Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  19

  Hitleri me njė tekstikul ? Misteri u zgjidh.

  Hitleri me njė testikul? Misteri u zgjidh
  Atė ēka e gjithė bota e dyshonte prej kohėsh, e bėri tė ditur njė mjek i ushtrisė gjermane: Hitleri kishte vetėm njė testikul. Njė veteran lufte, Johan Jambor, e rrėfeu sekretin tek njė prift nė 1960-n, i cili mė pas e shkroi. Shkrimi i priftit u zbulua 23 vjet pas vdekjes sė Johanit.

  Sipas “THE SUN”
  Enjte, 20 Nentor 2008 09:04:00


  Njė ish-mjek i ushtrisė gjermane, veteran i luftės sė parė botėrore, konfirmon atė qė bota mjekėsore dhe historianėt e kanė aluduar disa herė

  Atė ēka e gjithė bota e dyshonte prej kohėsh, e bėri tė ditur njė mjek i ushtrisė gjermane: Hitleri kishte vetėm njė testikul. Njė veteran lufte, Johan Jambor, e rrėfeu sekretin tek njė prift nė 1960-n, i cili mė pas e shkroi. Shkrimi i priftit u zbulua 23 vjet pas vdekjes sė Johanit.

  Kjo gjendje shėndetėsore e tiranit tė famshėm tė njerėzimit, pra kjo anomali e tij, pėr shumė vite ka qenė pjesė e njė kėnge britanike. Teksti i saj ėshtė disi komik: “Hitleri kishte vetėm njė testikul / tjetri ėshtė nė Albert Hall. Mamaja e tij, ia preu kur ishte i vogėl..”- thotė kėnga.

  Por, deri tani, askush nuk ka pasur prova qė Hitleri ishte monarchic (term mjekėsor pėr ata, tė cilėt kanė njė testikul).

  Dokumentet tregojnė se Johani e ka parė kėtė fakt me sytė e tij. Gjatė rrėfimit te prifti, ai ka zbuluar edhe gjėra tė tmerrshme tė pėrjetuara nė periudhėn kur shėrbente si mjek nė ushtri, nė Luftėn e Parė Botėrore. Johan Jambor vdiq nė moshėn 94-vjeēare, nė 1985, por ia tregoi sekretin e tij priftit Franciszek Paular, i cili e mbajti shėnim bisedėn e tyre.

  Miku i Johanit, Blassius Hanczuch, i konfirmoi kėto duke treguar madje, sesi mjeku (Johan) i kishte shpėtuar jetėn Hitlerit nė luftė. Ai tha: “Nė 1916-n, ata ishin sė bashku nė njė nga betejat mė tė forta tė Luftės sė Parė Botėrore, Beteja e Somesė.

  Pėr disa orė, Johan dhe miku i tij ndihmuan ushtarėt e plagosur. Atij i kujtohet Hitleri. Ata e thėrrisnin atė “i bezdisshmi”, sepse ai ishte shumė i zhurmshėm. Hitleri thėrriste: “Ndihmė, ndihmė”, nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe me zė tė lartė.

  Barku dhe kėmbėt e tij ishin tė mbuluara me gjak. Hitleri ishte plagosur nė bark dhe kishte humbur njė testikul. Pyetja e parė qė i bėri doktorit ishte: “A do tė jem mė nė gjendje tė bėj fėmijė”?

  Organet gjenitale tė Hitlerit kanė shkaktuar edhe mė parė debat. Disa historianė e kanė pėrdorur kėngėn “One ball” (teksti i sė cilės u citua nė fillim tė kėtij shkrimi) si propagandė. Por, njė autopsi e supozuar e njė mjeku rus, e ka hedhur poshtė kėtė fakt. Faktet tregojnė se, Hitleri, gjatė betejės sė Somesė, ka vuajtur nga dhimbjet nė bark (ije).

  Faktet e mėsipėrme janė botuar dje nga tabloidi britanik “The Sun”. Nė tė gjendeshin edhe fotot qė shoqėrojnė kėtė shkrim, si dhe dėshmia e mikut tė Johanit.

  Ėshtė hera e parė qė zhvillohet njė intervistė me dikė, i cili ėshtė kujdesur pėr Hitlerin gjatė Luftės sė Parė Botėrore.

  HISTORIKU

  Puna e kėsaj anomalie nė trupin e Hitlerit ėshtė pėrmendur pėr herė tė parė nė vitin 1939 nga ata qė bėnin propagandė anti naziste.

  Shkrimtari Donough O’Brien shkruante nė atė kohė qė babai i ti Tobi O’Brien krijoi disa vargje pėr tė mbajtur lart moralin e forcave antinaziste duke satirizuar me kėngė katėr liderėt kryesorė tė tyre Gering-un, Hitlerin, Himmlerin dhe Gėbels-in.

  Teksti i atėhershėm origjinal nė anglisht, sipas dėshmive tė shkrimtarit ishte:

  “Gering has only one ball / Hitler’s are so very small / Himmler’s so very similar / and Gėbbels has no balls at all..”

  Nė kėtė tekst qė u pėror gjatė nga ushtarėt nė front pėr tė ngritur moralin, Hitlerit I atribuohet tjetėr defekt. Vite mė vonė, kėnga u transformua. Nė versione tė ndryshme tė saj, pėrdorur sidomos nga komedianėt, flitej edhe se Hitlerit, “dėmtimin” ia kishte bėrė vetė e ėma, pėr shkak tė prapėsive tė tij.
  A man can learn only two ways , one by reading , and the other by association with smarter people.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e malo666
  Anėtarėsuar
  26-04-2007
  Postime
  564
  Kjo ishte propagande e perhapur nga sovjetiket qe gjoja pretendonin se kishin gjetur skeletin hitlerit. Vet doktori i tij personal, Dr. Morrelli, ne kujtimet e tije thote qe i kishte te dyja. Sa per 'dyfek' me duket se kishte vetem nje.

 3. #3
  Bashkohem me Malon. Eshte pallavra e sovjetikeve sic ishte pallaver dhe gjoja rekordi dentar i Hitlerit. Kush e di nga i shijoi vitet e pleqerise miku...

 4. #4
  Ne mbeshtetje te kesaj qe kam shkruar me siper do ju keshilloja te lexonit 3 dokumentat qe po i bashkangjis shkrimit. Jane ne anglisht por te interesuarit qe e dine kete gjuhe do lexojne me te vertete gjera te palexuara me pare.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  A eshte ne te vertete e rendesishme sa testikuj kishte hitleri?
  Njerzit kapen pas pyetjeve pa vlere, e lagu se lagu.
  Nje apo dy kjo nuk ndryshon ate qe hitleri ishte dhe ate qe hitleri beri.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Anėtarėsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  63
  Postime
  1,123
  Edhe me nje b... i dul maje ne kapel botes po ti kishte pas te dyjat cka kishte me ndodh!
  Kjo dukuri per mendimin tim sdo te thot asgje ne fund te fundit nuk zgjedh asgje ,ne kemi pas nje ilake ai kishte te njejtin rast me testikuj si daja hitler ky ilakja ka len mbrapa nje lagje djem e nipa e mbesa .....

 7. #7
  Amanaska Maska e Intense-girl
  Anėtarėsuar
  26-09-2008
  Vendndodhja
  encouraging compassion
  Postime
  92

  Talking

  Para dy javesh,ne nje cep te unit,u hap kjo teme me disa miq...
  Me terma humori kuptohet,nje mikja ime citoi:
  "si duket,testikuli tjeter i ka ngelur ne tru"...Pasi, realisht ndodhet diku ne trup,nese nuk perfundon dot ne vendin e duhur...

  P.S: Epo te komentoja testikujt e Hitlerit ne keto ore,edhe kete nuk e dija....

 8. #8
  Nje tjeter lajm interesant qe ka lidhje me Hitlerin.

  I vemti person i mbetur gjalle nga rrethi i atyre qe i kane ndejtur afer ish liderit nazist, sherbyesja e tij Rosa Mitterer ne moshen 91 vjecare vendos te flase per jeten e diktatorit dhe vecorite e tij, gjera te konsideruara si te paditura me pare. Ajo ka punuar per fuhrerin ne shtepine e tij te pushimit ne Bavari ne vitet 30-te. Ajo e quan ate nje padron perfekt  Rosa's remembrances of life at the court of the tyrant make gripping reading. She saw leading Nazis come and go. Himmler, the evil party secretary; Bormann, whom she described as a 'dirty pig'; and the club-footed, sexually-obsessed propaganda minister Goebbels.

  Rosa went into Hitler's service at the age of 15 in 1932 when she was Rosa Krautenbacher. Her sister Anni had worked as a cook at Hitler's Berchtesgaden retreat since the late 1920s.

  'She said he needed a housemaid and I would fit the bill,' Rosa recalled. 'I remember so clearly the first day I spoke to him in the kitchen. I said I was Anni's sister and that made him smile, because Anni was his favourite. I only ever knew Hitler as a kindly man who was good to me.'
  Hitler was the perfect boss: Former maid breaks her silence on the 'charming' dictator
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Tema tė Ngjashme

 1. Mendoni se Edi Rama ėshtė zgjidhėsi i krizės nė PS?
  Nga Zėri nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 19-06-2009, 08:15
 2. Edvin Rama zgjidhet kryetar i PS me 99% tė votave
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 145
  Postimi i Fundit: 21-01-2008, 09:31
 3. Rama, lider i mundshėm kombėtar
  Nga Humdinger nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 70
  Postimi i Fundit: 04-06-2007, 16:40
 4. Nuk janė 61, por 101 paralelizmat e Edi Ramės me Adolf Hitlerin
  Nga CEZARND nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-04-2007, 13:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •