Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet n Bllog
  12

  Veterania 83-vjeare Kano Saliaj: Enver Hoxha ishte pr partizant nj idhull

  INTERVISTA/ Flet veterania 83-vjeare Kano Saliaj: Enver Hoxha ishte pr partizant nj idhull

  Lufta Nacional lirimtare ishte luft heroike, turp pr ata q se respektojn

  Brigada e 8- me Komandant Asaf Dragotin ishte brigad shum e organizuar


  Albert ZHOLI

  Dje n ambientet e Shtpis Qendrore t Kulturs s Ushtris Komitetit i Veteranve t Lufts prkujtoi 70-vjetorin e krijimit t Shtabit t Prgjithshm t Lufts Nacional lirimtare. N kt takim prkujtimor merrnin pjes veteran, pjestar t familjes s veteranve, pjestar t familjes s dshmorve dhe heronjve t Popullit t lufts, historian, etj...N kt prkujtim ra n sy mospjesmarrja e asnj politikani, ministri, apo e Presidentit Nishani. Por pr m keq, sipas organizatorve ishte mospjesmarrja e medias.

  Ju sot keni ardhur pr t kujtuar 70-vjetorin e Themelimit t Shtabit t Prgjithshm t Ushtris Nacional-lirimtare. far ju kujton kjo dit?

  M kujton ditn m t bukur t jets time. M kujton ato sakrifica t panumrta q ka br ushtria Nacional-lirimtare, djemt dhe vajzat e ksaj toke pr t liruar atdheun nga bisha naziste. Me formimin e Shtabit t Prgjithshm, lufta jon mori vrull t papar, mori nj organizim t ri dhe nj shtrirje kudo n atdhe. Lufta Nacional lirimtare sht vlersuar kudo n bot pasi ne dolm fitues dhe ishim n krah t kampit q shnoi nj fitore historike.

  Po sot n kt fest t veteranve su pa asnj politikan, asnj ministr, apo pjestar i qeveris, as Presidenti. Mos vall sju kishit br ftes?

  Jo u kemi br, por ata tashm merren me gjra t tjera. E harruan luftn sepse pa at luft eh, nejse. Si mund t vijn t qeveris, ata jan t PD dhe kjo parti e ka mohuar luftn , pasi ka n gjirin e saj, ballist, nacionalist, zogist...Kan t drejt se ata sot flen n dyshek me ajr, me pupla, ne flinim n tok. Harruan se ballistt na luftonin s bashku me gjermant. Mir politikant q kur duan votat na frkojn kraht por as televizionet nuk erdhn fare n kt dit feste pr ne veterant. udi, kaq frik kan televizionet nga politika? Ne themi se jetojm n demokraci.  Nga jeni ju me origjin?

  Un jam nga fshati Fush -Bardha e Gjirokastrs. N kt fshat jam lindur rritur deri sa dola partizane n moshn 18-vjeare. Jam nga fisi arani, por tashm kam mbiemrin e burrit. Ish- Kryeministrin Adil Carani e kam pasur kushri t par.  N ciln brigad u inkuadrove ? A t lejuan prindrit?  Un u inkuadrova n Brigadn e 8 Sulmuese me Komandant trimin dhe t aftin Asaf Dragoti, Komisar Qazim Kondi. Kjo Brigad u formua m 25 prill 1944. Madje, dua t t them se n luft m nisi apo m prcolli vet babai. Lotoi kur m nisi por m tha lufto pr vatanin. Se di se far burra kan qen ata. Burra q sot si gjen dot. Kjo Brigad ka br luftime shum t ashpra. Kam dal partizane s bashku me Nevra Carani, kushrirn time.  Cila ka qen beteja e par, ku ti ke marr pjes duke luftuar me arm?

  Ka qen n Rrzom t Delvins ku u vra Ali Gjoliku, djali i t famshmit Jaho Gjoliku. N at betej u vran dy partizan. Lufta ishte shum e ashpr.

  N kt betej luftuat kundr gjermanve?

  Kundr gjermanve dhe ballistve. N kt luft gjermant kishin mobilizuar 100 ballist, t cilt dinin shtigjet.  Po beteja m e ashpr kur sht br?

  N Operacionin e qershorit t vitit 1944 n malin e ajupit. N kt luft frontale i kam par pr s dyti se si ballistt ishin n nj formacion me gjermant. Ata ishin mes tyre.  Po sot thuhet se, ballistt e kan luftuar gjermanin?

  Kush thot? Thon vet ballistt. Pa pyetna ne? Ballistt mbeten ballist, tradhtar, bashkpunues me armikun. Se di se si erdhi kjo koh sot q t vlersohen ballistt dhe t mohohet lufta Nacional lirimtare. Koh e uditshme.

  do t veoje nga operacioni qershorit?

  U vran shum partizan. Ishte Operacioni m i egr i t gjitha kohrave i Komands gjermane. Un n kt luft jam plagosur n t dy kmbt. Sishin plag shum t thella, por ndenja mbi dy muaj n spital. Ishte koha m e vshtir pr mua. Pas operacionit gjermant u trhoqn me shum humbje.  Cila ishte beteja e fundit q keni marr pjes?

  Ishte lufta pr lirimin e Tirans. Ne kemi qen organizuar tek kazermat e Ali Rizait n Qytetin e nxnsve. Un isha n batalionin e tret. Ne ishim n sulm, gjermant ishin n mbrojtje. N kt luft morn pjes shum Brigada, pasi luftohej shtpi m shtpi, rrug m rrug, ati m ati. Nuk pushonte as natn as ditn breshria e plumbave.  A e njihej emri dhe figura e Enver Hoxhs n luft?

  Posi jo. Ai ishte Komandant i Prgjithshm. Pr t, qarkullonin shum histori dhe ishte kthyer gati n nj mit. Thoshin se ishte i bukur, i gjat, trim, i zgjuar, diplomat. Kisha shum dshir ta shihja por n kohn e lufts nuk e pash dot asnjher. Gzonte nj simpati t madhe.

  Pse u mohua sot kjo luft?

  Pasi historin sot duan ta bjn ata q kan paran, ata q skan pasur lidhje me luftn, ata q duan t mbulojn horrllqet e tyre. Kush mohon kt luft mohon atdheun e vet.  Ku punove mbas lirimit t vendit, apo u ktheve n Fushbardh?

  Un mbas lirimit u martova dhe kam lvizur n disa qytete t Shqipris me tim shoq. M shum qndruam n Shkodr dhe m pas erdhm n Tiran. Ishte viti 1952. Burri im ka qen partizan me mua dhe m pas u vesh oficer. Ishte njeri shum i zoti.  far pun keni br kur keni ardhur n Tiran?

  Kam punuar n Bashkimin Qendror t Artizanatit n degn e kuadrit, pastaj Sekretare e Komitetit t partis s lagjes nr.5, pastaj shefe kuadri n Ndrmarrjen e Riparim Shrbimeve dhe n vitin 1981 kam dal n pension.  Sot flitet shum pr sistemin socialist, ai dshtoi, cili sht mendimi juaj pr at sistem?

  Ai sistem kishte shum gjra t mira, por kryesorja vlersonte njeriun, vlersonte luftn dhe ishte shtet i fuqishm. Dshtoi pr shum arsye, por jo t gjitha gabimet i kishte Enveri.

  Cilt nga udhheqsit e asaj kohe ke takuar?

  Enver Hoxhn, n Kongresin e Artizanatit. Un isha n tribun me t. Kur erdhi ai t gjith shprthyem n duartrokitje. Ishte nj njeri gjigand. Pamja e tij t mrekullonte. Isha shum afr. Kur m kaloi aty prbri, ku u ul n karrige o zot far ndjeva. Ai ishte magji. N at Kongres un u dekorova n at Kongres q u zhvillua n vitin 1953. Mora medaljen e puns.  Po me Adil Caranin a i ke mbajtur lidhjet?

  Posi jo. T thash me Adilin jam rritur n nj shtpi n Fushbardh. Ne gjithmon kemi shkruar dhe vinim n raste festash n raste ditlindjesh. Madje, tek shtpia e tij q hyja si n shtpin time, kam takuar shum her Enverin, Mehmet Shehun, Kadri Hazbiun, etj... Madje, ai vinte po kaq shum tek shtpia ime. Ai ishte nj njeri i rrall, i urt, ja ktu kam dhe mbesn e tij, vajzn e motrs s Adilit. Adili kishte vetm nj motr dhe ishte shum i lidhur me t.

 2. #2

  Pr: Veterania 83-vjeare Kano Saliaj: Enver Hoxha ishte pr partizant nj idhull

  E paska shem fare Kano Saliaj me luften e per pushtimin e Tiranes.

  Tironasit qe e kane jetuar nentorin e zi te '44 jane akoma gjalle. Dhe kjo Kanoja ben mire te mos genjeje lart e poshte, por te thote te verteten. Por edhe s'ka faj. I kane bere lavazh truri 50 vjet ...

 3. #3

  Pr: Veterania 83-vjeare Kano Saliaj: Enver Hoxha ishte pr partizant nj idhull

  Lloj lloj perrallash na bie te lexojme e degjojme. Enver Hoxhen se njihte kush gjate luftes. As qe e kishin idene se kush ishte. UNe i kam patur te dy gjysherit nga ime me partizane dhe me pozita ne brigadat e tyre dhe asnjeri skishte degjuar per Enverin gjate luftes. Madje madje figura e Enverit filloi te behej e njohur publikisht mbas 1945. Gjithe kjo pacavurja me siper eshte hartuar qe te rindezi dhe njehere konfliktin civil: partizano/ballist. Njerez te semure qe nuk heqin dore nga perversitetet. Rrace e ndyre paskan qene keta te kuqte :@

 4. #4
  Moderator
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009

  Pr: Veterania 83-vjeare Kano Saliaj: Enver Hoxha ishte pr partizant nj idhull

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  [U] Nga jeni ju me origjin?

  Un jam nga fshati Fush -Bardha e Gjirokastrs. N kt fshat jam lindur rritur deri sa dola partizane n moshn 18-vjeare. Jam nga fisi arani, por tashm kam mbiemrin e burrit. Ish- Kryeministrin Adil Carani e kam pasur kushri t par.
  Futja kot. S'lane njeri pa intervistuar. Le qe eshte kusherira e pare e Adil Carcanit e do e mbroje Enverin se s'ben, por ja fut kot edhe moshes. Mire ajo qe mund te kete rrjedhur, por ky gazetari c'ben.
  Thote qe eshte 83 vjece dhe ka dale partizane 18 vjec. I bie qe te kete shkuar ne lufte ne 1948. Mbas pilafit dmth.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Pr: Veterania 83-vjeare Kano Saliaj: Enver Hoxha ishte pr partizant nj idhull

  Citim Postuar m par nga BOKE Lexo Postimin
  Futja kot. S'lane njeri pa intervistuar. Le qe eshte kusherira e pare e Adil Carcanit e do e mbroje Enverin se s'ben, por ja fut kot edhe moshes. Mire ajo qe mund te kete rrjedhur, por ky gazetari c'ben.
  Thote qe eshte 83 vjece dhe ka dale partizane 18 vjec. I bie qe te kete shkuar ne lufte ne 1948. Mbas pilafit dmth.
  si xhaja e naltmadhnise te

  Historiani dhe kameleoni (1989) i qamil buxhelit,...lol
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-08-2009
  Postime
  389

  Pr: Veterania 83-vjeare Kano Saliaj: Enver Hoxha ishte pr partizant nj idhull

  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Lloj lloj perrallash na bie te lexojme e degjojme. Enver Hoxhen se njihte kush gjate luftes. As qe e kishin idene se kush ishte. UNe i kam patur te dy gjysherit nga ime me partizane dhe me pozita ne brigadat e tyre dhe asnjeri skishte degjuar per Enverin gjate luftes. Madje madje figura e Enverit filloi te behej e njohur publikisht mbas 1945. Gjithe kjo pacavurja me siper eshte hartuar qe te rindezi dhe njehere konfliktin civil: partizano/ballist. Njerez te semure qe nuk heqin dore nga perversitetet. Rrace e ndyre paskan qene keta te kuqte :@
  Darius, kam rrespekt pr ty , sepse je njeri i ekuilibruar dhe i arsimuar, por po t them q kjo historia me BALLISTT SHT E VRTET,
  Gjyshja ime ishte nga VOSKOPOJA dhe m trgonte Histori nga Lufta dhe mbaj mend q shum her me tregonte se si Ballistat hynin n Fshat dhe vidhnin Shtpit, domethn ju merrnin me zor kuverta, bagti kuaj, mushka, bulmete etj, etj, Bile mbaj mend nj histori q m kishte br prshtypje shum t madhe , sepse m tha q pasi Ballistat kishin Plakitur Fshatin Plakat e fshatit shkuan dhe ju ankuan nj Togeri Gjerman i cili ishte i n posta Gjermane e fshatit, hollsisht m tha q kishin shkuar t gjitha Plakat dhe ju ankuan pr Ballistat, kur hyn n oborr t Komandaturs ose posts e gjetn n postafi duke u rruajtur me brisk dhe nje nga Plakat q kishte qn disa vite n Gjermani pr pun dinte ca Gjermane dhe i tha 'kishte ndodhur dhe Togeri Gjerman pr udi u fshi me picet dhe ashtu gjym i pa rruajtur mori Pistoletn dhe bashk me Plakat ju preu rrugn BALLISTAVE duke i krcnuar me pistolet i detyrovi ti lini t gjitha ato q kishin grabitur , madje edhe nga Fshatra t tjera , KAMENICA,SHIPSKA etj, pra me pak fjal historia me BALLISTA besoj se Qndron.
  Gjyshja ime nuk e deshte Rregjimin e Hoxhs pasi i kishin Burgosur Vllain i cili ishte Prift

 7. #7

  Pr: Veterania 83-vjeare Kano Saliaj: Enver Hoxha ishte pr partizant nj idhull

  Kermill nuk po them qe historia me ballistat eshte e pavertete. Por historia nuk behet e njeanshme dhe as nuk sterilizohet sipas deshires se njerit apo tjetrit. Ballistat nuk u bene bashkepuntore sepse ashtu ja donte qejfi apo sepse ishin antishqiptare por sepse urdherat e serbit kerkonin lufte vellavrasese ne Shqiperi dhe ushtaret e tyre te bindur qe po merrnin pushtetin ne mbrapaskene i zbatuan keto urdhera me perpikmerine me te madhe.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •