Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 33
  1. #1
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720

    A ju mungon shoqeria e vjeter ?

    Duke udhetuar ne ishujt Karaibe
    C'mu kujtuan shoket e greqise
    Me ata qe ndava dhimbjet edhe brengat
    Me ata qe ktheva gotat e rakise.

    Po tani jam larg,dhe psheretij
    vec tju kisha prane te me degjonit
    ato sofrat me humor dhe dashuri
    si nderroj me darkat e Klintonit.

    I shkruajta keto vargje nje nate ne Puerto Plata(rRep Domenicane) ne nje nga limanet e shumta ku hodha perkohesisht spirancen e anijes time,gjate lundrimeve te shumta per te mbrritur ne limanin e endrrave te mija te hershme ,Ameriken.
    I shkruajta keto vargje,nje nate ku bukurite e Karaibeve,nuk kishin vend ne zemren time,ku ndjesha krejt i braktisur nga fati,ndoshta edhe nga vete Zoti.Nje nate ku ndjeva me shume se kurre,mungesen e shoqerise se vjeter,qe nostalgjisht me shoqeronte ,kudo ku shkeli kemba ime ,por edhe ketu ne Amerike.
    Po ju?
    A ju mungon shoqeria e vjeter?
    Po shoqeria e re ,a ka mundur ta zevendesoje sadopak ate.
    Ndryshuar për herë të fundit nga kolombi : 07-11-2004 më 00:51
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    me mungon shoqeria e vjeter shume fare kolomb sa here qe e kujtoj me mbushen syt me lot.. kur e kisha pran sja dija vleren tani qe jam larg e se kam e di sa e shtrenjt eshte shoqeria.. sa per shoqeri te re qe kur kam ardhur ketu ne amerike spara kam bere shoqeri me duke vetja shume ndryshe me keto vajzat ketu.. si afrohem e sme afrohen.. shqiptar nuk njoh..
    Be yourself and you will always be in fashion.

  3. #3
    *Forever* Maska e malli
    Anëtarësuar
    24-09-2002
    Vendndodhja
    Antwerpen
    Postime
    668
    Shum e bukur kjo teme kolombi
    Te them te drejten shoqeria e re sdo tma zendesoje kurre shoqerine e vjeter.Cdo gje e bukur me kujtohet , ah sikur te vinin ato vite perseri sdo doja gje tjeter , por ja jeta vazhdon ato çaste dhe ato dite te bukura do te mbeten deri sa te vdese ne kujtesen time.
    E enderroj shoqerine e vjeter dhe vendin ku kam lindur dhe jam rritur.
    big kiss kolombi per ty
    **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

  4. #4
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anëtarësuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596
    Gjithmon motoja ime ka qene te jetoj nje jete te bukur me nje shoqeri te mire,gje kjo qe kurre nuk kam qesh e zhgenyer .
    C'do shoqeri eshte e ndare ne pjese te ndryshme dhe sipas vendit te nderit qe i takon.Po shoqeria e vjeter eshte aq e bukur,po aq e paharrueshme,eshte sikur dikush te te pyesi nga je me origjine,dhe eshte po aq e dhimbshme ndarja nga kjo shoqeri.
    Gjithmon me ka munduar dita e ndarjes,qe c'do dite dhe nate kam nostalgji ,ku dhe lotet e mi nuk pertojne fare te bien per to.
    Me ne fund erdha zura shoqeri te re dhe shume te mire,nuk them dot qe me zevendeson te vjetren,po dhe nuk them dot qe nuk me ben te ndihem e lumtur,me mban te gjalle dhe me shton me shume dashurin,dhe me ben ta vlersoj me shume shoqerin e vjeter.
    Shoqerin e re dhe shoqerin e vjeter i kam te mrekullueshem dhe dua ti pershendes kudo qe jane.
    Nje pershendetje per Aldushen sepse eshte kjo qe mu ndodh ne c'do moment dhe c'do cast qe un kisha nevoje.Eshte po kjo qe per mua u prish nga shoqeria e saj,gje qe nuk ia harroj kurre kete perkrahje.

    Pershendetje per te gjith kudo qe jeni nga ^^Gjalica^^

  5. #5
    mua me mungon shume shoqeria vjeter dhe besoj se do jete e paharrueshme
    po dhe shoqeria e re qe kam zene me pelqen shume
    Baby_girl

  6. #6
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Ah Kolomb ku me ke prek
    bash atje ku dhemb ma shum
    si shoqnia qe kam pas dikur
    nuk mund t'gjindet ma kurrkund.

    Njato shoke e shoqe t'mira
    shume me deshen e i desha
    njato vite qe kalum bashk
    ishin vitet ma te mira.


    S'kish lakmi e xhelozina
    vec dashni e paqe plot
    qe kur lindte dielli mjes
    deri n'darke rrinim t'gjithe tok.

    Edhe folshim ne per mbreter
    per princesha t'bukra fort
    per aktore e publicista
    ah, kto tema i desha fort.

    Folshim ne edhe per pare
    i numrojshim ka tre here
    a tepronte ndonji gja
    per pushime te shkojshim ne.

    Kur kujtoj ato pasdite
    qe nga puna kishim ardh
    si s'i shplodhem kurr kto kocka
    "ërrr" u bajshim per me dal.

    Si nuk lam kafè pa shku
    s'lam lokal pa shiju gjellet
    veç ke picat mijera here
    u bam t'tan si desh e dele.

    Nuk m'harrohen njato ditlindje
    kur vrapoja neper store
    ma te bukrat dhurata atje
    jane ble prej kesaj dore.

    S'kish ma t'madhe kenaqsi
    kur uroja miqte e mi
    100 vjet gezime paçi
    si ata, TI dhe ju t'gjith !
    Ndryshuar për herë të fundit nga MI CORAZON : 28-08-2003 më 22:26
    Where does a thought go when it's forgotten?

  7. #7
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anëtarësuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596
    Mi Corazon shume shume e bukur kjo qe shkrove.Na fute tmerrin per naten se nuk do bej gjum po vec kujtime dhe lot do kem ne sy.

  8. #8
    Moderatore
    Anëtarësuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    A ju mungon shoqeria e vjeter?
    ------------------------
    Shume! Dhe eshte e pazevendesueshme.
    Nje anonim thote; Miqte i ngjajne veres qe sa me shume vjetersohet aq me e mire behet,prandaj miqte e rinj nuk duhen preferuar mbi te vjetrit!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Mina : 29-08-2003 më 13:22
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  9. #9
    Shuume shume fare.....

  10. #10
    GlAuCa Maska e miss_blue
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    54
    MI_CORAZON me ke mallengjyer jashte mase me ate krijim! per mua asnje shoqeri e gjendur tani nuk do ma zevendesonte ate shoqeri dhe asnje gallate e bere nuk do kishte ato vlera qe kishin ato te bera me shoqerine e femijerise!teme shume prekese per mua! ja kam mesuar me te vertete vleres shoqerise qe kam patur por
    mundohem qe ky mesim te jete dhe per ato( dhe pse eshte e veshtire sepse ato kane njeri tjetrin....)eh, them se kur ta mesojne disa nga ata do jete paksa von,por tek une ata jane te njejtet si dje,sot dhe neser.....
    "Love your body" queen

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796

    Re: A ju mungon shoqeria e vjeter ?

    Postuar më parë nga kolombi

    Cmu kujtuan shoket e greqise

    A ju mungon shoqeria e vjeter?
    Po shoqeria e re ,a ka mundur ta zevendesoje sadopak ate.


    Woow kolombi e ke shkruajtur shum te bukur ate poezin edhe kur po e lexoja sinqerisht ta them qe me ran nja 2 lot se mu kujtua dhe mua shoqeria ime ne Greqi, kur do ikja qe atie nuk e prisja qe do ndjeja keshtu dhe qe do me mungonin kaq shum, dhe me e keqa eshte se kame plot shoqe & shok ketu por JO nuk e kane zevendesuar akoma ate shoqeri qe kisha dhe do jet shum e veshtire ta zevendesojne dikur sepse eshte tjeter ti njofesh ca persona qe ne mosh 4-5 vjece deri sa vete 14 dhe tjeter ti njofesh tani but ok e mira eshte qe do me vij nje nga shoqet me te ngushta ne Canada so mikro to kako


    Alda.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Favola_21
    Anëtarësuar
    24-08-2003
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    18
    Kolombi nga e gjete kete teme? Do te na besh te qajme?
    Shoqeria e vjeter ngelet gjithmone e pa zvendesueshme. Une kam 7 vjet qe jam larguar nga shqiperia. Megjithese ketu kam shoqeri te re perseri sa here qe mendoj per shoqerine e vjeter she kohet qe kemi kaluar bashke mallngjehem shume.
    Dashuria dhe miqesia jane uruar nga perendia.

  13. #13
    Far away! Maska e Eraaa
    Anëtarësuar
    02-02-2003
    Postime
    162
    Postuar më parë nga ^^Gjalica^^
    .
    Nje pershendetje per Aldushen sepse eshte kjo qe mu ndodh ne c'do moment dhe c'do cast qe un kisha nevoje.Eshte po kjo qe per mua u prish nga shoqeria e saj,gje qe nuk ia harroj kurre kete perkrahje.
    Gjalica asgje rrusho jom e lumtur qe te kam prane se per nji shpirt njeriu si tyne ia vlente gjithcka.
    Sa per shoqerine vjeter,jom larguar shume e vogel nga Shqiperia dhe nuk vuaj nga ky dimension po me te vertete osht e pazevendesueshme.

    _Aldushja_
    Live your beliefs and you can turn the world around.

  14. #14
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Epo kujt nuk i mungon shoqeria e vjeter , sidomos ne qe jemi larg atdheut , lere mos e pyt . Kemi ngele duke jetuar me kujtime aman , kush e paska shpike kurbetin......
    Sa here kam malle per shoqerine time , hap albumin fotografik dhe futem ne kujtesen time , nganjehere me vjen te qaj , vitet qe kaluam bashke nuk vine me ........ehhhhh kjo eshte jeta dhe duhet pranuar me te mirat dhe te keqijat e saja fundja te gjitha te mirat nuk mund te mblidhen bashke .....

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-08-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    36
    Nuk e keni idene se sa e rendesishme ishte shoqeria shqiptare per mua, por kur vajta kete vere jam merzitur shume si me priten pasi 2 shoqet e mija u futen ne sherr me mua koc e koti pa asnje arsye. Shoket nga ana tjeter me priten shume mire (hmmm wonder why kurse shoqet lere aman mos e pyet. Shoqeria e Shqiperise ishte fantastike megjithese tani edhe andej gjerat kane ndryshuar dhe shoqet e tuaja jane zheloze qe jeton jashte shtetit. Une per vete jam merzitur shume pasi nuk e prisja kurre nje gje te tille nga shoqet e mija, por aman njerzit ndryshojne( edhe ata te cilet ti mendon qe kurren e kurres nuk do te t'a bejne kete gje te tille) dhe une e mesova shume vone kete gje.

  16. #16
    .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
    Anëtarësuar
    27-12-2002
    Vendndodhja
    Detroit, MI
    Postime
    690
    aq shume me mungon qe se ke iden more kolombi
    And all I can taste is this moment
    And all I can breathe is your life

  17. #17
    i/e larguar Maska e DINA
    Anëtarësuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    I ♥ New York
    Postime
    103
    Shoqeria eshte nje thesar qe nuk e gjen lehte. C'do njeri ka shok dhe shoqe po qe te kesh nje shoqeri duhet te pasur kujdes. Dhe jane shume te ralle ata qe kane nje shoqeri te vertet .
    -Me ka mare malli per shoqerine qe kisha ne shqiperi dh i pershendes.

    =========Me respekt Dina============

  18. #18
    Albanian princess
    Anëtarësuar
    04-06-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    35
    S'ka njeri qe nuk i mungon shoqeria e vjeter, dhe sa here shkoj ne Shqiperi gezohem qe i takoi, por nje gje te gjithe duhet te kemi parasysh se po te takohemi me ate shoqeri pas disa vitesh nuk do te ishte e njejte. Ata krijojne shoqeri te re sic ne krijojme shoqeri te re ketu. Pastaj ata mund te jetojne ne nje bote komplet ndryshe nga e jona. Kur mblidheni bashke vetem do flisni per te kaluaren, dhe per ca momente per te tashmen. Kur nuk e kalon nje pjese te jetes tende me ata, qe nuk ja di hallet apo gezimet e tyre, dhe nuk komunikon shume pervec nje telefonate apo nje vizite nje here ne vit apo ne ca vite, krijohet nje largesi qe eshte e veshtire ta afrosh.
    I love, I play, I hurt, I blame, but when you are with me you'll never be the same.

  19. #19
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    ... per cfare shoqerie e ke fjalen??

    Nuk kam patur njeri aq te afert.

    Shume prej jush i ngrini ne qiell shoket e vjeter, vetem prej mallit.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e zeus
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Këtu
    Postime
    944
    ---------------------------------------------------------------

    Leila fol per vete motra!

    Shoket me te mire (ata te gjimnazit dhe tetevjecares) me mungojne shume. Jane te vetmit shoke te ngushte dhe sa me shume njoh njerez te tjere aq me shume vleresoj ata dhe shoqerine tone qe mbetet akoma e forte pas shume vitesh qe jemi ndare. Sa here qe mblidhemi bashke dhe kujtojme, kuptoj se sa vlere ka pasur dhe ka kjo shoqeri per mua dhe jam i lumtur qe te pakten per disa periudha te shkurtra kohe jemi bashke.

    ---------------------------------------------------------------
    Në botë ka 10 lloje njerëzish: ata që kuptojnë sistemin binar, dhe ata që nuk e kuptojnë!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Illiristika - Nezir Myrta
    Nga Henri në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
  3. Shoqëria "Bashkimi" në 100 vjetorin e saj.
    Nga Fiori në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-11-2010, 20:34
  4. Dëshmitarët e Jehovait dhe vetvrasja
    Nga Arrnubi në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 30-12-2008, 06:38

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •