Close
Faqja 11 prej 12 FillimFillim ... 9101112 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 234
  1. #201
    Pa_Prespektive Maska e KNFC
    Anëtarësuar
    01-12-2004
    Vendndodhja
    N'shpi_Time
    Postime
    421

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Ja pra ku e nenvizon pikerisht ate per te cilen te akuzoje !, nga skenderbeu dole te "psikogrami" i shqiptareve te kosoves dhe ilirides ne relacion me shqiptarine !!!....tragjedia qendron ne ate se nga detaje te parrendesishme (sic eshte pra fakti se "disa" shqiptare e shajne skenderbeun), del ne perfundime gjithperfshirese......por ne fakt, edhe ato pak shqiptare qe e shajne skenderbeun, e shajne ne ato momente, kur ballafaqohen me tipa si puna e disave qe ate e intrumentalizojne per shkaqe fetare. E kupton se skenderbeu ne ato momente qendron vetem si "zevendes" per dicka krejtesisht tjeter ???


    tung
    Jo mor shok ... ta kam thene sakteisht disa tipa nga Kosova e Maqedonia , jo te gjithe ... me sakte turqelinjte nga keto dy vende .Une Skenderbeun nuk e njoh si Hero te krishtere.E njoh dhe e nderoj si hero Kombetar te popullit tim.Mund te ishte dhe musliman dhe njesoj do e nderoja. Ketu qendron ndryshimi mes meje dhe atyre shqipfolesve qe une permend neper Kosove e Maqedoni.Une jam shqiptar para se te jem besimtar,kurse sorrollopi juaj e lidh cdo gje me besimin.Skenderbeu ne Shqiperi nuk eshte lartesuar apo perdorur kurre per shkaqe fetare,por vetem si Hero i bashkimit dhe qendreses kombetare ... kurse shume si puna jote fusni fene vend e pa vend dhe flisni lloj lloj pallavrash ne lidhje me figuren e Skenderbeut ... dhe e beni kete vetem sepse i ka bere qendrese babait tuaj Turk .
    Ndryshuar për herë të fundit nga KNFC : 23-04-2015 më 05:30
    THINK SMALL LIVE SMALL DIE SMALL

  2. 2 antarët më poshtë falenderuan KNFC për mendimin e shprehur në këtë postim:

    jarigas (27-04-2015),martini1984 (04-05-2015)

  3. #202
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga KNFC Lexo Postimin
    Jo mor shok ... ta kam thene sakteisht disa tipa nga Kosova e Maqedonia , jo te gjithe ... me sakte turqelinjte nga keto dy vende .Une Skenderbeun nuk e njoh si Hero te krishtere.E njoh dhe e nderoj si hero Kombetar te popullit tim.Mund te ishte dhe musliman dhe njesoj do e nderoja. Ketu qendron ndryshimi mes meje dhe atyre shqipfolesve qe une permend neper Kosove e Maqedoni.Une jam shqiptar para se te jem besimtar,kurse sorrollopi juaj e lidh cdo gje me besimin.Skenderbeu ne Shqiperi nuk eshte lartesuar apo perdorur kurre per shkaqe fetare,por vetem si Hero i bashkimit dhe qendreses kombetare ... kurse shume si puna jote fusni fene vend e pa vend dhe flisni lloj lloj pallavrash ne lidhje me figuren e Skenderbeut ... dhe e beni kete vetem sepse i ka bere qendrese babait tuaj Turk .
    Po nese mendon keshtu, atehere tregoje kete edhe ne shkrimet qe i ben ketu !, edhe me keto dy tri fjale qe i shkruan, prap pergjitheson. Nuk ka shqiptare qe flasin turqisht !!!, ata qe flasin turqisht, ata jane edhe turq, dhe atyre nuk ju interesson shqiptaria. Ata po te kishin mundesite, do te iknin per njehere ne turqi !, dhe ata njerez nuk prononcohen ne asnje forme mbi historine shqiptare. Kjo eshte thjeshte nje populizem, dhe sherben per te ja mbyll gojen tjetrit, qe ne te vertet e arrin efektin e kundert, ngase te kthehet me te njejten monedhe dhe keshtu macja e kap bishtin e vet dhe sillet rrotull....

    Me trego, cfare konotacione lidh, kur lexon libra qe mbajne titullin "kryqtari i fundit".....dhe me rekomandohet ai liber, per ta kuptuar realitetin rreth skenderbeut. Me siguri se permbajtja eshte edhe objektive, ngase burimet nga te cilat sherbehen autoret e ndryshem ashtu keshtu jane te njejta, por prapseprap, me sa tru ne koke, nje autore, qe don te zbardh dicka, ja len nje libri historik nje titull te tille ???....e sheh ku eshte defekti !, edhe pse njerezit mendojn se bejne mire, se e kane intencionin e paster, prapeseprap nuk kane puls te matur, nuk kane kujdesje te pjekur, ne ate se cka veprojne......nese ate autorin e lartepermendur e konfronton me titullin, ai do te perpleksohet, dhe do te mbetet i habitur, se si mund te vehet ai titull ne ndonje konotacion negativ, kur qe te gjithe e dijne se skenderbeu ka patur marreveshje ekscelente me papen, me venedikun, me raguzen e fuqi tjera te kohes, me te cilat i ka lidhe armiku i perbashket, qe ka qene perandoria osmane, e cila, ne te kunderten, qellim e ka patur ekspanzionin "islamik"....dhe hooooop kllooooooop kthehet shenjestra me dy tri fjale ne kahjen tjeter............pra, nese ka patur lufte fetare, ajo ka qene e provokuar dhe detyruar nga ana e osmaneve.....keto tanet vetem se e kane mbrojt vetveten, dhe dihet, se cilen fe e kane patur, dhe histografia nuk ka kursyer mund e djers qe edhe fene e skenderbeut ta "konstruktoje" ne ate forme, qe ajo te ju pershtatet edhe realiteteve te atehershme qe kane ekzistuar, her orthodoks, her katolik, her i dyanshem !, pra, me konstrukte rhetorike argumentohen realitete qe krijojne tek lexuesit nje bindje te forte...........

    Sidoqofte, ne nuk jemi askundi me perpunimin objektiv te te kaluares tone....i vetmi faktore qe na lidh akoma eshte fakti, se keto 100 vjetet e fundit kemi qene VIKTIME e kohes gjith se bashku....por nese guxojme te shikjojme pertej ketyre 100 vjeteve te fundit, kemi probleme te medhaja. Keto probleme rrezulltojne nga paaftesia per ti pare gjerat ne menyre objektive, ngase jemi mesuar me poziten e viktimes, dhe krejt gjerat i shikjojme edhe me tej nga kjo pozite, qe permban ne vehte skepticizem......skepticizmi eshte nje dukuri e njeriut te friguar, i cili nuk don ta ndryshoje gjendjen aktuale qe e ka, ngase cdo ndryshimi parimisht i frigohet !

    tung
    albanish by nature

  4. #203
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Ajo qe ka lidhje eshte qe disa kopila e kerma te Turqise qe enden forumeve e sofrave shqiptare, gjejne kurajo te sulmojne, ofendojne e shajne pa pushim nje figure si Kastrioti. Dhe kjo shkakton reagimin negativ tek shume shqiptare dhe habine sesi mund te kete njerez qe per hir te fese (sepse skane asgje tjeter) qe jane te gatshem te mohojne cdo gje te tyren edhe ato qe perbejne nje krenari kombetare.
    Ketij shkrimi cuditerisht i ke bere like.Pajtohesh me shkruesin qe te thote ata qe e sulmojne,ofendojne,shajne Gjergj Kastriotin shkakton zemerim te madh tek SHUME shqiptare....I zemeron shumicen apsolute te shqiptareve dhe rrjeshimisht shkakton percarje.Pajtohem edhe une.

    Ndersa menjehere pak me poshte,sharja,ofendimi i Skenderbeut eshte detal i parendesishem ... gjasme te hulumtosh sa plakusha te kompleksuar shkojne ne xhami - shkakton percarje kombetare.Ndersa te ofendosh heroin e kombit shqiptar eshte detal i parendesishem !
    Te NE Skenderbeu shahet dhe ofendohet nga extremistet islamik shqiptare,e jo nga turqit.
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ....tragjedia qendron ne ate se nga detaje te parrendesishme (sic eshte pra fakti se "disa" shqiptare e shajne skenderbeun), del ne perfundime gjithperfshirese...
    Nuk din ke ta qajsh me pare.
    Rri qetë dhe fol Shqip !

  5. #204
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Ketij shkrimi cuditerisht i ke bere like.Pajtohesh me shkruesin qe te thote ata qe e sulmojne,ofendojne,shajne Gjergj Kastriotin shkakton zemerim te madh tek SHUME shqiptare....I zemeron shumicen apsolute te shqiptareve dhe rrjeshimisht shkakton percarje.Pajtohem edhe une.

    Ndersa menjehere pak me poshte,sharja,ofendimi i Skenderbeut eshte detal i parendesishem ... gjasme te hulumtosh sa plakusha te kompleksuar shkojne ne xhami - shkakton percarje kombetare.Ndersa te ofendosh heroin e kombit shqiptar eshte detal i parendesishem !
    Te NE Skenderbeu shahet dhe ofendohet nga extremistet islamik shqiptare,e jo nga turqit.


    Nuk din ke ta qajsh me pare.

    ....sa eshte numri i atyre "islamikeve" ???, nuk eshte margjinal ???, nuk nenkupton margjinalizmi "parrendesi" per perfundime gjitheperfshirrese ???

    Tregovu pra, se ata qe e shajne skenderbeun jane pjesa e kundert e taborit qe e lavderon skenderbeun, dhe gjithe kjo per arsye fetare !.....tregovu se me fetarizmin manipulohet.....nje novum ne kete kontekst, sepse kete nuk e kane bere as komunistet, e me se paku rilindasit......

    Nje gje duhet poashtu te theksohet, nuk kane qene "islamiket", ata qe te paret kane filluar me kete budallaki....se paku muslimanet qe kane shkruajt vepra mbi skenderbeun, nuk i kane titulluar ato me epitete kishtare !

    Per kete jam duke fole tan kohen !


    tung


    PS:

    Like i kam bere moderatorit per gjuhen qe e ka perdore.
    albanish by nature

  6. #205
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Qe te mesoni se kush ka qene Skenderbeu (as ai i komunizmit dhe as ai qe percmojne kopilat e turqise ne forum) lexoni Kryqtarin e Fundit te Virgjil Kules. Aty e shikoni se cfare vigani ka qene ne fushen e diplomacise dhe politikes se kohes si dhe strategjise ushtarake. Injoranca e disave ketu qe llomotisin si papagaj per Skenderbeun duke e quajtur historiografine e tij si sajese te komunizmit as qe e kane idene qe shqiptaret nuk kane hartuar as 10 % te materialeve mbi jeten dhe aktivitetin e Skenderbeut. 90 % eshte shkruar nga te huajt, studiues, historiane etj. Pra lexoni o INJORANTE dhe boll derdellitet fjale boshe e avaze te dala boje. Lexoni qe te mesoni!!!
    i.
    Skenderbeu sipas interpetimit ateisto-komunist na del sikur nje ateist qe ska kurrfare lidhje me besimin e tij te krishter. E kunderta eshte argumenti historik sepse Skenderbeu madje ne ushtrine e tij kishte prifterinje qe e mbanin moralin e ushtrise dhe gjithashtu kleri katolik i kohes e perkrahte me te madhe. Mos te themi se ushtria e tij ishte 99.9 e perbere nga te krishtere.
    Nuk duhet te harrohet edhe ndihma ekonomike dhe ushtarake qe i vinte nga aleatet e tij dhe sidomos nga Vatikani. Pas cdo shkatrrimi qe benin hordhite osmane Skenderbeut i vinin ndihma te medha nga principatat e Italise sepse ato ishin te domosdoshme sepse kur osmanet invadonin token e arbrit shkatrronin cdo gje qe u dilte perpara (pra edhe te mbjellat) dhe ishte e pa mundur qe popullsia te ushqehej pas gjithe atij shkatrrimi qe ndodhte. Andaj vinin anijet hiq pa u ndalur.
    Skenderbeut nga komunistet i jepet respekti dhe lavdia qe e ka patur por fatkeqesisht ai zhvishet nga besimi i tij i krishter. Ishte morali dhe etika e krishtere ajo qe shqiptareve ua dha Skenderbeun poashtu edhe dituria qe fitoi ne shkollat e P.O.

  7. #206
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ....sa eshte numri i atyre "islamikeve" ???, nuk eshte margjinal ???, nuk nenkupton margjinalizmi "parrendesi" per perfundime gjitheperfshirrese ???

    Tregovu pra, se ata qe e shajne skenderbeun jane pjesa e kundert e taborit qe e lavderon skenderbeun, dhe gjithe kjo per arsye fetare !.....tregovu se me fetarizmin manipulohet.....nje novum ne kete kontekst, sepse kete nuk e kane bere as komunistet, e me se paku rilindasit......

    Nje gje duhet poashtu te theksohet, nuk kane qene "islamiket", ata qe te paret kane filluar me kete budallaki....se paku muslimanet qe kane shkruajt vepra mbi skenderbeun, nuk i kane titulluar ato me epitete kishtare !

    Per kete jam duke fole tan kohen !


    tung


    PS:

    Like i kam bere moderatorit per gjuhen qe e ka perdore.
    Nuh Musa Skenderbeu nuk sulmohet nga myslimanet 'deiste' por kryesisht nga ata qe jane futur thelle ne erresiren islamike.
    Ata harrojne se Skenderbeu bente lufte vetmbrojtese dhe ai nuk shkonte te sulmonte 'myslimanet' ne tokat e tyre por ishin 'myslimanet e kohes' ata qe sulmonin Skenderbeun dhe popullin e tij ne token e tyre. Por ky eshte edhe nje argument shtese ne oqeanin e argumentave se Islami ta bllokon realitetin, popullin tend duke u vetmbrojtur e paraqet agresor, ndersa njerezit qe vrisnin familjet e tyre per pushtet si 'viktima'.
    Per kete edhe kete here te ftoj ne krishterim ashtu sikur Papa para me shume se 500 viteve ftonte Skenderbeun mysliman ne krishterim.

    Fatkeqesisht historianet tane nuk e tregojne se lufta qe behej ne ate kohe kunder popullit arberor dhe Skenderbeut behej po ne emer te perhapjes se Islamit me dhune madje terrori dhe gjenocidi i bere nga Perandoria Osmane regjistrohet qartazi. Kronikasit turq te kohes regjistrojne se si 'luftetaret e Allahut' po luftonin kunder qafirave, historiografia shqiptare flen. Flejne historianet, flejne populli, flen shteti....

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar mesia4ever për postimin:

    dielli1 (26-04-2015)

  9. #207

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Skenderbeu sipas interpetimit ateisto-komunist na del sikur nje ateist qe ska kurrfare lidhje me besimin e tij te krishter. E kunderta eshte argumenti historik sepse Skenderbeu madje ne ushtrine e tij kishte prifterinje qe e mbanin moralin e ushtrise dhe gjithashtu kleri katolik i kohes e perkrahte me te madhe. Mos te themi se ushtria e tij ishte 99.9 e perbere nga te krishtere.
    Nuk duhet te harrohet edhe ndihma ekonomike dhe ushtarake qe i vinte nga aleatet e tij dhe sidomos nga Vatikani. Pas cdo shkatrrimi qe benin hordhite osmane Skenderbeut i vinin ndihma te medha nga principatat e Italise sepse ato ishin te domosdoshme sepse kur osmanet invadonin token e arbrit shkatrronin cdo gje qe u dilte perpara (pra edhe te mbjellat) dhe ishte e pa mundur qe popullsia te ushqehej pas gjithe atij shkatrrimi qe ndodhte. Andaj vinin anijet hiq pa u ndalur.
    Skenderbeut nga komunistet i jepet respekti dhe lavdia qe e ka patur por fatkeqesisht ai zhvishet nga besimi i tij i krishter. Ishte morali dhe etika e krishtere ajo qe shqiptareve ua dha Skenderbeun poashtu edhe dituria qe fitoi ne shkollat e P.O.
    Me kete qe ke shkruar me bind edhe njehere qe shume nga ju as qe e kane idene se cfare thone, thjesht ja kepusin si t'i vije neper forume duke kujtuar se ata qe po diskutoni jane habera dhe sja kane idene nga cfare thuhet. Une te them shqiptaret skane hartuar as 10% te materialeve mbi Skenderbeun, ky vazhdon me ateisto-komunistet. Sa per ndihmat e Vatikanit ne ushtri dhe anen ekonomike nuk jepeshin nga papa sepse Skenderbeu ishte i krishtere i dalluar por fale zgjuarsise se ketij te fundit dhe talentit diplomatik qe aplikonte per t'u paraqitur si nga figurat me te rendesishme te frontit anti osman duke manovruar ndjenjat fetare te kohes e kerkuar te dale ne krye te kryqezates, pra paraqitur veten si i krishtere i devotshem. Ne frontin e Skenderbeut kane luftuar shume te huaj, madje ne ushtrine e tij ka patur ne menyre konstante trupa qe ishin vene ne dispozicion nga Alfonsi i Napolit (e me pas Ferdinandi), ka patur mercenare franceze, sllave, gjermane e anglez te cilit luftonin dhe per lavdi kalorsiake por dhe per fe. Kjo eshte ndihma qe ka marre Skenderbeu. Ska principate tjeter qe ta kete ndihmuar pervec Napolit qe kishte interesa te theksuara ne Arberi dhe haracet qe paguante Venediku per ruajtje te rrugeve detare tregtare e detyrime financiare si rezultat i mbrojtjes qe Skenderbeu bente neper territorin arber. Ska patur anije qe ndalonin pa fund ne Arberi, ska patur ndihma pa fund e sidomos ska patur principata pa fund qe na e paskan ndihmuar. Ka qene vetem nje gje, aftesie fenomenale e Skenderbeut per politike dhe intrigat nderkombetare ato qe e mbajten gjalle qendresen e tij anti osmane dhe ngritjen e tij ne rangun e nje udheheqesi nderkombetar gjigand. Nese konjukturat politike te kohes do ishin ndryshuar, sidmos situata e brendeshme ne Itali do ishte me paqesore, kryqezata e ardhshme do kishte patur ne krye vetem nje lider, Gjergj Kastriotin. Ja sa vigan ishte ai.

    E keqja e madhe me tipa si ty dhe ca te tjere ketu eshte qe degjoni nje llafe majtas e nje tjeter djathtas dhe kujtoni se ju mbush koka e dini gjera. Une e di qe fjalet e mija nga nje vesh te hyne e nga nje tjeter te dalin. Me nje njeri qe e konsideron ateizmin nje lloj feje eshte veshtire te kuptohesh.

  10. 2 antarët më poshtë falenderuan Darius për mendimin e shprehur në këtë postim:

    jarigas (27-04-2015),martini1984 (04-05-2015)

  11. #208
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Nuh Musa Skenderbeu nuk sulmohet nga myslimanet 'deiste' por kryesisht nga ata qe jane futur thelle ne erresiren islamike.
    Ata harrojne se Skenderbeu bente lufte vetmbrojtese dhe ai nuk shkonte te sulmonte 'myslimanet' ne tokat e tyre por ishin 'myslimanet e kohes' ata qe sulmonin Skenderbeun dhe popullin e tij ne token e tyre. Por ky eshte edhe nje argument shtese ne oqeanin e argumentave se Islami ta bllokon realitetin, popullin tend duke u vetmbrojtur e paraqet agresor, ndersa njerezit qe vrisnin familjet e tyre per pushtet si 'viktima'.
    Per kete edhe kete here te ftoj ne krishterim ashtu sikur Papa para me shume se 500 viteve ftonte Skenderbeun mysliman ne krishterim.

    Fatkeqesisht historianet tane nuk e tregojne se lufta qe behej ne ate kohe kunder popullit arberor dhe Skenderbeut behej po ne emer te perhapjes se Islamit me dhune madje terrori dhe gjenocidi i bere nga Perandoria Osmane regjistrohet qartazi. Kronikasit turq te kohes regjistrojne se si 'luftetaret e Allahut' po luftonin kunder qafirave, historiografia shqiptare flen. Flejne historianet, flejne populli, flen shteti....
    çka tash ?.....eshte skenderbeu hero i shqiptareve, se me kuvendin e lezhes nenvizoi si nje nder njerezit e pare mbi rruzull ne nje forme "principie kombesie", apo eshte hero i krishterimit, athlet i krishtit ?

    Per te paren them po....diçka te ngjajshme nder popujt tjere nuk njeh historia (nder skenderbeun kane luftuar fillimisht truç, si katolik, si te krishtere, si musliman, politike e njohur per te nga shkolla osmane, me dallimin se perkrahesit e tije ishin shqiptare - kahja politike ndryshon disa vite me vone per arsye te rrethanave).

    Per te dyten them JO, ngase per hero nuk mund ta pranojm per dy arsye, nje hero qe lufton per motive fetare nuk perket me frymen e kohes tone (pos per fanatik te kishes katolike)....dy, skenderbeu deshtoi me ne fund, nuk pati sukses politik dhe ne asnje forme nuk ndikoi ne ardhmerine e popullit shqiptare.

    Skenderbeut ka vlera symbolike per kombin shqiptare qe i sherbejne unitetit tone.

    Tregom tash ti si mendon se do ti bindish shqiptaret musliman te lavderohen me skenderbeun, duke ja vleresuar atije pa piken e arsyes (dhe evidences) punen mbi motive kryekeput fetare ?

    Fakti se ai e ka perdore ndihmen e ofruar nga prijes katolik te rajonit nuk eshte deshmi per ndonje "plan" afatgjate nen kontekste fetare, por deshmi vetem per frymen politike te kohes. USA bashk me disa vende arabe e sulmojne nje "shtetin islam me kalif ibrahimin"....do ta interpretosh kete se arabet qe bashkpnojne me Amerikanet jane te krishtere tash ?....apo, nese fitojne, pas dy a tri shekujve truc do ti kthehen fese te te pareve (poashtu krishtere)...?

    Tung
    albanish by nature

  12. #209
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Me kete qe ke shkruar me bind edhe njehere qe shume nga ju as qe e kane idene se cfare thone, thjesht ja kepusin si t'i vije neper forume duke kujtuar se ata qe po diskutoni jane habera dhe sja kane idene nga cfare thuhet. Une te them shqiptaret skane hartuar as 10% te materialeve mbi Skenderbeun, ky vazhdon me ateisto-komunistet. Sa per ndihmat e Vatikanit ne ushtri dhe anen ekonomike nuk jepeshin nga papa sepse Skenderbeu ishte i krishtere i dalluar por fale zgjuarsise se ketij te fundit dhe talentit diplomatik qe aplikonte per t'u paraqitur si nga figurat me te rendesishme te frontit anti osman duke manovruar ndjenjat fetare te kohes e kerkuar te dale ne krye te kryqezates, pra paraqitur veten si i krishtere i devotshem. Ne frontin e Skenderbeut kane luftuar shume te huaj, madje ne ushtrine e tij ka patur ne menyre konstante trupa qe ishin vene ne dispozicion nga Alfonsi i Napolit (e me pas Ferdinandi), ka patur mercenare franceze, sllave, gjermane e anglez te cilit luftonin dhe per lavdi kalorsiake por dhe per fe. Kjo eshte ndihma qe ka marre Skenderbeu. Ska principate tjeter qe ta kete ndihmuar pervec Napolit qe kishte interesa te theksuara ne Arberi dhe haracet qe paguante Venediku per ruajtje te rrugeve detare tregtare e detyrime financiare si rezultat i mbrojtjes qe Skenderbeu bente neper territorin arber. Ska patur anije qe ndalonin pa fund ne Arberi, ska patur ndihma pa fund e sidomos ska patur principata pa fund qe na e paskan ndihmuar. Ka qene vetem nje gje, aftesie fenomenale e Skenderbeut per politike dhe intrigat nderkombetare ato qe e mbajten gjalle qendresen e tij anti osmane dhe ngritjen e tij ne rangun e nje udheheqesi nderkombetar gjigand. Nese konjukturat politike te kohes do ishin ndryshuar, sidmos situata e brendeshme ne Itali do ishte me paqesore, kryqezata e ardhshme do kishte patur ne krye vetem nje lider, Gjergj Kastriotin. Ja sa vigan ishte ai.

    E keqja e madhe me tipa si ty dhe ca te tjere ketu eshte qe degjoni nje llafe majtas e nje tjeter djathtas dhe kujtoni se ju mbush koka e dini gjera. Une e di qe fjalet e mija nga nje vesh te hyne e nga nje tjeter te dalin. Me nje njeri qe e konsideron ateizmin nje lloj feje eshte veshtire te kuptohesh.
    Sakte pra se motivi FE nuk ka patur domethenje sa i perket politikes ditore (ka sherbyer per moralin) ?....i ofroheshin ndihmat per interesse fetare apo politike ?.....kuptohet se politika europjane e kohes motivet i ka patur fetare (sundim fizik me preteksin e misionarizimit), perputheshin keto me kulturen ushtarake te skenderbeut ?. Vendi jone ne ate faze ka qene dermueshem i krishtere.
    albanish by nature

  13. #210
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    E cka kane qene pra sipas teje shqiptaret ne ate kohe? Ty kinematografia komuniste ateiste ta paraqet Skenderbeun pothuajse ateist. Por ska qene keshtu.
    2. Ani ti po e dijshe se a ka qene Gjergj Kastrioti i krishter i sinqerte a jo! Si e din ti kete? D.m.th. sipas teje Skenderbeu fene e paska perdorur vetem per diplomaci?!
    3. Ushtria e Skenderbeut po ashtu ne masen me te madhe 'financohej' nga vet osmanet. Skenderbeu zinte ne prite karavane qe u dergonin ushqim, veshmbathje, armatim shpesh here dhjetera mijera ushtareve turq. Keshtu qe duke kombinuar sinqeritetin ne besimin ne Zot - pra kete Jezus qe ne sot e besojme, ndihmat nga principatat e italise, perkrahjen morale nga Papa, poashtu besimin se ia ka vlejtur sakrifica ka arritur ate sukses. Ai ishte Atlet i Krishtit (ky titull si erdh vetvetiu, por se luftonte me drejtesi) sepse lufta per drejtesi eshte lufte e Perendise. Cka me bere se ty si ateist ste pelqen kjo.
    4. Skenderbeu punoi me etike krishtere, po te punonte me etike islame ai do te luftonte per osmanet. Po te punonte me etike ateiste ai do te vidhte edhe keshtjellen e vet, ashtu sic bejne shume politikane tane sot me shtetet tona.

    Jashta kesaj teme...
    Ateizmi s'qenka fe a? S'paska Zot a? Singulariteti 'eksplodoi' dhe krijoi gjithe keto galaksi e gjithe kete univers, e gjithe kete bote, e gjithe keto forma jete?! Ateizmi s'qenka fe por shkence? Majmunet evoluojne ne forma me te avancuara jete, ne njerez, cka eshte kjo, kujton se jemi hajvane ta pranojme kete si shkence?! Po evoluojkan 'in order to survive' (sic thone disa evolucioniste). Majmuni spo mujka qe te jetoje si majmune por u dashka qe te evoluoje ne njerez per te mbijetuar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 26-04-2015 më 21:15

  14. #211

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Mos llomotit kot po lexo. Ta kam dhene informacionin se ku ta gjesh. Ta shpjegova po ashtu qe eshte materiali me i kompletuar ne gjuhen shqipe qe eshte hartuar ndonjehere. Nese sdo ta lexosh, mos e lexo. Por mos prit nga une te zbras timen e te mbush tenden.

  15. #212
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    E cka kane qene pra sipas teje shqiptaret ne ate kohe? Ty kinematografia komuniste ateiste ta paraqet Skenderbeun pothuajse ateist. Por ska qene keshtu.
    2. Ani ti po e dijshe se a ka qene Gjergj Kastrioti i krishter i sinqerte a jo! Si e din ti kete? D.m.th. sipas teje Skenderbeu fene e paska perdorur vetem per diplomaci?!
    3. Ushtria e Skenderbeut po ashtu ne masen me te madhe 'financohej' nga vet osmanet. Skenderbeu zinte ne prite karavane qe u dergonin ushqim, veshmbathje, armatim shpesh here dhjetera mijera ushtareve turq. Keshtu qe duke kombinuar sinqeritetin ne besimin ne Zot - pra kete Jezus qe ne sot e besojme, ndihmat nga principatat e italise, perkrahjen morale nga Papa, poashtu besimin se ia ka vlejtur sakrifica ka arritur ate sukses. Ai ishte Atlet i Krishtit (ky titull si erdh vetvetiu, por se luftonte me drejtesi) sepse lufta per drejtesi eshte lufte e Perendise. Cka me bere se ty si ateist ste pelqen kjo.
    4. Skenderbeu punoi me etike krishtere, po te punonte me etike islame ai do te luftonte per osmanet. Po te punonte me etike ateiste ai do te vidhte edhe keshtjellen e vet, ashtu sic bejne shume politikane tane sot me shtetet tona.

    Jashta kesaj teme...
    Ateizmi s'qenka fe a? S'paska Zot a? Singulariteti 'eksplodoi' dhe krijoi gjithe keto galaksi e gjithe kete univers, e gjithe kete bote, e gjithe keto forma jete?! Ateizmi s'qenka fe por shkence? Majmunet evoluojne ne forma me te avancuara jete, ne njerez, cka eshte kjo, kujton se jemi hajvane ta pranojme kete si shkence?! Po evoluojkan 'in order to survive' (sic thone disa evolucioniste). Majmuni spo mujka qe te jetoje si majmune por u dashka qe te evoluoje ne njerez per te mbijetuar.
    Njeh ti ndonje shqiptare nga ata qe e kane thurur mitologjine rreth skenderbeut ta kene bere ate mbi motive fetare ???..........une njoh vetem "joshqiptare".....pse pra ti e ben kete ???, dhe si ke guximin ti akuzosh shqiptaret musliman pastaj kur ta kthejn me te njejten monedhe (edhe pse e din se nuk ke as force fizike, as force rhetorike ti kundershtosh, ja forumit rinore nuk i behet vone te ngrej polemika bile edhe me te ashpra) ???..............me cfare te drejte dhe me sa mend ne koke, duke e dijte se populli qe i perket eshte dermueshem musliman, e mbush gojen plot me muhabete qe shkojne ndesh me interesset e popullit shqiptare ???.....mund te me tregosh, se ku e mer te drejten ti per kete mendje qe e ushqen keshtu, dhe njekohesisht me trego pastaj se PSE nuk paska te drejte nje shqiptare musliman te "revoltohet" dhe te ta ktheje pak a shume hundve ne te njejten fryme ???



    tung
    albanish by nature

  16. #213
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Njeh ti ndonje shqiptare nga ata qe e kane thurur mitologjine rreth skenderbeut ta kene bere ate mbi motive fetare ???..........une njoh vetem "joshqiptare".....pse pra ti e ben kete ???, dhe si ke guximin ti akuzosh shqiptaret musliman pastaj kur ta kthejn me te njejten monedhe (edhe pse e din se nuk ke as force fizike, as force rhetorike ti kundershtosh, ja forumit rinore nuk i behet vone te ngrej polemika bile edhe me te ashpra) ???..............me cfare te drejte dhe me sa mend ne koke, duke e dijte se populli qe i perket eshte dermueshem musliman, e mbush gojen plot me muhabete qe shkojne ndesh me interesset e popullit shqiptare ???.....mund te me tregosh, se ku e mer te drejten ti per kete mendje qe e ushqen keshtu, dhe njekohesisht me trego pastaj se PSE nuk paska te drejte nje shqiptare musliman te "revoltohet" dhe te ta ktheje pak a shume hundve ne te njejten fryme ???

    tung
    Po e zeme se shqiptaret ne shumice pas 300 viteve konvertohen ne Kishen Ortodokse serbe dhe atyre u thuhet se lufta e Serbise ne Kosove ka qene e drejte, pra ata binden per kete nga prifterinjte e tyre, a do te ishte Adem Jashari perseri hero kombetar i tyre kur ai ka luftuar kunder ketyre 'serbeve qe kane luftuar per drejtesi'. Pra ketu eshte kontradikta, myslimani me Kuran nuk duhet ta prioritoje jo myslimanin mbi myslimanin. Skenderbeu respektohet vetem nga myslimanet deiste apo ata tradicionale. Nga te tjeret urrehet. Une ashtu sic nuk mund t'i beje ateistet shqiptare qe ta duan Biblen, poashtu nuk mund ta bej asnje shqiptar qe ta respektojne figuren e Gjergj Kastriotit. Asgje nuk shkon me imponim.
    Periudha e Gjergj Kastriotit eshte periudha historike me e lavdishme e popullit tone, nuk ka periudhe tjeter ku eshte bere sakrifice e atij kalibri. Pra vet Skenderbeut jeta e tij pasi erdhi ne Shqiperi i shkoi duke luftuar me Perandorine Osmane ku normal se nuk e kishte jeten e mire kur eshte detyruar te fleje e te qendroje neper male. Ai kishte femra, para, pasuri sa te deshironte ne Perandorine Osmane. Por ai i la krejt ato te luftoje per popullin e tij dhe per drejtesi. Sukseset e tij ushtarake ishin goxha te medha. Nga vet turqit ai krahasohej me Aleksandrin e Madh,kete respekt nuk ia ka bere forumisti 'mesia4ever' por kete respekt ia kane bere vet turqit. Kete sipas teje per mitologji ja kane dhene. Le burre se sje kerkah. O burre mos jeto ti per mua por jeto per te verteten.
    Te tregova se myslimanet asgje skane kunder Jezusit te Nazaretit, edhe talebanet nga Vaziristani po ti pyesesh ata do ta respektojne kete emer. Qitash a qenka keq me te quajtur dikush 'Atlet i Krishtit' kur ti lufton per drejtesi. O zoteri une sjetoj per myslimane e ateiste, smuj me then qe Gjergji nuk ka qene i krishtere sepse kjo eshte genjeshter. Nuk mundohem te u hyj ne qef njerezve me lajka e genjshtra duke shtypur realitetin. Skam kunder asnje shqiptari asgje. Keto jane fakte historike. Ka luftuar per popullin e tij qe ne ate kohe ishte ne shumice krishtere. Kete krejt shqiptaret e dijme se para shume shekujve 100 % ishim popull i krishter.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 27-04-2015 më 19:28

  17. #214
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Po e zeme se shqiptaret ne shumice pas 300 viteve konvertohen ne Kishen Ortodokse serbe dhe atyre u thuhet se lufta e Serbise ne Kosove ka qene e drejte, pra ata binden per kete nga prifterinjte e tyre, a do te ishte Adem Jashari perseri hero kombetar i tyre kur ai ka luftuar kunder ketyre 'serbeve qe kane luftuar per drejtesi'. Pra ketu eshte kontradikta, myslimani me Kuran nuk duhet ta prioritoje jo myslimanin mbi myslimanin. Skenderbeu respektohet vetem nga myslimanet deiste apo ata tradicionale. Nga te tjeret urrehet. Une ashtu sic nuk mund t'i beje ateistet shqiptare qe ta duan Biblen, poashtu nuk mund ta bej asnje shqiptar qe ta respektojne figuren e Gjergj Kastriotit. Asgje nuk shkon me imponim.
    Periudha e Gjergj Kastriotit eshte periudha historike me e lavdishme e popullit tone, nuk ka periudhe tjeter ku eshte bere sakrifice e atij kalibri. Pra vet Skenderbeut jeta e tij pasi erdhi ne Shqiperi i shkoi duke luftuar me Perandorine Osmane ku normal se nuk e kishte jeten e mire kur eshte detyruar te fleje e te qendroje neper male. Ai kishte femra, para, pasuri sa te deshironte ne Perandorine Osmane. Por ai i la krejt ato te luftoje per popullin e tij dhe per drejtesi. Sukseset e tij ushtarake ishin goxha te medha. Nga vet turqit ai krahasohej me Aleksandrin e Madh,kete respekt nuk ia ka bere forumisti 'mesia4ever' por kete respekt ia kane bere vet turqit. Kete sipas teje per mitologji ja kane dhene. Le burre se sje kerkah. O burre mos jeto ti per mua por jeto per te verteten.
    Te tregova se myslimanet asgje skane kunder Jezusit te Nazaretit, edhe talebanet nga Vaziristani po ti pyesesh ata do ta respektojne kete emer. Qitash a qenka keq me te quajtur dikush 'Atlet i Krishtit' kur ti lufton per drejtesi. O zoteri une sjetoj per myslimane e ateiste, smuj me then qe Gjergji nuk ka qene i krishtere sepse kjo eshte genjeshter. Nuk mundohem te u hyj ne qef njerezve me lajka e genjshtra duke shtypur realitetin. Skam kunder asnje shqiptari asgje. Keto jane fakte historike. Ka luftuar per popullin e tij qe ne ate kohe ishte ne shumice krishtere. Kete krejt shqiptaret e dijme se para shume shekujve 100 % ishim popull i krishter.

    O zotri mesi, nuk kuptohen realitetet duke kriju shembuj hipotetik, duke bere krahasime jokausale, duke u mundu me ja be rrafsh vetvetes !!!


    Kuptoje se skenderbeu NUK KA LUFTUAR PER FE !!!....indic per kete eshte sidomos njohja e politikes se kohes, edhe ushtaret e vet, fillimisht qe kane qene natyrisht musliman (kur "tradhetohet" nga hamza ???, tek 10 vite me vone), dhe me me rrendesi eshte, se vet skenderbeu ka qen i shkolluar pikerisht ne politiken multikonfessionale dhe multietnike qe ka zoteruar tek rradhet e osmaneve !, e kupton se skenderbeu ishte politikan me shkolle osmane, jo me shkolle vatikane ?, fakti se ka luftuar kunder "osmanlijve" nuk nenkupton njekohesisht lufte fetare (ai gjithashtu ka luftuar edhe kudner ndikimit te venedikut, dhe ka patur edhe luftera kunder tyre)....kunder sistemit osman kane luftuar edhe DHJETRA tjere me renome dhe aftesi si te skenderbeut, dhe sidomos MUSLIMAN......me rrendesi jane ketu pikerisht viti 1443 e kendej, qe markojn disa trazira te thella brenda struktures udheheqese te shtetit osman, dhe disfata te rrenda ne zonat kufitare (jo vetem ne ballkan !!!, edhe ne anatoli ka qene shteti osman ne ate kohe i rrezikuar !!!).....

    Ne jemi laaaaarg perpunimit objektiv te kohes, ngase keto 100 vjetet e fundit kemi qene te fokuzuar ne vlera tjera te asaj kohe. Kurse TI dhe shoket, mos ju haj mendja, se do ta pervetesoni dhe "perverzoni" realitetin e skenderbeut per te shit ketu fene ne llogari te kases fiskale te kishes katolike !!!, se per gje tjeter nuk punojn ato p....dha seme, ata punojne vetem per ta forcuar fuqine faktike, per ti rroberuar delete dhe per te jav shit "parajesen", njejte si oponentet musliman qe shesin "virgjeresha" me tonelata, ashtu edhe vatikani shet "shpetim" me tonelata.....qe te dy nje synym e kane, me i LIDH njerezit per interese te kesaj DYNJAJE.....muslimanet se paku e bejne nga zemra, se metevertet jane te mendimit se ashtu ecin punet, pa plan, her pas here sikunder jane rrethanat e dhana......kurse kisha e ka vertetuar me SHEKUJ, se e ben per DOLLAR, per EURO, se punon ME PLAN, se ajo i KRIJON RRETHANAT......nje nder ato plane eshte, qe skenderbeun te jav shes shqiptareve per luftetare te TYRE, te INTERESSEVE TE TYRE !!!, e kap kete ???....ata ta kan VJEDH SKENDERBEUN, dhe e kane bere punetore te tyre !, kurse TI dhe deleve tjera jav kane lare kryt me akull, dhe ju kane bere lesh nga trut !



    tung
    albanish by nature

  18. #215
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Mos llomotit kot po lexo. Ta kam dhene informacionin se ku ta gjesh. Ta shpjegova po ashtu qe eshte materiali me i kompletuar ne gjuhen shqipe qe eshte hartuar ndonjehere. Nese sdo ta lexosh, mos e lexo. Por mos prit nga une te zbras timen e te mbush tenden.
    Asgje more s'llomotita cka eshte kjo sjellje keshtu?! Thashe te vereteta qe dihen dhe faktohen nga kronikasit dhe dokumentet e kohes. Gjergj Kastrioti ishte kidnapuar qe ne femijeri dhe ishte bere mysliman, pastaj pas luftimit kunder popujve ballkanike e evropiane ne anen e P.O. (keta popuj te cilet i luftonte ishin popuj te krishtere gjithsesi) ai ftohet nga Papa i kohes qe te rikthehet ne krishterim dhe pastaj u kthye ne kete besim ku mos te them qe 100% e popullit te tij i perkiste. Qitash sipas teje ai fene e perdorte vetem per diplomaci se ne te vertete ai ska besuar sinqerisht?! Une te pyeta se si e din ti kete?!
    A ishte normale qe ne mesjete popujt e krishtere t'i udhehiqte nje mysliman apo nje ateist qe ska te beje asgje me krishterimin?! Une te pyes ty.
    tung

  19. #216

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Ti me bere ate pyetje dhe une te drejtova se ku te marresh informacion. Ti sdo te marresh vesh apo me te vertete nuk arrin te kuptosh? Flasim per 600 vjet me pare. Ne ate kohe njerezit besonin shume gjera dhe qe Gjergji te ishte besimtar si te tjeret kjo nuk ka ndonje cudi. Por ajo qe une po them eshte qe ai nuk luftoi per fe por e perdori fene per te forcuar pozicionin e tij ne Ballkan, bere qendrese Perandorise Osmane, perfituar nga konjukturat e kohes, zhvilluar tregtine dhe u perpoq per rritjen ekonomike te Arberise se asaj kohe etj. Te gjitha keto ai i arriti duke u ngritur nga nje person fare i panjohur ne nje lider ushtarak e politik i permasave gjigande aq sa sic e permenda dhe ne nje shkrim tjeter, nese do ishte arritur te realizohej kryqezata tjeter, Gjergji do kishte qene lideri i padisktueshem i saj.

  20. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Darius për postimin:

    martini1984 (04-05-2015)

  21. #217
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    O zotri mesi, nuk kuptohen realitetet duke kriju shembuj hipotetik, duke bere krahasime jokausale, duke u mundu me ja be rrafsh vetvetes !!!
    tung
    Te ka ra krese kjo cka te thashe , epo i nderuar bash kjo ka ndodhur. Une po ja boj vetit rrafsh apo ju?
    Po ti historine se pranon, faktet historike s'i pranon, normal se tani ta argumentoj me hipoteza.
    kalo mire

  22. #218
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    çka tash ?.....eshte skenderbeu hero i shqiptareve, se me kuvendin e lezhes nenvizoi si nje nder njerezit e pare mbi rruzull ne nje forme "principie kombesie", apo eshte hero i krishterimit, athlet i krishtit ?

    Per te paren them po....diçka te ngjajshme nder popujt tjere nuk njeh historia (nder skenderbeun kane luftuar fillimisht truç, si katolik, si te krishtere, si musliman, politike e njohur per te nga shkolla osmane, me dallimin se perkrahesit e tije ishin shqiptare - kahja politike ndryshon disa vite me vone per arsye te rrethanave).

    Per te dyten them JO, ngase per hero nuk mund ta pranojm per dy arsye, nje hero qe lufton per motive fetare nuk perket me frymen e kohes tone (pos per fanatik te kishes katolike)....dy, skenderbeu deshtoi me ne fund, nuk pati sukses politik dhe ne asnje forme nuk ndikoi ne ardhmerine e popullit shqiptare.

    Skenderbeut ka vlera symbolike per kombin shqiptare qe i sherbejne unitetit tone.

    Tregom tash ti si mendon se do ti bindish shqiptaret musliman te lavderohen me skenderbeun, duke ja vleresuar atije pa piken e arsyes (dhe evidences) punen mbi motive kryekeput fetare ?

    Fakti se ai e ka perdore ndihmen e ofruar nga prijes katolik te rajonit nuk eshte deshmi per ndonje "plan" afatgjate nen kontekste fetare, por deshmi vetem per frymen politike te kohes. USA bashk me disa vende arabe e sulmojne nje "shtetin islam me kalif ibrahimin"....do ta interpretosh kete se arabet qe bashkpnojne me Amerikanet jane te krishtere tash ?....apo, nese fitojne, pas dy a tri shekujve truc do ti kthehen fese te te pareve (poashtu krishtere)...?

    Tung
    Ju fanatiket qe historine e mesoni ne xhami, vetem nje gje te thjeshte haroni:
    Heronjte e nje populli lindin ne rrethana te caktuara te historise.
    Ata jane njerez te zakonshem qe ne rrethana te jashtzakonshme marrin persiper te drejtojne masat e popullit dhe te dalin fitimtare.
    Heronjte nuk jane njerez te sjelle nga Zoti me katapulte per heroizma, por deri nje dite perpara se te beheshin te tille, kane qene njerez me vese, me mekate dhe plot kusure te tjera.
    Por kur heroizmi i tyre mbetet ne histori, askush nuk merret me me anet e tyre negative, sepse vepra heroike qe ata bejne, i kalon permasat e njeriut te zakonshem dhe pas kesaj flitet per nje hero e jo me per nje njeri si puna jote apo ime.
    Dhe me e rendesishmja nga gjithe llomotitjet e tua eshte fakti se ekziston nje pyetje:
    Zoteri, kujt i sherbeni ju me germimet mbi jeten personale, apo mbi argumentet fetare qe kerkoni ti vishni figures dhe vepres se pavdekshme te HEROIT TONE KOMBETAR?
    Cilatdo qofshin argumentet e tua ato cojne uje ne mullirin e atyre qe nuk na duan. Nese ti je nje prej tyre, une di te flas me gjuhe tjeter me ty. Por nese vertet e do popullin tend dhe Atdheun tend, atehere mos u merr me cikerima.
    Je teper i vogel perballe Skenderbeut.
    A nuk e kupton se hija e tij edhe pas 500 vitesh ty te mbulon?
    Te gjithe heronjte e botes kane pasur mekate e kane bere perversitete, por bota i kujton me respekt per ate qe i beri te hyjne ne histori e jo per mekatet e tyre.
    Nese me kuptove te faleminderit.
    Nese nuk me kuptove, atehere nuk eshte faji im qe lodha gishtat me ty dhe harxhova 5 minuta nga jeta ime per ty.
    Ndryshuar për herë të fundit nga 2043 : 05-05-2015 më 02:55
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  23. #219
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Te ka ra krese kjo cka te thashe , epo i nderuar bash kjo ka ndodhur. Une po ja boj vetit rrafsh apo ju?
    Po ti historine se pranon, faktet historike s'i pranon, normal se tani ta argumentoj me hipoteza.
    kalo mire
    Eshte ne "mendjen" tende e fiksuar, se njerezit qe folin jashta kontekstit fetare kane arsye politike (shtremberime, mashtrime) e jo arsye objektive ta bejne kete !

    Skenderbeu nuk ka patur motive fetare, ngase nuk ka qene feja ne pyetje, por pushteti !!!, eshte bere fjale per pushtet, sundim.......apo nuk jane epitetet MBRET, PRINC, BEG....tituj pushteti ???....nuk eshte quajtur shenjtore ose prift, por mbret, princ, beg !!!...keto jane fakte historike qe edhe ti i perdore automatikisht tan diten....por se jane aq te perditshme, aq monotone, i sheh si "brande" e jo si epitete cilesore te bartesit. Skenderbeu ka arrijt disa here marreveshje mbi armpushime.....ka filluar te perpiloje kanun (kushtetute).....qe te ngrej struktura qeverisese sic i ka njohur tek osmanlijt !!!............ai ka dash te ngrej SHTET SHQIPTARE....pikerisht kete e kane kuptuar rilindasit qe ne start, ngase i kane njohur rrethanat politike, motivet politike brenda sistemit osman, dhe keto i kane pare edhe ne orvatjet e skenderbeut, dhe per kete ne kohen moderne, ku fillojne kristalizimet e para te shteteve nacionale, edhe mendimtaret tane kane gjetur pikenisjen e shtetit naciona shqiptare. Dhjetra here e kam thane ketu se ne islam ekziston nje forme e "sekularizmit", se islami nuk njeh institute si ate te kishes dhe priftit, ku fuqia ekonomike dhe ushtarake do centralizohej dhe gershetohej me motive fetare, qe keshtu te ju lidhen njerezve vlerat e sundimit mbi toke me inteligjencen emocionale per ti instrumentalizuar me pastaj ata (deos lo vult)!. Ne islam sundues eshte "sulltani", "kalifi", "emiri"....keto tituj nuk kane epitete fetare, epiteti fetare eshte i lidhur per pergjegjesine e tyre, jo per detyrat e tyre, nje dallim rrenjesore karshi kuptimit te elites kishtare ne mesjete !. Kete dallim skenderbeu e ka njohur, duhet me qene teper naiv, ose i romantizuar nga kisha, mos me e besuar kete !

    Ne krahasim me popujt tjere, vepra e skenderbeut na ngren neve nder popujt e pare qe kane treguar aspirata per te ndertuar shtete (sundim) mbi baza gjaku !, ngase per dallim nga perandoria osmane, me multietnicitetit e saje, shteti i skenderbeut eshte ndertuar mbi baza etnike, ku dy elementet kryesore kane qene te gatshem, GJUHA dhe GJAKU (kurse feja ka qene element ndares, pra ne te kunderten, skenderbeu ne asnje moment nuk mund te kete vepruar mbi motive fetare, ngase nuk do te kish mbajtur aq gjate rrezistence).

    Vendi jone ka qene dermueshem i krishtere, dhe kuptueshem se motivi FE, pra, LUFTE FETARE, nuk ka patur !. Skenderbeu ka luftuar kunder pushtetare tjere te kohes !, nuk ka qene sejcila lufte kunder ushtrise qendrore, por atyre lokale, me pashallare lokale ne kry te tyre !. dhe vet fakti, se skenderbeu ka arrijt ti bashkoje si katoliket, si orthodokset (edhe muslimanet ???) shqiptare per interesse te perbashketa deshmon edhe njehere, se motivet e tija kane qene krejtesisht tjera se sic i ka qejf ti paraqes kisha katolike !.

    Jane pikerisht shqiptare qe vijne nga shkollat katolike ato qe mundohen ta "privatizojne" skenderbeun per nje grupp shqiptaresh me interesse kishtare, ne kete rast, atyre te vatikanit !, kurse tjeret bjerin ne kete kurth nga verbesia qe jav shkakton dashuria per atdheun, ngase shqiptari pa paragjykime, te skenderbeu e sheh "shqiptarine", jo kryqezatorin e vatikanit per ta perhap fene katolike !.....


    tung
    albanish by nature

  24. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Nuh Musa për postimin:

    mesia4ever (06-05-2015)

  25. #220
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Myftiu Tërnava: Nuk kemi gjak të njomë për të ujitur shkretëtirat e arabëve

    Citim Postuar më parë nga 2043 Lexo Postimin
    Ju fanatiket qe historine e mesoni ne xhami, vetem nje gje te thjeshte haroni:
    Heronjte e nje populli lindin ne rrethana te caktuara te historise.
    Ata jane njerez te zakonshem qe ne rrethana te jashtzakonshme marrin persiper te drejtojne masat e popullit dhe te dalin fitimtare.
    Heronjte nuk jane njerez te sjelle nga Zoti me katapulte per heroizma, por deri nje dite perpara se te beheshin te tille, kane qene njerez me vese, me mekate dhe plot kusure te tjera.
    Por kur heroizmi i tyre mbetet ne histori, askush nuk merret me me anet e tyre negative, sepse vepra heroike qe ata bejne, i kalon permasat e njeriut te zakonshem dhe pas kesaj flitet per nje hero e jo me per nje njeri si puna jote apo ime.
    Dhe me e rendesishmja nga gjithe llomotitjet e tua eshte fakti se ekziston nje pyetje:
    Zoteri, kujt i sherbeni ju me germimet mbi jeten personale, apo mbi argumentet fetare qe kerkoni ti vishni figures dhe vepres se pavdekshme te HEROIT TONE KOMBETAR?
    Cilatdo qofshin argumentet e tua ato cojne uje ne mullirin e atyre qe nuk na duan. Nese ti je nje prej tyre, une di te flas me gjuhe tjeter me ty. Por nese vertet e do popullin tend dhe Atdheun tend, atehere mos u merr me cikerima.
    Je teper i vogel perballe Skenderbeut.
    A nuk e kupton se hija e tij edhe pas 500 vitesh ty te mbulon?
    Te gjithe heronjte e botes kane pasur mekate e kane bere perversitete, por bota i kujton me respekt per ate qe i beri te hyjne ne histori e jo per mekatet e tyre.
    Nese me kuptove te faleminderit.
    Nese nuk me kuptove, atehere nuk eshte faji im qe lodha gishtat me ty dhe harxhova 5 minuta nga jeta ime per ty.
    Historia nuk shikjohet me emocione !...........punen e kishes dhe te xhamise jav leme ne detyre hoxhes e priftit !, dhe sa e dije une, asnje prift e hoxhe nuk ka dale deri sot te thote se eshte historian me diplome........kurse sa u perket mendimeve te tyre personale, ata MUA se paku nuk me kane interessuar, dhe nuk do te me interessojne !

    Ki kujdes kur ju pershkruan njerezve gjena qe ne fakt nuk i thuan. Se paku nga ana e muslimaneve nuk ka dale njeri deri sot te thote me preteks te qarte se skenderbeu ka vrare "musliman"......ata qe e thuan kete, e thuan ne kundershtim te atyre qe thuan se skenderbeu e ka luftuar "islamin" (reagim ndaj provokimit - preteksin zbuloje tek provokuesi, jo tek i provokuari)........skenderbeu ka luftuar kunder armiqeve, ata i ka patur ndash nder muslimanet, ndash nder te krishteret, ata kane qene ndash shqiptare, ndash serb, ndash bulgare, ndash turq etj.....


    tung
    albanish by nature

  26. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Nuh Musa për postimin:

    mesia4ever (06-05-2015)

Faqja 11 prej 12 FillimFillim ... 9101112 FunditFundit

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •