Close
Faqja 0 prej 22 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 424
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176

  Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  1. DORA.

  Nj fmij doli t bj pazarin pr nnn e vet.
  U b i sakt dhe i kujdeshm.
  Bakalli, pr tia shprblyer zellin e tij, mori nga dollapi nj kuti plot me karamele, e hapi dhe ia dha ato fmijs.
  Merre! O voglush!
  Fmija mori vetm nj karamele dhe bakalli e inkurajoi at duke thn:
  Merre t gjith ato karamele q i zen dora jote!.
  Fmija e shikoi at me syt e tij t mdhej dhe tha:
  Ah! Ather, merri ti pr mua!
  Pse? vijoi bakalli.
  Sepse dora jote sht m e madhe!

  Kur t luteni, mos i matni pyetjet tuaja me dobsit e fes tuaj.
  Le t prkujtojm se dora e Zotit sht m e madhe.

  Torrkerry

 2. Anetart m posht kan falenderuar torrkerry pr postimin:

  VOLSIV (19-03-2021)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  2. SHKO TI PR MUA.

  Zakonisht nj burr i thoshte gruas s vet
  do diel n mngjes:
  “Shko ti n Kish e lutu pr ne t dy!”
  Edhe miqve u thoshte;
  “Nuk ka fare nevoj q t shkoj n Kish.
  Gruaja ime shkon dhe lutet pr t dy!”
  Nj nat ky burr pa nj ndrr.
  Me gruan e vet te dera n parajs
  prisnin q t hynin brenda.
  Dalngadal dera u hap
  dhe dgjuan nj z q i thoshte gruas:
  “Ti mund t hysh pr t dy!”
  Gruaja hyri dhe dera u mbyll prsri.
  Burri u shqetsua dhe u friksua pr s teprmi,
  Dhe u zgjua nga gjumi.
  M e mrekulluar qe gruaja e tij, t dieln tjetr,
  kur, n orarin e Meshs burri i saj i tha:
  “Sot do vij edhe un n Kish me ty!”


  Un, vetm un, pikrisht un, o Zot,
  kam nevoj pr t’u lutur! (dy her).

  Jo nna ime, jo babaj im, jam un, o Zot,
  q kam nevoj pr t’u lutur…
  Jo diakoni, apo shefi im, jam un, o Zot,
  q kam nevoj pr t’u lutur.

  Un, vetm un…

  (Negro Spiritua)
  Torrkerry

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  PSE VRAPON GJITHMON?

  Nga dritarja e tij
  nn sheshin e tregut,
  Msuesi pa nj prej nxnzve t vet,
  nj far Haikel,
  duke ecur me shpejtsi,
  i zn n pun deri n gryk…
  E thirri dhe e ftoi
  q t shkoj tek ai.
  “Haikel, a e ke par qiellin sot?”
  “Jo, Msues!”
  “Dhe rrugn, Haikel? A e ke par rrugn kt mngjes?”
  “Po, Msues!”
  “E tani, e sheh at?”
  “Po, Msues, e shoh at!”
  “M thuaj far sheh”
  “Shoh njerz, kuaj, karroca, tregtar q lvizin,
  fshatar q ngrohen,
  burra dhe gra q shkojn e kthejn,
  ja far un shoh”.
  “Haikel, Haikel,- e qortoi me butsi Msuesi –
  pas 50 vjet, pas 100 vjet
  do t jet gjithmon
  nj rrug si kjo
  dhe nj treg si ky.
  Makina t tjera do t sjellin tregtar t tjer
  pr t bler dhe pr t shitur kuaj t tjer.
  Por un nuk do t jem m ktu,
  edhe ti nuk do t jesh m ktu.
  Ather un t pyes, Haikel:
  ‘Pse vrapon nse as s’ke koh
  pr ta shikuar qiellin?’.
  A e ke par qiellin kt mngjes?”

  Torrkerry

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  NJ PROBLEM I MADH!

  Nj Hebre i devotshm
  shkoi nj dit me vrap
  te rabini i vet
  dhe i tha:
  “Rabi, ndodhi nj gj e tmerrshme…
  Jam i dshpruar!
  Biri im do t martohet me nj t krishtere!”

  “Biri yt? –prgjigj Rabini –
  m shiko mua dhe birin tim!
  Un jam shefi i Komunitetit,
  m kqyrin dhe m vshtrojn
  mua dhe familjen time!
  Na marrin si shembull!
  Dhe biri im do edhe ai t martohet me nj t krishtere
  dhe do t pagzohet”.

  Hebreu i devotshm,
  duke dgjuar kto fjal,
  heshti nj moment,
  i hutuar, pastaj i tha:
  “T gjith vijn tek ti,
  me problemet e tyre.
  T pyes, far bn ti
  kur ke nj problem aq t madh?
  Prej kujt ti krkon nj ndim, nj kshill?”
  Rabini prgjigj:
  “far do q t bj edhe un?
  Krkoj ndihmn e Hyjit!”.
  “Dhe…far t ka thn Hyji?”
  “Hyji m tha: ‘Biri yt?...Le ta shikoj Birin tim, Jezusin!”.

  Misteri i mishrimit sht krejt ktu.
  Nj Zot q thot: “Edhe un!”.

  “Ia mohoi vetvetes,
  e mori natyrn e shrbtorit
  dhe u b i ngjashm me njerz…”
  edhe Ai.

  Torrkerry

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  6) FOLJA

  Nj her, nj ministr ishte ulur
  n buz t nj burimi n qytet.
  Pr munges vmendjeje,
  rrshqiti brenda atij.
  Disa njerz,q kalonin andej,
  doln prpara,
  ia zgjatn dorn
  duke thn:
  “Ma JEP dorn!”.
  Por politikani
  nuk e dgjoi fare
  dhe nuk ia shtriu dorn atij.
  N kt moment arriti nj burr
  q e hapi rrugn nprmes njerzve,
  duke thn:
  “Miq t mi,
  ministri yn,
  qysh prej lindjes
  msoi vetm foljen ‘t marrsh’;
  ai nuk e njeh foljen ‘t japsh’.
  Duke thn ashtu,
  ia zgjati dorn:
  “Mirdita, shklqsia juaj:
  merrni, pra, dorn time!”.

  Menjher ministri e kapi dorn e burrit,
  dhe doli nga burimi.

  Njerzit shpesh ngatrrojn foljet.
  Zoti e njeh vetm foljen ‘t japesh’.

  Torrkerry

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  NJ MOTR E DISA VAJZA.

  Nj motr e disa vajza,
  ishin duke e pastruar Kishn e vet.
  E bnin m shum dashuri
  dhe entuziazm,
  si n qoft do t ishin
  duke prgatitur nj katedral
  pr Hyjin e tyre.
  Erdhi eproria e gjeti
  nj karrig me pluhur,
  nje bank jasht vendit t zakonshm,
  nj vajz me mengt shume t shkurta,
  nj tjetr me fundin mbi gjunj
  nj tjetr me m shum t kuq buzsh.
  T mrekulluarar, dalluan punn
  duke i fshir djerst q kullonin
  nga do pore e lekurs s tyre.
  Pastaj eproria filloi t largohet,
  nn syt me hije trishtimit t tyre.
  E kur ajo u zhduk fare,
  motra tha: “Le t kthehemi n dtyrn ton!”

  Jo gjithmon ata q jan autoritar
  kan edhe autoritet!

  Torrkerry

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  DUAR T PASTRA.

  Pas vdekjes s tij,
  nj burr u paraqit tek Zoti.
  Me shum krenari,
  ai ia tregoi duart e veta,
  duke thn:
  “O Zot, shiko si jan t pastra duart e mia!”
  Zoti i buzqeshi atij,
  por me nj hije trishtimi,
  dhe i tha:
  “sht e vrtet,
  Jan t pastra,
  por jan edhe boshe!”.

  Torrkerry

 9. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  DUAR T PASTRA 2

  Shkrimtari Dostojevski tregon historin e nj zonje t pasur, por shum koprrace, q menjher pas vdekjes s saj, gjeti prball asaj nj djall shum t keq q e hoqi n detin e zjarrt t ferrit.
  Engjelli i saj rojtar filloi t mendoj i dshpruar nse do t ekzistonte nj mundsi pr ta shptuar at.
  Pas nj koh u kujtua pr nj ngjarje q ndodhi shum koh prpara, dhe i tha Zotit:
  “Njher kjo zonj ia dhuroi nj qep t kopshtit t saj nj t varfri”.
  Zoti i buzqeshi engjllit: “Mir. Fal ksaj qepe, mund t shptohet. Merre qepn,
  Do ta afrosh n buz t detit t zjarrt n mnyr q zonja t mund ta marr, dhe pastaj terhiqe jasht.
  Nse zonja do t rrij lidhur fort me at vepr t mir t vetm q bri, do t mund t jet e terhequr deri n parajs”.

  Engjelli u var sa m shum ishte e mundshme buz t detit t zjarrt dhe e thirri fort gruan:
  “Sa m shpejt, ngjitu pr qep!”
  Kshtu bri zonja dhe filloi t ngritet kah qiellit.

  Por nj prej t dnuarve e kapi paln e veshjes s saj dhe u ngrit lart me t; nj mkatar tjetr e kapi kmbn e t parit dhe u ngrit edhe ai.
  Shpejt u formua nj rresht i madh njerzish q ngriteshin kah parajss, lidhur me zonjn q e kapi qepn q engjelli e kishte n dor.
  Djajt ishin shum t shqetsuar, sepse ferri ishte gati duke u boshatisur, i ngjitur krejt pas qeps.
  Resti i madh arriti deri te dera e parajss. Por zonja ishte me t vrtet, nj koprrace e pandreqshme e n kt moment e pa rreshtin e mkatarve t ngjitur me veshjen e saj dhe bertiti e zemruar: “Qepa sht e imja! Vetm e imja! M lshoni…”. Saktsisht n kt moment qepja u shpartallua dhe gruaja me t gjith ata q e ndiqnin, u rrokullitn n detin e zjarrt.

  I dshperuar, prpara kangjellave t parajss, mbeti vetm engjlli rojtar.

  I mbush duart e tua me duart e tjerve. Dhe shtrngoj fort.
  Do t shptohemi s bashku. Apo nuk do t shptohemi.


  Torrkerry

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-09-2008
  Postime
  33
  Historite qe ju shkruani jane me te vertete te bukura, sidomos ajo ku tregohet historia e Motres me disa vajza.
  A mos valle Motrat jane te gjitha nje prerje (qe do thote te gjitha te prera me nje gershere te vetme)?

 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  PRPARIMI

  Nj eksplorues prshkonte pyjet e pakufishme t Amazonis, n Ameikn e Jugut.
  Ai krkonte fush nafte dhe ecte gjithmon me vrap. Pr dy dit t par, njerzit e vendit q i kishte punsuar pr ti mbartur plakat, u adaptuan vet me ritmin e shpejt dhe nervoz q njeriu i bardh pretendonte prej tyre n gjithka bhej.
  Por n mngjesin e dits tret u ndaluan n heshtje, t palvizshme, me nj hije trishtimi n fytyr.
  Ishte e qart q nuk kishin absolutisht n mendje q t vazhdonin rrugn.
  I padurueshm, eksploruesi, duke u treguar orn dhe me shenja domethnse, krkonte q t kuptonin q duhet t niseni prsri sa m shpejt, sepse ai nuk kishte m koh.
  “Nuk mundet, -u prgjigj shefi i tyre – kta njerz kan br rrugn duke ecur me shum shpejtsi e tani presin q shpirtrat e tyre t arrijn n trupat e vet”


  Njerzit e epoks ton ecim gjithmon me m shum shpejtsi.
  Dhe jan t shqetsuar, t hutuar, t trullosur, dhe t trishtuar.
  Kjo ndodh sepse shpirti i tyre mbeti mbrapa dhe nuk arrit n trupat e tyre.


  Torrkerry

 12. Anetart m posht kan falenderuar torrkerry pr postimin:

  ExTaSy (27-03-2021)

 13. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  POR NE RRIM MBI UJ.

  Mbreti Milinda, nj mbret shum i fort, ia tha nj meshtari t moshuar:
  “Ti thua se njeriu q bri do t keqe t mundshme pr 100 vjet dhe e krkon falje prej Zotit prpara vdekjes, do t fitoj mundsin t rilind n qiell.
  Dhe nse nj njeri bn vetm nj krim dhe nuk pendohet, do t shkoj n ferr.
  A sht kjo e drejt? A jan ndoshta 100 krime m t lehta se nj e vetme?”

  Meshtari i dha kt prgjigje: “Nse un do ta marr nj gur t vogl sa syri im, dhe e v n siprfaqen e liqenit, do t fundoset apo do t rrij mbi uj?”

  “Do t fundoset (mbytet)” prgjigji mbreti.
  “Dhe nse do t’i marr 100 gure t mdhej,dhe i v n nj bark dhe e shtyj barkn n liqe, a do t fundosen (mbyten) apo do t rrin mbi uj?”
  “Do t rrin mbi uj”.
  “Ather 100 gur dhe nj bark jan m t leht se nj gur i vogl?”
  Mbreti nuk dinte ka do t prgjigj. Dhe meshtari i moshuar shpjegoi:
  “Kshtu, o mbret, u ndodh edhe njerzve. Nj njeri, edhe pse mkatoi shum, nse mbshtetet n Zotin, nuk do t fundoset n ferr. Prkundrazi njeriu q bn keq edhe nj her t vetme, dhe nuk e krkon mshirn e Zotit, do t birret”.

  Torrkerry

 14. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  FTES.

  Nj njeri i pasur, pronar i nj kshtjelle, bri nj fest t madhe dhe i ftoi t gjith banort e fshatit, q shtrihej afr murve t qytezs s tij.
  Por mendoi se kantint e vers, edhe pse shum t mbushura, nuk do t kishin pasur mundsi ta shuajn etjen e nj morie aq t madhe njerzish.
  Ky njeri fisnik u krkoi nj nder banorve t fshatit: “Do ta vm n qendr t oborrit, ku do t gostitemi, nj en t madhe.
  donjri prej jush le ta sjell vern sipas mundsive t tij, dhe le ta derdh n en.
  T gjith pastaj mund t marrin vern sa u nevojtet, dhe do t mjaftoj pr t gjith”.
  Nj fshatar, prpara q t niset pr tek kshtjella, mori nj katruve, dhe e mbushi me uj, duke menduar: “Pak uj n nj en t madhe nuk do t vrehet …Askush nuk do ta dij kt!.
  Kur arriti n fest e derdhi “vern” e tij n enn e prbashkt dhe u ul n tryez.
  Kur t part shkuan pr ta nxjerr vern, nga ventili i ens doli vetm uji.
  T gjith kishin menduar t njjt gj. Dhe kishin sjellur vetm uj.

  Nse nuk knaqemi pr kt bot, sht shkaku sepse mjaft njerz sjellin vetm ujin.
  E gjith krijesat vuajn pr kt.

  Torrkerry

 15. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  HIJA

  Ditn e par shkollore,
  n nj fshat t shkret,
  nj fmij ecte pr n shkoll,
  hert n mngjes,
  s bashku me nnn e vet.
  Fmij ishte krejt i marrur
  prej hapave t mdha
  t hijes s vet
  t projektuar nga djelli i mngjesit
  q bnt q ai t duket e t ndiet
  nj vigan lart m shum se 30 metra.
  Menjher nna u ndal.
  E shikoi djalin drejt n sy
  dhe tha: “O biri im,
  mos e shiko hijen tnde n mngjes,
  shikoje n mesdit”.

  Torrkerry.

 16. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  DHELPRA.

  Nj dhelpr, duke e kundruar hijen e vet
  hert n mngjes, tha:
  “Sot pr drek do t haj nj deve”.
  Pr gjith mngjesin endej andej-kndej
  e krkont deven q do t haj.
  N mesdit, duke par hijen e vet, tha:
  “Pr kt her, mir,
  nj mi do t m mjaftonte”.

  Torrkerry

 17. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  BETIMI

  Nj perandor i lasht kinez
  bri nj dit nj betim solemn:

  “Do t’i pushtoj dhe do t’i fshij
  nga mbretria ime t gjit armiqt e mi”.
  Mbas pak kohe, nnshtetasit e tij, t uditur
  e pan Perandorin e tyre
  q shetiste npr kopshtet e pallatit mbretror
  me armiqt e tij m t ashpr,
  duke i marr pr krah,
  duke qeshur me ta,
  dhe duke br shaka s bashku..
  “Por,- i tha i mrekulluar nj obortar –
  nuk kishe premtuar q do t kishe fshir
  nga mbretria jote t gjith armiqt e tu?”
  “Me t vrtet isha betuar dhe e kam br,
  - prgjigj Perandori -.
  Bra q t gjith t ndryshohen
  dhe t bhen miq t mi!”.

  Torrkerry

 18. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-09-2008
  Postime
  33
  I nderuar Torrkerry,
  historite qe ju shkruani jane me te vertete shume te bukura dhe shume domethenese.
  Po ju dergoj edhe une nje histori.
  Nje njeri po ecte nje dite
  pergjate bregut te detit dhe po meditone.
  "O Zot - thonte - sa i madh dhe
  i vertete je ti. Gjithmone me ke ndihmuar dhe me
  ke qendruar prane.
  Te jam shume mirenjohes edhe pse e di
  qe nuk te meritoj".
  Vazhdonte te ecte dhe
  ndonjehere kthente koken pas
  dhe shihte mbi rere kater gjurme,
  dhe mendonte dy jane te miat dhe
  dy jane te Zotit.
  Ai e udhehiqte ngado.
  Kete ritual e perseriste cdo mengjes.
  Kaluan shume kohe dhe ky njeri
  pesoi nje fatekeqesi ne familje.
  Ne nje aksident rrugor i vdiq djali i vetem.
  Por ai perseri vazhdonte te luste Zotin dhe
  vazhdonte te dilte cdo mengjes ne breg te detit.
  Nje dite teksa po lutej iu drejtua Zotit dhe i tha:
  "Cdo dite o Zot te jam lutur,
  por jam ndjere vetem dhe
  kur ktheja koken pas nuk shihja
  me kater gjurme por vetem dy.
  A mos valle me ke braktisur?"
  Atehere Zoti qeshi dhe i tha:
  "Po si mund ta mendosh nje gje te tille biri im,
  une te kam qendruar gjithmone prane,
  edhe ne momentet me te veshtira.
  Kur t'i ke pare vetem dy gjurme
  ne breg te detit ato kane qene te miat,
  pasi une te kam mbajtur ne krahe - iu pergjigj Zoti".
  Duhet te besojme se Zoti eshte gjithmone prane nesh.
  Nje gje nuk duhet ta harrojme kurre:
  "Zemra e nenes dhe syte e Zotit nuk na braktisin kurre!".

 19. Anetart m posht kan falenderuar mawlo pr postimin:

  ExTaSy (27-03-2021)

 20. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  Falminderit, Mawlo.
  Te lutem! Shkraij disa histori do dit pr vllezrit dhe motrat e tua.

  Torrkerry

 21. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-09-2008
  Postime
  33
  I nderuar Torrkerry,
  po Ju shkruaj nje histori tjeter.
  Nje dite ne nje kishe te madhe ne Itali
  po celebrohej sakramenti i Krezmimit.
  Ipeshkvi qe celebronte kete sakrament filloi te pyeste femijet.
  Iu afrua nje vajze te vogel dhe e pyeti:
  "Cfare di ti per Krishtin?".
  Vajza u hutua dhe nuk foli.
  Ai atehere filloi ta ndihmonte dhe i tha:
  "Ne emer te Atit, te Birit e te ... - dhe priti
  qe vajza te pergjigjej".
  Vajza u mendua pak dhe tha
  dhe per habi te te gjithe pjesemarresve u pergjigj:
  "Te nenes".
  Sa e rendesishme ishte per kete vajze te vogel
  Virgjera Mari!
  Pershendetje. Mawlo

 22. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  Komplimente, mawlo!
  Nje edhe neser.
  Zoti te bekofte.

  Torrkerry

 23. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  BETIMI 2 (16)

  Nj burr kishte vendosur q t punoj livadhin e vogl afr shtpis s tij, pr t realizuar nj qilim t gjelbr “all’inglese”.
  I kushtohej qilimit t gjelbr gjith kohn e lir.
  Gati arriti qllimin e vet, kur, n pranver, pa q n qilimin e tij lindnin disa tarasak, me lulet e tyre t verdha dhe shkelqyse.
  Sa m shpejt krkoi t’i shkul me gjith rrnj.
  Por, t nesrmen dy lule tjera t verdha binin n sy n qilimin e gjelbr t tij.
  Shkoj t blej nj helm t fuqishm. U b kot!
  Nga ky moment, jeta e tij u b nj luft e vazhdueshme kundr atyre luleve t verdha aq t forta, q do pranver ishin gjithmon m shum. (shumfishoheshin)

  “far duhet t bj akoma?” – i tha nj dit, i zemruar dhe i zhgnjyer gruas t vet.
  Ajo e qet, i prgjigj: “Pse nuk provon q t’i duash ato?”.
  Burri e bri kt prov. Dhe pas nj koh t shkurt, ato lule t verdha i dukeshin atij si nj dor t nj artisti t madh n qilimin e gjelbr t livadhit t tij t vogl.
  Dhe filloi t jet i lumtur.

  Sa persona t ngacmojn, t nervozojn! Pse nuk krkon t’i duash?

  Torrkerry

Faqja 0 prej 22 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Histori dashurie
  Nga Letersia 76 n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 02-10-2010, 05:57
 2. Fragmente nga nje histori qe nuk u shkruajt kurre.
  Nga Gertiii3 n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-12-2009, 10:00
 3. Shqiptart n Rumani, nj histori e lasht
  Nga ILovePejaa n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-09-2007, 05:13
 4. E bardhe..e bukura ime!
  Nga Free n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 16-07-2004, 06:15
 5. Nje histori e shkurter rreth kryqezatave
  Nga Saraj n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-11-2002, 13:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •