Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 117 prej 117
  1. #101
    i/e regjistruar Maska e Anas60
    Anëtarësuar
    24-10-2009
    Vendndodhja
    Tirana, ALB
    Postime
    48
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Skam nevoje te rilexoj Sitchin per te dhene nje pergjigje. Per me teper qe pikepamjen time per kete teme e bera te qarte. Nuk bindem nga kjo tema, nuk e pranoj lidhjen e sumerishtesh me shqipen. Kete e bera te qarte qe ne fillim me komentin e pare. Nese kam vazhduar te nderhyj ne teme ka qene per te saktesuar ndonje gje ne mitologjine sumere qe eshte paraqitur gabim nga antare ose per ti vene fre delirit te ndonje tjetri si puna e hotelit.
    Edhe kjo eshte nje pergjigje pa pergjigje, sa per te kaluar rradhen, por te pakten, me ne fund ja shkruajte emrin sakte atij Stitchin/Sitchin-it qe ja ke "studjuar" gjithe librat.

    1. Qe ti nuk e pranon lidhjen e Shqipes me gjuhen Sumeriane nuk mund te konsiderohet argument, apo jo?
    2. Qe nuk te bind tema, mendoj se duhen paraqitur argumenta kunder, debati ka vlere kur permban argumenta.
    3. Me sa duket ketu nuk ka ndonje gjuhetar profesionist qe te na i vere dy kembet ne nje kepuce...

    Gjithe te mirat
    Kenaqem me ate qe arrij, perpiqem ta arrij plotesisht...
    Sumerian is Albanian

  2. #102
    Po ja se po ve ne dyshim ti qe i kam studiuar librat e Sitchin une dhe mu hap barku Sa ne terezi e keni mer jahu.

    1. Konsideroje si te duash

    2. Nuk e lodh me koken per debate dhe as kerkova ti hyja nje te tille.

    3. Pikerisht, prandaj dhe sja vlen. Boll jemi fryre me profane.

  3. #103
    i/e regjistruar Maska e Anas60
    Anëtarësuar
    24-10-2009
    Vendndodhja
    Tirana, ALB
    Postime
    48
    Citim Postuar më parë nga Syte_e_Tigrit Lexo Postimin
    o Anas60,lere intuiten tende me dhembin e qenit,por......do pyetur DARIUS,se mbase ka ndonje informacion me te gjere,se kur e pyet ndonjeher Darius-in per ndonje gje te thote:"nuk ka problem lexo ato qe kam shkruajtur une nja 3,000 rrjeshta se do ta kuptosh me mire"
    Ja edhe Dariusi s'ka argumenta gjuhesore, mire do ishte te na sillte ca nga historia po ndoshta s'ka argumenta historike se ne fakt Shumeret jane mjaft kohe perpara historise, ata jane nja 2000 vjet para fillimit te historise..., e pranuar pergjithesisht se fillon me greket e lashte.

    E keshtu argumenta te forte ndoshta ka vetem Gjuhetari.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anas60 : 18-11-2009 më 03:46
    Kenaqem me ate qe arrij, perpiqem ta arrij plotesisht...
    Sumerian is Albanian

  4. #104
    Jo argumenta gjuhesore nuk kam. Po deri tani ne kete teme nuk kam lexuar asnje argument pervec spekullimeve. Qe kur spekullimi konsiston ne argument?

    Sa per historine ate se bej une dhe as e argumentoj une. Pastaj kush te tha ty qe fillimi i historise qenka pranuar pergjithesisht se fillon me greket e lashte? Ja, jane komentet te tilla ato qe me kane bere te humb deshiren per pjesmarrje ne kete teme. Sidoqofte anas ti mbaj bindjen tende dhe te uroj ta nxjerresh shqipen (pellazgjishten) edhe gjuhen e universit. Nuk me pengon aspak. Une e mbylla njehere e mire ketu.
    Diskutim te mbare.

  5. #105
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Citim Postuar më parë nga Anas60 Lexo Postimin
    Shumeret jane mjaft kohe perpara historise, ata jane nja 2000 vjet para fillimit te historise..., e pranuar pergjithesisht se fillon me greket e lashte.

    E keshtu argumenta te forte ndoshta ka vetem Gjuhetari.
    Greku i lashte apo greku i ri cili gjuhetare ka argumentat e fort pse po ngatrroni veten me terma pa lidhje .
    Anas ose argumento kush jane greket e lasht ose mos hy fare ne diskutim me tendenca te tilla nese ka pase grek te lashte ndonjeher shtini edhe sllavet dhe turq e lasht aty me nje thes mos i le anash .
    Pse shkruani shqip mor te mjere kure me shume e reklamoni greqishten duke ja mvesh historin tuaj te gjuhes qe shkruani ja dhuroni me te dy duart grekut .

  6. #106
    i/e regjistruar Maska e Anas60
    Anëtarësuar
    24-10-2009
    Vendndodhja
    Tirana, ALB
    Postime
    48
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Jo argumenta gjuhesore nuk kam. Po deri tani ne kete teme nuk kam lexuar asnje argument pervec spekullimeve. Qe kur spekullimi konsiston ne argument?
    Keto jane shashka, tollombace, dhe pa baze logjike. Kur pergjitheson keshtu, eshte vertet kot te vazhdosh me tej. Ku i ke argumentet kunder, apo di vetem te flasesh me fjale te medha....
    A beson ne keto qe shkruan ne temen tende per Fshehjen e zbulimeve...?
    "E thene me fjale te tjera ky model ose shabllon eshte nje kendveshtrim i pranuar gjeresisht nga nje grup i caktuar ose disipline e caktuar (sduhet harruar qe ky fenomen nuk prek vetem arkeologjine). Pra shablloni ne rastin konkret kthehet ne model shkencor dhe cdo gje qe sillet rreth tij funksionon per te, cdo gje qe e rrezikon shpallet herezi dhe injorohet apo ‘shtypet’ deri ne mohim dhe harrese te plote. Duke ndjekur kete llogjike mund te thuhet me plote gojen qe i gjithe sistemi aktual funksionon me standarte te tilla shabllone, lojen e informacionit qe ka per qellim te mbeshtesi nje drejtim te caktuar dhe eleminoje, shkaterroje dhe denigroje ate kategori informacioni qe kercenon vlefshmerine e vete shabllonit."

    Temen e quan SPEKULLIM vetem sepse del jashte SHABLLONIT.

    Nuk po i hyj diskutimit per ate se cfare quhet histori dhe cfare para-histori se kjo do ta ule mjaft poshte nivelin e diskutimeve....

    Ata qe kane studiuar e po studiojne Shqipen si baza e gjuheve IE e ndoshta me teper se kaq, po shtohen cdo dite, do apo nuk do ti....
    Kenaqem me ate qe arrij, perpiqem ta arrij plotesisht...
    Sumerian is Albanian

  7. #107
    i/e regjistruar Maska e Anas60
    Anëtarësuar
    24-10-2009
    Vendndodhja
    Tirana, ALB
    Postime
    48
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Greku i lashte apo greku i ri cili gjuhetare ka argumentat e fort pse po ngatrroni veten me terma pa lidhje .
    Anas ose argumento kush jane greket e lasht ose mos hy fare ne diskutim me tendenca te tilla nese ka pase grek te lashte ndonjeher shtini edhe sllavet dhe turq e lasht aty me nje thes mos i le anash .
    Pse shkruani shqip mor te mjere kure me shume e reklamoni greqishten duke ja mvesh historin tuaj te gjuhes qe shkruani ja dhuroni me te dy duart grekut .
    Zotni Gashi, ju lutem qe te me kuptoni mua se si e mendoj kete pune, lexoni fillimin e temes dhe mesazhet e mija gjate kesaj teme, pastaj pergjigju.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anas60 : 18-11-2009 më 12:15
    Kenaqem me ate qe arrij, perpiqem ta arrij plotesisht...
    Sumerian is Albanian

  8. #108
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Eshte teme spekullim puro sepse ti nuk provon dot asgje dhe jo sepse del jashte shabllonit.

    Ne shkrimin hapes te temes tende nuk ke absolutisht asnje lloj argumenti....ti ben perqasje te tipit america=ha merr ik...dhe pescara(qytet ne itali)=cinque cazzi(kto jane barsaleta)....dhe nibiru na qenkerka nje bir sipas teje( qe nuk je fare larg barsaletave) kush ti merr seriozisht ato qe ke shkruar ti!!!


    Ps.sofizma bla bla bla .
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 18-11-2009 më 12:35

  9. #109
    i/e regjistruar Maska e Anas60
    Anëtarësuar
    24-10-2009
    Vendndodhja
    Tirana, ALB
    Postime
    48
    Citim Postuar më parë nga Eros- Lexo Postimin
    Eshte teme spekullim puro sepse ti nuk provon dot asgje dhe jo sepse del jashte shabllonit.
    Kur nuk di te lexosh eshte veshtire te te pergjigjen. Lexo kete pjese po qe se di shqip:
    "Krahasimi është tre-gjuhësh, pra merr në analizë dhe si bazë, punën e derisotme të Sumerologëve apo Asirologëve nga e gjithe bota."

    Sofizmat jane te tuat.
    Kenaqem me ate qe arrij, perpiqem ta arrij plotesisht...
    Sumerian is Albanian

  10. #110
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    THJESHT PERDORIMI TERMIT GREK I LASHT GREQISHTE E LASHTE ESHTE ANTI SHQIPTARE TERMI QE MOHON KULTUREN E TE PARVE TANE .
    Ju vazhdoni te mohoni historin pellazge historin yllire me kete term te ndyer,e beni per hater te europes bajeni .
    Sa i perket shkrimeve hieroglifore me te lashta Sumere ato korrespondojn ne tersi me shkrimet e Vinqes dhe shkrimet e lashta kineze.
    Kurre si dihet shiqoni ndoshta ne shkrimet e Vinqes do ta gjeni emrin e grekut te lasht.

    Hahahahaha
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 18-11-2009 më 12:46

  11. #111
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    kineze,sumere,vinca>korenspodojne thot ky....hajde hajde,njeri me gallat se tjetri

  12. #112
    Citim Postuar më parë nga Anas60 Lexo Postimin
    Keto jane shashka, tollombace, dhe pa baze logjike. Kur pergjitheson keshtu, eshte vertet kot te vazhdosh me tej. Ku i ke argumentet kunder, apo di vetem te flasesh me fjale te medha....
    Se kuptoj pse e merr per sulm personal? Dhe tjetra, ofendimi ne nje debat tregon dobesi dhe mungese argumenti apo humbje kontrolli. Skam nder mend te vazhdoj me llomotitje. Po nuk ja lejoj njeriut te me drejtohet ne ate menyre.

    A beson ne keto qe shkruan ne temen tende per Fshehjen e zbulimeve...?
    "E thene me fjale te tjera ky model ose shabllon eshte nje kendveshtrim i pranuar gjeresisht nga nje grup i caktuar ose disipline e caktuar (sduhet harruar qe ky fenomen nuk prek vetem arkeologjine). Pra shablloni ne rastin konkret kthehet ne model shkencor dhe cdo gje qe sillet rreth tij funksionon per te, cdo gje qe e rrezikon shpallet herezi dhe injorohet apo ‘shtypet’ deri ne mohim dhe harrese te plote. Duke ndjekur kete llogjike mund te thuhet me plote gojen qe i gjithe sistemi aktual funksionon me standarte te tilla shabllone, lojen e informacionit qe ka per qellim te mbeshtesi nje drejtim te caktuar dhe eleminoje, shkaterroje dhe denigroje ate kategori informacioni qe kercenon vlefshmerine e vete shabllonit."

    Temen e quan SPEKULLIM vetem sepse del jashte SHABLLONIT.
    Ato qe shkruaj i zbatoj, po kjo teme eshte larg konceptit te shabllonizmit. Kjo eshte sharlatanizem. Ketu nuk po biem dakort dhe ska asgje te gabuar. Pikerisht per kete arsye u terhoqja nga tema sepse se gjykoj te nevojshme te shpenzoj kohen time me te.

    Nuk po i hyj diskutimit per ate se cfare quhet histori dhe cfare para-histori se kjo do ta ule mjaft poshte nivelin e diskutimeve....

    Ata qe kane studiuar e po studiojne Shqipen si baza e gjuheve IE e ndoshta me teper se kaq, po shtohen cdo dite, do apo nuk do ti....
    Ben mire qe mos i hysh atij diskutimi. Une dua qe shqipja te jete baza e cdo gjuhe por nuk e ngaterroj deshiren me realen. Serisht e perseris, mbarova me kete teme. Shkruajta perseri thjesht sepse me vrau syrin harbutlliku ndaj meje. Sja kam per borxh njeriut. Sta lejoj me !!!

  13. #113
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123

    Nuk e them me pahire per ngjajshmerin e shkrimeve te popujve me lart permendur.

  14. #114
    i/e regjistruar Maska e Anas60
    Anëtarësuar
    24-10-2009
    Vendndodhja
    Tirana, ALB
    Postime
    48
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Po ja se po ve ne dyshim ti qe i kam studiuar librat e Sitchin une dhe mu hap barku Boll jemi fryre me profane.
    Mesazhi im ishte shume me i ekuilibruar se ky juaji ketu siper, prandaj more ate pergjigje ndoshta pak te ashper por pa " HAPJE BARKU" dhe " PROFANE". As une nuk lejoj njeri te me drejtohet ashtu... me harbutllek!
    Sidoqofte faleminderit paraprakisht per mosnderhyrjen me ne kete teme.
    Kenaqem me ate qe arrij, perpiqem ta arrij plotesisht...
    Sumerian is Albanian

  15. #115

  16. #116
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Sumerianët dhe Shqipja, zanafilla e identitetit kombëtar


  17. #117
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Sumerianët dhe Shqipja, zanafilla e identitetit kombëtar

    Tema u rihap për diskutim.

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •