Close
Faqja 281 prej 568 FillimFillim ... 181231271279280281282283291331381 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 5,601 deri 5,620 prej 11341
  1. #5601
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Nuk eshte Shenje e mire, kjo per ty
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  2. #5602
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    E di lol.She is like an angel
    Po e mori vesh dikush per kete postim me vrau fare

  3. #5603
    MusLiman El-Hamduli-Lah
    Anėtarėsuar
    16-10-2007
    Vendndodhja
    Kur'an 19:32 Muhammedi: Me ka bere te miresjellshem ndaj nenes sime, e nuk me ka bere krye larte e as te padegjueshem.||Bible Gjoni 2:4 Jezui iu pergjegj Marise: Grua, se cdo bej une, eshte puna ime jo e puna jote?
    Postime
    111
    ju pershendes...
    Zoti i madherishem e krioj njeriun te dobet, e krioj te varur, pra zemra e njeriut ka nevoj per adhurim, njeriu lind zhvillohet dhe rritet, bindjet fillojn te krijohen ne mendje, dhe fiLLon gjithsecili te adhuroj dicka, pra adhurimi mund te jet edhe ne nje person, edhe ne ndonje gje te krijuar nga vet njeriu, mirepo adhurimi i vertet eshte ta Adhurosh vetem Zotin e madherishem, ky eshte adhurimi i vertet.
    Mirepo per ta arrit kete adhurim te vertet te duhet bindje, bindje e fort, e per ta fitu kete bindje duhet me i ndjek mesimet e Zotit te madherishem qe i Solli ne tok, e kjo eshte FEJA, pra per me e adhuru Zotin e madherishem ashtu si duhet duhet ta ndjekesh fen(fesimet e Zotit).
    Shume njerez duke menduar qe keto mesime qe i kemi sot te mesim besimit fetar, jan te gabuara filluan te shpikin fjal ligje DOGMA te ndryshme per ti fut njerezit ne nje besim tjeter... mirepo nuk arriten te bejn asgje ka shume sekte te ndryshme qe nuk perbejne asgje perveq se shume nje perqindje te vogeL.


    Pra mendimi Im eshte qe te i Besosh Zotit: qe nuk ka lind, as nuk vdes, qe nuk ka nevoj per askend e qe ne kemi nevoj per te, nuk lodhet dhe nuk pushon, qe eshte i perhershem e qe te gjith te tjeret jane te perkoheshem, un mendoj qe duhet te ndjekesh FEN e Vetme te Zbritur. PO DUHET TE KETE FE
    Jezusi:
    "Unė jam i dėrguar vetėm te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit."(Mateu15:24)

  4. #5604
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Feja ishte ajo qe iu kundervye Sistemit te Jetes se Lakuriqit dhe Qenit Endacak

    Kush nuk do fe le te zgjedh sistemet e lartėpermendura
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  5. #5605
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
    Feja ishte ajo qe iu kundervye Sistemit te Jetes se Lakuriqit dhe Qenit Endacak

    Kush nuk do fe le te zgjedh sistemet e lartėpermendura
    Dalengadale do te kthehesh dhe ti ne rrugen e agnisticizmit.


  6. #5606
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Me shijen time s ke te krahasuar.Eshte me e mire e imja.Nje engjell vezullues


  7. #5607
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Balte pa dhe?
    A ke pare ndonjehere arab me sy?

    Tashti pyetja per ty...
    Po pyetja ime ishte konkrete per ju qe mesoni dhe e njihni, pra a dinte Perendia se ēka do te ndodhte me boten? A dinte se nje dite do te kete avione, makina, internet, tv,............?
    ..po e shtoj edhe nje. Po se paku per bicikleten a e kishte parapare? A shkruan ne Kuran per keto se jam munduar ti dekodoj por sja kam arritur?
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  8. #5608
    i/e regjistruar Maska e THOTI
    Anėtarėsuar
    09-07-2008
    Postime
    123
    Citim Postuar mė parė nga iliria e para Lexo Postimin
    A ke pare ndonjehere arab me sy?

    Tashti pyetja per ty.....po e shtoj edhe nje. Po se paku per bicikleten a e kishte parapare? A shkruan ne Kuran per keto se jam munduar ti dekodoj por sja kam arritur?
    Dijetaret jan ata te cilet mund te pergjigjen, ata te cilet kan perfunduar studimet ne fene islame.
    Ne nuk kemi kompetenca per tu pergjigjur ne keto pyetje andaj te keshilloj te takohesh me ndonje dijetar te njohur ne lemine e islamit dhe konkretisht ata qe kan studjuar kuranin dhe kan doktorruar ne ate drejtim, ose ta lexosh vete kuranin.

    Me t'mira
    THOTI

  9. #5609
    i/e regjistruar Maska e THOTI
    Anėtarėsuar
    09-07-2008
    Postime
    123
    Citim Postuar mė parė nga iliria e para Lexo Postimin
    Une pyeta dhe mundesisht kerkova pergjigje. Une kam kerkuar te njoh Perendine dhe me ka thene qe duhet te pres radhen. Po pyetja ime ishte konkrete per ju qe mesoni dhe e njihni, pra a dinte Perendia se ēka do te ndodhte me boten? A dinte se nje dite do te kete avione, makina, internet, tv,............?
    Pa dyshim i nderuar Perendia i din te gjitha eshte i gjithedishem.

    Pa dyshim ai i din te gjitha e din se qka do te ndodh me boten ai e din se cili prej nesh do te shkoj ne parajs edhe cili ne ferr, ai e din se cili prej nesh do te vdes si besimtare e cili si jo besimtar ai e din se qka fshihet ne zemrat tona thjesht eshte i GJITHEDITURI ME I MENQURI I PERSOSURI....

  10. #5610
    MusLiman El-Hamduli-Lah
    Anėtarėsuar
    16-10-2007
    Vendndodhja
    Kur'an 19:32 Muhammedi: Me ka bere te miresjellshem ndaj nenes sime, e nuk me ka bere krye larte e as te padegjueshem.||Bible Gjoni 2:4 Jezui iu pergjegj Marise: Grua, se cdo bej une, eshte puna ime jo e puna jote?
    Postime
    111
    PO po All-llahu ka dite per gjdo gje qe ka per te ardh TOKE All-llahu s.w.t e ka dite per gjdo gje qe ka per tu arritur nga njerzit.
    Jezusi:
    "Unė jam i dėrguar vetėm te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit."(Mateu15:24)

  11. #5611
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Une jam munduar ti gjej keto ne Kuran, por asesi nuk i kam gjetur. Ndoshta jane te koduara? A i gjeni ju?
    Une mund te pohoj ēka te dua, por ku jane faktet? Po e zeme qe e pash gomarin duke fluturuar, pastaj i gjej tre deshmitar dhe u be puna. Ku jane faktet ne ate librin e "shkences"?
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  12. #5612
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-11-2008
    Vendndodhja
    €
    Postime
    597
    Shejtani egziston, dhe jeni prova me e mir qe mund ta vėrtetoni kėtė.

    Ju nuk e kuptoni, sepse nuk ju len qe ta kuptoni. Jeni te humbur !

  13. #5613
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anėtarėsuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    1-0 per shejtanin atere :PPPP
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  14. #5614
    i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
    Anėtarėsuar
    18-11-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    729

    Allahu eshte i gjithdijshem!

    Citim Postuar mė parė nga iliria e para Lexo Postimin
    Une pyeta dhe mundesisht kerkova pergjigje. Une kam kerkuar te njoh Perendine dhe me ka thene qe duhet te pres radhen. Po pyetja ime ishte konkrete per ju qe mesoni dhe e njihni, pra a dinte Perendia se ēka do te ndodhte me boten? A dinte se nje dite do te kete avione, makina, internet, tv,............?
    Ja disa ajete nga Kur'ani qe japin pergjigjen pyetjes tende:

    2:255. All-llahu ėshtė njė, nuk ka zot tjetėr pėrveē Atij. Ai ėshtė mbikqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e kap as kotja as gjumė, gjithēka ka nė qiej dhe nė tokė ėshtė vetėm e Tij. Kush mund tė ndėrmjetėsojė tek Ai, pos me lejen e Tij, e di tė tashmen qė ėshtė pranė tyre dhe tė ardhmen, nga ajo qė Ai di, tjerėt dinė vetėm aq sa Ai ka dėshiruar, Kursija e Tij (dija-sundimi) pėrfshijnė qiejt dhe tokėn. Kujdesi i Tij ndaj tė dyjave, nuk i vjen rėndė, Ai ėshtė mė i larti, mė i madhi.

    Gjithashtu Ku'rani na ka lajmeruar shume kohe me pare per arritjen e njeriut ne hene.

    54:1. Momenti ėshtė afruar, e hėna ėshtė ēarė.

    Fjala e perkthyer ketu "eshte ēare" ne Kur'anin origjinal ne gjuhen arabe ka shume kuptime, njer nder ta eshte kuptimi i "germimit" te henes gje qe e bene astronautet amerikane kur arriten ne hene.

    Kjo ishte ne lidhje me pyetjen tende "ēka do te ndodhte me boten?

    Kurse per pyetjen tende te dyte: per arritjet teknologjike ja pergjigja:

    16:8. Edhe kuajt (i krijoi), edhe mushkat edhe gomarėt, pėr t'ju hipur atyre dhe si stoli, e Ai krijon (pėr hipje) ēka ju (tash) nuk dini.

    Pra ketu eshte fjala per mjetet moderne te transportit!

    Per me shume informata ne lidhje me mrekullite e Kur'anit vizitoni faqen www.quranmiracles.com
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga prizrenasi_30 : 20-11-2008 mė 06:36 Arsyeja: Rivendosja e citimit

  15. #5615
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Po Tom&Jerry a jane aty? Edhe ne filmat etyre ndodhin keso mrrekullishe.Ēajne detin henen etj................
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  16. #5616
    Tema eshte hapur per tjeter gje, jo per diskutime fetare por per skedim arabizmi. Ka shume tema te tjera ku mund te diskutoni mbi historikun e ortodoksise apo ndonje feje tjeter.

    Ju lutem qendroni brenda temes.

  17. #5617
    i/e regjistruar Maska e Alpha_Virginis
    Anėtarėsuar
    09-07-2008
    Vendndodhja
    Freie Hansestadt Hamburg
    Postime
    157
    Une besoj ne perendi. Besoj edhe se egzistojne forcat e erreta, por keto videot jane kaq komike dhe primitive, aq sa fyejne inteligjencen e njeriut.
    Si perendia ashtu edhe kundershtari i tij jane shume me te sofistikuar se sa ky t*api kuq me brire.
    Hajd mo, arab hesapi.

  18. #5618
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-11-2008
    Vendndodhja
    €
    Postime
    597
    1-0 Per shejtanin, JU HONGER !

  19. #5619
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anėtarėsuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar mė parė nga Arpos Lexo Postimin
    1-0 Per shejtanin, JU HONGER !


    fitoren e ka tsigurt ja ka premtu allahu hahaha
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga extreme : 21-11-2008 mė 07:07
    We are all Aliens

  20. #5620
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga Arpos Lexo Postimin
    1-0 Per shejtanin, JU HONGER !
    1-0 per dashnoren time .ajo ma ha gjithmone.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •