Close
Faqja 243 prej 568 FillimFillim ... 143193233241242243244245253293343 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 4,841 deri 4,860 prej 11341
  1. #4841
    Dhe masnej bo dhe si viktime pse gjoja ia heqin shkrimet. Po ti dhe vellezerit e tu arabe jeni gjithe kohes jashte teme! Ti sidomos, merr pjese ne cdo teme me mision me mrojt islamin, se me ca menyre e mbro ty nuk te plas fare, e dredh e sperdredh muhabetin dhe kur te thojne gjona qe nuk te pelqejne bo sikur nuk i lexo, kur del tere kohes jashte teme duke dash me deviju temen, del e ankohesh pse te heqin shkrimet. Po ti je anakronik mer, bashke me ate pabuksin udbash Beharin dhe nja dy zara te tjere.

  2. #4842
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Edhe po te deshmohet e Kunderta e Deshmuesit ,Deshmuesi persiri do te deshmoj Rrejshem,keshtu qe as qe po tentoj te i jap shpjegime ,sepse nuk kam ndegjuar qe te kuptoj Guri ,dhe nuk kam info qe te te degjoj i shurdheri dhe nuk besoj qe te shof i verberi.

    Per Muslimanin Kjo Jetė eshte "Xhehnnemi",ndersa per Jo Muslimanin kjo Jetė eshte "Xhenneti"


    Keshtu qe ai qe eshte Ekonomist dhe Menagjues i mire i Jetes se tij ,duhet te Kuptoj kete Mega Proverb,qe qendron larg gravitetit te Tokes...

    Kur e ka ndegjuar kete Hadith Nje Njeri qe nuk ishte Musliman ,as qe ka diskutuar me teper dhe ka Pranuar Islamin me plot bindje...

    Keshtu qe Muslimanet jan te paralajmruar se kjo jete nuk do jete Xhehnet per ta,por nje Jete plot me Sprova,ku per mes ketyre sprovave deshmohet besimi i tyre ne Zot ...

    Bota ne te cilen kudo gjenden Muslimanet ,eshte e Minuar dhe e kurdisur...

    Shikoni Boten Arabe ,qdo territor ka propbleme poltike,sepse Amerika dhe Masonet (organizat hebraike)me qindra vjete me parė,ka kurdisur strategjin e tyre,se si ti shpartalloj Muslimanet dhe se si ti largoj nga Islami...

    Dhe tash fal asaj strategjie Masonike ,eshte arritur deri diku qellimi i tyre,por jo i plot ,sepse do ken suksese kuantitaive te kornizuara...

    Masonet e dij sepse me dhimbshme eshte per nje Musliman "Besimi i tij ,sesa nje Kompleks Banesash te ndertuara me Kamatė ne kete Jetė" dhe synimi kryesor i tyre eshte qe te humb besimin e Muslimaneve .

    Dhe nese ti Deshmuesi Matrapaz mendon se dota te nxesh ngusht nje musliman me keto pasuri matriale te kesaj jete ,ateher gabohesh qellimisht,sepse nese Nje Musliman ,deshiron qe te zgjedh kete Jete,dhe te Mohoj Besimin e tij,ateher po te te paralajmroj se Jo Muslimanet do ta ndjejne Veten Hamalle dhe Lypsa rrugicash kundrejt Muslimave

    Muslimani nuk eshte i interesuar qe te beje pasuri permes Korrupsionit,pastrim parash apo Jakes se Bardh,per mes Kamates ,shantazheve ekonomike dhe politike etjjj...qe pasuria kryesore e botes perendimore bazohet ne keto shtylla kriminale...
    Per kete fakt pasurit e tyre ,jan astronomike,mirpo te perkoheshme sepse mund te zgjasin pasurit e tyre me Vite dhe me muaj ,besa edhe me ore dhe ne Fund Xhehenemi i perjetshem...

    Kjo lloj pasurie ka arritur edhe tek Vendet Muslimane,si ne Dubai etjj ,ku i ka kapur Matrializmi dhe po mundohen qe permes ndertesave te mberrijn ne Hene,ndersa kan devijuar ne Islam (ku qellimi kryesor dhe final i Masoneve eshte ky)
    Si rasti i falementimit te nje Firme gjigande ne Britani ,per shkak te kamates ,para ca ditesh.

    "Muslimani Punon per kete Bote ,duke pasur per Synim Boten Tjeter"

    Keshtu qe Deshmuesi i rrejshem ,ka hapur nje teme,si gjithnje koti,dhe normal rezultai i i synuar i tij do jete kunder tij...

    Mashtrime te mbara
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 17-09-2008 mė 08:53
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  3. #4843
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga Alienated Lexo Postimin
    Kush e ka fshire nje postim qe kisha sjelle une si pergjigje ndaj Dariusit? Ishte nje artist i madh shqiptar, Reshat Arbana qe recitonte dicka per Kur'anin???

    Ju kam thene disa here qe ju ateistet jeni bere me ekstrem se fundamentalistet fetare, dhe ju po censuroni mendimet e lira te te tjereve per te cilat s'ndaleni kurre duke fajesuar te tjeret qe veprojne njesoj.

    Uroj qe kesaj rradhe mos me fshihen. Shihni Arabizmin e Skeduar te aktorit te madh shqiptar, Reshat Arbana.

    http://www.youtube.com/watch?v=f30ZX9PI91g

    http://www.youtube.com/watch?v=A5K1eGNx4YE
    e kujt ja ndjen ēa reciton reshat arbana,aq me keq per ate qe per 5 lek te qelbura behet vegel e hoxhallareve mjekerpalam.

    ps.ke ndonje gje per temen ti??!!

    lexoje nga fillimi ne fund se ēa arabesh postojn ketu ne fsh neper tema te ndryshme,duket se ty te pelqejne ato postime,ne do skedojme ketu te gjithe arabt e forumit nga i pari tek i fundit,ti po vetskedohesh me duket!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 17-09-2008 mė 08:56
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  4. #4844
    ...beyond Maska e Alienated
    Anėtarėsuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Citim Postuar mė parė nga zenith Lexo Postimin
    e kujt ja ndjen ēa reciton reshat arbana,aq me keq per ate qe per 5 lek te qelbura behet vegel e hoxhallareve mjekerpalam.

    ps.ke ndonje gje per temen ti??!!

    lexoje nga fillimi ne fund se ēa arabesh postojn ketu,duket se ty te pelqejne ato postime,ne do skedojme ketu te gjithe arabt e forumit nga i pari tek i fundit,ti po vetskedohesh me duket
    Dhashe "kontributin" tim une per temen tuaj. Tani do me duhet t'ju jap numrin e kontos bankare qe te me paguani qe ju mbeshtes propagandat percarese.

    Mua s'me pelqejne ato postime qe ju sillni ketu, por s'me pelqen as sjellja juaj percarese. Me vetedije ose pa te, ju i ndihmoni sllavet e greket per te percare shqiptaret. Dhe per kete me siguri paguheni, por nuk do prisja te pranonit nje gje te tille.

    Shpresoj se paku ta lexoni kete postim, para se t'i hyjne gersheret e ateisteve.
    Koha ėshtė e maskarenjėve
    Por atdheu i Shqiptarėve

  5. #4845
    ...beyond Maska e Alienated
    Anėtarėsuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Citim Postuar mė parė nga proscriptor Lexo Postimin



    Plus qe ket qe sapo lexova me i teme tjeter s'e kisha pa. Epo me argumentu dhe botimin e Kuranit ne shqip qe te lexohet per se mrapthi si ne arabisht, gjoja "ca te keqe ka?", pash nerin, po ti qeke rast i pashprese, arab me bindje, boj cudi me veten qe kom repliku me ty. Ti edhe sikur mos te jesh jevg biologjik, je tashme jevg. A nuk te kane shujt fare nga forumi, aq po me bo. Me "nacionaliste" si puna juj, c'i dum armiqt?
    Po mo po, se mos gjithe librat kane format te njejte?
    Kam pershtypjen se ne cdo gjuhe qe eshte botuar Kur'ani hapet mbrapsht - dhe eshte hera e pare qe degjoj qe dikujt qe as e lexon e as qe do e kuptonte ndonjehere Kur'anin, i penguaka pse u hapka nga mbrapsht. Ai qe do ta lexoje e lexon edhe sikur te jete shkruar ne efekt pasqyre, por ju qe s'e lexoni gjeni te ankoheni?!?
    Koha ėshtė e maskarenjėve
    Por atdheu i Shqiptarėve

  6. #4846
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga Alienated Lexo Postimin
    Dhashe "kontributin" tim une per temen tuaj. Tani do me duhet t'ju jap numrin e kontos bankare qe te me paguani qe ju mbeshtes propagandat percarese.

    Mua s'me pelqejne ato postime qe ju sillni ketu, por s'me pelqen as sjellja juaj percarese. Me vetedije ose pa te, ju i ndihmoni sllavet e greket per te percare shqiptaret. Dhe per kete me siguri paguheni, por nuk do prisja te pranonit nje gje te tille.

    Shpresoj se paku ta lexoni kete postim, para se t'i hyjne gersheret e ateisteve.
    si gjithmone je nje spekullues i madh,ne pikerisht postimet e te arabizumeve antishqiptare po sjellim ,te thash lexoje temen,ofendojne heronjte e kombit,ndryshojne faktet historike(dhe kete e bejne me qellim),bejne thirrje per te vra e per te pre jo besimtaret.shkurt muabeti fundamentalizem islamik.



    ps, shef ndonje gje Shqiptare ti tek citimet qe kemi sjelle ne!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 17-09-2008 mė 09:05
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  7. #4847
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Epo kjo qe do postoj me poshte i ve kapak te gjithave. Kur kane ndyre dhe muziken popullore dhe perzjere me tinguj arabe atehere kete pune e paska marre perrupia.

    http://www.youtube.com/watch?v=InXhIXdZBl4
    Inshalla me bje nai si kjo kur te shkoj n'xhenet.
    ps.ēa dmth. ajo XH.SH?

  8. #4848
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Kini sy dhe nuk shihni.
    Kini veshe dhe nuk digjoni.
    Kini mendje dhe nuk kuptoni.

    Si shpjegohet qe, ne te gjithe vendet ku islamizmi eshte besimi i detyruar, njerzit jetojne ne mjerim, varferi, injorance dhe dembelizem i theksuar per pune, dije dhe prosperitet??

    Kur i drejton nje myslimani nje pyetje te tille, ai ne vend qe te pranoje katefakt i cili eshte krejt i dukshem, hidhet dhe thote: Po arabija saudite?
    Kjo me sjell nder ment nje rrefejne shume te bukur:

    Kur mushken e pyesnin se ke kishte baba, pergjigjej: kam dajo kalin.

    Megjithate pyes dhe them: Vertet te jene keta myslimanet kaq te paafte sa te mos jene ne gjendje te shohin kete realitet?
    Shikoni keta myslimanet e forumit, si Gostivari, Fisniku Student e tjere, se sa mburje kane per besimin e tyre ne islam, duke na treguar se sa te bekuar dhe te perparuar jane ato kombe qe jene nen islam. Te ishte vertet keshtu nuk do te shkruaja, por ja qe faktet flasin kunder tyre.

    Tri jane gjerat tek keta myslimane, qe perbejne nje paradoks te vertet.

    E para: Si ka mundesi qe Allahu, perendia ku myslimanet besojne, i ka lene besimtaret e tij( popujt islamike) ne nje mjerim dhe varferi totale, ndersa armiqte e Allahut dhe Islamit, si Izraeli apo bota perendimore, i ka mbushur me bekim???

    E dyta: Si ka mundesi qe Allahu i ka lene besitmaret e tij nen luftra dhe shfarosje, ndersa armiqte e tij gezojne paqe????

    E treta: Si ka mundesi qe keta myslimanet e flaket te forumit, te cilet na reklmojne nga mengjezi deri ne mbremje te mirat dhe bekimet e islamit, kur vjen puna per te jetuar jeten e tyre, shkojne dhe jetojne ne Perendim, duke paguar cdo cmim. Perse keta myslimane te devotshem, nuk deshirojne ta jetojne bekimin e Allahut ne vendet e bekuara islamike, por perkundrazi zgjedhin per te jetuar pikersht vendet ne perendim, te cilat i shajne dhe i mallkojne (me gojen e tyre te bekuar) nga mengjezi deri ne mbremje, dhe qe ne fakt sipas tyre, ato jane armike te islamit dhe allahut???

    Ja pra ky eshte paradoksi me i madh i cili permblidhet ne keto tri vargje:
    Kini sy dhe nuk doni te shihni.
    Kini veshe dhe nuk doni te digjoni.
    Kini mendje por nuk doni te kuptoni. E dini se perse....?
    shikoje se cfar respekti i jep fese islame,vete Papa bendikt XVI, madje pranon te i lutet Allahut a.s dhe pastaj eja dhe ben propagande ketu ti!!


    dhe pasi papa bendikt XVI ka dale nga kjo xhami,ka dekleruar se:duam apo nuk duam ne te krishteret,Islami po triumfon,dhe kjo eshte pikerisht arsyeja perse te krishteret po konvertohen ne mysliman!!!
    madje ai (papa)shtoi se,pasi u fala ne kete xhami dhe ju luta allahut,u ndieva shume me mire sec isha perpara shpirtetrisht!!

  9. #4849
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Si shpjegohet qe, ne te gjithe vendet ku islamizmi eshte besimi i detyruar, njerzit jetojne ne mjerim, varferi, injorance dhe dembelizem i theksuar per pune, dije dhe prosperitet??
    Se njė vend qė e bėn fenė tė detyruar ėshtė vend i prapambetur ku tė drejtat e njeriut nuk respektohen.

  10. #4850
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Se pari ju pershendes per shkrimin tuaj.
    Mendoj se nuk ke arritur te kapesh thelbin e temes. Qellimi im nuk eshte as te gjykoj islamin dhe besimtaret e tij. Une solla nje pardoks ku ballafaqohet reklama dhe realiteti. Ku ballafaqohet ai ai qe flet per islamin me realitetin. Ku ballafaqohet ai qe e ngre lart islamin, dhe per hipokrizi perzgjedh vendet e perendimit te cilat ne cdo cast i shpall armike te islamit. Pra se pari te ftoj te kapesh temen dhe te shohesh paradoksin.
    Se ku ju besoni apo nuk besoni, kjo eshte e drejta juaj, dhe une nuk kam aspak qellim tju gjykoj per kete. Ajo qe une sjell para jush eshte nje realtiet ku cdo kush qe deshiron te diskutoje, duhet ti permbahet thelbit te temes.
    Ps. Tolerance do te thote te mos gjykosh dhe te mos fyesh dike per ate cka ai beson. Por tolerance nuk do te thote te biesh dakort me ato gjera te cilat gjykojne dhe keqintepretojne besimin tim.
    Njė shtet nuk pėrfaqsohet nga feja. Se je i njė feje tė caktuar nuk ka asnjė lidhje me vendbanimin por me besimin e njė personi qė ėshtė diēka personale. Sipas teje ateistėt ku duhet tė banojnė? Apo krishterėt dhe islamikėt ē'duan nė Shqipėri? Ne nuk jemi shtet fetar.

    Nuk ėshtė aspak paradoks ajo qė thua ti "ngre lart islamin, dhe per hipokrizi perzgjedh vendet e perendimit". Ēdo person ka tė drejtė tė besojė ēfarė tė dojė dhe tė jetojė ku tė dojė.

    Nėse do thoje "ngre lart shtetet islamike, dhe per hipokrizi perzgjedh vendet e perendimit" atėherė po qė do isha plotėsisht dakort me ty dhe ka disa persona kėtu qė me tė vėrtetė mburrin e ngrejnė lart ndonjė shtet islamik.

  11. #4851
    Po shkrimi ėshtė nga e djathta nė tė majtė? Apo vetėm hapet mbrapsht?

  12. #4852
    i/e regjistruar Maska e Ka Vetem DINAMO
    Anėtarėsuar
    18-07-2008
    Vendndodhja
    Stadiumi "DINAMO"
    Postime
    447
    Poshte gjithe Injorantet, Analfabetet, Driteshkurterit dhe Antishqiptaret Ordinere,
    qe me temat e tyre qesharake, po e shnderrojne kete forum ne model per vella-percarje fetare dhe kombetare!
    DINAMO KAMPIONE

  13. #4853
    i/e regjistruar Maska e Ka Vetem DINAMO
    Anėtarėsuar
    18-07-2008
    Vendndodhja
    Stadiumi "DINAMO"
    Postime
    447
    Poshte gjithe Injorantet, Analfabetet, Driteshkurterit dhe Antishqiptaret Ordinere,
    qe me temat e tyre banale, po e shnderrojne kete forum ne model per vella-percarje fetare dhe kombetare!
    DINAMO KAMPIONE

  14. #4854
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Kini sy dhe nuk shihni.
    Kini veshe dhe nuk digjoni.
    Kini mendje dhe nuk kuptoni.

    Si shpjegohet qe, ne te gjithe vendet ku islamizmi eshte besimi i detyruar, njerzit jetojne ne mjerim, varferi, injorance dhe dembelizem i theksuar per pune, dije dhe prosperitet??

    Kur i drejton nje myslimani nje pyetje te tille, ai ne vend qe te pranoje katefakt i cili eshte krejt i dukshem, hidhet dhe thote: Po arabija saudite?
    Kjo me sjell nder ment nje rrefejne shume te bukur:

    Kur mushken e pyesnin se ke kishte baba, pergjigjej: kam dajo kalin.

    Megjithate pyes dhe them: Vertet te jene keta myslimanet kaq te paafte sa te mos jene ne gjendje te shohin kete realitet?
    Shikoni keta myslimanet e forumit, si Gostivari, Fisniku Student e tjere, se sa mburje kane per besimin e tyre ne islam, duke na treguar se sa te bekuar dhe te perparuar jane ato kombe qe jene nen islam. Te ishte vertet keshtu nuk do te shkruaja, por ja qe faktet flasin kunder tyre.

    Tri jane gjerat tek keta myslimane, qe perbejne nje paradoks te vertet.

    E para: Si ka mundesi qe Allahu, perendia ku myslimanet besojne, i ka lene besimtaret e tij( popujt islamike) ne nje mjerim dhe varferi totale, ndersa armiqte e Allahut dhe Islamit, si Izraeli apo bota perendimore, i ka mbushur me bekim???

    E dyta: Si ka mundesi qe Allahu i ka lene besitmaret e tij nen luftra dhe shfarosje, ndersa armiqte e tij gezojne paqe????

    E treta: Si ka mundesi qe keta myslimanet e flaket te forumit, te cilet na reklmojne nga mengjezi deri ne mbremje te mirat dhe bekimet e islamit, kur vjen puna per te jetuar jeten e tyre, shkojne dhe jetojne ne Perendim, duke paguar cdo cmim. Perse keta myslimane te devotshem, nuk deshirojne ta jetojne bekimin e Allahut ne vendet e bekuara islamike, por perkundrazi zgjedhin per te jetuar pikersht vendet ne perendim, te cilat i shajne dhe i mallkojne (me gojen e tyre te bekuar) nga mengjezi deri ne mbremje, dhe qe ne fakt sipas tyre, ato jane armike te islamit dhe allahut???

    Ja pra ky eshte paradoksi me i madh i cili permblidhet ne keto tri vargje:
    Kini sy dhe nuk doni te shihni.
    Kini veshe dhe nuk doni te digjoni.
    Kini mendje por nuk doni te kuptoni. E dini se perse....?

    Pershkak se ke permendur emrin tim ne postimin tend , dua te te pyes une ty ku eshte dallimi midis teje dhe midis meje?!!
    Une e mbroj fene islame ne menyre te flakte dhe kjo eshte e vertete dhe ti po ben te njejten pune per fene tende , ku eshte dallimi midis nesh ?!!

    Nese nuk e di po te tregoj une!
    Ti beson se Toka eshte krijuar para Diellit dhe une nuk e besoj kete!
    Ti beson se Toka eshte 6000 e vjeter dhe une nuk e besoj kete!
    Ti beson se Lakuriqi eshte zog, ndersa une them qe eshte gjitar!
    Ti beson ne tre Zotra, ndersa une ne Nje!
    Ti beson se Perendija u lodh dhe diten e shtate e morri pushim, ndersa une besoj qe Perendija nuk lodhet kurre, etj etj.

    Nese vazhdoj me kete list e di edhe vete qe edhe nje fletore me format A4 dhe me 500 flete nuk do te mjaftonte.

    Andaj mos mu shit mua ketu sikur je nje tip qe kupton realitetin sepse nese ka ndonje qe eshte ne ender ketu, te garantoj ti je i pari dhe te gjitha ato qe i kam cekur me larte e vertetojne kete qe them une.

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  15. #4855
    Self Confidence Maska e Gimi3
    Anėtarėsuar
    24-10-2006
    Vendndodhja
    Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
    Postime
    1,028
    Citim Postuar mė parė nga xemanuel Lexo Postimin
    sapo ka dale perkthimi shqip i kuranit te Sherif Ahmetit e kam marre dhe e kam lexuar por ajo qe me pengonte me se shumti ishte se kurani duhej lexuar apo hapur nga mbrapa gje qe me nervozonte shum sepse habitesha dora ime shkonte gjithmone qe te hap kuranin nga e mbara

    gjerat qe me se shumti me kan penguar ishte se kuranin duhej hapur bethmbrapsht

    a eshte kjo normale apo jo cfare mendoni ju
    a do te ishte mire qe te ndalen me keto arabizime ne gjuhen e embel shqipe tani vetem pse hapet kurani arabisht ne anen tjeter edhe ai shqip te hapet ne ate ane por ta keni parasysh se gjuha arabe shkruhet nga e djathta ne te majte dhe se gjuha shqipe nga e majta ne te djathte ndonje here mendoj dhe them se nje dit ne nje perkthim tjeter edhe shkrimet do ti bejne nga e djathta ne te majte

    A JU DUKET KJO BUDALLALLEK QE KURANI NE GJUHEN SHQIPE DUHET TE SHFLETOHET BETHMBRAPSHT
    Pershendetje xemanuel ,

    I kam lexuar te gjitha postimet tua. Ne disa vende me shitesh si nje " njeri paqesore " ne disa vende " fyen edhe ofendon fete tjera ", ne kete teme me shitesh si " patriot me gjuhen tende te embel shqipe " kur eshte fjala e patriotizmit tend kete e ben me qellim qe te ofendosh fene tjeter ( pse je protestant sdo te thote se duke nenvleresuar edhe nenēmuar fene tjeter do te arrish te ngritesh fene tende, absolutisht jo. ) e kam verejtur fare mire, e ti e din fort mire qe gjerat fillohen gjithmone nga vetja. Ti nofken tende nuk e ke ne shqip!

    Sa i perket Kur'anit qe lexohet nga ana e djathte e qe eshte perkthyer ne gjuhen shqipe ti nuk e kupton perkthyesin Sherif Ahmeti, ai kete e beri me plote urtesi.
    Kur'ani pervec qe eshte i perkthyer ne Gjuhen Shqipe nese e ke verejtur ne cdo flete te Kur'anit e ke nje qosh ku mund te lexohet ne gjuhen origjinale ne te cilen zbriti Kur'ani pra ne gjuhen arabe.

    Kur me flet per ate se
    xemanuel : " kurani duhej lexuar apo hapur nga mbrapa gje qe me nervozonte shum "
    Me sa duket ti xemanuel aq shume je dhene pas formaliteteve ose kritikave te tua qe nuk me duken te arsyeshme se sa te perfitosh qofte edhe nje fjali me vlere ne Kur'an.

    Zoti ne Kur'an thote

    Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!


    1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
    2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur.
    3. Lexo pėr Zotin tėnd Bujar!
    4. Ėshtė Ai qė ua mėsoi pendėn.
    5. Ia mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte.


    " Mbi secilin te dijshem ka edhe me te dijshem " , " O Zot me shto diturine " Kur'an

    Fute ne funksion leximin se pergjat kohes kur lexon nuk i bezdis te tjeret ne te njejten kohe nese je vetem 1 % i sinqerte ne kete qe thua edhe ne temat e tua qe hap kam bindjen qe vet do te gjesh pergjigje ne cdo pyetje qe e formulon vetem se duhet te kesh qellim te sinqerte edhe zemer te sinqerte.

    P.S. xemanuel edhe dicka ... une e kam nje Kur'an qe fillon nga e majta ne te djathten i titulluar " Kur'ani i Madheruar " Perkthim i Hasan Ef. Nahi. kete e kam vetem ne shqip.Gjithashtu e kam edhe ate te Sherif Ahmetit qe fillon nga e djathta.

    D.m.th. nuk ka shume rendesi ēeshtja se a eshte ne dore te djathte apo te majte me rendesi eshte se cfare ka ne te edhe cfare mund te perfitosh nese e lexon me sinqeritet.

    Ndoshta njera nga arsyet se perse eshte ne doren e djathte eshte fakti se ne fene Islame perparesi i jepet dores se djathte si ne shkrim, si ne pune,si ne ngrenie etj.

    Tani xemanuel te bej nje pyetje une ty :

    Nese nje person shkruan me doren e majte dmth e kunderta e te gjithe njerezve te botes qe shkruajne me doren e djathte.

    A do te thote se ky njeri eshte gabim dicka ? Kur merret parasysh se ketu vleresohet shkrimi i tij?!
    e njejta gje eshte edhe me Kur'anin.

    Faleminderit per Mirekuptim.

    Gimi3
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 17-09-2008 mė 13:16
    Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

  16. #4856
    O gimi3

    librat ne shqip i lexojmė nga e majta nė tė djathtė. Dhe ata qė shkruajnė me dorėn e majtė shkruajnė e lexojnė nga e majta nė tė djathtė.

    Eshėt thjesht lehtėsi leximi nėse faqet shfletohen normalisht. Lexon nga e majta nė tė djathtė, arrin nė fund tė faqes dhe shkon te faqja tjetėr qė vjen nė tė djathtė. Nė kėtė rast me sa po kuptoj unė, lexon nga e majta nė tė djathtė dhe pastaj pasi mbaron faqen duhet tė shkosh mbrapsht pėr te faqja tjetėr.

  17. #4857
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Citim Postuar mė parė nga AL+Berti Lexo Postimin
    ......
    Komplet ndryshe po ndodh tek z/znj. Iliria e para. Me vjen keq nese fyhesh por nuk e di ku e keni perpunuar kete eklektizem timin pasi ato qe ke nenvisuar nuk jane antonime te njera - tjetres:
    Njeriu nga balta - gjallesat e tjera me ndihmen e aminoacideve te para te krijuara ne nje mjedis ujor ne nje menyre hyjnore.
    Krejt i kuptova. Edhe nje sqrim nese ka mundesi se ku gjenden shtullat qe mbajne qiellin?
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  18. #4858
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Ti moderatori islamik, nese ka mundesi mos na e perdhos kete nenforum. Kur nuk lejon te diskutojme e te themi ata cke mendojme per islamiket atje te forumi yt, atehere te lutem mos na pengo ketu!
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  19. #4859
    Citim Postuar mė parė nga Gimi3 Lexo Postimin
    Pershendetje Qyfyre ,

    Nese e lexove me vemendje se perse eshte nga e djathta ne te majten do te kuptosh se ka edhe urtesi te tjera.

    Plus asaj une mora shume shembuj nese ti don te lexosh shqip edhe don ta vertetosh qe perkthyesi nuk ka bere gabim ne perkthim e ke edhe arabisht ne qosh. ( nese e din arabishten kuptohet )

    Edhe dicka me sa duket une e ceka edhe nje gje ka edhe Kur'an shqip qe lexohet nga e majta ne te djathten si cdo liber tjeter.

    Nese te pelqen ta lexosh Kur'anin Shqip nga e majta ne te djathten atehere urdhero. Por me sa duket asnjerin nuk jeni ne gjendje ta lexoni vetem parapelqeni te flisni shume gjera per asgje, natyre e shqiptarit kjo kritika vend e pavend ne fund kur eshte puna per gjera konkrete te gjithe ngurrojne.
    Nuk mė intereson ta lexoj. Unė po diskutoj pėr formatin e librit. Se ka shkrime nė arabisht nuk ėshtė arsye pėr ta bėrė librin qė tė shfletohet mbrapsht. Ėshtė thjesht e papėrshtatshme nė krahasim me mėnyrėn e leximit.

    Nėse libri ėshtė kryesisht nė arabisht atere po, le tė shfletohet ashtu si lexohet se bėn mė tė lehtė leximin.

    Unė po flas pėt kėtė libėr qė u hap tema. Se vetė nuk kam parė as kėtė e as ndonjė kuran tjetėr qė shfletohet nga e majte nė tė djathtė.

  20. #4860
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Citim Postuar mė parė nga iliria e para Lexo Postimin
    Krejt i kuptova. Edhe nje sqrim nese ka mundesi se ku gjenden shtullat qe mbajne qiellin?
    Keto shtylla nuk i njoh por meqe ju i njihni shkoni e kerkoni vendndodhjen e tyre tek tjere persona si ju.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •