Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 60
 1. #21
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Darius po sa shume qe di mer burr, upupupu

  Ka ndonje aspekt ku je dobet qe te pakten te te mundim:P
  La vita č bella...

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e ragazzo_di_mare
  Anėtarėsuar
  14-12-2005
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Arrow Deri diku qendron

  Teoria e relativitetit e thote qarte.
  Ajo qe mendoj une eshte. A eshte valle e mundur qe njeriu te arrije shpejtesine e drites ne menyre qe te ndaloje koha. Nuk eshte nevoja te themi kush e di ndoshta pas 5000 vjetesh arrihet kjo. Sot do themi jo sepse sepre truri yne se percepton nje gje te tille si mund te ndodhe.
  Jam dakord me evolimin e trurit sot perdorim 15% (megjithese kjo eshte nje shifer shum e pasakte) dhe neser do perdorim 100%.
  Ndryshimi eshte ketu. Ufot kane origjine tokesore por meqe jane shum perpara nesh ne kohe kane evoluar dhe ndryshuar. Nje supozim i thjeshte megjithese kjo teme ka shum kohe qe eshte hapur ne kete forum. Eshte paradoksi i gjyshit. Psh nqs ti kthehesh ne kohe dhe vret gjyshin tend valle a do egzistoje ti??? Kjo do te thote se nqs ti kthehesh ne kohe do te thote qe ndryshon jeten tende apo te dikujt tjeter ne menyre shum te dukshme . Kjo hedh teorine e universeve paralele. Pa dashur te kaloj te kjo se do shkoja shum gjate.Shembulli me skenderbeun dakord qendron por kjo sdo te thote ose nuk eshte nje arsye per te besuar ate qe thua, as per ta mohuar natyrisht.
  Njeriu evulon siq evulon cdo qenie e gjalle ne kete planet ne baze te kohes klimes arrin te pershatet me abjentin qe rrethon.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Shume kohe me pare, psh ne kohen kur Skenderbeu luftonte Turqit, po ti thoje dikujt qe ne te ardhmen do kemi ca aparate te cilat do i quajm celulare dhe do flasim me njeri tjeterin me zė e jo duke ndezurr zjarre nga kalaja Petreles per ti bere shenje qe po vin Turqit kalas se Krujes, do qeshnin dhe do i dukej absurde dhe e pamundur. Po ashtu do te quanin te cmendur po ti thoje njeriut ne ate kohe se ne te ardhmen do shpiken makineri ne forme dhomadh qe do fluturojn ne ajer me njerez edhe do shkojn ne Turqi per 1 ore (aeroplani). Skenderbeu vet do qeshte e do thoshte cesht ky raketik qe po na tregon pralla me mbret ktu.
  E thash kte shembull me siper qe te ndergjegjsoheni dhe te mos kundershtoni per ato qe do them me poshte sepse asnjeher nuk i dihet se cfar mund te shpiket ne te ardhmen, gjera qe nuk i konceptojm dot tani mund te shpiken ne te ardhmen.
  Une po ndergjegjesohem i pari dhe po shpjegoj perciptazi falsitetin ne citim. Ne retrospektive, eshte e thjeshte te thurresh analogjira. Fakti qe Skenderbeu me turq do te qeshnin e perqeshnin nese do te degjonin nga ty per Nokia 3310-n, atehere kjo nuk do te thote se ne, sot, duhet te vihemi ne rolin e Skenderbeut me turq e te thurrim apo te na thurrin lloj-lloj historish qe thurren si pasoje e zhvillimit te vrrullshem te shkencave natyrore (teorive te fizikes moderne). Eshte e vertete qe koha, si dimension, eshte shenjues, por ku eshte kjo makine kohe? Gjithashtu, ne kohe te Skenderbeut me turq, sikur te permendej celulari, atehere sipas historise se makines se kohes sot, do te duhej te pretendohej se ekzistonte nje prototip celulari, sic pretendohet ekzistenca e nje prototipi te makines se kohes sot. Nisur nga kjo thyerje e arsyetimit, une po e nderpres leximin e metejshem, sepse s'eshte se me intereson nese ekziston apo jo, deri sa te dale ne treg. Eshte normale, ne fund te fundit - c'me duhet mua se ekziston fshehurazi nje makine kohe, teksa nuk me hyn ne pune si informacion! Informacioni qe me hyn ne pune eshte teresia e teorive moderne fizike.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Borix : 26-11-2008 mė 03:44
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 4. #24
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-10-2008
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  mir mer mir,po paradoksin e gjyshit si do e zgjidhin kta te makines se kohes.

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  do e quajne gjyshin nip, por kjo s'i prish shume pune teorise se evolucionit...
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga suadabolzano Lexo Postimin
  Kushedi sa gjera te fshehta qe mban NASA. Te jesh i bindur qe nuk tregojne te tera gjerat. Mendoj qe nuk jam e vetme qe e mendoj kete gje.

  Sa per makinen e kohes do te doja te shkoja 2-3 vjet me pas per te shpetuar babain tim.

  Bingo e vrve temen ne zemer....nasa ose haarp ne alaska ose telemobile lufta secrete Motus n°9 extrets www.morpheus.fr


  makina e kohes per sherim ...deshprim....
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 7. #27
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga OO7 Lexo Postimin
  Shume kohe me pare, psh ne kohen kur Skenderbeu luftonte Turqit, po ti thoje dikujt qe ne te ardhmen do kemi ca aparate te cilat do i quajm celulare dhe do flasim me njeri tjeterin me zė e jo duke ndezurr zjarre nga kalaja Petreles per ti bere shenje qe po vin Turqit kalas se Krujes, do qeshnin dhe do i dukej absurde dhe e pamundur. Po ashtu do te quanin te cmendur po ti thoje njeriut ne ate kohe se ne te ardhmen do shpiken makineri ne forme dhomadh qe do fluturojn ne ajer me njerez edhe do shkojn ne Turqi per 1 ore (aeroplani). Skenderbeu vet do qeshte e do thoshte cesht ky raketik qe po na tregon pralla me mbret ktu.
  E thash kte shembull me siper qe te ndergjegjsoheni dhe te mos kundershtoni per ato qe do them me poshte sepse asnjeher nuk i dihet se cfar mund te shpiket ne te ardhmen, gjera qe nuk i konceptojm dot tani mund te shpiken ne te ardhmen.
  MAKINA E KOHES tani eshte nje fantazi tek Ne dhe dicka qe cdokush nga njohurit qe ka njerezimi sot mendon se eshte dicka e pa-aritshme qe te udhetohet ne kohe. Por askush nuk e di se cfar mund te shpiket ne vitet 3000 apo 8000 apo dhe me larg. Askush nuk mund te dali tani e te thote JO ska mundesi te shpiket nje gje e tille. Une jam i mendimit se makina e kohes do shpiket net e ardhmen dhe njerezit jan kthyer mbrapa dhe na kan vizituar vazhdimisht (sdua te mar shembujt banal te atyre tipave qe thon se kemi ardhur nga e ardhmja).
  Lind pyetja se ku jan kta njerez qe kan ardhur nga e ardhmja, pse nuk i kemi pare. Ne fakt gjithmon kan ardhur dhe shpesh here i kemi pare por nuk kemi ditur ti cilesojme saktesisht se cilet jane duke i quajtur Aliene ose dhe ne lashtesi profet apo dicka tjeter por asnjehere nuk e kemi pare ospionin e te qenit njerez te ardhur nga e ardhmja.
  Kemi mesuar neper shkollera se struktura e njeriut dikur ka qene ndryshe, njeriu ka qen me shtatlart sec eshte sot, ka qen i mbuluar me lesh (tani po shkojm drejt qerosllekut), si dhe shume ndryshime ne organizem ku po mar per shembull apandesitin i cili sot nuk kryen asnje funksion kur dikur ndoshta kryente e ne te ardhmen pas mijra vjeteve do zhduket fare.
  Ne te ardhmen njeriu do jet akoma me i shkurter sipas gjasave, do jet pa qime ne trup e koke. Cmendoni per mijra deshmitare qe kan pare qenie jashtokesore me pershkrimin qe jut thash pak me siper? (pa qime, te shkurter)
  Pra une dal ne konkluzionin se ataq qe i quajm sot Aliene nuk jan vertet te ardhur nga ndonje planet tjeter por jan njerez Tokesor qe vijn e na vizitojn nga e ardhmja per arsye qe nuk i dime. Ata kane fiks fizionomine qe jemi duke mare Ne avash avash, jan njerez te ardhur nga nje e ardhme ndoshta mijera vjecare. Pse jo …! Makina e kohes eshte shpikur dhe ata po na bejn vizita.
  E di qe nuk ju`a pranon truri kte gje por ju lutem mos e kundershtoni kot sepse shpikjet nuk kan te sosur, sot po behen ekperimente ne projektin ATLAS dhe LHC dhe te panjohurat sdo reshtin, te jeni te sigurt per kte.
  NASA kembengul se nga qielli nuk ka ardhur asnje objekt i paidentifikuar, radaret e NASA-s e rrethojn planetin si rrjet merimange, atehere nga na erdhen kta UFO qe mijera deshmitare i kan pare ne Toke ! Pergjigje i jep vetem Makina e kohes.

  Ndoshta kta njerez qe kan ardhur nga e ardhmja do na flasin e do na tregojn te verteten por kam frik se pengesa kryesore eshte komunikimi, edhe pse jan njerez nga Toka jone, origjina e tyre, distanca prej mijera vjetesh qe na ndan prej tyre nuk na jep mundesi te komunikojme sepse ma ha mendja se edhe gjuha qe flasin, teknollogjia etj etj do ken ndryshuar nga kjo e sotmja, veshtire te meremi vesh edhe nese ata do duan te flasin me Ne.

  Ne nuk perdorim as 15 % te kapacitetit te trurit tani per tani, ne te ardhmen kjo perqindje do rritet dhe imagjinoni vet nese do na funksiononte truri 100%. Duke pasur kte perqindje te ulet ne perdorimin e trurit, duke mos i dhen shum gjerave shpjegim jemi dorezuar dhe per cdo gje ngushellohemi ne fjalen Zot.
  Une besoj ne Zot por pse mos besoj dhe ne kto qe thash me siper, eshte e njejta gje, as Zotin se kemi pare ama e besojm.

  DEMI KUQ
  !
  Perse pikerisht me "makine"
  ?

  Cka eshte kjo 15% se na cartet me keto perqindje
  Ne dikur kishim edhe bishtin, dhe kur perqindja e tij e perdorimit ra ne 15% nga ngelen vetem 15 cm bisht - keshtu tani nuk e kemi me fare. Kjo qe po thua ti i bie se ne do te humbim 85% te potencialit te trurit te cilin e kishin zhvilluar paraardhesit tane neper shpella! Me kete "15%" tend duket se nuk do te shkojme shume larg dhe truri yne do te perfundoje si bishti dikur...

  "Makina e kohes"

  Ti thua: "Askush nuk mund te dali tani e te thote JO ska mundesi te shpiket nje gje e tille. Une jam i mendimit se makina e kohes do shpiket net e ardhmen"

  Fort mire por sikur te ishte keshtu ne sot do te kishim me qindra vizita turistesh nga e ardhmja perdite ane e kend rruzullit.

  Por nuk i kemi!


  "MAKINA E KOHES tani eshte nje fantazi"
  E sakte, hequr shprehjen "tani".
  Eshte "fantazi" pra, -nuk eshte "imagjinate".

  Makina e kohes, shkopi magjik, briri i bollekut, zoti e te tjere, jane fantazi. Fantazia pjerdh keso gjerash.

  Po te ishte qeshjte kohe, e qe nuk eshte;
  Ne kohen kur u 'shpik' shkopi magjik njerezit do te qeshnin me te madhe larot mesjetare te cilat do tu tregonin se ne kohen e tyre eshte shpikur topi i cili shpartallon muret e keshtjelles me nje te goditur nga distanca kilometershe -te gjithe do te qeshnin me ze. Por shkopin magjik, lere qe nuk e zbuluan mesjetaret, por as ne qe kemi arritur ne Hene dhe kemi pare permes sateliteve tere sistemin diellor 'nga afer' ende nuk e kemi shpikur ate shkop magjik as e kemi zbuluar zotin, per te cilin kemi fantazuar qe ne primitivitet te thelle te shoqerise sone njerezore. Edhe makina e kohes do te shpiket atehere kur te shpiket "briri i bollekut" apo "shkopi magjik". Vet koha po e tregon se eshte e pamundur.

  Por imagjinata eshte tjeter. imagjinata mundesoi shpikjen e rrotes bicikletes lokomotives makines me diegie te brendshme automobilit motoreve turboreaktive aeroplanit supersonik raketes lansuese ne gjithesi, e mbi te gjitha internetin ku ne po diskutojme tani.

  Gjerat qe jane pjelle e fantazise nuk do te realizohen kurre, por ato te imagjinates vec i kemi ne shfrytezim dhe ate ne afat jashzakonisht te shkurter, sepse imagjinata bazohet ne premisa konkrete te se mundshmes gjate procesit te zhvillimit te idese se saj.

  Kurse fantazia ndertohet thjeshte mbi argumentin e deshirave tona dhe aty arsyeja eshte e perjashtuar, aty e andej ajo mbeshtetet ne besim.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 8. #28
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  3 falenderime nė 3 postime
  Kurse fantazia ndertohet thjeshte mbi argumentin e deshirave tona dhe aty arsyeja eshte e perjashtuar, aty e andej ajo mbeshtetet ne besim.
  Te me fakin moderatoret qe po shkruaj ne kete teme pa ndonje deshire per te replikura per makinen e kohes, por per arsyetimin me lart qe u be tabu ne nje teme tjeter.

  Arsyeja eshte vertete prodhimi me i larte njerezor, por nderkohe edhe ai me i gabueshmi. Arsyeja mbeshtetet ne postulatet e njeriut qe e praktikon, ne njehurite qe ai ka, ne principet e jetes dhe moralit te tij. Por arsyeja nuk eshte e pavarur nga mosnjohja per arsye qe varen nga personi (pepjekja e pamjaftuseshme per te ditur) por edhe forca madhore si pershembull jeta e shkurter perkundrejt njohurise se pafund, kuzifimet njohese te epokes se ciles i takon etj.

  Pra, ndersa arsyeja e aplikuar ne je pike te caktuar te kohes, jetes eshte e sakte dhe e drejte, ajo mund te jete krejtesisht e gabuar e pare nga nje tjeter pike kohore. Arsyeja eshte RELATIVE. Si e tille ajo nuk mund te jete kurre etalon universal.

  Po permend nje shembull fetar, por qellimin e bera te qarte me lart. Kur Mozes udhetoi me Hizrin (i zgjuar si Hizri), qelluan qe te ishin shume te uritur dhe shkuan te kerkonin ne shtepine e pare aty pari. Jo vetem qe nuk i dhane per te ngrene, por i ndoqen jashte me kercenime dhe fjale fyese. Ne te dale, Hizri ndalon dhe merr kohe te rregulloje murin ndares te pronave te kesaj shtepie jo mikpritese. Mozes, acarohet. Cfare logjike ka kjo- i thote- qe te ndalesh e rregullosh murin e njerezeve te tille te ulet? Hizri thone t'i jete pergjigjur shuem me vone, kur Mozes te kishte pranuar se logjika (shikimi i tij ne bote) ishte i kufizuar, se muri kishte nden te nje thesar te fshehur qe i takonte disa femijeve jetime qe banonin ne ate shtepi. Ne se muri do te binte, te zotet e shtepise, ata njerezit e ulet, do te harxhonin tere parate e te femijeve te vobegte.

 9. #29
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  e mo ... po te mos permendja dhe nje fjale qe kam permendur - kurre s'do ta fitoja kete replike. Ne rregull eshte mendime po shprehim... Njerezit kane te drejte teheqin dore nga arsyeja plotesisht, dhe sa me shume qe e bejne kete per keta me arsye eshte me mire dhe me pasur cdo dite.


  kete pasusin e fundit e lexova - e sheh pra cfare do te thote arsyeja dhe sa largpamese eshte?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 10. #30
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin
  ..nasa ose haarp ne alaska [/url]


  makina e kohes per sherim ...deshprim....
  Mos e perzje kot NASA-n me HAARP

 11. #31
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  e mo ... po te mos permendja dhe nje fjale qe kam permendur - kurre s'do ta fitoja kete replike. Ne rregull eshte mendime po shprehim... Njerezit kane te drejte teheqin dore nga arsyeja plotesisht, dhe sa me shume qe e bejne kete per keta me arsye eshte me mire dhe me pasur cdo dite.


  kete pasusin e fundit e lexova - e sheh pra cfare do te thote arsyeja dhe sa largpamese eshte?
  Menyra me mire per ta hedhur poshte nej argument eshte ta ekzagjerosh ate. ne fakt, une doja te thoja falemderit qe me dhe mundesi te bej replike tipike personale

  Ne note me serioze, thelbi i asaj qe shkrova nuk ishte kapja ne argument. Ne fakt, argumenti eshte plotesisht i drejte kur eshte me mase. Por ne disa shkrime te autoreve te ndryshem shikoj tendencen per te pagezuar arsyen njerezore si sunduesit te gjithesise. Une bera komentin e thjeshte, qe jo c'do gje qe duket e parsyeshme eshte e tille, sikurse jo cdo gje qe duket e arsyeshme eshte detyrimisht. Arsyeja (ndonese me shume se cdo tipar tjeter njerezor) eshte matesi me i sakte i realitetit, ka lapsuse po aq te medha te cilat kushtezohen nga faktore qe kam cituar me lart.

  Sigurisht nuk po diskutojme arsyen universale, te cilen asnje njeri i gjalle nuk e posedon dhe as nuk mundet, kurre.

  Shkurt, logjika duhet nderthurur me shqisat e tjera si dhe me moral (njerezor dhe jo social) te balancuar njerezor qe te punoje sa me sakte. Ja pse Kanuni nuk mund te jete thjesht produkt vetem i racionalitetit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 26-11-2008 mė 21:53

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e agonny
  Anėtarėsuar
  02-08-2008
  Postime
  252
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime


  pak ma heret e lex. nje artikull me titull "njeriu sdo te ket dallim nga jashtoksoret
  shkrunte se evulucioni i njeriut or whatever nuk ka perfundu dhe njeri pas nje kohe te gjat do te duket keshtu si me lart
  tash kjo qe keni shkru ju me doket shum ma e besueshme se teorit e tjera

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-11-2006
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga OO7 Lexo Postimin
  Shume kohe me pare, psh ne kohen kur Skenderbeu luftonte Turqit, po ti thoje dikujt qe ne te ardhmen do kemi ca aparate te cilat do i quajm celulare dhe do flasim me njeri tjeterin me zė e jo duke ndezurr zjarre nga kalaja Petreles per ti bere shenje qe po vin Turqit kalas se Krujes, do qeshnin dhe do i dukej absurde dhe e pamundur. Po ashtu do te quanin te cmendur po ti thoje njeriut ne ate kohe se ne te ardhmen do shpiken makineri ne forme dhomadh qe do fluturojn ne ajer me njerez edhe do shkojn ne Turqi per 1 ore (aeroplani). Skenderbeu vet do qeshte e do thoshte cesht ky raketik qe po na tregon pralla me mbret ktu.
  E thash kte shembull me siper qe te ndergjegjsoheni dhe te mos kundershtoni per ato qe do them me poshte sepse asnjeher nuk i dihet se cfar mund te shpiket ne te ardhmen, gjera qe nuk i konceptojm dot tani mund te shpiken ne te ardhmen.
  Problemi me kete paralelizem qendron ne faktin se te gjitha keto qe permend jane vleresime a posteriori. Ndersa vleresimet qe ben per te ardhmen jane a priori.
  Me fjale te tjera.
  Eshte e lehte qe ne sot te themi "idea e celularit ne kohen e Skenderbeut do te ishte konsideruar cmenduri", por ajo qe duhet te korrigjojme eshte qe "idea e celularit" nuk mund te ekzistonte ne kohen e Skerbeut. Pra fraza "idea e celularit ne kohen e Skenderbeut do te ishte konsideruar cmenduri" eshte e mbeshtetur nje fraze te pamundur dhe pikerisht "idea e celularit ne kohen e Skenderbeut".

  Kur flasim per te ardhmen, ajo qe mund te bejme eshte nje projektim ne te ardhmen i njohurive dhe mundesive tona qe kemi tani. Me njohurite qe kemi sot, makina e kohes eshte e pamundur, keshtu qe ajo mbetet nje spekulim.

  ----
  Desha vetem te shtoj nja dy fjale mbi analogjine qe ka sjelle Darius (perkuljen e hapesires). Ne hapesiren e perkulur, distanca midis pikes A dhe B mbetet perseri distanca e gjithe rruges. Matja e distances AB nepermjet nje vije te drejte (pra duke mos e pershkuar te gjithe rrugen) do te kerkonte nje carje, (apo grisje te hapesires). Ajo do te ishte nje matje qe nuk behet ne hapesire dhe si e tille nuk eshte korrekte.
  Mendojeni ate vijen si nje tel ku kalon elektricitet. Mund ta perkulesh telin sa te duash, por elektronet mund te kalojne vetem neper ate tel.
  Mendohet se grisja (apo shkaterrim/singularitet) i hapesires ndodh ne qendren e vrimave te zeza. Ketu kemi arritur kufirin e njohurive tona keshtu qe cdo hamendje e mbeshtetur pertej kesaj njohje mbetet nje spekulim.

 14. #34
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga DiZi Lexo Postimin
  per mendimin tim , ne jemi gjeneratat 'ma fatlume . te teknologjis qe ka qen prej se ka fillu te krijohet njerzimi
  kshtuqe jeta vazhdon ndoshta pas nje shekulli mendoj se do arrihet ende diqk rreth teknologjis kshtuqe ,jeta ka plot mistere ta pa zbulushme presim risi tjera ?
  Po qe jemi gjenerata me fatlume pah dyshim
  Nga gjitha zbulimet e bera ka njeriu ne gjithe historine e ekzistimit te tij 90-95% jane bere vetem ne shekullin e XX(20)
  E per shek XXI nuk mund te paramendohet se sa me shume zbullime do behen

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-01-2009
  Postime
  116
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime
  hej shum interesante kjo a dmth se kjo makin paska mundesi te te kthej ne koh pra te kthej ne kohen e skenderbeut a apo e kom kupuar gabim

 16. #36
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-04-2009
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  !
  Perse pikerisht me "makine"
  ?

  Cka eshte kjo 15% se na cartet me keto perqindje
  Ne dikur kishim edhe bishtin, dhe kur perqindja e tij e perdorimit ra ne 15% nga ngelen vetem 15 cm bisht - keshtu tani nuk e kemi me fare. Kjo qe po thua ti i bie se ne do te humbim 85% te potencialit te trurit te cilin e kishin zhvilluar paraardhesit tane neper shpella! Me kete "15%" tend duket se nuk do te shkojme shume larg dhe truri yne do te perfundoje si bishti dikur...

  "Makina e kohes"

  Ti thua: "Askush nuk mund te dali tani e te thote JO ska mundesi te shpiket nje gje e tille. Une jam i mendimit se makina e kohes do shpiket net e ardhmen"

  Fort mire por sikur te ishte keshtu ne sot do te kishim me qindra vizita turistesh nga e ardhmja perdite ane e kend rruzullit.

  Por nuk i kemi!


  "MAKINA E KOHES tani eshte nje fantazi"
  E sakte, hequr shprehjen "tani".
  Eshte "fantazi" pra, -nuk eshte "imagjinate".


  Dictionary: fan·ta·sy (făn'tə-sē, -zē)

  Home > Library > Literature & Language > Dictionaryn., pl. -sies.
  The creative imagination; unrestrained fancy. See synonyms at imagination.
  Something, such as an invention, that is a creation of the fancy.
  A capricious or fantastic idea; a conceit.

  Fiction characterized by highly fanciful or supernatural elements.
  An example of such fiction.
  An imagined event or sequence of mental images, such as a daydream, usually fulfilling a wish or psychological need.
  An unrealistic or improbable supposition.
  Music. See fantasia (sense 1).
  A coin issued especially by a questionable authority and not intended for use as currency.
  Obsolete. A hallucination.
  tr.v., -sied, -sy·ing, -sies.
  To imagine; visualize.

  Siē e sheh vet fantasy, imagjinatė ėshtė e njėjtė!

  **************************************

  Sa pėr kohėn njerėzit ende nuk e dijnė mirė ēka ėshtė koha e lere
  mė tė udhėtojnė nė kohė!

 17. #37
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  593
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  !
  Perse pikerisht me "makine"
  ?

  Cka eshte kjo 15% se na cartet me keto perqindje
  Ne dikur kishim edhe bishtin, dhe kur perqindja e tij e perdorimit ra ne 15% nga ngelen vetem 15 cm bisht - keshtu tani nuk e kemi me fare. Kjo qe po thua ti i bie se ne do te humbim 85% te potencialit te trurit te cilin e kishin zhvilluar paraardhesit tane neper shpella! Me kete "15%" tend duket se nuk do te shkojme shume larg dhe truri yne do te perfundoje si bishti dikur...

  "Makina e kohes"

  Ti thua: "Askush nuk mund te dali tani e te thote JO ska mundesi te shpiket nje gje e tille. Une jam i mendimit se makina e kohes do shpiket net e ardhmen"

  Fort mire por sikur te ishte keshtu ne sot do te kishim me qindra vizita turistesh nga e ardhmja perdite ane e kend rruzullit.

  Por nuk i kemi!


  "MAKINA E KOHES tani eshte nje fantazi"
  E sakte, hequr shprehjen "tani".
  Eshte "fantazi" pra, -nuk eshte "imagjinate".

  Makina e kohes, shkopi magjik, briri i bollekut, zoti e te tjere, jane fantazi. Fantazia pjerdh keso gjerash.

  Po te ishte qeshjte kohe, e qe nuk eshte;
  Ne kohen kur u 'shpik' shkopi magjik njerezit do te qeshnin me te madhe larot mesjetare te cilat do tu tregonin se ne kohen e tyre eshte shpikur topi i cili shpartallon muret e keshtjelles me nje te goditur nga distanca kilometershe -te gjithe do te qeshnin me ze. Por shkopin magjik, lere qe nuk e zbuluan mesjetaret, por as ne qe kemi arritur ne Hene dhe kemi pare permes sateliteve tere sistemin diellor 'nga afer' ende nuk e kemi shpikur ate shkop magjik as e kemi zbuluar zotin, per te cilin kemi fantazuar qe ne primitivitet te thelle te shoqerise sone njerezore. Edhe makina e kohes do te shpiket atehere kur te shpiket "briri i bollekut" apo "shkopi magjik". Vet koha po e tregon se eshte e pamundur.

  Por imagjinata eshte tjeter. imagjinata mundesoi shpikjen e rrotes bicikletes lokomotives makines me diegie te brendshme automobilit motoreve turboreaktive aeroplanit supersonik raketes lansuese ne gjithesi, e mbi te gjitha internetin ku ne po diskutojme tani.

  Gjerat qe jane pjelle e fantazise nuk do te realizohen kurre, por ato te imagjinates vec i kemi ne shfrytezim dhe ate ne afat jashzakonisht te shkurter, sepse imagjinata bazohet ne premisa konkrete te se mundshmes gjate procesit te zhvillimit te idese se saj.

  Kurse fantazia ndertohet thjeshte mbi argumentin e deshirave tona dhe aty arsyeja eshte e perjashtuar, aty e andej ajo mbeshtetet ne besim.


  Po ta marim shembull zjarrin dhe ujin, un dot kisha bere dush me zjarr po tkisha mundesi ti bashkoj H2O por edhe anasjelltas dot kisha mu ngroh me uj po tkisha mundesi ta ndaj H nga O.

  Keshtu edhe kjo puna e makines se kohes nuk spjegohet me filozofi sepse si ke fillu ti dot sillesh ne rreth dhe dot lodhesh duke i mohu dhe pohu ato qka shkrun vet pa e verejt fare.

  Se pari duhet mi fut ne nje mikser imagjinaten dhe fantazin dhe mi perzi mir per met dal rezultati ZBULIM per ndryshe dot kishim qen duke bisedu per imagjinaten dhe fantazin ne ndonje shpell, jo permes internetit.

  Dikur 007 me fantazit e veta vjedhke informacion me USB Flash por sot un e kam ne gjep, si qenka e mundur imagjinata e dikujt (fantazi per dikend) sot qenka bere realitet?

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-03-2009
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Makina e kohes nuk mund te shpiket. Pse do thoni ju? Po te ishte shpikur do vinin njerez e do thonin qe ne vijme nga vj.3000 e do na tregonin gjithcka

  Se besoj

 19. #39
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Anėtarėsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga babager Lexo Postimin
  Makina e kohes nuk mund te shpiket. Pse do thoni ju? Po te ishte shpikur do vinin njerez e do thonin qe ne vijme nga vj.3000 e do na tregonin gjithcka

  Se besoj
  Mund te garantosh se nuk kan ardhur ata, apo vetem se s'jan takuar me ty personalisht thua kshtu?
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 20. #40
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Edhe nese kane ardhur, ma merr mendja ata nuk kane ndryshuar historine tone, sepse sikur te kishin ndryshuar historine tone, do te rezikonin historine e tyre, me nje fjale ekzistencen e tyre.
  Per mendimin edhe nese kane ardhur nuk kane be buje, por thjshte i kane veshtruar gjerat ne heshtje.

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 03-02-2018, 08:07
 2. Ateizmin nuk e kanė shpikur komunistėt (artikull)
  Nga Hyllien nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 10-07-2017, 09:32
 3. Bing makina e kėrkimit nga Microsoft
  Nga RaPSouL nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-06-2009, 12:16
 4. Shpėrthen pas njė zjarri makina e njė gazetari
  Nga ^SHIU^ nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 06:58
 5. Makina e kohes !
  Nga Pratolini nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-01-2007, 09:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •