Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869

    Kur nuk funksionon as CD-ja, as DVD-ja

    Keto kohe sapo kalova nje infektim (virus) .. por mesa duket pasojat vazhdojne edhe me.
    Papritur nuk funksionon me as CD-R dhe as DVD. Provova me ndihme nga microsofti dhe i bera gjithcka qe me tha.. por perseri asnje rezultat. I c'instalova dhe ri-insalova driverat, por perseri asgje. Ndersa duket se teorikisht gjithcka punon ne rregull.. kur fus nje CD apo DVD me del nje mesazh qe me thote se driveri nuk shte ne gjendje te lexoje kete format.. megjithese me pare i lexonte mrekullisht.
    Ka ndonjeri ndonje mendim praktik rreth ketij problemi..

    Nese zgjidhja e vetme do te jete format.. ne fakt kam shume dokumente brenda (ne madhesi disa CD) qe duhet ti ruaj.. por perderisa CD nuk funksionoin si i behet ??


    Ne pritje te nje pergjigjeje, me falenderim paraprak.
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  2. #2
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Huggos, prandaj dhe tė thashė qė po tė jesh me fat do mund ta pastrosh kompjuterin. Mesa duket virusi ka dėmtuar njė pjesė tė mirė tė fajleve dhe pastrimi ka dėmtuar edhe windows.

    Nuk mendoj se ky ėshtė i vetmi problem dhe do qe mirė qė ta formatoje kompjuterin dhe tė instaloje windows pėrsėri.

    Megjithatė provo kėto komanda pėr ta rregulluar driverat.

    Fut CD origjinale tė windowsit nė kompjuter.
    Shko tek START > RUN
    Shtyp SFC /SCANNOW dhe shtyp butonin OK

    Kjo komandė do kontrollojė tė gjithė skedarėt e windows-it dhe nqs janė tė korruptuar, do ti zėvėndėsojė me versionet origjinale nga CD. Ti thua qė CD nuk punon por mbase rregullohet gabimi.

    Nqs kjo nuk punon atėherė ka dy mundėsi pėr ti rruajtur skedarėt.

    1 - Tė ndash hard diskun nė dy pjesė (partitions) dhe ti hedhėsh tė gjithė skedarėt qė do tė rruash nė njė pjesė dhe pjesėn tjetėr ta bėsh format dhe tė instalosh windows nga fillimi. Kjo mėnyrė kėrkon qė tė kesh tė paktėn 6-7 GB nė hard disk.

    2 - Mėnyra e dytė ėshtė qė tė lidhėsh kompjuterin tėnd me njė kompjuter tjetėr nė njė rrjet lokal dhe ti trasnferosh skedarėt nė njė kompjuter tjetėr. Nqs ke lidhje tė shpejtė kėtė gjė mund ta bėsh edhe nėpėrmjet internetit pėr dokumentat mė tė rėndėsishme.

    Edi
    Edi

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Me ate menyren e "run" nuk ka sukses sepse ne momentin qe kerkon Windows megjithese CD eshte brenda nuk e shikon..

    Ndoshta me duhet t'i bej nje format te mire. Edi ka ndonje teme qe eshte hapur me pare per me teper hollesi se si mund te ndahet hard disku ne dy drivera Ne fakt kam rreth 40GB e prandaj mendoj se del dicka.

    Sidoqofte faleminderit per te gjitha pergjigjet.

    krejt miqesissht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  4. #4
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    huggos kjo eshte nje ide e mire qe te ka ardhur ...E ndaje diskun ne dy particjone edhe dokumentat qe deshiron i hidhje ne driverin sekonrad edhe pastaj formatoje driverin paresor edhe bej riinstalim po kjo eshte e pamundur se ne momentin qe ti ben ndarjen e particjoneve do formatohet komlet HD ne menyre qe te krijohen sistemet e mamaxhimit te fileve pra edhe kjo nuk eshte mundesi une te sygjeroj cmontohe HD e shko ne nje PC tjeter e lidhe si slave 1 ose master 2 edhe mundohu ti shpetosh dokumentat ne menyre te tille e me pas riformato e riinstalo Windows po kujdes me formatimin se mund te te perhapen pasojat e virusit me shume se ci ke mundohu te besh nje uninstall device edhe ri instalohe e njehere si Hardware CD .... po gje me e sigurt e me e sakte eshte formatimi ...
    good luck
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  5. #5
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Ardi!

    Ideja e ndarjes se hard diskut punon....por ndarja nuk behet me FDISK por me programe speciale si Partition Magic qe e bejne ndarjen pa e formatuar hard diskun.

    Huggo,
    Te rekomandoj te provosh edhe njehere instalimin e nje drivery te ri. Shko tek http://www.cdrom-drivers.com/ dhe sharko nje driver te ri per modelin e cd-rom qe ke.
    Shko tek control panel > system dhe fshije CD-rom nga device manager. Pastaj shtyp scan for hardware changes dhe kur te kerkoje windowsi driverat e CD-rom tregoi driverin e ri qe shkarkove. Kur te mbaroje procesi, beje restart dhe pastaj provo te besh edhe njehere komanden start > run > sfc /scannow
    Po nuk punoi ngelet vetem metoda qe te thashe me lart....ndarja e hard diskut.

    Nqs nuk ke hard disk tjeter qe mund ta bashkosh me kompjuterin e demtuar qofte nepermjet rrjetit ose duke cmontuar hard drive atehere e vetmja zgjidhje eshte qe te ndash hard diskun ne dy pjese.

    Per kete te duhet programi Partition Magic
    Versionin e fundit 8.0 mund ta gjesh ne internet si Demonstrim ose te plote nga Kazaa. Instaloje programi dhe pastaj zvogeloje hard diskun qe ke deri ne 35 GB per te lene reth 4-5 GB per dokumentat qe do te rruash. Transferoi te gjithe dokumentat qe do te rruash ne pjesen e re te hard diskut dhe kur te jesh i sigurte qe tansferimi u be me sukses, fut nje bootdisk ne kompjuter dhe formatoje hard driven e vjeter (35GB). Aty pastaj instalo perseri windows pa e ngacmuar pjesen e vogel (5GB).

    Nuk e di nqs e ke bere kete gje me pare por nqs ke nevoje per ndihme, e di ku te na gjesh.
    Edi

  6. #6
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    edspace ...!
    mbase lal nuk e kam perdorur kete program po prap se prapi nuk e di po kam nje feeling qe nuk mund te me pelqeje pasi pelqej qe gjerat ti bej ne menyre te sakte duke i ndretuar particjonet ne menyre ekzakte(po do e shkarkoj ta shof njehere se ca eshte) pastaj ai ka e nje prob tjeter se mbase nje nga ajo pjese e HD qe do zgjedhe 5Mb eshte e prekur nga virus si i behet nese ideja e edspace eshte shume efikase provoje uroj te kesh sukses me partitions magic
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Nuk e di nqs e ke bere kete gje me pare por nqs ke nevoje per ndihme, e di ku te na gjesh.

    faleminderit per sygjerimet cuna. Do filloj nje e nga nje te bej te gjitha hapat e thene... "kai o Theos voithos.."


    krejt miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  8. #8
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Virusi sipas Huggos eshte pastruar. Kete muhabet e beme tek nje teme tjeter ketu ne forum. Ai shkarkoi programin e pastrimit nga Symantec dhe programi e skanoi te gjithe kompjuterin. Problemi eshte se virusi kishte infektuar edhe skedare te windowsit dhe kur antivirusi fshiu virusin, ka fshire ose demtuar edhe skedare te rendesishem te windowsit.

    Pas kesaj i thashe Huggos qe te bente dhe nje skanim te plote te kompjuterit me antivirusin Norton. Ai e beri kete dhe tani kompjuteri nuk duhet te kete viruse. Megjithate duhet treguar kujdes. Prandaj Huggo eshte mire qe nga dokumentat qe do rruash tek pjesa 5GB te mos kete programe (skedare me prapashtesen .exe ).

    Huggo edhe nje gje tjeter.
    Kur te perdoresh partition magic ki kujdes se cfare sistem do zgjedhesh per formatim.

    Nqs do instalosh win 95, 98, Me atehere pjesen e re duhet ta formatosh si fat32.

    Nqs do instalosh win 2000 ose XP atehere eshte mire qe pjesen e re (5GB) ta formatosh me sistemin NTFS por edhe FAT32 punon.
    Rruaj nje kopje te Partition Magic ne pjesen 5GB te hard diskut qe mos te mundohesh ta shkarkosh nqs te duhet pasi instalon windowsin.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 04-11-2003 mė 11:00
    Edi

  9. #9
    HiGhEqUiPeD Maska e Akulli
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Prague, Czech Republic
    Postime
    178
    Edspace ka te drejte.
    Me partition magic behet kjo pune kollaj fare.
    Nuk eshte aspak i veshtire si program.
    Une ka disa kohe qe e perdor dhe jam shume teper i kenaqur.
    Nuk e di sesi tua jap se install file eshte 58MB.
    Po qe se e merrni nga kaza shkruni ketu dhe ju jap S/N.
    Po patet ndonje pyetje mbi funksionimin e Partition Magic 8.0 pa problem mund t'u ndihmoj.
    Nje menyre shume efikase per pastrimin e viruseve eshte ekzekutimi i programit antivirus AVG nga firma ceke Grisoft.
    Mund te marresh nji kopje tek www. grisoft.com.
    S/N te jap une.
    po iu desh njeriu me shume ndihme ne kete drejtim, jam gati.
    Edhe njehere e sygjeroj partiton magic si shume efikas.
    Vetem mos u nxitoni shume me partition e HD me Partition Magic, sepse duke shume i thejeshte ne perdorim, dhe ne te vertete eshte, por nji pakujdesi e vogel mund te shkaktoje probleme.

    Cheers,
    Oni
    p.s. Nuk thone kot: me mire pyet shtate here e vepro nje here...

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Ju faleminderit te gjitheve per pergjigjet. Ceshte e verteta tani pc sikur punon me ndryshe, por shume shpesh ngec dhe nuk pranon asgje. Mesa kuptoj keto jane difektet ne windows qe permendi edhe Edi.

    Se pari dua te pyes, per rregullimin e tyre mendoni se zgjidhja me e mire dhe e vetme eshte formatimi? Ka dicka tjeter qe mund te bej me thjesht e me sigurt?

    Nese po a ka mundesi dikush te me vendose sipas radhes gjerat dhe hapat qe duhet te kem parasysh gjate formatimit? Ceshte e verteta e kam formatuar edhe here te tjera kompjuerin tim, por kur pashe ate inxhinierin e punes te me formatonte kompjuterin e punes.. vura re se ai ndiqte nje procedure pak me tjeter dhe me te shpejte...

    Gjithsesi edhe nje here ju jam mirenjohes per cdo ndihme, duke ju uruar cdo te mire.


    krejt miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  11. #11
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Tani qė punon CD-ROM e provove ketė komandė qė tė thashė mė lart?

    Fut CD rom e windowsit nė kompjuter dhe pastaj shko tek start > run. Shtyp sfc /scannow te kutia e bardhė dhe pastaj butonin OK. Kjo do zėvėndėsojė tė gjithė skedarėt e windowsit qė janė dėmtuar. Provoje njėherė se mbase tė shpėton nga formatimi. Kjo ėshtė vetėm pėr skedarė e windowsit. Nqs ty tė bllokohen programe tė tjera atėherė do duhet tė instalosh ato nga fillimi.

    Sa pėr formatimin shiko kėtė faqe nga vetė Microsofti pėr pėdorimin e FDisk.

    http://support.microsoft.com/default...NoWebContent=1

    Ose kėto tė tjerat.
    http://www.computerhope.com/fdiskhlp.htm
    http://www.pcabusers.net/fdisk.html

    Faqe tė tjera nga google
    http://www.google.com/search?q=fdisk+tutorial

    Tema tė ngjashme nė forum
    http://www.forumishqiptar.com/showth...ighlight=fdisk


    Nqs ke probleme me Anglishten mė thuaj tė pėrkthej diēka nė Shqip.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 16-11-2003 mė 22:13
    Edi

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    thanks edi
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

Tema tė Ngjashme

  1. Si funksionon sistemi i ri elektoral
    Nga stavri22 nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 07-05-2009, 04:45
  2. Kerkoj video ilustruese per menyren se si funksionon motorri makines
    Nga FlashMx nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 30-12-2006, 14:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •