Close
Faqja 59 prej 128 FillimFillim ... 949575859606169109 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1,161 deri 1,180 prej 2545
  1. #1161
    Kjo ketu eshte me interesante:



    ""Zyrtarisht"" perkthehet:
    Ju perket Larrisaneve, por une mendoj ndryshe.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  2. #1162
    Pyetja ime eshte kjo:
    Pse "greket" e vjeter ju drejtoheshin gjithe Hyjnive me termin : 'SOTER'.
    Sigurisht qe ky term nuk ka te beje me termin greko-bizantin: shpetues.
    A nuk eshte kjo fjala shqipe ZOT ne shumes Zoter.

    Mbishkrim i Butrintit:

    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  3. #1163
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Kjo ketu eshte me interesante:



    ""Zyrtarisht"" perkthehet:
    Ju perket Larrisaneve, por une mendoj ndryshe.
    Mendimi im modest:

    Λ Α P I Σ A I Ω M

    Λ Α P I Σ (digame= ΣT=ZT=ZOT) A I Ω M (germa vjeter San)

    LARI ZOT (I) AIOS

    Ne disa monedha te Larises Σ(digama) paraqitet pas Lari (me lart), e ne disa te tjera para AIOS.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 13-07-2008 më 20:43
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  4. #1164
    {Styx nuk dallohen fotografite qe ke postuar}

    Po ashtu dua mendimin tuaj per fjalen KANUN.
    Meqenese Kanuni eshte nje regull/ligj dhe regullat/lighet jane kufizime dmth qe thone JO, NUK, (No, NON) une kam nje mendim qe KANUN mund te konsiderohet regulli i JO-se i NUK-ut ose NUN-it. Pra sipas ketij regulli ti je i ndaluar per disa gjera te caktuara.

    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  5. #1165
    Une nuk mund te pranoj kete shpjegim(versioni grek):

    Online Etymology Dictionary
    canon (1)
    "church law," O.E., from L.L. canon, from L., "measuring line, rule," from Gk. kanon "rule," perhaps from kanna "reed" (see cane).

    Pra praktikisht ata fjalen KANUN e nxjerrin prej fjales shkop, bastun, kabash
    Ndryshuar për herë të fundit nga dias10 : 13-07-2008 më 23:33
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  6. #1166
    Citim Postuar më parë nga Styx Lexo Postimin
    Te njejten gje mendova edhe une Alfeko. Jo vetem ne kete, por tere postimet qe ka vene. Ne mos eshte Bizanti #3, nuk kam dyshim qe eshte nje nga pasuesit.

    Keshtu ja kane futur gjithnje shqiptareve duke u shtirur sikur jane dakord me ta per t'ja futur me mire. E "meta" e Shqiptareve? Drejtesia dhe besnikeria. Por jo me. Do marrin mbrapc ate qe kerkojne, dhe me kamate.

    Me fal qe po ta them kete po qenke Brryl Fare....
    Si e nxore konkluzionin qe qenkam grek unë ore ?
    o te keqen e mendjes...... Ama keshtu I nxirrkeni teorit ju ? pa pik njohurie per tjetrin ? Qenkam grek se nuk Perputhem me mendimin tend per Trojen ........

    Sa per dijeni hap ndonje forum tjeter te huaj (nderkombetar) te shikosh........



    Pyet Dias10 po deshe......

  7. #1167
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Styx Lexo Postimin
    Kjo me del mua nga menaxhimi i skedareve URL:



    Invalid File
    Nuk arrij te postoj foto nga adrese URL. Ja linku:

    http://www.freewebs.com/styx49/apps/...hotoID=9260259
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 14-07-2008 më 07:12
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #1168
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Trojan_Dodoneus Lexo Postimin
    Me fal qe po ta them kete po qenke Brryl Fare....
    Si e nxore konkluzionin qe qenkam grek unë ore ?
    o te keqen e mendjes...... Ama keshtu I nxirrkeni teorit ju ? pa pik njohurie per tjetrin ? Qenkam grek se nuk Perputhem me mendimin tend per Trojen ........

    Sa per dijeni hap ndonje forum tjeter te huaj (nderkombetar) te shikosh........

    Pyet Dias10 po deshe......
    Postim jashte teme.

    Po te kisha problem me objeksionet e tua "objektive" per Trojen te isha pergjigjuar atje. Forumet nderkombetare nuk kam nevoje t'i shoh, se mjaftojne ato poste qe ke vene per te pare se sa dem duhet t'i kesh bere ceshtjes shqiptare. Ca paguhen per te bere vetem kaq. Ti po na thua qe e paske bere falas. Vetem kjo mjafton per merite.

    Mund te jem berryl por nuk jam tul.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 14-07-2008 më 07:10
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #1169
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Une nuk mund te pranoj kete shpjegim(versioni grek):

    Online Etymology Dictionary
    canon (1)
    "church law," O.E., from L.L. canon, from L., "measuring line, rule," from Gk. kanon "rule," perhaps from kanna "reed" (see cane).

    Pra praktikisht ata fjalen KANUN e nxjerrin prej fjales shkop, bastun, kabash
    Mendimin tim per kete e kam dhene ne postin # 1148

    E pra, origjinalisht nuk eshte Zeusi por Apollo ai qe lufton Tufanin. Nga kjo lufte mendohet se dolen Nomet te cilat ishin kantata epike solo me 7 pjese (java?), ku pjesa e mesit ishte kulminatja melodike. Keto kantata shoqeroheshin me Aulo-dy (Cula-dy-are) dhe me pas me kithara.

    Prandaj ne themi "Beri Nomin!" dhe nenkuptojme hatane, nje ngajrje te padegjuar, ne kemi Cyla Diare ne Aulone te cilen e Lian Dy-Ana-s (Dionis, ose Diana's/Apollo), ne kemi Bjeshket e Namuna si baze te Ka-Nomeve ose Kanuneve.

    Kjo gje me ben te mendoj se ligji ne trojet tona, Kanuja, ka qene pragmatik. Me fjale te tjera ligji eshte ndertuar duke pasuruar rast pas rasti traditen e njohur me praktiken e perditshme. Kete tip ligji kane deri sot vendet anglo saksone, dhe e quajne common ligj, ose ligji popullit/praktik. Ky ligj pasurohet me kalimin e kohes dhe lindjen e rasteve te reja gjyqesore.

    Kanuja ndonese eshte revizionuar, gjithnje ka ruajtur te paprekur thelbin pragmatik dhe traditen origjinale te popullit
    .
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  10. #1170
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    foto qe donte te postonte styx


    me poshte

    Obverse: head of nymph Larissa three quarters facing to left, Reverse: horse grazing right
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 14-07-2008 më 08:15

  11. #1171
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    fotoja tjeter e styx

    me poshte
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  12. #1172
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Zenith Dio. Falemderit.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  13. #1173
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Shpresoj qe cilesia te lejoje leximin.
    Meqe po behet fjale per Larisen, krahas te tjerave permendet dhe ajo

    .......
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  14. #1174
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    vijim...............
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  15. #1175
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    vijim...................
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  16. #1176
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    gjendja e Seon-Lari tregon se monedha e parë nuk tregon"Lariseon" por dy fjalë të ndryeshme.

    Është i gjith pranuar nga gjithsia dijetare se emërat vendorë në Greqi i përkasin gjuhës paragreke.Emëri Larisa shpjegohet në greqishten e re si "akropol",në një kohë që williams tek "Shqiptarët" e shpjegon fjalën si lar isa-lart-isha=akropol.

    Po kështu edhe Thomopulo 1912 .

    më duhet tju kujtoj mbishkrimet etruske në të cilat është shumë i e përmëndur LARO-LARIS-LARISALI-LARISA -LARZA...kryesishtë përmëndet si pjellsi i dy "shenjtorve"..Larisalit edhe Aulit....edhe përse Larisali me Aulin janë vëllezër në mbishkrimin e Kortonës thuhet se LART VELARA AULESA PURI U AULESËN LATINASE .

    eon-seon...nuk mundë të flasë me siguri.

  17. #1177

    Lightbulb test

    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    gjendja e Seon-Lari tregon se monedha e parë nuk tregon"Lariseon" por dy fjalë të ndryeshme.

    Është i gjith pranuar nga gjithsia dijetare se emërat vendorë në Greqi i përkasin gjuhës paragreke.Emëri Larisa shpjegohet në greqishten e re si "akropol",në një kohë që williams tek "Shqiptarët" e shpjegon fjalën si lar isa-lart-isha=akropol.

    Po kështu edhe Thomopulo 1912 .

    më duhet tju kujtoj mbishkrimet etruske në të cilat është shumë i e përmëndur LARO-LARIS-LARISALI-LARISA -LARZA...kryesishtë përmëndet si pjellsi i dy "shenjtorve"..Larisalit edhe Aulit....edhe përse Larisali me Aulin janë vëllezër në mbishkrimin e Kortonës thuhet se LART VELARA AULESA PURI U AULESËN LATINASE .

    eon-seon...nuk mundë të flasë me siguri.

    Si emer, Larissa Eshte emer Pellasg ........

    Por . ... Laris"eon"(e lariseve) eshte prapashtese greke ,
    si prsh.. Athin"eon" (e athinasve) , Thiv"eon"..........

  18. #1178
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    "Postim jashte teme" i referohej postimit tim. Nuk me takon mua t'u tregoj moderatoreve se cili nga postimet e te tjereve eshte jashte apo brenda temes. Jane me inteligjente se sa mendon.

    Dhe po. Komente shabllone si ato te tuat te paketuara per masen nga shkolla greke e greqise apo katedra helenike e oksfordit qofte i bejne DEM te pallogaritshem se vertetes.

    Nuk shoh anje dallim mes teje dhe Tanhaus(eve)it, pervec se ne nofken e forumit, me fal ....edhe kombesise se pranuar publikisht.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 14-07-2008 më 22:03
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #1179
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin

    më duhet tju kujtoj mbishkrimet etruske në të cilat është shumë i e përmëndur LARO-LARIS-LARISALI-LARISA -LARZA...kryesishtë përmëndet si pjellsi i dy "shenjtorve"..Larisalit edhe Aulit....edhe përse Larisali me Aulin janë vëllezër në mbishkrimin e Kortonës thuhet se LART VELARA AULESA PURI U AULESËN LATINASE .

    eon-seon...nuk mundë të flasë me siguri.
    Interesant.

    Cyla- dy- Are---> CYlla -Dhe -(L)Are---(lat) Aula di Are ---- Aula dhe Lari

    Fyelli dy krrabesh i Dionisit.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  20. #1180
    Citim Postuar më parë nga Trojan_Dodoneus Lexo Postimin
    Dicka për te Qeshur... ngaqë nga njehere e teprojme me keto etimologjit e fajleve..

    prs , kemi Fjalen greke "Karaflos" = Qeros

    Si thoni ju mund te vije nga
    shqipja: Ka+ran+flokt ?
    greqishtja: Karani + Floios ?

    Si thua ti GrekoBizant ?
    dhe

    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    i

    unë nuk mundë ta cilsoj aspak serioz këtë postim.Megjithse shtiret se po i drejtohet "grekobizantinit".....qellimi duket ashiqare.
    Alfeko nuk me duket se ka ndonje tendence nga ana e Trojanit. Une kam pasur rastin te diskutoj me te dhe megjithese ndajme pikepamje te ndryshme per gjera te caktuara nuk mund te them aspak qe ai 'eshte futur brenda Kalit te Trojes'.
    Ne lidheje me shembullin qe ai ka sjelle "Qe rane floket"=qe-ro-z=ka-ran-flo, une ndaj plotesisht te njejtin mendim me te.
    Pse ?
    Sepse sic e kam thene dhe njehere tjeter etimologjia perputhet plotesisht me fjalen KERAUNE qe quhen MALET E VETETIMES ose vendi KU BIEN RRUFETE.
    Aty Zeusi ju HAKeRROhej njerezve ne zemerimin e tij dhe leshonte rrufete qe binin ne malet KERAUNE=qe rane=qe bien(vetetimat).



    Ky mal quhet KARABURUN(varianti turk i KERAUN)=Ka+ra+------.

    1...Etymology: Acroceraunian \Ac`ro*ce*rau"ni*an\, adjective. [Latin expression acroceraunius, from the Greek expression high, noun plural heights thunderbolt.]. (Websters 1913)
    2..Ac`ro`ce`rau´ni`an
    a. 1. Of or pertaining to the high mountain range of "thunder-smitten" peaks (now Kimara), between Epirus and Macedonia.

    Webster's Revised Unabridged Dictionary, published 1913 by C. & G. Merriam Co.

    Gjithashtu ne Argonautica Apollodorus e shpjegon me hollesi pse ato quheshin maletqe bien rrufete:sepse Zeusi nuk i lejonte njerezit te shkonin ne ishullin perkarshi(Sazanin) duke ju Acro(hakrruar) Keraun(qe do bien rrufete prej tij)

    Ndryshuar për herë të fundit nga dias10 : 15-07-2008 më 12:25
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •