Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-08-2010
    Postime
    22

    Pyetje per shqiptaret ne New York

    Mirembrema te gjitheve.
    Kam nevoje per disa informacione nga shqiptaret qe ndodhen ne New York.
    Studioj "Alimentazione e Nutrizione Umana"ne Itali dhe jam ne vit te fundit(kam akoma 2 provime).Aktualisht jam duke punuar(stazh) per nje ndermarje amerikane duke zhvilluar produkte ushqimore pa glutin.Administratori i ndermarrjes me pyeti n.q.s isha e interesuar te punoja per to prane ndermarrjes me qender ne New York(dmth te transferohesha ne Amerik).
    Propozimi i pare ishte nje rroge prej 60k$ ne vit. Mendoni qe eshte nje rroge e mire ne New York?
    Si eshte jeta aty???Kam idene se jeta ne NY eshte shume e shtrenjte dhe kam frike te pranoj oferten pasi do te jem me qera plus ushqimi + ndonje dalje. Mendoni se eshte diēka e perballueshme?

    Nje pyetje te fundit.. Burri im eshte nje inxhenjer Informatik..Eshte e lehte te gjesh pune ne fushen informatike aty?

    Flm shume.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Citim Postuar mė parė nga nutrizionista Lexo Postimin
    Mirembrema te gjitheve.
    Kam nevoje per disa informacione nga shqiptaret qe ndodhen ne New York.
    Studioj "Alimentazione e Nutrizione Umana"ne Itali dhe jam ne vit te fundit(kam akoma 2 provime).Aktualisht jam duke punuar(stazh) per nje ndermarje amerikane duke zhvilluar produkte ushqimore pa glutin.Administratori i ndermarrjes me pyeti n.q.s isha e interesuar te punoja per to prane ndermarrjes me qender ne New York(dmth te transferohesha ne Amerik).
    Propozimi i pare ishte nje rroge prej 60k$ ne vit. Mendoni qe eshte nje rroge e mire ne New York?
    Si eshte jeta aty???Kam idene se jeta ne NY eshte shume e shtrenjte dhe kam frike te pranoj oferten pasi do te jem me qera plus ushqimi + ndonje dalje. Mendoni se eshte diēka e perballueshme?

    Nje pyetje te fundit.. Burri im eshte nje inxhenjer Informatik..Eshte e lehte te gjesh pune ne fushen informatike aty?

    Flm shume.

    Ku tamam ne NY puna, se ne varesi te saj mund te gjesh dhe vendbanim. Se NY i thone Manhattanit, Queens, Brooklyn, Bronx e Staten Island.

    Ne Manhattan qerate jane me te shtrenjta, me 60K nuk te del. Por ne Brooklyn e Queens gjen me lire, dhe pa problem per aq leke (Bronx dhe Staten Island as mos i konsidero). Plus jetesa ne Brooklyn e Queens (restorantet, dyqanet per ushqime) jane shume me te lira se Manhattan. Nese gjen dhe burri pune, atehere s'do keni problem - jeton rehatshem ne Queens. Gjithsesi nese ke vend te negociosh per me teper se 60K, kerko.

    Per IT punera duhet te kete plot se eshte gjithe ky vend, por per ide me te sakte kerko ne internet.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
    Anėtarėsuar
    19-06-2010
    Vendndodhja
    Zürich / CH
    Postime
    188
    Mendimi ime kam qen per pushime ne New York
    Nese ne vite propozohen 60 USD do te thote per mendimin tim je Boos ne NY jeta nuk mu duk aq e shtrejt aq sa mendon dikush por me mire do te dim nga shqiptaret qe jetoin ne NY .

    Pershendetje
    Mbi te gjitha Atdheu

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-08-2010
    Postime
    22
    Citim Postuar mė parė nga ChuChu Lexo Postimin
    Ku tamam ne NY puna, se ne varesi te saj mund te gjesh dhe vendbanim. Se NY i thone Manhattanit, Queens, Brooklyn, Bronx e Staten Island.

    Ne Manhattan qerate jane me te shtrenjta, me 60K nuk te del. Por ne Brooklyn e Queens gjen me lire, dhe pa problem per aq leke (Bronx dhe Staten Island as mos i konsidero). Plus jetesa ne Brooklyn e Queens (restorantet, dyqanet per ushqime) jane shume me te lira se Manhattan. Nese gjen dhe burri pune, atehere s'do keni problem - jeton rehatshem ne Queens. Gjithsesi nese ke vend te negociosh per me teper se 60K, kerko.

    Per IT punera duhet te kete plot se eshte gjithe ky vend, por per ide me te sakte kerko ne internet.

    Mirdita ChuChu

    Te them te drejten nuk e di se ne ē'zone eshte pozicionuar ndermarrja pasi nuk ma thane (di qe eshte pak ne periferi te NY).
    Bera disa kerkime ne internet rreth rroges per nje posicion te tille ne NY, dhe pashe qe rrogat nisnin nga 40k-85k$. E imja me duket nje rroge e mire duke patur parasysh qe rrogat me te larta ishin per nivele me te larte (manager ,administrator etj)

    Tani jam me pushime..Ne shtator do te kem mundesi te flas prap me administratorin per me shume informacjone..

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-08-2010
    Postime
    22
    Citim Postuar mė parė nga Akulli_ch Lexo Postimin
    Mendimi ime kam qen per pushime ne New York
    Nese ne vite propozohen 60 USD do te thote per mendimin tim je Boos ne NY jeta nuk mu duk aq e shtrejt aq sa mendon dikush por me mire do te dim nga shqiptaret qe jetoin ne NY .

    Pershendetje
    Ndoshta nuk te eshte dukur shume e shtrenjte ne krahasim me Zvicren Akulli... Une jetoj afer Svicres dhe sa here qe vijme aty (Svicra Italiane) na duket shume e shtrenjte ne krahasim me MIlanon(nje nga vendet me te shtrenjta ne Itali)..Por duke ditur qe rrogat tuaja jane gati 2-fishi i rrogave italiane mbase nuk ju duket shume e shtrenjte..
    N.q.s nuk pranoj oferten ne Amerik, Svicra eshte vendi i pare ku do te filloj te kerkoj pune menjehere pas diplomes , pasi si shtet eshte shume here me i vlefshem se Italia nga te gjitha pikepamjet.

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-09-2003
    Vendndodhja
    varavingo
    Postime
    1,084
    Citim Postuar mė parė nga nutrizionista Lexo Postimin
    Mirdita ChuChu

    Te them te drejten nuk e di se ne ē'zone eshte pozicionuar ndermarrja pasi nuk ma thane (di qe eshte pak ne periferi te NY).
    Bera disa kerkime ne internet rreth rroges per nje posicion te tille ne NY, dhe pashe qe rrogat nisnin nga 40k-85k$. E imja me duket nje rroge e mire duke patur parasysh qe rrogat me te larta ishin per nivele me te larte (manager ,administrator etj)

    Tani jam me pushime..Ne shtator do te kem mundesi te flas prap me administratorin per me shume informacjone..
    Derisa eshte ne ndermarje ushqimore me duket kjo 60k pak si e fryre duke pare qe ske as dhe ekperience.

    $60k jane goxha te ardhura plus ene burri po gjeti pune goxha jete bene ketu me dy rroga te tilla

    gjithesesi, good luck!


  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
    Anėtarėsuar
    19-06-2010
    Vendndodhja
    Zürich / CH
    Postime
    188
    Citim Postuar mė parė nga nutrizionista Lexo Postimin
    Ndoshta nuk te eshte dukur shume e shtrenjte ne krahasim me Zvicren Akulli... Une jetoj afer Svicres dhe sa here qe vijme aty (Svicra Italiane) na duket shume e shtrenjte ne krahasim me MIlanon(nje nga vendet me te shtrenjta ne Itali)..Por duke ditur qe rrogat tuaja jane gati 2-fishi i rrogave italiane mbase nuk ju duket shume e shtrenjte..
    N.q.s nuk pranoj oferten ne Amerik, Svicra eshte vendi i pare ku do te filloj te kerkoj pune menjehere pas diplomes , pasi si shtet eshte shume here me i vlefshem se Italia nga te gjitha pikepamjet.
    Shoku eshte e mundur edhe kjo qe thua ,por edhe ka qen e mundur qe nuk me ka rendi te paguaj gjithēka nga shoqeri daja ime qe ka shume bizenese ne NY me pak fjal nuk nuk kam fillu nga Zero gjithēka te paguaj banes etj siē ka thene edhe antari me lart mvaret se cilen zon jeton .
    Ama une ate qe kuptva ja me mendimin e antarit (vagabondo_nyc).se 100 dollarin per haje pije nuk hargjohet shpejt me nje roge te till mund te jetoni si Boss ne NY jeta eshte e lire .(kuptohet jeten si te ē'oish shkon -)

    E sa per ne Zvicer lajmrohu nese mund te ndimoi gje do e beje me deshire .
    Mbi te gjitha Atdheu

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Citim Postuar mė parė nga Akulli_ch Lexo Postimin
    se 100 dollarin per haje pije nuk hargjohet shpejt me nje roge te till mund te jetoni si Boss ne NY jeta eshte e lire .(kuptohet jeten si te ē'oish shkon -)

    .
    ehehehe... si "bos" nuk jeton ketu me ate rroge, po varet kujt i thua bos ti. Dhe ai 100 dollarshi te iken aq shpejt prej duarsh sa s'e merr vesh si te fluturoi...

    Ushqimore, ok ki parasysh kaq: 60K pas taxave ngelet aty tek 40K. Nje apt me nje dhome gjumi ne Queens eshte tek $1,500 (ka me pak, ka dhe me shume, por varet nga zona, sa i mire/ri eshte apt). Ne Manhattan apt e mira fillojne tek 3,000.

    kjo sa per ide, se qeraja eshte ajo qe te vret me teper ne NY.

    good luck!

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
    Anėtarėsuar
    19-06-2010
    Vendndodhja
    Zürich / CH
    Postime
    188
    Dhe ai 100 dollarshi te iken aq shpejt prej duarsh sa s'e merr vesh si te fluturoi...

    ChuChu

    Nga aspekti ekonomist 100 dollari ka vleren e vete ,siē ka vleren e vete 1000 CHF ,apo 500 E .
    Do te thote nese nuk vler 100 Dollari nuk do te ishte si ''lek'' me i madhe ne USA siē eshte ne CH 1000 CHF

    une edhe pse ne kete teme nuk kam te theme shume thjesht dhash mendimin time ,ama ne krahasim me Evropen ne amerik eshte jeta me e lire ,ushqimet,benzini,tatimet shteterore etj .

    vazhdim te mire ne teme
    Mbi te gjitha Atdheu

  10. #10
    New York Maska e mario_kingu
    Anėtarėsuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    jeta ne ny eshte cik e shtrenjt por jo edhe aq shume sa e bejn disa
    mendo ka njerz qe punojn ne rrestorante me 8 dollar ora edhe ja dalin jo ti me 60

    prandaj nese vertet e ke ate ofert ne fakt mua me duket cudi se it me punon vllai mbas 5 vjet pune ariti rrogen 78k ne vit po te heqesh taksat jan shum me pak ;
    prandaj pyete njehere ate adminin tend sa grosh te ngelin ty

    por nje gje te keshilloj si usa sdo gjesh kurr
    prandaj nese vertet e ke si ofert don`t think
    Partizoni

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-08-2010
    Postime
    22
    Faleminderit per pergjigjet

    Mario, pse te duket e fryre si rroge?? Sinqerisht pas 5 vjeteve shkolleve me siguri shpresoj te pakten te gjej nje pune qe te me japi te pakten 50mij $ ne vit..Puna ime nuk eshte te pergatis ushqimet qe prodhohen(piqen) dhe shiten ne supermarket por te shpik nje produkt te ri, te llogaris se ēfare ingredientesh leverdisin per ta ber ate produkt(duke patur parasysh raportin ēmim-kualitet) sa me te vlefshem ne merkat..Gjeja me e fundit por jo e fundit duhet te jem e kujdesshme mbi kalorit e produktit perfundimtar(duke zevendesuar ingredientet me kalori te shumta me nje ingredient tjeter por qe te kryej te njejtin rol me te parin) dhe bej te gjitha analizat kimike dhe mikrobiologjike te produktit perfundimtar... Dmth ideoj,zhvilloj,realizoj nje produkt dhe e ndjek deri sa arrin ne bankot e supermerkateve dhe ndjek hecurin e tij duke ber modifikime te ndryshme n.q.s eshte e nevojshme... Qe ta mbyll roli im eshte midis Food Scientist ,food technologist dhe nutritionist.. dhe aspirimi im eshte te punoj per ndermarrje si Barilla, KInder Ferrero ,Mulino Bianco qe me siguri ofrojne nje rroge fillestare gati 2500-3000 euro ne muaj.

    Per sa i perket ofertes ne Amerike, nqs te heqin taksat e gjera te tjera me ngelet pak si rroge, duke perfshire qe burri im me shprehu qe nuk ka qef ta leri punen e tij ketu(ka 8 vjet qe punon tek ai vend) dhe ka frike nga ēfare mund ta presi ne Amerike..Ketu kemi shtepine tone qe nuk paguajme dhe jetojme mire edhe tani qe kemi vetem nje rroge(une punoj vetem ne weekend part-time)..dmth kemi me shume siguri ketu...
    Mgjt jam kurioze te di nqs administratori i ndermarrjes ishte serioz keshtu qe ne shtator do ta pyes mire per kushtet e propozimit te tij.

    Lexohemi

    ciao

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
    Anėtarėsuar
    19-06-2010
    Vendndodhja
    Zürich / CH
    Postime
    188
    Citim Postuar mė parė nga nutrizionista Lexo Postimin
    Faleminderit per pergjigjet

    Mario, pse te duket e fryre si rroge?? Sinqerisht pas 5 vjeteve shkolleve me siguri shpresoj te pakten te gjej nje pune qe te me japi te pakten 50mij $ ne vit..Puna ime nuk eshte te pergatis ushqimet qe prodhohen(piqen) dhe shiten ne supermarket por te shpik nje produkt te ri, te llogaris se ēfare ingredientesh leverdisin per ta ber ate produkt(duke patur parasysh raportin ēmim-kualitet) sa me te vlefshem ne merkat..Gjeja me e fundit por jo e fundit duhet te jem e kujdesshme mbi kalorit e produktit perfundimtar(duke zevendesuar ingredientet me kalori te shumta me nje ingredient tjeter por qe te kryej te njejtin rol me te parin) dhe bej te gjitha analizat kimike dhe mikrobiologjike te produktit perfundimtar... Dmth ideoj,zhvilloj,realizoj nje produkt dhe e ndjek deri sa arrin ne bankot e supermerkateve dhe ndjek hecurin e tij duke ber modifikime te ndryshme n.q.s eshte e nevojshme... Qe ta mbyll roli im eshte midis Food Scientist ,food technologist dhe nutritionist.. dhe aspirimi im eshte te punoj per ndermarrje si Barilla, KInder Ferrero ,Mulino Bianco qe me siguri ofrojne nje rroge fillestare gati 2500-3000 euro ne muaj.

    Per sa i perket ofertes ne Amerike, nqs te heqin taksat e gjera te tjera me ngelet pak si rroge, duke perfshire qe burri im me shprehu qe nuk ka qef ta leri punen e tij ketu(ka 8 vjet qe punon tek ai vend) dhe ka frike nga ēfare mund ta presi ne Amerike..Ketu kemi shtepine tone qe nuk paguajme dhe jetojme mire edhe tani qe kemi vetem nje rroge(une punoj vetem ne weekend part-time)..dmth kemi me shume siguri ketu...
    Mgjt jam kurioze te di nqs administratori i ndermarrjes ishte serioz keshtu qe ne shtator do ta pyes mire per kushtet e propozimit te tij.

    Lexohemi

    ciao
    Me vjen mire nga profesioni qe paskeni mendoj se gjithkun i gjen oferta te tilla dhe bile shume me mire andaj mos u nguteni .

    suksese
    Mbi te gjitha Atdheu

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •