Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 110
  1. #41
    Ka qen nje betej, dhe ajo betej ka qen para 600 viteve kur u rrebelua Skenderbeu dhe perpak, sa si morri gjithe shqiptaret ne qaf.
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  2. #42
    DESTINY Maska e freiheit
    Anëtarësuar
    20-11-2010
    Vendndodhja
    al
    Postime
    229
    Citim Postuar më parë nga ganimet Lexo Postimin
    Greku spo na don ,Serbija Jo ,Bullgaria jo.Cernogori jo ,Turkun spo e duam = te pa miq ne shqiptaret mbetem ,kjo i bje se as kush nuk po na don.
    Shqiperia ka aleat dhe mik shtetin me te fuqishem te botes. I cili na ka ndihmuar dhe do te na ndihmoje ne cdo hap qe ne bejme. Ne tashme jemi pjese aleances se atlantikut verior, forca me e madhe ushtarake si dhe kemi marredhenie shume te mira edhe me Republiken Federale Gjermane e cila ka investuar qindra milione euro ne shqiperi dhe ndihmon ne modernizimin e forcave tona te armatosura.

    Persa i perket Turqise, ekziston nje miqesi e natyrshme dhe shume e fuqishme mes dy popujve tane qe me krijimin e dy shteteve tona moderne. Turqia ka qene gati qe te mbeshtesi 100% ushtarakisht shqiperine nese ne hynim drejtperdrejt ne lufte me Greqine apo Serbine ne rast sulmi te tyre ndaj nesh. Po ashtu edhe marredheniet tona ekonomike jane te kenaqshme. Dhe ne duhet ta shfrytezojme ne interesin tone kete situate.

    Por kjo sdo te thote qe ne te mos e urrejme dhe ta quajme pushtues dhe shkaterrim per kombin tone Perandorine Osmane e cila nuk asnje lidhje me turqine e Ataturkut deri ne ate te sotme. Ata ishin pushtuesit tane sic qene edhe romaket, greket, serbet. Por gjerat kane ndryshuar dhe popujt dhe qeverite tona jane mike dhe partnere te ngushta.
    Liebe -die schwankungen in mir wenn ich deine Schritte höre

  3. #43
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Pytja esht pse te shkruhet historia me ngacmime ,kujt i hyn ne pun .
    Une personalisht mendoj se po te mos ishte ndikimi i lindjes ne mund te ishim me shum ne numer por me pak shqiptar.
    Nuk dhet te i ngacmojm turqit e tashem dhe shkilja e flamurit turk esht fyrje per popullin turk edhe ata nen Turqin po edhe turqit shtetas te Kosoves e me gjer.

    Pra une po them thjesht se peshkun mund ta ham duke larguar haljat.
    Puna esht qfar te bejm te krijojm miq dhe historia te permendi te mirat qe lidhin dy popujt e jo ato qe ndajn.
    Me disa popuj as gje sna bashkon e edhe poti duam prap te urrejtur do jemi.
    Me turqin te pakten ktu ka dallime .
    Nuk do i harroj lotet e Tansu Ciler per tragjedin e97 ne Shqipri ..mos harroni se qeveritaret e rrall kan ndje keqardhje per ket.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ganimet : 01-03-2011 më 14:50

  4. #44
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Ka qen nje betej, dhe ajo betej ka qen para 600 viteve kur u rrebelua Skenderbeu dhe perpak, sa si morri gjithe shqiptaret ne qaf.
    Te njejten mund te thuash edhe per UCK ose Adem Jasharin.
    Ne te dyja rastet u rebelua kombi. Pjesa e tij qe nuk e donte pushtimin. Sa per Kastriotin, turqit do kishin pushtuar shpejt Shqiperine. Ishte populli shqiptar ai qe ia preu mburrjen nje ushtrie kontinentale per afro 40 vjet.

  5. #45
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin


    Piri ishte emri i tij o Darius,.. : Piri Haxhi Mehmeti ! Cka po te vie inati qe ishte shqiptar ? Le ta nxjerrin sot Shqiperia apo Kosova nje shkenctar te keti kalibri !

    http://www.youtube.com/watch?v=Qt2GYyGTXTs
    Te me vije mua inat? Une jam shqiptar e bir shqiptari, jo mbeturine aziatike si ca ketu. Dhe te thashe njehere, emrin e kishte Ibn Hadji Muhammad. Po ashtu te shpjegova dhe cfare do te thote Piri Reis. Sa per Graham Hancock qe me ke vene aty, ke gjithe librin e tij te perkthyer prej meje ne forum dhe aty flet gjere e gjate per harten e Pirit. Lexo te mesosh me shume: Gjurmët e civilizimeve të zhdukura

  6. #46
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Te njejten mund te thuash edhe per UCK ose Adem Jasharin.
    Ne te dyja rastet u rebelua kombi. Pjesa e tij qe nuk e donte pushtimin. Sa per Kastriotin, turqit do kishin pushtuar shpejt Shqiperine. Ishte populli shqiptar ai qe ia preu mburrjen nje ushtrie kontinentale per afro 40 vjet.
    Chino,

    Un jam mese i bindur qe nese sot shqiptaret rrebelohen kundër ushtrisë me te fort ne bot, qe eshte Amerika,.. do te deshtojm te gjithe ! Njesoi ishte ate kohe, kur u rrebelua kundër Turqisë. Ok,.. per mua s'ka problem as rrebelimi i tij sincerisht po ta them. Besoi apo s'besoi ne Zot, eshte çeshtje e tij private. Problemi eshte qe vrau shqiptar te besimit Islam. Kjo i ngjason si shume diktatorit Mohamar Kadafit i cili disa dit me heret, bombardoi popullin e tij ne Tripoli vetem pse nuk e perkrahen ne idet e tia te erreta.
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  7. #47
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Te me vije mua inat? Une jam shqiptar e bir shqiptari, jo mbeturine aziatike si ca ketu. Dhe te thashe njehere, emrin e kishte Ibn Hadji Muhammad. Po ashtu te shpjegova dhe cfare do te thote Piri Reis. Sa per Graham Hancock qe me ke vene aty, ke gjithe librin e tij te perkthyer prej meje ne forum dhe aty flet gjere e gjate per harten e Pirit. Lexo te mesosh me shume: Gjurmët e civilizimeve të zhdukura
    Se pari, te flm per kete lidhjen qe e postove. Un s'ka shume kohe qe jam ne kete forum dhe injoroja totalisht nje tem te tille. Do ta lexoj.
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  8. #48
    Citim Postuar më parë nga ganimet Lexo Postimin
    Nuk do i harroj lotet e Tansu Ciler per tragjedin e97 ne Shqipri ..mos harroni se qeveritaret e rrall kan ndje keqardhje per ket.
    Lotet e Cilerit ishin per turqit e Shqiperise dhe jo per arnautet mor ganimet, pra ishin lote per gjakun e saj te ngelur ne trojet tona.Shqiperise i beri me mire zemerimi dhe serioziteti i Qeveritareve Perendimore
    Paqe!

  9. #49
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Chino,

    Un jam mese i bindur qe nese sot shqiptaret rrebelohen kundër ushtrisë me te fort ne bot, qe eshte Amerika,.. do te deshtojm te gjithe ! Njesoi ishte ate kohe, kur u rrebelua kundër Turqisë. Ok,.. per mua s'ka problem as rrebelimi i tij sincerisht po ta them. Besoi apo s'besoi ne Zot, eshte çeshtje e tij private. Problemi eshte qe vrau shqiptar te besimit Islam. Kjo i ngjason si shume diktatorit Mohamar Kadafit i cili disa dit me heret, bombardoi popullin e tij ne Tripoli vetem pse nuk e perkrahen ne idet e tia te erreta.
    Populli shqiptar nuk kishte zgjedhje tjeter.
    Osmanet e kishin vene para zgjedhjes: Ose nenshtrim ndaj gabeleve islame ose vdekje.
    I vdekur ne te dyja rastet, ne keso raste mund vec te fitosh.

    Nese Amerika vjen ne te njejten menyre si Turqia, jam i pari qe do te rebelohesha. E nese do te rebelohej populli dhe te bente ate qe beri kunder P. Osmane, do ishte e drejte qe keta njerez te cmohen atdhetarisht, moralisht, etikisht, ne cdo menyre. Per kete arsye Kastrioti per mua moralisht, etikisht dhe atdhetarisht (pra ne cdo aspekt) eshte me i lartesuar sesa shuma e Zoterave ne te kaluaren dhe atyre qe do te zbulohen ne te ardhmen.

  10. #50
    DESTINY Maska e freiheit
    Anëtarësuar
    20-11-2010
    Vendndodhja
    al
    Postime
    229
    Romaket ishin me te forte se ne, nazi-fashistet po ashtu, edhe Jugosllavia ishte shume e forte se nje cope Kosove-- e kjo do te thote qe ne s'duhet te kishim luftuar?

    Neqoftese s'do te kishim luftuar ne do te ishim zhdukur si komb, do te ishim asimiluar, shfarrosur, do kishim harruar gjuhen dhe origjinen.

    Perpjekjet e Skenderbeut eshte e turpshme ti fyesh, dhe po e turpshme eshte qe ta quash diktator. Skenderbeu eshte figura me madhore, dhe qe jep me shume krenari, e mabjme ne cdo shkolle, klase, institucion, universitet, edhe femijet qe ne fillore mesojne se pushtuesit tane te pare ishin turqit, ata na roberuan dhe na perdhuan gjakun me ate pisllekun e tyre. Ai me rezistencen e tij u kthye ne frymezim shekullor dhe ndikoi ne formimin e ndjenjes nacionaliste shqiptare. Vepra e tij eshte e jashtezakonshme.

    Po ju gjithshka e shihni nga pragu islam, dhe natyrisht qe kurrsesi nje mysliman(nga ate te llojit tuaj) nuk mund te krenohet dhe nderoje nje te krishtere qe eshte zhytyr ne gjakun e myslimaneve turq qe falnin te gjitha namazet. Ju nje figure te tille s'mund ta doni kurrsesi, dhe kjo per mua eshte shume normale, pasi ju jeni myslimane. Dhe feja juaj ashtu ju meson.

    Dhe ju keshtu thoni per sa e sa figura te krishtera. Sa tema jane hapur ketu ne forum per te nxjerre "te verteten" e historise se Nene Terezes?
    Liebe -die schwankungen in mir wenn ich deine Schritte höre

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Por kjo sdo te thote qe ne te mos e urrejme dhe ta quajme pushtues dhe shkaterrim per kombin tone Perandorine Osmane e cila nuk asnje lidhje me turqine e Ataturkut deri ne ate te sotme.
    une e kam mesuar ne Histori qe pikerisht me qeverine e Ataturkut Serbet bene marreveshjen per transferimin e Shqipetareve te Kosoves dhe te Maqedonise per ne Turqi.
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  12. #52
    Citim Postuar më parë nga vajz Lexo Postimin
    une e kam mesuar ne Histori qe pikerisht me qeverine e Ataturkut Serbet bene marreveshjen per transferimin e Shqipetareve te Kosoves dhe te Maqedonise per ne Turqi.
    Ataturku ishte mason, ishte nje anti-Islamist… ishte njesoi si Shahu i Iranit. Njeri i shitur per interesa te huaja. Ai ka plotesuar deshiren e perendimit duke i dhen fund Khilafatit Islamik. Dhe pikerisht per kete arsye duheth dalluar Perandorin nga Politika e Ataturkut. Shqiptaret deri von thoshin "turk elhamdulilah" apo "n'kofsh turk, tregom drejt", pse ? Sepse te thuash "turk", ne fjalorin shqiptar kishte kuptimin e njeriut te mir, te moralshem, saqe ishte ber thuajse sinonin i fjales musliman !
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  13. #53
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Populli shqiptar nuk kishte zgjedhje tjeter.
    Osmanet e kishin vene para zgjedhjes: Ose nenshtrim ndaj gabeleve islame ose vdekje.
    I vdekur ne te dyja rastet, ne keso raste mund vec te fitosh.

    Nese Amerika vjen ne te njejten menyre si Turqia, jam i pari qe do te rebelohesha. E nese do te rebelohej populli dhe te bente ate qe beri kunder P. Osmane, do ishte e drejte qe keta njerez te cmohen atdhetarisht, moralisht, etikisht, ne cdo menyre. Per kete arsye Kastrioti per mua moralisht, etikisht dhe atdhetarisht (pra ne cdo aspekt) eshte me i lartesuar sesa shuma e Zoterave ne te kaluaren dhe atyre qe do te zbulohen ne te ardhmen.
    Kemi vakt, kemi. Un po te them qe pushtimi i amerikes do te jet i perhershem ne Kosove. Dhe e din pse ? Sepse kemi forca qe do ta perzem kete pushtues modern !…
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  14. #54
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Chino,

    Un jam mese i bindur qe nese sot shqiptaret rrebelohen kundër ushtrisë me te fort ne bot, qe eshte Amerika,.. do te deshtojm te gjithe ! Njesoi ishte ate kohe, kur u rrebelua kundër Turqisë. Ok,.. per mua s'ka problem as rrebelimi i tij sincerisht po ta them. Besoi apo s'besoi ne Zot, eshte çeshtje e tij private. Problemi eshte qe vrau shqiptar te besimit Islam. Kjo i ngjason si shume diktatorit Mohamar Kadafit i cili disa dit me heret, bombardoi popullin e tij ne Tripoli vetem pse nuk e perkrahen ne idet e tia te erreta.
    Ca thua more? Ku ke jetuar se po na habit! Shqiptaret ne kohen kur Skenderbeu i ktheu shpaten turqve, ishin te gjithe te krishtere e pagane. Islamizimi i shqiptareve ka ndodhur rreth shek 17-18 sipas dokumentave osmane ne arkivat ne Stamboll (citim i nje studiuesi te historise osmane).
    Apo ti beson se shqiptaret kane lindur myslimane para Muhamedit?

  15. #55
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-01-2011
    Postime
    230
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Te njejten mund te thuash edhe per UCK ose Adem Jasharin.
    Ne te dyja rastet u rebelua kombi. Pjesa e tij qe nuk e donte pushtimin. Sa per Kastriotin, turqit do kishin pushtuar shpejt Shqiperine. Ishte populli shqiptar ai qe ia preu mburrjen nje ushtrie kontinentale per afro 40 vjet.
    Sa per rikujtim , ne ate kohe nuk ka pasur shqiptare ,kane qene klane dhe fise,skenderbeu vetem bente lufte guerile vra dhe hik , pasi qe turqit kishin lufte deri sa ra Konstantinopoli ne duart e tyre, dhe pas renjes se Stambollit ne duart e tyre ata me nje ushtri te madhe e zhduken edhe Skenden edhe ushtrine e tij qe njiheshin si vjedhes pulash.

  16. #56
    DESTINY Maska e freiheit
    Anëtarësuar
    20-11-2010
    Vendndodhja
    al
    Postime
    229
    Citim Postuar më parë nga ezel Lexo Postimin
    Sa per rikujtim , ne ate kohe nuk ka pasur shqiptare ,kane qene klane dhe fise,skenderbeu vetem bente lufte guerile vra dhe hik , pasi qe turqit kishin lufte deri sa ra Konstantinopoli ne duart e tyre, dhe pas renjes se Stambollit ne duart e tyre ata me nje ushtri te madhe e zhduken edhe Skenden edhe ushtrine e tij qe njiheshin si vjedhes pulash.
    sa te behet qejfi qe e zhduken. Duket kenaqesia qe ti ndjen ne cdo fjale.
    Liebe -die schwankungen in mir wenn ich deine Schritte höre

  17. #57
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga freiheit Lexo Postimin

    Neqoftese s'do te kishim luftuar ne do te ishim zhdukur si komb, do te ishim asimiluar, shfarrosur, do kishim harruar gjuhen dhe origjinen.
    jam i mendimit qe ne nuk u zhdukem si komb jo sepse u rebeluam, por sepse pushtuesit tane nuk deshen te na zhduknin...
    ne fund te fundit, populli yne u rebelua per disa dekada dhe pastaj ra.
    pse nuk u asmimiluam? pse nuk u zhdukem? pushtuesit kishin 5 shekuj kohe te na zhduknin. apo jo?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Ataturku ishte mason, ishte nje anti-Islamist… ishte njesoi si Shahu i Iranit. Njeri i shitur per interesa te huaja. Ai ka plotesuar deshiren e perendimit duke i dhen fund Khilafatit Islamik. Dhe pikerisht per kete arsye duheth dalluar Perandorin nga Politika e Ataturkut. Shqiptaret deri von thoshin "turk elhamdulilah" apo "n'kofsh turk, tregom drejt", pse ? Sepse te thuash "turk", ne fjalorin shqiptar kishte kuptimin e njeriut te mir, te moralshem, saqe ishte ber thuajse sinonin i fjales musliman !
    Ore shoku po shume mire paska bere qe i ka dhen fund kiafat islamik - si njera si tjera keq per ne. e une ne Shqiperi jam rrit por Turqit kane emer shume te keq - gjithmone jane luftuar nga Shqiptaret

    plus dhe Turqia e sotme vetem per interes nderhyn ne favor tonin jo se na do shume. kujdes ju ne Kosove se keni dhe minoritet turk

    sa i perket Turqve si persona, me sa di une ato sillen mire me shqiptaret, kete ma ka thene dhe vellai qe ka qene ne Turqi.
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  19. #59
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Ataturku ishte mason, ishte nje anti-Islamist… ishte njesoi si Shahu i Iranit. Njeri i shitur per interesa te huaja. Ai ka plotesuar deshiren e perendimit duke i dhen fund Khilafatit Islamik. Dhe pikerisht per kete arsye duheth dalluar Perandorin nga Politika e Ataturkut. Shqiptaret deri von thoshin "turk elhamdulilah" apo "n'kofsh turk, tregom drejt", pse ? Sepse te thuash "turk", ne fjalorin shqiptar kishte kuptimin e njeriut te mir, te moralshem, saqe ishte ber thuajse sinonin i fjales musliman !
    une cuditem se si ti mund te flasesh keq per ataturkun kur turqit vete e "hyjnizojne"...
    figura e tij eshte e gjithpranishme kudo ne turqi. shko bej nje xhiro.
    ataturku mbahet nga vete turqit si babai i turqise dhe ti e shane. nuk e kupetoj
    Vasudhaiva Kutumbakam

  20. #60
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Ca thua more? Ku ke jetuar se po na habit! Shqiptaret ne kohen kur Skenderbeu i ktheu shpaten turqve, ishin te gjithe te krishtere e pagane. Islamizimi i shqiptareve ka ndodhur rreth shek 17-18 sipas dokumentave osmane ne arkivat ne Stamboll (citim i nje studiuesi te historise osmane).
    Apo ti beson se shqiptaret kane lindur myslimane para Muhamedit?
    Ca thua more ? Medito ! Po te them,.. ju thuani qe skenderbeu u morr rob kur ishte femij dhe u islamizua, pas 30 vitesh kthehet dhe i kthen shpinen Turkis. Kurse sic dihet, Islami pat deportuar ne trojet shqiptare edhe para rrezimit te Konstanipojes. Po kete nuk e shohim me te njejtin sy.
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •