Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 46
  1. #1
    permetari
    i/e ftuar

    te flasim shqip

    e di qe subjekti i postimit tim i ngjan frazes se nje mesuese ne fillore,por me vjen keq qe lexoj ne shume faqe shqiptare fjali pa kuptim,fjale pa ė ne fund,tekste te tera ne gjuhe te huaja e shume "masakrime"qe i behen shqipes.kuptohet qe keto gabime nuk mund te rregullohen plotesisht por,vellezerit e mi,te perpiqemi te flasim me shume shqip.faleminderit per mirekuptimin.

  2. #2
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655
    mire e ke...

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Permeti .
    Gjuha Shqipe nenkupton Ilirishten,dhe nuk e besoj se ekziston ndonje person qe mund te me thote se si ajo shkruhej .
    Keshtu qe ti apo ndonje tjeter nuk ke si krikitikon te tjeret kur ti vete nuk di gabimet qe ata kryejne.
    Gj t m .

  4. #4
    permetari
    i/e ftuar
    gladiator,nuk e kuptoj se c'do te thuash me frazen:"gjuha shqipe nenkupton ilirishten".vertet rrjedh nga ilirishtja por ti sot flet shqip apo jo?mund te them qe nuk di ilirishten e vjeter por di shqipen dhe gabimet e saj.megjithate edhe nqs eshte ashtu sic thua ti,besoj se gjuha qe flasim(dhe qe duhet te flasim)i ngjan me shume ilirishtes sec i ngjan italishtja,anglishtja,gjermanishtja e ku di une se cfare...gjuhe te tjera qe perdoren sot ne faqet shqiptare.apo jo?

  5. #5
    carpe diem Maska e drini_nė_TR
    Anėtarėsuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranė, AL
    Postime
    1,585
    Pėrmetar,
    shiko kėtė udhėzim sesi tė pėrdorėsh gėrmat ėĖēĒ lirshėm nė tė shkruar, thjeshtė kliko kėtu

    Nderimet e mija
    drini.

  6. #6
    Perjashtuar Maska e enka
    Anėtarėsuar
    26-05-2002
    Vendndodhja
    UsA
    Postime
    78
    shqip shqip dhe vetem shqip...e dua shqip;p

  7. #7
    permetari
    i/e ftuar
    o drino s'kam c'ti bej. s'po gjej as albanian as central europe
    ???????????????

  8. #8
    carpe diem Maska e drini_nė_TR
    Anėtarėsuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranė, AL
    Postime
    1,585
    Ēfarė windows pėrdor pėrmetar? win2k?

  9. #9
    permetari
    i/e ftuar
    me vjen keq por nuk marr vesh nga win-et.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Permeti.
    Ideja ime ishte qe nuk eshte mir te kritikosh te tjeret .
    Psh . Une nga studimi i Ilirishtes kam dale ne konkluzionin qe fjalet ne gjuhen Shqipe duhet te pronuncohen dhe, shkruhen pa
    ( E ) ne fund ,po ashtu si Iliret .
    Bej kete exp . Thuaj me vete ; ( ky lume eshte i thelle ) .
    Zanoren e fundit ( e) kur ti shqipton fjalen nuk e perdor .
    Por i thua ( ky lum esht i thell ) . Pra keshtu duhet te jete Shqipja e paster . Ky eshte vetem nje shembull.
    Gj t m .

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-03-2003
    Vendndodhja
    Oakland, CA
    Postime
    738
    Me duket se ky eshte nje aludim qe ti ben pa baze shkencore, se nuk kam degjuar studime te ilirishtes qe flasin per kete qe thua ti.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Manoklla.
    Mund te me thuash nje fjal ( Ilire ) po dite .
    Gj t m .

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-03-2003
    Vendndodhja
    Oakland, CA
    Postime
    738
    E nga te di une fjale 'ilirisht' kur ilirishten se njeh njeri zyrtarisht (pervec teje, nenkuptohet) dhe as qe e kemi studiuar ne shkolle?Nese ti mund te besh nje lidhje te dpd mes ilirishtes hipotetike dhe shqipes se socme aehere na e thuaj. Se pastaj s'do studjojme me ne shkolla mesharin, fjalorin e fh e formulen e pagezimit si dokumentat e para te shqipes, por 'zbulimet' e tua.

    Dhe nuk thuhet 'fjal' por FJALE!!!

  14. #14
    e poshter! Maska e Sheqerka
    Anėtarėsuar
    11-04-2003
    Vendndodhja
    Ne zemer te tokes!
    Postime
    66
    Duke qene se natyra shqiptare eshte pak e cuditshme dhe nuk i pranon lehte "kritikat" do te kishe bere mire permetari qe para se te thuash "flasim shqip" te drejtoje pyetjen " a flasim ne shqip" . Keshille miqesore ;-)
    Une mendoj se ne po shkaterrojme shqipen duke perdorur shpesh fjale ne gjuhe te huaja,ndonjehere duke mos u ditur as kuptimin atyre,duke dashur te tregohemi te zgjuar dhe provojme te flasim me "fjale te medha ". Eshte mire te ruajme origjinalitetin tone,kulturen tone,ku hyn edhe gjuha,ne menyre qe kur te perballemi me te huajt,te mund tu tregojme atyre dicka qe permban vertete vulen shqiptare.
    Ndoshta mund te jem edhe e gabuar.
    Ju pershendes te gjitheve...
    Nje zemer e madhe dashuron edhe nga keqardhja!

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Manollka .
    Ti thua qe ideja ime ku fjalet duhen shkruar pa ( E ) ne fund eshte pa baza . Ti kur se ke iden se si iliret i shqiptonin fjalet pse thua qe eshte pa baza .

    Sheqerka .
    Termat e huaj ne Shqip s ka asgje te keqe ,por jan pasoj e zhvillimit te vendit . Te gjitha gjuhet e botes borxhojne fjal nga njera-tjetra . P sh , ( Kompjuter ) ky term tani ka hyr ne Shqip dhe ne nuk kemi si ta quajm ndryshe por jemi te detyruar ta perdorim.
    Gj t m .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gladiator : 20-04-2003 mė 11:28

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-03-2003
    Vendndodhja
    Oakland, CA
    Postime
    738
    Une bazohem ne Kongresin e 1972 per ate cka citoj. Po ti ku bazohesh per argumentin tend? Mos hidh poshte argumenta pa i mbeshtetur me kunderargumenta te bazuar mbi fakte.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-10-2002
    Postime
    66
    Gladiator
    Cfare fjle eshte kjo "Borxhojne" ? Une di se thuhet "te marresh borxh" ose gegce "me marre borxh"
    Shume fjale te huaja populli i perdor thjesht se i degjon kudo: ne televizor, ne radio dhe sidomos ne KUVEND. Duhet patjeter te krijohet nje organizate qeveritare qe te kontrolloje se cfare fjale perdoren ne media. Me duket se Kroatet kane dicka te tille.
    Nuk duhet lejuar bastardizimi i shqipes. Po vazhduam sic kemi nisur pas rreth 10 vjetsh kemi per te folur nje perzierjeje italjano-anglezeje.
    Une jam dakord qe disa fjale te huaja nuk mund te perkthehen ne shqip por shume fjale te bukura shqipe po shkaterrohen nga disa injorante qe duan te flasin sikur jane intelektuale.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-10-2002
    Postime
    66
    Ps
    Ti Gladiator qenke i tmerrshem fare. Sapo lexova nje shkrimin tend dhe me zuri syri fjalen "renci".
    KE BERE GJUHE SHQIPE NE FILLORE TI LAL ?????
    C'eshte kjo fjale renci more, ajo eshte RENDESI dhe vjen nga fjala rende , (nuk jam gjuhetar te shpjegoj me shume). Ti me kete e bastardizon fare shqipen.
    RENCI - RENDESI
    Doni te kuptoni edhe ilirishten pale. Mesoni shqip pastaj flasim prape.

  19. #19
    e poshter! Maska e Sheqerka
    Anėtarėsuar
    11-04-2003
    Vendndodhja
    Ne zemer te tokes!
    Postime
    66
    une nuk jam aspak kunder hyrjes se disa fjaleve te huaja ne gjuhen tone kur keto paraqiten te kene nje perhapje dhe perdorim mbarekombetar,por jam absolutisht kunder,nese behet fjale per perdorimin e fjaleve te tilla si "participimi" apo "kidnapuar".Ne fare mire mund t'i perkthejme keto fjale ne shqip apo jo,madje tingellojne me bukur kur themi "pjesmarrja" apo "rrembimi".
    Persa i perket kompjuterit ne frengjisht p.sh nuk i thone kompjuter,por ordinateur.
    Nje zemer e madhe dashuron edhe nga keqardhja!

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Waveney.
    Termi ( Te marresh borxh ) perbehet nga 3 fjal ndersa ( Borxhoj ) 1 fjal ,dhe ze me pak vend ne forum.
    Sa per ( RENCI ) ne ketu nuk jemi ne DIKTIM ku duhet te bejme kujdes ,por mundohemi qe te shkruajme sa me shpejt .

    Manoklla .
    Ti doje disa prova .O K .
    Shumica e fjaleve ne Shqip jane me ( E ) ne fund ,tani ne n q s gjejm disa terma Ilir pa ( E ) ne fund do te thot qe te gjitha fjalet Iliret i prononconin pa ( E ) .
    Fjala ( eshte ) Fisi Ilir i Hititeve 1500 p k ( Est ) pra ( esht )
    Fjala ( kam ) esht ok , por ( kane ) duhet ( kan )
    Fjala ( une ) ----- ( un ) , ( buke ) -----( buk ) .
    Besoj se u binde .
    Gj t m .

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Austriaket shpallin Konkursin per Dramen Shqipe “Tė flasim mbi kufijtė”
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-06-2009, 20:48
  2. Flasim per veshje te brendshme
    Nga _ZoGu_ nė forumin Bukuri dhe estetikė
    Pėrgjigje: 117
    Postimi i Fundit: 07-07-2008, 05:58
  3. Adresa interneti nga ku mund tė flasim nė telefon pa paguar...
    Nga ELDORADO nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 09-10-2007, 18:17
  4. Ejani kuvendore, e flasim letersi popullore...
    Nga illiriani nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 10-04-2003, 22:04
  5. Te flasim pak per kampjonatin italjan
    Nga Kuksjan nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 06-03-2003, 19:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •