Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791

    Djaloshi qe la fene, per arsye se donte denimin!

    Ishte nje here e nje kohe, nje person i cili rridhte nga nje familje muslimane jo shume e dhene pas fese. Por me kalimin e kohes ai femije, u rrit dhe filloi te mesoi gjera te ndryshme, e nder to i erdhen ne vesh dhe ca fjale per fejen Islame, gje qe atij i interesoi dhe filloi te kerkonte dhe me shume ne kete aspekt. Pasi kishte mesuar ca gjera, kishte filluar ne njeren form apo tjetren ta praktikonte Islamin, keshtu vazhdoi ai deri ne momentin kur u sigurua definitivisht qe ata te cilet nuk e praktikojne Islamin shkojne ne Xhehnem. Keshtu nje gje interesante filloi te ndodhte me te dhe ai vendosi ta linte praktikimin e fese Islame dhe te vazhdonte jeten si nje musliman pa e praktikuar fene Islame.
    Kur imami i xhamise ku ai shkonte, nje here e pa ne rruge e pyeti (pasi e pershendeti me Es Selamu Aleikum dhe pasi morri pershendetjen kthyese nga djaloshi): "Perse nuk vie te falesh me ne xhamine tone, mos ke nderruar xhami?" (pra, donte te thonte se mos shkon ne xhami tjeter te falesh?), djaloshi ia ktheu: "Jo o prijes i xhematit te "x" xhamise, por une me nuk shkoj te falem!"
    U shtang pak imami ne fjale dhe pasi perbiu peshtymen tha: "Po perse keshtu?"
    Ai me ze te dridhur dhe me sy te mbushur me lote tha:
    "Une dua te jem edhe ne ahiret, me ata qe i kam dashur, kam jetuar dhe kam kaluar te gjithe jeten time ne kete bote".
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  2. #2
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anėtarėsuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    Fund pafund kjo pralla jote. Apo mos ndoshta vazhdon?
    Kushdo qe eshte fale se paku nje here ne jete per Allahun, kurr sdo te jepte kete pergjigje. Po ndoshta une nuk jam aq i mencur sa te kuptoje qellimin e kesaj historie....shnosh... Me interesante kishte qen te kisha lexu viziten e Thaqit ne Restelice...
    Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar mė parė nga strange Lexo Postimin
    Fund pafund kjo pralla jote. Apo mos ndoshta vazhdon?
    Kushdo qe eshte fale se paku nje here ne jete per Allahun, kurr sdo te jepte kete pergjigje. Po ndoshta une nuk jam aq i mencur sa te kuptoje qellimin e kesaj historie....shnosh... Me interesante kishte qen te kisha lexu viziten e Thaqit ne Restelice...
    Me trego se cfare nuk ke kuptuar dhe do mundohem te ta spjegoj.

    (ky tregim eshte shume me i gjate, por e kam sjellur ne pika te shkurtera)
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga strange Lexo Postimin
    Fund pafund kjo pralla jote. Apo mos ndoshta vazhdon?
    Kushdo qe eshte fale se paku nje here ne jete per Allahun, kurr sdo te jepte kete pergjigje. Po ndoshta une nuk jam aq i mencur sa te kuptoje qellimin e kesaj historie....shnosh... Me interesante kishte qen te kisha lexu viziten e Thaqit ne Restelice...
    Morali: Deshi me shume familjen se Zotin? Keshtu e kuptova une.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 12-02-2012 mė 13:29
    Feelings change - memories don't.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e gilberto
    Anėtarėsuar
    08-09-2009
    Vendndodhja
    Durres Albania
    Postime
    128
    sh mire beri ,,,sepse ska gje tjetr qe ta zevendesoj familjen ,,, ,,,

    jopo feri jo parajsa ,,i kan fut tmerrin njerzve ,,,,hoxhallaret trushplare :/

  6. #6
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anėtarėsuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730
    Mire qe fantazon, por ke fantazi absurde.
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  7. #7
    Une nuk shoh ndonje gje te keqe ne kete "histori". Meqe paska fituar sigurine qe ato qe nuk e praktikojne fene shkojne ne ferr, vendosi te shkoj edhe ky ne ferr sepse familja e tija nuk e praktikonte.

    Morali i bukur, por ate "sigurine qe jo praktikantet shkojne ne xhenehem, se mora vesh nga e fitoi?

    La vita non si spiega, si VIVE!

  8. #8
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anėtarėsuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    por ate "sigurine qe jo praktikantet shkojne ne xhenehem, se mora vesh nga e fitoi?
    Shume poente me vend! Po shihet se tregimi eshte i trilluar sigurisht, po edhe sikur te ishte i vertete, askush pos Zotit nuk e din se kush ku do te shkoje, a ne Xhenet apo ne Xhehnem. Andaj njeriu i mencur lutet per veten e tij dhe per familjen e tij qe te gjithe te futen ne Xhenet.

    Meshira e Allahut eshte e madhe, transmetohet nga Muhamedi a.s. se nje njeri i etur ne shkretire futet ne bunar per te pire uje, kur del prej tij e sheh nje qen i cili ishte i etur si ai, thote vet me veti: Ky qenka i etur ashtu sic isha une i etur, andaj futet per se dyti here ne bunar dhe mer pak uje per qenin dhe ia jep atij.

    Thote Pejgamberi a.s.: Allahu ia fali te gjitha mekatet e tij per shkak te kesaj vepre.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anėtarėsuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Citim Postuar mė parė nga IslamInfo Lexo Postimin
    Shume poente me vend! Po shihet se tregimi eshte i trilluar sigurisht, po edhe sikur te ishte i vertete, askush pos Zotit nuk e din se kush ku do te shkoje, a ne Xhenet apo ne Xhehnem. Andaj njeriu i mencur lutet per veten e tij dhe per familjen e tij qe te gjithe te futen ne Xhenet.

    Meshira e Allahut eshte e madhe, transmetohet nga Muhamedi a.s. se nje njeri i etur ne shkretire futet ne bunar per te pire uje, kur del prej tij e sheh nje qen i cili ishte i etur si ai, thote vet me veti: Ky qenka i etur ashtu sic isha une i etur, andaj futet per se dyti here ne bunar dhe mer pak uje per qenin dhe ia jep atij.

    Thote Pejgamberi a.s.: Allahu ia fali te gjitha mekatet e tij per shkak te kesaj vepre.
    Ne shtetet e perendimit Qet i pergedhelin sikur femijet edhe keta dote thote se i kane mekatet e faluna apo ?

    Pra kjo puna e Zotit koka nje lloj i lloto, lutjet qenkan te kota si mbas pergjigjejes tende !!
    S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

  10. #10
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
    Ishte nje here e nje kohe, nje person i cili rridhte nga nje familje muslimane jo shume e dhene pas fese. Por me kalimin e kohes ai femije, u rrit dhe filloi te mesoi gjera te ndryshme, e nder to i erdhen ne vesh dhe ca fjale per fejen Islame, gje qe atij i interesoi dhe filloi te kerkonte dhe me shume ne kete aspekt. Pasi kishte mesuar ca gjera, kishte filluar ne njeren form apo tjetren ta praktikonte Islamin, keshtu vazhdoi ai deri ne momentin kur u sigurua definitivisht qe ata te cilet nuk e praktikojne Islamin shkojne ne Xhehnem. Keshtu nje gje interesante filloi te ndodhte me te dhe ai vendosi ta linte praktikimin e fese Islame dhe te vazhdonte jeten si nje musliman pa e praktikuar fene Islame.
    Kur imami i xhamise ku ai shkonte, nje here e pa ne rruge e pyeti (pasi e pershendeti me Es Selamu Aleikum dhe pasi morri pershendetjen kthyese nga djaloshi): "Perse nuk vie te falesh me ne xhamine tone, mos ke nderruar xhami?" (pra, donte te thonte se mos shkon ne xhami tjeter te falesh?), djaloshi ia ktheu: "Jo o prijes i xhematit te "x" xhamise, por une me nuk shkoj te falem!"
    U shtang pak imami ne fjale dhe pasi perbiu peshtymen tha: "Po perse keshtu?"
    Ai me ze te dridhur dhe me sy te mbushur me lote tha:
    "Une dua te jem edhe ne ahiret, me ata qe i kam dashur, kam jetuar dhe kam kaluar te gjithe jeten time ne kete bote".


    Muslimani pas cdo namazi me ne fund kendon lutjet (salavatet), nder ta edhe kete:

    O All-llahu im, Zoti ynė,
    na jep tė mira nė kėtė botė
    dhe nė botėn tjetėr,
    dhe na ruaj nga dėnimi me zjarr
    Zoti ynė, mė fal mua,
    prindėrit e mi dhe besimtarėt
    ditėn kur do ta japim llogarinė


    ...islami eshte shume i madh, por edhe per kesij tipa qe shtremberojn nga dija e mosdija ka vend.....xhenetin e fiton secili....eshte Allahu i madheruar qe ja hap apo ja ngushton zemren kujt do ai !!!.....pra, sic e mesove, muslimani i devotshem i lutet se paku PES HER NE DITE Allahut, qe te ja shpetoj prinderit e vet, dhe gjith besimtaret !!!........

    ...cfare tragjedie, mesazhin e vertete ta kthesh ne te kunderten....pikerisht namazi te ben qe te perkujdesesh per familjen tende.....

    me nderime
    albanish by nature

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Me vjen shume keq qe po shpenzoni t'me spjegoni ca gjera te cilat une i kam mesuar shume kohe me pare.

    @kleadoni, ate nuk e kam marre une, eshte tregim qe se kam shkruar une. Por mund te te jap pergjigjen se cdo njeri i cili nuk di deshmine e fese, nuk fal namazin, nuk agjeron, nuk shkon ne haxh dhe nuk jep zeqatin ... ai njeri sigurisht do te shkoj ne ferr.

    @IslamInfo dhe Nuh Musa, faleminderit per argumentet qe sollet ne kete teme, une per vete nuk e kam shkruar kete tregim dhe nuk ja kam idene se a eshte i trilluar apo jo.
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  12. #12
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    ...snip...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 12-02-2012 mė 21:22
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
    Me vjen shume keq qe po shpenzoni t'me spjegoni ca gjera te cilat une i kam mesuar shume kohe me pare.

    @kleadoni, ate nuk e kam marre une, eshte tregim qe se kam shkruar une. Por mund te te jap pergjigjen se cdo njeri i cili nuk di deshmine e fese, nuk fal namazin, nuk agjeron, nuk shkon ne haxh dhe nuk jep zeqatin ... ai njeri sigurisht do te shkoj ne ferr.

    @IslamInfo dhe Nuh Musa, faleminderit per argumentet qe sollet ne kete teme, une per vete nuk e kam shkruar kete tregim dhe nuk ja kam idene se a eshte i trilluar apo jo.
    Cfare ke dash te percjellesh me ate shkrim qe ke sjell? Cfare pret qe ne te diskutojme rreth atij shkrimi?
    Feelings change - memories don't.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Cfare ke dash te percjellesh me ate shkrim qe ke sjell? Cfare pret qe ne te diskutojme rreth atij shkrimi?
    Ajo cfare doja te percillja me kete shkrim eshte se ndonjehere njerezit vendosin rrugen e dobesise ne vend te luftes, zgjedhin te jene te dobet ne vend te jene te forte ... zgjedhin te vdesin ne vend qe te jetojne. Vendosin t'a len praktikimin e fese ne vend se te therrasin ne praktikimin e saj.
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  15. #15
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
    Me vjen shume keq qe po shpenzoni t'me spjegoni ca gjera te cilat une i kam mesuar shume kohe me pare.

    @kleadoni, ate nuk e kam marre une, eshte tregim qe se kam shkruar une. Por mund te te jap pergjigjen se cdo njeri i cili nuk di deshmine e fese, nuk fal namazin, nuk agjeron, nuk shkon ne haxh dhe nuk jep zeqatin ... ai njeri sigurisht do te shkoj ne ferr.

    @IslamInfo dhe Nuh Musa, faleminderit per argumentet qe sollet ne kete teme, une per vete nuk e kam shkruar kete tregim dhe nuk ja kam idene se a eshte i trilluar apo jo.
    ...po, duhet te jete i trilluar ngase prek nervin intuitiv te njeriut, i cili ne shikjim te pare instinktiv e vendon familjen para se gjithash, eshte natyra e tije !!!, dhe njekohesisht e nderlidh me namazin, te cilit i jep me kete kuptime negative !!!, kjo forme edukate funksionon tek femijet qe nuk dijne sherr, e qe e kane intelektin akoma jo te zhvilluar !!!

    Secila fee apo ideologji apo kulture, raportet familjare i ka te shenjta (ngase eshte arsyeja e ekzistences), dhe mundohet ti mbroj ato nga cdo ndikim qe e sheh te demshem !!!, mbrojtja me e mire eshte, me shkollen e vet, e jo duke e shfrytezu shpinen e tjeter kujt, ne kete rast, ate te islamit......

    me nderime
    albanish by nature

  16. #16
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Kjo histori eshte e njejte me ato qe tregohen prej muslimaneve , vetem me kahje te kunderte .

    O IslamInfo edhe ti ke tregu histori te rrejshme e ste ka than sen kush , e mos hajde me shit dituri me kete rast .

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar mė parė nga Milkway Lexo Postimin
    Kjo histori eshte e njejte me ato qe tregohen prej muslimaneve , vetem me kahje te kunderte .
    Si mendon "me kahje te kunderte" ? Mund te na e spjegosh si duhet.
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
    Ajo cfare doja te percillja me kete shkrim eshte se ndonjehere njerezit vendosin rrugen e dobesise ne vend te luftes, zgjedhin te jene te dobet ne vend te jene te forte ... zgjedhin te vdesin ne vend qe te jetojne. Vendosin t'a len praktikimin e fese ne vend se te therrasin ne praktikimin e saj.
    Atehere nuk duhet te merzitesh nese ne te tjeret e interpretojme ndryshe kete histori. Secili e merr nga kendveshtrimi i tij. Zoti na meson ti duam prinderit, te mos i lendojme, ofendojme, sakrifikojme dhe tani meqe zgjodhi familjen qenka dobesi? Ti e shikon si dobesi faktin qe ai vendos te bashkohet me familjen, ndersa une e shikoj sakrifice. E do aq shume sa eshte gati te vej ne ferr me ta. Kush eshte i dobti ne kete rast? Ai qe rron me friken e Zotit, apo ai qe ben te pamunduren per familjen e tij dhe nuk i intereson edhe nese do i duhet te vdes? Ai hoqi dore nga praktikimi i fese, por jo nga jeta.
    Feelings change - memories don't.

  19. #19
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anėtarėsuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
    Ishte nje here e nje kohe, nje person i cili rridhte nga nje familje muslimane jo shume e dhene pas fese. Por me kalimin e kohes ai femije, u rrit dhe filloi te mesoi gjera te ndryshme, e nder to i erdhen ne vesh dhe ca fjale per fejen Islame, gje qe atij i interesoi dhe filloi te kerkonte dhe me shume ne kete aspekt. Pasi kishte mesuar ca gjera, kishte filluar ne njeren form apo tjetren ta praktikonte Islamin, keshtu vazhdoi ai deri ne momentin kur u sigurua definitivisht qe ata te cilet nuk e praktikojne Islamin shkojne ne Xhehnem. Keshtu nje gje interesante filloi te ndodhte me te dhe ai vendosi ta linte praktikimin e fese Islame dhe te vazhdonte jeten si nje musliman pa e praktikuar fene Islame.
    Kur imami i xhamise ku ai shkonte, nje here e pa ne rruge e pyeti (pasi e pershendeti me Es Selamu Aleikum dhe pasi morri pershendetjen kthyese nga djaloshi): "Perse nuk vie te falesh me ne xhamine tone, mos ke nderruar xhami?" (pra, donte te thonte se mos shkon ne xhami tjeter te falesh?), djaloshi ia ktheu: "Jo o prijes i xhematit te "x" xhamise, por une me nuk shkoj te falem!"
    U shtang pak imami ne fjale dhe pasi perbiu peshtymen tha: "Po perse keshtu?"
    Ai me ze te dridhur dhe me sy te mbushur me lote tha:
    "Une dua te jem edhe ne ahiret, me ata qe i kam dashur, kam jetuar dhe kam kaluar te gjithe jeten time ne kete bote".

    Mos u bazoheni shume ne fjalet e disa hoxhallareve . Po te jete i sigurte vete hoxha qe e fiton xhehnetin ,ai me siguri kishte shkuare fshehurazi ne xhami dhe nuk i kishte treguare askujte.Konkurence eshte gjithe kjo tollovi , Para disa diteve jane rahur nje katunde ndermjet, veti se kush do te jete imam dhe kushe mezin ne xhami,

    Muslimanve ju ka hy publiku ne stadion po ata nuk e shohin.

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Atehere nuk duhet te merzitesh nese ne te tjeret e interpretojme ndryshe kete histori. Secili e merr nga kendveshtrimi i tij. Zoti na meson ti duam prinderit, te mos i lendojme, ofendojme, sakrifikojme dhe tani meqe zgjodhi familjen qenka dobesi? Ti e shikon si dobesi faktin qe ai vendos te bashkohet me familjen, ndersa une e shikoj sakrifice. E do aq shume sa eshte gati te vej ne ferr me ta. Kush eshte i dobti ne kete rast? Ai qe rron me friken e Zotit, apo ai qe ben te pamunduren per familjen e tij dhe nuk i intereson edhe nese do i duhet te vdes? Ai hoqi dore nga praktikimi i fese, por jo nga jeta.
    Shume e vertete, feja keshillon qe t'i duash prinderit! Dhe kete duhet te besh, t'i duash, t'i ndihmosh! Kam te drejte ? Si t'i ndihmojme ? Duke i lene ata te jetojne si musliman por pa e praktikuar fene apo duke i thirrur ata qe ta praktikojne fene ?

    [Ndihmat]
    1. Te pajtohesh me faktin se ata jane vetem muslimane te cilet nuk praktikojne fene e tyre eshte opsion, por eshte opsioni i dobesise, kjo per arsye se ti po pajtohesh me faktin qe ata s'mund t'i ndihmosh dhe me nje fjale po i leshon qe ata te shkojne ne ferr dhe tjetra, ti tregohesh aq i dobet sa tregon dobesin tende publikisht duke treguar se s'mund t'i ndihmosh ata dhe vendos qe edhe ti te shkon ne ferr.
    2. T'i ftosh edhe ata ne praktikimin e fese, te shtosh dashurine ndaj tyre (ose te ruash ate qe ke) dhe keshtu te jeni se bashku te gezuar ne Xhennet dhe jo duke u denuar ne ferr.


    Pra, mendon ende njejte?
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •