Close
Faqja 244 prej 568 FillimFillim ... 144194234242243244245246254294344 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 4,861 deri 4,880 prej 11341
  1. #4861
    i/e regjistruar Maska e Pan
    Anėtarėsuar
    25-09-2005
    Postime
    60
    Citim Postuar mė parė nga AL=Berti
    Nuk them qe nuk jam i habitur nga "absurditeti" Kuranor qe keni publikuar ne fillim per krijimin e njeriut (vetem kete munda ta lexoja).
    Shkrimi i parė i kėsaj teme paraqet njė kontradiktė. Kurani kundėrthotė vetveten nė pjesė tė ndryshme tė tij, kur ēdo herė thotė se njeriu ėshtė krijuar nga diēka tjetėr nga ē'kish thėnė mė parė. Nqs ti apo ndonjė tjetėr nuk e kuptoni njė kontradiktė kaq tė hapur, nuk do tė thotė se nuk ka kontradiktė, por se ju keni njė problem, ndoshta biologjik, ndoshta edukativ. Nuk ėshtė hapur tema pėr tė pyetur a ėshtė kontradiktė ajo qė ėshtė nxjerrė apo jo. Madje prepotencė tė madhe keni tė vini kėtu e tė na "mėsoni" se ēfarė ėshtė absurditet apo jo... Mbaroni mė parė 4 klasėt e fillores pėr tė marrė ndoshta bazat e nevojshme nė logjikė se jeni qesharak. Sepse tė mos kuptosh ku qėndron kontradikta nė ato qė janė sjellė nė shkrimin e parė, dmth se dikujt i mungojnė bazat themelore logjike. Por kėtu nuk ėshtė shkollė, kėtu ėshtė temė ku po nxirren gomarllėqet e Kuranit. Nuk ėshtė detyra e kėtij forumi t'iu mėsojė fetarėve se si tė argumentojnė... kėto i merr pėrsipėr Ministria e Arsimit, nė mos familja.

  2. #4862
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Une e kam sqaruar se nuk perben kontradikte dhe nuk kam ndermend te replikoj me ju.
    Nese ke mundesi kursei per ne vende dhe persona te tjere ato fjale nonsens qe mi perplase fytyres!
    Une e kam sqaruar njehere qe nuk jam fetar!!!

  3. #4863
    Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
    Anėtarėsuar
    08-04-2008
    Vendndodhja
    kosove
    Postime
    137
    Citim Postuar mė parė nga Gimi3 Lexo Postimin
    Pershendetje xemanuel ,

    I kam lexuar te gjitha postimet tua. Ne disa vende me shitesh si nje " njeri paqesore " ne disa vende " fyen edhe ofendon fete tjera ", ne kete teme me shitesh si " patriot me gjuhen tende te embel shqipe " kur eshte fjala e patriotizmit tend kete e ben me qellim qe te ofendosh fene tjeter ( pse je protestant sdo te thote se duke nenvleresuar edhe nenēmuar fene tjeter do te arrish te ngritesh fene tende, absolutisht jo. ) e kam verejtur fare mire, e ti e din fort mire qe gjerat fillohen gjithmone nga vetja. Ti nofken tende nuk e ke ne shqip!

    Sa i perket Kur'anit qe lexohet nga ana e djathte e qe eshte perkthyer ne gjuhen shqipe ti nuk e kupton perkthyesin Sherif Ahmeti, ai kete e beri me plote urtesi.
    Kur'ani pervec qe eshte i perkthyer ne Gjuhen Shqipe nese e ke verejtur ne cdo flete te Kur'anit e ke nje qosh ku mund te lexohet ne gjuhen origjinale ne te cilen zbriti Kur'ani pra ne gjuhen arabe.

    Kur me flet per ate se Me sa duket ti xemanuel aq shume je dhene pas formaliteteve ose kritikave te tua qe nuk me duken te arsyeshme se sa te perfitosh qofte edhe nje fjali me vlere ne Kur'an.

    Zoti ne Kur'an thote

    Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!


    1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
    2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur.
    3. Lexo pėr Zotin tėnd Bujar!
    4. Ėshtė Ai qė ua mėsoi pendėn.
    5. Ia mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte.


    " Mbi secilin te dijshem ka edhe me te dijshem " , " O Zot me shto diturine " Kur'an

    Fute ne funksion leximin se pergjat kohes kur lexon nuk i bezdis te tjeret ne te njejten kohe nese je vetem 1 % i sinqerte ne kete qe thua edhe ne temat e tua qe hap kam bindjen qe vet do te gjesh pergjigje ne cdo pyetje qe e formulon vetem se duhet te kesh qellim te sinqerte edhe zemer te sinqerte.

    P.S. xemanuel edhe dicka ... une e kam nje Kur'an qe fillon nga e majta ne te djathten i titulluar " Kur'ani i Madheruar " Perkthim i Hasan Ef. Nahi. kete e kam vetem ne shqip.Gjithashtu e kam edhe ate te Sherif Ahmetit qe fillon nga e djathta.

    D.m.th. nuk ka shume rendesi ēeshtja se a eshte ne dore te djathte apo te majte me rendesi eshte se cfare ka ne te edhe cfare mund te perfitosh nese e lexon me sinqeritet.

    Ndoshta njera nga arsyet se perse eshte ne doren e djathte eshte fakti se ne fene Islame perparesi i jepet dores se djathte si ne shkrim, si ne pune,si ne ngrenie etj.

    Tani xemanuel te bej nje pyetje une ty :

    Nese nje person shkruan me doren e majte dmth e kunderta e te gjithe njerezve te botes qe shkruajne me doren e djathte.

    A do te thote se ky njeri eshte gabim dicka ? Kur merret parasysh se ketu vleresohet shkrimi i tij?!
    e njejta gje eshte edhe me Kur'anin.

    Faleminderit per Mirekuptim.

    Gimi3
    ti me te vertete je nje manjak qe mundohesh dhe behesh qe nuk kupton leri te gjitha manite

    une nuk ofendova ne kete teme askend por thjesht mua me ka penguar sepse nese u mundohesha te studioj diqka nga kurani fame poshte une habitesha duke e hapur ishte nje sugjestion qe me pengoke ndersa ti me thua se ai eshte edhe arabisht edhe pere ate arsye eshte vendos qe te hapet mbrapsht ashtu si ne arabisht por ky botim eshte bere per shqipetaret e jo per arabet se ata kan mjaft kurana -- une mendoj qe c'do kujt dhe c'do muslimanit i ka penguar kjo dhe i ka habitur ne vend qe te lexojne dhe te mundohen te kuptojne ata duhet te mendojne se duhet ta lexojne me faqe e me hapje ne anen e kundert po more shok po me qene se eshte njejt si ashtu edhe si keshtu te gjitha librat i kishim bere me hapje ne te dyja anet por une them se kjo i pengon te gjith atyre qe e lexojne kuranin sepse eshte ne dem te tyre dhe jo ne dem timin sepse sa per mua lavdi zotit qe eshte bere ne ate menyre sepse do ti nervozoj njerzit edhe do ta lene leximin por me te vertete disa njerzve qe une njoh dmth musliman i ka penguar shum kjo e hapur bethmbrapsht

  4. #4864
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Legjion Lexo Postimin
    Karakteristikė e librave judaike ėshtė dhe numri i konsiderueshėm i kontradiktave dhe absurditeteve qė pėrmbajnė. Ėshtė ai ēasti kur botuesi pasi e kalon njė herė nė dorė librin qė sapo ka dalė nga shtypi, brengoset qė e botoi pa redaktor...



    Nga ēfarė e prej ku e krijoi allahu njeriun?



    Nga balta?


    15.Suretu El-Hixhr
    26. Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prihsur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).

    32.Suretu Es-Sexhde
    6. Ai ėshtė njohės i tė (gjitha) fshehtės dhe tė dukshmes, i gjithėfuqishmi, Mėshirėbėrėsi.
    7. Ai qė pėrsosi krijimin e ēdo sendi, e krijimin e njeriut e filloi nga balta.

    38.Suretu Sad
    71. Kur Zoti yt u tha engjėjve: “Unė po krijoi njė njeri nga balta,
    72. dhe kur ta kem pėrsosur atė dhe t’i kem dhėnė nga ana Ime shpirt, ju menjėherė pėruljunju atij (nė sexhde)”.

    55.Suretu Er Rrahman
    13. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni (ju o njerėz dhe ju o xhinė)?
    14. Ai e krijoi njeriun nga balta e terur si (enė balte) e pjekur.



    Apo nga uji?


    24.Suretu En Nur
    45. All-llahu krijoi secilėn gjallesė prej uji, e prej tyre ka qė ecin rrėshqitas nė barkun e vet, ka qė ecin nė tė dy kėmbėt e edhe asosh qė ecin nė tė katėr kėmbėt. All-llahu krijon ēka tė dojė, pse vėrtet All-llahu ka mundėsi pėr ēdo gjė.

    25 Suretu El Furkan
    54. Dhe Ai nga uji krijoi njeriun, dhe e bėri atė tė ketė fis dhe tė ketė miqėsi. Zoti yt ka mundėsi tė jashtėzakonshme.



    Apo nga dheu?


    30.Suretu Er Rrum
    20. Nga faktet (e fuqisė) e Tij ėshtė edhe ajo, se Ai ju krijoi prej dheu, e mandej ju (u zhvilluat nė) njerėz qė veproni tė shpėrndarė.

    35.Suretu Fatir
    11. All-llahu ju krijoi prej dheu, mandej prej njė pike uji, e pastaj ju bėri ēift. E asnjė femėr nuk bart e as nuk lind ndryshe, vetėm se me dijen e Tij, dhe nuk i jepet kujt tė jetojė gjatė ose t’i shkurtohet jeta e tij, vetėm se ajo ėshtė e shėnuar nė Libėr (Lehvi mahvudh), e kjo pėr All-llahun ėshtė e lehtė.



    Apo nga "gjaku i ngjizur"?


    96.Suretu El 'Alak
    Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
    1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
    2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur.



    ---

    Pranohen baste...
    Kontradikta ne Kuran?
    Sa te duash. Ja dy nda une:

    Ne Kuran 9: 123 thuhet: "O ju qe besoni, i luftoni ata jobesimtare fqinje te juaj, dhe i leni te gjejne ashpersi ne ju; dhe dijeni se Allahu eshte me besimtaret."

    Pastaj ne 66: 9: " O Profet! Lufto kunder jobesimtareve dhe hipokriteve; ji i ashper ndaj tyre. Vendqendrimi i tyre eshte Ferri, nje destinacion i tmerrshem ky."

    Nese i lexojme keto dy burime me vemenjde, e gjejme nje kontradikte. Sepse nese secili i lufton jobesimtaret fqinje dhe arrin qellimin qe ata t“i bej besimtare, me kohen e tere Bota do te jete e perbere nga besimtaret. Dhe nese Bota me kohen do te permbante vetem besimtare, cka nevojiten keto fjali te Kuranit? Keto fjali ne kete rast do te ishin thjeshte obsolete. Keshtu qe "saktesia" e Kuranit ne keto dy fjali varet prej ekzistences se mosbesimtareve. Hm, kafiret ne sherbim te Allahut..

  5. #4865
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga Alienated Lexo Postimin
    Dhashe "kontributin" tim une per temen tuaj. Tani do me duhet t'ju jap numrin e kontos bankare qe te me paguani qe ju mbeshtes propagandat percarese.

    Mua s'me pelqejne ato postime qe ju sillni ketu, por s'me pelqen as sjellja juaj percarese. Me vetedije ose pa te, ju i ndihmoni sllavet e greket per te percare shqiptaret. Dhe per kete me siguri paguheni, por nuk do prisja te pranonit nje gje te tille.

    Shpresoj se paku ta lexoni kete postim, para se t'i hyjne gersheret e ateisteve.
    a) Nuk ke pėrse vetė-ēensurohesh.

    b) Kurseji vargjet e recituesve qė dikur janė paguar nga Sigurimi i Shtetit (ai qė ti i thua - i madhi -) dhe tani paskan filluar t'i marrin 5 lekė arabėve.

    c) mjaft me kėto ndyrėsitė - ndihmoni sllavėt dhe grekėt - .. kėtu bėhen pėrpjekje pėr tu zhdukur edhe ortodoksia, kryqėsia, ose ēdo lloj forme tjetėr judaizmi.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 17-09-2008 mė 19:38 Arsyeja: [b] [u]
    Prektora

  6. #4866
    Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
    pėrpjekje pėr tu zhdukur dhe ortodoksia, kryqėsia, ose ēdo lloj forme tjetėr judaizmi.
    DIE IST DIE WAHRHEIT

  7. #4867
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Kam pare sot kater gra (jo plaka)shqiptare te maqedonise ne qender te Berlinit te veshura si ninxha.Me erdhi turp kur i degjoja te flasin shqip.

  8. #4868
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
    Edhe po te deshmohet e Kunderta e Deshmuesit ,Deshmuesi persiri do te deshmoj Rrejshem,keshtu qe as qe po tentoj te i jap shpjegime ,sepse nuk kam ndegjuar qe te kuptoj Guri ,dhe nuk kam info qe te te degjoj i shurdheri dhe nuk besoj qe te shof i verberi.

    Per Muslimanin Kjo Jetė eshte "Xhehnnemi",ndersa per Jo Muslimanin kjo Jetė eshte "Xhenneti"


    Keshtu qe ai qe eshte Ekonomist dhe Menagjues i mire i Jetes se tij ,duhet te Kuptoj kete Mega Proverb,qe qendron larg gravitetit te Tokes...

    Kur e ka ndegjuar kete Hadith Nje Njeri qe nuk ishte Musliman ,as qe ka diskutuar me teper dhe ka Pranuar Islamin me plot bindje...

    Keshtu qe Muslimanet jan te paralajmruar se kjo jete nuk do jete Xhehnet per ta,por nje Jete plot me Sprova,ku per mes ketyre sprovave deshmohet besimi i tyre ne Zot ...

    Bota ne te cilen kudo gjenden Muslimanet ,eshte e Minuar dhe e kurdisur...

    Shikoni Boten Arabe ,qdo territor ka propbleme poltike,sepse Amerika dhe Masonet (organizat hebraike)me qindra vjete me parė,ka kurdisur strategjin e tyre,se si ti shpartalloj Muslimanet dhe se si ti largoj nga Islami...

    Dhe tash fal asaj strategjie Masonike ,eshte arritur deri diku qellimi i tyre,por jo i plot ,sepse do ken suksese kuantitaive te kornizuara...

    Masonet e dij sepse me dhimbshme eshte per nje Musliman "Besimi i tij ,sesa nje Kompleks Banesash te ndertuara me Kamatė ne kete Jetė" dhe synimi kryesor i tyre eshte qe te humb besimin e Muslimaneve .

    Dhe nese ti Deshmuesi Matrapaz mendon se dota te nxesh ngusht nje musliman me keto pasuri matriale te kesaj jete ,ateher gabohesh qellimisht,sepse nese Nje Musliman ,deshiron qe te zgjedh kete Jete,dhe te Mohoj Besimin e tij,ateher po te te paralajmroj se Jo Muslimanet do ta ndjejne Veten Hamalle dhe Lypsa rrugicash kundrejt Muslimave

    Muslimani nuk eshte i interesuar qe te beje pasuri permes Korrupsionit,pastrim parash apo Jakes se Bardh,per mes Kamates ,shantazheve ekonomike dhe politike etjjj...qe pasuria kryesore e botes perendimore bazohet ne keto shtylla kriminale...
    Per kete fakt pasurit e tyre ,jan astronomike,mirpo te perkoheshme sepse mund te zgjasin pasurit e tyre me Vite dhe me muaj ,besa edhe me ore dhe ne Fund Xhehenemi i perjetshem...

    Kjo lloj pasurie ka arritur edhe tek Vendet Muslimane,si ne Dubai etjj ,ku i ka kapur Matrializmi dhe po mundohen qe permes ndertesave te mberrijn ne Hene,ndersa kan devijuar ne Islam (ku qellimi kryesor dhe final i Masoneve eshte ky)
    Si rasti i falementimit te nje Firme gjigande ne Britani ,per shkak te kamates ,para ca ditesh.

    "Muslimani Punon per kete Bote ,duke pasur per Synim Boten Tjeter"

    Keshtu qe Deshmuesi i rrejshem ,ka hapur nje teme,si gjithnje koti,dhe normal rezultai i i synuar i tij do jete kunder tij...

    Mashtrime te mbara
    Ke gje per temen ...?

  9. #4869
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga BEHARI Lexo Postimin
    shikoje se cfar respekti i jep fese islame,vete Papa bendikt XVI, madje pranon te i lutet Allahut a.s dhe pastaj eja dhe ben propagande ketu ti!!
    http://www.youtube.com/watch?v=5e2QB9y_Q6A

    dhe pasi papa bendikt XVI ka dale nga kjo xhami,ka dekleruar se:duam apo nuk duam ne te krishteret,Islami po triumfon,dhe kjo eshte pikerisht arsyeja perse te krishteret po konvertohen ne mysliman!!!
    madje ai (papa)shtoi se,pasi u fala ne kete xhami dhe ju luta allahut,u ndieva shume me mire sec isha perpara shpirtetrisht!!
    Cudi se, para pak kohesh kur papa tha dicka qe ishte then kuder profetit tuaj, ju u hodhet te gjithe ne lufte dhe desh e vrate papen. Ndersa sot papa qenka i mire. Eh........

  10. #4870
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
    Njė shtet nuk pėrfaqsohet nga feja. Se je i njė feje tė caktuar nuk ka asnjė lidhje me vendbanimin por me besimin e njė personi qė ėshtė diēka personale. Sipas teje ateistėt ku duhet tė banojnė? Apo krishterėt dhe islamikėt ē'duan nė Shqipėri? Ne nuk jemi shtet fetar.

    Nuk ėshtė aspak paradoks ajo qė thua ti "ngre lart islamin, dhe per hipokrizi perzgjedh vendet e perendimit". Ēdo person ka tė drejtė tė besojė ēfarė tė dojė dhe tė jetojė ku tė dojė.

    Nėse do thoje "ngre lart shtetet islamike, dhe per hipokrizi perzgjedh vendet e perendimit" atėherė po qė do isha plotėsisht dakort me ty dhe ka disa persona kėtu qė me tė vėrtetė mburrin e ngrejnė lart ndonjė shtet islamik.
    Qyfyre e lexove shkrimin tim, apo ta kane treguar?!
    Pikerisht ky eshte paradoksi, ku keta islamiste i ngrene ne qiell normat islame, bekimin islam dhe vendet islamike. Por per cudi kur vjen puna per veten e tyre dhe familjen e tyre, keta predikuesa nuk shkojne te jetojne ne kete "parajse" islame, por vene ne "feerrin" e perendimit, ku ka pisllek, shthurje dhe imoralitet. Keshtu me lind e drejta te them: si ka mundesi qe keta myslimane, te cilet nuk pushojne nate e dite se na reklamuar parajsen" islame" ne vendet arabe, i rrefuzojne keto vende te bekuara nen islam, dhe e shpien veten dhe familjen e tyre ne degjenerimin dhe shthurjen e ferrit perendimor??? A eshte ky paradoks??

    Asnjehere nuk do te zgjidhja qe te shkoja e te jetoja ne ato vende ku perndiqet besimi im, qofshin keto dhe te pasura. Perse? Kjo sepse nuk jam hipokrit dhe e VEPROJ BESIMIN tim, duke mos mohuar me vepra ato qe them dhe predikoj.
    Une si i krishtere, gjykimin tim ndaj nje problemi e vendos ne VERPAT dhe jo ne fjalet. Fakti eshte se, islami eshte thjesht utopi fjalesh, ku vete keta mesuesa te islamit qe kemi ketu ne forum, kur vjen puna per ta provuar direkt se cdo te thote te jetosh nen islam, rrefuzojne duke paguar me cdo cmim Perendimin, qe sipass tyre eshte FERRI ne toke.
    Nuk e kuptoj se cfar mendon fjala vjen Gostivari, kur femija i tij shkon ne nje shkolle te degjeneruar atje ne Amerike, ku droga, prostiucioni, vjedhja imoraliteti, jane prezent. Pra ky baba kaq besimtar, i cili i meson shqiptaret qe te perqafojne islamin dhe te ruajne familjen dhe femijet e tyre nga degjenerimi i krishtere perendimor, dhe nga ana tjeter ku mesues i islamit, vete me duart e tij e con femijen pikerisht atje ku eshte ferri. Ky eshte paradoksi me i madh dhe njekojhesisht hipokrizia me e madhe, qe keta myslimane, kur vjen puna per interesat e tyre dhe perzgjedhjet e tyre, spyesin as per islam dhe as per bekime islame.

    Nje prind i mire, i cili e do femijen dhe familjen e tij, a mund ta coje ate pikerisht atje ku eshte degjenerimi, shthurja dhe imoraliteti, kur ne te njejten kohe ai e di se ne vendet islame nuk ekziston as droga, as imoraliteti, as pislleku as shthurja, dhe as e as e as.....?
    Me veprimet e tyre kete myslimane, e deklarojne hapur qe nuk jane te gatshem te pranojne islamin ne veprim. Perse? Kjo sepse normat dhe geni i tij europian, nuk perputhet me normat arabo islame, te cilat praktikohen ne vendet islame.

    Keta muslimane qe perzgjedhin "ferrin" perendimor ne vend te bekimit islam, nuk e bejne kete thjesht vetem per dollaret apo eurot. Ata duan nje edukim dhe shkollim perendimor per femijet dhe familjen e tyre, kjo sepse me edukimin islam, buke ha vetem ne palestine.
    Faktikisht une e cmoj nje prind qe perpiqet te shkolloje dhe edukoje femijen e tij, gjithmone atje ku eshte me e mira, dhe une e di se sa shume ky prind sakrifikon. Por kete duhet ta pranojne pikerisht keta myslimane, te cileve feja edhe pse ja u ndalon shkollimin, ata me cdo cmim kerkojne progresin dhe prosperitetin per familjen e tyre. Ky eshte pardoski. Le te dalin keta trima dhe te prallisin tere diten rreth parajses islame. Ata do ti besoja, vetem nese dote shihja se si ata, nuk perzgjedhin te mirat e perendimit, por do te rendin drejt vendeve islame, pikerisht atje ku jetohet dhe veprohen normat dhe rregullat islame, pa te cilat bota nuk do te ishte civilizuar dhe perparuar. Sepse simbas tyre, cdo perparim, shkence dhe kulture qe ka bota sot, i dedikohet Muhametit dhe islamit.

    Te nderuar myslimane, Gostivar e co. qe te gjithe ju qe jetoni ne "ferrin" perendimor, merni shembull nga Ben la Deni, i cili edhe pse eshte nje miljoner, fle ne guve dhe jeton skerkave dhe shkrepave, pikerisht per ceshtjen e islamit.

    Ps. e dini si me tha njehere nje mysliman: A e mendon se sa mrekulli do te ishte bota, sikur te jetonte dhe te kishte ate nivel kulture dhe jetese, qe kane sot vendet islame?
    A doni me per belulin...

  11. #4871
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga sleep Lexo Postimin
    Deshmuesi

    Ik o djal se ti nuk dike asnje gje! Po ne muslimant ju kemi bere njerez more! A ju doni dajak !
    Po, sepse vetem dajakun dini te beni.

  12. #4872
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
    Edhe po te deshmohet e Kunderta e Deshmuesit ,Deshmuesi persiri do te deshmoj Rrejshem,keshtu qe as qe po tentoj te i jap shpjegime ,sepse nuk kam ndegjuar qe te kuptoj Guri ,dhe nuk kam info qe te te degjoj i shurdheri dhe nuk besoj qe te shof i verberi.

    Per Muslimanin Kjo Jetė eshte "Xhehnnemi",ndersa per Jo Muslimanin kjo Jetė eshte "Xhenneti"


    Keshtu qe ai qe eshte Ekonomist dhe Menagjues i mire i Jetes se tij ,duhet te Kuptoj kete Mega Proverb,qe qendron larg gravitetit te Tokes...

    Kur e ka ndegjuar kete Hadith Nje Njeri qe nuk ishte Musliman ,as qe ka diskutuar me teper dhe ka Pranuar Islamin me plot bindje...

    Keshtu qe Muslimanet jan te paralajmruar se kjo jete nuk do jete Xhehnet per ta,por nje Jete plot me Sprova,ku per mes ketyre sprovave deshmohet besimi i tyre ne Zot ...

    Bota ne te cilen kudo gjenden Muslimanet ,eshte e Minuar dhe e kurdisur...

    Shikoni Boten Arabe ,qdo territor ka propbleme poltike,sepse Amerika dhe Masonet (organizat hebraike)me qindra vjete me parė,ka kurdisur strategjin e tyre,se si ti shpartalloj Muslimanet dhe se si ti largoj nga Islami...

    Dhe tash fal asaj strategjie Masonike ,eshte arritur deri diku qellimi i tyre,por jo i plot ,sepse do ken suksese kuantitaive te kornizuara...

    Masonet e dij sepse me dhimbshme eshte per nje Musliman "Besimi i tij ,sesa nje Kompleks Banesash te ndertuara me Kamatė ne kete Jetė" dhe synimi kryesor i tyre eshte qe te humb besimin e Muslimaneve .

    Dhe nese ti Deshmuesi Matrapaz mendon se dota te nxesh ngusht nje musliman me keto pasuri matriale te kesaj jete ,ateher gabohesh qellimisht,sepse nese Nje Musliman ,deshiron qe te zgjedh kete Jete,dhe te Mohoj Besimin e tij,ateher po te te paralajmroj se Jo Muslimanet do ta ndjejne Veten Hamalle dhe Lypsa rrugicash kundrejt Muslimave

    Muslimani nuk eshte i interesuar qe te beje pasuri permes Korrupsionit,pastrim parash apo Jakes se Bardh,per mes Kamates ,shantazheve ekonomike dhe politike etjjj...qe pasuria kryesore e botes perendimore bazohet ne keto shtylla kriminale...
    Per kete fakt pasurit e tyre ,jan astronomike,mirpo te perkoheshme sepse mund te zgjasin pasurit e tyre me Vite dhe me muaj ,besa edhe me ore dhe ne Fund Xhehenemi i perjetshem...

    Kjo lloj pasurie ka arritur edhe tek Vendet Muslimane,si ne Dubai etjj ,ku i ka kapur Matrializmi dhe po mundohen qe permes ndertesave te mberrijn ne Hene,ndersa kan devijuar ne Islam (ku qellimi kryesor dhe final i Masoneve eshte ky)
    Si rasti i falementimit te nje Firme gjigande ne Britani ,per shkak te kamates ,para ca ditesh.

    "Muslimani Punon per kete Bote ,duke pasur per Synim Boten Tjeter"

    Keshtu qe Deshmuesi i rrejshem ,ka hapur nje teme,si gjithnje koti,dhe normal rezultai i i synuar i tij do jete kunder tij...

    Mashtrime te mbara
    Ke gje per temen..?

  13. #4873
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Pershkak se ke permendur emrin tim ne postimin tend , dua te te pyes une ty ku eshte dallimi midis teje dhe midis meje?!!
    Une e mbroj fene islame ne menyre te flakte dhe kjo eshte e vertete dhe ti po ben te njejten pune per fene tende , ku eshte dallimi midis nesh ?!!

    Nese nuk e di po te tregoj une!
    Ti beson se Toka eshte krijuar para Diellit dhe une nuk e besoj kete!
    Ti beson se Toka eshte 6000 e vjeter dhe une nuk e besoj kete!
    Ti beson se Lakuriqi eshte zog, ndersa une them qe eshte gjitar!
    Ti beson ne tre Zotra, ndersa une ne Nje!
    Ti beson se Perendija u lodh dhe diten e shtate e morri pushim, ndersa une besoj qe Perendija nuk lodhet kurre, etj etj.

    Nese vazhdoj me kete list e di edhe vete qe edhe nje fletore me format A4 dhe me 500 flete nuk do te mjaftonte.

    Andaj mos mu shit mua ketu sikur je nje tip qe kupton realitetin sepse nese ka ndonje qe eshte ne ender ketu, te garantoj ti je i pari dhe te gjitha ato qe i kam cekur me larte e vertetojne kete qe them une.

    GV_USA
    Te kam sjelle njehere pergjigje per kete, dhe te kam sjelle materjal shkencor. por ti nuk ke formimin e duhur arsimor per te tilla tema. Po te duash ta sjelle prape librin dhe konsultohu me njerez kopetente. Por kur nuk njeh Krijuesin, ska se si te dish krijimin.

    Sa per endren, una jam zgjuar, sepse jetoj atje ku jam i lire te besoj Krishtin, dhe atju ku Krishti nuk urrehet dhe nuk perndiqet dhe luftohet. Ndrsa ti jeton atje ku cdo dite e shan, e peshtyn dhe thua qindin. ky eshte paradoskisi dhe hipokrizia juaj, qe fene e kini ne liber, dhe hajmali reth qafes.

    Ps. ke gje per temen, nese ke shkruaj dicka.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 17-09-2008 mė 23:50

  14. #4874
    i/e regjistruar Maska e HoLd*Em
    Anėtarėsuar
    13-05-2008
    Postime
    179
    A zgjidh gje nje teme e tille ?

    A eshte positive per komunitetin nje teme e tille ?

    A e demton kombin nje qendrim i tille ndaj kesaj feje ?

    Nqs pergjigjet jane JO, JO,PO atehere a ja vlen te hapen tema te tilla ?

  15. #4875
    ...beyond Maska e Alienated
    Anėtarėsuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
    a) Nuk ke pėrse vetė-ēensurohesh.

    b) Kurseji vargjet e recituesve qė dikur janė paguar nga Sigurimi i Shtetit (ai qė ti i thua - i madhi -) dhe tani paskan filluar t'i marrin 5 lekė arabėve.

    c) mjaft me kėto ndyrėsitė - ndihmoni sllavėt dhe grekėt - .. kėtu bėhen pėrpjekje pėr tu zhdukur edhe ortodoksia, kryqėsia, ose ēdo lloj forme tjetėr judaizmi.
    Keni kujdes mos po zhdukni dhe vet Zotin se me pas nuk do ekzistoni as ju. Lexo firmen time.
    Koha ėshtė e maskarenjėve
    Por atdheu i Shqiptarėve

  16. #4876
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Citim Postuar mė parė nga Timianonimi Lexo Postimin
    Mire Al+Bert

    Po thua se balta perbehet prej Silikonit(Si), trupi i njeriut ka sasi te vogla te ketij elementi (por ne raste te vecanta ka sasi me te madhe si psh ndonje zonje apo zonjushe e ka perdor ate element si jastek i gjinjeve permes operacionit kirurgjik me qellim te rritjes se tyre me u duke me seksi). Trupi i njeriut i permban ne sasi me te medha edhe keto elemente kimike:Oksigjen, Karbon, Hidrogjen(gjendet ne gjithe univerzin, edhe yjet jane te perbera nga H),Nitrogjen, Kalcium, Fosfor, Kalium, Sulfur, sodium, Magnezium, Hekur, flour, Zink,Rubidium, Strontium, Bromin, plumb, baker, Alumin, Kadmium, Kerium, barium, titanium, boron, selenium, nikel, Krom, arsenik, litium, merkur("zhiva"),germanium, kobalt,argjent, uranium, radium edhe elemente tjera se lista eshte e gjate..., shih per detaje linkun e meposhtem:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Chemica...the_human_body

    E balta apo argjilla nuk i permbajne keto elemente, por prej te gjitha atyre elementeve qe e perbejne trupin e njeriut sipas teje balta i paska vetem tri, Si, H, dhe O. Pothuaj se me cdo element qe gjendet ne natyre qe ne ate kohe njeriu ka mund ta verej, trupi i njeriut do te kishte elemente te perbashketa. Sikur Kurani te pohonte se Allahu njeriun e krijoj prej ujit (trupi permban 65% uje - H2O) ateher se paku do te ishte pak me afer te vertetes!

    Ne rregull, faleminderit per pergjigjen
    Si fillim elementi Si= silic (qelq) dhe jo silikon. Balta eshte perzierje kimike dhe jo komponim kimik. Balta permban edhe kater elementet kryesor kimiko organik qe jane:
    Karboni
    Oksigjeni
    Hidrogjeni
    Azoti
    Te tjerat te pakten ne organike nuk kane rendesine e ketyre kater elementeve.
    Ne elementet qe permende me beri pershtypje permendja e ferrumit (Fe). Ku mund ta kete observuar njeriu kete element kur dihet se nuk eshte produkt i tokes fare.
    Une nuk jam kufizuar ne vetem tre elemente qe ka balta por kam thene edhe te tjeret qe nuk hyra ti shkruaj me kot dhe meqe i ke shkruar do te shtoja edhe nitrogeniumin (N).
    Argumentet filozofik religjional i kam shume bezdi dhe me ato mund te merren vetem Hoxhet.
    Teorite fizike te multiuniversit qe ti permende larte jane teori te pavertetuara dhe me shume teori te tjera te kunderta. Pikerisht me kete pune po merret CERN ne projektin LHC dhe duhet te presim pergjigjen e tij per 11 dimensionet.
    Une jam perqafues i zjarrte i teorise se Dizajnit Inteligjent dhe e njoh mjaft mire e rrjedhimisht jam i bindur se kjo teori nuk bie ndesh fare me Islamizmin, Judaizmin ose edhe Krishterizmin e hershem.
    Feja islamike shprehet se Muhamedi nuk e ka shkruar Kuranin ashtu sic nuk e kishte shkruajtur Moisiu Torren por e kishin mare nga i njejti zot dhe thjeshte Torra dhe bibla jane ndryshuar nga dora e njeriut ndersa Kurani nuk mund te ndryshohet.
    Per argumentet qe me tregon ne Internet une nuk kam asnje lloj kureshtjeje sepse nuk kane asgje te vecante.
    Po kthehem edhe nje here tek Multiuniversi dhe po te them se feja ne fjale tregon ne librin e saj se jane shtate qiej dhe mendohet se qielli i pare te jete Universi yne.
    Kurani gjithnje ka qene nje hap para shkences dhe per kete mjafton te shkosh tek forumi ketu siper.
    Faleminderit per komentin dhe qe me dhate mundesi te saktesoj idete e mia per te tjeret!

    PS: Une vertete jetoj me familjen time 4 anetareshe ne Regent Street. Ndoshta ata libra do ti marr por nuk kam kohe ti lexoj ne keto jave sepse kam shume pune.

  17. #4877
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Qenke interesant z.Pan, vec fyerjeve duket se ju njihni edhe linguistiken.
    Sqarimi im bazohet ne segmente kohore dhe jo ne te njejten kohe.
    Ceshtjet hyjnore dalin jashte kapacitetit logjik te kuptueshmerise njerezore.

  18. #4878
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Kontradikta ne Kuran?
    Sa te duash. Ja dy nda une:

    Ne Kuran 9: 123 thuhet: "O ju qe besoni, i luftoni ata jobesimtare fqinje te juaj, dhe i leni te gjejne ashpersi ne ju; dhe dijeni se Allahu eshte me besimtaret."

    Pastaj ne 66: 9: " O Profet! Lufto kunder jobesimtareve dhe hipokriteve; ji i ashper ndaj tyre. Vendqendrimi i tyre eshte Ferri, nje destinacion i tmerrshem ky."

    Nese i lexojme keto dy burime me vemenjde, e gjejme nje kontradikte. Sepse nese secili i lufton jobesimtaret fqinje dhe arrin qellimin qe ata t“i bej besimtare, me kohen e tere Bota do te jete e perbere nga besimtaret. Dhe nese Bota me kohen do te permbante vetem besimtare, cka nevojiten keto fjali te Kuranit? Keto fjali ne kete rast do te ishin thjeshte obsolete. Keshtu qe "saktesia" e Kuranit ne keto dy fjali varet prej ekzistences se mosbesimtareve. Hm, kafiret ne sherbim te Allahut..
    z. Chino 66:9 eshte me pare se 9:123 Ndoshta jam edhe gabim per renditjen sepse nuk e di renditjen Kuranore.
    Gjithsesi argumenti juaj per kontradite eshte shume shterpe.
    Megjithate e vleresoj perpjekjen tuaj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga G.D : 18-09-2008 mė 10:14

  19. #4879
    Self Confidence Maska e Gimi3
    Anėtarėsuar
    24-10-2006
    Vendndodhja
    Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
    Postime
    1,028
    Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
    Qenke interesant z.Pan, vec fyerjeve duket se ju njihni edhe linguistiken.
    Sqarimi im bazohet ne segmente kohore dhe jo ne te njejten kohe.
    Ceshtjet hyjnore dalin jashte kapacitetit logjik te kuptueshmerise njerezore.
    Pershendetje AL+Berti,

    Ke harruar qe bota eshte plot me qenie te cuditshme duke filluar nga njerezit injorante e deri tek kafshet.

    Keshtu qe ke parasysh kur futesh te debatosh me injoranta sepse pas atij debati ai nuk do te dije tjeter pos te te ofendoje.
    Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

  20. #4880
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    gjithsesi do ta kem parasysh

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •