Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #1
    http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
    Anėtarėsuar
    30-09-2002
    Vendndodhja
    Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
    Postime
    1,869

    ZILIA - A duhet pasur zili?

    Pse kemi ndonjėherė zili pėr dikė? A ndihmon zilia pėr tė ngritur personalitetin apo e pengon kėtė?

    Mendimi Im:

    Per mendimin tim zilia eshte gjeja qe e ben njeriun injorant. Zilia vjen nga injoranca ne qofte se nuk e dini. `` Gjeja e tjetrit te ze frymen thone``. Une s'kam pasur asnjeher zili ne jete e them me plote bindje. Kur me pelqen nje veti tek tjetri/tjetra e uroj, ose i them haptas te verteten. GJithmone me ka pelqyer te jem i sinqerte me njerezit, packa se ngandonjeher me keqkuptojne, por per derisa une ne vetvete e ndej se eshte dicka e drejt nuk me ben shume pershtypje se cfar thone te tjeret.

    Kur i thone nje fjale te urte popullore "Inatin ja ma, hakun mos ja ha"

    Te kthehemi prap tek zilia...eshte nje ves i shemtuar sepse jo vetem qe shkaterron jete per budallalleqet dhe kapricot e tua po edhe fundi fundit s'fiton gje. Pastaj kur ta realizosh se cfar ke bere demin e ke shkaktuar njeher e mir.
    Me respekt Djal{serioz}
    Bye

    Per mendimin tim duhet te jesh ambicioz.

  2. #2
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Zili te gjithe kemi... se pastaj s'do ishin human!

    Por... ca... e teprojne fare!

    ... dhe ne fund te fundit, duken vete qesharake.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  3. #3
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Kam zili me kuptimin e mire te fjales gjithe njerzit qe perparojne ne jete e mundohem tu ngjaj
    sa per ate ziline tjeter, nuk kam asnje as ata qe kane lavdi para apo makina lluksoze
    cdo njeri ka fatin e tij ne jete
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kolombi : 24-06-2004 mė 22:25
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  4. #4
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Zilia te fundos. Zilia te mbush me mllef dhe te shkaterron. Nuk fitohen gjerat me zili. Ajo eshte karakteristike e injoranteve. Sa per ambicjen, mendoj se ecen perpara ai njeri qe ka ambicje pozitive ne jete, jo duke i vene kemben te tjereve.

  5. #5
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Postuar mė parė nga kolombi
    kam zili me kuptimin e mire te fjales gjithe njerzit qe perparojne ne jete e mundohem tu ngjaj
    sa per ate ziline tjeter nuk kam asnje as ata qe kane lavdi para apo makina lluksoze
    cdo njeri ka fatin e tij ne jete
    Zilia eshte tjeter gje nga ambicia. kjo e fundit eshte nje veti qe njeriu duhet ta kete patjeter nese do te perparoje por nese ambicia do shkakyohej nga zilia ky njeri vetem do degradoj..

    Bye nga Oktapodi

  6. #6
    ~*PlaYfuLl*~*Pr|nCeS*~ Maska e Vo|i
    Anėtarėsuar
    14-06-2003
    Vendndodhja
    Analulu:)
    Postime
    108
    Tani zili pak a shume te gjithe kan. Per mendimin tim zilia e tepruar nuk eshte mire se te con ne shkaterimin e shoqerise punes gjithashtu dhe ne familjes. Kan ardh kohe te keqija nuk don vellai vellain e jo te mos ken zili ne shoqeri dhe ne pune)
    Te Dua Ty
    ndoshta eshte e kot
    Por si loti ne sy
    nuk te largoj dot
    Por do jete shume vone
    s'ke per te me takuar mua
    Edhe pse ende do te Dua.
    :^xhan

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339

    une ju kam te gjitheve zili

    une them se njeriu nga natyra eshte ziliqar. Une them qe kjo vjen nga arsye te ndryshme si mosarritja, dobesia, por kryesorja sepse njeriu eshte egoist. Megjithate une per vete bej dallim midis ambicjes si nje deshire per te arritur me shume dhe zilise si nje ves i cili ne vend qe te nxisi njeriun te arrije me shume e ben ate te urreje veten dhe tjetrin.

  8. #8
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Postuar mė parė nga Mina
    Nga tema : " A duhet pasur zili"

    Zilia te fundos. Zilia te mbush me mllef dhe te shkaterron. Nuk fitohen gjerat me zili. Ajo eshte karakteristike e injoranteve. Sa per ambicjen, mendoj se ecen perpara ai njeri qe ka ambicje pozitive ne jete, jo duke i vene kemben te tjereve.


    Nga tema : "Ē'kuptoni me nivel"

    Me ben pershtypje nje rast; Nje mikja ime nuk eshte ne nivel te kenaqshem por e ka trurin kaq te organizuar sa e kam zili.
    Per mendimin tim , hapni nje teme tjeter tani... " A eshte njerezore zilia" .
    Where does a thought go when it's forgotten?

  9. #9
    Perjashtuar Maska e Ryder
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,160
    Dobishmeria e zilise shkon ne proporcion te drejte me aftesite e njeriut per t'ja bere gropen atij tjetrit e per t'ja marre ate qe i lakmon.

  10. #10
    Te gjithe ne forumin tone na dolen engjej qe s'kane zili, qe s'kan frike, qe s'kane cmirre, qe s'urrejne, qe vetem dashurojne, qe vetem ndihmojne...Aman ore se u kthyhet ne kukulla plastiku...

    Duhet pasur cik zili...Un kam zili, jo shume, po kam... Sic kam nerva

  11. #11
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anėtarėsuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    Zilia eshte dy llojesh e mire dhe e keqe
    Persa i perket asaj qe eshte e mire sqarohet ne nje hadith te Muhamedit a.s ku thote Nuk lejohet zilia vetem se ne dy raste kur nje person ka pasuri dhe e shpenzon per mire (ne ndihme te varfereve etj vepra bamiresie}dhe nje person i cili ka dituri dhe ia shperndan kete te tjereve." Ketu eshte kuptimi qe njeriu behet ziliqar ne te mire pra ai deshiron qe edhe ai ti bente keto pune te mire .Si thoni ka te tille njerez ne forum:P.E dyta eshte Zilia e keqe ku Muhamedi a.s thote "Zilia i fshin punet e mira ashtu si zjarri drute" pra ne perkufizim ajo eshte Te deshirosh per personin tjeter qe ti largohet dicka e mire qe ai e ka dhe te vije ty.
    Zilia e njerezve ndonjehere eshte shkak i cili i sjell njeriut fatkeqesi psh kur njeriu shikon dicka me sy ziliqar ai e merr ne mesysh thuhet, dhe kjo eshte force ose rreze e dale prej shpirtit ziliqar ose te keq. Prandaj duhet me thene fjalen Mashallah e cila perkthehet cka do Zoti behet pra ti kenaqesh me caktimin e Zotit qe ka caktuar per ate person qe ka te miren dhe per veten tende qe se ke ate miresi.Por syri ziliqar eshte aq i keq sa qe e fut njeriun ne varr ose e semur kafshen.Per kete eshte nje hadith ku thote Muhamedi a.s "Syri(me ziliqar) e fut njeriun ne varr..."
    per me shume se si te ruhemi nga zilia dhe njerzit qe e posedojne ate lexoni kete temen
    kliko dy here ketu
    http://www.forumishqiptar.com/showth...threadid=19578
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Klevis2000 : 22-08-2003 mė 05:51

  12. #12
    e panjohura Maska e *Ema*
    Anėtarėsuar
    17-08-2003
    Vendndodhja
    rruga e pyllit
    Postime
    111
    nuk ka rendesi se cfare thuhet ne teori, zilia eshte nje ndienje si gjithe te tjerat. Shpesh eshte e pamundur te besh pa te... Sidoqofte ka caste te caktuara kur zilia nuk eshte e pershtateshme, dhe duhet mbajtur nen kontroll.

    Kam pasur nje goce ne shkolle dhe te dyja e kishim shume zili njera tjeren, ose inat mund te them. Kur kujtohem them se mbase nuk do te kisha bere shume gjera nese nuk do te kisha konkuruar marezisht me te!
    Encompassed in a love so profound,
    incomparable to all he has known.
    Propelled into this wondrous whirlwind,
    his heart understands she is his alone.

  13. #13
    .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
    Anėtarėsuar
    27-12-2002
    Vendndodhja
    Detroit, MI
    Postime
    690
    zilia eshte gje e jetes..ska jete pa zili...te gjithe e kemi edhe pse jo te gjithe e pranojme ket gje!
    And all I can taste is this moment
    And all I can breathe is your life

  14. #14
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Te thuash per dike " e kam zili" nuk do te thote qe ta urresh apo t'i besh keq. Ndersa kur ke ndjesi te tille, eshte tjeter situate.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 29-08-2003 mė 05:02
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  15. #15
    E Lirė! Maska e KaLTerSi
    Anėtarėsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    Ata qe thone nuk kan zili u dyshoj sinqeritetin ose korrektesine e perkufizimit te kesaj fjale.
    Te kesh zili eshte normale, eshte natyrale, eshte humane.
    Personalisht kam zili, kam zili atributet pozitive tek te tjeret qe nuk jane shume te theksuara ne karakterin tim sic eshte korrektesia, ter jeten kam vrapuar, rropatem e tera te jem ne kohe per diku por eshte e kote, vone qe vone do jem; kam zili njerezit e organizuar qe planifikojne itinerarin e tyre, historikisht planifikimet nuk me kane dale; kam zili njerezit e forte menderisht qe kur vendosin te bejne dicka nuk kan kthim mbrapa, mua me ndodh qe dhe behem pishman...etj etj, ne kete kuptim te fjales ndjej zili.
    Toleranca, eleksiri i lirisė.

  16. #16
    ~*SoMeOne's LiL SuGar*~ Maska e sweet_babe
    Anėtarėsuar
    09-08-2004
    Vendndodhja
    ~*Ne endrrat e Mia dhe te Tuat...*~
    Postime
    503
    Tani zili edhe duhet pasur se te shtyn perpara te rregullosh jeten por aman jo e tepruar se te cmend pastaj.
    ~* After the baby talk the Gu Gu Ga Ga, you ask me can you be my Bi Ej Bi Y*~

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •