Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 68
  1. #41
    Analog Brain Maska e josif
    Anëtarësuar
    26-02-2004
    Vendndodhja
    madagaskar
    Postime
    245
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Librat jane shume te mire per te mesuar, por C++ eshte gjuha me e veshtire per te programuar dhe per dike qe sapo fillon programin nuk eshte aspak e rekomandueshme. Qe te hysh ne brendi te C++ duhet te njohesh ne detaj konceptet e Object Oriented, ashtu sic nuk mund te kuptosh Object Oriented Programming pa patur nje ide te Procedural Programming.

    Menyra me e thjeshte per tiu afruar Object Oriented eshte Visual Basic.
    Menyra me serioze per te hedhur bazat e C++ eshte ta fillosh me C pastaj C++.

    Dhe vetem pasi te mesoni C++, do te jeni ne gjendje qe tia dini vleren Java

    Albo
    Albo ka shume te drejte kur thote se te C eshte nje gjuhe qe cdo programues duhet ta dije ne menyre themelore.

    Object-Oriented eshte nje paradigm qe e shikon nje variabel si objekt, pra duke perfshire karakteristikat (data members) dhe punet qe ky objekt ben (methods).
    Deklarimi i nje objecti behet nepermjet klases qe ai i perket.

    Sic e shihni klasat jane thjesht struct-e te C-se qe lejojne edhe funksione brenda.
    Pjesa e mbetur e gjuhes eshte vetem C.

    Te keshilloj qe jo vetem te mesosh C, por edhe te praktikosh se tepermi pointer-at
    (pointer arithmetics & dynamic memory allocation), pasi do te duhen shume gjate perdorimit te constructor-eve dhe destructore-ve ne C++.


    Gjithsesi per programe jo te komplikuara te keshilloj te perdoresh C, pasi eshte shume me e shpejte. Kurse nese do dicka me "generic" dhe te organizuar perdor C++.
    He walks among us, but He is not one of us ...

  2. #42
    Analog Brain Maska e josif
    Anëtarësuar
    26-02-2004
    Vendndodhja
    madagaskar
    Postime
    245
    Citim Postuar më parë nga dreamcatcher
    Per Qoska dhe te tjeret a ka liber ne gjihen shqipe qe te meson per C ++ , apo per C dhe si mund ta gjej .

    Falm ! Dream <<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>>>
    E-book-e dhe materiale te tjera on-line mund te gjesh plot, por une te keshilloj nje liber shume te fuqishem:

    "Programing in ANSI C" - "Agrawal & ..."
    He walks among us, but He is not one of us ...

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Aldi1
    Anëtarësuar
    30-09-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    401

    Liber ne Shqip per programim ne C

    Citim Postuar më parë nga dreamcatcher
    Per Qoska dhe te tjeret a ka liber ne gjihen shqipe qe te meson per C ++ , apo per C dhe si mund ta gjej .

    Falm ! Dream <<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>>>
    Programim ne C eshte botuar ky liber po nuk di nese ka dal ne internet!!!!!!!!
    http://cm.bell-labs.com/cm/cs/cbook/
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Aldi1 : 11-01-2005 më 10:25
    Aldi Shuli

  4. #44
    Peja o qytet i bekuar
    Anëtarësuar
    28-03-2002
    Postime
    310
    Albo, benseven11, dhe josif kane te plote te drejte kur pohojne se C eshte pak a shume e domosdoshme per te mesuar C++. Jane shume program qe jane shkruare ne C dhe C++ dhe ato programe duhet qe dikush te permiresoj; prandaj, te mesosh C ja vlen shume, dhe arsyja tjeter pse C eshte gjuhe shume e fuqishme dhe e domosdoshem per nje programer eshte se po te mesohesh C mire, atehere nuk do te keni problem te mesoni gjuhe te tjera programues ne menyer te shpejte. Gjuhen e pare programuesi apo siq e quajne ketu Programming Concept, Intro to Programming, apo Computer Science I e mesoj C ne shumicen e universiteteve amerikan, private apo publike.

    C++ eshte C por ka me shume hollesira te tjera. C eshte gjuhe shume e fuqishme dhe se bashku me assembly keni mundesi te beni disa gjera te ...

    Une keshillat e pare rreth njohurive te mia ne programim i kam marrur nga Albo dhe te tjeret, te cilet nuk jane shfaqure ne kete forum per nje kote te gjate, ne forumin e vjeter te albasoul-it; keshtu qe, dreamcatcher, te keshilloj qe te merresh keshillat e tij pak a shume.

    Shkarkoj keto libra dhe Power Point Files rreth gjuhes programuese C:
    Librat:

    1. Practical C Programming 3rd Edition (O'Reilly - botuesi me i mire i librave per kompjutera)

    2. ANSI C Programming Language - Dennis Ritchie

    3. PowerPoint Presentation prej Librit: C Programming: A Modern Approach nga K. N. King

    Shpresoj qe keto libra do te ndihmojne.

    p.s. une mendoj qe edi per munges kohe nuk e ka postuar ketu ne forum nje liber te C/C++ ne gjuhen shqipe, por shpresoj ai do te bene ate se shpejti.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ILovePejaa : 13-01-2005 më 02:06
    no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-12-2004
    Postime
    47
    Edhe une kisha deshire te kisha nje liber te C dhe C++ ne shqip se jam fillestar , dhe e kam me shume qejf me mesuar C dhe C++.

    Ne qofte se ekzistojne keto libra ju lutem me ndihmoni !

    Ju faliminderit per mirukuptimin

  6. #46
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Tani mund të shkarkoni një libër në Shqip të Salih Mripës që i shpjegon shumë mirë gjuhët C dhe C++. Shikoni këtë temë.
    Edi

  7. #47
    Shqiptar Maska e EdiR
    Anëtarësuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    Madison, WI, U.S
    Postime
    963
    Nuk ka rendesi se ku fillon. Eshte mire te mesosh te pakten C++ ose Java cila do te meson Object-Oriented por Java eshte me e lehte. ne cfare do qe te zgjidhni duhet te kaloni kohe duke programuar nga me te thjeshtat ne me te veshtirat nuk mund te mesosh duke lexuar libra por duke programuar. Keshilla ime eshte install C++ ose Java dhe fillo shkruaj. Compileri do te jete mesuesi me i mire.

    Suksese,
    EdiR

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    Menyra me e mir per te mesuar programim per filestaret eshte Visual Basic. Pastaj me e leht se C++ eshte java. Nese do te mesosh C++ duhet te mesosh me pare C. Librat me te mir per gjuh programimi jan serit e Sams teach yourself in 21 day ose sams teach yourself in 24 hours. Per me te advancuar jan deitel & deitel how to program, keta jan me te perdorshmit ne universitete dhe jan shtrenjt.

  9. #49
    Analog Brain Maska e josif
    Anëtarësuar
    26-02-2004
    Vendndodhja
    madagaskar
    Postime
    245
    Me duket se po harrojme qe gjuhet e programimit jane vetem nje mjet dhe jo nje njohuri e gjere rreth informatikes. Mendoj se ne fillim duhet qe cdokush te kete njohuri te pergjithshme per shkencen e te comput-uarit. Me pas duhet te keni njohuri per ambjentin ku punoni : kompjuteri, burimet, proceset, etj ...
    Shume e rendesishme eshte (per mendimin tim) edhe njohuria e Teorise se Kompjutimit,
    Automatat Deterministike, Jo-Deterministike, Push-Down etj.


    Per te kaluar tek gjuhet ju keshilloj:

    Nese jeni fillestare dhe doni te jeni programuesa te mire qendroni larg programeve dhe gjuheve komerciale : java, VsBasic, C# etj ...

    Keto programe kane nje librari te gjere por jane shume te cunguar ne menune e zhvillimit te aftesive.

    Une do tu keshilloja qe te ndiqni kete procedure:

    *) Ne fillim nje gjuhe funksionale : Lisp ( ose dialektet si Scheme), ML, Haskell
    *) Me pas nje gjuhe imperative : Keshilloj C, por edhe Algol eshte nje mjet i mire.
    *) Me pas nje gjuhe llogjike : Keshilloj Prolog
    *) Me pas nje gjuhe object-oriented : Keshilloj C++, por edhe Python
    He walks among us, but He is not one of us ...

  10. #50
    www.Alb-IT.com Maska e ylber1998
    Anëtarësuar
    24-10-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    253

    hapat fillestar te programimit

    pershendetje.a mund te me spjegoj ndokush mnyren ma te mir,natyrisht fillestare per programim qka duhet te bej,cilet jon hapat e pare te rendsishum,sa osht e domosdoshme matematika,qfare roli ka matematika ne programim,qfare librash te lexoj nese osht e munshme ne shqip sepse anglishten se di mir,krejt kjo sepse e kom ndermend te studijoj PROGRAMIMIN pershendetje do tja di per nder ai i cili mi jep hapat e par dhe me te rendesishum,dhe tme sqaroj me shum per programimi,juv pershendes juve gjenive te popullit shqiptar,te cilet gjenden ne ket forum ciao

  11. #51
    Ledi^MC**Alb_Hacker
    Anëtarësuar
    03-03-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    28

    kush me ndihmon

    hi te gjithe programuesve ne forum.jam nje anetar dhe kam qejf te mesoj te programoj.Por duhet ta filloj nga fillimi.Kush me ndihmon duke me dhene linkun ku mund te downloadoj C++ qe perdoret ne shkollen e larte per informatik.Ju lutem kush mund te ndihmoj te postoj linkun shkarkues ne forum ose te me coj ndonje email privat.Shifena se shpejti

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    po deshe te jap une material per c++
    por eshte i gjithi ne anglisht,
    po deshe meqe je dhe fillestar shkarko librin e Salih Mripes qe e kane postuar ketu ne forum.
    pastaj c++ eshte njesoj kudo , nuk esht enevoja te kerkosh vetem material shkollor.

  13. #53
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Për të shkarkuar një përpilues për C ose C++, lexo temën C/C++ - Përpilues (compiler)

    Po të renditësh temat e forumit sipas emrit, do gjesh disa tema me programe fillestare në C/C++. Lexo librat e përmendur në këtë temë, fillo të shkruash vetë pak e nga pak, e bëj pyetje nëse nuk kupton diçka.
    Edi

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Une do te keshilloja te filloje me pascal ose C,
    te nisesh direkt me Object Orientet te ben te mos e kuptosh vertete esencen e programimit.
    sa me i ulet te jete niveli i gjuhes qe meson,
    aq me i larte do jete niveli yt si programues.

    per te tjerat bashkohem me mendimin se per tu bere nje programues i mire duhet pasion dhe eshte mire qe te kesh nje qellim, nje projekt real ne koke te cilin do ta realizosh kur te kesh njohurite e nevojshme, ne kete menyre gjen edhe motivacionin e duhur, dhe ato qe meson nuk i harron me.

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e lordo
    Anëtarësuar
    01-07-2006
    Postime
    59

    Arrow Ndihmë në programim?

    Tung. Jam nje anetar i ri i ketj forumi dhe kerkoj ndihme nga ju ne fushen e pogramimit. Nese dikush nga ju kish mujte me me tregu me hollesisht per gjuhet programuese, te beje nje liste te tyre, dhe nje liste te programeve ku shkruhen ato do te thote ku zbatohen dhe a din dikush nga ju ndonje liber elektronik ne gjuhen shqipe ne lidhje me programimin qe mund ta shkarkoj (zbres) per te mesuar diç me shume. Ju falemnderit te gjithe juve. TUNG

  16. #56
    ReSpEcT Maska e Neo_AS
    Anëtarësuar
    08-04-2005
    Vendndodhja
    i cik ne Shqipri, i cik ne Itali...
    Postime
    74
    Shko tek Google ose Yahoo dhe vendos tek search bar-i Computer Language ose Gjuhe programimi, nuk ta merr menia se sa shum gjera do gjesh pa lodh njeri qe te ti postoj ne forum!

    Kjo kerkes nga ana jote me duket i cik e tepert duke llogarit qe gjuhet e programimit jan shum. Liber te mir ne shqip per te mesuar te programosh nuk besoj se do gjesh por mund te besh 1 kurs Advanced ne anglisht meqe kjo esht "gjuha meme" e programimit...
    Rrespekte, Neo!

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e lordo
    Anëtarësuar
    01-07-2006
    Postime
    59
    Flm Neo As

  18. #58

    Arrow

    Citim Postuar më parë nga dreamcatcher
    Moderatori: Të gjithë të interesuarit për mësimin e gjuhëve C dhe C++, mund të marrin librin Programimi në C dhe C++ të autorit Salih Mripa.

    Ndoshta eshte vendi i gabuar ku e postoj kete teme por ketu me ka stgjeruar njeri nga adminet e forumit qe te gjitha temat t'i postoj ketu :

    Kam deshire te flakte ta mesoj C++ , (se paku) e di qfare rendesie ka .
    Kam download - uar shume tutorial por asnjeri nuk ka qene efektiv se ... nuk e di si te them nuk kane qene te qarte ..

    A ka ndonje tutorial shqip ( pra ne gjuhen shqipe - pa marre parasysh autorin ) dhe si mund ta gje apo ta marre kete?

    nqs nuk eksiston kjo e para mundet edhe kjo >
    ku mund te gjej tutorialet me te pershtatshme dhe me terheqese per ta mesuar >

    me respekt per te gjithe >>>>

    dream>>>>>>>>>>>>>>>>>><

    Per programming ne C++ apo ne ndonje gjuhe tjeter shko tek www.blackangel.co.nr

    Ne te djathte shkruan "Tutoriale" aty kerko ate qe te duhet.

    Ka tutoriale ne shqip.

  19. #59
    Pasioni për shkencën Maska e rm_renald
    Anëtarësuar
    27-11-2006
    Postime
    170

    c++ e-books

    A ka mundesi ndonjeri ketu ne forum qe te me gjeje ndonje liber programimi c++ apo Java per fillestare? Do te me ndihmonit shume!

  20. #60
    Orfeu Maska e heron
    Anëtarësuar
    07-10-2005
    Vendndodhja
    karrik para kompjuterit
    Postime
    225

    Thumbs up Si ndertohen programet

    Pershendetje kush nga ju mund te na tregoj , se si ndertohet nje program , dhe cilet programe duhet ti ket njeriu per ta ndertuar ate program , dhe qfar njohurish duhet te kesh per te ndertuar , apo cilen gjuh programuese duhet ta din ju lutem na informoni rreth kesaj ?
    Tung Tung

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •