Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 158 prej 158
  1. #141
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Prthth,prthth ,..nuk kupton asgje,nuk je i afte te kapesh 3 rreshta dhe perpiqesh me lojra fjalesh te lesh pershtypje.
    Te shkrova per habine time dhe pa papurthshmerine/tendenciozitetin tende dhe mbajtjen e nje ane me cdo kusht.Arsyetime qesharake rreth gjithckaje qe prodhon kjo bote islamike,ndersa rrebesh kritika dhe fjale te renda per ata shqiptare qe kane ide pro-perendimore,jane te krishter,nacionalist ...etj.Edhe kjo eshte legjitime per nje fanatik,por te pretendosh korrektesi dhe panashmeri, dhe se i don te miren gjith shqiptareve - kjo eshte per te te ren te fiket nga budallalleku.Nuk je i afte te distancohesh nga extremizmi dhe bota e ndyre wehabo-selafisto-xhihadiste ,ndersa ne anen tjeter na thua "Dua te ju beje shqiptar" !!!
    Pse @referin nuk don ta besh shqiptar ?...kurre ,ama bash kurre asnje fjale per tipa te tille nuk shkruan ! ai eshte larg shqiptarise me mijera vjet shpejtesise se drites ?

    A e din cka don ti ? - ti don qe neve te rinjve shqiptar, jo te na besh "me shume shqiptar",por mundohesh te na besh me fetare dhe me musliman se sa prinderit tane.
    Ndersa procesi eshte i kundert.

    Megalomani e semure ku shkrimet e veta ne nje forum konsiderohen si dic e madhe dhe e pakapshme ...po te ishe protagonist,te depertoje me keto shkrime dhe te krijosh opinion ne shtypin,median shqiptare (te themi si AI filozofi ateist nga Prishtina - Blerimi ),opinioni yt te shkaktoj vemendje dhe debat ne shoqerine shqiptare,atehere une do ta pranoj qe vlen dic...keshtu vetem humb kohen duke ushqyer megalomanine e semure.
    Nuk e din qe enderrat jane per femijet ?.
    Kryesorja te imponohen "Army of hoxhallar" analfabet si ai Enis Rama i Mitrovices ... "ai me flet mua,une e ndegjoj.Ju nuk keni cka shqetesoheni...".
    Je "intelektual" i klasit te pare ,ndersa e ul bishtin dhe e ndegjon boten e hoxhallareve gati analfabet ...Natyrisht qe je ,kur perkrah grupet terroriste ISIL,kur nuk i pranon ligjet laike te shoqerise shqiptare,ne cdo shkrim e ngrit orientin dhe e kritikon perendimin si prapambetje .... natyrisht qe meriton te te thuhet midis tjerash edhe sektash i Ahmedijeve kur tenton ne paditurine tende te argumentosh qe Kurani eshte i perputhshem me evulucionin,vetem Ahmedite ne boten islame e kane te pranuar TE.
    Kjo krejt tregon qe as vete nuk din cka je ! Here trgohesh si wehabo-selafist,here si Ahmedije,here si perkrahes i org. terroriste,here si turkoman,here si sllavofil ...Allahu te te tregoj rrugen,vetem ai e din ku do perfundosh !
    ... Bota nuk i sheh shqiptaret ne koalicion me Al-kaeden,por kesi pershtypje japin "djelmoshat" tuaj selafist.Mendon qe nuk paraqet dem keto lloj imazhesh,qe menjehere bota/mediat sllavofile filluan ta perdorin kunder nesh...Ti nuk e kritikon,por e e perkrah ,madje apelon qe te mos i behen pengesa "djelmoshave" te Al-Nusres !!!
    Qendrimi yt eshte i njejte me armiqte e kombit shqiptar dhe mediat sllave ,te pakten ne kete pike.
    ..."Serbia kerkon nga NE qe te distancohemi nga shqiptaret-terrorist te Al-Nusres.Kur NE te distancohemi atehere fillon percarja ndershqiptare dhe makineria propaganduese e Serbise ia ka arrit qellimit" ! Keshtu don te thuash ? haha...din ti te besh dallimin ndermejet islamikeve shqiptar te Al-Nusres/ISIL dhe Islamit me fetyre shqiptari ?...Don te thote : nese distancohesh dhe i denon anetaret shqiptare te Al-Nusres,njekohesisht je distancuar edhe nga Islami ne teresi !!! ...Ke krijuar percarje,ka humbur uniteti te shqiptaret sepse ke denuar anetaret e Org.terroriste..haha
    Po pikerisht TI dhe ato si ti,jane duke e luajtur lojen e Serbise,qe shqiptari te islamizohet sa me shume ,te mos egzistoj diferencimi,as distancimi nga keto grupe dhe te gjith te shkojme drejt Al-Nusres.
    Distancimi/denimi i ketyre islamikeve ekstremist nga njerez te thjeshte,institucione,intelektual,Kuvendi i Kosoves/Shqiperise,partite politike - te gjithe keto jane duke e luajtur lojen e Serbise !!....ndersa perkrahja,mos denimi dhe heshtja ndaj ekstremisteve eshte pengese per tu realizuar propaganda serbe kunder shqiptareve " !!...he nena ime !
    Islamiket shiptar (jo besimtaret e thjeshte te Islamit) jane dore e zgjatur e Sllaveve.
    Vetem islami radikal i krijon hapesire sllaveve dhe te gjith armiqeve te kombit shqiptar...kunder islamit normal te shqiptaret, Serbija vetem munde te pordh ne trendafil,asgje me shume.Nuk munde Serbija ta instrumentalizoj...pikerisht miqt e tu i ofrojne material sa te duash.


    Atje me lart ti solle dy hadithe nga nje liber qe kam ,dhe atje Profeti thote te mos shkohet ne Xhihad ..."qendro me prinderit tuaj ne shtepi"...ti bertet me te madhe "Te shkohet ,mos i beni pengesa djelmoshave tane ...".Perputhje se jo mahi.

    P.s: nese Al-Nusren,ISIL dhe grupe tjera terroriste qe operojne ne Siri (ku ne mesin e tyre ka edhe shqiptar) NUK i konsideron terroriste ,ateher nuk kemi cka te bisedojme.
    Njejte si forumisti @antiproanti qe te ceku kushtin : Nese nuk i pranon ligjet laike/sekulare te shoqerise shqiptare atehere nuk ke cka flet me mua.
    Qendrim shume i drejte dhe logjik,sepse qendrojme aq larg ku cdo tentim bisede eshte absurde.
    Shoki jem............mere si fakt te perfunduar, se perpos poiltikes ditore serbe, ASNJE hamam tjeter nuk e mer per pune te "madhe" faktin se tek shqiptaret ka, mund te kete, ose do te kete, nje "rrezik" te islamizmit arab....e din dynjaja, se i sherben panarabizmit, dhe se me islamin burimore nuk ka affinitete tjera, perpos "potencialit" per (keq)perdorim per kauzen e tyre (vete bosnja ose sanxhaku kane potencial dhjete fish me te larte se kosova, po qe se dpo te kanosej ndonje rrezik ne kete drejtim, e ne skenen nderkombetare sja nin kujt palla aman hic - dhe se serbia nga "lopa qe e mjele" (islamin ta paraqes si rrezik per europen, e serbet qe sakrifikohen per europen) nuk ka nxjere dhe nuk do te nxjere piken e kapitalit).

    Kjo ceshtje eshte ne dore te poltikes kosovare, dhe, folur me fjalet e zonjes Alma:

    "Përkundrazi, unë nga shteti juaj, të cilin e konsideroj sot shtet mik, pres ndihmë në betejën që ne vetë duhet të ndërmarrim për të luftuar organizatat dhe fondet e dyshimta, që nën petkun e humanizmit sollën në Kosovë pas luftës edhe rrymat më fanatike e ekstreme të islamit, që për mua dhe jo vetëm, janë në kundërshtim me vetë këtë fe. Sot ata po na indoktrinojnë të rinjtë, po shfrytëzojnë varfërinë tonë ekstreme, mungesën e edukimit të mirëfilltë dhe dobësitë e shtetit të ri të Kosovës, i cili nuk ka kapacitete të mjaftueshme t’i luftojë."

    ...nuk na ka faje arabia e xhibutistani, se neve jemi faktikisht te PAAFTE ne cdo aspekt te ngrehena me dy kembe mbi toke, e ku me te qednorjme stabil e paluhatshem.

    Kritikoni aty ku ka hapesire per kritika......jo per SPORT, por per kontribut, i cili pritet nga cdo SHQIPTARE qe mendon se ka aftesi dhe mundesi te kontriboje ne ndertimin e nje shteti te forte shqiptare !!!.........mendo njehere SA ENERGJI na harxhojne keto diskutime te rrangut kaq te ulet..........sa i perket interessit te pergjithshem shqiptare.


    tung
    Ndryshuar për herë të fundit nga Nuh Musa : 23-10-2013 më 04:31
    albanish by nature

  2. #142

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Ki eshte nji interpretim sipas idealit qe kerkohet ne kohen tone. A priori eshte aman realiteti i luftes, andaj edhe shqyrtimi i ketij problemi duhet te behet nen kushtet prezente te luftes.

    Shkurt, ne siri ka lufte, "djaloshi" shqiptare ka shkuar atje vullnetarisht te luftoje. Kjo eshte BAZA e shqyrtimit te probloemit. Nese ju kthehesh shkrimeve te mesiperme, atehere do te veresh se une jam mbajtur ketij realiteti duke e pasqyruar MOTIVIN e atij djalit (qe eshte natyrisht kryekeput fetare), te cilin as e kame perkrah, as e kame rrefuzuar, ngase nuk eshte ceshtje diskutabile ajo. Vetemse e kame qartesuar se eshte vendim INDIVIDUAL, dhe si i tille nuk ka asnjecfare mekanizmi qe mund ta KONTROLLOJE nje realitet te tille. Kur dikush VENDOS ne radaken e tije te kryej nje veper, atehere nuk ka mundesi tjeter per me i parandaluar dukuri te tilla perpos natyrisht pergjimit systematik, i cili beri buje para disa javeve, i cili sipas mendimit tim eshte nje shkelje e vrazhd e te drejtave themelore te njeriut - por kjo nje ceshtje tjeter.....

    Problemi im ka te beje me LLOGARITE qe ngrehen mbi realitetet prezente......pretekset e qarta politike, duke i shfrytezuar keto dukuri, sado te shmetuara, sado margjinale, qofshin ato !!!, eshte kjo e sakte ????......nese PO, atehere miru me ate qe une shkruaj, e jo me ate qe une "dua" te ju them. Une nuk te them hic me shume, se nuk pajtohem me kete politike te felliqur. Natyra e kesaj politike, qe hiqet si vije e zeze ne kete forum eshte nje lufte "zevendese".....nuk i kushtohet vemendje problemit real, por mbi problemin real mbrohen interesse.

    Une mirem me POLITIKE, nuk mirem me psikollogji, nuk mirem me bamiresi, nuk mirem me humanizem.....ku me gjen mua, kerko aty kete natyre te rrefimit, natyren politike per te miren e popullit tone. Kur i gershetoje rrefimet me "doza" te ndryshme FETARE, atehere per te vetmen arsye, se ajo eshte e nevojshme per hire te kuptimit te pergjithshem, e jo se pasqyroje aty mendime perzonale.....nese nuk e keni verrejt, rubrika quhet TOLERANCA FETARE....nuk eshte nenforum politik, por ne fakt, secili diskutim ka karakter te qarte politik, dhe secili preteks ka nenvizim te qarte pro/contra njeres apo fese tjeter.

    Jeni PIKERISHT JU, qe ju mungon "diferencimi", ngase nuk ju len PARAGJYKIMI te jeni te "lire" ne kokat e juaja....

    Une nuk jame me ti ne lufte, kurse ti me mua PO....pse e them keshtu ???.......e them, sepse nuk e mer piken e mundit, ta shqyrtosh problemin mbi baza faktive, por thjeshte, JE TI AI, qe nuk i pelqen RRUGA e kujtedo qofte, nese ajo rruge nuk e ndjek nje "pritje" te mainstreemit, e cila pritje aman eshte e "fabrikuar" e assesi ne perputhje me kushtet reale. Kush e fabrikon ???........e fabrikon realiteti politik i nenvizuar me ate medial, mbi BAZEN e "hamendjes".........ciles hamendje ???.........hamendjes, se shoqerite perendimore a priori cdo dukuri "fetare", vecanerisht ate "islame", e konsiderojne si jodemokratike, joperparimtare......dhe meqenese neve jemi me aspirata prodemokratike, progressive, automatikisht krijojm pasqyrat e qarta dhe te prera, po qe se ndeshemi me probleme si ki i xhihadistit, i cili problem perpjesetohet ne kantarin "prodemokratik, progressiv". Cka aman nenkuptojme nga ki realitet ????...nenkuptojme se pikerisht mendimi i jone mbi ceshtjen bazohet ne nje realitet te huaj, te cilin e shikjojme nga jashte, dhe e marim si baze te mendimit tone, ngase, ATO e kane mire, e doemos edhe neve do ta kemi mire, po qe se veprojme si ata.....ku eshte gabimi ketu ???.........gabimi eshte se tek ATA, problemi shqyrtohet mbi baza teknike, dhe se ne aspektin teknik, nuk ka probleme pa zgjidhje.....kurse neve e shikjojm problemin nga kendi "ideal", dhe, me SIGURI se, nese e kemi gabim, atehere e kane ATA poashtu GABIM, dhe pergjegjesine e mbajne ATA, e jo neve.....fakti aman se perendimoret nuk dalin ASNJEHERE ne ndonje shqyrtim GABIM, na mjegullon realitetin, i cili neve na thot se "NUK JEMI GABIM", shih "ATA poashtu nuk jane gabim".....pse nuk dalin ATA gabim ???.....nuk dalin, se i matin realitetet mbi baza faktive, dhe i ugjedhin problemet ne menyre teknike !!!!

    Ketu duhet te behet nje dallin i PRERE mes mendimit te pergjithshem dhe realitetit POLITIK. Ne perendim mediumet jane aq te gershetuara njera me tjetren, saqe PR maqineria ka mundesi teknike brenda NJE JAVE te ndryshoje mendime te pergjitheshme, po qe se do te ish ne interess te politikes ditore. Nje realitet nga mediumet serioze perendimore nuk preket, dhe ai realitet ka te beje me damkosjen kollektive te islamit.......politika perendimore eshte JASHTZAKONISHT e kujdesshme, kur vjen ne pyetje formimi i mendimeve kollektive mbi baza te paragjykimit. Kjo fushe i ka mbet EKSKLUZIVIKISHT gazetarise boulevardeske qe e ka baze te ekzistences senzacionalizmin !!!, dhe ketu kycena neve me shikjimin tone te ceshtjeve. Ne, nuk dijme te diferencojme.

    Andaj edhe ti nuk i ke lene vetvetes tende ndonje RRUGE ndonje SHTEG per te ardhe deri tek une qe te me kuptosh, se une nuk te kam fole per ate "djaloshin" eksplicit, por, po perseritem, edhe une e kam "shfrytezuar shpinen e atije" per te transportuar kete qe e shkruaj tash.

    Ja nje shembull per ta pasqyruar diskrepancen tone......pritja e jote dhe shume tjereve ketu eshte qe MOS TE KETE XHIHADIST shqiptare a priori.....por realiteti eshte SE TE TILLE KA, DHE KA PLOT !!!.........pritja jokausale e rradhes eshte, meqenese PASKA te tille, ato doemos te "luftohen" kollektivisht, kurse faktit se "jane shqiptare" i paraprin KOMPROMISSI, qe kjo lufte natyrisht duhet te jete "mediale", konform "ligjit", e jo e dhunshme (ngase keshtu e bejne ne perendim).......me kete "model", TI dhe disa tjere, e keni REZERVUAR argumentin absolut, se vetem keshtu, dhe ne asnje forme ndryshe, nuk duhet te doremiret shoqeria shqiptare me kete dukuri.

    Tash del nje Nuh Musa, dhe me fjalet e tija formon ne "ndergjegjet" e juaja nje cfare konfuzioni, qe ASSESI nuk mund te perceptohet ne pritjet e juaja, ngase shkon ndesh me "argumentin" e juaj, te cilin e kini ne nje fortifikate te paprekshme.....

    Ngase ARGUMENTI i juaj eshte "absolut", DOEMOS nuh musa e ka gabim..........por problem keni se nuh musa nuk mund te futet ne nje kallep, her eshte islamist, her del moderat, her del kontradiktore..........andaj edhe ne shumicen e rasteve nuk mireni me ate qe shkruaj, por me "zberthimin" e intencionit tim.....rezulltatet e te cilit ju sjellin pikerisht ne perfundimet se nuh musa thjeshte ka "konfuzione", i drejton gjerat sipas momentit....nuk mund te meret serioz....

    E sa here ju kam thane se jam ketu te ju bej shqiptare (e kam poetncuar disa here, se jam musliman dhe rrepte HANEFIST, kjo do te mjaftonte per njerez qe e njohin tematiken)???.........modeli i kesaj rruge eshte KRYEKEPUT toleranca e PAKUSHTEZUAR e faktorit FETARE !!!..........nese nga une kerkohet qe ta denuncoje, diskreditoje, refuzoje, vrazhde shaje, etj....nje dukuri qe nuk perputhet me kontekstin e atij "argumentit absolut" te juajin, atehere automatikisht kerkoni nga une nje KUSHT..........kurse VIJA IME eshte aman ajo qe nuk mund ta KUSHTEZONI faktorin fe.....dhe se natyrisht, cdo "levizje" e imja drejt juve, do te nenkuptonte nje "tradheti" te qendrimit tim, i cili i eshte perkushtuar pikerisht kauzes shqiptare !!!

    Shqiptaret jane musliman, dhe se nder neve ka edhe xhihadist, edhe terrorist, edhe selefist, edhe vehabist of course......dhe cka ???.....une nuk mirem me "injorimin" e ketij fakti, por me perceptimin e ketij fakti ne kushtet reale !
    Per TI mjafton me e "shajt" ate "djaloshin" (=injorim).....eshte e drejte e jotja, SHAJE....aman une nuk u mora me ti.........u mora me ate tjetrin, qe u mundua te nxjere KAPITAL politik....

    clear ???, ose u be edhe me shume lamc ???

    me nderime
    O Nuh, po me ngadale o djale se po te merren mend e kam frik se prezantohesh me asfaltin pastaj...
    Po nuk te duket qe po e tepron, sikur po e mbivlereson si teper vehten, pastaj mund te vlesh ne shume fusha por ne politike, aha
    kujdes se vetem ti e kupton se çfare je duke shkrojtur...
    Mos u lodh me monolog insistues, pasi filozofimi yt eshte gjithçka por jo politike!
    Ti pretendon te zberthesh idene e nje idioti...? Po nga çfare kendi e ke veshtrimin..., nga ai ekstremist i moderuar apo nga thjesht
    bindja jote qe vjen si rezultat i indoktrinimit ( pasi thua qe nuk jemi te pergatitur ne mesimet qe je brumosur ti ne ate "tematiken tende" ), po ne ç'gjuhe...?
    Mua jo vetem qe me duket e lehte dhe e kuptueshme ajo qe ti me manovrime prej pehlivani, kerkon ti prezantosh te pakuptueshme...,
    por do te shtoja qe jane teper elementare per nga permbajtja..., mundohesh me kot te krijosh nje rryme me vehte filozofike, qe ti me
    krenari na e quan "politike"..., vazhdo me kete avaz, e pranoj qe eshte e embel te debatosh me vehten, pasi nuk ke njeri kunder, keshtu ti ke gjithmone te drejte!
    Por megjithe mend, sa shume fjale te huaja perdor..., me duket sikur po flasim ne italisht..., po ani ma mir se po ta kthesh ne harapçe, at'here me te vertete
    askush nuk do te kuptoje, as ata qe ti kerkon tu japesh ndonje mesazh...:-)!
    Pra hanefist i rrept dhe fort i nderuar, kupto pse i jane larguar ketij debati te dobet te gjithe, jo per mangesi argumentesh, ndersa per ty qe je nje politikan
    dhe fort i zellshem hanefist, por qe nuk ka shpetim, nuk merren pra te len te vazhdosh udhen sikur ai astronaut qe humb kontaktin me anijen, keshtu edhe ti me
    realitetin! Pra, ktheu ne toke, e pasi ta denosh ate "djaloshin tend hero" ekstremist fanatik islamik, per xhestet qe kryen ..., bjer ne paqe ne rradaken tende!
    Njekohesisht edhe une te hap rruge, sikur anetaret me lart, ti vazhdo e bej politike me analizen emendjes se semure te djaloshit kriminel, por qe ti
    mos e harro ate thenien; "... po te shohesh me insistim ne nje pus te erret, po keshtu edhe erresira do te shohe ne ty"!
    Ti po largohesh nga realiteti pra thelbi i temes; Ky hijena qe ka shkuar vullnetar ne siri, flet shqip, per ke i rreh zemra, kur ben thirrje per zhihad!?
    Kur kete e ben larg vendlindjes..., a ka mundesi qe midis shqiptaresh te bejme pyetjen; po ne Shqiperi si do te vepronte!? A ka shume si ky...?!
    A nuk eshte kjo tema..., perse do hapesh si gjermani, teper, me politike te rendomte elementare, aman aman e aman akoma aman, pasi kjo fjale te pelqen shume.
    Miqesisht, une i jap fund ketu nje diskutimi pa fryte, si ajo pema pa kokrra, pasi nuk ka nevoje ta "denojne" shqiptaret aktivitetin kriminal te atij "djaloshit" fetar,
    eshte matematikisht i vetdenuar nga shoqeria shqiptare, nga epoka qe po jetojme dhe nga vet Krijuesi, "vullnetari djalosh" mbjell vdekje dhe urren jeten..........!
    Pershendetje
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  3. #143

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Arbëreshi_niko :
    eshte matematikisht i vetdenuar nga shoqeria shqiptare, nga epoka qe po jetojme dhe nga vet Krijuesi, "vullnetari djalosh" mbjell vdekje dhe urren jeten..........!
    Pershendetje
    Terorist i ka shpall amerika,e pastaj të tjerët.Se po të thonte amerika se është hero edhe juve sot do të thonit se ai është nji hero....sepse juve atë e keni bërë zot.Vetëm ajo ka vlera,vetëm ajo ka fe,vetëm ajo ka të drejtë,dhe vetëm ajo...
    A nuk kujton pozitën e Isait a.s kur atë Roma e shpalli terorist,dhe çifutët mezi pritën që ta burgosin dhe të çlirohen nga ai?Sepse ai ju kërkonte drejtësi,kurse ata nuk deshin...
    Dhe ky nji djalosh i vetëm po na mbjell vdekje e urrejtje,kurse rroma po na mjell dashuri dhe mirëqenie?
    Fitorja e vërtetë i takon Allahut dhe besimtarëve por qafirat këtë nuk e kuptojnë.

  4. #144

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Citim Postuar më parë nga referi_1 Lexo Postimin
    Arbëreshi_niko :
    Terorist i ka shpall amerika,e pastaj të tjerët.Se po të thonte amerika se është hero edhe juve sot do të thonit se ai është nji hero....sepse juve atë e keni bërë zot.Vetëm ajo ka vlera,vetëm ajo ka fe,vetëm ajo ka të drejtë,dhe vetëm ajo...
    A nuk kujton pozitën e Isait a.s kur atë Roma e shpalli terorist,dhe çifutët mezi pritën që ta burgosin dhe të çlirohen nga ai?Sepse ai ju kërkonte drejtësi,kurse ata nuk deshin...
    Dhe ky nji djalosh i vetëm po na mbjell vdekje e urrejtje,kurse rroma po na mjell dashuri dhe mirëqenie?
    More ti nga na dole!?
    Po ti ke po quan hero, a nuk te vjen turp!?
    Pastaj na vjen e na ben disa krahasime njelloj sikur lopa te ngrihej ne vertikal e te bente xhiron e Tiranes...!
    Po ça na vjen e na flet per amerike e per rome, pse o njeri pak halle kishim neve, qe ti te na vish e te na hedhesh nje tjeter gur ne pus?!
    Po si ka mundesi qe te arsyetosh harapçe e te shprehesh ne shqip!?
    Zoti nuk eshte amerika, e krimineli terrorist xhihadist nuk eshte hero! Eshte loje e natyres njerezore, qe pa dashur i ra per hise shqiptarit!
    Une ne vendin tend, do te mbuloja fytyren me duar e do te lutesha per Kombin tone, qe te gjithe vullnetaret qe flasin shqip, te
    rekrutohen sa me pare..., keshtu ti lerojne vendin njerezve qe duan jeten, paqen dhe kane rrespekt per krijimin dhe krijesat e Krijuesit!
    Nese Allahu yt do kete lloj kurbani, ti me kalibrin e njohurive te kohes qe po jeton, do ti beje dy pyetje vehtes, kush eshte djalli e kush Zoti!
    Pasi marramendesh po ngaterron adrese..., nuk i vihet kurore ne koke kasapit. Ti na e bere hero nga terrorist, po at'here pse ka vajtur ne siri, per shetitje!?
    Mire pra terroriste i ka shpallur amerika, po Shqiperia mos valle i quan heronj? Ke ndonje dokument zyrtar te qeverive shqiptare.........?
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  5. #145

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Po,po ore niko, shqiptarit secili sot i ka ra në hise,dhe ai patjetër të sillet si i thonë padronët,sepse përndryshe.....Zdon të thotë se kështu mendojnë edhe shumica e popullatës së thjeshtë,ashtu siç thonë edhe zyrtarisht.
    Un flas nga aspekti islam,dhe islami ësht drejtësi e përsosur dhe e vërteta është diku tjetër e jo nga dëshirat politike dhe ekonomike.
    Dhe e dyta secili edhe ti bëji vetvetes pyetje se në cilin anë na qenka Zoti?Pra në anën e tyre që janë pasanikë në kurriz të të varfërve,ase në anën e atyre që slanë vend pa e kolonizuar dhe pa e shkatërruar,ose në naën e tyre që natë e ditë ju kërcënojnë me bomba atomike,ose në anën e tyre që sulmuan vendet e varfëra,ose në anën e atyre që slanë gjë imorale pa thënë kundra jezu krishtit dhe nënës së tij dhe kundra profetit tonë?
    Fitorja e vërtetë i takon Allahut dhe besimtarëve por qafirat këtë nuk e kuptojnë.

  6. #146
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    A e din se cfare demi po i beni shqiptareve me kete radikalizem, ne po humbim perkrahjen perendimore pak nga pak ndersa fqinjet tane ngadale po fitojne kete perkrahje. Kjo po behet nga armiqe te popullit shqiptar qe duke instrumentalizuar fene per qellime politike t'u behet dem shqiptareve ne Shqiperi, Kosove e Maqedoni. Kur mediat boterore po deshmojne se si vriten qytetare myslimane ne Siri thjesht se nuk jane sunite ju madje perkrahni qe djemte dhe burrat shqiptare te na kthehen ne arkivole per agjenda te grupeve te caktuara fetare ne Arabi Saudite e gjetiu. Edhe nga fqinjet po keqperdoret radikalizimi i nje 5%-shi te shqiptareve te rinje e axhami per qellime propagandistike kunder popullit tone dhe qe te fitojne miratimin e heshtur qe te kufizojne te drejtat humane e qytetare te shqiptareve (ne kete rast ne Maqedoni). Kemi shume shprese sepse shume shqiptare nga te gjitha besimet e idete po vetedijesohen.




    Fatkeqesia qe tani kryeministri i nderuar Edi Rama i ka hyre kesaj valleje duke e quajtur vella turkun ndersa vellaun shqiptar duke e quajtur mik. Kemi respekt ndaj Turqise dhe turqeve qe jetojne ne vendin tone por vertete u teprua me gjithe kete cirk qe u be ne Kosove diteve te fundit.

  7. #147
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    O Nuh, po me ngadale o djale se po te merren mend e kam frik se prezantohesh me asfaltin pastaj...
    Po nuk te duket qe po e tepron, sikur po e mbivlereson si teper vehten, pastaj mund te vlesh ne shume fusha por ne politike, aha
    kujdes se vetem ti e kupton se çfare je duke shkrojtur...
    Mos u lodh me monolog insistues, pasi filozofimi yt eshte gjithçka por jo politike!
    Ti pretendon te zberthesh idene e nje idioti...? Po nga çfare kendi e ke veshtrimin..., nga ai ekstremist i moderuar apo nga thjesht
    bindja jote qe vjen si rezultat i indoktrinimit ( pasi thua qe nuk jemi te pergatitur ne mesimet qe je brumosur ti ne ate "tematiken tende" ), po ne ç'gjuhe...?
    Mua jo vetem qe me duket e lehte dhe e kuptueshme ajo qe ti me manovrime prej pehlivani, kerkon ti prezantosh te pakuptueshme...,
    por do te shtoja qe jane teper elementare per nga permbajtja..., mundohesh me kot te krijosh nje rryme me vehte filozofike, qe ti me
    krenari na e quan "politike"..., vazhdo me kete avaz, e pranoj qe eshte e embel te debatosh me vehten, pasi nuk ke njeri kunder, keshtu ti ke gjithmone te drejte!
    Por megjithe mend, sa shume fjale te huaja perdor..., me duket sikur po flasim ne italisht..., po ani ma mir se po ta kthesh ne harapçe, at'here me te vertete
    askush nuk do te kuptoje, as ata qe ti kerkon tu japesh ndonje mesazh...:-)!
    Pra hanefist i rrept dhe fort i nderuar, kupto pse i jane larguar ketij debati te dobet te gjithe, jo per mangesi argumentesh, ndersa per ty qe je nje politikan
    dhe fort i zellshem hanefist, por qe nuk ka shpetim, nuk merren pra te len te vazhdosh udhen sikur ai astronaut qe humb kontaktin me anijen, keshtu edhe ti me
    realitetin! Pra, ktheu ne toke, e pasi ta denosh ate "djaloshin tend hero" ekstremist fanatik islamik, per xhestet qe kryen ..., bjer ne paqe ne rradaken tende!
    Njekohesisht edhe une te hap rruge, sikur anetaret me lart, ti vazhdo e bej politike me analizen emendjes se semure te djaloshit kriminel, por qe ti
    mos e harro ate thenien; "... po te shohesh me insistim ne nje pus te erret, po keshtu edhe erresira do te shohe ne ty"!
    Ti po largohesh nga realiteti pra thelbi i temes; Ky hijena qe ka shkuar vullnetar ne siri, flet shqip, per ke i rreh zemra, kur ben thirrje per zhihad!?
    Kur kete e ben larg vendlindjes..., a ka mundesi qe midis shqiptaresh te bejme pyetjen; po ne Shqiperi si do te vepronte!? A ka shume si ky...?!
    A nuk eshte kjo tema..., perse do hapesh si gjermani, teper, me politike te rendomte elementare, aman aman e aman akoma aman, pasi kjo fjale te pelqen shume.
    Miqesisht, une i jap fund ketu nje diskutimi pa fryte, si ajo pema pa kokrra, pasi nuk ka nevoje ta "denojne" shqiptaret aktivitetin kriminal te atij "djaloshit" fetar,
    eshte matematikisht i vetdenuar nga shoqeria shqiptare, nga epoka qe po jetojme dhe nga vet Krijuesi, "vullnetari djalosh" mbjell vdekje dhe urren jeten..........!
    Pershendetje
    Po pikerisht bre nik pikerisht, eshte THJESHTESIA ajo, qe nga aspekti psikollogjik i manipulon njerezit !!!

    Une te shkruaj nje "carcaf", e ti i nxjer vetem ato pika qe te palojne ne kallepin e parapergatitur !, natyrisht se nuk mund te nxjere frute nje qasje e tille ndaj nje problemi, sepse nuk jeni ketu per te gjet ndonje rruge, se paku per ti trajtuar sakte problemet, jo shoki jem, ti ke ardhe ketu per me gjet nje nenvizim te mendimit tend te parapergatitur. Mos u hamend me pyetje mbi nje dukuri margjinale, pranoje thjeshte se ASHTU ESHTE !!!. Shoqeria shqiptare natyrisht se nuk ka patur dhe nuk do te kete probleme me gruppe skajore te shoqerise se saje, andaj edhe pyeta, nese ne shoqerine shqiptare ka me shume "perdhunues" se "xhihadist", shoqeria jone atehere nuk ka probleme te ketilla. Se jehona e njeres dukuri eshte me e larte se e tjetres, ka te beje me senzibilizimin e shoqerise per ato dukuri. Na shqeteson realiteti, se ne top listat e interpolit epersojne shqiptaret mbiperpjesetimisht karshi tjereve ???.......jo, natyrisht se jo....jemi mesuar !..me xhihadistet nuk jemi mesuar, dhe nuk do te mesohemi asnjehere, ngase eshte nje dukuri e "vecante", margjinale.....

    Thelbi i temes pra assesi nuk eshte "senzibilizimi" i shoqerise mbi dukuri qe i sjellin dem po asaje.....thelbi eshte mesazhi POLITIK kunder islamit, ai "djaloshi" eshte vetem nje "medium", nje "mjet", nje "vegel".........dhjetra here ju kame dhane shembull krahasues trajtimin e "tjereve" (pra, gjermaneve, amerikaneve, popujve te civilizuar) me realitete te ketilla si ki i yni.....dhe ???

    Miqesisht natyrisht se do ndahemi.....cdohere !

    tung
    albanish by nature

  8. #148
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    A e din se cfare demi po i beni shqiptareve me kete radikalizem, ne po humbim perkrahjen perendimore pak nga pak ndersa fqinjet tane ngadale po fitojne kete perkrahje. Kjo po behet nga armiqe te popullit shqiptar qe duke instrumentalizuar fene per qellime politike t'u behet dem shqiptareve ne Shqiperi, Kosove e Maqedoni. Kur mediat boterore po deshmojne se si vriten qytetare myslimane ne Siri thjesht se nuk jane sunite ju madje perkrahni qe djemte dhe burrat shqiptare te na kthehen ne arkivole per agjenda te grupeve te caktuara fetare ne Arabi Saudite e gjetiu. Edhe nga fqinjet po keqperdoret radikalizimi i nje 5%-shi te shqiptareve te rinje e axhami per qellime propagandistike kunder popullit tone dhe qe te fitojne miratimin e heshtur qe te kufizojne te drejtat humane e qytetare te shqiptareve (ne kete rast ne Maqedoni). Kemi shume shprese sepse shume shqiptare nga te gjitha besimet e idete po vetedijesohen.




    Fatkeqesia qe tani kryeministri i nderuar Edi Rama i ka hyre kesaj valleje duke e quajtur vella turkun ndersa vellaun shqiptar duke e quajtur mik. Kemi respekt ndaj Turqise dhe turqeve qe jetojne ne vendin tone por vertete u teprua me gjithe kete cirk qe u be ne Kosove diteve te fundit.

    Shoku Nik..............nje koment per kete ???

    Numri i shqiptareve mbi terre RRUZULLIN, qe do ta INSTRUMENTALIZONIN rastin e smillevcit per perfitime politike, dhe per kete do ta vendoja doren ne zjarr, eshte 100.......kurse numri i shqiptareve qe do ta INSTRUMENTALIZONIN rastin e smillevcit per perfitime fetare eshte 10, dhe per kete, do ta preja njeren dore.....NJE nga ato shqiptare eshte ki shoku yne qe e ka sjelle kete propagande te rrende antishqiptare (hajt mbushja mendjen, se eshte antishqiptare ????....assesi....eshte "antiislame", dhe me kete, "proshqiptare" - ne kete realitet, qendrimi i kishes pravosllave eshte i sakte !!!).

    Thjeshtesia, ajo elementarja......nje video, nje muzik, sllogane bombastike, kontekste te fabrikuara per kallepin....dhe, eureka......

    Me shnet.....
    albanish by nature

  9. #149
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    ne fakt ta kishte marre mendjen shkenca..dhe halli si do shpetoje nga bombat..dhe u ngaterrove..pika qe ste bie..te ka mbete ora tek katundari..shyqyr qe nuk me the UDB-ash pasi ju nga kosova kur nuk keni cka thoni menjehere do e perdorni kete term..duket ta shkon mallin tend..
    Mbi 40'000 UDB-asha numronte Kosova deri ne fund te vitit '99 ! Por ane, nuk te quan "udb'ash" ngase i njeh mir ata, ish/kolegët e saj !
    … ///

  10. #150
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Kosovarët e kthyer nga Siria arrestohen si të dyshuar për terrorizëm



    Prishtinë, 12 nëntor - Ebu Hafs Al Albani është nofka luftarake e Genc S. i arrestuar të mërkurën nga Policia e Kosovës. Pretendon se është ndjekës i udhës së Al-Kaidës në Ballkan dhe paralajmëron ardhjen e saj së shpejti.Al Albani ka qenë një kohë në Siri si luftëtar nga Kosova së bashku me shqiptarë të tjerë. Është kthyer prej kohësh në Kosovë. Kthimi këtu, e ka bërë të dyshimtë.

    Është futur në përgjime një kohë të gjatë derisa të mërkurën është arrestuar. Të premten, i është caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh.

    Policia ka arrestuar edhe shokë të tij në aksionin që është zhvilluar në Prishtinë dhe në Gjilan e ka zbuluar armë dhe një sasi eksplozivi të lidhur me telefona celularë të gatshëm për shpërthim.

    Valon Sh., Musli H, Ardian M. dhe Nuredin S dyshohet se janë arrestuar pas hetimeve që janë zhvilluar kundër tyre, rreth veprimeve që kanë të bëjnë me Sirinë.

    Ndërsa Bekim M. dyshohet vetëm për sulm të rëndë fizik të ushtruar ndaj dy shtetasve amerikan, pjesëtar të një organizate të krishterë që në Kosovë shpërndanin fletushka fetare. Arrestimet u kryen në kuadër të operacionit policor të zhvilluar ditë më parë. (Më gjerësisht lexoni sot në Koha Ditore)

  11. #151
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    “Xhemati i Xhihadit” kërcënon me sulme Policinë e Kosovës



    Prishtinë, 12 nëntor - Një komunikatë kërcënuese është lëshuar nga i ashtuquajturi “Xhemati i Teuhidit dhe Xhihadit në Kosovë”. Me këtë komunikatë është kërcënuar Policia e Kosovës se nëse nuk i liron gjashtë të arrestuarit, do të përballet me “sulme të dhimbshme”. Policia e Kosovës është njoftuar për këtë komunikatë dhe është duke e analizuar shkallën e seriozitetit të saj.

    Komunikata e lëshuar nga adresa xhemati-xhihadit@hotmail.com, thotë: Xhemati i Teuhidit dhe Xhihadit në Kosovë paralajmëron Policinë Terroriste të Kosovës, se në qoftë se nuk i liron Vëllezërit tanë të dashur sa më parë, do të përballen me sulme të tmerrshme dhe të dhimbshme.

    Padyshim, ne kemi burra të cilët e duan vdekjen më shumë se sa ju jetën e kësaj bote. Është ushtria e Allahut e cila do të triumfoj dhe ajo e Brankoviqit e cila do të mbytet në gjakun e tyre.

    Allahu i lartësuar thotë:

    "Prej besimtarëve kishte burra që vërtetuan besën e dhënë Allahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhënë jetën, dhe ka prej tyre që janë duke pritur (ta zbatojnë) dhe ashtu nuk bënë kurrfarë ndryshimi." Surja Ahzab, Ajeti 23

    "Ata që besuan luftojnë në rrugë të Allahut, e ata që nuk besuan luftojnë në rrugë të djallëzuar. Luftoni pra miqtë e djallit, s'ka dyshim se intriga e djallit është e dobët." Surja Nisa, Ajeti 76

    Dhe falënderimi i takon Allahut zotit të botrave.


    Batalioni i Mediave

    Komandant Muxhahidi”, përfundon komunikata, dërguar sot medieve me rrugë elektronike (ilustrimi nga arkivi).
    http://www.koha.net/?page=1,13,165321

  12. #152
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Çka te bejne keto foto me shqiptaret e kthyer Antiprolant ?

    Si duket edhe ti je nje vegel e dobet e shik'ut. Saqe 6 tema te njejta i ke hapur sot po me te njejtet artikuj !!
    … ///

  13. #153
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    Çka te bejne keto foto me shqiptaret e kthyer Antiprolant ?

    Si duket edhe ti je nje vegel e dobet e shik'ut. Saqe 6 tema te njejta i ke hapur sot po me te njejtet artikuj !!
    Nuk e di per cfare e ke fjalen saktesisht, por une personalisht kam postuar vetem dy artikujt me larte dhe asnje tjeter...
    Dhe natyrisht se nuk jam vegel e askujt. Se paku une nuk jam ne dijeni per nje gje te tille!
    Une postoj artikujt dhe temat qe ne momente te caktuara me interesojne, diskutoj rreth temave qe me interesojne dhe shkruaj ate qe mendoj.

    Ne shumicen e rasteve e publikoj artikullin e plote me fotografi.
    Perndryshe, fotografia e tille ka absolutisht lidhje me cdo fundamentalist, pavaresisht a jane shqipetar apo arab.

  14. #154
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Shoku Nik..............nje koment per kete ???

    Numri i shqiptareve mbi terre RRUZULLIN, qe do ta INSTRUMENTALIZONIN rastin e smillevcit per perfitime politike, dhe per kete do ta vendoja doren ne zjarr, eshte 100.......kurse numri i shqiptareve qe do ta INSTRUMENTALIZONIN rastin e smillevcit per perfitime fetare eshte 10, dhe per kete, do ta preja njeren dore.....NJE nga ato shqiptare eshte ki shoku yne qe e ka sjelle kete propagande te rrende antishqiptare (hajt mbushja mendjen, se eshte antishqiptare ????....assesi....eshte "antiislame", dhe me kete, "proshqiptare" - ne kete realitet, qendrimi i kishes pravosllave eshte i sakte !!!).

    Thjeshtesia, ajo elementarja......nje video, nje muzik, sllogane bombastike, kontekste te fabrikuara per kallepin....dhe, eureka......

    Me shnet.....
    Ne shqiptaret duhet te jemi kritike ndaj vetvetes, zoteri une nuk e di se kush i ka vrare ata 5 maqedonas, por nese jane bere nga xhihadiste atehere politikanet tane duhet t'i hapin syte pasi po behen paralele nga lufta e drejte dhe e justifikueshme e shqiptareve te Maqedonise per te drejta kombetare te cilen cdo shqiptar e perkrahe me ekstremizmin fetar te nje pakice shume te vogel te disa sharlataneve fetare. Une nuk po bej propagande por duhet te shohim se cka mendojne edhe armiqte e kombit shqiptar dhe nuk duhet te shikojme gjerat vetem ashtu sic na konvenon ne. Kisha pravo sllave (fe miks me politike e nacionalizem) dihet se eshte qe asnje shqiptar dhe te mos e leje ne Kosove, (as ne Maqedoni) tentuan ta bejne kete me 1999 por nuk ia dolen pasi nuk e lejuan ShBA dhe Britania. Mos mendo se vetem Milloshevici e beri sepse ishte njeri i cmendur, jo vella e kane pasur me program qe pas 1912 e me heret, por rrethanat nuk e kane lejuar. Edhe sot po ta kene perkrahjen e heshtur te perendimit pas 1 jave Serbia mund te aneksoje rajonet ne veri te Kosoves. Ti mendon se Amerika do te na ndihmoje perseri, jo vella po shihet ne Siri, deri ne 130 mije njerez jane vrare deri tashti, flirtove me xhihad e pate, ke me jetu neper shatora me vite te tera.

    Perkundrazi nuk eshte anti islame, Maqedonine nuk e rrezikojne 20-30 ekstremiste te Al Kaides, por keta i japin nje nam te keq shqiptareve ne Evrope, Amerike e me gjere dhe normal i bejne dem te drejtave kombetare.

  15. #155

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Nuk e di per cfare e ke fjalen saktesisht, por une personalisht kam postuar vetem dy artikujt me larte dhe asnje tjeter...
    Dhe natyrisht se nuk jam vegel e askujt. Se paku une nuk jam ne dijeni per nje gje te tille!
    Une postoj artikujt dhe temat qe ne momente te caktuara me interesojne, diskutoj rreth temave qe me interesojne dhe shkruaj ate qe mendoj.

    Ne shumicen e rasteve e publikoj artikullin e plote me fotografi.
    Perndryshe, fotografia e tille ka absolutisht lidhje me cdo fundamentalist, pavaresisht a jane shqipetar apo arab.
    Shume faleminderit per fotot.
    Jane keto foto qe nxjerrin ne pah fytyren e erret te atyre qe kthehen me qellime te perbindeshme..., ku sipas stilit harap te katandisin Kosoven me keq se Libia!
    Po mgjs ka nga ata qe keto foto nuk i shqetesojne fare..., e kunderta, shqetesohen pasi opinioni shqiptar informohet me rracen e ekstremisteve vullnetar zhihadiste!
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  16. #156

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Citim Postuar më parë nga Norça.li Lexo Postimin
    Shqiptaret e kane tradite "xhihadizmin".
    Ka qene cfare ka qene, ne nje kohe, ka qene njefare Petro Marko, me plot shoke, i cili ka marre pjese ne "xhihad" ne Spanje, kunder diktatorit Franko. Ky tipi ("xhihadist") madje dhe ka shkruar nje liber, "Hasta la vista" (pa "baby").
    Eshte interesante qe askush deri me sot nuk e ka akuzuar kete Markon e Petros...
    Ndoshta nuk ka qene "in" asaj kohe per te bere zenzacione. Ndoshta per mungese gazetarucësh, sic i kemi sot apo, kushedi per cfare...

    *
    Krahasimi me idiot qe kam pare ne kete forum dhe po aq idiota dhe ata qe te kane falenderuar per kete bajge qe ke shkruar. E pashe me vonese kete postim po nuk rri dot pa e thene sesa turp me vjen qe ne te njejtin forum me duhet te ndaj hapesire virtuale me nje imbecil te kalibrit tend. Te krahasosh luften ndaj fashizmit me xhihad apo bajga fetare kjo eshte kulmi i budallallikut dhe i mungeses se nje llogjike normale. Te barazosh Petro Markon me keta copa injorantesh islamike qe po shkojne mish per top se ashtu ju thote hoxha ne xhami kjo sdo koment se flet vete. Neveria eshte ndjesia me e paket qe po provoj ne kete moment.

    Jo vetem ti po cdo antar si puna jote duhet qerruar me shkelma nga ambjente qe frekuentojne shqiptaret. Ju jeni nje njolle turpi qe markon cdo grupim njerezor.

  17. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Darius për postimin:

    Korcar-L1 (30-07-2014)

  18. #157
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad



    Dikur flisnin per terroristin LM nga Kacaniku dhe xhihadin ne teresi me keto fjale !!!

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    - ...pse ju ngushton kaq shume ki "muxhahedini" ???...kuptoje kete si nje form LEMOSHE....ku njeriu nuk kontribon me "mjete ekonomike", por me "krah dhe mund, edhe me jete"...
    - Natyrisht se ai djali e merr te drejten te beje thirje per ne xhihad ,pse jo ???
    - Nese nuk e keni verrejt, ai kerkon NDIHME vullnetare ne TRUPA, ne NJEREZ, per te LUFTUAR, jo parimisht per me VRA,...
    - assesi nuk ke te drejte as ti e askush tjeter, te ja refuzije kerkesen per ndihme qe e kerkon ai djali ne video....
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    - Pse mos shkoje ???,... Pra, nese BINDSHEM mund te me argumentosh, se ai djali e ka GABIM ate qe ben, pra, me argumente, atehere do te jeme i gatshem ta kerkoj ate fijen e SINQERITETIT ne qendrimin tend.
    - ate djaloshin,... ai SHQIPTARI aty ne ate clip,...
    - Muslimani DOEMOS e legjitimon vdekjen e vet, vrasjen e tjetrit, dhe kete EKSKLUZIVIKISHT nepermjet te mesimeve fetare. Kjo eshte ceshjtje civilizimi...
    - Nje musliman ka rregullativa qe ja meson feja e vet, te cilat ne shkalle te larte jane te perputhshme me regullativen bashkkohore qe i njeh bota e civilizuar.
    - pra, pse mireni me ate djaloshin ???
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    - Nje kombatant musliman e ka NE NATYREN E TIJE thirjen per ne lufte ne ate forme qe e sheh ne video.....kjo as don argumente, as don legjitimitet, keshtu eshte, dhe nuk kommentohet, ngase ne lufte nuk ka rrende dhe rregulla se "si duhet" te behet thirja perderisa nuk eshte haptaz per adresant te caktuar me kercenim a priori per vrasje (nuk thote hajdeni te shkojme te ja presim koken filan fistekut !!!)
    - gjithe ai fjalimi i atij "djaloshit" ka te beje me MORALIN per ne lufte, e jo me MOTIVIN per te luftuar !!!
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    - sic thash me larte, vendimtare per kombatantin eshte motivi, legjitimitet i jep morali.....luftohet ne emer te Allahut,...
    - nje kombatant musliman ne lufte, DOEMOS duhet ta legjitimoje gjendjen e tije me mesimet fetare, sepse ekziston rreziku real me u VRA ose me VRA. Nja fatalitet, i cili kerkon pergatitje maksimale morale dhe etike.
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    - Sidoqofte, nese folim per etiken dhe moralin ne lufte, muxhahedinet, dhe kete me garance, jane nder me te disciplinuarit.
    - Ne cfaredo skenarie, "djaloshi" jone ,...
    - thirja per ne xhihad eshte ART i LARTE ushtarak i muslimaneve !!!...i PAARITSHEM...
    * Ndersa per krahasimin qe terroristi nga Kacaniku eshte i njejte me shkrimtarin e shquar shqiptar Petro Marko,nje njeri i cili vuajti ne te gjitha regjimet,nje humanist - nuk do koment !

    Bote budallenjesh ...
    Ndryshuar për herë të fundit nga semiku : 01-08-2014 më 22:24
    Rri qetë dhe fol Shqip !

  19. #158
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: Shqiptari nga Kosova që lufton në Siri bën thirrje për xhihad

    Naj hapen barkun te ashtuquajturat "distancime" (me kete monstren ) nga ana e hoxhallareve dhe muslimaneve hahhahah ..kur para pak kohe kaluan ne ekstaze kolektive me kengen e Gold Ag qe i kendonte ,Sheriatit e Shamit ,te shoqeruar me spot jashtezakonisht te dhunshem ..'Na sjena shtet laik jena popull MUSLIMAN " ,'Ma ofendon ISLAMIN e ma ofendon SHAMIN ',


    There is a special place in hell for women who don't help other women.
    Madeleine Albright

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •