Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 110
 1. #1
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Urime Muaji i Shenjte i Ramazanit.

  Uroj qe ky Muaj i Shenjte i Ramazanit te jete muaji me i lumtur qe keni pasur ndonjehere...

  Uroj qe ky Muaj i Shenjte t'ju sjell te gjitheve paqe & dashuri ne ēdo pjese te vogel
  apo te madhe te botes !

  Lus Zotin qe te na pranoj lutjet dhe veprat tona te na i fal gabimet tona
  si dhe inshAllah ua lehteson vuajtjet njerezve ane e kend botes.

  Ky eshte nje urim qe vjen nga zemra ime dhe qe ua dergoj te gjitheve
  nga miqesia ime e madhe qe kam per ju.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 31-08-2008 mė 08:04
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 2. #2
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028
  Musai a.s. e kishte pyetur Allahun xh.sh. : O Allah! Ti me ke dhene mua nderin dhe privilegjin te flase me ty ne menyre direkte, i ke dhene dikujt tjeter kete privilegj ?

  Allahu xh.sh. iu pergjigj, O Musa ne kohen e fundit Une do te dergoj nje popull, i cili do te jete populli i Muhamedit s.a.v.s., ai popull do te jete me buze te thara dhe me gjuhe te etura, me trupat e tyre te dobesuar, syte e tyre te lodhur, me melqite e thara, stomaku i tyre eshte i uritur - do te me thirrin mua ( me lutje ) ata do te jene shume me shume afer Meje se sa ti o Musa !
  Ne kohen kur ti me flet mua mes teje dhe Meje jane 70.000 perde, por , ne kohen e iftarit mes Meje dhe agjeruesve te Popullit te Muhamedit s.a.v.s. nuk do te jete as edhe nje perde e vetme.

  O Musa, Une kam marre pergjegjesine mbi Veten se ne kohen e iftarit Une kurr nuk do t'ia refuzoj lutjet e njeriut qe eshte agjerueshem!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 31-08-2008 mė 08:19
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 3. #3
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Smile Agjėroni - Do Tė Bėheni Tė Shėndoshė.

  Ėshtė e ditur se shumė njerėz edhe sot agjėrojnė, e veēanėrisht agjėrimit, Ramazanit i kushtohet vetėm dhe ekskluzivisht domethėnia fetare, duke e konsideruar nga aspekti medicinal, jo vetėm tė paarsyeshėm, por bile edhe tė dėmshėm. Bile shumė shpesh, deri vonė, shumė mjekė si nė viset tona ashtu edhe nga jasht, pacientėve tė vetė u kėshillonin, nga kėto apo ato shkaqe shėndetėsore tė mos respektojnė agjėrimin, i cili te pjesėtarėt e fesė Islame ka rėndėsi tė madhe.

  Tani mund tė lexoni se ēfarė dobi mund tė ketė njeriu qė agjėron muajin e Ramazanit. Kuptohet kėto qė po i lexoni janė tė vėrteta shkencore tė cilat sot shkenca po i zbulon.

  AGJĖRIMI PARAPENGON KANCERIN

  Mirėpo, me zhvillimin dhe zgjerimin gjithnjė e mė tė madh tė medicines bashkohore-paraqiten edhe njohuri tė reja pėr agjėrimin, pėr tė cilin qysh tani ka tė dhėna jo vetėm pėr qėllueshmėrinė e tij, por edhe pėr efektshmėri mjekimi.Ēfarė do tė thoshin lexuesit tanė, kur do tė kuptojnė se njė nga metodat bashkohore tė kurimit tė kancerit, si tė ashtuquajturės mjekėsi alternative, ashtu edhe tė mjekėsisė tradicicionale, ėshtė pikėrisht agjėrimi. Rezultatet e mjekimit tė kancerit me agjėrim, sot janė mė se evidente. Pėrse agjėrimi shėron kancerin?Ėshtė e njohur se qelizat e tumorit kanė nevojė jashtėzakonisht mė tė madhe pėr ushqim se qė u nevoiten tė gjitha qelizave tjera nė organizėm. Po ashtu ėshtė fare e ditur se zvoglimi i konsiderueshėm i sasisė sė pranuar tė ushqimit, ose thėnė thjeshtė uria ndikon shumė mė dėmshėm nė qelizat malinje tė tumorit, pėrkatėsisht kancerit se sa nė qeliza tė indit normal. Pra me uri praktikisht mbyten qelizat malinje, ndėrsa me kėtė qelizat normale praktikisht mbeten tė padėmtuara.

  Tani kur prekėm ēėshtjen e kancerit, duhet shtruar pyetje si formohet ai?Kjo, nė rend tė pare ėshtė sėmundje e botės bashkohore, edhe pse tumoret e tipave tė ndryshme, janė gjetur nė mumije egjiptase.

  Tumore malinje krijohen mė sė shpeshti me futjen e helmeve tė ndryshme nė organizėm, dhe atė kryesisht me anė tė ushqimit. Nė ēdo lloj ushqimi, pa dallim se a ėshtė prodhuar nė kondita plotėsisht natyrale mė pak apo mė shumė, ka helme. Helmet janė tė llojllojshme, filluar nga komponime kimike, qė gjenden nė mish ose nė perime e deri te pesticidet (helmet pėr bimė dhe shtazė) jashtėzakonisht tė helmueshme, insekticide (helmet pėr insekte) e deri te plehrat artificiale dhe kemikale tė ndryshme, qė pėrdoren pėr qėllim qė ushqimi, pa marrė parasysh se ēfarė lloji, tė mbahet sa mė freskėt. Kėtu para sė gjithash mendojmė nė konzervanse tė shumta dhe tė ngjajshme. Sa mė shumė tė merren ato, rritet rreziku pėr shfaqjen e kancerit pėrkatėsisht sėmundjes malinje. Natyrisht, tė gjitha kėto helme, shkaktojnė edhe sėmundje tė tjera tė shumta, siē janė sėmundjet e zemrės , shtypja e lartė e gjakut si dhe njė numėr i madh sėmundjesh tė metabolizmit (shkėmbimit tė materieve).

  Tani edhe laikut mė tė madh i ėshtė e qartė se me njė agjėrim mė tė gjatė, organizmi nė kuptim bukfal tė fjalės, ”pastrohet” prej llojlloj materieve helmuese dhe njėherish zvoglohet rreziku i paraqitjes sė sėmundjeve tė ndryshme. Bile nė kėtė drejtim janė bėrė edhe disa hulumtime statistikore, posaqėrisht nė SHBA, ku u tregua njė pėrqindje relativisht e vogėl, i tė gjitha sėmundjeve tė cekura, nė ato vende ku Islami ka ndikim tė fort dhe ku njerėzit i pėrmbahen nė mėnyrė konstante agjėrimit. Bile edhe disa gjurmime individuale kanė treguar se rreziku pėr paraqitjen e sėmundjeve tė cekura malinje, rritet mjaft tek ata individė, tė cilėt nga ky apo ai shkak kanė pushuar sė agjėruari tė Ramazanit. Mirėpo, ajo , siē ėshtė shpjeguar mė lartė, ka sqarimin e qart mjekėsor.

  MĖLĒIA-“LABORATOR” QENDROR I ORGANIZMIT


  Tani do ti themi disa fjalė pėr mėlēinė-“laboratorin qendror tė organizmit”. Mėlēia quhet ashtu mu pėr ate, se ka detyrėn qė tė gjitha helmet e futura nė organizėm t’i detoksoj, pra t’i shėndrroj nė komponime tė padėmshme kimike.Ēdo sėmundje pak mė e rėndė e mėlēisė pėrfundon me vdekje, jo drejtpėrsėdrejti pse humbet ky organ, por tėrthorazi ngase nė organizėm grumbullohen helmet e forta qė shumė shpejtė shkaktojnė vdekjen. Mėlēia ėshtė njė nga organet mė tė ngarkuara nė tėrėsi, dhe kurr nuk “pushon” ngase duhet menjanuar bile edhe ato helme qė futen me frymėmarrje, do tė thotė me inhalacion. Andaj ēdo agjėrim ėshtė pushim nė kuptim bukfal tė fjalės pėr mėlēinė, dhe jo vetėm aq, agjėrimi mė i gjatė, mundėson pėrtėritjen mė tė shpejtė dhe mė tė lehtė tė mėlēisė. E gjithė kjo tregon se agjėrimi, jo vetėm se zvoglon mjaft rrezikun e shfaqjes sė shumė sėmundjeve vdekjeprurėse, por ndihmon qė organizmi, nė segmente tė veēanta tė tij tė “pėrtėrihet”. Dihet se me anė tė urisė shtresat yndyrore nė ind zvoglohen, por mė pak dihet se me uri “shkrihen”edhe ato shtresa tė yndyrės,qė gjenden nė brendi tė enėve tė gjakut, pikėrisht ato shtresa, qė sjellin deri te infarkti i zemrės, pastaj shfaqjes sė arteriosklerozės, si dhe shpejtimit tė vjetėrsimit (plakjes) . Dihet se personat,qė agjėrojnė deri nė 3 herė nė vit, sipas rregullave tė Ramazanit, nė kuptimin bukfal tė fjalės mė ngadal plaken.

  Meqė agjėrimin e trajtuam vetėm nga ana medicinale, pėrkatėsisht kohėn e Ramazanit, duhet tė konstatojmė se ēdo njeri duhet tė agjėroj Ramazanin. Kėtė duhet ta bėjė vetėm pėr All-llahun xh. sh. e pastaj ēfarė e mirė qė vjen prej All-llahut xh.sh. ėshtė e mirėseardhur.

  Kur dihet e tėrė kjo, atėherė shumicės vetvetiu i imponohet konkludimi se Muhammedi a. s. , pėrveē tjerash ishte njohės i shkėlqyeshėm i mjekėsisė, ngase nė kėtė mėnyre donte tė mbrojė pasardhėsit e vet nga sėmundjet e ndryshme, kurse mjekėsia bashkohore gjithnjė e mė tepėr konfirmon se me tė vėrtetė nė kėtė kishte sukses tė plotė, dhe se pėrveē dhuntive tė tjera All-llahu xh. sh. , siē shifet i dhuroi Muhammedit a. s. edhe njohuri tė mėdha nga medicina.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 31-08-2008 mė 08:22
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Anėtarėsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Uroj te gjitheve muajin e ramadanit,me lutje qe te gjithe ta perballojme me lehtesi dhe dinjitet.

 5. #5
  Ma®seli Maska e JaCk_DaniELs
  Anėtarėsuar
  17-05-2002
  Vendndodhja
  As Vet Se Di
  Mosha
  33
  Postime
  923
  Uroj te gjitheve besimtaret mysliman muajin e ramazanit.
  E kam tė vėshtirė tė gjykoj tė tjerėt , por tė tjerėt e kan tė vėshtirė pėr mos mė gjykuar mua.....

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e marolsi
  Anėtarėsuar
  14-11-2006
  Mosha
  42
  Postime
  186
  Urime dhe sjellte begati, suksese dhe Zoti na e pranofte agjerimin 2008.


  Ju pershendes.
  Ne Tirone.

 7. #7
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Allahu ua Lehtesoft kete Agjėrim te gjith muslimaneve ...

  Nje Vakti te Ramazanit ne menyre digitale

  http://www.shtimja.ch/sh/index.php?o...pper&Itemid=63
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 31-08-2008 mė 08:59
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Anėtarėsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  37
  Postime
  1,151
  Te gjith besimtarve te fes Islame per shum mote muajin me te vacant, me te dobishem dhe te dashur te ALLAHU XH. SH. muajin e Ramazanit
  _____________________________________
  ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-10-2006
  Postime
  992
  Te gjith besimtarve Islam ku jon e ku sjon, i uroj muajin e shenjt te Ramazanit, Zoti na pranoft adhurimin dhe lutjet tona.
  Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcėn e njė populli

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-08-2008
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  75

  Smile

  Te gjith besimtaret shqiptar te fes muslimane i pershendes duke ju uruar Muajin e shenjt te Ramazanit,axherim te leht ju deshiroj !
  __________________
  Mė ka marrė malli t'ia puth mėngjeset Prishtinės!
  Mjellma e ndjerė

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-08-2008
  Postime
  111
  urime muajin e ramaznit, agjerim te kendshem

 12. #12
  I ♥ Tetova Maska e Albanian^Boy
  Anėtarėsuar
  15-02-2006
  Vendndodhja
  Tetovė/Iliridė
  Postime
  501
  Te gjith Muslimanve ju deshiroj nje Agjerim sa me te let edhe sa me te kendeshem...ZOTI jua plotesoft te gjitha lutjet tuaja...URIME
  El Real Madrid, campeón de Liga 2007/08.

 13. #13
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  Urime muajin e shejt te Ramazanit gjith besimtarve musliman paqja dhe bekimi i zotit qofshin mbi ju dhe gjith ata qe agjerojn

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-07-2008
  Postime
  162
  Selam Alejkum we.wb. faleminderit per urimet edhe une jau uroj te gjith muslimaneve musjin e Shenjt te Ramazanit, Allahu ju ndihmift,

  Selam alejkum

 15. #15
  Maska e *Babygirl*
  Anėtarėsuar
  06-07-2006
  Vendndodhja
  Local Disk :D
  Postime
  910
  Urime gjithe besimtareve mysliman festen e Ramazanit!

  P.s Gimi gezuar
  Mos jeto pa buzėqeshur...sepse dikush nė kėtė botė jeton nga buzėqeshja jote ...!

 16. #16
  Leader Maska e Ribery
  Anėtarėsuar
  10-02-2008
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  830
  Te nderuar besimtare

  Urime per te gjithe ky Muaj i Shenjte i Ramazanit, paqja dhe meshira e Zotit qofshin mbi te gjithe agjeruesit
  Uroj te kemi nje agjerim te lehte, dhe uroj qe sa me shume te pastrohen zemrat tona, te jete muaj i begatshem, perplot harmoni e dashuri mes njeri-tjetrit
  Paci fat dhe shendet!

  Be the change you want to see in the world!

 17. #17
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028
  Citim Postuar mė parė nga *Babygirl* Lexo Postimin
  Urime gjithe besimtareve mysliman festen e Ramazanit!

  P.s Gimi gezuar
  Faleminderit *Babygirl*


  I wish a wish
  I wish a wish for u.
  the wish i wish for few.
  the wish i wish for u is that your all wishes come true
  so keep on wishing as my all wishes are with you.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 18. #18
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Agjerime te lehte te gjithe vellezerve musliman, Allahu u bekoft.
  Sui generis

 19. #19

  Nesėr mė 1 Shtator 2008, fillon muaji i shenjtė dhe i madhėruar i Ramazanit

  Prishtinė/Vushtrri, gusht 2008-Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės njofton besimtarėt dhe gjithė opinionin e gjerė se muaji i madhėruar i Ramazanit fillon ditėn e hėnė mė 1 shtator 2008. Me rastin e fillimit tė muajit tė madhėruar tė Ramazanit, Kryesia e BI-sė, pėrgėzon besimtarėt nė Kosovė, diasporė e trojet tona duke u dėshiruar agjėrim tė lehtė, shtim tė ibadetit dhe solidaritet me nevojtarėt. Edhe VushtrriaPRESS-Agjenci e Pavarur e Lajmeve nė Vushtrri, urom besimatarėt e fesė islame me rastin e fillimit tė muajit tė shenjtė dhe tė bekuar tė Ramazanit.

  Me fat muaj i madhėruar i Ramazanit!


  www.vushtrriapress.shqipo.com
  www.vushtrriapress.tk

 20. #20
  Leader Maska e Ribery
  Anėtarėsuar
  10-02-2008
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  830
  flm per info, vec e dinim

  Urime te ndersjellta edhe per ty

  Be the change you want to see in the world!

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kisha ėshtė Njė
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
 2. Letra e Kishės sė Romės drejtuar Kishės sė Korinthit
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2007, 16:35
 3. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjtė
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
 4. Urtesia e Agjerimit te Ramazanit!
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-11-2004, 13:36
 5. Ortodoksia dhe Shqipėria
  Nga shendelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •