Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    50-vjetori i vrasjes së presidentit amerikan

    50-vjetori i vrasjes së presidentit amerikan, John F.Kennedy, ngjarjes më të përfolur dhe më enigmatike të botës

    Flamujt në ndërtesat e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara u ulën dje në gjysmështizë, për të shënuar 50-vjetorin e vrasjes së presidentit amerikan, John F.Kennedy. Presidenti Barack Obama e shpalli këtë ditë si ditë kombëtare të kujtimit, duke thënë se përvjetori është dita për të nderuar Kennedy-n dhe emrin e përjetshëm të tij në historinë amerikane.

    Kennedy është qëlluar për vdekje në qytetin Dallas, më 22 nëntor të vitit 1963. Një komision qeveritar ka konstatuar se Lee Harvey Osëald ka vrarë presidentin dhe se ai ka vepruar i vetëm. Megjithatë, shumë amerikanë besojnë se Kennedy ka qenë viktimë e një konspiracioni të fshehur.

    Rreth vrasjes së Kenedy-t, megjithëse kanë kaluar 50 vjet, ka ende dyshime dhe mister. Historia botërore nuk njeh ngjarje më të përfolur se kjo.


  2. #2

    Për: 50-vjetori i vrasjes së presidentit amerikan

    Okulisti danez Jens Mohr Thygesen duke perdorur aparatura optike mjeksore shume te avancuara ka arritur te gjeje dy atentatore te tjere, sidomos ate qe ka qelluar nga kodrina me bar (vendi nga ku gjithmone eshte pretenduar se kane ardhur plumbat qe shkaktuan vdekjen e Kennedy-t). Konkluzioni i ketij doktori perputhet dhe me filmimin e Zapruder-it.

    Ndiqni videon e shkurter


  3. #3
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anëtarësuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972

    Për: 50-vjetori i vrasjes së presidentit amerikan

    Nuk e di se sa e vertet eshte por kam degjuar se Dosja e vrasjes se Kenedit kishte nje afat 50 vjecar per tu trajtuar si dojse e klasifikuar. Dhe i bie qe ky afat te skadonte sivjet. Por kohet e fundit i jane shtuar edhe 25 vjet te tjera mbi 50 dhjecen dicka qe shtyn daten e diklasifikimit te kesaj dosje ne vitin 2038. Tani lind pyetja: se pari perse nje dosje e tille duhet te jet e klasifikuar, pse per 50 vjet dhe sikur kjo te mos mjaftonte ne vetvete, shtyrja e 25 vjeteve te tjera e ben akoma me misterioze kete ceshtje. Pse???
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    përjashtuar
    Postime
    1,008

    Për: 50-vjetori i vrasjes së presidentit amerikan

    Citim Postuar më parë nga Maqellarjot Lexo Postimin
    Nuk e di se sa e vertet eshte por kam degjuar se Dosja e vrasjes se Kenedit kishte nje afat 50 vjecar per tu trajtuar si dojse e klasifikuar. Dhe i bie qe ky afat te skadonte sivjet. Por kohet e fundit i jane shtuar edhe 25 vjet te tjera mbi 50 dhjecen dicka qe shtyn daten e diklasifikimit te kesaj dosje ne vitin 2038. Tani lind pyetja: se pari perse nje dosje e tille duhet te jet e klasifikuar, pse per 50 vjet dhe sikur kjo te mos mjaftonte ne vetvete, shtyrja e 25 vjeteve te tjera e ben akoma me misterioze kete ceshtje. Pse???
    Dosjet jane te hapura por jane te falsifikuara, keshtuqe edhe po te kerkosh dosje s'mund t'i gjesh dot.
    Nuk ka rendesi emri i vrasesit por emeruesi i perbashket. Kurse emerues i perbashket eshte sherbimi sekret. Veprat e sherbimeve sekrete gjithmone perfundojne "pa gjurme", sepse ato shlyhen me kohe. Keshtuqe edhe dosjet s'kane vlere te plote.
    Me nje fjale, e kane vrare vet amerikanet edhe ate kreret shteterore, gjgjs hardliner-at.
    E gjithe kjo eshte ceshtje ideologjie. JFK ka dashur te kete marredhenie miqesore me te gjithe pa dallim ideologjie. Por kjo nuk iu ka shkuar pershtati disave (te cilet i kemi edhe sot neper organet shteterore: ushtri, polici, sherbime sekrete).
    Eshte interesant nje dokumentar mbi JFK, i cili shfaqet shpesh ne TV. Pak para vrasjes (dy-tri dite) JFK ben nje bisede telefonike me F. Kastron. Biseda le te kuptoje se Kastroja nuk ka qene i atille cfare ia kane rekomanduar keshilltaret. Ky (JFK) habitet gjate bisedes me Kastron, sepse Kastroja i del nje njeri krejt ndryshe nga ajo qe e kane "keshilluar". Prandaj dhe vendos te takohet me Kastron. Nuk kalon shume kohe dhe "takohet" me plumbat...


    *
    klipp&klar

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: 50-vjetori i vrasjes së presidentit amerikan

    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  6. #6
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: 50-vjetori i vrasjes së presidentit amerikan

    Zapruderi u be i famshem,shtepia e tij u kthye ne museum.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  7. #7
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: 50-vjetori i vrasjes së presidentit amerikan

    Citim Postuar më parë nga Maqellarjot Lexo Postimin
    Nuk e di se sa e vertet eshte por kam degjuar se Dosja e vrasjes se Kenedit kishte nje afat 50 vjecar per tu trajtuar si dojse e klasifikuar. Dhe i bie qe ky afat te skadonte sivjet. Por kohet e fundit i jane shtuar edhe 25 vjet te tjera mbi 50 dhjecen dicka qe shtyn daten e diklasifikimit te kesaj dosje ne vitin 2038. Tani lind pyetja: se pari perse nje dosje e tille duhet te jet e klasifikuar, pse per 50 vjet dhe sikur kjo te mos mjaftonte ne vetvete, shtyrja e 25 vjeteve te tjera e ben akoma me misterioze kete ceshtje. Pse???
    Varet se cfare sekreti mbrohet/mbahet I mbuluar.Mund te kete sekrete qe nuk deklasifikohen
    kurre,mbeten sekrete dhe nuk dalin asnjehere ne publik.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  8. #8
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-11-2013
    Postime
    26

    Për: 50-vjetori i vrasjes së presidentit amerikan

    Vrasja e John Kennedy't ende sot e kësaj dite na tregon se në botë Presidentët apo liderët janë vetëm figura dhe nëse dalin nga planprogrami i personave X, atëher eliminohen!

  9. #9
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,769
    Postimet në Bllog
    18

    CIA e implikuar direkt në vrasjen e presidentit Kennedy 60 vjet më parë

    Tucker: Bombshell nga njeriu brenda CIA rreth përfshirjes së CIA-s në vrasjen e JFK; RFK, Jr e quan atë "Grusht shteti"

    Emri:  38e3c7ce-7ee4-4a65-b9e2-e58260b37882-860x475.jpg

Shikime: 118

Madhësia:  40.0 KB

    Ne raportuam të enjten se si Arkivi Kombëtar sapo kishte publikuar një grumbull të ri dokumentesh të atentatit të JFK. Siç vuri në dukje kolegia ime Becca Lower, CIA i shkroi Bidenit duke kërkuar që disa nga dosjet të mos publikoheshin.

    Siç thekson letra e CIA-s , dokumentet e mbajtura në publikimin e sotëm nuk kanë të bëjnë me vetë atentatin, por me hetimin pas tij, dhe ato u redaktuan në një përpjekje për të mbrojtur "punonjësit e veçantë të CIA-s", së bashku me "pasuritë dhe burimet e inteligjencës, specifike. metodat e tregtisë dhe inteligjencës ende në përdorim.” Letra e drejtorit Burns vazhdon:

    Kështu, redaktimet minimale që mbeten janë të nevojshme për të mbrojtur informacionin më të ndjeshëm të inteligjencës në koleksionin e të dhënave të Aktit të CIA JFK: njerëzit, vendet dhe detajet e inteligjencës dhe operacionale.
    Kjo tingëllon, me një fjalë, e diskutueshme.

    Por tani, Tucker Carlson ka hedhur një raport mahnitës. Ai tha se ekipi i tij kontaktoi dikë që kishte akses në dokumentet ende të fshehura të CIA-s që ekipi i Biden nuk i ka publikuar. Tucker tha se ata e pyetën këtë person që kishte arsye të mëdha për të ditur dhe njohuri të drejtpërdrejta për atë që ishte në dokumente: "A kishte CIA gisht në vrasjen e John F. Kennedy?" Përgjigja ishte një bombë.



    “Përgjigja është po. Besoj se kanë qenë të përfshirë. Është një vend krejtësisht i ndryshëm nga ai që mendonim se ishte. Është e gjitha false,” tha personi.

    Carlson vuri në dukje se nëse kjo është e vërtetë, do të thotë se ju keni një CIA që është krejtësisht jashtë kontrollit të qeverisë së zgjedhur në mënyrë demokratike, aq shumë sa që nuk mbahet përgjegjëse për ndonjë përfshirje në vrasjen e një presidenti. Carlson tha se kjo do të thoshte se ish-drejtorët e CIA-s, përfshirë Mike Pompeo dhe John Brennan, do ta dinin këtë. Ai tha se ata i kërkuan Pompeos të ishte në emision, por ai refuzoi të vinte në emision.

    Një reagim ndaj raportit të Tucker ishte gjithashtu disa lajme: nga Robert F. Kennedy, Jr, i cili kishte disa fjalë për atë që mendonte për CIA-n.

    Edicioni i lajmeve më i guximshëm në 60 vjet. Vrasja e xhaxhait tim nga CIA ishte një grusht shteti i suksesshëm, nga i cili demokracia nuk u shërua kurrë. https://t.co/whideo36pl

    — Robert F. Kennedy Jr (@RobertKennedyJr) 17 dhjetor 2022
    "Edicioni më i guximshëm i lajmeve në 60 vjet," tha Kennedy. “Vrasja e xhaxhait tim nga CIA ishte një grusht shteti i suksesshëm, nga i cili demokracia nuk u rikuperua kurrë.”

    Është e vështirë të vlerësosh këtë lajm pa e ditur se kush është personi dhe çfarë thonë dokumentet. Unë së bashku me shumë të tjerë i kam lexuar të gjitha teoritë për atentatin ndër vite. Por nëse kjo është e vërtetë, bomba mund të jetë një fjalë shumë e vogël – është një informacion titanik që tani kërkon një përgjigje nga administrata Biden. Dhe jo vetëm për shkak të vetë atentatit, por nëse kjo është ditur gjatë gjithë kësaj kohe, madhështia e të gjitha gënjeshtrave të mëvonshme dhe çfarë do të thotë kjo për CIA-n tonë dhe udhëheqësit tanë. Por gjatë viteve të fundit, nëse nuk kishim arsye më parë për të bërë pyetje në lidhje me komunitetin e inteligjencës, sigurisht që i kemi pasur pasi kemi parë gjëra si veprimet e Brennan, veprimet kundër Presidentit Donald Trump, nënshkrimin e letra e inteligjencës në lidhje me laptopin Hunter Biden.


    Burimi: RedState

  10. #10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,769
    Postimet në Bllog
    18

    Libri i sapobotuar nga një mjek: "Radiografitë dhe autopsia e presidentit JFK janë falsifikuar"

    Dr. Jerome Corsi shqyrton librin e ri nga nje mjek me pretendimin për falsifikim kriminal të fotografive dhe rrezeve X të autopsisë së JFK

    Emri:  jfk-assassination-car.jpg

Shikime: 108

Madhësia:  31.9 KB

    Nga Dr. Jerome Corsi

    Më 4 janar 2023, Dr. David Mantik, MD, Ph.D., botoi Vrasja e JFK e deshifruar: Falsifikimi kriminal në fotografitë dhe rrezet X të autopsisë, një opus magnum i printuar bukur me më shumë se 400 faqe, i kompletuar me ilustrime me ngjyra hetimin e tij prej dekadash për këtë rast. The JFK Assassination Decoded nuk është thjesht një libër tjetër i vrasjes së Kenedit.

    Mantik meriton një vend të nderuar në panteonin e studiuesve të JFK-së për provën e tij përfundimtare mjeko-ligjore se JFK u qëllua nga përpara, u godit nga dy të shtëna nga e djathta e përparme dhe një e shtënë nga mbrapa. Libri i Mantik është një libër i JFK-së që "duhet të lexohet" që i përket bibliotekës së çdo studimi serioz të atentatit për trajtimin përfundimtar të goditjeve me kokë të JFK-së. Ndoshta edhe më kritike, Mantik na lejon të shohim paralele të fushatës së dezinformimit, duke sugjeruar se si vrasja e JFK-së ashtu edhe heqja e Donald Trump nga presidenca ishin të dyja, grusht shteti të planifikuar dhe të ekzekutuar nga Deep State .

    Analiza mjeko-ligjore e Mantik për rrezet X të autopsisë së JFK dëshmon se Lee Harvey Oswald nuk mund të kishte qenë vrasësi. Po aq i rëndësishëm, libri i ri i Mantik na lejon të shohim paralelen e Shtetit të Thellë midis vrasjes së JFK dhe konspiracionit të DD/CIA për të hequr Presidentin Trump nga detyra. Departamenti i Drejtësisë dhe CIA komplotuan për të infiltruar dhe kontrolluar mediat sociale për të fshehur rolin e Deep State në fabrikimin e mashtrimit të marrëveshjes ruse për të shkatërruar presidencën e Donald Trump. Gjithashtu, Alan Dulles depërtoi në Komisionin Warren për të mbuluar bashkëpunimin e Departamentit të Drejtësisë dhe CIA-s në shkëmbimin e zjarrit në Dealey Plaza që largoi JFK-në nga Shtëpia e Bardhë.

    Në nëntë udhëtime të veçanta në Arkivin Kombëtar gjatë shumë viteve, të armatosur me aparate shkencore duke përfshirë një densitometër optik Tobias, Mantik kaloi një kohë rekord duke ekzaminuar filmat origjinalë të autopsisë me rreze X të JFK. Matjet e tij të densitetit optik të kryera shkëlqyeshëm vërtetuan se rrezet X të autopsisë ishin ndryshuar për të maskuar të shtënat ballore. Mantik gjurmoi dhe mati fragmente plumbash që kalonin trurin e Kenedit nga pjesa e përparme në mbrapa, duke krijuar prova të padiskutueshme "çështje të mbyllura" se narrativa zyrtare e qeverisë që tregonte Lee Harvey Oswald si vrasës ishte e rreme. Mantik është jashtëzakonisht i kualifikuar për të kryer këtë analizë mjeko-ligjore. Ai mori një doktoraturë në fizikë nga Universiteti i Wisconsin dhe doktoraturën e tij nga Universiteti i Miçiganit. Mantik ka kaluar rreth 40 vjet duke u praktikuar si onkolog i rrezatimit i certifikuar nga bordi.

    Mantik e forcon argumentin e tij me analizën e tij anatomike të fragmentit Harper, duke demonstruar se fragmenti kockor i gjetur në Elm Street ishte nga rajoni i mesit të zverkut, në pjesën e pasme të kokës së JFK-së, i nxjerrë jashtë nga pjesa e pasme e kafkës së JFK-së nga një goditje e zhdrejtë. nga e djathta e përparme. Mantik demonstroi gjithashtu se në skajin e djathtë ekstrem të fragmentit Harper është një njollë metalike që evidentoi një goditje nga pjesa e pasme që hynte në pjesën e pasme të kokës së JFK nga një goditje me kënd të ulët në pjesën e pasme të limuzinës. Këndi i ulët i shkrepjes së hyrjes së pasme sugjeron që një gjuajtës mund të ketë qenë në ndërtesën Dal-Tex, jo në katin e gjashtë të Depozitimit të Librave të Shkollës së Teksasit, ku Komisioni Warren e pozicionoi Oswald-in si vrasësin e vetëm.

    Mantik u bashkua me Douglas Horne, autor i bordit të rishikimit me pesë vëllime Inside the Assassination Records, për të kryer një ekzaminim po aq rigoroz të xhamit të përparmë të limuzinës presidenciale. Mantik mori dëshmi të dorës së parë nga George Whitaker, Sr., një mbikëqyrës i Ford Motor Company, se ai pa limuzinën JFK në Dearborn, Michigan, të hënën, më 25 nëntor 1963, ditën e funeralit të JFK. Whitaker dhe një dëshmitar i dytë i Dearbornit (babai i shokut të dhomës së Mantik në Shkollën Mjekësore në Michigan) panë një vrimë në xhamin e përparmë nga një goditje ballore. Pak minuta pas atentatit, Shërbimi Sekret filloi të pastronte gjakun nga limuzina, duke shkatërruar padyshim provat e vendit të krimit. Shërbimi Sekret e ka sekretuar limuzinën, duke mos lejuar kontrollimin e dritares së përparme, ndërsa ajo ishte ende në limuzinë. Në një intervistë të gushtit 1993, Whitaker pretendoi se kishte ndërruar xhamin e përparmë të hënën, më 25 nëntor. në fabrikën e montimit të River Rouge, ndërtesa B, në Dearborn, Michigan. Whitaker kujtoi një vrimë në xhamin e përparmë, 4-6 inç në anën e shoferit të pasqyrës së pamjes së pasme. Ai pretendoi se gjuajtja erdhi nga pjesa e përparme dhe dëmtimi i konsiderueshëm ishte në pjesën e brendshme të xhamit të përparmë, siç pritej për xhamin standard të sigurisë bashkëkohore. Mantik botoi në libër një fotografi që tregonte limuzinën JFK të zhveshur në kornizë në fabrikën Hess dhe Eisenhardt në Cincinnati në dhjetor 1963.

    Mantik vendosi përmes dëshmive fotografike disa imazhe ku një plumb duket se goditi xhamin e përparmë të limuzinës në Z-255 [Zapruder Film, Frame 255, përkon me Foton #6 të Altgen], shumë përpara goditjeve me kokë që ndodhën pas Z-300. Mantik dokumentoi se gjatë autopsisë së JFK, patologët kuptuan se kontuzioni prej 5 centimetrash në majën e djathtë të mushkërisë nuk ishte shkaktuar nga trakeotomia e Dr. Malcolm Perry-t e kryer në JFK në spitalin Parkland në një përpjekje të dëshpëruar për t'i shpëtuar jetën. Mantik vuri re se një plumb hyri pranë vijës së mesme të fytit të JFK në rreth unazës së tretë të trakesë dhe udhëtoi në mënyrë të pjerrët në kulmin e djathtë të mushkërive, ku u ndal. Si konfirmim i mëtejshëm se plumbi që shkaktoi plagën në fyt kishte një trajektore të kufizuar (jo-dalëse), Mantik vuri në dukje se patologët që kryen autopsinë nuk gjetën depërtim të thellë nga plaga e shpinës së JFK. "Ata e injoruan këtë," shkroi Mantik, "dhe në vend të kësaj shpikën teorinë e një plumbi".

    Në një përmbledhje të librit të Mantik, Douglas Horne vëren se analiza e Mantik për rrezet X JFK konfirmon analizën e Horne në Kapitullin 13 të Bordit të Rishikimit të Vrasjeve . Të dy Horne dhe Mantik pajtohen me tre goditje me kokë që goditën JFK:

    1. një e shtënë e ulët në kafkën e pasme, nga pjesa e pasme (ndoshta e shkrepur nga dritarja e katit të dytë të ndërtesës Dal-Tex), duke fryrë "përplasjen e kokës" në JFK që filmi Zapruder tregon dukshëm;

    2. një gjuajtje thuajse e njëkohshme nga pjesa e përparme e djathtë (ndoshta e gjuajtur nga pusi poshtë gropëzës me bar, afër vendit ku mbikalimi i trefishtë takohet me trotuarin); dhe

    3. një e shtënë e tretë pothuajse e njëkohshme nga pjesa e përparme e djathtë (e qëlluar nga afër cepit të gardhit të gardhit me bar), duke goditur JFK sipër dhe pak prapa veshit të djathtë.

    Në rishikimin e tij të librit të Mantik, Horne komenton se libri i Mantik, "i mbështetur nga detaje të jashtëzakonshme dhe shënime në fund të faqes, dhe nga ilustrime të shkëlqyera sqaruese, është "fjala e fundit" në fotot e JFK-së. “Dr. Mantik sjell ekspertizën e tij si MD - një onkolog rrezatimi mjaft i njohur dhe i kualifikuar për të lexuar rrezet X të kafkës - dhe si fizikant në këtë monografi të gjerë e të ilustruar. Horne shtoi se po aq e rëndësishme është se "përfundimet e Mantik në lidhje me tre goditjet me kokë dhe ndryshimin e rrezeve X të kafkës ekzistuese, provojnë se ka pasur një mbulim masiv të qeverisë amerikane në lidhje me mënyrën se si u vra JFK".



    Që nga viti 2004, Jerome R. Corsi ka botuar 25 libra mbi ekonominë, historinë dhe politikën, duke përfshirë dy librat më të shitur të New York Times. Në vitin 1972, ai mori doktoraturën. nga Departamenti i Qeverisë në Universitetin e Harvardit. Ai aktualisht banon në New Jersey me familjen e tij. Libri i tij aktual, E vërteta rreth energjisë, ngrohjes globale dhe ndryshimeve klimatike: Ekspozimi i gënjeshtrave të klimës në një epokë dezinformimi , u botua më 28 qershor 2022. Faqja e re e internetit e Dr. Corsi, DrJeromeCorsi.com , është tani në internet në faza e parë e zhvillimit.

    Burimi: TGP

  11. #11
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,769
    Postimet në Bllog
    18

    Për: CIA e implikuar direkt në vrasjen e presidentit Kennedy 60 vjet më parë

    Alan Lamont ka dale me nje teori te re konspirative, qe JFK eshte vrare nga gruaja e tij, Jackie Kennedy, e cila punonte per CIA. Ai flet edhe per implikimin e Jezuiteve ne SHBA ne vrasjen e presidentit JFK. Mund ta ndiqni me poshte te plote ne anglisht pretendimin e tij:


  12. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,769
    Postimet në Bllog
    18

    Truproja e JFK thyen heshtjen në moshën 88 vjeçare: Gjetëm gëzhoja në makinë

    Agjenti i Shërbimit Sekret, i cili ishte me JFK-në ditën e vrasjes së tij, thyen heshtjen me pretendimin që hedh në erë teorinë e 'plumbit magjik' dhe sugjeron se kishte më shumë se një gjuajtës.

    - Ish-agjenti i Shërbimit Sekret Paul Landis, 88 vjeç, theu heshtjen e tij pas 60 vitesh
    - Pretendohet se ai mori plumbin nga limuzina JFK dhe e vendosi në barelën e presidentit
    - Hedh dyshime mbi teorinë e 'plumbave magjike' dhe ngre mundësinë e gjuajtësve të shumtë


    Nga KEITH GRIFFITH PËR DAILYMAIL.COM

    Një ish-agjent i Shërbimit Sekret, i cili ishte i pranishëm në vrasjen e Presidentit John F. Kennedy, ka dalë me një pretendim të ri që do të rrëzonte teorinë e 'plumbit magjik' dhe ngre pikëpyetje nëse kishte një sulmues të dytë.

    Paul Landis, 88 vjeç, theu heshtjen e tij të shtunën, gati 60 vjet pasi Kennedy u qëllua për vdekje në një autokolonë që kalonte nëpër Dallas, për të ndarë kujtimet e tij bombë me New York Times .

    Landis, i cili në vitin 1963 ishte një agjent i ri i Shërbimit Sekret i caktuar për të mbrojtur Zonjën e Parë Jaqueline Kennedy, tha se në kaosin pas të shtënave, ai mori një plumb gati të pacenuar në pjesën e sipërme të sediljes së pasme të limuzinës së hapur .

    shte pikërisht prapa vendit ku Kennedy ishte ulur kur u vra, thotë ai. Landis thotë se e mori predhën dhe e vendosi në barelën e presidentit të spitalit për ta ruajtur për hetuesit e autopsisë.

    Ai plumb, prova e parë e regjistruar në hetimin e vrasjes, për gjashtë dekada thuhet se ishte gjetur në barelën e guvernatorit të Teksasit , John Connally, dhe u supozua se kishte rënë i lirë nga një plagë në kofshën e tij.

    Landis mendon se plumbi mund të jetë rrokullisur mbi barelën e Connally nga ajo e Kennedy-t ndërsa ata ishin pranë njëri-tjetrit.

    Ka qenë prej kohësh i njohur si 'plumbi magjik' -- plumbi që supozohet se kaloi nëpër qafën e Kenedit nga pjesa e pasme, më pas hyri në shpatullën e djathtë të Connally, goditi brinjën e tij, doli nën thithin e djathtë, kaloi përmes kyçit të dorës së djathtë dhe goditi të majtën. kofshë.

    Por pohimi i Landis se kishte dalë në të vërtetë Kenedi në Cadillac-in e tij, mund të shkatërronte teorinë e plumbave magjike - dhe të forconte pretendimin se Lee Harvey Oswald nuk operoi i vetëm në ditën e vrasjes.

    Emri:  75258117-12500341-image-a-11_1694312411688.jpg

Shikime: 131

Madhësia:  93.9 KB
    Një ish-agjent i Shërbimit Sekret, i cili ishte i pranishëm në vrasjen e Presidentit John F. Kennedy, ka dalë me një pretendim të ri që hedh dyshime mbi teorinë e 'plumbit magjik'.

    Emri:  75258089-12500341-image-a-12_1694312494872.jpg

Shikime: 80

Madhësia:  28.3 KB
    Paul Landis, 88 vjeç, theu heshtjen e tij të shtunën, gati 60 vjet pasi Kennedy u qëllua për vdekje në një autokolonë që kalonte nëpër Dallas më 22 nëntor 1963.


    Sipas gjetjeve zyrtare të Komisionit Warren , Kennedy u vra nga një person i armatosur i vetëm, Lee Harvey Oswald, i cili qëlloi tre të shtëna në autokolonën nga kati i gjashtë i ndërtesës së Teksasit School Book Depository me një pushkë Mannlicher-Carcano 6.5 milimetra.

    Sipas raportit, një nga të shtënat humbi autokolonën, një tjetër ishte 'plumbi magjik' që goditi Kennedy dhe Connally, dhe raundi i fundit goditi për vdekje Kennedy në kokë.

    Tani, Landis thotë se ai beson se plumbi që mori nga limuzina mund të ketë qenë i padëmtuar dhe është shkëputur nga një plagë e cekët në shpinën e presidentit, duke rënë përsëri në sediljen e limuzinës kur e shtëna fatale i ra në kokë.

    Ai teorizon se, pasi vendosi plumbin në barelën e Kenedit, ai mund të ketë rënë në barelën e Connally kur ata u shtrënguan së bashku.

    Është gjithashtu e mundur që punonjësi i spitalit që gjeti plumbin dhe ia dorëzoi Shërbimit Sekret, të ketë identifikuar gabimisht se nga cila barelë ishte, ose që llogaria e tij të jetë ngatërruar nga hetuesit.

    Plumbi, i cili ishte shkrepur, por ishte pothuajse plotësisht i paprekur, u përputh pozitivisht me Mannlicher-Carcano të Oswald përmes analizave balistike.

    Por nëse pretendimi i Landis është i vërtetë, kjo sugjeron se plumbi i etiketuar si provë e FBI-së 'C1' nuk ishte përgjegjës për lëndimet e Connolly-t dhe nuk kishte të ashtuquajturin 'plumb magjik'.

    Emri:  75258103-12500341-image-a-13_1694312542922.jpg

Shikime: 215

Madhësia:  78.3 KB
    Sipas Komisionit Warren, Kennedy u vra nga një person i armatosur i vetëm, Lee Harvey Oswald, i cili qëlloi tre të shtëna nga kati i gjashtë i Depozitimit të Librit Shkollor në Teksas.

    Emri:  75259163-12500341-image-a-26_1694317062447.jpg

Shikime: 347

Madhësia:  58.8 KB
    Kennedy ishte ulur direkt pas guvernatorit të Teksasit John Connally në limuzinë kur të dy u goditën nga të shtënat me armë. Prej kohësh thuhet se një 'plumb magjik' i ka goditur të dy burrat

    Emri:  75258687-12500341-image-a-22_1694313958882.jpg

Shikime: 79

Madhësia:  62.7 KB
    I ashtuquajturi plumb magjik ishte pothuajse i pacenuar dhe përputhej me pushkën e pushkës 6,5 milimetra Mannlicher-Carcano në pronësi të Oswald, dhe e gjetur brenda Depozitimit të Librit

    Emri:  75258081-12500341-image-a-14_1694312787408.jpg

Shikime: 82

Madhësia:  61.6 KB
    Lee Harvey Oswald shfaqet pas arrestimit të tij këtu më 22 nëntor 1963. Ai u qëllua për vdekje nga Jack Ruby dy ditë më vonë ndërsa po transferohej nga Selia e Policisë në burg

    James Robenalt, një avokat dhe historian i cili ka punuar me Landis në një libër që ai planifikon të publikojë në tetor, beson se llogaria e re sugjeron mundësinë e sulmuesve të shumtë.

    “Nëse ajo që thotë është e vërtetë, gjë që unë prirem ta besoj, ka të ngjarë të rihapë çështjen e një gjuajtësi të dytë, nëse jo edhe më shumë”, tha Robenalt për Times.

    "Nëse plumbi që ne e njohim si plumbi magjik ose i pacenuar u ndal në shpinën e Presidentit Kennedy, kjo do të thotë se teza qendrore e Raportit Warren, teoria e një plumbi, është e gabuar."

    Robenalt shpjegoi në një ese të veçantë për Vanity Fair të shtunën: 'Së pari, nëse plumbi 'i pacenuar' nuk udhëtonte nëpër Kennedy dhe Connally, duke përfunduar disi në barelën e Connally, atëherë është e arsyeshme që Connally mund të ishte goditur në të vërtetë nga një plumb i veçantë, që vjen nga lart dhe nga pas.

    "Rekreacioni i FBI-së sugjeron se Oswald nuk do të kishte pasur kohë të mjaftueshme për të marrë dy të shtëna të veçanta aq shpejt sa të godiste Connally pasi kishte plagosur presidentin në shpinë."

    Filmi famëkeq Zapruder tregon se ka pasur përafërsisht një sekondë midis reagimeve fizike të Kenedit dhe Connally për t'u qëlluar.

    Ekspertët e FBI-së vlerësuan se Osvaldit do t'i duheshin një minimum prej 2.3 sekondash për të qëlluar, për të punuar me bulonin e pushkës, për të synuar dhe për të gjuajtur një tjetër.

    Hendeku më i shkurtër midis reagimeve të Kenedit dhe Connally është shpjeguar prej kohësh si për shkak të një plumbi të vetëm që goditi të dy burrat, me Connally që vonoi pak të kuptojë se ai ishte qëlluar.

    Emri:  75258225-12500341-image-m-18_1694313277321.jpg

Shikime: 82

Madhësia:  80.4 KB
    Landis, përpara me syze dielli, është parë me Presidentin Kennedy dhe Zonjën e Parë Jackie Kennedy më parë më 22 nëntor 1963, ditën e vrasjes.


    Emri:  75259433-12500341-image-a-34_1694318519460.jpg

Shikime: 233

Madhësia:  81.7 KB
    Landis (i rrethuar) shihet duke parë mbi shpatullën e tij të djathtë pasi dëgjoi një të shtënë. Në limuzinë, Kennedy mund të shihet i përkulur, duke shtrënguar qafën, i dyti përpara se një plumb tjetër t'i këputte kokën dhe ta vriste atë.


    Emri:  75258077-12500341-image-a-21_1694313565466.jpg

Shikime: 51

Madhësia:  40.2 KB
    Limuzina që mbante JFK të plagosur për vdekje vrapon drejt spitalit disa sekonda pasi u qëllua në Dallas. Agjentja e Shërbimit Sekret Clinton Hill është duke hipur në pjesën e pasme të makinës. Gjuri i djathtë i Hill është afër rrudhës në pjesën e sipërme të sediljes së pasme limuzine, ku Landis thotë se gjeti plumbin

    Emri:  75258163-12500341-image-m-20_1694313374604.jpg

Shikime: 258

Madhësia:  61.0 KB
    Kalimtarët e rastit mbulohen nga bari dhe eskorta e autokolonës largohet me shpejtësi disa çaste pasi plumbat snajper i dhanë fund jetës së Presidentit Kennedy


    Historia e Landis ngre gjithashtu pyetje shqetësuese se si të llogariten plagët e Kenedit.

    Autopsia e Kenedit tregoi plagët e mëposhtme nga plumbat: një e vogël e pastër në shpinë, rreth zonës së skapulës së djathtë; një i vogël i zoti në pjesën e përparme të fytit të tij; një i vogël i zoti në pjesën e pasme të djathtë të kafkës së tij; dhe një plagë masive, e dhëmbëzuar në dalje në pjesën e përparme të djathtë të kafkës së tij.

    Vrima e plumbit në pjesën e sipërme të krahut të djathtë të tij ishte shpjeguar prej kohësh si pika hyrëse për një plumb që më pas doli nga mesi i përparmë i fytit të Kenedit. (Plaga e fytit u zgjerua nga mjekët e ER për një trakeotomi urgjente dhe përshkrimi i tyre i plagës origjinale si të vogël duhej të mbështetej në autopsi.)

    Por nëse plaga nga plumbi në shpinë, për të cilën raporti i autopsisë thoshte se nuk mund të hetohej thellë për të gjurmuar rrugën e plumbit, ishte shkaktuar nga një plumb i pambushur që më pas ra përsëri në sediljen e limuzinës, atëherë nga erdhi plaga në fyt?

    Robenalt ngre mundësinë e bezdisshme që plaga në fyt ishte në të vërtetë një pikë hyrjeje, siç dyshuan fillimisht mjekët e ER, duke thënë se plumbi mund të ishte fragmentuar kur goditi shtyllën kurrizore të Kenedit.

    Ai vuri në dukje se tekniku i autopsisë me rreze X, Jerrol F. Custer, dëshmoi në vitin 1997 se kishte parë prova të copave metalike pranë shtyllës së sipërme të Kenedit, por se rrëshqitja me rreze X ishte një nga tre që mungonin nga Arkivi Kombëtar.

    Nëse një plumb do të hynte në fytin e Kenedit nga përpara, ai nuk mund të ishte qëlluar nga Oswald nga Depozita e Librit, e cila ndodhej direkt pas autokolonës në kohën e vrasjes.

    Mundësia e sulmuesve të shumëfishtë ka qenë një teori e njohur që nga pasojat e menjëhershme të atentatit, me shumë që tregojnë zonën e ashtuquajtur 'grasë me bar' në të djathtë të rrugës së autokolonës.

    Gjithashtu, 'Nënkalimi i Trefishtë' përpara autokolonës do të kishte ofruar një pozicion të ngritur snajper, dhe ndërtesa të tjera të larta rrethonin depozitimin e librave në pjesën e pasme të autokolonës.

    Robenalt pranoi në Vanity Fair se "as ky artikull dhe as libri i Landis nuk kanë njohuri apo ekspertizë mjekoligjore për të rrezikuar ndonjë përfundim të ri" në lidhje me një gjuajtës të dytë.

    "Të tjerët do të duhet të analizojnë plotësisht provat për të parë se ku të çojnë tani," shtoi ai.


    Kush është Paul Landis dhe pse po flet tani?

    Landis, i cili ishte vetëm 28 vjeç në ditën e atentatit, ishte një nga agjentët më të rinj të Shërbimit Sekret të kohës së tij, një fakt i pasqyruar në emrin e tij të koduar, 'Debut'.

    Ai u rrit në Worthington, Ohio dhe, pas një qëndrimi në Gardën Kombëtare Ajrore të Ohajos, ai ishte duke punuar në një dyqan veshjesh kur një mik i familjes përshkroi se punonte për Shërbimin Sekret, duke ndezur imagjinatën e tij.

    Megjithë shtatin e tij të vogël (duhej të zgjatej për të arritur lartësinë pesë këmbë-tetë), Landis iu bashkua agjencisë elitare në vitin 1959 dhe punoi jashtë zyrës së Cincinnati për disa vite, duke hetuar mashtrimet e çeqeve dhe falsifikuesit.

    Ai iu bashkua skuadrës mbrojtëse presidenciale gjatë administratës së Eisenhower, kur u caktua të ruante nipërit e presidentit.

    Kur Kennedy mori detyrën, Landis u ngarkua të ruante fëmijët e tij, dhe më vonë Zonja e Parë Jaqueline Kennedy, duke udhëtuar me të në udhëtime në Itali në 1962 dhe Greqi në tetor 1963.

    Ai ishte në Dallas në atë ditë fatale nëntori, sepse Jacqueline kishte udhëtuar në Teksas me presidentin, për një udhëtim që shënoi fillimin informal të fushatës së tij për rizgjedhje.

    Emri:  75258107-12500341-image-a-23_1694316340107.jpg

Shikime: 50

Madhësia:  72.5 KB
    Agjenti i Shërbimit Sekret Paul Landis, i ngarkuar me mbrojtjen e fëmijëve të JFK-së dhe më vonë gruas së tij Jacqueline, ngre John F. Kennedy Jr në ajër në lëndinën jugore të Shtëpisë së Bardhë.

    Emri:  75259161-12500341-image-a-25_1694316546597.jpg

Shikime: 48

Madhësia:  62.9 KB
    Landis (djathtas) shihet duke ruajtur Jacqueline Kennedy dhe motrën e saj, Princeshën Lee Radziwill, teksa ata shohin një ekspozitë në muze në Heraclion, Kretë, Greqi në tetor 1963

    Landis po qëndronte në tavolinën e drejtimit të makinës menjëherë pas limuzinës së presidentit kur u qëlluan të shtënat fatale, sipas Times.

    Ai dëgjoi të shtënën e parë dhe shikoi mbi supin e djathtë në drejtim të zërit. Duke parë presidentin, ai pa Kenedin duke ngritur krahët, i goditur dukshëm.

    Ndërsa partneri i tij Cliff Hill vrapoi drejt limuzines, ai dëgjoi një goditje të dytë më të fortë. Më pas, i treti, i tha ai Times, plumbi fatal që goditi kokën e Kenedit.

    Ai ishte i përhumbur nga dita. “Koka e presidentit po shpërthen – nuk mund ta tundja atë vizion”, tha ai për Times. “Çfarëdo që të bëja, vetëm për këtë mendoja”.

    I traumatizuar nga atentati, Landis u largua nga Shërbimi Sekret gjashtë muaj më vonë dhe u kthye në Ohio.

    Ai kurrë nuk dëshmoi në Komisionin Warren dhe dy deklaratat e tij me shkrim menjëherë pas të shtënave nuk përmendin gjetjen e një plumbi.

    Ato ndryshojnë edhe në aspekte të tjera nga kujtimet e tij tani -- pas të shtënave, Landis tha se dëgjoi vetëm dy të shtëna.

    Emri:  75258147-12500341-image-a-29_1694318083853.jpg

Shikime: 48

Madhësia:  75.5 KB
    Landis shihet duke qëndruar në qendër me duart e tij të kryqëzuara pas familjes Kennedy, ndërsa John John përshëndet arkivolin e babait të tij

    Emri:  75258159-12500341-image-a-27_1694318065645.jpg

Shikime: 45

Madhësia:  97.4 KB
    Robert dhe Edward Kennedy shoqërojnë Jackie Kennedy nga Shtëpia e Bardhë për të marrë pjesë në funeralin e Presidentit John F. Kennedy më 25 nëntor 1963, me Landis duke ecur në anën e pasme të djathtë

    Landis tha se për vite me radhë, ai u përpoq ta hiqte nga mendja atentatin dhe nuk kishte lexuar për të. Ai kurrë nuk dyshoi se Oswald ishte i vetmi i armatosur.

    Ai pretendon tani se nuk e kuptoi se përvoja e tij ndryshonte nga gjetjet e Komisionit Warren, hetimi i krijuar nga Presidenti Lyndon B. Johnson.

    Kjo ndryshoi në vitin 2014, kur më në fund lexoi një libër për atentatin që i bëri një mik. I quajtur Six Seconds In Dallas, libri i vitit 1967 argumentoi se kishte shumë sulmues.

    Duke mësuar se llogaria zyrtare se ku u gjet plumbi i pacenuar ishte me të meta, Landis i dërgoi email partnerit të tij të vjetër Hill, i cili u përgjigj duke paralajmëruar 'shumë pasoja' për të folur, sipas Times.

    Landis u ndesh me ndërgjegjen e tij dhe më në fund vendosi të shkruante një libër, i cili pritet të dalë në treg më 10 tetor, dhe të titulluar Dëshmitari i fundit.

    "Nuk ka asnjë objektiv në këtë pikë," tha ai për Times për arsyen e tij për të folur. "Unë mendoj se kishte kaluar mjaftueshëm kohë që më duhej të tregoja historinë time."

    Ai nuk pranoi t'i thoshte gazetës se tani beson se ka pasur një gjuajtës të dytë, duke thënë vetëm se tani është i pasigurt.

    "Në këtë pikë, unë kam filluar të dyshoj në veten time," tha ai. "Tani filloj të pyes veten."


    Burimi: Daily Mail

  13. #13
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,769
    Postimet në Bllog
    18

    Për: CIA e implikuar direkt në vrasjen e presidentit Kennedy 60 vjet më parë

    Jerome Corsi mbi analizimin e fakteve që ndodhën atë ditë.


Tema të Ngjashme

  1. Disfata e parë e SHBA pas fitores të Luftës së Ftohtë 30 vjet më parë
    Nga pirro2020 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-08-2021, 05:05
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-07-2021, 07:02
  3. Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 02-02-2018, 02:57
  4. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-01-2016, 00:53
  5. OKB: Siria e implikuar në vrasjen e ish kryeministrit libanez
    Nga Alket123 në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 31-12-2005, 03:33

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •