Close
Faqja 10 prej 11 FillimFillim ... 891011 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 215
  1. #181
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Skane pune Rothschild me Ameriken. Zonat e influences jane te ndara. Ata kane Europen. Ameriken e kane Rockefellers. Tani shoh ketu te shkruajne shume (me qarje shpirti) gjithmone ata qe ju qan zemra dhe per irakun, Afganistanin dhe Palestinen. Dhe pyes veten se ku e ka prapavijen si teme.
    Ska kurrfar prapavie ketu, tema eshte shum e kjart dhe shtrohet per diskutim qeshtja, se pse eshte ky kontrast ne afrike duke pasur parasysh se eshte kontinenti me i pasur me pasuri natyrore, ndersa me i varferi me standart jete.

    Pavarsisht qe po devijohet tema ne shum kuptime, kuptimin kryesor qe ka tema eshte se trajtohet problemi racor dhe ndikimi negativ i races se bardh (kolonive evropjane)ne zberthimin e atij kontrasti pasurish te afrikes.
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  2. #182
    Aurum Venator
    Anëtarësuar
    30-01-2010
    Postime
    77
    Para shum kohsh njeriu ka pas besimin se rrufet i çonin fuqira qe ishin pershkrue si zotat dhe Zotat i shkaktonin dame njerzve meqe ishin t kqij. Kshu ata filluen ti perulen zotave. Sot njeriu ka gjet shkaktaret e krizave ekonomike, ose zotrit e rinj te ekonomis qe jan dy familjet qe jan than n postimet ma ciper. çdo kriz ekonomike shkaktohet nga kta zoter sepse njerzit jan t paaft ti kuptojn problemet ekonomike dhe t paaft per t marr pjes ne luften per egzistenc.

    "Zoterit Rockfeller dhe Rrotschild" do ju ndishkojn per aq koh sa t vazhdoni t luni rolet e budallejve pa e ditun se jeni ba aktor komik.

  3. #183
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Ska kurrfar prapavie ketu, tema eshte shum e kjart dhe shtrohet per diskutim qeshtja, se pse eshte ky kontrast ne afrike duke pasur parasysh se eshte kontinenti me i pasur me pasuri natyrore, ndersa me i varferi me standart jete.

    Pavarsisht qe po devijohet tema ne shum kuptime, kuptimin kryesor qe ka tema eshte se trajtohet problemi racor dhe ndikimi negativ i races se bardh (kolonive evropjane)ne zberthimin e atij kontrasti pasurish te afrikes.
    Ka shume vende qe nuk kane ditur ti shfrytezojne pasurite e tyre. Si Afrika, si vendet arabe qe ane nafte e shume te tjera me rradhe. Te bardhet kane qene me te zotet dhe kane arritur te dominojne boten deri tani. Me vone te shohim, mbase del ndonje rrace tjeter qe ja kalon.

  4. #184
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Ska kurrfar prapavie ketu, tema eshte shum e kjart dhe shtrohet per diskutim qeshtja, se pse eshte ky kontrast ne afrike duke pasur parasysh se eshte kontinenti me i pasur me pasuri natyrore, ndersa me i varferi me standart jete.

    Pavarsisht qe po devijohet tema ne shum kuptime, kuptimin kryesor qe ka tema eshte se trajtohet problemi racor dhe ndikimi negativ i races se bardh (kolonive evropjane)ne zberthimin e atij kontrasti pasurish te afrikes.
    Cdo budalla e di qe ti nuk po kerkon pergjegje por po orvatesh me sugjestionim te formulosh paragjykime mbeshetur ne supersticiozitet e besime te kota asociative qe nuk kane logjike. Ne menyre te tille logjikojne parasimpatiket. te pavetedijshmit.

    Per tiu pergjegjur pyetjes sate mjafton te shkosh deri ne afrike sa te besh nje eksperiment; atje ne ambientin e tyre natyral qe e kane krijuar ata vet - jo ne ato qe ua kane krijuar te bardhet; te marresh ne njeren dore nje gur diamanti e ne tjetren nje patate dhe tia ofrosh banorit aty: he do kete gurin apo kete pataten?
    -Nep pataten te thote. Mbaj gurin per vete ti.


    Student i nderuar ata gure ne afrike nuk e kane asnje vlere. Jane gure tek-tuk te tejdukshem dhe aspak joshes; ka gure shume me te bukur se gure diamanti e qe nuk kane asnje vlere.

    A e di ti sa shkolle duhet kryer thjeshte per te prere e lemuar nje gur diamanti?

    A e di ti edhe sa shekuj ai civilizim s'do ta arrinte ate nivel qe tia shohi bukurine nje diamanti?

    Afrika per afrikanin eshte vend me i varfer se cdo tejter edhe per nga resuret. Sepse per te - ato 'resure' thjeshte nuk jane resure. Tegjitha jane larg e me lart se cdo rrush i tharte. Krejteisht te paperdorshme dhe te pa-arritshme.

    Me gjase ka aty edhe mungese intelekti dhe prapambeturie te llojit tjeter. I ziu student i nderuar nuk punon. Ne afrike student i nderuar ka edhe dru qe "pjek buk". Dru qe ben buket bash sa buka e kiles dhe me shije buke. Ne afrike ka gjera qe s'kujtohesh. Ne afrike cdo gje e siguron nena natyre. Ne europe nena natyre nuk te jep gje. Ne europe nena natyre eshte si njerke dhe per te mbetur gjalle europiani eshte dashur tia marre me zor. Afrikanit i eshte dashur vec te zgjase doren perpjete qe ti rrase brinjet buk natyre. Europianit i eshte dashur te gerryje njerken toke tere vitin her eta kruaj her ta ujis here ta lyej me plehera te njoma per ta zbutur per te henger nje kafshate buke.

    Pra i bardhi ka lodhe koken per te henger - ndryshe e hante dheu ate. Per te ziun i ka fajet natyra dorelire
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #185
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Jo jo e ke gabim ne nuk gjasojme aspak, dhe saktesisht fakt e potencova. konglmerati i turkoaziat iste superior ne numer ndersa shqiptaret ishin superior ne kualitet. Me tutje shqiptaret kishin nje civilizim dhe trashegimi kulturore e historike mija vjecare cilen e zhduku turku pa me voglen pendese duke zhdukur me kete vlera njerezimit absolutisht pakompenzueshme te cilat edhe sot i mungojne.

    .
    kam nje pyetje pasi une nuk e mbaj vehten aq te kualifikuar...

    ne mal te zi ka shume monumente te epokes preotomane. ka manastire dhe kisha shume antike. ne budva kam pare kishe te vitit 840...
    ne nje ishull ne perast (kotorr) kam pare kishe te shekullit XII me duket etj
    pse ne shqiperi nuk kemi monumente te tilla?
    pse ne shqiperi turqit paskan prishur cdo gje ndersa ne mal te zi jo???
    Vasudhaiva Kutumbakam

  6. #186
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    kam nje pyetje pasi une nuk e mbaj vehten aq kualifikuar...

    ne mal te zi ka shume monumente te epokes preotomane. ka manastire dhe kisha shume antike. ne budva kam pare kishe te vitit 840...
    ne nje ishull ne perast (kotorr) kam pare kishe te shekullit XII me duket etj
    pse ne shqiperi nuk kemi monumente te tilla?
    pse ne shqiperi turqit paskan prishur cdo gje ndersa ne mal te zi jo???
    Mos ndoshta i kthyem ne xhami?
    Ose ndoshta sepse duke u bere myslimane nuk e kundershtonte kush prishjen e tyre?
    -

  7. #187
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Kavir Lexo Postimin
    Mos ndoshta i kthyem ne xhami?
    Ose ndoshta sepse duke u bere myslimane nuk e kundershtonte kush prishjen e tyre?
    ndoshta. nese do na jepje ndonje informacion per kishat e shnderruara ne xhami, do ishte mire.
    nuk me duket se kemi aq xhami te vjetra sa te jene ndertuar mbi kisha qindra vjecare... jo per gje, por do te kishin shume vlera historike, kulturore apo turistike.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  8. #188

  9. #189
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga Hyllien
    Shqiptarët, "grekët" dhe ajo që më vonë u identifikua si Latium e më pas si Romë, nuk janë Arianë, i përkasin stokut Pellazg, ndoshta këtu hyjnë dhe ato pak popullsi vëndase Gjeorgjiane që janë historikisht në luftë me sllavët. Arianët janë popullsi përtej Kaukazit me origjinë Iraniane dhe Indiane që erdhën fillimisht deri në portat e Kroacisë së sotme, një nga kryeqëndrat Ilire dhe shkatërruan cdo gjë që gjetën përpara kryesisht civilizimin Raetian që dhe ai është Pellazg dhe atë Ilir. Më pas dydnja e tyre erdhi në periudhën e shkatërrimit të njëpasnjëshëm disashekullor të civilizimit Trojan, Etrusk, dhe në përgjithësi ajo që shënoi denigrimin e njerëzimit në epokën e errët derisa pati një rilindje që gabimisht në perëndim identifikohet si Greke. Rilindja greke erdhi si pasojë e fuqizimit tejmase të stokut Arian ku qëndra e tyre ishte Persia e atëhershme. Gjermanët nuk janë popullsi e bardhë, por janë barbarë të ardhur që hiqen si Frigjë dhe aleat të Trojanëve por që në mijëra vjet përzierje kanë ato trajta që kanë sot. Arianët kanë pasur lëkurë të artë sa për dijeni dhe jo të bardhë.
    Provo të futesh në forumet Ariane dhe rracën shqiptare e quajnë evgjite, dhe edi kush e quan evgjite ? E di ti dhe pseudonazistët injorantë(këta e meritojnë këtë përshkrim) se kush i kontrollon teoritë Ariane sot ? Janë pikërisht sllavët dhe gjermanët, por kryesisht sllavët. Dhe në fakt, kanë shumë të drejtë ta mbrojnë, sepse janë Arianë. Mirëpo aty ky ngec ekuacioni është që Arianët na hiqen si të bardhë, ndërkohë që gjenetikisht edhe pse nga lëkura tashmë janë të bardhë, nuk mund të jenë të tillë.
    Teoria Ariane është baza e teorisë indo-europiane që mban si dogëm tezën se të gjithë janë të ardhur në Evropë.
    Nga Hylli tek Trojanët, nga Etruskët tek Kartagjenasit, nga Maqedonasit tek Epirotasit, nga Epirotasit tek Arbërit e nga Arbërit tek Shqiptarët ne luftuar ideologjikisht dhe fizikisht me këtë rracë. O ka armik më të madh të rracës Ariane nuk janë Arabët as Afrikanët, por janë Shqiptarët. Arabët janë gjenetikisht lidhur me rracën Ariane dhe Hitleri sic ta përmenda qe adhuruesi më i madh i botës Islame dhe Arabëve. Ai madje u fut në Afrikë për resurse dhe për të zhdukur kolonitë Franceze dhe Angleze. Herojtë tanë fatkeqsisht gjithmonë kanë dalur të humbur kundra sasive të jashtazakonshme të njerëzve dhe masave. Nga Leonidha legjendar i cili Gjergj Fishta e përmend sa e sa herë e deri tek Skënderbeu i cili doli i humbur me hordhitë Aziato-ariane ne krenohemi me betejat legjendare të rracës tonë, për liri, barazi dhe një sistem të decentralizuar fuqie ku dhe bazohen kushtetutat më moderne në botë, tjetër gjë që nga ana legjislative askush nuk i zbaton dhe nuk kanë si ti zbatojnë pasi gjentikisht janë të prirur për kontroll për centralizim fuqie në 2-3 individë. Nazismi është e kundërta e këtyre idealeve lirie dhe ti bën shumë mirë ta luftosh, por bën mirë të lexosh më tepër se kush je ti se smë plasë shumë se je biond, madje gjithë pellazgët dhe "grekët e lashtë' nuk ishin biondë, ky është perversitet gjerman për të ngritur rracën e tyre duke e barazuar me atë të lashtë pasi sic të thashë ngjyra e tyre e lëkurës qe e artë jo e bardhë. Sot globalizimi sic ka përmendur një shtetar i kohëve tona po mundohet të arrihet me centralizimin e fuqisë, ku Islami shikohet si alternative ideologjike më e saktë për ta arritur këtë centralizim. Hitleri e ka përmendur disa herë që po të kishte popullsi Islamike do pushtonte gjithë botën shumë më herët pasi janë më të bindur si ushtarë. Dhe faktikisht Perandoritë me bazë Islamike njihen me namë në histori për "rapid growth" në fazat e para ku dhe civilizimi është shumë i ulët. Romës ju desh me qindra vite dhe u shpërbë në disa copa, Aleksandri i Madh vec zgjati disa dekada. Nuk ka arritur kurrë perëndimi të ketë kontroll kaq absolut sac kanë patur Perandoritë Islamike sidomos në hark kohor. Anglia përbën një përjashtim në Perëndim.
    Ky është një nga shkrimet më të pasaktë dhe më të çoroditur që kam lexuar ndonjëherë. Duhet të kesh parasysh se jo çdo gjë që lexohet në internet është e saktë. Duhet të dish çfarë të lexosh dhe përveç kësaj, duhet të përdorësh pak edhe mendjen dhe logjikën tënde.

  10. #190
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    ndoshta. nese do na jepje ndonje informacion per kishat e shnderruara ne xhami, do ishte mire.
    nuk me duket se kemi aq xhami te vjetra sa te jene ndertuar mbi kisha qindra vjecare... jo per gje, por do te kishin shume vlera historike, kulturore apo turistike.

    Ti mund te kerkosh edhe te te sjell ndonje gur te madh nga ndonje themel kishe ketu ne forum.
    Kjo eshte pune per ty, por te pakten ki aq logjike sa te kuptosh qe perderisa ka patur te krishtere ka patur edhe kisha.

    Ne cdo qytet te vjeter shqiptar do gjesh rrenoja kishash, dhe shumica te ndertuara mbi themele tempujsh pagane Kjo eshte e sigurte njehere.

    Sa per interesimin tend per turizmin kulturor, ndryshimi mes Malit te Zi dhe Shqiperise eshte qe Mali i Zi i ka kishat ne kembe, kurse ne i kemi rrenoja.
    Si mendon ti si dashamires i turizmit kulturor, nje turist me mire do shkoje ne Mal te Zi ku ka kisha ne kembe apo ne Shqiperi ku ka ca gure me tabelen (nqs eshte) "Ketu ka qene nje kishe"?

    P.S Darius, na ka zene sindroma e fetarizmit. Qenka semundje ngjitese.
    -

  11. #191
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    kam nje pyetje pasi une nuk e mbaj vehten aq te kualifikuar...

    ne mal te zi ka shume monumente te epokes preotomane. ka manastire dhe kisha shume antike. ne budva kam pare kishe te vitit 840...
    ne nje ishull ne perast (kotorr) kam pare kishe te shekullit XII me duket etj
    pse ne shqiperi nuk kemi monumente te tilla?
    pse ne shqiperi turqit paskan prishur cdo gje ndersa ne mal te zi jo???
    Pse sa luftera i ka bere mali i zi kunder tuqise? Malazeste ashtu si serbet edhe greket u bene vazal te pushtuesit turk dhe bashkpunetorit te vet askush nuk i thyen kishe as xhami. Tjeter pyetje me te komplikuar se kjo keni?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #192
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Kavir Lexo Postimin
    Ti mund kerkosh edhe te te sjell ndonje gur te madh nga ndonje themel kishe ketu ne forum.
    Kjo eshte pune per ty, por te pakten ki aq logjike sa te kuptosh qe perderisa ka patur te krishtere ka patur edhe kisha.

    Ne cdo qytet te vjeter shqiptar do gjesh rrenoja kishash, dhe shumica te ndertuara mbi themele tempujsh pagane Kjo eshte e sigurte njehere.

    Sa per interesimin tend per turizmin kulturor, ndryshimi mes Malit te Zi dhe Shqiperise eshte qe Mali i Zi i ka kishat ne kembe, kurse ne i kemi rrenoja.
    Si mendon ti si dashamires i turizmit kulturor, nje turist me mire do shkoje ne Mal te Zi ku ka kisha ne kembe apo ne Shqiperi ku ka ca gure me tabelen (nqs eshte) "Ketu ka qene nje kishe"?

    P.S Darius, na ka zene sindroma e fetarizmit. Qenka semundje ngjitese.
    po sipas llogjikes ashtu eshte. ke te drejte.
    une thjeshte cuditem se pse ne mal te zi kishat jane ne kembe dhe perbejne nje pasuri te jashtezakonshme per vendin, ndersa tek ne qenkan rrenoja...
    kete nuk e kupetoj une. turku tek ne e turku tek ata.
    pse tek ne, turku i paska prishur e atje i paska lene ne kembe??? kjo ishte pyetja...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  13. #193
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    sa luftera i ka mali i zi kunder tuqise?
    sa te duash. sidomos ne shek XIX ka pasur plot...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  14. #194
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    po sipas llogjikes ashtu eshte. ke drejte.
    une thjeshte cuditem se pse ne mal te zi kishat jane ne kembe dhe perbejne nje pasuri te jashtezakonshme per vendin, ndersa tek ne qenkan rrenoja...
    kete nuk e kupetoj une. turku tek ne e turku tek ata.
    pse tek ne, turku i paska prishur e atje i paska lene ne kembe??? kjo ishte pyetja...
    Behesh i bezdisshem kur ben pyetje per te cilat te eshte kthyer pergigje.
    Nqs replikon me dike qartesohu njehere se cfare te eshte pergjigjur qe ne fillim qe te mos pyesesh gjithmone "Po me uren c`paten?".
    -

  15. #195
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    po sipas llogjikes ashtu eshte. ke te drejte.
    une thjeshte cuditem se pse ne mal te zi kishat jane ne kembe dhe perbejne nje pasuri te jashtezakonshme per vendin, ndersa tek ne qenkan rrenoja...
    kete nuk e kupetoj une. turku tek ne e turku tek ata.
    pse tek ne, turku i paska prishur e atje i paska lene ne kembe??? kjo ishte pyetja...
    Pikerisht ate te pergjegja.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  16. #196
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Ore shoke, pse kaluat te turku prape ju ?

    Ishim te jevgjite, qe jane te trashe, dhe lazy. Dembela. lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  17. #197
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Po edhe turqit jevgj jane.
    -

  18. #198
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Kavir Lexo Postimin
    Behesh i bezdisshem kur ben pyetje per te cilat te eshte kthyer pergigje.
    Nqs replikon me dike qartesohu njehere se cfare te eshte pergjigjur qe ne fillim qe te mos pyesesh gjithmone "Po me uren c`paten?".
    hajde hajde. u be zotrrote te me jape keshilla se si te diskutoj me njerezit...
    cfare profesioni ke ti qe e mbake vehten aq te kualifikuar per teme dhene mua keshilla???

    p.s. pergjigje??!!!??!! nga ti?! ti fole marrezi kur the qe askush nuk ka pse viziton rrenojat...
    kartagjena ka vetem rrenoja dhe ka miliona turiste qe e vizitojne...
    renojat kane vlera te jashtezakonshme...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  19. #199
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Pikerisht ate pergjegja.
    porgjigja bazohet tek realiteti, e jo tek perralla.
    ti the edhe qe nuk ka pasur luftera malazezo-osmane...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  20. #200
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    hajde hajde. u be zotrrote A me jape keshilla se si te diskutoj me njerezit...
    cfare profesioni ke ti qe e mbake vehten aq te kualifikuar per teme dhene mua keshilla???

    p.s. pergjigje??!!!??!! nga ti?! ti fole marrezi kur the qe askush nuk ka pse viziton rrenojat...
    kartagjena ka vetem rrenoja dhe ka miliona turiste qe e vizitojne...
    renojat kane vlera te jashtezakonshme...
    admiral, e ke privatizu kete temen bashke me jevgjit. Aman mjaft, se le nam. E the njehere mendimin tend, kerkon te na mbushesh mendjen per me shume. Ji krenar per lekuren tende te bardhe dhe thuaji vetes perdite- qe je lekurebardhe dhe superior ndaj rracave te tjera. Dhe jo per ti bere qefin vetes, per ashtu eshte vertete. Se po mos ishe i bardhe, sdo ishe ne kete forum tani, duke "diskutuar" , po do ishe duke bere ndonje kenge rap te tipit- I will take you to the candy shop, I'll let you lick my lollipop... muzike tipike jevgjish. LoL
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Faqja 10 prej 11 FillimFillim ... 891011 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •