Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 57
  1. #1
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874

    Sytë janë pasqyra e shpirtit dhe dashurisë!

    Thenie shume e vertete antike - syte janë pasqyre e shpirtit. Njeriu shume gjera mund t'i fsheh me sjelljet e veta, deklarimet, pamjen e vet, por asnjehere nuk mund ta fsheh reflektimin e shpirtit te syte te tij/saj....
    Bebezat e syve na ngjerohen kur dikush na pelqen, ndonjehere mblidhen. Shkelqimi ne sy tregon gjendjen tone emotive dhe ate psiqike.....
    Dridherimet, fokusimi i koncetruar i shikimit jane shprehje te gjendjes sone te brendshme por ne te njejten kohe edhe reaksion ne ngacmimet nga jashte apo ne personin qe veshtrojme....
    Ne syte tane shihet gjithçka - gjendja emotive, shendetesore, disponimi etj.

    A ndihet dashuria ne syte tane?
    A shprehin ato pasionin dhe deshiren per tu lidhur dhe per te dashuruar dike?
    "Carpe Diem"

  2. #2
    eLbaSanLLi Mor bAb! Maska e SeveN
    Anëtarësuar
    19-07-2006
    Vendndodhja
    Anës detit i palarë,Anës dritës i paparë,Pranë sofrës i pangrënë,Pranë dijes i panxënë!
    Postime
    216
    Sic e ke thene dhe ti bebezat e syve na ngjerohen ose mblidhen kur dikush na pelqen dhe kjo eshte mese e vertete cka do te thote qe kur duam dike ate e shprehim me ane te syve tane, duam apo sduam ne eshte dicka instiktive qe smund ta shmangim! Ndonjehere mjafton vetem nje shikim qe ti leme njeriut qe na pelqen se ai eshte pjesa e jona tashme, qe ai ka filluar te zgjoje te ne nje ndjenje qe ka qene e fjetur ose me raste dhe e ndrydhur sepse jemi ne qe e kemi ndrydhur ate! Syte shprehin gjithnje ate qe ne nuk mundemi ose nuk duam te shprehim me gojen tone ndonjehere nga turpi dhe ndonjehere sepse nuk arrijme te gjejme fjalet e duhura per ta thene!
    Ma mire kur je qorr se nuk ke ca te shprehesh
    Si je t’adore par crainte de l’Enfer, brûle-moi en Enfer, si je t’adore dans l’espoir du Paradis, exclus-moi du Paradis. Mais si je t’adore pour toi-même, ne me prive pas de ta Beauté éternelle!

  3. #3
    i'm not fragile Maska e Daniel Maker
    Anëtarësuar
    17-03-2008
    Postime
    1,802
    nuk eshte e vertete:syt e mi qeshin edhe kur jan plot me lot per te mos ber tjeret te kuptojn gje..
    sjam un aktor,thjesht pse te shkarkosh hallet e tuaja ke tjeret..
    mos luj se sta quj

  4. #4
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,786
    Syte hapen...Syte shofin...Syte njohin...Syte qeshin...Syte flasin...Syte endrrojn...Syte kerkojn...Syte magjepsin...Syte te magjepsin...Syte dashurojn...Syte gezohen...Syte dyshojn...Syte genjejne...Syte fshehin...Syte tremben...Syte te trembin...Syte lotojn...Syte thahen...Syte mbyllen per mos me u hap ma.

  5. #5
    E vertet shprehja "syte pasqyra e shpirtit" veshtiresia eshte te gjesh ate "pasqyre" ku shohim shpirtin tone

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-04-2008
    Postime
    62
    Citim Postuar më parë nga skender76 Lexo Postimin
    Syte hapen...Syte shofin...Syte njohin...Syte qeshin...Syte flasin...Syte endrrojn...Syte kerkojn...Syte magjepsin...Syte te magjepsin...Syte dashurojn...Syte gezohen...Syte dyshojn...Syte genjejne...Syte fshehin...Syte tremben...Syte te trembin...Syte lotojn...Syte thahen...Syte mbyllen per mos me u hap ma.
    bravo.... syte jane dhe shprehin gjithcka.... varet si i perdor ...

  7. #7
    rrushja Maska e Bejbi
    Anëtarësuar
    03-06-2007
    Vendndodhja
    Këndej rrotull
    Postime
    382
    Kjo shprehje eshte mese e vertete.syte shprehin gjendjen tone emocionale kur qeshim ,kur qajme,kur kemi nje problem,kur vuajme etj.Kur jemi te dashuruar nuk ka nevoje per fjale pasi syte flasin vete.
    CITAT:Vjen nje kohe
    kur syte
    flasin si gjuhet,
    dhe gjuhet si celesat
    hapin zemrat.
    I chose to love you in silence, for in silence I find no rejection

  8. #8
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga skender76 Lexo Postimin
    Syte hapen...Syte shofin...Syte njohin...Syte qeshin...Syte flasin...Syte endrrojn...Syte kerkojn...Syte magjepsin...Syte te magjepsin...Syte dashurojn...Syte gezohen...Syte dyshojn...Syte genjejne...Syte fshehin...Syte tremben...Syte te trembin...Syte lotojn...Syte thahen...Syte mbyllen per mos me u hap ma.
    Pershkrim i bukur!
    "Carpe Diem"

  9. #9
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Nuk e mendoj dashurine si dicka qe varet nga syte por nga ngjarjet qe perjeton me dike, sidomos ne momentet me kritike kur duhen prova te forta.

    Ti mund te kesh rene ne dashuri me dike me ane te syve, por kjo s'do te thote qe ne rast nevoje ai person do e gjeje ne vetvete qe te te ndihmoje.

    Nderkohe qe dikush te cilit ti as qe ja kene vene re syte ndonjehere mund te te ndodhet aq prane saqe pa e kuptuar fare ti te ka treguar se sa te do.

    Dashuria jeton ne nje dimension me te larte se xhingla mingla te tipit jo syri jo veshi jo kerthiza.
    As qe du me dit!

  10. #10
    pa meshire per injorancen Maska e stella_senza_cielo
    Anëtarësuar
    30-07-2008
    Vendndodhja
    Ne qiell pa diskutim....po jo ne ate qiell qe te gjithe deshirojme...ky qielli ku jetoj une ka shume mbeturina njerezore....qe fatkeqsisht vetem po te isha e tille do dija ti shmangia e ti torturoja :p
    Postime
    617
    nuk jam dakort me "sakot"....

    besoj se kur ti je para njeriut qe do arrin ta kuptosh sesa i perfshire eshte edhe ai ...dhe keshtu arrin ta kuptosh gjendjen emotive dhe psiqike sic e ka thene edhe DI_ANA......

    jam shum dakort me thenien se syte jane pasqyre e shpirtit....dhe kete e kam vertetuar sot me shum se kurre..............
    adesso si che ho trovato il mio cielo forever and ever

  11. #11
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Citim Postuar më parë nga stella_senza_cielo Lexo Postimin
    nuk jam dakort me "sakot"....

    besoj se kur ti je para njeriut qe do arrin ta kuptosh sesa i perfshire eshte edhe ai ...dhe keshtu arrin ta kuptosh gjendjen emotive dhe psiqike sic e ka thene edhe DI_ANA......

    jam shum dakort me thenien se syte jane pasqyre e shpirtit....dhe kete e kam vertetuar sot me shum se kurre..............
    Njeriu eshte ne gjendje te prodhoje aq shume gjendje emotive e psiqike me aq mjeshtersi saqe do ishte budalliku me i madh sikur te dilje ne konkluzione vetem duke i pare syte.

    Plus qe pasqyrat gjithmone genjejne, ka nje arsye pse ekziston si shprehje. Gjithsesi shpresoj qe ajo qe ke vertetuar sot te ngelet e vertete neser, dukesh shume e entuziasmuar.
    As qe du me dit!

  12. #12
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    syte jane pasqyra e shpirtit dhe zemres kur shef thell ne syte e nje neriu i shikon cfar ndjen ai njeriu kur njeri eshte i merzitur apo i gezuar syte qeshin dhe qajne gezohen dhe friksohen >> nese dikush te sheh me lot ne sy duaje sepse ka frik se mos te humbet<< prandaj gjithmon shifni ne syte e njerzve
    Elegance is an attitude.

  13. #13
    ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
    Anëtarësuar
    06-01-2009
    Vendndodhja
    HeRe... TheRe... NoWheRe...
    Postime
    1,251
    Edhe syt i komandon po te doje njeriu...Un se besoj interpretimin e gjendjes se njeriut permjet syve...Ka te bej pastaj edhe sa i\e fort je qe mos ta besh veten qe te tjeret te te kuptojn...Un e di se ca shprehi me syt e mi ateher kur duhet,dhe e di prap se ca duhet tu msheh te tjerve...nqs do flisnin syt,sdo ekzistonte genjeshtra,mashtrimi e kto,sepse vetem tu i pa robt ne sy do ta kuptoje se ca esht e verteta,e kjo sndodh pothujse asnjeher....
    Really Dude... Get A Life!!!

  14. #14
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga angelina o2 Lexo Postimin
    syte jane pasqyra e shpirtit dhe zemres kur shef thell ne syte e nje neriu i shikon cfar ndjen ai njeriu kur njeri eshte i merzitur apo i gezuar syte qeshin dhe qajne gezohen dhe friksohen >> nese dikush te sheh me lot ne sy duaje sepse ka frik se mos te humbet<< prandaj gjithmon shifni ne syte e njerzve

    e drejte syte jane pasqyr e shpirtit
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  15. #15
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    syte jane , po ama duhet te kesh dhe sy shqiponje ... te deportosh direkt te shpirti .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  16. #16
    ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
    Anëtarësuar
    06-01-2009
    Vendndodhja
    HeRe... TheRe... NoWheRe...
    Postime
    1,251
    hahahaha...apo kjo tjetra...
    Ajo i thot:Shpirt,lexoj ne syt e tua qe me do... dhe ky i thot: Qenke analfabete
    Really Dude... Get A Life!!!

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2004
    Postime
    298

    Me shume anoj nga PINK-u

    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    syte jane , po ama duhet te kesh dhe sy shqiponje ... te deportosh direkt te shpirti .
    ..e pranoj qe syte jane pasqyre e shpirtit..une per vehte mund te shikoj dhe lexoj vetem emocionet dhe ndjenjat e theksuara te.. gezimit ..hidherimit..aprovimit dhe disaprovimit..keto jane te vetmet qe une mund te kuptoj nga syte e tjetrit/tjetres.

    Une nuk kuptoj syte e sinqerte nga syte mashtrues ..dhe kur bashkefolesi i ve qellim vehtes te me mashtroje..une besoj dhe mashtrohem kollaj..jam mashtruar disa here ..dhe behet fjale per mashtrime qe krijojne dhimbje qe te mundojne sa te jetosh ..

    ..pra me shume anoj nga PINK-u..qe duhet te keshe sy-shqiponje ose sy-psikollogu qe te depertosh ne thellesi te tjetrit..une nuk kam as sy-shqiponje dhe as sy-psikollogu..mua me shiko pa frike drejte e ne sy dhe me thuaj..Dajti me beso pa frike..dhe une do te besoj..pa lexuar aspak ne syte e ty ..qe ti ndoshta po mundohesh te me mashtrosh.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Dajti : 18-01-2009 më 20:50

  18. #18
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga Dajti Lexo Postimin
    ..e pranoj qe syte jane pasqyre e shpirtit..une per vehte mund te shikoj dhe lexoj vetem emocionet dhe ndjenjat e theksuara te.. gezimit ..hidherimit..aprovimit dhe disaprovimit..keto jane te vetmet qe une mund te kuptoj nga syte e tjetrit/tjetres.

    Une nuk kuptoj syte e sinqerte nga syte mashtrues ..dhe kur bashkefolesi i ve qellim vehtes te me mashtroje..une besoj dhe mashtrohem kollaj..jam mashtruar disa here ..dhe behet fjale per mashtrime qe krijojne dhimbje qe te mundojne sa te jetosh ..

    ..pra me shume anoj nga PINK-u..qe duhet te keshe sy-shqiponje ose sy-psikollogu qe te depertosh ne thellesi te tjetrit..une nuk kam as sy-shqiponje dhe as sy-psikollogu..mua me shiko pa frike drejte e ne sy dhe me thuaj..Dajti me beso pa frike..dhe une do te besoj..pa lexuar aspak ne syte e ty ..qe ti ndoshta po mundohesh te me mashtrosh.
    E di qe me pelqen menyra si shprehesh ti Dajt . Ska nevoje fare te ti shoh syte ty une .

    e di qe ka te bej dhe besimi ne fakt . Sikur ta imponon tjetri. Luan faktore kryesore ne kete raportin sy-pasqyre - shpirt. Se ne fakt , duhet vene themeli .. baza.. Besimi qe te arrish te shohesh syte e shpirtit.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  19. #19
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Luan faktore kryesore ne kete raportin sy-pasqyre - shpirt. Se ne fakt , duhet vene themeli .. baza.. Besimi qe te arrish te shohesh syte e shpirtit.
    ..add some popcorn and a big coke. Next...!!!

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anëtarësuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    po, syte vertet jan pasqyra e shpirtit.
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •