Close
Faqja 4 prej 45 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 891
  1. #61
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Ti asimilojme pra, ashtu sic po mundohen te na e bejne ata.

    Meqe thane disa me siper se kjo po behet dhe me maqedonas etj etj ca ishin, atere shume shpejt s'do kete me serb te vertete dhe fitojme ne.
    Po ku mund te quhet shkau shqiptare pashe zotin?

    Nuk duhet te jete qellim i shqiptareve te krijojne gjysmake, qellimi yne eshte ta ruajme dhe mos ta perziejme llojin tone. S'ka me thjesht se kaq!

  2. #62
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Po ku mund te quhet shkau shqiptare pashe zotin?

    Nuk duhet te jete qellim i shqiptareve te krijojne gjysmake, qellimi yne eshte ta ruajme dhe mos ta perziejme llojin tone. S'ka me thjesht se kaq!
    Ne kete menyre Shqiperia Maqedonia Kroacia etj do humbin disa qytetare, por ama do zhduket serbi.

    dhe sic thashe fitojme ne.

  3. #63
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    pse ty te duket vetja me i bukur ? lol.... leri mo keto paragjykime... kush ha kumbllat e tharta e kujt i mpihen dhembet?!
    Mos deshe të thuash se ky serbi këtu është i bukur:

    Emri:  _41670388_man_afp416.JPG

Shikime: 747

Madhësia:  23.0 KB

    Hajt shko martohu me të. Gocat na i morën ë?? Hajt shkoni dhe ju çunat.

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Ky shkau nuk esht i bukur, mirpo kur e shef babai i Shkodres se i ka 2 unaza te arit, thot un vajzen ta jap, mirpo ti mua ma jep njeren unaz.

    Me te vertet disave ktu ju paska ber gjaku UJ , edhe asesi sdojn te kuptojn se ktu ska lidhje DASHURIA , por jan martesa te porositura. Ka MSIT ( ato qe i sjellin vajzat ne kto fshatra) , kto persona marrin para nga serbet dhe aj per ato para i sjell nje vajz te re te bukur , njeashtu ja mbushin xhepin edhe babait te vajzes. Dhe ai per pak para e shet vajzen per ndonje 40 vjecar qe asnjeher se ka pa . Pastaj si LOP i dergojn ne ato fshatra , organizojn ndonje "party" , gezuar gezuar, pas 9 muajve ja lind nje djal ( emrin Slobodan mbiemrin Milloshevic).
    Me duheshte shum te perkthej nga ai tekst.
    Aty shkrun qe kto vajza punojn shum , nuk e zgjedhin punen , nuk bejn as dallim nese esht i pasur ose jo , as moshen nuk e bejn mall.
    Patjeter duhet te behet dicka

  5. #65
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    pse kaq te ri e solle ti??? kishe gjetur ndonje me plak...
    ik o femije se le nam....
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  6. #66
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    SERBE E SHQIPTARE, kur diplomacine e ben dashuria


    ( 17/12/07)

    Milovani ka udhëtuar në të gjithë Serbinë në kërkim të një gruaje. Ai ka udhëtuar gjatë me kamionçinën e tij të vjetër, për të gjetur një grua që dëshiron të kalojë jetën me të mes pyjeve të largëta të malësisë Golija në jugperëndim të Serbisë, ku koha ka ndaluar në momentin kur mendonim se “Fiati 600” ishte një UFO dhe Bjello Dugme (Kopsa e Bardhë, grupi i parë i Goran Bregoviçit) kishte emrin i një fabrike tekstilesh në Novi Pazar. Tani, i veshur si pasha, Milan Milovan Gjokoviç nuk mund të kërkojë më shumë lumturi. Ai ka ndërruar tashmë gomat e makinës së vjetër dhe buzëqesh i entuziazmuar. Ka gjetur gruan e tij aty nuk e priste: në Shqipëri. Violeta fl okëkuqja qëndron vetëm pak metra larg tryezës ku jemi ulur. Ne shijojmë konjakun shqiptar, ndërsa diskutojmë situatën e ndërlikuar, për sa i përket gjeopolitikës, në Ballkanin Perëndimor. Sipas zakonit të vjetër të paraardhësve të saj, Violeta nuk ulet me ne. Pranë saj ndodhet Lena Gjokaj, fl okëzezë, një tjetër vajzë e re shqiptare që është martuar me Blagosin, vëllain e Milovanit. Pas shumë negociatash mes familjes Gjokaj dhe familjes Gjokoviç dhe një dasme të zhurmshme në Hot, fshatin e lindjes së saj, Lena e bukur, në fustan nuseje, u nis për në Serbi. Motrat i hodhën karamele kudo ku ajo shkelte, që jeta e saj të ishte sa më e ëmbël. MARTESAT
    Momir Kovaçeviç, kryetar i fondacionit “Old Raska”, qëllimi i të cilit është të ruajë traditën e vendit, thotë se të paktën 15 çifte të tjera shqiptaro- serbe janë celebruar së fundmi në këtë zonë. Momir ishte guida jonë dhe një këshillues martesash në rajon. Me një fuoristradë të tipit “Lada”, që këtu konsiderohet si një dhuratë nga qielli, ne ecim mes rrugëve me baltë, përmes fushave dhe pyjeve, drejt shtëpisë së vëllzërve Gjokoviç. Gjatë rrugës, moti ndryshon nga shi në diell e në erë. Këtu stinët i lënë vendin njëra-tjetrës në pak minuta, si në një fi lm me xhiro të shpejta. Na duhet gjysmë ore përtëarriturnëfshatinCrcevo ku është ngritur një tendë për të celebruar martesën e Blagos Djokovic. Një bari që e takojmë rrugës na jep shpjegime për këto lidhje dashurore të papritura. “Vajzat këtu nuk duan të martohen me djemtë e fshatrave malore. Në rastin më të parë largohen nga zona. Ato nuk duan të jetojnë si nënat e tyre, në mjerim. Por, të shkretët burra, ama!” Vajzat serbe preferojnë të jetojnë në qytet, të tymosin cigare dhe të fl enë deri në mesditë“, thotë një kushërirë e Gjokoviç, që duket se i ka shpëtuar lëvizjes për emancipimin e grave. “Djemtë tanë kërkuan gra të bukura në të katër anët e Serbisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe për fat i gjetën. Ky është një mësim i mirë për vajzat serbe”, thotë ajo. Veshur me një fustan të bukur, Lena bën kafenë turke, e ndihmuar nga një grua e moshuar. Unë jam i ftuar në “takimin” e vëllezërve Gjokoviç. Eshtë një nder thuajse mitik në këto zona malore ku fëmijët e kanë shkollën 12 kilometra larg dhe për të shkuar deri atje duke të ecin në këmbë nëpër pyll. Radovani është kandidati i ardhshëm për martesë dhe për të gjetur një nuse ka shkuar në Shqipëri. Në festën që zhvillohej në fshatin e Lenës, disa vajza të reja i ranë në sy, njëra prej tyre do të jetë gruaja e tij e ardhshme. Një prift i Sjenicës e ka quajtur këtë “diplomaci të dashurisë”. Dhe ajo ka qenë më e suksesshme se çdo lloj përpjekje tjetër për të afruar shqiptarët me serbët.
    HISTORIA
    Gjithçka nisi me Milovanin. E diela është ditë tregu në fshatrat kufi tarë me Shqipërinë. Vajzat beqare shfaqen gjithandej dhe ky është një detaj i rëndësishëm për burrat në kërkim të një gruaje. “Kam shkuar disa herë në këto lloj “panairesh”. Violeta më pëlqeu. U morëm vesh me familjen dhe shkuam një herë në Tiranë, më pas në Beograd. Më pas drejtimi ynë ishin malet Golija mountains. Aty u martuam në një kishë të vogël. Violeta, katolike, tashmë bën shenjën e kryqit si ortodoksët. Ndryshimi i fesë nuk është i detyruar, por ndryshimi i emrit po: tashmë ajo mban mbiemrin Gjokoviç. Duke parë lumturinë e papritur të të vëllait, Blagos u nis për të njëjtin operacion strategjik në Shqipëri. Ai vizitoi disa panaire fshatrash në fillim. Lena i pëlqeu e më pas nisën të fl isnin në telefon. Pas pashkëve, ai hyri menjëherë në sulm. E mbushi me dhurata, fillimisht. Më pas me Violetën dhe Milovanin, shkuan për darkë te shtëpia e Gjergjit, babait të Lenës. Në prag të martesës, Lena shkoi në malësinë Golija, e shoqërua nga e ëma, babai dhe një kushëri. “Prindërit e saj donin të shihnin se si jetonim ne, për t’u siguruar për qëllimet e mira dhe ne premtuam se do ta respektonim vajzën e tyre”, - thotë Blagos. Vëllai i tij i vogël, Radovan thotë se është i bindur që para vitit të ri ortodoks do të martohet me një vajzë shqiptare. Duket se pragmatizmi i dashurisë ka fi tuar ndaj paragjykimeve etnike. Për fat të mirë!
    Marrë nga gazeta serbe “Politika"

    mare nga F.R Katolik
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Realiteti ne Maqedoni paska qen edhe me i hidhur http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=11171

    За последниве неколку години се споменува број од 300 млади девојки, чиј животен пат продолжил од оваа страна на границата. Застанавме пред една продавница за да прашаме на која порта може да тропнеме. "Во селово има многу невести, кои дојдоа од Албанија.

    Per disa vitet e fundit permenden rreth 300 vajza te reja , jeta e te cileve ka vazhduar kendej kufirit. U ndalem para nje shitore per te pyetur ne cilen der te trokasim. " Ne fshat ka shum nuse , te cilet erdhen nga Shqiperia".

    Сигурно има околу 20 Албанки, христијанки, кои се мажени за наши. Ќе најдете некој што ќе ви каже нешто", ни рече една млада девојка, покажувајќи ни неколку куќи каде може да појдеме.

    Me siguri ka rreth 20 shqiptare , krishtere , te cilat jan martuar me tanet ( maqedon) . Dot gjeni ndonje qe dot ju tregoj dicka " thot nje vajz e re , duke na tregu disa shtepi ne te cilet mund te shkojm.

    Во Тетовско имало и многу разочарувања од ваквите бракови

    Ne Tetov kishte edhe shum deshprime nga keto martesa.

    Невестите доаѓале од северна Албанија, најчесто од Скадар и околните села. "Се случува се`. Праќаат лажни фотографии во Албанија, наоѓаат жена и кога ќе дојдат следува вистинско разочарување. Мажот пијаница, ретардиран или понекогаш дури и инвалид. Но, враќање назад нема"- вели Беџет Камбери, координатор во Центарот за социјални грижи во Тетово.

    Vajzat kan ardhur nga veriu i Shqiperia , me se shumti nga Shkodra dhe fshtrat per rreth. " Ndodh Gjithcka" . Dergojn fotografi te rreme , gjejn vajza dhe kur te vijn vijon deshprim i vertet. BURRI i nvarur nga ALKOOLI, i RETARDUAR ose ndonjeher INVALID . Mirpo kthim mbrapa ska - thot Bexhet Kamberi , koordinator i qendres per kujdes social ne Tetov.

    Тој нагласува дека бројот на жени, кои доаѓаат од Албанија, е се` поголем и поголем. Според законските одредби, државјанство можат да добијат три години по склучувањето на бракот, а сите се обидуваат тоа да го сторат многу побргу, преку свои луѓе во Центарот.

    Ai thot se numri i vajzave , te cilat vijn nga Shqiperia esht gjithnje ME I MADH DHE ME I MADH. Sipas ligjit , nenshtetsin mund ta marrin 3 vite pasi te martohen, ndersa te gjith mundohen ta bejn ket sa me shpejt, permes njerzve te tyre ne Qender.

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Martes permes fotografis, eh shqipe breh , ju lumt, martohen me burra te retarduar dhe me invalid. Ku arritem , vajzat e reja shqiptare ruajn invalidet sllav.

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    cohu enver hoxha prej vorrit cohu se ti ishe kon per ket popull

    ku ku per ne sa poshte kena ra.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  10. #70
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    cohu enver hoxha prej vorrit cohu se ti ishe kon per ket popull

    ku ku per ne sa poshte kena ra.
    Ce ngaterron Enverin ketu? Xhaxhi , zinte be per komunistat jugosllave!
    Secili/a ben zgjidhjen e tij/saj ne jete.... Te tjera prioritete ka njeri/a dhe te tjera ka tjetri/a.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Korcar-L1 : 08-01-2008 më 14:07
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  11. #71
    mall Maska e bili99
    Anëtarësuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Une nuk kam cfare te komentoj me nje anetar qe pa taktin me te vogel dhe kurajon me te turpshme konsideron mendimin tim si bs. Madje refuzoj te komunikoj me nje person te tille. Mos respektimi i mendimit te tjetrit eshte handikap dhe shenje papjekurie. Nese une nuk ndaj mendim te njejte me ty apo me te tjere kjo nuk e ben ate me pak te vlefshem dhe tendin me te vyer. Kjo te jete e qarte. Per fatin tend te keq njerezit dhe rracat nuk i ndaj ne fare te keqe dhe ne fare te mire. Ky mentalitet eshte i papranueshem per mua. Serbet kane shume gjynahe ndaj popullit tone dhe keto gjera nuk harrohen. Madje e kam thene shpesh ne kete forum qe ne si popull nese duam te ecim perpara nuk duhet te harrojme aspak te kaluaren. Vetem ne kete menyre mund te mesojme. Nese di te lexosh midis rrjeshtave atehere do e kishe kuptuar mire se cfare kam dashur te them. E kaluara nuk riparohet duke e thelluar hendekun dhe armiqesine midis popujve. As nuk eleminohet ashtu. Por mbi te gjitha eshte e ardhmja ajo qe nuk mund te ndertohet mbi baza te nje armiqesie te tille patologjike. Pesimi behet mesim por jo menyre jetese. Ndersa ndjenjat njerezore qendrojne mbi te gjitha.
    Darius,
    Vertete ka qene provokative nese shikohet siperfaqsisht, por nuk ka qene qellimi ka qene vetem per rime se ka shkuar P.S. me me lart b.s....(kam dasht ta ndryshoj menjehere pasi e kam shkruar duke ditur se mund te interpretohet si atak personal por, nuk eshte me beso,e lash te kaloje si provokative se di pse..eshte atak ndaj nje mendimi siperfaqesor i nje njeriu te thelle.. me vjen keq per interpretim..dhe une mund ta terheq dhe ta zevendesoj me er mendimin tim ai gjykimi qe thua ti se "..rast qe s'duhet humbur...kjo far dashurie per riparim mardhenjesh"...une e zevendsoj ate bs me "mendim-gjykim siperfaqesor dhe jo praktik" kur flitet per dy popuj qe per 100 vitet e fundit kane armiqesi ekstreme...nuk duhet te paguajm edhe riparimin me grate tona,ne qe jemi viktimat, ne mos duhet edhe tu kethejme prapanicen qe te riparojme miqesine,..nuk duhet ta bejme dhe nese duhet te jetojme perjetesisht si vaji dhe uji eshte me e ndershme se sa ne te vazhdojme te harrojme kush jemi ne dhe kush jane ata...te vazhdojme ne inferioritetin e pakurrizorit ne Ballkan ndaj fqinjeve tane...JO RIPARIMIT TE TILLE...JO FALEMNDERIT! se paku jo per mendimin tim...Nderkaq qe kam dhene nje kundermendim nuk do te thote se ia marr te drejten autorit te mendoje sic mendon, bile me duket kot te shpjegoj se nga c;kam percjelle une e kam nje mendim per autorin...
    Kaq kam thene une per nje mendim te Darius, dhe kam dhene nje kundermendim per nje mendim tendin qe mendoj per rastin konkret ta ritheksoj eshte siperfaqesor..nuk flitet ketu per vlera univerzale ne pergjithesi, nuk flitet ketu per rrethana normale, nuk flitet as per regjion normal, as per definicion mardhenjesh dhe riparimesh....flitet per gje konkrete raporte te dy popujve qe ne jemi viktima, ne kemi edhe mbi 3000 vdekje pa varre ne luften e fundit....dhe nuk kam cte shtoj duke llogaritur se Ti i di keto te gjitha...
    Ne postimin e perparshem e heq "bs" c'te them tjeter pendohem publikisht per fjalen vetem per ato dy shkronja,dhe e kam me gjithe mend dhe jo te dukem mire dhe per reputacion ...dhe te tjerat mund te mbesin sic jane..rrofsh qe ma ben hallall paraprakisht.

    Me nderime,
    bili99
    P.S.
    ky postim nuk eshte thirrje per komunikim, une nuk kam personalizuar pse kam kritikuar nje postim...nderkaq ti rilexo postimin tend dhe kethehu edhe njehere dhe shih kush ka personalizuar..
    Ndryshuar për herë të fundit nga bili99 : 08-01-2008 më 14:17
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  12. #72
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Realiteti ne Maqedoni paska qen edhe me i hidhur http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=11171

    За последниве неколку години се споменува број од 300 млади девојки, чиј животен пат продолжил од оваа страна на границата. Застанавме пред една продавница за да прашаме на која порта може да тропнеме. "Во селово има многу невести, кои дојдоа од Албанија.

    Per disa vitet e fundit permenden rreth 300 vajza te reja , jeta e te cileve ka vazhduar kendej kufirit. U ndalem para nje shitore per te pyetur ne cilen der te trokasim. " Ne fshat ka shum nuse , te cilet erdhen nga Shqiperia".

    Сигурно има околу 20 Албанки, христијанки, кои се мажени за наши. Ќе најдете некој што ќе ви каже нешто", ни рече една млада девојка, покажувајќи ни неколку куќи каде може да појдеме.

    Me siguri ka rreth 20 shqiptare , krishtere , te cilat jan martuar me tanet ( maqedon) . Dot gjeni ndonje qe dot ju tregoj dicka " thot nje vajz e re , duke na tregu disa shtepi ne te cilet mund te shkojm.

    Во Тетовско имало и многу разочарувања од ваквите бракови

    Ne Tetov kishte edhe shum deshprime nga keto martesa.

    Невестите доаѓале од северна Албанија, најчесто од Скадар и околните села. "Се случува се`. Праќаат лажни фотографии во Албанија, наоѓаат жена и кога ќе дојдат следува вистинско разочарување. Мажот пијаница, ретардиран или понекогаш дури и инвалид. Но, враќање назад нема"- вели Беџет Камбери, координатор во Центарот за социјални грижи во Тетово.

    Vajzat kan ardhur nga veriu i Shqiperia , me se shumti nga Shkodra dhe fshtrat per rreth. " Ndodh Gjithcka" . Dergojn fotografi te rreme , gjejn vajza dhe kur te vijn vijon deshprim i vertet. BURRI i nvarur nga ALKOOLI, i RETARDUAR ose ndonjeher INVALID . Mirpo kthim mbrapa ska - thot Bexhet Kamberi , koordinator i qendres per kujdes social ne Tetov.

    Тој нагласува дека бројот на жени, кои доаѓаат од Албанија, е се` поголем и поголем. Според законските одредби, државјанство можат да добијат три години по склучувањето на бракот, а сите се обидуваат тоа да го сторат многу побргу, преку свои луѓе во Центарот.

    Ai thot se numri i vajzave , te cilat vijn nga Shqiperia esht gjithnje ME I MADH DHE ME I MADH. Sipas ligjit , nenshtetsin mund ta marrin 3 vite pasi te martohen, ndersa te gjith mundohen ta bejn ket sa me shpejt, permes njerzve te tyre ne Qender.

    Renea, me fal i here se mu duke qe je vajze, e kam fjalen per postimin tim me lart!

    Me keto te dhenat tjera qe solle ketu, disi m`u mbush mendja se raste te tilla paska me shume se qe m`u duk ne fillim.
    Cka te themi?
    Sigurisht qe jane ngjarje deshpruese.Une prape jam i mendimit qe keto vajzat, qe po flitkan shqip,jane perzierje me rrenje sllave.Se ndryshe s`ma thote mendja qe pas nje kohe kaq te shkurter te drames kosovare ,shqiptarja te martohet me shka,ose shqiptari me shkine.Shqipfolesat po.

  13. #73
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    po pra, rrenje sllave kan si ata qe e bejn si ata qe e perkrahin,

  14. #74
    U duhet hequr pasaporta shqiptare atyre qe martohen me serb se jane tradhtare

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Tutje. Me lart reportazhi ishte per zonen e Tetoves.
    Tash esht nje zon tjeter zona e Prilepit , edhe ktu kemi rreth 90 vajza nga veriu i Shqiperis qe jan martu per sllav , poashtu ne fshatrat e varfer.

    http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=17504
    Убави скадарки, невести во Прилепско
    Shkodranet e bukura, nuse ne Prilep



    Shkurta Nelovska (mbiemri i burrit) eshte nje nga 90 nuset shqiptare ne Prilep. E martuar esht per Marjan Nelovskin nga Lagova, bujk.


    Ajo zgjohet heret- shprehi e fitume ne shtepin e babait ne fshatin Barbullosh , afer Shkodres. - Zgjohem e para. I jap gji te voglit Jane , i cili ka vetem 4 muaj, e percjell burrin ne pun, pastaj, pasi qe i vogli prap te fleje , therras : Baba , Nen , kafja esht gati.

    Lagova noton ne Diell dhe dashuri te nuseve te reja dhe beqaret te cilet i rilinden ( rinuan ) fshatrat , te cilet i ruajten fshatrat.


    Mendova se shtepija dot na zbrazet, se Marjani dot na ngele vet, mirpo ja paska pas Zot - ai gjeti shoqe ( grua ) , neve mberritem nip.


    (Marjani, sllavi) . Cdo her eshte i disponuar. Nuk ka net pa gjum , nervoza. Ckado qe don e ka ktu- thot nena e Marjanit , Mitra.

    Shkurta e ka njoftu Marjanin permes FOTOGRAFIS. Ndonje njeri prej Prilepi shkoi ne Barbullosh, kishte dergu fotografin ne shtepin e Shkurtes, e kan par prinderit ( e Shkurtes) , motrat , famija dhe e kan perlqy dhendrin e ardhshem.

    Marjana Gjorgjiovska, psikologe ne qendren per pun sociale ne Prilep:
    Ne rrethin e Prilpeit jan te lidhura rreth 90 martesa me vajza shqiptare. Nuk e dim deri ku dot shkoj ky numer , sepse interesimi per vajza nga Shqiperia esht SHUM I MADH. Prejardhja e vajzave esht nga rrethi i Shkodres, thuaja se te gjitha jan ne mosh deri ne 25 vjet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Renea : 08-01-2008 më 16:23

  16. #76
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga Renea Lexo Postimin
    Tutje. Me lart reportazhi ishte per zonen e Tetoves.
    Tash esht nje zon tjeter zona e Prilepit , edhe ktu kemi rreth 90 vajza nga veriu i Shqiperis qe jan martu per sllav , poashtu ne fshatrat e varfer.

    http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=17504
    Убави скадарки, невести во Прилепско
    Shkodranet e bukura, nuse ne Prilep



    Shkurta Nelovska (mbiemri i burrit) eshte nje nga 90 nuset shqiptare ne Prilep. E martuar esht per Marjan Nelovskin nga Lagova, bujk.


    Ajo zgjohet heret- shprehi e fitume ne shtepin e babait ne fshatin Barbullosh , afer Shkodres. - Zgjohem e para. I jap gji te voglit Jane , i cili ka vetem 4 muaj, e percjell burrin ne pun, pastaj, pasi qe i vogli prap te fleje , therras : Baba , Nen , kafja esht gati.

    Lagova noton ne Diell dhe dashuri te nuseve te reja dhe beqaret te cilet i rilinden ( rinuan ) fshatrat , te cilet i ruajten fshatrat.


    Mendova se shtepija dot na zbrazet, se Marjani dot na ngele vet, mirpo ja paska pas Zot - ai gjeti shoqe ( grua ) , neve mberritem nip.


    (Marjani, sllavi) . Cdo her eshte i disponuar. Nuk ka net pa gjum , nervoza. Ckado qe don e ka ktu- thot nena e Marjanit , Mitra.

    Shkurta e ka njoftu Marjanin permes FOTOGRAFIS. Ndonje njeri prej Prilepi shkoi ne Barbullosh, kishte dergu fotografin ne shtepin e Shkurtes, e kan par prinderit ( e Shkurtes) , motrat , famija dhe e kan perlqy dhendrin e ardhshem.

    Marjana Gjorgjiovska, psikologe ne qendren per pun sociale ne Prilep:
    Ne rrethin e Prilpeit jan te lidhura rreth 90 martesa me vajza shqiptare. Nuk e dim deri ku dot shkoj ky numer , sepse interesimi per vajza nga Shqiperia esht SHUM I MADH. Prejardhja e vajzave esht nga rrethi i Shkodres, thuaja se te gjitha jan ne mosh deri ne 25 vjet.
    Kush e di sa Zefa, Xhovalina e Shtjefena i kane propozue Shkurtes por ajo s'i ka pranue, por Marjanin e ka pranue vetem me nji te pame te fotografise se ashte i huej e ban!
    Ky eshte mentaliteti qe i ka perfshire shqiptaret...papapapapa

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Edvin kjo esht ber edhe nje biznes i fort, problemi esht se shum vajza nga veriu kan ngel pa martu , sepse meshkujt jan duke punu jasht shtetit, jan martu andej, ose fare sjan martu. Dhe ka shum vajza te pa martuara. Mirpo mua me shqetson nje gje, se kto vajza gjith jan te reja , nuk ju ka ik koha e marteses. Pra sic mundeni ta lexoni lart, gati nuk ka asnje vajz qe esht mbi 25 vjet. Ka raste qe jan 20 vjecare. Ajo vajz , kur aq shpejt u bind se smund te martohet ne Shqiperi.
    Ka ndermjetesus ne kto martesa e ato marrin prej 500 deri 2000 euro per nje nuse. Poashtu pare merr edhe familja e vajzes. Kto vajza punojn pun te burrave, levrojn tokat, punojn duhanin, bahcet , ruajn kafshet , kujdesen per vjehrrit dhe per femijet. Ket pun asnje vajz sllave se ben. E normal qe gjith vrapojn pas ktyre vajzave te ndegjushme , ashtu sic e don jeta ne fshat. Dhasht Zoti qe te ndryshoje dicka e te vetdijsohen kto vajza si Skenderbeu ne kohen e tij

  18. #78
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Kot, sepse ua ka fut sllavi, e nuk fëlliçet kush ne to, kot kthehen.

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anëtarësuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Kete shkrim gjeta ne nje faqe tjeter Shqiptare.


    Postuar nga Ilirida:
    Ne lidhje me kete teme ju sjelli nje shkrim te vjeter i cili me ra ne dore para ca kohesh...

    TROKITJE NE NDERGJEGJEN E KOMBIT

    Botuar ne gazeten e përditshme FAKTI me 8 Nentor te vitit 2004


    Kush do ta shpetoje femren shqiptare? Ky ishte titulli i shkrimit të parë, i cili për shqiptarët e Maqedonisë dhe, pergjithesisht për shqiptarët, po prekte një teme shumë te ndjeshme!Martesen e shqiptareve me maqedonasit sllave.

    Ne këtë shkrim tani me te botuar ne Fakti, sillen disa rrëfime te
    shqiptareve te martuara me shqiptare te Maqedonisë, te cilat tregojnë për një aventure interesante të tyre. Pra, ne pjesen e pare te shkrimit flasin disa femra te deshtuara ne jetë dhe qe me lehtesi pranojnë te bëhen "pacavure" ne dorë të huaj vetëm e vetëm te përfitojnë ndonjë lek si dhe te perjetojne ndonjë "aventure te ëmbël". Me pastaj, ne këtë shkrim publikohet edhe deklarate e njëfarë "Ciko", pseudonim i një shefi, i cili, sipas burimeve te gazetares tash e sa kohe është nën percjellen policore. Dhe ky Ciko as qe frikesohet nga policia, sepse sipas tij, ai nuk bën kurrfare veprimi te paligjshem; nuk ka pajisur asnjë femër me dokumente false, nuk u ka shitur droge, as arme, as nuk i ka angashuar me prostitucion. Ciko, thjesht u ka treguar se ka një liste me emra meshkujsh te cilët janë te pamartuar dhe kërkojnë femra shqiptare për martese. Ky fare shefi, për të gjitha ato shqptare qe i marton me maqedonas, për c'gjë paguhet bukur mirë, thotë qe janë te perdala, prostituta, te deshtuara ne jetë, janesha, aventuriere etj.

    Gjithesesi, shefi Ciko perdor dy letra: para ndonjë faktori shqiptar thotë se po merret me "veprimtari humanitare" pasi qe po i risociologjizon dhe po i sistemon ne jetë femrat prostitua, ndërsa para tutoreve do ta shpalos letren tjetër qe përmban biografi te pastër te këtyre femrave, me te vetmin qëllim te perfitoje sa me shumë duke ua shtuar "aksionet".


    "ASKUND MOS TAKOFSHA SI KJO RACE"

    Ne këtë shkrim do të lexojmë edhe këtë rrefim te Marise, e cila i
    ankohet Cikos: "Vërtetë qe unë deshta te stabilizohem, te gjej një burrë shqiptar, le të jetë edhe malok, vetëm le të me mbaje ne jetë,por jo edhe bishe te tillë. Ishte njeri kot. Popull i kotë mo! Mbi mua janë shkarravitur mbase edhe qindra meshkuj, por ama si kjo race (maqedonase v.j.) mos takofsha askund", rrëfen Maria e cila kishte kaluar pesë vjet si prostitute viseve te Italise. Ndërsa me poshtë do të lexojmë edhe këtë rrefim te Ines e cila po mundohet ta ngris zërin dhe t'i sensibilizoje organet gjegjese qe t'i hapin sytë dhe të mos flejne para një paradoksi te tmerrshem qe po ndodh. "Ka shumë femra qe kanë kaluar rrugëve te tmerrit, qe janë traumatizuar dhe për pasoje as qe janë te vetedijshme për atë se çfarë po bëjnë. Janë qenie qe frikohen edhe prej hijes se vete. Prandaj, mezi presin qe te ikin sa me larg nga njerëzitë qe i njohin. Kjo "sa me larg" si duket qenka Maqedonia. Kesisoj po ndodh qe femrat tona shqiptare te shkojnë atje e te martohen me jevge e me maqedone, po martohen atje ku as miza nuk brene hekur!" Me pastaj, rrëfen Ina edhe për atë se, ne notesin e saj ka regjistruar emra te disa femrave shqiptare te cilat i kanë firmosur deklaratat e tyre pasi qe kanë arritur te ikin e te shpetojne nga "burrat e tyre" maqedonas. Ina thotë se posedon një deklarate e cila dëshmon se si "burri i saj" maqedonas për një jave rrjesht e ka perdhunuar, e ka keqtajtuar duke i thënë se e kishte pasur ëndërr jetësore qe t'ia thithe gjakun një femre shqiptare.


    SI PO LEGALIZOHET TRAFIKIMI I QENIEVE NJEREZORE

    Me këtë titull fillonte shkrimi i dytë i po kësaj gazetare qe e pat dërguar enkas për FAKTI-n. Pasi pershkruhet evolimi i veprimtarive te paligjshme si dhe trafikimi i fëmijëve e femrave shqiptare, gazetarja shkarazi bën te ditur një fakt. Ajo pohon qe ne policine e Shkodrës, te Elbasanit e te Tiranës janë te arkivuar disa deklarata alarmuese për tërë Ministrine e Puneve te Brendshme. Behet fjale për ndërrimin e mënyrës se trafikimit te femrave shqiptare nëpër Ballkan, ne veçanti ne Maqedoni. Gazetarja pohon qe, janë pikërisht tri rrëfime te femrave te trafikuara qe e kanë vënë ne levizje tërë policine shqiptare për ta zbuluar rrjetin e trafikaneteve qe tashmë si metodë për te arritur te përfitimi po e përdorin "mashtrimin e kulturuar"!

    Ne këtë shkrim te dytë, pos te tjerave theksohet edhe ajo se, ne një fshat maqedonas ne Tetovë, është hapur një tip firmë, zyre, mes noterise dhe bashkësisë vendore. Një zyre e tillë ekziston edhe ne Shkodër. Derisa ne Shkodër kjo pune bëhet ne mënyrë tepër te fshehte, ne Maqedoni bëhet shumë hapur, pikërisht për faktin qe maqedonasit këtë pune e konsiderojnë si "pune fisnike". Shqiptarët po shpetojne nga mjerimi "familjen parajse maqedonase"! Kështu qe konstatojne edhe mediat maqedonase, madje fare pa e potencuar faktin qe, megjithatë, këtu kemi te bëjmë me një trafikim te qartë te femrave shqiptare.
    Dhe, të gjitha ato femra vijnë e gjejne meshkuj "trima maqedonas"
    fale "zyrave për martesa" qe funksionojnë ne Tetovë dhe Shkodër.
    Shkrimi ndriçon një fakt shumë interesant: "punedhenesit" marrin një shumë lekesh (deri ne 30000 lek te të reja) si një lloj "takse administrative" (sepse kesisoj puna merr formë "legale"), ndërsa, pastaj, trefishin e kësaj e merr edhe nga bleresi, i cili, gjithsesi qe po kaq apo edhe me shumë i jep edhe "shkuesit" te vet qe mbane "korrespondencen" me "hallken" e Shkodrës. Pra, ne të parë, tërë kjo pune duket shumë legale dhe disi atraktive, e lezetshme! Por, vetëm nga një lexim i disa rrefimeve te vajzave qe kanë arriturte shpetojne nga kthetrat e "burrave" maqedonas, do të verehet qartë se bëhet fjale për një trafikim te sofistikuar te femres shqiptare.


    "SLLAVET POPULLI ME BARBAR QE KAM TAKUAR"


    Le të shkepusim këtu dy tre rrëfime dhe le të shihet edhe njëherë sepër çfarë "martese" bëhet fjale! Gjithesesi, qe, Irena K. është një storie me vete.
    "Shkuesi" i saj shqiptar i kishte premtuar se do t'ia gjeje një burrëne Maqedoni. Kur Irenen e kishin kaluar këtej kufirit, atë e kishin pritur ca burra te frikshem, te cilët, sakaq ia kishin lidhur sytë, e kanë hypur ne makine dhe për dy-tre ditë rresht e kanë mbajtur ne një bodrum te erret. Pikërisht aty ajo kishte përjetuar aktet me barbare qe mund te ushtrohen mbi një qenie. Rrefimi i saj kulmon kur bën fjale për atë se si tre ditë rresht e kanë perdhunuar "luanet" e plagosur gjatë luftës shqiptaro-maqedonase. Për informacion, "luanet" janë njesiti paramilitar i Boshkoskit, i cili pritet ti dorezohet Hages. Irena rrëfen edhe për dy ish-"ushtare" maqedonas te cilët për shkak te impotences se tyre, orgazmin e kanë aktruar duke djegur me cigare e duke ia kafshuar mishin e trupit.

    "Them qe është vullnet i Zotit qe unë jam sot gjallë. Kush mund ta dije, mbase do të mund te behem shpetimtare e femrave shqiptare!Sllavet janë njerëz me barbare qe kam hasur", perfundon rrefimin e vet Irena K.



    Lexoni me vemendje, disa prej tyre, nga frika e te kaluares se tyre, kan vendosur te martohen edhe me Maqedon vetem te gjejn fatin e tyre. Fatkeqsisht edhe pse mund te themi se kan pranuar me vetdeshire, kjo ne realitet nuk eshte deshira e tyre, por per shkak mos perkrahjes, qofte nga prindi e nga shteti, ato kan pranuar edhe te martohen me sllav. Ne keto raste mund te thuash se jan martuar me vet deshire,por mos te marrim keto raste, e mandej te perdorim te njejten term edhe per rastet ku vajzat jan shitur dhe pa deshiren e tyre nga prinderit e tyre.

    Ky Ciko, edhe nese gjenë donje vajz te shtepise, qe asnjehere nuk e ka leshuar shtepin e saj, do te quan atë prostitute, perdale etj vetem e vetem te mos i ndalohet kjo veprimtari e tij e ndyte. Prandaj, ketu duhet marr me rezerve kete arsyetim te tij sepse jo te gjitha vajzat mund te jenë prostituta. Gjithashtu pse nuk duhet ti besohet ketij eshte fakti qe nese nje prostitute ka jetuar ne Itali apo vend tjeter te Evropes, nuk ma merr mendja qe keto te pranojn e te shkojn te jetojn ne nje fshat te Serbis apo Maqedonise. Kur nje person ik nga nje vuatje nuk besoj se do te pranon te shkoj ne nje tjeter vuatje, apo ne keto raste, edhe me te madhe. Logjika thote qe duhet te kerkohet nje jete me e mire, ndersa me shkuarjen ne Maqedoni, te martohet me armikun e perbetuar te kombit tuaj, eshte 100% e sigurt se nuk do te kesh jete te qete por te kunderten.

    Mos te harrojm edhe kete, ne kete shkrim nga gazeta FAKT, lexojm per keto pak vajza qe kan pasur nje te kaluar dhe jan martuar me Maqedon por meqense jan martuar me vetdeshire, edhe kan ikur nga kjo lidhje.

    Por mos te harrojm se ato qe jan shitur nga baballaret e tyre, ato kurr nuk do te ikin sepse sipas atyre traditave patriarkale, ato duhet te perballojn cdo torture nga burri i tyre, sepse ky eshte fati i "cdo vajze" dhe burri "ka gjithenje te drejt".

    Me nderime
    Flag

  20. #80
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Vallahi qenka mire t'i marr nja dy per pune shtepie se pse te lodh grua, nene e motra?
    Me mire t'i marr dy vajza shqiptare per pune, dhe nje tjeter e marr per qef, keshtu behet mire!

Faqja 4 prej 45 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Si mund të ulet ndikimi grek në shqipëri ?
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 192
    Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
  3. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
  4. Përgjigje: 139
    Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
  5. Brukseli: Zgjedhjet e 2005, shansi juaj i fundit
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 12-04-2005, 14:53

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •