qe kam vizituar kam vene re se perdorin fjale anglisht.

  Pra, disa fjale duhen thjesht shqipezuar ne menyren se si shqiptohen ne anglisht sepse nuk ka asnje fjale te ngjashme ne shqip.

  Meqenese Amerika eshte vendi qe ka shpikur fjalet dhe ka teknologjine kompjuterike me te perparuar, duket e llogjikshme qe fjalet te perkthehen nga anglishta dhe jo nga italishtja, gjermanishtja, greqishtja.

  Anglisht (amerikane) >> Perkthim Italisht >> Perkthim Shqip .....do sillte probleme.

  Anglisht (amerikane) >> Shqip ....do formonte nje fjalor me te sakte.

  Mbaj mend qe nje teme e tille ka qene dhe ne forumin e vjeter te Albasoul. Mbase nje nga administratoret ose moderatoret mund te transferoje temen ne kete forum.

  Me duket disi e veshtire perhapja e nje fjalori te tille dhe perdorimi i tij nga Shqiptaret pa patur nje publikim zyrtar ne librari ose ne internet. Meqenese shumica e fjaleve qe perdoren per kompjuterat jane bere standarte nga sistemi operativ i microsoftit, nje perkthim i windowsit ne shqip do ndihmonte shume, jo vetem ne perhapjen e fjalorit, por dhe do lehtesonte mesimin dhe perdorimin e kompjuterit nga Shqiptaret qe nuk dine anglisht.

  Nuk e di nqs nje perkthim i tille eshte ne planin e microsoftit. Nuk besoj se tregu i shqiperise eshte me fitim per microsoftin sepse shperndarja e programe te paligjshme eshte biznes me vete ne Shqiperi. Nqs dikush ka me shume informacion mbi menyren qe duhet ndjekur per te perkthyer windowsin ne Shqip, besoj se do ndihmonte shume. Pasi te perkthehet windowsi...perkthimi i programeve te tjera do qe me i lehte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 25-11-2005 m 02:02
  Edi

 4. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  DISA FJALE QE NE I PERDORIM NE KOMPUTERAT TANE
  (Keto jane ne pergjithesi fjalet e perkthyera tek forumi i vjeter nga vizitoret e forumit)

  Manual setting zgjedhje manuale; zgjedhje nga perdoruesi
  Remote directory folder jo lokal
  Site faqe; strukture faqesh
  X Homepage faqja hyrese; hyrja; faqja kryesore
  Cache rezerve
  Queue radhe
  custom command komande e pershtatur
  file size - madhesia e skedarit
  Load ngarko ne kujtese
  wildcard shenje perfshirese
  option - zgjedhje
  log regjistrim; regjister
  clipboard (ec e gjeje)
  FAQ PESH (pyetjet e shpeshta)
  default i parazgjedhur; i zgjedhur automatikisht/vete/vetvetiu
  Panel fushe mbajtese
  toolbar rreshti i butonave
  font - alfabet
  anti-idle kunder [gjendjes se] prehjes
  timeout mbarim (skadim) afati
  enable-disable aktivizo, aktivizo
  upload-download hedhje-marrje; dergim-marrje
  uppercase-lowercase me shkronja te medha, te vogla
  case sensitive sipas shkronjave te medha ose te vogla
  detect pikas, diktoj
  version check - kontroll versioni
  download = shkarko
  upload = ngarko
  click = trus/e (perdoret ne Kosove dhe eshte me e qellueshme se shtyp)
  link = lidhes, urelidhes apo nderlidhes

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-04-2002
  Vendndodhja
  Galaksia "Estramaksus"
  Mosha
  42
  Postime
  28
  Nuk eshte problemi, se fjalet nuk mund te pershtaten ne shqip. Problemi eshte, qe standarti te behet i njohur per te gjithe.

  Edhe amerikanet vete i kane nxjerre fjalet e reja duke u bazuar mbi fjale ekzistente. Ne fillim edhe ato fjale qe sot duken te natyrshme, kane tingelluar te huaja ne ate kuptim.

  Sigurisht, qe po te perdoren fjalet angleze do ishte nje njesim, por fjalet e sajuara, te pershtatura ne shqip do e luanin me mire rolin.

  Per mendimin tim eshte shume mire te shifet se si e kane pershtatur terminollogjine kompjuterike vendet e tjera per te marre shembull, shembull Franca, Gjermania etj... Por nje huazim direkt i ketyre fjaleve nuk do ishte me mire se sa fjalet angleze.

  Teni per perkthimin e fjalez "driver".

  Une e perkthej "driver" ne shqip me "rrotor"

  Rrotori (ang. driver) eshte programi qe perdor sistemi operativ per te vene ne pune nje pjese elektronike (ang. hardware).

  Shnet!

 6. #6
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762
  shkoni te websajti i webopedia www.webopedia.com aty shtypni dhe beni search cdo fjale qe se kuptoni per compjutera. dhe do te merrni informacion te sakte dhe te plote per kuptimin.Nje menyre tjeter beni download programin atomica tek atomica .com programi eshte falas dhe per cdo fjale nga fusha e kompjuterit do te gjeni
  cfare do te thote,kuptimin e plote
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #7
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762
  Atomica ka ndryshuar emer eshte kthyer ne Guru.net
  per cdo lloj fjale ne informatike qe nuk ua dini kuptimin
  shkoni ne google dhe shtypni ekzakt fjalet define:emri i fjales qe kerkon
  psh duke shtypur define:bottleneck shikoni rezultatet ne kete
  faqe http://www.google.com/search?hl=en&i...=Google+Search
  ske nevoje fare per fjalor liber i ka gogla te gjitha
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 07-02-2004 m 19:18
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #8
  Open your mind now! Maska e besart
  Antarsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  36
  Postime
  480

  Anglisht--Shqip - prkthime t informatiks

  Gjate perkthimit te nje programi,kam hasur n keto fjali,per te cilat kerkoj ndihme qe te gjejme shprehje adekuate ne gjuhen shqipe.
  Set compression level(0-store...3-default...5-maximal)

  Save NTFS streams

  Save symbolic links as the link instead of the file

  Save or restore file owner and group

  Do not query password

  Cannot Make .Exe from a split/spanned archive
  Ligji i aksionit dhe reaksionit sht universal. Keni kujdes!

 9. #9
  Set compression level(0-store...3-default...5-maximal)
  Cakto nivelin e ngjeshjes (0-minimal...3-normal...5-maksimal)
  Save NTFS streams
  Shpto rrjedhat(rrymat???...me 'kuptim e ka???) NTFS
  Save symbolic links as the link instead of the file
  Shpto hallkat simbolike si lidhje n vend t skedarit/dosjes/file-it
  Save or restore file owner and group
  Shpto ose rivendos pronarin dhe grupin e skedarit/dosjes/file-it
  Do not query password
  Mos krko/pyet pr fjalkalim
  Cannot Make .Exe from a split/spanned archive
  I pamundur krijimi i .Exe nga nj arkiv e ndar/copzuar

  Kot pr kuriozitet, far programi sht?
  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

 10. #10
  Open your mind now! Maska e besart
  Antarsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  36
  Postime
  480
  Te falenderoj per ndihmen.
  Programi eshte WinRar 3.0
  Do ta kisha postuar ne forum por kam probleme me skedar.
  tung
  Ligji i aksionit dhe reaksionit sht universal. Keni kujdes!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-04-2004
  Vendndodhja
  Ocean City, Florida
  Mosha
  38
  Postime
  11
  majemy,

  Desha t'a beje vetem nje permiresim te vockel :) Ne vend te perdorimit te fjales "Shpeto" do te ishte me mire te perdoret fjala "Ruaj".

  Pra, ne vend se te shkruhet p.sh.: "Shpeto NTFS rrjedhat" do te shkruhej "Ruaj NTFS rrjedhat", per shkak se keto rrjedha jane duke u ruajtur e jo shpetuar.

  Pa keqkuptime :)

  Shendet!

  P.S. besart nese ka mundesi te lutem postoje linkun nga i cili mundet te shkarkohet verzioni i perkthyer ne Shqip i WinRAR (nese ky eshte programi i cili je duke e perkthyer).
  kodi403 @ 30 26 N, 86 36 W

 12. #12
  Open your mind now! Maska e besart
  Antarsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  36
  Postime
  480
  pershendetje kodi403,te falenderoj per ndihmen,programin e kam perkthyer,por nuk kam asnje link nga i cili mund te shkarkoni,per arsye te kohes nuk kam bere nje link,por nese don me trego emailin dhe do ta dergoj ne email,tung
  Ligji i aksionit dhe reaksionit sht universal. Keni kujdes!

 13. #13
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762
  Save nuk ka kuptimin Shpeto po Kursej ose ruaj
  dmth kursen nje kopje te nje file ose programi ne nje direktory te driverit C
  Ne qofte se nje file ose programi psh kur e shkarkon nuk e ben save (duke mos klikuar ne Save buton) por klikon ne butonin Open =Hap atehere cndodh
  file ose skedari do shkarkohet ne Folderin e Temporary internet files(kjo rendon edhe Ram in si memorje)
  gje qe eshte e pasigurte pasi sa here do pastrosh kompjuterin
  me plehrat dhe filet e panevojshme do te te humbase edhe ndonje file ose program me vlere qe ti e ke shkarkuar duke perdorur butonin open(dhe jo save)
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 14. #14
  Open your mind now! Maska e besart
  Antarsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  36
  Postime
  480

  Anglisht--Shqip - prkthime t informatiks

  Jam duke mbledhur fjal te gjuhs angleze q perdoren n kompjuter dhe nepr programet e ndryshme, perkatesisht duke gjetur fjalet adekuate ne gjuhen shqipe, njekohesisht jam duke perkthyer nje program per gif animacione e qe quhet Xara3D.
  Ketu jane disa fjal qe jam ne dilem perkatesisht nuk mendoj qe kam gjetur perkthimet adekuate per to:
  Prandaj kerkoj dhe mendimet e juaja per to:

  Button picker--
  Run this trial now--
  This trial will run for--
  Matt--
  Animation picker--
  Frames per second--
  Dithering--
  Miter--
  Anti-aliased--
  True perspective--
  Overlap pages--
  dialog box--
  Enter the hue value--
  Unable to read write-only property--
  font face--
  back face--
  loop--
  animated GIF
  Round--
  Export as animated Flash--
  Lossless--
  Internal application error--
  prompts to save--
  Side color--
  Side texture--
  Background texture--
  Display lighting--
  Light color--
  Shadow color--
  Display as Flash--
  Display hotspot--
  Extrude--
  Bevels--
  Shadow--
  Drag and Drop--
  Animate--
  Display frame--
  Quality settings--
  Standard toolbar--
  Time line--
  Status Bar--


  Njeherit ju bej thirrje te gjith antareve t ketij forumi qe te postoni ne kete teme te gjitha fjalet qe perdoren ne kompjuter dhe internet e qe mendoni se kane shprehje adekuate ne gjuhen shqipe.

  P.S. Kjo do t ju ndihmoj shume t gjith programuesve shqiptar!
  Ndryshuar pr her t fundit nga besart : 06-09-2004 m 12:31
  Ligji i aksionit dhe reaksionit sht universal. Keni kujdes!

 15. #15
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,762
  perkthim shume fjaleve te informatikes nuk mund ti besh dot
  pasi fjale shqip te shume fjaleve te informatikes nuk ka ;jane me origjine anglisht
  Mund ti behet nje Interpretim qe jep nje sqarim se cfare kuptimi
  dhe jo perkthim fjale per fjale,del shemtuar
  per ta arritur kete te duhet nje fjalor anglisht-anglisht ku kuptimi i nje fjale
  sqarohet me disafjale te tjera qe sqarojne mire
  Po te shikosh fjalorin gurunet eshte shume program i mire
  ose Babilon Pro
  program tjeter mund te perdoret edhe TR Dictionary
  me instalimin futet si funksion ne menune e Tools lart
  E ndez ose e fik(on/of) Kur eshte i ndezur mjafton ta vendosesh
  miun mbi nje fjale anglisht ne nje faqe dhe ajo hap nje dritare te
  vogel qe sqaron kuptimin e fjales,gjithashtu mund te degjosh edhe si shqiptohet
  anglisht
  skedari setup eshte ketu http://www.text-reader.com/downloads...er-setup-l.exe
  Pervec kesaj te duhen edhe fjalorat per shkarkim ne kete faqe

  http://www.text-reader.com/trdiction...cdownloads.htm
  te duhet te shkarkosh edhe folesin per te degjuar fjalet e zgjedhura
  http://www.text-reader.com/trspeaker_English/index.html
  Detaje mbi perdorimin e programit
  http://www.text-reader.com/trdiction...lish/index.htm
  programi fut edhe nje funksion ne menune kur klikon me te djathten
  ===
  Programe te tjera
  Pardon qe perkthen fjale anglisht-anglisht instalon buton ne browser(te jep mundesi te futesh ne kete program edhe fjalora te tjere si plugins
  faqja www.softbear.no
  --
  gurunet
  http://www.gurunet.com
  ---
  babilon pro
  http://www.babylon.com/
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 16. #16
  Open your mind now! Maska e besart
  Antarsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  36
  Postime
  480
  Flm benseven per ndihmen dhe keshillen tuaj.
  Edhe une e di se ne gjuhen shqipe nuk mund t'i perkthejme te gjitha fjalet qe perdoren ne informatike dhe teknlogjine e re, por t'i sqarojme se paku qfare kuptimi kane, jo vetem ne gjuhen shqipe por edhe ne shume gjuhe te botes nuk mund te perkthehen disa fjale nga anglishtja, sepse amerikanet jane vete zbuluesit e tye.
  Psh. Computer, ti nuk do te mund ta quash ndryshe pos kompjuter, pra ketu kemi bere nje "Shqiptarizim" te fjals "Computer"..................

  Por mua me intereson si i kuptoni ju disa fjal tjera spsh:

  setup--
  run--

  Per mua "run" ka kuptim "aktivizo'', "bej qe te punoj", por ndoshta ju keni nje mendim me te mire se une!

  Per kete une po kerkoj mendimet e juaja, qe te bejme pershtatjen e fjaleve angleze ne gjuhen shqipe nese nuk kane nje perkthim adekuat.
  Ligji i aksionit dhe reaksionit sht universal. Keni kujdes!

 17. #17
  Open your mind now! Maska e besart
  Antarsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  36
  Postime
  480
  Arrange---rregullo, cakto
  Refresh---fresko, ripajis
  Trial Version---Kopja vlersuese
  File--Dosja, skedari
  Edit--Ndrysho
  Compress--Kompreso, ngjesh
  Add--vendos, shto
  Extract--ekstrakto
  Password--fjalkalimi
  Archive--arkiva
  Path--shtegu, destinacioni, direktoriumi
  Spanned archive--arkiv e ndar/copzuar
  Level--nivel
  Switches--elsat
  recurse subfolders--nndosje riprsritse
  ...wildcard names--...emrat gjithprfshirs
  solid--i pandrprer/vazhdueshm/plot
  Settings--paneli
  Registry variables--Variabla regjistri
  settings dialog--panel kontrolli, panel i zgjedhjeve, paneli i konfiguracioneve
  dialog--panel
  Viewer--shikuesi
  Cancel--Anulo
  Tools--veglat
  Browse--shfleto
  Wizard--Magjistari
  Exit--Dalja
  Unpack--shpaketo
  Subfolder--nnfollder
  Select--Zgjedh, selekto
  Update--azhuro, fresko
  Load--ngarko
  Download--shkarko,transfero (prej nj kompjuteri n tjetrin)
  Backup--Kopja rezerv
  Resource--burimi, rezerva
  Set--pajis,vendos,fut
  Explorer--eksploruesi, zbuluesi
  Overwrite--mbishkruaj
  Access--Hyrja,qasja,e drejta (pr t hyr n sisteme, aplikacione)
  Display--Shfaq, ekspozo
  Save--Ruaj
  Size--Madhsia
  Button--Pull, buton
  Internal viewer--Shiquesi i brendshm/fsheht
  External viewer--Shiquesi i jashtm
  Software---Program, mjete programuese
  Task Manager---Menagjimi i Puns
  Domain---Pron, territor
  Windows glossary---Fjalori i Windows-it
  Click--kliko ( nuk ka shprehje adekuate ne gjuhen shqipe)
  Merge--bashko
  Open--hap
  Print--Shtyp n letr, printo
  Skip--kaprce, kalo, injoro
  Ignore--Injoro, mos prano
  Attribute--veti,atribute
  tab--lidhseja
  Topics--temat
  Texture--Plhura
  Tint--Nuanca
  Tips of the day---paralajmrimi i dits
  Frame duration--kohzgjatja e imazhit
  Palette--Gam ngjyrash
  An unknown error occurred while accessing...--Nj gabim i panjohur sht paraqitur/shfaqur gjat qasjes...
  crop--shkurto
  copyright--e drejta autoriale
  string--shifer
  Toolbar--Shiriti i veglave
  Table--tabela
  Undo--Zhbj
  Redo--Ribj
  Properties--Veqorit
  Search---Krko
  Insert---Fut, inserto
  Convert---Shndrro, konverto
  Header---Ballina
  Frame---Korniz
  Copy---Kopjo
  Past---Ngjit
  Sort---Radhit, klasifiko, sorto
  Customize---Prshtat
  Cut---prej
  Transparent--- I tejdukshm, transparent
  Style---Stili
  Device---aparat, mekanizem, pajisje
  Skin---Lkura
  Restore---Kthe, restauro
  Remote assistance---Reportazh/Ndihm nga vendi/distanca
  Error---Gabim
  Network---rrjet
  Minimize---Zvoglo, minimizo
  Maximize--- Zmadho, Rrit n maksimum
  Font---Komplet germash
  Remove---largo, heq, fshij
  Account---llogari
  Input mask---Maska hyrse
  Output ---Dalse
  Keyboard---tastier
  Hardware--- pjes metalike, pjes elektronike
  Support---Prkrahja, ndihma, mbeshtetja

  Disk Cleanup---Pastrimi i Diskut
  Shortcut---? ( Mnyr e shpejt, rrug qe bie shkurt )  P.S. Mendimet e juaja jane te mirseradhura!
  Ligji i aksionit dhe reaksionit sht universal. Keni kujdes!

 18. #18
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960

  Post Fjalor i terminologjis kompjuterike.

  Pershendetje...

  Njerezit kur shpikin dicka e emrojne ato si kane deshire, keshtuqe shume gjera deri me sot te shpikura apo te zbuluara kane emra te huaj dhe qe eshte teper normale. Cka bejne mandej tjeret kur duhet qe ne fjalorin e tyre te shtojne ate term apo ate fjale, jane te detyruar ta pranojne ashtu si eshte ne origjinal sepse per cdo gjuhe nuk ka fjale adekuate per cdo terme te rije qe shtohet ne fjalorin boteror te terminologjise e sidomos te terminologjise kompjuterike.

  Terminologjia kompjuterike eshte teper e rende per tu perkthyer sepse ka terma qe nuk mund t'i perkthesh keshtu qe je i detyruar te perdoresh ato ne gjuhe te huaj ne fjalorin tend qe nganjehere eshte shume irituese...por sikur edhe ne do shpiknim dicka edhe ne do ja jepnim nje emer shqip dhe le te pranonin edhe amerikanet ne fjalorin e tyre nje term shqip.

  Ne fjalorin e shqipes para ca viteve shembull nuk ka egzistuar fjala: Internet apo Server apo Webdesing apo Templates... cka te bejme ne qe te gjitha keto duhet ti marim nga origjinali dhe t'i perdorim... a thua valle ka zgjedhje te ketij problemi qe po mundon jo vetem gjuhen shqipe por te gjithe gjuhet boterore pervec anglishtes...

  Shembull eshte veshtire te perkthehet fjala: Control Panel, File, Paste, Full Screen, Properties, Tools, Explorerbar, Toolbar..., ato ne fakt mund te perkthehen por se kane te njejtin kuptim sic e kane ne anglisht apo ne gjuhen origjinale...

  Nqs dikush meret me informatike profesinalisht do bente mire sikur te na jepje ca ide ne lidhje me kete dhe te mundohemi bashkerisht te bejme nje fjalor te vogel te terminologjise komjuterike ne shqip.

  Po filloj une me disa terma te mundohem t'i perkthej dhe le te vazhdojme keshtu te gjithe:

  Rip this file in MP3 = Kput kt varg n MP3

  Rip=Kput
  File=Varg


  Kuptimi i fjalise ne anglisht dhe asaj ne shqip eshte i njejte por nese dikush do lexonte ate ne shqip nuk do kuptonte per cka behet fjale por nese e lexonte ate ne anglisht pa problem do kuptonte...

  Pra e shohim se eshte teper e veshtire te perkthesh nje term apo fjali nga anglishtja ne gjuhen shqipse sepse ka ca terma te cilet eshte e pamunder te perkthehen por edhe nese perkthehen humbin kuptimin sepse te gjithe gjuhet e botes nuk jane te barabarta me shkronja apo fjale...

  PS:
  A thua valle si do ja dalin gjuhet e botes me kolonizimin nga anglishtja...
  My silence doesn't mean I am gone!

 19. #19
  Open your mind now! Maska e besart
  Antarsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  36
  Postime
  480
  Citim Postuar m par nga Davius
  Pershendetje...
  Shembull eshte veshtire te perkthehet fjala: Control Panel, File, Paste, Full Screen, Properties, Tools, Explorerbar, Toolbar..., ato ne fakt mund te perkthehen por se kane te njejtin kuptim sic e kane ne anglisht apo ne gjuhen origjinale...

  Paste--Ngjit
  Full Screen--Pamje e plot
  Tools--Veglat
  File--Skedar, Dosje
  Ligji i aksionit dhe reaksionit sht universal. Keni kujdes!

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Post Fjalor praktik pr prkthyesit e Softuerave

  Nevoja dhe dshira pr prkthimin e softuerave nga gjuha angleze n gjuhn ton shtohet dita dits , mirpo pr shkak t mungess s nj fjalori teknik respektivisht orientimit gjat prkthimeve, ata prkthehen n mnyra t ndryshme.D.M.Th.nevojitet nj standardizim gjat prkthimeve t emrave nga anglishtja n shqip.Duke u nisur nga ky fakt u orvata q t prkthej dhe t prshtas terme adekuate.Por kjo nuk do thot se puna ka mbaruar.Ju ftoj juve q t mirni pjes me sygjerime, propozime, ide t reja, kritika t argumentuara, apo edhe ndryshime t emrave p.sh. pr komandot e butonave n softuerat e ndryshm si dhe n gjith softuerin .N ato raste ku fjala adekuate pr prkthim nuk mund t gjindet n fjalorin e gjuhs shqipe, duhet q pr moment ajo t prdoret n mnyr orgjinale deri sa t gjindet nj fjal e re shqipe q sht e prshtacme.Besoj se shum prkthyes dhe lexues(pjesmars n forum)do ken dobi t shumanshme nga kjo tem....

  Ja disa prkthime n renditje alfabetike:

  A
  About-Rreth
  Add-Vendos
  Advanced-Prparuar
  Adware-????
  Actions-Veprimet
  Archive-Arkiv(Arshiv)

  B
  Browse-Shfleto
  Bookmark-?????
  Bold-E trash
  Back-Prapa
  Beep-Tingull
  Binary-Binare
  Button-Buton

  C
  Cancel-Anulo
  Change-Ndrysho p.sh. ndrysho gjuhn;fjala sht pr ndryshimin e gjuhs n softuerat q jan t shqipruara n shum gjuh.
  Contacts-Kontaktet
  Compressed-Ngjeshur
  Connect-Kyje
  Cut-Pre(e kundrta Paste-Ngjit)
  Cookies-Biskota
  Create-Krijo
  Customize-Bje t zakonshme????
  Check-Verifikim; p.sh.Online Check -Verifiko Online;drejtprdrejt


  D
  Delete-Shkatrro
  Download-shkarko;(e kundrta e saj sht upload-ngarko)
  Dial-Thirr
  Disconect-Shkyje
  Decompress-`ngjeshje>kujdes>kjo fjal nuk egziston n fjalorin e Gjuhs s sotme shqipe, mirpo m duket si fjal m e prshtacme
  pr prkthim;kryesisht jam bazuar n disa fjal t ngjajshme si.p.sh.Ngjyroj-`ngjyroj,Njerzor-`njerzor,Njoh-`njoh etj.
  Discard-Hidhe

  E
  Edit-Redakto
  E mail-Posta Elektronike
  Exit-Dalje
  Error-Gabim
  Extract-Zbrthe
  Enter-Hyrje  F
  Fax-Faks(maqin)
  File-Skedar;.Ja se pse;
  Si Skedar emrohet nj program i tr;p.sh. exe.file e cila n brendsi prmban shum pjes;kurse pjest prbrse duhet t emrohen si skeda p.sh. nj dokument i krijuar n Word, Works, etj.Si skeda emrohet
  edhe nj dokument muzikor d.m.th.emrohet si skeda muzikore windos media file(mp3 skeda).Si skeda emrohet edhe nj pjes e nj dokumenti respeketivisht programi.
  Ka edhe raste t tjera pr t cilat do nevojitej nj libr i tr...Desha t them, nse fjala File nuk prkthehet apo prdoret n mnyr adekuate
  n t ardhmen do t kemi shum probleme me prkthimin e programeve kompjuterike.

  Folder-dosje
  Find-Gjej
  Font-Pagzore
  Forward-Prpara
  Favorite-T paraplqyer
  FTP-File Transfer Protocol-Protokolli i transferimit t filit

  G
  General-Prgjithshme
  Go to-Shko tek


  H
  -Help-Ndihm
  Home page-Faqja personale
  Host-Nikoqir
  HotKey-Pa ndryshuar


  I
  Install-Instalo
  Internet-Rrjeti
  Internet Explorer-Pa ndryshuar(tani pr tani)
  Image-Fotografi
  Interface-Pamja(si duket); mund t prdoret edhe si emrtimi orgjinal mirpo duke e prshtatur n gjuhn ton

  J  K
  Klick-Kliko
  Key-els  L
  Link-Nyje
  Language-Gjuha
  Login-Pandryshuar
  Logout-Pandryshuar
  Load-Mbush

  M
  Map-????
  Message-Mesazh
  N
  New-E re;Vini re:Kjo fjal nuk mund t prthehet si Risi pasi q mund ta
  dezorienton prdoruesin e softuerit t prkthyer n shqip;p.sh.kur krijon nj sked t re ather doemos t prdoret fjala E Re; e ka fjaln pr Sked t re ri ;d.m.th.nj dokumet apo faqe t re-n word, works apo program tjetr
  Navigation-Navigim
  Next-E ardhme


  O
  Options-Alternativat
  Order-Porosit
  Online-N lidhje;drejtprdrejt
  Open-Hap
  OK-Dakord;e kundrta Cancel-Anulo
  P
  Password-Fjalkalim
  Paste-Ngjit
  Print-Shtyp(Edito)
  Permissions-Leje;Autorizime
  Properties-Vetit
  Preview-Prpara
  Packages-Paqetimet;pako
  Paste-Ngjit
  Progress-Progres
  Preferences-Preferencat;vecorit
  Play-Lviz;Luaj> ka disa kuptime mirpo n rastin e prkthimit t softuerit m i prshtatcm sht fjala Lviz
  pasi q kur e shtyp .p.sh.butonin-Play-starton knga apo filmi etj.
  Purge-Pastro
  Portal-Nj faqe q prmban shum shrbime t rradhitura sipas kategorive apo edhe nj faqe me shum nnfaqe
  Play-back-kthim prapa(i shirtit filmik,kngve(;Rifilllim))Llojikisht prkthimi m i mir sht Rifillo p.sh.Rifilon prsri kngn, filmin etj.

  Q
  Quit-Prfundo
  Queue-?????  R
  Rename-Riemro
  Replace-Rivendos
  Retries-Riorvatje
  Registry-Regjistri


  S
  Send-Drgo
  Select-Zgjedhje-Zgjidh
  Support-Ndihmes;prkrahje
  Sort By-Rradhit sipas
  Self Extractor-Vet Zbrthyesi
  Save-Ruaj
  Save as...-Ruaj si...
  Scan-Skano
  Settings-Konfigurimet
  Skin-Kopertin
  Site-Faqja(mendohet pr internet;Web Site-Veb Faqe)
  Size-Madhsia
  Search-Krko
  Search for-Krko pr
  Start-Startim-Fill-o-im
  Software-Softuer apo program kompjuterik

  T
  Transfer-Transferim
  Tools-Mjetet;veglat
  Translation-Shqiprim;Prkthim

  u
  Upload-Ngarkim
  Unexpect-Papritur
  Utilities-T dobishme, praktike, prdorueshmri
  User-Prdorues
  Update-Azhurim
  Uninstall-`instalo
  Underline-E nnvizuar

  v
  View-Shfaq
  Virus-Virus  W
  Wait-Prit
  Web-prdoret si orgjinal respektivisht i adaptuar n gjuhn ton si Ueb-i

  Y  Z
  Zip-Mbrthe
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 13-09-2006 m 21:59

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Bmat e fundit nga Gazeta Java!
  Nga Lioness n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 528
  Postimi i Fundit: 11-12-2010, 08:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •