Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
 1. #1

  Konflikt Kine - Filipine per ishujt

  Filipinet kane filluar te tregojne forcen ndaj Kines ne nje konflikt per ishujt qe jane mes tyre. Ata kane blere edhe dy anije luftarake nga Amerika.

  http://abcnews.go.com/International/...6#.T5llVatYvFI

 2. #2

 3. #3
  Ky konflikt eshte i rrezikshem pasi Amerika dhe Filipinet kane nje marrveshje mbrojtjeje e cila eshte firmosur ne 30 Gusht te vitit 1951. Kjo marrveshje ka 8 pika dhe e ben te qarte qe te dyja kombet do mbeshtesin njera tjetren ne rast se sulmohen nga ndonje force e jashteme. Pra nje pershkallezim i konfliktit midis Kines dhe Filipineve do te thote perfshirje e USA ne konflikt. Ne disa raste me pare kur ka patur acarime midis dy vendeve ne lidhje me kufirin detar te Detit te Kines Jugore, Amerika eshte shprehur (ne vitin 2010) qe kjo zone eshte me interes strategjik per USA dhe se Filipinet jane partneri i saj ne mbrojtje, deklarate qe shkaktoi zemerim te madh ne Bejing. Megjithate USA eshte mjaftuar me deklarata sporadike dhe per hir te lidhjeve te forta ekonomike qe ka me Kinen, ka ruajtur deri tani nje pozicion disi pasiv. Kjo nuk mund te thuhet me nese konflikti pershkallezohet.

 4. #4
  Prandaj po ngrene zerin dhe Filipinet se nese nuk do kishin mbeshtetje nuk besoj se benin te fortet me Kinen. Megjithate gjendja sikur po shkon per me keq. Kina kishte aporvuar ndertimin e nje porti sot ne Detin e Kines Jugore.

 5. #5
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Postime
  4,224
  Me te poshter se kina nuk ka. Shteti eshte i fuqishem por popullin nuk e lene te ngren koke. Jane shume greedy edhe shfrytezojne njerezit ne maksimum not to mention as qe cajne koken per cilesi por vetem sasi.
  I LOVE GOD

  j&g

 6. #6
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Ti loneagle besoj se nga nje gadget i prodhuar ne kine e shkruajte kete opinionin tend me lart .

  Sa per temen.

  Kina ka aq fuqi sa tja uli koken cdo shteti ne rajon, mirepo cuditerisht diplomacia e tyre ne lidhje me ceshtjet e jashtme ja kalon cdo shteti perendimore.

  Ne fakt eshte amazing, how well they deal with foreign affairs.

 7. #7
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Postime
  5,221
  Kines, e cila gjendet ne fazen e boom-it ekonomik, por edhe ne fazen e tretjes se maoizmit ne favor te ekonomise se tregut, nuk ia leverdis te hyje ne lufte me askend e aq me pak me Ameriken! Sikur te plase lufta, ka shume te ngjare qe te shpertheje edhe ndonjeej revolucion i brendshem.....
  Jarigas

 8. #8
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,876
  Citim Postuar mė parė nga loneeagle Lexo Postimin
  Me te poshter se kina nuk ka. Shteti eshte i fuqishem por popullin nuk e lene te ngren koke. Jane shume greedy edhe shfrytezojne njerezit ne maksimum not to mention as qe cajne koken per cilesi por vetem sasi.
  pse mendon keshtu???
  kina po te mos kishte ate shtet qe ka, nuk do kishte as 10% te zhvillimit.
  pastaj ajo ceshtja e shfrytezimit te njerezve eshte dicka relative.
  nese e ke fjalen per pagat e uleta, nuk i shfrytezon kinezet nje multinacionale amerikane apo europiane ne kine???

  sdq nje gje duhet te dihet. nese kina te kishte pasur nje shtet demokratik si europa apo amerika, kinezet do vuanin urije.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 9. #9
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Postime
  4,224
  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Ti loneagle besoj se nga nje gadget i prodhuar ne kine e shkruajte kete opinionin tend me lart .

  Sa per temen.

  Kina ka aq fuqi sa tja uli koken cdo shteti ne rajon, mirepo cuditerisht diplomacia e tyre ne lidhje me ceshtjet e jashtme ja kalon cdo shteti perendimore.

  Ne fakt eshte amazing, how well they deal with foreign affairs.

  Qe kina sot per sot eshte lokomotiva e ekonomis boterore dihet, por qe te jete me e forta nuk eshte aspak e vertet India ia kalon kines po te kete mbeshtetjen e perendimit ashtu si e ka pas edhe vazhdon ta ket kina. Pak me intereson se ku prodhohen, teknollogjia asnjeher ska ardhe edhe asnjeher ska per te ardhe nga kina, si thashe edhe me siper kina eshte per sasi edhe kurre per cilesi. Sa per foreign affair vetem me dhune si ka bere ne Burma ashtu kercenon edhe Taiwan etc.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 28-04-2012 mė 22:11
  I LOVE GOD

  j&g

 10. #10
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Postime
  4,224
  Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
  pse mendon keshtu???
  kina po te mos kishte ate shtet qe ka, nuk do kishte as 10% te zhvillimit.
  pastaj ajo ceshtja e shfrytezimit te njerezve eshte dicka relative.
  nese e ke fjalen per pagat e uleta, nuk i shfrytezon kinezet nje multinacionale amerikane apo europiane ne kine???

  sdq nje gje duhet te dihet. nese kina te kishte pasur nje shtet demokratik si europa apo amerika, kinezet do vuanin urije.
  Pse mendoj keshtu si mund te mendoj ndryshe nje vend qe shfrytezon me qindra miliona te burgosur si krahe pune. Nje vend qe nuk njeh te drejtat e asnje individi, nje vend qe femijet i shfrytezon ne kulm, nje vend qe gjinin femer e vret pa lindur, nje vend qe po te shkosh ne kishe te vret edhe te mos vazhdoj se ka edhe te tjera. E ke shume gabim qe mendon ashtu sipas bloomberg kinezet jane kaq shume punetore qe nese shteti do ti lejonte do kishte jashtezakonisht me shume prodhim/sasi edhe mundesi per te bere nje nivel jetese me te mire. Pavarsisht nga cfare shitet edhe prodhohet sot populli kinez po vdes nga uria. Shteti eshte teper i forte kurse populli teper weak. Komunitetit internacional ia hedh kur i do qefi sepse e kontrollon monedhen e vet edhe pse nuk eshte ne interes te vendeve te tjera. Nejse se do i hapi syte bota nje dite se nuk jane idiot amerikanet qe kane bere mike Indin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 28-04-2012 mė 22:19
  I LOVE GOD

  j&g

 11. #11
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  O loone-eagle.
  A je e/i sigurt qe po flet per Kinen ti si shtet ?


 12. #12
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Postime
  4,224
  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  O loone-eagle.
  A je e/i sigurt qe po flet per Kinen ti si shtet ?

  Po jam teper e sigurt. Me thuaj cfare mendon ti se kam shkruar me siper qe nuk eshte e vertet edhe une do filloj te ve ne dyshim ato qe kam shkruajtur.
  I LOVE GOD

  j&g

 13. #13
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  E fillojme me dy.

  Gjinine femer e vret pa lindur.
  Dhe vrasin njerez pse ikin ne kishe.

  Last time i checked........kishat po ndertohen me shumice ne kine dhe ,actually, esht feja me me shume rritje atje.

  Explain.

 14. #14
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Postime
  4,224
  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  E fillojme me dy.

  Gjinine femer e vret pa lindur.
  Dhe vrasin njerez pse ikin ne kishe.

  Last time i checked........kishat po ndertohen me shumice ne kine dhe ,actually, esht feja me me shume rritje atje.

  Explain.
  Nese gjate shtatzanis del qe femija qe nena ka ne bark eshte femer dmth pa lindur femija detyrohen ti abortojne.

  sa per kishat shko ne google edhe shif si abuzon shteti kinez me kristianet atje edhe me besime te tjera sigurisht, Ne mos gabohem kur u be olympics president bush ne fjalimin e vet e denoj kinen per akte dhune kunder kristianve.
  I LOVE GOD

  j&g

 15. #15
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,876
  Citim Postuar mė parė nga loneeagle Lexo Postimin
  Nese gjate shtatzanis del qe femija qe nena ka ne bark eshte femer dmth pa lindur femija detyrohen ti abortojne.
  .
  ketu po ia fut kot...
  kjo eshte zgjedhje individuale, jo impunim nga shteti...
  ti po flet per shtetin apo per individin???
  shume kinez abortojne femrat, pasi me ligj mund te kene vetem 1 femij dhe ky duan qe te jete mashkull... shteti nuk te detyron. perkundrazi. pas perhapjes se aborteve te tilla, shteti kinez jep ca ndihma te vecanta per ata qe lindin femra.

  cfare kujton ti? qe po te vendosesh ligjet liberale te vendeve skandinave, kina do ecte perpara??? ajo do pesonte regres.
  kina vetem keshtu mund te eci perpara. me nje shtet shume te forte qe kontrollon cdo gje...
  duke filluar nga nje monedhe e kontrolluar nga shteti e jo si ne amerike qe kontrollohet nga federal reserve.
  prandaj amerika po i qahet kines. "aman vleresoje monedhen se na mbyte". haha.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga the admiral : 29-04-2012 mė 07:03
  Vasudhaiva Kutumbakam

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2009
  Postime
  352
  Kina eshte nje shtet shume i "etur" per burime natyrore, sidomos ato energjetike. Ishujt ne fjale besohet qe kane sasi te madhe gasi natyror dhe nafte, keshtu qe Kina do te behet shume agresive ne kete drejtim dhe do t'i marre keta ishuj, edhe ashtu jane te pabanuar dhe statusi i tyre eshte i kontestuar nga shume shtete, jo vetem Kina e Filipinet. Tom Clancy ne librin e tij "Strategies for Submarine Warefare" parashikon nje lufte boterore qe do te filloje si rrjedhoje e invadimit te ketyre ishujve nga Kina.

 17. #17
  Kina eshte akoma ne nivel shume te ulet persa i perket jeteses. Te arrish nje nga ato punet ku prodhohen iphone e gjera te tjera quhet arritje e madhe edhe pse ato kompani akuzohen se paguajn shume pak, kane kushte te keqija etj etj.

  Te ishte hapur me heret Kina do ishte sot superfuqi e padiskutueshme ne bote, po ka mbetur 50 vjet mbrapa dhe tani i duhet kohe te arrije Ameriken edhe pse ka ritme shume te larta zhvillimi.

  Shkojne emigrante ne Amerike e ne shume shtete te tjera me mijera e miliona, po jane me verte njerez shume punetore me cfare kam pare ketu.

 18. #18
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,386
  Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
  Kina eshte akoma ne nivel shume te ulet persa i perket jeteses. Te arrish nje nga ato punet ku prodhohen iphone e gjera te tjera quhet arritje e madhe edhe pse ato kompani akuzohen se paguajn shume pak, kane kushte te keqija etj etj.

  Te ishte hapur me heret Kina do ishte sot superfuqi e padiskutueshme ne bote, po ka mbetur 50 vjet mbrapa dhe tani i duhet kohe te arrije Ameriken edhe pse ka ritme shume te larta zhvillimi.

  Shkojne emigrante ne Amerike e ne shume shtete te tjera me mijera e miliona, po jane me verte njerez shume punetore me cfare kam pare ketu.
  Nuk eshte e vertete se Kina do te ishte superfuqi, ajo tashme eshte nje lloj superfuqie. Rusi-Kine-Pakistan-Iran-Kore e Veriut vs. ShBA, Evrope (Gjermani, Mbreteri e Bashkuar, France), + Japoni, Kore Jugore, Indi, Taivan, . Por ata jane larg me teknologji nese krahasohen me SHBA-ne e Evropen. Malli kinez eshte shume prapa pasi nuk ka cilesi por eshte konkurent vetem se eshte i lire. Nuk zhvillohet shteti e shoqeria duke prodhuar lapsa e kimika. Gara e armatimit vazhdon, te gjitha shtetet e fuqishme sot pretendojne te behen superfuqi.

 19. #19
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,386
  Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin

  sdq nje gje duhet te dihet. nese kina te kishte pasur nje shtet demokratik si europa apo amerika, kinezet do vuanin urije.
  Por po te kishte nje sistem liberal ne mes kapitalizmit e socializmit (ku shteti garanton mireqenien e qytetarit) + liri politike si shtetet e evropes perendimore (Gjermani, Britani, France e Skandinavi) a do te 'vuanin urie' apo do te zhvilloheshin me shpejt.

 20. #20
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Postime
  4,224
  Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
  ketu po ia fut kot...
  kjo eshte zgjedhje individuale, jo impunim nga shteti...
  ti po flet per shtetin apo per individin???
  shume kinez abortojne femrat, pasi me ligj mund te kene vetem 1 femij dhe ky duan qe te jete mashkull... shteti nuk te detyron. perkundrazi. pas perhapjes se aborteve te tilla, shteti kinez jep ca ndihma te vecanta per ata qe lindin femra.

  cfare kujton ti? qe po te vendosesh ligjet liberale te vendeve skandinave, kina do ecte perpara??? ajo do pesonte regres.
  kina vetem keshtu mund te eci perpara. me nje shtet shume te forte qe kontrollon cdo gje...
  duke filluar nga nje monedhe e kontrolluar nga shteti e jo si ne amerike qe kontrollohet nga federal reserve.
  prandaj amerika po i qahet kines. "aman vleresoje monedhen se na mbyte". haha.
  Po te ishe 90's baby do thoja you didn't know better. Ne kine njerezit jane me qindra here me keq se ka qene populli shqiptar prior 90's cdo gje kontrollohet nga shteti. Te gjithe e dime qe shteti nuk mund te kontrolloj gjithcka ne menyre perfekte por vetem me diktature & dhune.


  and please mos e bej gjithcka vs. America, gjithmon kam qene edhe do jem big fan e Amerikes sepse e meriton nuk eshte vend perfekt por damn near perfekt ne krahasim me kinen, rusin etc.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 30-04-2012 mė 15:34
  I LOVE GOD

  j&g

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •