Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464

  Kadare: Shqipria po prjeton vite t lumtura

  Vizita e revists prestigjioze zvicerane n shtpin e shkrimtarit t njohur: Ishte prball "makineris s terrorit"

  Shqipria po prjeton vitet m t lumtura n historin e saj. Kshtu sht shprehur shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, shtpin e t cilit e ka vizituar nj revist prestigjioze zvicerane. Kadare, i cili ka folur kryesisht pr krijimtarin e tij, sht shprehur shum qart: Nuk jam disident! "N Shqipri, regjimi stalinist nuk t linte hapsir t ishe as disident. E vetmja disidenc e mundur ishte literatura...", sht shprehur shkrimtari Kadare.

  Autori i intervists, Michel Audetat, gazetar i revists s njohur zvicerane "LHebdo" i ka br nj vizit shkrimtarit shqiptar, jo larg qytetit t Sorbons. Biseda me z.Kadare pr revistn e njohur zvicerane nis me vlersimin e veprave t tij madhshtore, si "Gjenerali i ushtris s vdekur". Sipas revists, ishin pikrisht kto vepra, plot vlera, q e radhisin Kadaren mes autorve me fam botrore. Ndaj, nnvizon "LHebdo", ai meritoi vlersim t veant nga akademikt suedez t mimit "Nobel" pr literatur.

  Shkrimtari Kadare ka biseduar gjithashtu edhe pr aktualitetin n Shqipri. Ai ka shprehur "satisfaksion pr zhvillimet e hovshme ekonomike dhe demokratike n Shqipri". "Deri dje, Shqipria ishte ndr vendet m fatkeqe. Ndrsa sot, ky vend po prjeton vitet m t lumtura n historin e saj", tha Kadare, i cituar nga revista e njohur zvicerane. N vijim t intervists dhe biseds pr aktualitetin shqiptar, Kadare ka pohuar se "armiqt" e djeshm t Shqipris, sot jan miqt e vrtet t saj. "NATO i ka hapur dyert asaj dhe Shqipria po u kthehet integrimeve natyrale", thot ai.

  M tej, autori i intervists shkruan se, pr vite me radh, Kadare ishte n shnjestr t regjimit stalinist, t drejtuar nga diktatori Enver Hoxha. Vazhdimisht ai ishte n ndjekje, nn censur, - shkruan Michel Audetat. Deri n vitin 1990, para se t largohej nga Shqipria n Franc, Shqipria pr Kadaren ishte nj vend komunist, i vshtir dhe paranojak. Ky regjim, sipas autorit t intervists me shkrimtarin e madh shqiptar, e ndiqte vazhdimisht Kadaren. "Shkrimtari ishte vazhdimisht n ndjekje t ktij regjimi, krcnohej, censurohej, denoncohej si armik numr nj i regjimit... Shum vepra t tij, si poema "Pashallart e Kuq", n vitin 1975, u ndaluan nga regjimi i Enver Hoxhs. Kadare ishte prball nj "makinerie t terrorit", shkruan "LHebdo" pr shkrimtarin e madh shqiptar.

  Shtypi


  Romani "Gjenerali i Ushtris s Vdekur" i Ismail Kadares ka trhequr vmendjen e kritikve t letrsis edhe n Shtetet e Bashkuara, pas ribotimit ditt e fundit n gjuhn angleze. Gazeta "New York Times" botonte dit m par artikullin "Nj mision i errt n fushat me eshtra t Shqipris", n t cilin vlersohej lart jo vetm ky roman, por edhe vepra e shkrimtarit t madh n prgjithsi. Libri sht botuar nga shtpia botuese "Arcade", e cila ka sjell edhe m par vepra t shkrimtarit Kadare pr publikun amerikan. Botimi i "Gjeneralit t Ushtris s Vdekur" sht nj rikthim n librarit amerikane. Dick Seaver, shtpia botuese e t cilit "Arcade", nxjerr librin, sqaroi arsyet: "Ka dy arsye pr ribotimin e Gjeneralit t Ushtris s Vdekur. S pari, varianti i mparshm kishte dal jasht qarkullimit prej shum vitesh, dhe s dyti, zoti Kadare nuk ishte plotsisht i knaqur me prkthimin e athershm. Edhe prkthimin e tanishm ai e rishikoi dhe besoj se duhet t jet i knaqur me hedhjen n tregun amerikan t variantit t tanishm". "Arcade" ka botuar edhe m par libra t Kadares, prfshir "Pasuesin" dhe "Vajzn e Agamemnonit". "Ne kemi botuar t paktn 12 libra t Kadares dhe i kemi botuar veprat e tij me shum besnikri, sepse besojm se ai sht nj shkrimtar i madh botror", thot Seaver, sipas t cilit, vepra e Kadares nuk ka deprtuar akoma plotsisht n tregun amerikan, pasi, si shprehet ai, lexuesit amerikan kan n prgjithsi paragjykime pr shkrimtart e huaj. Por ndrsa publiku amerikan n prgjithsi mund t doj ende koh pr tu njohur me shkrimtarin e madh, vepra e zotit Kadare sht jo vetm e njohur, por e vlersuar jashtzakonisht nga kritikt letrar. "Bota e Kadares sht nj lloj antimaterie. Shkatrron tonn. Vetm se ndryshe nga ndodh me grimcat elementare n fizik, bota e tij plotson tonn, duke ln gjurm t jashtzakonshme", shkruan Richard Eder, nj prej kritikve t njohur.


  Shqip
  Sui generis

 2. #2
  "Shqiperia po kalon vitet me te lumtura" - sa mire e vika re Kadareja nga Parisi gjendjen e Shqiperise. "Atdhetarit te madh i digjet zemra per Shqiperine" prandaj ka vendosur te qendroj ne Paris dhe te mos kthehet ne atdhe.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Antarsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  331
  Citim Postuar m par nga ^SHIU^ Lexo Postimin
  "Shqiperia po kalon vitet me te lumtura" - sa mire e vika re Kadareja nga Parisi gjendjen e Shqiperise. "Atdhetarit te madh i digjet zemra per Shqiperine" prandaj ka vendosur te qendroj ne Paris dhe te mos kthehet ne atdhe.


  sht nder pr ne Shqiptaret figura e KADARES , shkrimtar me fame botrore . Tematika e gjere e veprave te ktij shkrimtari erudit sht nder per njohjen e kombit Shqiptare dhe vlersim pr do shtetas . Ashtu si krenohemi sot per Aleksander Moisiun , Ali Pashe TEPELENA , Fan NOLI , Elena GJIKA , Kostandin KRISTOFORIDHI , Vellezerit FRASHERI , Millosh Gjergj Nikolla , Viktor EFTIMIU , Kole IDROMENO , ASDRENI(Aleks Stavre Drenova , Gjon BUZUKU , Pjeter BOGDANI , Frang BARDHI , Gjovalin GJADRI , GONXHE BOJAXHIU , ISMAIL QEMALI , GJERGJ KASTRIOTI (SKENDER_BEU) ,LEK DUKAGJINI , Tefta Tashko KOCO , Xhejms Belushi ), Bekim Fehmiu , Ibrahim Kodra , e shume te tjere . Kesaj liste i jane shtuar dhe shtohen do vit figura te ndritura te kombit Shqiptar .

  ISMAIL KADARE .
  Prozn e tij e karakterizojn prgjithsimet e gjra historiko-filozofike, subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thell i shprehur shpesh me an t parabols, mbi bazn e asociacionit apo t analogjive historike. Ideja e romanit 'Gjenerali i ushtris s vdekur' (1964) sht shpirti liridashs i popullit shqiptar. Temn e shpirtit t pamposhtur t shqiptarve npr shekuj autori e trajtoi edhe n romanin 'Kshtjella' (1975). N romanin 'Kronik n gur' (1970) Kadare kritikoi psikologjin provinciale dhe traditat prapanike. Probleme t rndsishme t historis jan trajtuar edhe n prmbledhjet me tregime e novela 'Emblema e dikurshme' (1977), 'Ura me tri harqe' (1978) dhe 'Gjakftohtsia' (1980). E veanta e talentit t Ismail Kadares shfaqet sidomos n trajtimin, nga nj kndvshtrim i ri, i tems historike dhe n tingllimin e mpreht aktual q sht i aft t'i jap asaj. Nj nga krijimet m t shquara t Ismail Kadares dhe t t gjith letrsis s re shqiptare sht romani 'Dimri i madh' (1977). Veprat m t mira t Ismail Kadares jan prkthyer n shum gjuh t bots dhe jan pritur shum mir nga publiku lexues.  50 shqiptart m t famshm n bot
  ________________________________________
  Ata ia kan dal t fitojn nj emr n Shqipri. M pas ia kan dal q nprmjet ktij emri t prcjellin vlerat e kombit ton n mbar botn. N t gjitha kohrat ka pasur shum shqiptar q kan shrbyer si ambasador t kulturs dhe vlerave shqiptare n bot. Dhe n kt koh, ja cilt jan shqiptart fama e t cilve shkoi prtej kufijve t vendit ton.

  1. Ismail Kadare shkrimtar
  Shkrimtari me fam tashm botrore dhe fitues i mimit Man Booker Prize
  2. Inva Mula soprano
  Sopranoja me fam ndrkombtare, e cila prfaqson denjsisht vendin ton n skenat botrore
  3. Ana Oxa kngtare, Itali
  Kngtarja e njohur italiane ka pranuar se babai i saj ka mbrritur n Itali nga Shqipria dhe pikrisht nga Kruja
  4. Sandra Bullock, aktore SHBA
  sht br e ditur se babai i Sandra Bullock sht me origjin shqiptare
  5. James Belushi aktor, SHBA
  Aktori i famshm amerikan, James Belushi, dhe vllai i t ndjerit John Belushi, sht me origjin shqiptare
  6. Eda Zari - kngrare, Gjermani
  Lindur n Tiran, Eda Zari jeton prej vitesh n Gjermani, ku sht nj kngtare, producente dhe kompozitore mjaft e famshme. Ajo sht gjithashtu ambasadore e kulturs s Shqipris
  7. Ferid Murati
  Nobelisti me baba shqiptar dhe nn amerikane, Ferid Murati, fitoi mimin Nobel n mjeksi n vitin 1998
  8. Angjelin Prelocaj
  Balet maestro i Parisit, Angjelin Prelocaj sht fitues i nj sr mimesh ndrkombtare
  9. Eliza Dushku aktore, SHBA
  Aktorja e cila luajti prkrah Robert de Niros dhe Leonardo Di Caprio-s n filmin Historia e nj djali, sht me origjin shqiptare
  10. Agim Kaba aktor, SHBA
  Shum pak e din se djaloshi simpatik q ka luajtur n telenoveln Ndrsa bota rrotullohet, sht me origjin shqiptare
  11. Stan Dragoti regjisor, SHBA
  Regjisori dhe producenti hollivudian e bri t ditur para disa vjetsh kur mbrriti n Shqipri prejardhjen e tij shqiptare
  12. Richard Lukaj ekonomist, Wall Street, SHBA
  I lindur n Itali nga prindr shqiptar, Lukaj cilsohet si magjistari i Wall Street, duke mbetur nj nga menaxhert m t rinj t nj rangu aq t lart
  13. Joseph DioGuardi ish-kongresmen, SHBA
  Ish-kongresmeni amerikan, Joseph DioGuardi, i lindur n Bronks, Nju-Jork, njkohsisht dhe lider i Ligs Civile Shqiptaro- Amerikane. Ai sht me origjin shqiptare dhe q prej vitit 1989 ka br 15 udhtime n Ballkan
  14. Emina Cunmulaj modele, SHBA
  Supermodelja me origjin shqiptare, Emina Cunmulaj, sht shpallur ylli i ri i revists s famshme te fotomodeleve Elite dhe Vogue n SHBA
  15. Donald Lambro gazetar, SHBA
  Ai sht nj gazetar amerikan me fam botrore dhe mbi t gjitha me origjin shqiptare
  16. Tie (Tahir) Domi lojtar hokeji, Kanada
  Ka lindur n Ontario, Kanada m 1 nntor 1969 nga prindr shqiptar. sht nj lojtar hokeji mjaft i famshm n Kanada
  17. James Biberi aktor, SHBA
  Aktor n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ndrkoh q prindrit e tij jan shqiptar
  18. Tania Doko kngtare, Australi
  Ajo e ushtron aktivitetin e saj n Australi, por tashm dihet se ajo sht nj kngtare e suksesshme me rrnj shqiptare
  19. Mirela Tafaj soprano, Kanada
  Si shum t tjer, edhe Mirela Tafaj sht nj soprano shqiptare, e cila ka br emr edhe jasht kufijve t Shqipris
  20. Elona Bojaxhi aktore, modele, SHBA
  Elona Bojaxhi sht modele dhe aktore me origjin nga Berati. Ajo sht zbuluar nga nj regjisor, duke filluar m pas karriern aktoriale
  21. Laureta Meci aktore, SHBA
  Laureta Meci, e lindur n Kuov, ka prfunduar shkolln prestigjioze t aktrimit Stella Adler n Nju-Jork dhe po avancon me karriern e saj
  22. Ilir Shaqiri balerin, Itali
  Balerin i famshm shqiptar n Itali, u b i njohur nga programi televiziv Amici
  23. Kledi Kadiu balerin, Itali
  Balerin shqiptar me fam t madhe n Itali, pas pjesmarrjes dhe suksesit t tij n programin televiziv Amici
  24. Leon Cino balerin, Itali
  Si shum balerin t tjer shqiptar, edhe Leon Cino u b i njohur shum shpejt n Itali
  25. Klajdi Selimi balerin, Itali
  Srish nj balerin shqiptar q u b shum shpejt protagonist i programit Amici
  26. Marina Malota aktore SHBA
  Ajo vjen nga nj familje me prejardhje shqiptare dhe ka luajtur n shum filma si Til There was You, The Thin Red Line etj., ndrkoh q edhe vllai dhe motra e saj merren me aktrim
  27. Tedi Papavrami violinist, Franc
  I lindur n Tiran, ai studio n konservatorin kombtar Superieur de Musique n Paris. Ai ka interpretuar n shum skena t bots
  28. Erald Dervishi kampion botror shahu
  I lindur n Durrs, ai sht nj nga kampiont m t rinj n historin botrore t Shahut
  29. Mirsa Adami pianiste
  E lindur n Tiran, Mirsa Adami fitoi n 1990-n mimin e par n nj konkurs pr t rinjt n Itali dhe nj vit m von interpretoi n Roterdam, Holand. Ajo luan si soliste n dhomn e muziks dhe sht shum e suksesshme
  30. Saimir Pirgu tenor
  Pavarsisht se n mosh t re, Saimir Pirgu u b shum shpejt i njohur si tenor, duke fituar nj sr mimesh n Itali
  31. Nate Dushku aktor, SHBA
  Ai sht vllai i Eliza Dushkut dhe njsoj si ajo rrjedh nga e njjta familje me origjin shqiptare dhe sht njkohsisht aktor
  32. Hila Popaj ish-aktor, SHBA (Chinatown)
  Ata q kan par serit e filmit Ninja duhet ta ken par pa e ditur se ai sht shqiptar. Ai gjithashtu ka luajtur edhe n Chinatown
  33. Liria Begeja regjisore, Franc
  Liria Begeja sht regjisorja e njohur franko-shqiptare
  34. Elsa Lila kngtare, Itali
  Pasi korri mjaft sukses me mimet e saj t para n Festivalin Kombtar Shqiptar, ajo u b e njohur edhe n Itali, ku mori pjes n festivalin e Sanremos
  35. Astrit Zejnati balerin, Arizona, SHBA
  Pasi ka studiuar n Shkolln e Baletit n Tiran, Astrit Zejnati ka arritur t jet balet maestro n Arizona
  36. Miriam Cani kngtare, Gjermani
  Vajza e grupit Preluders, Miriam Cani, tashm e njohur n Gjermani dhe n vende t tjera evropiane, sht nga Elbasani
  37. Stefi Gjine teniste, Kanada
  Ajo sht shum e re, por nj teniste me nj t ardhme q premton shum, me 124 trofe deri tani
  38. William Gregory astronaut, SHBA
  William Gregory sht nj astronaut amerikan, paraardhsit e t cilit kan emigruar nga Shqipria n fillim t ktij shekulli
  39. Aurela Gae - kngtare, SHBA
  Kngtare shqiptare q tashm po korr sukses edhe n SHBA
  40. Igli Tare futbollist, Itali
  Futbollisti shqiptar, i cili sht mjaft i suksesshm gjithashtu n Itali
  41. Ambeta Toromani balerin, Itali
  Si shum balerin t tjer shqiptar edhe Ambeta Toromani u b shum shpejt e njohur n Itali
  42. Oni Pustina model, Itali
  I shfaqur n reklama t ndryshme, Oni Pustina sht modeli i famshm shqiptar q luan rolin e postierit n emisionin Ce posta per te
  43. Valbona oba modele, aktore, SHBA
  Ajo u b e njohur fillimisht n Shqipri, m pas n Greqi si nj modele e famshme, ndrsa tani sht modele dhe aktore n SHBA
  44. Aris Golemi balet maestro, koreograf
  I diplomuar n Shkolln e Baletit n Tiran, ai ka performuar live me kngtarin e muziks kauntri, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qen koreograf i disa pjesve t grupit NSYNC
  45. Masiela Lusha
  E lindur n Shqipri, Masiela Lusha po vazhdon karriern e saj prej aktoreje n SHBA. Ajo sht shfaqur n shum filma dhe spote publicitare
  46. Kristina ODonnelly
  E lindur n Rom, Kristina ODonnelly sht e bija e nj shqiptari t Maqedonis. Ajo sht shkrimtare mjaft e famshme
  47. Mariela Cingo
  Mariela sht nj pianiste e re shqiptare me banim n Londr, ku ka fituar shum mime pr interpretimet e saj
  48. Laura Mersini Houghton
  Ajo sht kozmologe dhe sht shqiptare, si dhe nj nga femrat e pakta n bot q merren me kt shkenc
  49. Ardian Harri
  Ai sht nj profesor shqiptar n Universitetin e Shtetit t Misisipit n departamentin e ekonomis bujqsore
  50. Luan Krasniqi, boksier
  Ai sht tashm nj boksier m fam, i cili ka mbajtur deri von titullin Kampion i Evrops

  Tirana Observer
  Ndryshuar pr her t fundit nga NEOLK : 20-10-2008 m 21:18
  Rrug' e gjat do ngare ngadal (8204)

 4. #4
  Keta te Tirana Observer jane nje katastrofe. Pashe ate listen e shqiptareve me te shquar por se ca jane perzjere nje tufe me emra kot aty qe nje zot e di sesi mund te quhen te shquar duke lene pa hedhur fare ne liste ata qe me te vertete jane te shquar. Hajde gazetari qe kemi hajde...

 5. #5
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,028
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Keta te Tirana Observer jane nje katastrofe. Pashe ate listen e shqiptareve me te shquar por se ca jane perzjere nje tufe me emra kot aty qe nje zot e di sesi mund te quhen te shquar duke lene pa hedhur fare ne liste ata qe me te vertete jane te shquar. Hajde gazetari qe kemi hajde...

  Miku im Darius:

  Kjo eshte gazetaria e kamariereve te Rognerit dhe e analisteve te Sheratonit !

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 6. #6
  Citim Postuar m par nga NEOLK Lexo Postimin
  sht nder pr ne Shqiptaret figura e KADARES , shkrimtar me fame botrore . Tematika e gjere e veprave te ktij shkrimtari erudit sht nder per njohjen e kombit Shqiptare dhe vlersim pr do shtetas . Ashtu si krenohemi sot per Aleksander Moisiun , Ali Pashe TEPELENA , Fan NOLI , Elena GJIKA , Kostandin KRISTOFORIDHI , Vellezerit FRASHERI , Millosh Gjergj Nikolla , Viktor EFTIMIU , Kole IDROMENO , ASDRENI(Aleks Stavre Drenova , Gjon BUZUKU , Pjeter BOGDANI , Frang BARDHI , Gjovalin GJADRI , GONXHE BOJAXHIU , ISMAIL QEMALI , GJERGJ KASTRIOTI (SKENDER_BEU) ,LEK DUKAGJINI , Tefta Tashko KOCO , Xhejms Belushi ), Bekim Fehmiu , Ibrahim Kodra , e shume te tjere . Kesaj liste i jane shtuar dhe shtohen do vit figura te ndritura te kombit Shqiptar .

  ISMAIL KADARE .
  Prozn e tij e karakterizojn prgjithsimet e gjra historiko-filozofike, subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thell i shprehur shpesh me an t parabols, mbi bazn e asociacionit apo t analogjive historike. Ideja e romanit 'Gjenerali i ushtris s vdekur' (1964) sht shpirti liridashs i popullit shqiptar. Temn e shpirtit t pamposhtur t shqiptarve npr shekuj autori e trajtoi edhe n romanin 'Kshtjella' (1975). N romanin 'Kronik n gur' (1970) Kadare kritikoi psikologjin provinciale dhe traditat prapanike. Probleme t rndsishme t historis jan trajtuar edhe n prmbledhjet me tregime e novela 'Emblema e dikurshme' (1977), 'Ura me tri harqe' (1978) dhe 'Gjakftohtsia' (1980). E veanta e talentit t Ismail Kadares shfaqet sidomos n trajtimin, nga nj kndvshtrim i ri, i tems historike dhe n tingllimin e mpreht aktual q sht i aft t'i jap asaj. Nj nga krijimet m t shquara t Ismail Kadares dhe t t gjith letrsis s re shqiptare sht romani 'Dimri i madh' (1977). Veprat m t mira t Ismail Kadares jan prkthyer n shum gjuh t bots dhe jan pritur shum mir nga publiku lexues.  Une nuk po ja ul vlerat si shkrimtar por i them qe te mos flasi se si eshte situata ne shqiperi kur ai nuk jeton ne shqiperi. Duhet te jetosh ne shqiperi qe te flasesh nese shqiptaret po kalojne apo jo vitet me te lumtura.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 25-10-2008 m 19:12

 7. #7
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,028
  Dritero Agolli ka thene :

  "Ismail Kadare: Nje shkrimtar i madh ne Vepra por i vogel ne Shpirt!"

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 8. #8
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Pse qenka me lart Driteroi se Ismaili ?!? Pse duhen marre per baze fjalet e Driteroit ne kete rast ?!? Kush eshte Driteroi ?!?
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 9. #9
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,028
  Citim Postuar m par nga skuthi_vogel Lexo Postimin
  Kush eshte Driteroi ?!?
  Nje njeri qe Ti nuk ke per ta patur KURRE shansin qe te jesh si Ai !!

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  u shtofshin keta bij te shqipes qe na nderojne..

  ne ate liste.. ambeta ..eshte me e dashur per mua.. po dhe kledi gjithashtu..

 11. #11
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Citim Postuar m par nga Shkelqesia_E_Tij Lexo Postimin
  Nje njeri qe Ti nuk ke per ta patur KURRE shansin qe te jesh si Ai !!

  ... Shyqyr o Zot them qe nuk e kam shansin te jem si Ai dhe Klani i Tij ppsh-ist ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 12. #12
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,028
  Citim Postuar m par nga skuthi_vogel Lexo Postimin
  ... Shyqyr o Zot them qe nuk e kam shansin te jem si Ai dhe Klani i Tij ppsh-ist ...
  Me kete qe ke thene nuk po me dukesh si njeri i Tirona Fanatics por si nje 15-leksh dinamoviti

  Pyete njeher ate Kadarene se mos jeni "tifoz" per te njejten skuader ?


  Sa per Driterone, ke te drejte ai ka qene dhe ngelet nje njeri me me shpirt komunisti (PPSH nuk ishte komuniste por autokratike si PD-ja sot ) por te pakten nuk ka ndryshuar "skuader" si Kadareja

  Pa me thuaj more skutho cili nga keta te dy eshte tifoz (ne kuptimin e vertete te fjales ) ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shkelqesia_E_Tij : 25-10-2008 m 12:41 Arsyeja: Kundra rrymes !!!

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 13. #13
  En el nombre del dios Maska e qorri_30
  Antarsuar
  31-08-2006
  Vendndodhja
  MADE IN ALBANIA
  Postime
  180
  Kadareja vazhdon te jete skenarist i familjes HOXHA . Vilen ne plazhin e golemit e ka ngjitur me familjen HOXHA . Ne Paris gjithmon eshte pran familjes HOXHA .

  ESHTE GRU E ZGJUT NEXMIJA O NJEREZ ...............

  ....
  ''Nse puna ju shkakton lodhje ,ather pasiviteti ju shkaton kalbje.''

 14. #14
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Citim Postuar m par nga Shkelqesia_E_Tij Lexo Postimin
  Me kete qe ke thene nuk po me dukesh si njeri i Tirona Fanatics por si nje 15-leksh dinamoviti

  Pyete njeher ate Kadarene se mos jeni "tifoz" per te njejten skuader ?


  Sa per Driterone, ke te drejte ai ka qene dhe ngelet nje njeri me me shpirt komunisti (PPSH nuk ishte komuniste por autokratike si PD-ja sot ) por te pakten nuk ka ndryshuar "skuader" si Kadareja

  Pa me thuaj more skutho cili nga keta te dy eshte tifoz (ne kuptimin e vertete te fjales ) ?

  Shkelqesi, mos e ngaterro sportin ne kete muhabet kot, jo per gje, po s'ja paske fort haberin, do jesh tifoz i ri me siguri. Tifozat e Dinamos jane 80-lekshat. Nqs nuk e di kuptimin e 80 lekshit ta shpjegoj ndonjehere tjeter.

  Nejse, kalojm te Kadareja dhe Agolli. Po flasim per nje ish-komunist dhe nje komunist. Kadareja te pakten me ate te veten u perpoq te bente dika dhe i dha nje shuplake miqve te Agollit kur i la pendet, ndersa Agolli ngeli deputet i PPSH edhe kur kjo e fundit nderroi emrin.

  Nje kandidat per mimin ''Nobel'' sa e sa here nuk mund te krahasohet kurrsesi me nje pijanec fytyrkuq sado i vogel te jete ne shpirt.

  D. Agolli te plasi nga inati t'ja bej puf se Kadarese nuk i afrohet kurre.


  P.S. Jom TIRONC dhe TIFOZ TIRONE ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 15. #15
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Antarsuar
  07-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Po At Gjergj Fishta a kish ken Shqiptare apo jo, pse nuk po i knohet emni aspak.

  I marre adhe ai i cili thartoje trrute me veprat e tija madheshtore, apo ndoshta keni fillue me e thirr rraciste sepse ju ka knue emnin turqve dhe shkjave ashtu si jane TE ZI E AZIATIKE e nuk ju pelqen kopilave t'tyne me jau sha babat.  Ajo lista e atyne Shqiptareve ma te shquem per mendimin tim ashte krejte e pa sakte
  dhe injoron t'gjithe Shqiptaret dhe luan nje rrol te keq per brazat e rinje.

  Perveq atyne Shkrimtareve ato artistat jane fute kot, sepse e mira e popullit nuk i vjen prej disa imoralave sic jane artistat dhe fotomodelet por prej dijetareve,shkrimtareve, shkencatarve etj.

  Tash ta po del adhe ndaj artist/artiste i/e filmave pornografike dhe ta po e vejme mu ne maje te listes sepse nepermjet tij/saj kan me na e ndig'jue emnin.

  TURP E VAQJA E ZEZE PER NE.

 16. #16
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,028
  Citim Postuar m par nga skuthi_vogel Lexo Postimin
  Shkelqesi, mos e ngaterro sportin ne kete muhabet kot, jo per gje, po s'ja paske fort haberin, do jesh tifoz i ri me siguri. Tifozat e Dinamos jane 80-lekshat. Nqs nuk e di kuptimin e 80 lekshit ta shpjegoj ndonjehere tjeter.

  Nejse, kalojm te Kadareja dhe Agolli. Po flasim per nje ish-komunist dhe nje komunist. Kadareja te pakten me ate te veten u perpoq te bente dika dhe i dha nje shuplake miqve te Agollit kur i la pendet, ndersa Agolli ngeli deputet i PPSH edhe kur kjo e fundit nderroi emrin.

  Nje kandidat per mimin ''Nobel'' sa e sa here nuk mund te krahasohet kurrsesi me nje pijanec fytyrkuq sado i vogel te jete ne shpirt.

  D. Agolli te plasi nga inati t'ja bej puf se Kadarese nuk i afrohet kurre.


  P.S. Jom TIRONC dhe TIFOZ TIRONE ...

  Sa per sportin amon mos me zer ne goje se edhe gruan le per futbollin por ke te drejte paskam ngaterru kryefjalen e dinamoviteve "80" lekshat ahahahah

  Nejse.....

  Nuk e ke kuptuar mire ate qe ka thene Driteroi ndaj te keshilloj ta lexosh edhe njehere.

  Ketu nuk po e hedhim poshte Kadarene si shkrimtar apo si nje njeri me vlera, thjesht po tregojme qe nje njeri nuk duhet te heshte atje ku ka goje dhe te ciceroje atje ku nuk ka

  Cmimi Nobel vertet sikur ta merte Kadareja do te na gezonte pa mase te gjitheve, edhe vete Diterone besoj por puna qendron diku gjetke more skutho...!!!

  Po a shuplake u dha PPSH-isteve Kadareja more skutho edhe nuk e paskemi degjuar apo pare ne te tjeret ? Ku i ka dhene keto shuplaka Kadareja, ke kafja me Ramizin, ke byreku me Nexhmien apo ke "tapeti i kuq" i Lidhjes se Shkrimtareve ?

  Sa per Driterone, kur nuk po plas nga rakia e Skraparit dhe e Permetit nuk ma do mendja se do pelcase nga inati nqs Kadareja mer mimin NOBEL  ps: nqs je tifoz me Tironen mos shkruaj me sllogane dinamovite....

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

Tema t Ngjashme

 1. Premisa t gabuara
  Nga Arrnubi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 2. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 3. Prgjigje: 116
  Postimi i Fundit: 17-10-2007, 23:58
 4. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
  Nga DEN_Bossi n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-11-2006, 12:27
 5. Rexhep Qosja: T vrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •