Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Primatet Kane Hyre Ne Epoken E Gurit

  Sipas shkenctareve ne tre kontinente, disa shimpanze kane hyre ne Epoken e Gurit.  Sipas vezhgimeve te bera rezulton se shimpanzete mund te jene shume here me te mencura sesa mendohej me pare. Grupe te ndryshme te tyre jane studiuar dhe mbas nje kohe relativisht te gjate e intensive vezhgimesh, me ne fund provohet pa asnje dyshim qe kjo kategori primatesh eshte tashme ne Epoken e Gurit.  Pyetjes nese shimpanzete kane arritur te evoluojne per shkak te pranise se njeriut dhe nderhyrjes se tij studiuesit i pergjigjen se sipas analizimeve kjo rezulton te jete pjeserisht arsyeja por studimi i disa kulturave primitive te shimpanzeve sugjeron se Epoka e Gurit per to ka filluar rreth 4300 vjet me pare me thyerjen e zhguallit te arrave ne pyjet e Tailandes dhe ka vazhduar per rreth 200 gjenerata.

  Informacioni me i plote ndodhet ketu: Chimps have entered the Stone Age

  Po ashtu mund te ndiqni dhe videon me poshte 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Primatet Kane Hyre Ne Epoken E Gurit

  Ata e kishin mire sepse i binin shkurt muhabetit dhe duhet te nderohen si gjysher te mencur apo shume te mencur!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •