Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Special one Maska e muskulozi
  Antarsuar
  09-09-2009
  Vendndodhja
  Aty ku Andrrat mbesin Endrra
  Postime
  68

  ESHTE MARREZI/2012 s'sht fundi i bots

  Mark Stevenson
  Apolinario Chile Pixtun sht i lodhur nga bombardimi me pyetje t furishme n lidhje me kalendarin e Majave, q sipas shumkujt do t "prfundoj" n 21 dhjetor t vitit 2012. N fund t fundit, ai nuk sht fundi i bots.
  Apo sht? Absoultisht jo, kmbngul plaku i menm indian me prejardhje nga Majat. "Un u ktheva nga Anglia vitin q kaloi, dhe po ju them q ma kan sjell n maj t hunds me gjith kto lloj historirash".
  Pr t, gjrat vetm mund t prkeqsohen. Muajin tjetr, filmi i Hollywood "2012" do t nis t shfaqet n kinemat n Amerik dhe Europ, dhe ai do t jet i mbushur me trmete, reshje meteorsh dhe nj tsunam, i cili merr prpara nj aeroplanmbajtse t madhe amerikane dhe e prplas at m'u n ... Shtpin e Bardh.
  N Universitetin Cornell, Ann Martin, e cila sht menaxhere e faqes s internetit "Jeni kurioz? Pyesni nj astronom", thot se njerzit jan shum t friksuar. "Esht gj shum e keqe q ne na mbrrijn emaile nga nxns t klass s katrt q thon se jan shum t vegjl pr t vdekur", thot Martin. "Patm madje nj mesazh nga nj nn me dy fmij t vegjl, e cila kishte frik se nuk do t jet aty pr t'i par, duke u rritur".
  Chile Pixtun, q sht nga Guatemala, thot se teorit pr ditn e fundit t bots burojn nga Perndimi, dhe nuk jan aspak ide t Majave. Nj periudh kohe shum e rndsishme pr Majat prfundon vrtet n at dat, dhe entuziastt kan gjetur nj seri renditjesh astronomike q koincidojn pikrisht n vitin 2012, duke prfshir nj lloj renditje yjore, e cila ndodh nj her n do 25 mij e tetqind vite.
  Por shumica e arkeologve, astronomve dhe pasardhsve t Majave thon, se e vetmja gj q me shum gjasa do t godas Tokn do t jet nj shi meteorsh nga filozofia e Epoks s Re, astronomia popullore, thashethemesh interneti pr fundin e bots dhe dokumentarsh televiziv si ai i History Channel-it, i cili przien "parashikimet" e Nostradamusit dhe majave dhe n fund ngre pyetjen: "A sht viti 2012 koha kur ora kozmike shkon drejt zeros, drejt shpress zero?"
  E gjith kjo mund t tinglloj pak a shum si gjith ata skenar t dits s fundit t bots, q kemi dguar gjat dekadave t fundit - Konvergjenca Harmonike e vitit 1987, Efekti Jupiter apo "Planeti X". Por kt her kjo teori ka disa copza bazash arkeologjike.
  Nj prej tyre sht Monumenti Gjasht. I gjetur n nj rrnoj t padukshme n jug t Meksikos gjat ndrtimit t nj autostrade n vitet gjashtdhjet, pllaka e gurt pothuajse nuk arriti t mbijetoj; vendi ku ajo ndodhej u shtrua prsipr dhe nj pjes e saj u grabit. Ajo q e bn unike sht se pjest e mbetura prmbajn ekuivalentin e dats 2012. Shkrimi mbi gur prrshkruan dika q supozohet se do t ndodh n vitin 2012 e q ka t bj me Bolon Yokte, nj perndi misterioze e majave q sht e lidhur si me luftn, ashtu edhe me krijimin.
  Megjithat - hijet e Indiana Jones - erozioni dhe t arat e gurit e bjn pasazhin pothuajse t palexueshm. Arkeologu Guillermo Bernal i Universitetit Kombtar Autonom t Meksiks i interpreton hieroglifet e fundit si: "Ai do t zbres nga qielli". Ndoshta sht drithruese, por Bernal thot se, ka mbishkrime t tjer n vendet ku dikur kan jetuar Majat pr data q shkojn shum prtej 2012-s, duke prfshir nj e cila prkthehet si 4772. Dhe sido q t jet puna, Majat n gadishullin Jukatan ku ka pllakosur thatsira kan telashe shum m t madha se sa viti 2012. "Nse un do t shkoja n ndonj komunitet q flet gjuhn maja dhe do t pyesja njerzit se far do t ndodh n vitin 2012, ata as q do t kishin iden", thot Jose Huchim, nj arkeolog i Majave n Jukatan. "Q bota do t marr fund? Ata nuk do t m besonin po t'ua thosha. Ne kemi shqetsime real kto koh, si pr shembull mungesa e shiut".
  Qytetrimi i Majave, i cili e arriti kulmin e vet q nga viti 300 pas Krishtit deri n vitin 900 pas Krishtit, kishte nj talent t spikatur pr astronomin. Kalendari i tyre i Numrimit t Gjat nis n vitin 3114 para Krishtit, duke e shenjuar kohn n periudha 394-vjeare t njohura si Baktuns. Pr majat, trembdhjeta ishte nj numr i rndsishm e i shenjt, dhe baktuni i 13 prfundon n 21 dhjetor 2012.
  "Esht nj prvjetor i veant i krijimit", thot David Stuart, nj specialist i epigrafis s Majave n Universitetin e Teksasit n Austin. "Majat nuk kan thn asnjher se bota do t marr fund, ata nuk kan thn asnjher se do t ndodh domosdoshmrisht dika e keqe, ata thjesht kan rregjistruar kt prvjetor t ardhshm n Monumentin Gjasht".
  Bernal thot se, apokalipsi sht nj koncept "shum perndimor, kristian" i projektuar n kulturn e Majave, ndoshta pr arsye se, legjendat dhe mitet perndimore jan harxhuar. Dhe nse sht e gjitha mitologji, ndoshta sht koha t hidhet posht.
  Por disa thon se, majat dinin edhe nj tjetr sekret: boshti i Toks pson lkundje, duke e ndryshuar pakz renditjen e yjeve pr do vit. Nj her n do 25800 vite, dielli vendoset n qendr t Galaksis son Rruga e Qumshtit gjat solsticit t dimrit, q sht pozicioni m i ult i diellit n horizont. Kjo do t ndodh n 21 dhjetor 2012, ather kur dielli do t jet n t njjtn qoshe me qendrn e shndritshme t galaksis.
  Nj tjetr koincidenc e frikshme.
  "Pyetja q un dua t'u bj ktyre njerzve sht, e far pastaj?" thot Phil Plait, nj astronom q ka hapur edhe nj blog, "Bad Astronomy". Ai thot se, reshtimi nuk ndodh saktsisht n 2012, dhe yjet e largt nuk ushtrojn asnj lloj force q do t mund t dmtonte Tokn. "T gjith jan vn n lvizje t gjejn gjithfarsoj ngjarjesh astronomike q t'ia prshtasin profecis pr 2012-n", thot Plait.
  Por autori John Major Jenkins thot se, studimi i tij dy dekadsh mbi rrnojat e Majave tregon q kta ishin shum t vetdijshm pr reshtimin dhe i vinin atij nj rndsi shum t madhe. "Nse duam t respektojm mnyrn se si Majat mendojn pr kt gj, ather duhet t themi se, Majat e shihnin vitin 2012, si fund t t gjith cikleve, si nj koh transformimesh dhe riprtritjesh", thot Jenkins.
  Teksa Interneti fitoi shum popullaritet n vitet nntdhjet si nj prcjells i prsosur i informacionit, e njjta gj ndodhi edhe me "datn e qametit"
  Shkrimtari Lawrence Joseph thot se nj kulm shprthimesh diellore n siprfaqen e diellit do t shkaktonte nj dmtim pr vite t tr t rrjetit t energjis elektrike n Amerikn e Veriut, duke shkaktuar mangsi n ushqime, mangsi n furnizimin me uj - praktikisht nj kolaps t qytetrimit. Kulmet diellor ndodhin nj her n njmbdhjet vite, por Joseph thot se ka prova q kulmi i vitit 2012 t jet nj "lul e vrtet".
  Ndrkoh q u bn thirrje qeverive q t instalojn mjete mbrojtse pr rrjetet e energjis elektrike, Jozef kshillon lexuesit q t mos e prdorin "2012-n si nj justifikim pr t mos jetuar n nj mnyr t shndetshme dhe t prgjegjshme. Dua t them, mos lejoni q t shkojn n maksimum vlerat e kartave t kreditit".
  Nj tjetr program i transmetuar tek The History Channel: "Dekodimi i t Kaluars: 2012 fundi i Bots", thot se nj reshtim galaktik ose trazirat magnetike mund t shkaktojn nj "zhvendosje t poleve".
  "E gjith mbshtjellja e Toks do t zhvendosej brenda vetm disa ditve, ndoshta orve, duke ndryshuar kshtu pozicionin e poleve t veriut dhe t jugut, duke shaktuar kshtu nj fatkeqsi natyrore mbarbotrore me prmasa t paprecedenta", thot narratori i dokumentarit. "Trmetet do t shkundnin do kontinent, cunam masiv do t prmbytnin t gjith qytetet bregdetar. Do t ishte katastrofa e fundme planetare".
  Ideja buron nga nj francez i shekullit t nntmbdhjet, Charles Etienne Brasseur de Bourbourg, nj prift q m von u b arkeolog, dhe i cili e hodhi kt ide, pasi lexoi tekstet e Majave dhe Aztekve. Shkenctart thon se, m e shumta q mund t ndodh sht q polet t ndryshojn vendndodhjen me nj grad n disa miliona vite, dhe nuk ka asnj shenj q nj gj e till do t nis n vitin 2012.
  Ndrkoh, q idet e tij jan hedhur posht prej kohsh, Charles Etienne Brasseur de Bourbourg vrteton nj gj: Perndimort jan prpjekur pr m shum se nj shekull q t'ua ngjeshin Majave skenart e dits s fundit t bots. Dhe ndrkoh, q jan t magjepsur prej dijeve t t lashtve, mbrojtsit e ktyre ideve apokaliptike rrall her i hedhin syt q t ekzaminojn prvojat e kohve t fundit me parashikime pr fundin e bots.
  "Askush nga ata q shkruajn ksi gjrash tani nuk e kujton se hern e fundit q ne menduam se bota do t merrte fund, kjo gj nuk ndodhi", thot Martin, menaxheri i faqes s internetit mbi astronomin. "Duket se shumkush nuk e kujton q gjrat shkonin shum mir hern e fundit q menduam se erdhi fundi".

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015
  Cdo gje duhet ti lihet kohes, eshte ajo qe vendos, dhe kurresesi nje PLAK me origjina nga majat apo nje shkenctar ENTUZIAST i Oksfordit apo ku di une.

  Ajo qe di te them une eshte se;

  Polet dikur kan qen pa bor, dhe kete e tregon me qart hartat e PIRRO RRAJCES(PIERI REIS).
  Toka eshte permbutur dhe me par(ka prova te forta, qe vertetohen thjesht)dhe keto shenja duken qart, ne tok.
  Per mendimin tim polet kan filluar te levizin me koh, eshte kjo arsyeja e shkrirjes se akullnajave, dhe jo keto tezat e perfolura, per efektin SERE qe per mendimin tim, ne thelb fshehin interesa te medha ekonomike.

  ps; Vet mendoj se mbas gjith kesaj historie fshihet dicka shume her me e perkryer se sa dhe vete imagjinata jon.Dhe per kete gje ilaci me i mire eshte koha,le te lejojm ate te na zbulojn te vereten......

 3. #3
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,438
  Mua me pelqeu shprehja qe kishte vene ne fillim te librit mbi 2012, Roberto Giacobbo, ku kishte thene:

  "Ky liber nuk do jete ne asnje menyre i vlefshem te nesermen e dates 21/12/2012, ne cdo rast, sepse nqs nuk ndodh gje, ishte thjeshte nje profetesi koti ne ere; nqs ndodh nuk do merret me vesh se Bota do jete permbysur".

  Me pak fjale, koha do na e tregoje...
  La vita bella...

 4. #4
  Ultras Maska e KUSi
  Antarsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  3,049
  Mire spaska ngel dhe shum .
  UN JAM MIR KUR ASHT MIR SHQYPNIA!

 5. #5
  Ka nje teme te hapur ne forum per kete subjekt. Lexojini me pare qe mos perseriten gjerat 100 here. E dyta, njerezit i interpretojne faktet sipas qejfit. Majat asnjehere nuk kane thene qe 2012 eshte fundi i botes. Ky me duket eshte lemshi ku ngaterrohen njerezit. Eshte cikli i kalendarit te Majave qe mbaron ne ate vit (ka disa qe thote qe edhe kjo nuk eshte e sakte pasi cikli mbaron mbas 200 vjetesh). Pra majat skane asnje pergjegjesi ne panikun qe ka peshtjelle masat. Nese ka studiues apo sharlatane apo... (verini emrin qe doni) te cilet flasin per nje date katastrofe, ata nuk kane asgje te perbashket me kalendarin e majave.

  Tema mbyllet.

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •