Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616

  AKULLNAJAT E FUNDIT: a do perseritet ky fenomen klimatik dhe kur ?

  Ngrirjet e fundit nė Evropė (-25.000 deri -700 vjet para krishti)


  https://scontent-cdg.xx.fbcdn.net/hp...12&oe=5597DDAC

  Etapa e dytė:  Dy rajone tregojnė pėrqėndrime tė vetėme tė vogla:Vallonia me njė grup tė vendeve pėrgjatė luginės sė Meuses; Moravia dhe Austria-e ultė, e barabart me pjesen e Evropės Qendrore dhe asaj qė ėshtė vėrejtur nė Aquitaine veriore.

  Fushat boshe janė tė shumta dhe tė mėdha: fushat e Europės Veriore, Qendrore tė Gadishullit Iberik dhe rajonin e Ballkanit.

  Faqet mė veriore janė ato tė Pavilandės nė Walesin jugor dhe Hermannhöle nė Saksoni, qė do tė thotė, nė njė gjerėsi prej 52 °.
  Ne gjithashtu duhet tė kujtojmė shtrirjen e madhe tė basit tė akullit nė zonėn polare, pėr tė cilat ne nuk kemi harta, por dihet qė kjo kishte mbuluar tė paktėn njė pjesė tė rajonit skandinav dhe ndoshta Ishujt verior britanike.

  Kėshtu, nga ajo kohė, ėshtė ngritur njė model i zonave tė Evropės i pabarabartė, me pėrqendrime tė larta nga fushat e mesme ose tė ulėta, dhe rajonet ku mungojnė vendėbanime ose janė shumė tė rralla.
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 2. #2

  Pėr: AKULLNAJAT E FUNDIT: a do perseritet ky fenomen klimatik dhe kur ?

  Per hir te korrekteses ne te shprehur, ne vazhdojme te jemi ne nje Epoke Akullnajash. Qe kur ka filluar 2.6 milion vjet me pare me nisjen e Pleistocenit, periudha intermediate, ajo e Holocenit eshte faktikisht nje periudhe interglaciale. Per aq kohe sa planeti te kete zona te mbuluara me akull, teknikisht ne jemi ne nje Epoke Akullnajash.

 3. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Darius pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Aferim (12-04-2015),Kreksi (12-04-2015)

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
  Anėtarėsuar
  23-04-2011
  Vendndodhja
  Hijen e drites
  Mosha
  27
  Postime
  223

  Pėr: AKULLNAJAT E FUNDIT: a do perseritet ky fenomen klimatik dhe kur ?

  Pershendetje darius,por perse se fundmi po perhapen info rreth kataklizmave edhe ne qoftse se ndodhin nuk eshte diqka aq kaotike saqe interneti,mediat etj po e perhapin.

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Urimy-meraga pėr postimin:

  Kreksi (05-06-2015)

 6. #4

  Pėr: AKULLNAJAT E FUNDIT: a do perseritet ky fenomen klimatik dhe kur ?

  Historikisht ka patur panik per kataklizma. Thjesht tani duket sikur ka me shume sepse menyrat e shperndarjes se lajmit jane me te shpejta. Fale teknologjise njerezit kane mundesi te mesojne mbi dicka brenda sekondave. Kjo e ben te duket sikur jane shtuar infot me shume.

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Darius pėr postimin:

  Kreksi (05-06-2015)

 8. #5
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616

  Pėr: AKULLNAJAT E FUNDIT: a do perseritet ky fenomen klimatik dhe kur ?

  =======Terma te njohur nga shkenca qe japin periudhave te akullnjave;=============
  Pavlovien;=Maximum glaciaire (22 000 ą 16 500 ans BP environ), qui correspond ą la période la plus froide de la fin du dernier glaciaire, pendant lequel se sont développées plusieurs traditions techniques: le Solutréen puis le Badegoulien sur la faēade atlantique, l’Épigravettien ancien dans l’aire méditerranéenne;
  le

  =Tardiglaciaire (16 500 ą 12 000 ans BP environ), autre période climatique correspondant ą la fin de la glaciation, pendant laquelle les traditions techniques se poursuivent avec le Magdalénien et l’Épigravettien évolué;

  =l’Épipaléolithique (12 000 ą 10 000 ans BP environ) qui, en toute rigueur, appartient aussi au Tardiglaciaire, mais ą son extrźme fin quand le climat bascule vers l’actuel et oł apparaīt un foisonnement des techniques de taille: Hambourgien, Azilien, Creswellien, Swidérien, etc.
  ================================================== =


  ================================================== =

  Pershendetje Darius,
  E di se jeni me i pergatitur ne kete lemi por jua theme te drejten nu dua me shkua aqe large ēka nuk kapet, por, me intereson periudha e fundit e akullnajave ko qe zgjati epr -15 000 deri -7100 (perfrsishte mos ti marrim datat q fikse ) por mua me interson kjo periudh posaqerishte qe se fundi mund te nxjerrim ndonjė interes per gjithe Balkanin sepse ka patur akullnaja edhe anen tjeter te globit hemisferen jugore por, mendoj se eshte ne interesin tone dhe gjithe lexuesve qe ta njohim Token tone globin dhe sidomos klimen ne Europe por edhe per juve qe jetoni atje ne Amerik mos kujtoni se do ju harrojmi spse ka rendesi te madhe kjo se si u lidhen dy kontinentet permes migracione, psh jam i interesuar per kulturen Klovis (Clovis) te banorve te apre te amerikes psh qe kishin kontakt me ata te perendimit te Frances ne periudha menjehere pas akullnajave do thote se, ky migracion mes dy kontinnenteve ndodhi paar akullnajave me te hershme para 45 000 vjete sepse e pamujtun se do kishi shkuar keta banor nga pernedimi i europes pas 15 000 megjithese si dihet pi pytje kjo se shkencatret jane te tjerave mendime ata thone se Klovisi pati marrdhanje nga euroa ne Amerike prej rreth 45 000 - 25 000 dhe nese keshutu pra nehandertalet paskan shpetua atje por as kjo mundesi spo perputhet, se, do dalimedhe anej kah Beringu rreth popujve samojadi e vendit te quajtur Beringia (BERINGU) ngushtica dhe disa popuj mbeten ketu te izoluam per gati 7000 vjet a me shume..do me than me kete (qe mos ddalim prej teme) e kam vrejtur nje fenoen qe po ndodh atje ne jugun e Amerikes latine ne Kili e Argjentin, gjithe ata ishuj e ato akullnaja rrezikohen sot te shkrihen dhe niveli i detit do ngritet per 10 metra e jaftueshme per disa metropole si NJ Amsterdam et.

  Pra, kur e shohim situaten sot se ēpo ngjet ne Ameriken latine ne jug pra, ne ne Ballkan ishim po ne te njajtinstad te shkrirjes se akullnajave qe zgjati rreth 1000 vjete por ndodhi shume shpejte ne krahasim me keto qe po ndodhin sot :

  Do ti grumbulloj njehere disa imazhe qe i kam pas la anash e pastaj dal ngadale do a pasqyrojmi ma mire temen ; faleminderi !
  ===========================================
  Kjo eshte per pllaka tektonike por do flasim edhe per keto ma vona
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #6
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616

  Pėr: AKULLNAJAT E FUNDIT: a do perseritet ky fenomen klimatik dhe kur ?

  Do ti ndajmi pastaj si duht se nuk po mundem te futem ne disa site kur e duhen se po ua harroj venin; lol (pleqnia)  ====================================

  ====================================  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •