Close
Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 168
 1. #81
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  kam harruar...

  Gjithmon harroj dicka dhe kete radhe kam harruar tju them dicka shum te rendesishme.

  KUJDES!!!

  Perimet e bera me avull duhet te konsumohen brenda 1-3 ore sepse me pas jane shum te demshme ato dekompozohen shpejt dhe kthehen ne nje helm shume te rrezikshem ushqimor qe quhet BOTULINO.

  PRANDAJ JU KESHILLOJ, QE NESE JU NGELET NE ENE OSE NE PJATE, NUK MUND TA KONSUMONI ME, PAS DISA ORESH.

  E kam bere vete kete gafe dhe kam ngel ne banjo,per tre dit, kam patur edhe dhimbje veshkash e melcie gjithashtu derisa u pastrova mbas tre ditesh.
  Aty mesova nga mjeku natyralist se c'far kish ndodhur.

  Ne pergjithsi mendoj se ushqimet e mbetura nuk duhet te perdoren me prandaj eshte me mire qe te gatuani pak e sakt.

  Kam harruar gjithashtu te ve ne menune e tranzicionit por edhe me pas , arrat,bajamet,lajthite,pistakun,fara luledielli, fara kungulli, fara pishe, e te tjera si keto.
  larguar forever

 2. #82
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  DIETA PA MUCO faza e pare

  Mbas fazes se pare dhe te dyte te tranzicionit organizmi yne nuk eshte me ai i pari kane ndryshuar shume gjera ,te gjitha ne kahun pozitiv, por me kryesorja eshte se ju tani keni mbaruar tranzicionin dhe mund te filloni te ushqeheni me ushqime te cilat nuk krijojne muco,dhe nuk kerkojne shum energji per tu tretur.
  Kjo pervoje e re do tju beje qe te ndiheni shum me mire se jeta qe keni bere deri me sot , si nga ana fizike shpirterore dhe mendore.
  Mbas ketyre dy fazave supozohet se ju jeni pastruar ndjeshem keni humbur ne peshe,dhe keni fituar ne eksperience per te perballuar " DIETEN PA MUCO".

  Por edhe nese nuk doni te vazhdoni me tej mund te qendroni ne kete nivel qe keni arritur dhe qe eshte shume me i mire dhe i dobishem se ai i gjithckangrenesit.

  Ju tani nuk keni me uri si me pare kjo per shkak te korigjimit qe ka bere truri juaj ne pregatitjen e lengjeve per tretje te cilat nuk jane me agresiv si me pare si rrjedhim mund te filloni te hani me shum fruta dhe me pak perime me avuul.

  Pra ne kete faze ushqimet do nderojne rolet nese ne tranzicion raporti eshte 80% perime -zarzavate dhe 20% fruta, tani ky raport do jete i kundert 80% fruta ,dhe 20 perqind perime-zarzavate .Ne kete moment ju kaloni ne dieten me pak muco.

  Dieta me pak muco:

  Ne kete nivel nuk perdoren me asnje lloj Mishi,e Bulmeti,pra proteina shtazore.
  Mund te perdoresh shum pak vetem fetat biskotate te thekura per te shoqeruar perimet me avull.
  Ne kete nivel nuk perdoren me pijet alkolike, dhe cdo lloj sheqeri,embelsire , me perjashtim te mjaltit.
  Ne kete nivel edhe vaji i ullirit hidhet sa per ere e jo per te ngjyer buken ne vaj.
  Kur te arrish ne kete nivel eshte mire te kesh lene edhe duhanin.

  Ne kete nivel ju jeni ne gjendje te komandoni organizmin tuaj,dhe aparatin e tij tretes prandaj edhe ato qe do lexoni tani do tju duken te pa arrira por kur ti provoni do ti arrini pa asnje problem.

  Organizmi yne ka 4(kater) faza kryesore pune:

  1-Marrja e ushqimit
  2-Perpunimi i ushqimit
  3-Asorbimi apo thithja e tij ne intestino dhe furnizimi i qelizave me to.
  4-Pastrimi i organizmit mbas pune.


  Ketu fillon perseri cikli nga e para .

  Sa cikle te tilla duhet te beje organizmi ne 24 ore per te furnizuar qelizat me ushqim ?

  Kjo mvaret nga mosha kur trupi eshte ne rritje ka me shume nevoje per ushqim dhe kur rritja ka mbaruar ushqime duhet vetem per te mirembajtur organizmin dhe per ta mirembajtur ate dhe ushqyer qelizat duhet pak shume pak ushqim dhe shum pastrim.

  Ne ditet e sotme njeriu ha gjith diten dhe cdo lloj ushqimi duke marre kohen per tu ushqyer nga koha e pastrimit dhe duke bere qe te gjitha organet te jene gjithmon ne pune dhe te mos pastrohen kurre, kjo kthehet me vone ne semundje dhe ka nga ata qe nuk flene dot pa ngrene buke mire, ose akoma me keq cohen naten per te ngrene se kane uri.Kjo uri vjen sepse organizmi ka filluar pastrimin por duke qene se lengjet tuaja kane PH te larte pra acide ato gerryejne shume organet duke ju sjell shqetesim.Dhe ju kete shqetesim e ndaloni vetem duke ngrene perseri ne menyre qe lengjet te tresin ushqimin dhe jo te pastrojne organet e punes.
  Ju mendoni se kjo e mire erdhi nga ushqimi qe hengret dhe ne menyre direkte ashtu eshte, por ne menyre indirekte kjo ndodh sepse ju ndaluat pastrimin e organizmit.
  Keshtu qe e fusni organizmin ne rreth vicioz nga ku nuk mund te dale dot dhe si rrjedhim vjen edhe shendoshja dhe semundjet e ndryshme.
  Prandaj ju mund te dilni nga ky rreth vicioz vetem duke zbatuar dy etapat e tranzicionit i cili nuk duhet kryer kurre me shpejtesi por me qetesi dhe vendosmeri .

  Prandaj supozojme se ju i keni kaluar keto dy faza me sukses dhe jeni gati per te filluar dieten pa muco me te 4 fazat e saj natyrale te te ushqyerit.

  Menjeher mbas zgjimit jam i sigurte qe brenda 15 min do shkoni ne banje per tu liruar nga ushqimi i drekes (ushqimi do nga 12-15 ore qe dale jashte nga momenti qe futet ne stomak) por brenda ne intestino ju keni edhe ushqimin e darkes prandaj qe te kryhen te kater etapat ju nuk duhet te hani mengjes por ne kete faze te dietes nuk jeni ende ne gjendje ta beni nje gje te tille keshtu qe mund te hani nje-dy fruta rreth ores 8-10 ky frut nuk duhet te jete acid por bazik dhe me tul si psh bananja,dardha,avogado,papaja, dhe do arrini deri ne oren e drekes pa asnje problem.
  Ne drek mund te hani perimet me avull nje ose dy tipe dhe jo me shume.
  Ndersa 3 ore pas dreke duhet te hani perseri frut qe mund te jete edhe acid si portokalli, mandarina,kiwi, molla,etj por vetem nje tip pra mund te hani disa molle, apo dy,tre portokalle.
  Ndersa ne darke rreth ores 19-20 mund te hani sallat jeshile,me karrota,majdanoz,speca, ullinj etj.
  Ne kohen ndermjet drekes dhe darkes pra mbasdite nese nuk ju shkon te hani fruta dhe keni uri mund te hani, arra,bajame,lajthi, geshtenja,kikirik,pistaki,fara pishe, fara kungulli, apo fara luledielli e ushqime te tjera te kesaj natyre.

  Pse sallat jeshile ne darke ?

  Sepse ēon oksigjen ne intestino dhe ndihmon bakteriet e mira te gjallerohen dhe ushqehen.
  Sepse sallata karota ,ulliri, speci,majdanozi apo barishte te tjera qe haen te gjalla sherbejne si shtupe e cila kur kalon ne intestino merr me vete cdo skorje dhe mbeturin ushqimi qe ka ngelur aty dhe i nxjerr perjashta.
  Eshte njesoj si ajo shtupa kur pastron tubin e sobes nga bloza.

  Me kete qe shpjegova tani jemi ne fazen e pare te DIETES PA MUCO.

  Ndersa ato me pare ishin dy fazat e tranzicionit.

  Me von do shpjegoj edhe fazen e dyte te DIETES PA MUCO.
  larguar forever

 3. #83
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Faza e dyte e dietes pa muco

  Faza e dyte

  Per te kaluar ne fazen e dyte duhet kuptuar se kur mbaron faza e pare,por per kete nuk ka teori te caktuar me pare ,prandaj seicili e kupton vete momentin e kasaj faze dhe ai vjen kur ju shkoni ne per te ngrene dreke dhe nuk ju haen me perimet e ziera me avull bile as sallata jeshile, por ju vjen per te ngrene fruta dhe keshtu instiktivisht kaloni ne fazen tjeter qe eshte faza e dyte.

  Tani ju keni kuptuar se organizmi yne nuk ka nevoje per gjith ate ushqim qe hante me pare keni kuptuar se perimet zarzavatet dhe frutat jane mese te mjaftushme per tu ushqyer por tani do mesoni se ky organizem kjo makin punon me mire vetem me fruta.Tani ju e dini se organizmi yne dhe qelizat qe e perbejne ate kane nevoje per kripera minerale dhe per vitamina ne sasi shum te vogla tani ju e dini se melcia ruan keto minerale dhe kripera kur jane me shumice dhe i jep ne nje moment tjeter kur mungojne. Tani do ju mesoj se ju mund te rrini pa mengjes dhe me fruta ne drek e ne darke.
  Ne postimet e meparshme kam folur per kripen Himalaja dhe vetite e saj tani do mesoni edhe perdorimin e saj.
  Merrni nje ene qelqi me gryke te hapur dhe hidhni ne te nje gjysem liter uje natyral me perqindje te ulet kriprash( jo uje cezme ) dhe hidhni ne te nje gote me kripe himalaje perzijeni mire dhe lereni te kulloje 24 ore pastaj perzijeni perseri dhe lereni te kulloje 24 ore te tjera rezultati duhet te jete se kripa nuk eshte tretur e gjitha ne te kundert duhet te hidhni perseri kripe derisa ajo te ngelet ne fund edhe pas perzierjes, qe ne gjuhen kimike quhet e ngopur me kripe. merret dhe kullohet me nje kullese te imet ne nje ene tjeter dhe pastaj hidhet perseri ne enen prej qelqi me gryke te gjere.
  Ne kete ene ju keni nje uje me 26% kripe dhe brenda saj ndodhen te koncentruara dhe te tretura 84 elemente kimike te njejtet elemente qe ka edhe trupi yne ( trupi yne eshte i perbere nga keta 84 elemente ). Keto elemente natyrore te shkrire ne kete uje jane te natyres organike dhe te jonizuar dhe ne kemi nevoje per to pra qelizat dhe organizmi yne ka nevoje per to ,ne i kemi marre keto elemnte deri tani nepermjet perimeve,zarzavateve,dhe frutave por tani mund ti marrim drejtperdrejt nga uji por jo ne perqindjen qe paraqitet ky uje pasi ai do gerryente organizmin tone.
  Por ne dime qe organizmi yne pra gjaku ka ne perberje te tij vetem 1% te ketyre kriperave, prandaj ne duhet vetem te hollojme kete uje deri ne masen 1% dhe do kemi si produkt final nje perberje qe eshte e njejte me ate te gjakut por pa ngjyre pra te tejdukshme , gjaku ka ngjyre te kuqe se ne te ka emoglbine ka hekur qe i jep kete ngjyre gje qe mungon ne ujin tone por ne kjo nuk na intereson se eshte vete organizmi qe e rregullon kete.

  Si realizohet konkretisht ky 1% ?

  Eshte shume e thjeshte , merret nje gote uje me shum pak kripera minerale ( jo uje cezme ) vihet ne tavoline , pastaj merrni nje luge kafeje me ujin e kripur te pregatitur dhe hidheni ne goten e ujit qe vendoset mbi tavoline perziheni mire dhe do keni solucionin 1% te ketyre kriperave.Per ti rregulluar shijen dhe per te shtuar efektin e tij kurues dhe ushqyes merrni nje limon prijeni ne pergjysem dhe shtrydhni gjysmen ne goten e ujit. Tani ju keni perpara jush nje gote uje por qe ne perberje te saj eshte njesoj si te keni nje gote me gjak pijeni ate dhe brenda 30 min ajo do shkoje ne cdo qelize tuajen dhe ju nuk do keni uri deri ne drek.Me kete dua te them qe ne kete faze mjafton vetem kjo gote me uje dhe organizmi juaj ka marre te gjitha kriprat qe i nevojiten gjate 24 oreve.

  Tani ju keni nevoje vetem per vitamina dhe energji qe do ti merrni nga frutat.
  Pra ne dreke mbasdite dhe ne darke mund te hani cdo lloj frute sipas keshillave qe kam dhene me pare per ngrenien e tyre.

  Ne kete faze ju nuk do ta njihni me trupin dhe mendjen tuaj doni apo nuk doni ju do keni ndryshuar 100% fizikisht dhe menderisht.

  Fizikisht do jeni shume i forte , shume i ri shume i bukur ose e bukur me syte qe ju shndrisin dhe xixellojne me nje mendje shum te kthjellet qe nuk lodhet kurre qe nga ky moment ju do ta shikoni jeten njerzit ambjentin dhe qenien tuaj me nje sy tjeter do ndergjegjesoheni dhe do kuptoni qe jeni nje qenie e gjalle e mbinatyrshme qe lind vetem nje here dhe qe ka mundesi te evuloje ne nje shkalle edhe me te larte se kjo qe eshte ajo e shkeputjes dhe braktisjes se shpirtit nga trupi.

  Qe nga ky moment ju nuk do njifni me mjek apo spitale do harroni emrat e semundjeve te ndryshme,viruset ne trupin tuaj nuk kane me terren per tu zhvilluar ato ashtu sic hyjne edhe dalin imuniteti juaj do jete i forte si diamanti dhe i shpejte si drita.

  Mendimet dhe idete tuaja do behen te qarta vullneti dhe pasioni per realizimin e tyre do jene virtyti juaj.Do kuptoni se ju keni ardhur ne kete jete per te realizuar nje mision dhe se jeta juaj nuk eshte pa kuptim.

  Kjo gje arrihet vetem atehere kur ju jeni pastruar fisiologjikisht dhe menderisht nga mendime dhe ide negative.

  Vazhdon me fazen e trete te DIETES PA MUCO
  larguar forever

 4. #84
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Faza e trete ( Agjinimi)

  Faza e trete ( Agjinimi)

  Faza e trete
  Kjo faze sherben me shume per ata qe kane semundje te ndryshme por per te arritur deri ketu ata duhet te kalojne me pare te gjitha fazat e tjera dhe nuk mund te fillojne sherimin e tyre duke u nisur nga kjo faze, pasi mund te jete fatale per shendetin e tyre .
  Kjo faze ka te beje me Agjinimin si kura me e mire natyrale e organizmit tone biles mund te them se ne ja kemi vjedhur kete kure pikerisht inteligjences sone organike ajo e perdor kete kure sa here qe ne semuremi duke na hequr te drejten e te ushqyerit, ju te gjithe keni provuar nga jeta e deritanishme se kur jeni semur nuk keni oreks dhe mundohoni te hani me zor. Ky fenomen ndodh edhe ne jeten e kafsheve te tjera ato sa here semuren nuk hane me derisa te shrohen ky eshte per ta doktori me i mire dhe i sigurte .
  Heqja e oreksit eshte nje program i hartuar nga truri per te pastruar organizmin, pse ?
  Sepse ju nuk mund te pastroni nje makine qe eshte duke ecur, pra ju duhet te ndaloni makinen dhe ta pastroni ate, sa me e piset te jete ajo aq me shume kohe do t'ju duhet qe ju ta pastroni ate dhe anasjelltas.

  Praktika e agjinimit gjendet e shkruar per here te pare ne VEDA qe jane tekste te shkruare mbi 10 mije vjet me pare mbi te cilat ngrihen me pas edhe besime ,filosofi, e doktrina te ndryshe,Keto tekste permbajne mesime te analizuara shume thelle ,dhe shume mesime ne keto tekste jane lene menjane nga shkenca dhe njerezit por qe ne ditet e sotme duke pare vertetesine dhe realizmin e tyre jane kthyer per lexim diskutim dhe aprovim.

  Te gjitha besimet fetare kush me shum e kush me pak praktikon Agjinimin si praktik per pastrim te brendshem.Por keto lloj Agjinimesh jane pershtatur sipas kohes qe kane jetuar duke u reduktuar gjithnje e me shume dhe duke harruar ligjet kryesore apo rregullat kryesore te Agjinimit.

  Perkthim nga libri ( Rational Fasting )
  http://www.arnoldehret.org/healthclub/books.htm

  Prof doc Ehret ka gjetur mesimet origjinale rreth agjinimit ne fillim te shekullit 19 ne Palestinen e asaj kohe brenda nje komuniteti " essena "

  Ai shkruan :

  Ne palestine qendruam per shume muaj duke studiuar zakonet dhe praktikat e tyre historine dhe kushtet e tyre ne te kaluaren , dhe rezultati im mbi conceptin e " vangjelit " " testamenti i vjeter " ndryshoj rrenjesisht .Mesova se jeta e KRISHTIT dhe mesimet e tij ishin ne harmoni te plote me ligjet e natyres te cilat i jepnin inteligjence dhe shendet superior , por kur u perkthyen 150 vjet me vone u ngjyrosen me shprehje orientale ,metafore , dhe pa njohjen e fenomenve natyrale.

  Ne vitin 1928 Edmond Bordeaux Szekely zbulon ne arkivin e Vatikanit librin "Vangelo esseno della pace " ne te cilin jepet pershkrimi i ushqimeve dhe dieta natyrale e njeriut ( fruta,perime ,zarzavate me gjethe jeshile) praktikimi i klizmave (klisteri) per pastrim, dhe praktika e Agjinimmit te cilen Ehret e kish formuluar 20 vjet me pare pa qene ne dijeni te ketij libri antik.


  Po c'far eshte ne te vertet kjo praktik ?

  Po mundohem t'ja u shpjegoj shum thjesht merrni nje rrecke futeni ne uje dhtrydheni pak dhe pastaj lani dyshemene pastaj merrni lecken shtrydheni ne legen dhe do shihni se uji eshte shume i piset bejeni prap kete veprim derisa kur te lani dhe shtrydhni lecken uji qe do dale nga shtrydhja do jete i paster , dhe kjo do te thote qe tani dyshemeja juaj eshte e paster, por nese ti e lan perdit dysheme ateher do mjaftonte vetem nje e lare dhe e shtrydhur qe uji te dale i paster.

  E njejta gje eshte edhe me Agjinimin vetem se rrecka ne rastin konkret jemi ne dhe uji qe pime eshte ai qe lahet rrecka kurse urina eshte uji i piset qe del pas shtrydhjes prandaj edhe nuk duhet te hash gjate agjinimit sepse ne vend qe te pastrohesh ndotesh dhe organet kur punojne nuk bejne dot edhe pastrim .
  Sa me keq ushqehesh ti aq me shume duhet te pastrohesh me ushqim te keq nenkuptoj ushqim jo te pershtatshem per organizmin tone dhe jo si ushqim i piset ne vetvete.

  Ateher do thot dikush qenka shume e lehte po rri disa dit pa ngrene dhe u pastrova, por nuk eshte ashtu sepse nuk rrini dot pa ngrene nje njeri i shendoshe apo edhe i dobet por qe ka pire shume ilace apo duhan, alkol,apo qe punon diku ne uzine kimike, apo qe ushqehet keq.

  Pse nuk rri dot pa ngrene nje njeri i tille ?

  Sepse ne qarkullimin e gjakut te tij sidomos ne linfe do hyjne njeheresh te gjitha keto dhe ai do ndjehet shum shum keq nga shendeti biles ka mundesi qe edhe te vethelmohet me lendet e trupit te tij , kjo lloj praktike e bere ne kete menyre i ngjan atij lumi qe kur bie shi i rrembyeshem fryhet dhe merr perpara cdo gje qe gjen ne rrugen e tij , dhe me te hasur ne nje ngushtice bllokon levizjen e tij duke u fryre dhe dale jashte shtratit. Por kjo per organizmin tone eshte e rrezikshme sepse mund te bllokoje funksionim e veshkave , melcise, apo kanalit te urines, prandaj dhe duhen ndjekur ato faza qe kam shpjeguar me pare ne menyre qe ky lum te mos kete kaq vrull dhe te mos demtoje vete organizmin.

  Prandaj Agjinimi mund te filloje mbas mbajtjes me sukses te fazave te meparshme kjo do tju beje te qe gjate agjinimit te jeni shume i qete dhe pa probleme anesore te medhaja per shendetin.

  Sa me i gjate eshte agjinimi aq me brendesi pastrohet organizmi yne, ose sa me shpesh te praktikohet ai aq me shume pastrohesh.

  Po pse u dashka te pastrohet kaq shume organizmi yne ?

  Sepse ne kete menyre gjaku nuk ka asnje pengese enet ku ai leviz behen elastike dhe vet gjaku eshte me i kulluar me i lehte me i shpejte , sepse keshtu ne rrisim V-ne vitalitetin pra jeten dhe ulim ferkimin.
  Me kete lloj gjaku dhe shendeti superior njeriut per te jetuar do ti mjaftonte vetem ajri i paster i malit, ose detit, rrezet e diellit dhe uji i kulluar i burimit.

  Kujdes !!!!

  Agjinimi vertet te pastron por kur nuk ke njohuri se si fillohet dhe si vazhdohet dhe si mbyllet mund te rrezikosh edhe jeten mund te vetehelmosh organizmin prandaj edhe pse ke lexuar sketu nuk eshte e mjaftueshme per ta perdorur ate si kure pa ndihmen e dikujt qe di me shume ne kete fushe ose pa lexuar librin ( Rational Fasting )
  http://www.arnoldehret.org/healthclub/books.htm ne anglisht
  dhe
  http://www.macrolibrarsi.it/search.p...ale+&search2=9 ne italisht

  Ka edhe perkthime ne gjermanisht.

  Ju jap keto te dhena sepse edhe te dua tja u shpjegoj nuk ja u shpjegoj dot sepse jane shum te gjate dhe me koncepte qe duhet ti kapni dhe mesoni vet.

  Faza e katert eshte shum abstrakte dhe e pa konceptueshme per shumicen nga ju qe lexoni, prandaj per te evituar debatet e kota nuk e shpjegoj.

  Por tema do vazhdoje edhe pak ku do shpjegoj disa teknika te pastrimit te melcise,te lekures e ndonje tjeter .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 25-02-2008 mė 17:21
  larguar forever

 5. #85
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Semundja dhe eksperienca ime .

  Ne postimin nr 1 te kesaj teme kam folur shum pak per vete, por tani pas rreth 80 postimesh mund te flas pak me shume , aq sa t'ju vertetoj ato qe kam shkruar ne kete teme.
  Sic kam then me pare semundja ime lidhet me punen qe bej, e cila me detyron te mbaj me vete nje aparatur elektronike qe komandon ne distance, kete aparatur e mbaja per rreth 9 ore ne dite pa e ditur se fusha e saj manjetike mund te me demtonte shendetin. Une nuk kam patur kurre probleme me shendetin dhe kam qene njeri shum sportiv , jam aktivizuar me skuadra ne gjimnastike,futboll,hokei,dhe alpinisem keshtu qe kam qene gjithmon ne forme te mire sportive.Por sic e kam thene edhe ne postimin e pare aty nga shtatori i vitit 2006 filluan shenjat e para dhe problemet e para, menjeher mbas ketyre shenjave bera te gjitha analizat dhe per cudi asgje !! pra cdo gje ne rregull me vone problemet u thelluan dhe analiat gjithashtu u thelluan por perseri asgje, pra sipas analizave organizmi im punonte shume mire dhe nuk kishte asnje anomali.

  Ndersa problemet e mia ishin keto:

  1-Diarre qe sgjasnin deri 20-30 dit
  2-Dhimbje intestinale ne pika te ndryshme te tij
  3-Bllokim te tretjes se ushqimit e shoqeruar me dhimbje shtylle kurizore, dhe bllokim frymemarrje
  4-Takikardi pra rrahje te shpeshta te zemres pa asnje motiv
  5-Skuqje te forte fytyre dhe te syve
  6-Ciste sa nje kokerr bajame mbrapa gjurit te majte qe me pengonte ecjen dhe shpesh brenda tij rridhte leng qe binte ne pulpe dhe digjte pak.
  7-Mpirje apo miza si i thon gjate nates ne krahun, kemben dhe pjesen e majte te kokes me humbje te orientimit dhe ekulibrit per disa sekonda.
  8-Debulese te pergjithshme dhe shum pak force.
  9-Ne nje rast gjak ne jashtqitje.

  Dhe mjeket neper spitale nuk ishin ne gjendje te jepnin nje diagnoze por me jepnin ilace per prova se kushedi ben mir.

  Keshtu qe kur me dha mjeku heren e fundit disa ilace e me tha provo njeher keto pastaj shofim e bejme dyshova shum dhe i kontrollova ilacet ne internet nga ku mesova se ishin ilace qe kishin efekt mbi qelizat dhe deri diku edhe te rrezikshme dhe qe aty vendosa te mos marr me ilace por te filloj e kontrolloj vete se cfar kam , per kete fillova te gjej informazion ne internet per te gjitha simptomat e mia kjo pune me zgjati rreth 2 muaj nga 4-5 ore cdo nate derisa arrita ne perfundimin se aparati ishte shkaku, per te vertetuar kete u lidha edhe me nje shkencetar specialist ne kete fushe , i cili me dha edhe informacionin shkencor mbi demet ne oreganizem nga fushat manjetike ky informacion ishte aprovuar ne nje kongres boteror te shendetsise dhe ne te zbulova pikerisht ato deme dhe simptoma qe kisha une .

  Keshtu qe hapi i pare ishte heqja e ketij aparati nga trupi, dhe menjeher brenda disa ditesh fillova permirsimin, por shpejt kuptova se demi ishte bere dhe duhej riparuar prandaj fillova perseri studimet mbi te gjtih organizmin dhe funksionin e tij ne menyre qe te kuptoja cilat ishin demet dhe nga duhej filluar per ti riparuar, kjo pune me hengri perseri rreth 2-3 muaj te tjere, derisa gjeta nje "mjek " Kimist organik pra qe kish studiuar e punuar me metoda natyrale mbi organizmin e njeriut, ai ishte rreth 65 vjec dhe kish punuar ne shum spitale pasi kishte edhe aftesi pranoterapie.
  Ai kishte nje studio private ne Breshia te Italise ku une vajta per vizite dhe me pas kurim.Une e dija cfar kisha por nuk dija si te mjekohesha une e dija qe ai ishte nder te paktet qe mund te me kuronte prandaj dhe zgjodha ate dhe nuk ngela i zhgenjyer .
  Mbas nje bisede me te bera viziten e pranoterapise dhe mora kuren per 10 ditet e para.Kura ishte ushqimi pra do haja vetem ato qe me tha ai dhe qe i kam shkruar ketu tek dieta per heqjen e acidit ne trup.Mbas mbarimit te saj u paraqita edhe 4 here te tjera tek ai ku nuk beja vetem pranoterapine por me shume bisede mbi ushqimet efektin dhe reaksionet e tyre .Rezultati ishte shum i mire dhe fillova te permirsohem por arrita edhe te kuptoj se ai edhe po perfitonte nga mua duke me bere vetem ndonje ndryshim te vogel ne diet ,keshtu qe isha i detyruar te shkoja ende tek ai per te ndryshuar dieten dhe kjo gje duhej te vazhdonte te pakten 6 muaj.
  Keshtu qe kur vajta heren e fundit pashe qe nuk me ndryshoj dieten dhe me vuri nje afat te shkurter per tu paraqitur fillova te qesh nen buze me ironi dhe i thash si vetem kaq po me tha kaq dhe shifemi javes tjeter ok i thash ciao.

  Aty kur i qesha nen buze ai me tha pse qesh kshu kot i thash se cmu kujtua dicka ndersa une aty vendosa qe te mos shkoj me tek ai por te studioj e te mesoj ato qe dinte edhe ai prandaj thash me vete se diku do jene te shkruara se ai nuk i ka shpikur keshtu qe fillova perseri kerkimet e mia derisa arrita te gjej pra te fokusoj problemin qendror te ushqimit dhe semundjeve, pasi neper libra qarkullojne me qindra teori e profesore por duhesh te jesh ti ai qe do fokusoje te gjitha ne nje objektiv te vetem final dhe nese nuk je i zoti ta besh kete mund te lexosh gjith jeten dhe kurre nuk do kuptosh gje.
  Pse u largova nga kura e tij ?
  1-Sepse nuk ma leverdiste qe te isha i mvarur nga dikush per shendetin tim.
  2-Sepse nje seance prej nje ore me kushtonte 300 euro
  3-Sepse nuk i duroj dot ata njerez qe duan te pasurohen me semundjen apo fatkeqesin e tjetrit sidomos kur flitet per doktoret.

  Perfundimi eshte se une arrita me pas te sherohem vete ti bej vete dietat dhe sot qe po ju shkruaj mund tju them se nuk kam me asnje nga simptomat qe kam thene me siper mund te them qe jam sheruar 95% dhe ky 5% do kerkoj edhe nja dy muaj kohe .
  Persa i perket ushqimit une i kam kaluar te gjitha ato faza qe kam shkruar ketu dhe aktualisht sapo kam perfunduar fazen e dyte dhe kam filluar fazen e trete te DIETES PA MUCO dhe nderkohe po studioj fazen e katert.

  Ato qe keni lexuar dhe mesuar ne kete teme nuk do ti lexoni e mesoni ne 4-5 vitet e shkolles per mjeksi rilexojini dhe nxirrni thelbin e temes lexoni edhe keto libra per tu bere te zotet e vetes e ta mos keni nevoje per doktor .
  Une per vete kam me shum se nje vit qe nuk kam shkuar me as per viziten me te vogel.Kam me rreth nje vit qe nuk kam marre me asnje ilac.
  Prandaj dhe desha qe kete eksperience ta ndaj me ju se jam i sigurte qe do tju vleje nje dite .

  Ne kete ka shum pak perkthime nga librat te ndryshem dhe jane nenvizuar gjith te tjerat jane nje koncentrim i dijeve te mia ne kete fushe.

  Per realizimin e kassaj teme jam mbeshtetur ne :

  http://www.arnoldehret.it/index.php
  http://www.medicinenon.it/
  http://www.macrolibrarsi.it/libri/__...0e%20sale&cid=
  http://www.laleva.org/it/
  http://www.mednat.org/index.htm
  http://lescienze.espresso.repubblica...fatico/1314406

  Ne kete liste nuk bejne pjese takimet me mjeke , dhe shum libra qe kam lexuar.

  Kjo teme mbaron ketu sepse deri ketu flitet per ushqimin, ndersa me tej flitet per organet dhe pastrimin e tyre flitet gjithashtu edhe probleme dhe semundje te ndryshme gje qe mendoj ti trajtoj ne nje teme tjeter tek forumi i mjeksise megjithse te dyja temat do jene ne fakt vazhdimi i njera tjetres.

  Ndersa per te gjithe ata qe kane pyetje te ndryshme mbi kete teme mund ti bejne ketu http://www.forumishqiptar.com/showth...23#post1839323 dhe kur te kem kohe do tju pergjigjem, dhe do tju pergjigjem vetem atyre qe kane lexuar temen pasi nuk kam nderment te shpjegoj edhe nje here ato qe kam shkruar.
  larguar forever

 6. #86
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Anėtarėsuar
  30-08-2005
  Mosha
  42
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  Shume e trishtueshme dhe gjithe keto peripeci qe ke kaluar kan ndodhur fale punes.
  S'ke menduar seriozisht te denoncosh il tuo datore di lavoro apo organet perkatese qe merrem me sigurimin e punes ( la 626)
  koleget e tu kan te njejtat shqetsime?.....s'dua te behem sindakaliste e flakte po dhe me shendetin nuk luhet....
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 7. #87
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga donna76 Lexo Postimin
  Shume e trishtueshme dhe gjithe keto peripeci qe ke kaluar kan ndodhur fale punes.
  S'ke menduar seriozisht te denoncosh il tuo datore di lavoro apo organet perkatese qe merrem me sigurimin e punes ( la 626)
  koleget e tu kan te njejtat shqetsime?.....s'dua te behem sindakaliste e flakte po dhe me shendetin nuk luhet....
  E mi donna ! e kam denoncuar ne zyren mjekeve te punes prane spitalit te qytetit ku jetoj dhe INPS dhe pergjigja ishte ajo qe dihej dhe qe tha shkencetari i huaj se ata kurre nuk do pranojne se shkaktare per kete eshte mjeti i punes se perkundrazi duhet te paguajne shume lek juve dhe shum te tjerve dmth futen ne loje interesa te medhaja me te cilet nuk haem dot eshte e kote te genjesh veten, pastaj gjyqet ketu ne iteli fillojne por nuk dihet kur mbarojne dhe deri ateher ke humbur dy fishin e atyre qe do marresh.
  Ndersa si informazion shkencor mbi keto deme ata bazohen mbi nje insitut tjeter kerkimesh qe i nxjerr si te pademshme ose te demshme per disa individ ne kushte te caktuara, keshtu qe ata jane brenda ligjit sepse nuk mund te anullojne nje teknologji qe ka marre license prodhimi sepse i ben dem nje apo disa personave.

  Pra eshte si puna e Vaksinave qe dihet se bejne dem ne organzem dihet qe ne disa persona jane fatale per jeten e tyre , dihet qe cdoshtet ka nje data base sekrete per rrezikun e tyre ,dhe asnjeher nuk do hiqen sepse sipas tyre kane rezultat te mire ne me shume se 90 % te individve.

  Megjithse ajo qe kam fituar une eshte shume me e rendesishme se cdo gje tjeter jo vetem qe u sherova por me kete rast mesova edhe shum gjera nga mjeksia, dhe me mbushi nje boshllek ne trurin tim qe isha kohe qe mendoja ta mbushja , biles kjo histori ka ndryshuar shume edhe jeten time dhe te familjes sime.

  Jeta para bisnesit nuk vlen asgje ne ditet e sotme.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 28-02-2008 mė 18:11
  larguar forever

 8. #88
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Arnold Ehret

  Kete postim ja dedikoj kerkuesit ,zbuluesit,eksperimentuesit,hartuesit,humanistit, doktorit, dhe profesorit te Dietes pa Muko ARNOLD EHRET.  Kush eshte Prof. Arnold Ehret  Profesor Arnold Ehret eshte krijuesi dhe mesuesi i sistemit te sherimit te " Dietes Pa Muco". Ai ka lindur ne 27 korrik 1866 ne Gjermani afer Friburg ne rajonin Baden dhe largohet nga kjo jete ne 9 tetor 1922 ne moshe 56 vjec , kur ishte ne vitet e tij me te mira te jetes dhe gezonte nje shendet superior qe e gezonin vetem disa individ te qyteterimit te asaj kohe e pa asnje dyshim edhe te kesaj kohe qe ne jetojme. Ai largohet nga kjo jete pas nje aksidenti fatal qe i shkaktoj nje frakture ne koke duke i shkaktuar dhe vdekjen e menjehershme.Ishte destinuar qe ne moshe te re te kryente misionin e tij humanitar si mjek mgjithese vuante nga nje semundje e deklaruar e pasherueshme per ate kohe nga mjeket te cilet ja kishin vene perpara syve si nje diagnoze vdekje. Por kjo sherbeu per te zgjuar brenda tij shpirtin e pamposhtur qe me vone beri te ishte karakteristika me e rendesishme dhe kryesore e ketij njeriu te mrekullueshem. Vendosmeria e jashtezakonshme e tij per te kuruar vetveten i jep aq shume sukses sa qe ishte praktikisht i destinuar per te ndihmuar njerezit e tjere qe ishin te pafat e te semure per te rifituar shendetin e humbur.
  Ehret edukohet dhe shkollohet ne nje shkolle superiore ecjet e gjata te rruges per ne shkolle puna ne fusha dhe nje ushqim i" zakonshem " i shkaktojne colle te forte me gelbaza ne mushkri por megjithate mbaron shkollen shkelqyshem dhe me nder .Interesat e tij ishin Fizika , Kimia, Disenjo ,dhe Piktura ,pastaj merr pjese ne nje kurs special akademik ku diplomohet si profesor disenjo per shkollat e mesme dhe insitutet universitari ne moshen 21 vjec.Pune qe e kryen derisa thirret per te bere sherbin e detyruar ushtarak por mbas 9 muajsh u lirua per shqetesime ne zemer,duke u kthyer perseri ne punen e mesuesit. Ne moshen 32 vjec ishte nje trup i beshem dhe ne forme por vuante nga shqetesime ne veshka dhe "Morbo di Bright" me tendenza tuberkulozi.
  Mund te thuhet se ai i kishte te gjitha gjasat per tu bere mjek, pasi edhe babai i tij ishte nje veteriner i sukseshem e komshinjte e tij shpesh kerkonin ndihme nga ai per ti kuruar semundjet. Edhe gjyshi i tij ishte mjek keshtu qe edhe ai ishte destinuar te ndiqte gjurmet e tyre duke hapur nje klinike private ne zvicer me emer "Klinika e frutave dhe agjinimit "ku praktikoj per rreth 20 vjet kurimin dhe sherimin nepermjet DITES PA MUCO.
  Sjellja e tij mendore,shpirterore,e filosofike, e drejtuar mbi problemet e njerezimit, eshte aq e larte, aq e ndryshme, saqe eshte i pashmangshem deklarimi qe :
  ARNOLD EHRET per njohjen dhe dijet e tij personali , per karakterin e tij largpames, per idealet e tij , dhe respektin qe kish krijuar perr rreth 20 vjet suksesesh duke sheruar raste te pasherueshme eshte confirmuar automatikisht si :
  SHERUESI ME I MADH I I KOHES SONE.
  Ai vete eshte shembulli i shkelqyer per kete.Nga ai dhe nga mesimet e tij m'varet e ardhmja e individit dhe e krejt njerezimit.Me dijet e tij na ka shpetuar nga veshtiresite, superstizioni dhe confuzioni i shkences , religjionit dhe filozofise moderne , duke na udhehequr drejt shendetit perfekt dhe shkalles me te larte te qenies njeri.
  Me shume se cdo gje ai deshironte ti jepte botes te mirat e ketij zbulimi tashme te provuara mbi shendetin qe ai vete kishte arritur e mesuar mijra njerezve ne kliniken e tij te Zviceres, dhe nepermjet publikimeve ne revista shkencore mbi shendetin.

  ARNOLD EHRET le nje trashegimi me vlere te jashtezakonshme per njerezimin dhe mbase mesazhin me te rendesishem qe specia njerezore ka marre ndonjehere ne mijra vjete.

  MESIMET E PROF EHRET SJELLIN TEK MBESHTETESIT E TIJ SHENDET, QE VLEN ME SHUME SE CDO GJE E CMUAR NE BOTE.

  Ai quhet edhe Apostull i shendetit.

  Pershkrimi i sherimit sipas kesaj Dietes pa Muko mund te permblidhet me nje fjali.

  PROCESI NATYROR ME TE CILIN TRUPI RIPARON VETVETEN.
  Perfundimi i kesaj diete eshte nje trup qe riparon veteveten dalengadale duke hequr pra duke nxjerre jashte cdo gje te panevojshme ( mbeturina suhqimesh,helme,substanca kimike mukon, etj...
  Dieta pa Muko eshte publikuar per here te pare ne vitin 1922 dhe qe i pergjigjet shume pyetjeve qe edhe sot ende mendohet se nuk kane pergjigje.Si natyra e ushqimeve , ne cfar menyre ato shkatojne semundje apo riparojne organizmin.Ku shendeti ne kete diet eshte me nivele fillon me nivelin me te keq te saj qe jane gjithckangrenesit dhe mbaron me frutngrenisit.

  Cfar do te thote Dieta Pa Muko ?
  Do te thote perdorim i ushqimeve qe nuk krijojne muko.
  Dieta pa muko eshte edhe per te gjith ata qe jane te shendetshem dhe duan te qendrojne te tille.

  Ja dhe disa citime qe kam nxjerre nga libri " Sistemi i sherimit i Dietes pa Muco "

  Thjeshtesia eshte celesi i te gjith mesimeve te tij:

  " Cdo gje qe nuk eshte e thjeshte dhe e kollajte per tu kuptuar nuk mund te jete e vertete"(A Ehret)
  "Te gjitha semundjet kane vetem nje burim , dhe eshte e panevojshme te njohesh e te dish te gjitha shqetesimet apo simptomat e semunjeve" A Ehret

  Thyerja e ligjeve natyrore nuk fal asnje , ligji i kompensimit, i ndryshimit do perballet me cdo njeri , dhe natyra nuk njef injoranzen njerezore prandaj vepron me ligjet e saja. A Ehret.

  Prandaj eshte e nevojshme riedukimi i njeriut kur eshte ne shendet te plote sesa kur eshte i semure.A Ehret

  Njeriu ka mesuar se si ushqehen kafshet por nuk ka mesuar se si te ushqehet vet.A Ehret

  Veshtiresia kryesore e individit te mesem te qyteterimit te sotem modern eshte refuzimi i te menduarit, preferon" mendimin e mases" meqe e bejne te gjithe do jete e drejte, por faktet flasin te kunderten. A Ehret

  Forza lind nga deshira. A Ehret

  Te njejtat ushqime qe ndertojne dhe rigjenerojne organizmin ,po te perdoren ne menyre te gabuar shkaterrojne dhe degjenerojne organizmin sidomos ne nje trup te semure. A Ehret
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 04-03-2008 mė 18:26
  larguar forever

 9. #89
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-04-2007
  Postime
  61
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  faleminderit pėr kto postime tė mira pėr shėndetin e njeriut.

 10. #90
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  12 super ushqimet natyrale

  Mbasi te keni lexuar kete teme deri ne kete postim, me siguri pyetja e pare qe do te me benit do ishte :
  Po, mir e ke ti qe bejne dem etj,, etj,, po ne c'far te ham tani, se na e bere koken lemsh, prandaj per te kompletuar dhe ndihmuar ata te cilet deshirojne vertet te ndryshojne menyren e te ushqyerit, dhe jetuarit, kam pregatitur materialin e meposhtem.

  Ushqimet tona mund ti ndajme ne 4 kategori:

  1-Ushqime qe pastrojne organizmin ( frutat)
  2-Ushqime qe ndertojne organizmin ( perimet , zarzavatet, me gjethe jeshile)
  3- Ushqime qe kurojne dhe forcojne organizmin (farerat,algat,bimet mjeksore)
  4-Ushqime qe bllokojne organizmin ( Mishi, qumshti, veza, buka, sheqeri,ej..)

  Piken 1,2, dhe 4, i kam shpjeguar ne postimet e meparshme ndersa tani do mundohem tju shpjegoj piken 3.

  3- Ushqime qe kurojne dhe forcojne organizmin (farerat,algat,bimet mjeksore)

  Te gjithe e dime se si haen frutat, megjithse kur kemi perpara nj frut te ri vihemi pak ne veshtiresi deri sa ti gjejme anen ose derisa dikush te na tregoje se si haet ai frut, se psh . kur erdhi babnanja per here te pare ne Shqiperi dikush e hengri me gjith lekure, ndersa une vet i kam dhen nje shokut ne pune nje fik deti dhe ai e hengri pa e qeruar fare .Prandaj nuk eshte cudi apo turp qe nuk di se si haet nje frut.

  Po ashtu dime se si haen farat e ndryshme, si ato te lule diellit,te kungullit,etj,,, qe treten nga organizmi yne , por ne hame edhe fara te tjera me dashje apo pa dashje, si ato te domateve te rrushit, te shalqinit,te sheges, te molles,etj,,dhe nuk e dime qe keto fara nuk treten nga organizmi yne ato kalojne gjith aparatin tretes dhe nuk i gjen asgje ato kalojne ne stomak ne nje ambjent me acid kloridrik, pastaj ne intestino ne mes lengjeve enzimatik dhe dalin jasht pa u shperbere, PSE ?

  Sepse ato kane kunderenzime (antienzime)

  Sepse natyra i ka bere te tilla qe ti rezistojne ketyre reaksioneve per te mbijetuar si lloj biles natyra arrin deri atje sa ta shfrytezoje kete dukuri ne interes te vet Si do thoni ?

  shembull:
  Supozojme se hani nje domate sigurisht me gjith fara dhe diten tjeter beni nevojat personale ne natyre trupi juaj ka temp 37 grade dhe jashteqitja po ashtu + dielli dhe lageshtira dhe do shihni se pas disa ditesh ati mund te mbije nje filiz domateje.

  Pra mesuam se disa lloj farash organizmi yne nuk i tret, ne kete mori farerash gjenden edhe disa lloj farash qe kane vlera te larta vitamine , proteinike,enzimatike,minerale etj,,
  Keto lloj farash i kalojne shume here vlerat e vitamines c tek limoni, kalojne shume here vlerat e proteinave te misht,etj,,,etj,,,Pra jane alternativa natyrale e cdo ushqimi qe i duhet trupit tone dhe me e rendeshmja ato asimilohen 100% nga organizmi yne.

  Por qe kane nje sekret te vogel per te bere te ngrenshme dhe shum te dobishme per organizmin. Kush eshte ky sekret ?
  Ky sekret eshte Mbirja neqoftese ne i marrim keto fara i lem 24 ore ne uje pastaj ne ambjent te ngrohte dhe te lagesht ato mbijne dhe kur kane bere rreth 4-5 dite nga mbirja ato duhen ngrene, ne kete moment eshte thyer pengesa antienzimatike e fares, dhe ka nisur jeta e saj me gjith forcen qe gjendet brenda saj ne kete moment ne ate filiz dhe ne bulben e fares gjendet gjith fuqia e asaj bime ne shperthim qe shpesh here can edhe asfaltin apo gurin .

  Ndersa nje metode tjeter eshte ajo e lenies se farave ne uje 24 ore dhe pirja e ujit kurse pjesa tjeter e fares mund te behet me avull ose zierje te lehte te gatuhet me vaj etj,,,.

  Algat
  Agat jane hallka e pare e katenes ushqimore dhe ushqimi yne "primordial" ose i pari, paresor.Ato jane jashtezakonisht te ushqyeshme dhe permbajne minerale te shumta ne formen me te thjesht organike te asimilueshme.Ato rriten ne det por edhe ne liqen per gatim perdoren menyra te ndryshme por ajo me e mira eshte te perpunohen sa me pak .Disa lloje haen edhe te gjalla me pak limon dhe vaj dhe jane shum te shijshme.

  Ndersa per perdorimin e disa barishteve si bime mjeksore eshte me mire qe ti besohet dikujt qe ka studiuar dhe ushtruar si profesion , pasi menyra diletante e perdorimit te tyre mund te jete e rrezikshme.

  Kush jane 12 super ushqimet ?

  1-Farat e milios ( germogli di miglio)
  2-Farat e kuinos (germogli di quinoa )
  3-Alfalfa
  4-Aloe vera
  5-Erba d'orzo
  6- Fara liri (semi di lino)
  7-Majdanozi (Prezemolo)
  8-Alge dulse
  9-Alge nori
  10-Stevia
  11- Fara lule dielli
  12-Alga e eger ( jeshile-blu )

  Sa here te kem pak kohe do shkruaj per cdo njeren prej tyre nga nje postim te zgjeruar, ndersa per ata qe kane deshire ti lexojne vet mund te blejne kete lliber :

  ne Italisht http://www.macrolibrarsi.it/libri/__..._la_salute.php
  ne Anglisht http://www.gillianmckeith.info/gilli...greenalgae.php

  Ky liber eshte frut i nje pune dhe studimi 10 vjecar mbi ushqimet i autores Gillian McKeith nr 1 ne Angli ne kete fushe.


  Kuriozitet:
  Gjate leximit te shum librave vura re se kishte referime mbi ushqimin bazuar edhe mbi biblen keshtu qe u bera kurioz te lexoj edhe biblen per te vertetuar burimin e shkrimeve dhe gjeta me te vertet shume gjera te verteta te cilat i dija si te tilla, por qe nuk mendoja se do ishin te shkruara edhe ne bibel.

  Psh: aty thuhet se zoti krijoi njeriun sipas kopjos se tij dhe i tha ky eshte vendi ku do jetosh dhe shumohesh ushqimi jot do jene frutat,farat, dhe gjethja jeshile, dhe nuk duhet te hash kurre frutin nga pema e diturise.

  Une jam ateist dhe nuk kam dashur ta lexoj ndonjeher biblen biles edhe tani une do ta lexoj per studim e jo per besim, pastaj sigurisht qe do gjykoj se cfar lloj libri eshte.

  Por vetem ne rrjeshtat e mesiperm eshte dhene kuptimi i jetes dhe perdorimi i saj.

  Une kam arritur ti kuptoj ato rrjeshta pa lexuar biblen, por duke studiuar per rreth dy vjet ne kete fushe, dhe jam i sigurte se po ti kisha lexuar ne bibel pa patur keto njohuri ne kete fushe do tallesha me ato rrjeshta.

  Dhe nxerr si perfundim paraprak se qe te kuptosh ate liber duhet te kesh edhe njohuri per ate pjese libri qe do lexosh ne menyre qe vertetosh menjeher nese ajo qe thuhet eshte e vertet apo jo.Ne te kundert do te duket i pakuptueshem ose i cuditshem dhe i kote.

  NUK DUHET TE HASH KURRE FRUTIN NGA PEMA E DITURISE.

  Nga ajo qe di dhe kuptoj une deri tani ne kete fjali eshte sekreti i nje jete shum te gjate ,ne kete fjali eshte edhe sekreti i semundjeve dhe vuajtjeve tona nuk flas nga ana e besimit por e studimit.Kjo fjali eshte shum e thelle dhe une mendoj se kam arritur ta deshifroj.
  larguar forever

 11. #91
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  33
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime nė 21 postime
  Si tė ushqehemi ??

  po iki si me terezi un,
  ti fus ja dy berxolla dhe nai birr per qef tim dhe mgjes jam top fare
  Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė.

 12. #92
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Miglio

  Te dhenat ushqimore:
  I pasur ne hekur,magnez,Potasio,Silicio,vitamina ,B dhe E.
  Nuk permban glutine.

  Organet e interesuara, pra qe perfitojne nga ky ushqim.
  Stomaku dhe shpretka, bateria jone energjitike.

  Aftesite kuruese
  Jep trupit energji,lehteson tretjen, duke favorizuar,thithjen e substancave ushqyese,eliminon acidet, ne trup, dhe ndalon, perhapjen e kerpudhave, dhe majase,.Eshte burim ushqimi per lekuren dhe floket.
  Rekomandohet shume gjate shtatzanise, dhe si ushqim tek femijet e vegjel dhe te moshuarit , pasi tretet shpejt nga organizmi duke dhene maksimumin e proteinave dhe mineraleve .

  Consumimi

  Zihet lehte ne temp te ulet, por i mbire ka efekte shum me te medha, eshte perdorur gjithmon ne Kine ne formen e mbire dhe konsiderohet, si mbreti i CEREALIT.Mund te perdoret per buke dhe per embelsira.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 23-09-2008 mė 18:16
  larguar forever

 13. #93
  i/e regjistruar Maska e kleos
  Anėtarėsuar
  28-04-2006
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  433
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Shume interesante postimet tuaja .

  Po pate mundesi , ti besh pak me te shkurtra e me te shpeshta , kur jane te gjata mezi lexohen .

 14. #94
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga kleos Lexo Postimin
  Shume interesante postimet tuaja .

  Po pate mundesi , ti besh pak me te shkurtra e me te shpeshta , kur jane te gjata mezi lexohen .
  Po ti coptosh shume postimet ne nje teme te tille, nuk arrin dot te nxjerresh thelbin, apo ta besh ate te kuptueshem per te tjeret , pasi humbet llogjika nga postimi ne postim .

  Kur dikush i lexon se i intereson nuk i duken aspak te gjata, megjithate do takem parasysh, flm.
  larguar forever

 15. #95
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Quinoa

  Quinoa ( Proteinat me te fuqishme )

  Quinoa zakonisht considerohet cereal por ne fakt nuk eshte i tille ajo eshte frut, eshte fruti i nje barishte aromatike. Ka qene ushqimi kryesor i INKASVE qe e quanin (gruri meme)

  Te dhenat ushqimore
  E pasur ne proteina qe asimilohen me shume se ato te mishit, Permban te gjith aminoacidet kryesore, Eshte nje burim i shkelqyer mineralesh, ku nder te tjera dallohet, Calcio i cili gjendet ne forme bio me shume se tek qumeshti.
  Eshte i varfer ne yndyrna, dhe me 0 kolesterol, permbajne gjithashtu edhe vit, A,B6,B12,C,D,E,dhe K + 9 aminoacidi qe e bejne kete ushqim burimin kryesor te proteinave dhe qe tretet me shume lehtesi nga organizmi yne.

  Permbajtja e proteinave te quionos eshte e barabarte me shume mishra, dhe ne disa te tjere i tejkalon edhe ato te mishit.
  Permbajta e calcio edhe ketu eshte me e larte se ajo e qumeshtit dhe ne formen me te thjeshte bio.

  Organet e interesuara ku ajo vepron me shume .

  VESHKAT, Qoinoa e mbire (germogli ) pastron aparatin cardiovascolar dhe forcon e aktivizon Melcine.

  eshte nje ushqim qe e ngroh trupin dhe i largon lageshtiren e brendshme te organeve gje qe e ben ate nje nga ushqimet kryesore gjate dimrit.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  larguar forever

 16. #96
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Ja dhe disa pjata te tjera
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  larguar forever

 17. #97
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Alfalfa

  Alfalfa
  Ky eshte emri me i pershtatshem qe mund ti gjendej kesaj bime , te jashtezakonshme dhe qe vjen nga fjala Arabe " al-fal-fa " babai i te gjith ushqimeve. Ajo njihet edhe me emrin bari mjeksor apo bar spanjoll, dhe permban te gjitha llojet e vitaminave dhe mineraleve te nevojshem per te jetuar.
  Ndersa klorofilla qe nxirret prej saj permban ne misure te baraspeshuar, perberje organike, molekulari,dhe minerali, shume te ngjashem me Emoglobinen e njeriut.


  Te dhenat ushqyese
  Eshte i pasur ne enzime natyrale qe ndihmojne tretjen , ne bioflavonoidi, vitamina , minerali dhe aminoacidi. Permban vitamine C 4 (kater) here me shume se agrumet.
  Permban 8 lloj enzimesh tretje digestive fitoestrogeni ( ormoni vegetali ) permban gjithashtu 40 bioflavonoidi ( qe jane substanca antiosiduese ,dhe antifiamatore, forcojne enet e gjakut . permban gjithashtu nje perqindje te larte calcio.

  Organet e interesuara

  Pasuron gjakun dhe tonifikon intestinon, jep energji aparatit tretes.
  Mund te perdoret ne kurimin e infiamazioneve te mushkrive, duke lehtesuar shume ata qe vuajjne nga asma, polmonite, dhe bronkit. Sipas eksperimenteve te bere me kafshet rezulton se pengon krijimin ose perparimin e ulceres.

  Te dhena te tjera
  Kur merret para buke favorizon tretjen e ushqimeve ndersa kur merret pas buke ndihmon ne asimilimin e ushqimeve nga organizmi.
  Ndalon aciditetin ne stomak, meteorizmin, dhe fryrjen, ndihmon ne shkrirjen e yndyrnave, te celulozas dhe te amidos.

  Ate mund ta gjeni ne erboristeri ,te besuar , ne forme pluhuri ose komprese
  Mund te konsumohet edhe si fare.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  larguar forever

 18. #98
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Aloe vera

  Aloe vera

  eshte lule mjeksore , qe i perket familjes se Liliacee, eshte e ngjashme me kaktusin por me gjethe me te dendura.
  Ne sanskrito quhet " KUMARI " qe do te thote " DEA"

  Te dhenat ushqyese

  Eshte e pasur ne steroli vegetali, aminoacidi, e polisacaridi.
  Ne gelin e saj ka 18 aminoacidi, acid organik,vitamina,minerale, kripra minerale, ormoni vegetali, steroli, bradikininasi, acido saliciliko ( qe eshte perberesi kryesor i aspirines ), dhe polisakaridi,acido kapriliko,enzimabradikininasi,GLUKOMANNANO, Prostaglandine, dhe disa grasi esenciali.


  Organet e interesuara

  Forcon te gjith organet ne pergjithsi, dhe melcine ne vecanti , ose mund te theme se duke kuruar melcine kjo e fundit kuron gjith te tjerat.
  Rigjeneron tesutin qelizor.
  Rrit ritmin e peristalsi intestinale,pra sistemin e shtytjes se fekaleve jashte organizmit.
  Mbron aparatin tretes pasi e lyen ate me gelin e saj qe mbron per 48 ore.

  Aftesite kuruese

  Riparon tesutet e demtuara,ul ndjeshem infeksionet, favorizon tretjen e ushqimeve, dhe ben te mundur , kalimin e lire te fluksit energjitik pergjat gjith meridianeve.

  Aloe ka efekt te katerfishte mbi organizmin,

  1-Antifiamotorio,
  2-Antibeteriko,
  3-Imunostimolante
  4-riparuese e cdo tesuti qelizor

  Si rrjedhoje e ketyre aftesive ndihmon organizmin ne zhvillimin e flores baterike intestinale .
  Ndihmon ne sherimin e colitit divertikolitit, dhe intestinos se skuqur (infiamato )

  Glukomannano, luan rolin kryesor ne stimulin e imunitetit, duke rritur aktivitetin e disa ruazave te bardha te vecanta , qe quhen makrofagi,monociti,antikorpi, e linfocidi T te cilat hane ose, gelltisin ,baterie, dhe skorie , duke ndihmuar organizmin qe te vetpastrohet.

  Ndersa riparimin qelizor kryhet nepermjet Prostaglandine,

  Ndihmon shume grate gjate menopauzes.

  Eshte efikace kunder Ulceres peptica, ulceres varicosa, diabetit, dhe cancerit ne nivel veterinar.
  Lengu i shtrydhur nga gjethja e saj me gjemba kuron shpejt plaget ne trup.

  Ku mund ta gjeni ?
  Aty ku shiten lule, ndersa lengu i saj per pije si perdorim i brendshem shitet ne erboristeri , farmaci , ose supermarcat natyrale.
  Edhe dozat e perdorimit jane te shkruajtura ne konfeksion.
  Ketu tek mua 1 liter shitet nga 18 deri 22 euro por eshte i koncentruar dmth hidhet ne uje sipas dosave te percaktuara ne konfeksion.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  larguar forever

 19. #99
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Ja dhe disa vazo ku shihet nga afer qe te mos e ngateroni me te tjera te te njejtes familje. Eshte gjithashtu edhe nje foto mbi veprimin e saj ne organizem.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  larguar forever

 20. #100
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Te dhenat ushqyese

  Po i permbledh vetem ne nje fjali .
  Bari i Orzos eshte i vetmi vegetal mbi siperfaqen e tokes qe i vetem mund te ushqeje ne menyre komplete nje kafshe qe nga lindja e deri ne vdekje. Perjashtim ben vetem vitamina D qe merret nga dielli.Aq i pasur eshte ky lloj bari qe rritet pa asnje problem ne menyre natyrale dhe pa asnje lloj pesticidi kunder semundjeve .

  Edhe ketu proteinat jane te barabarta me ato te mishit, dhe ka nje permbajtje shume te larte te superosidodismutasi (SOD)

  Fuqizon me energji dhe jete te gjitha organet pa perjashtim.Permirson energjine dhe forcen fizike mbron tesutin qelizor dhe eliminon helmet kimike radiazionin, metalet, dhe shum substanca te tjera helmuese.

  Vetem 5 gr te saj jane te barabarte me 100 gr perime te fresketa si spinaqi,sallata, fasulet, etj,,,.
  Permban 11 here me shume calcio se sa qumeshti
  Permban 5 here me shume hekur se tek spinaqi
  Permban 7 here me shume vitamine C dhe bioflavonoidi se lengu i portokallit.
  Dhe me e cuditshmja eshte se molekulat e vogla proteike thithen direkt nga gjaku, kjo sepse eshte e pasur me nje tip clorofile qe ka strukturen molekulare gati te njejte me molekulat e gjakut njerezor duke i dhene jete dhe energji.

  Ajo permban disa enzime te vetmet ne natyre qe shkrijne substancat helmuese, dhe te pa tretura.

  Faktori sod eshte me carakteristika me interesante qe me proteinen e tij speciale P4-D1 nuk lejon mutacionet e qelizave dhe vonon procesin e plakjes.

  Zbulimi dhe studimi i saj eshte bere nga Japonezi Yoshihide Hagiwara ish drejtor i shtepise farmaceutike me te njohur japoneze , ne librin e tij
  "Green Barley Essence"

  Fjalet e teperta per kete bime apo barishte jane te kota dhe nuk mund ta shperihin forcen e saj.

  Kete bime mund ta gjeni ne Erboristeri ne forme pluhuri, ose tablete.

  Po bashkangjis edhe tre foto , ne fotot me vazo eshte Bari i Orzos ndersa ek foto ne fushe eshte Orzo,
  KUJDES :
  Ato jane dy bime te ndryshme ajo qe po shpjegoj une eshte ai bari ne fotot me vazo.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  larguar forever

Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si tė ushqehemi?
  Nga dardajan nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 133
  Postimi i Fundit: 05-10-2012, 06:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •