Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,501
  Gentjan Banaj poezi  IKONA TE THYERA
  Foto
  Gentjan Banaj lindi mė 10. 06. 1974 nė Fier.
  Kryen studimet e larta nė degėn Gjuhė-Letėrsi
  Shkodėr 1994-1998.  KITARA
  Njė tel kėputet
  Kitaristi shpohet nė sy
  Nota vdes, gjysmė kitarist
  Gjysmė varr kitara.
  Redaktor Xhevdet Shehu
  Nuri Plaku
  Korrektor ; Xhevdet Shehu.
  Piktura Shkėlqim Meēe


  Poezia si ikonė

  Parafjalė pėr librin me poezi “Ikonat e thyera” tė Gentjan Banajt

  1

  Midis zhurmės sė hatashme qė bėn politika dhe mediat e ndryshme, midis lajmeve tė pėrditshme me dhunė dhe vrasje nė jetėn tonė tė ashpėr, kur na mungon prej kushedi sa kohėsh njė gazetė letrare, leximi i njė libri me poezi ėshtė sa njė befasi e kėndshme, aq dhe njė luks.

  Tė tillė ndjesi pėrjetova ndėrsa mė ra nė dorė ky vėllim me poezi i poetit Gentjan Banaj.

  Tė shkruash poezi nė kohėn e sotme nė pamje tė parė duket si marrėzi. Dhe “marrėzia” duket se dyfishohet kur kėmbėngul pėr botimin e saj. Jetojmė nė njė kohė sa tė ēuditshme aq dhe absurde. Jetojmė nė njė kohė kur pėr poezinė e brishtė mbahet njė qėndrim brutal, i pashpirt. Mbahet ky qėndrim nga shtetarėt, nga politikanėt, nga biznesmenėt po se po, madje dhe nga ata prej tė cilėve pritej mė pak njė qėndrim i tillė - nga librarėt.

  Jetojmė nė njė kohė kur poetėve u duket se gjithēka shkon sė prapthi, kur gjithēka duket se ėshtė e lidhur me paranė, me fitimin, me ndėrtimet qiellgėrvishtėse ku burojnė paratė lumė, me biznese dhe trafiqe ku pėrzihen armėt dhe vdekja, por pak, pėr tė mos thėnė askush nuk kujtohet pėr kėtė art tė vjetėr sa bota dhe ndoshta mė njerėzorin, me tė cilin janė edukuar brezat njėri pas tjetrit, poezinė…

  Kohė e keqe pėr lirikėn, thotė njė poet kosovar.

  Por poetėt shpesh kanė sfiduar botėn dhe kohėn kur jetojnė. Dhe kjo ndodh se ata besojnė te thelbi i pazhbėshėm i poezisė, te arti qė bėjnė, te kumtet njerėzore qė pėrcjellin. Ndaj dhe poezia ka mbijetuar. Ėshtė shkruar, ėshtė botuar, ėshtė pėrcjellė gojė mė gojė e dorė mė dorė. Sepse ata besojnė te shenjtėria e poezisė, e shikojnė atė si ikonė, jetojnė me tė dhe i falen si Shėn Mėrisė.

  Njė dėshmi tė mbijetesės sė poezisė unė do tė quaja dhe kėtė pėrmbledhje poetike tė Gentjan Banajt.

  2.

  Nė kėtė atmosferė, Gentjan Banaj shfaqet para lexuesit me vėllimin e dytė me poezi tė titulluar “Ikonat e thyera”. Vėllimin e parė e ka botuar dhjetė vjet mė parė nėn titullin “Parajsė nė plehra”. Pra, nė njė hark kohor prej dhjetė vjetėsh, pasi ka akumuluar dhe ka reflektuar mbi botėn qė e rrethon, autori dėshmon se jo vetėm nuk ka hequr dorė nga besimi tek ikona e tij, por se ėshtė edhe mė i vendosur tė ecė pėrpara nė kėtė rrugė sa tė ėndėrrt aq edhe tokėsore, sa tė dhimbshme aq dhe tė magjishme tė poezisė.

  Natyrisht, nė kėtė vėllim tė dytė ai shfaqet me njė pjekuri mė tė madhe nė krahasim me librin e tij tė parė qė e ka botuar kur ishte 23 vjeē. Tashmė ai ka njė pėrfytyrim mė tė qartė botėn dhe ngjarjet, pėr dukuritė mbi tė cilat vjershėron, me njė prirje tė dukshme pėr tė filozofuar mbi metaforat dhe gjetjet artistike tė tij. Si e tillė, poezia e Gentit tė vė nė mendime. Tė vė nė mendime me poezinė qė krijon pėr njė tė qarė fėmije buzė rruge, pėr njė nėnė qė shkon nė varreza dhe rėnkon “Ah, bijtė e nėnės, mu plakėt nėn dhé”, pėr njė puthje qė ftohet “nga mirupafshim nė lamtumirė”, pėr ca imazhe qė i feksin nga Rruga e Qumėshtit, pėr mesnatėn qė i ka ngecur nė fyt “si njė lėmsh trishtimi”, pėr njė “pranverė tė dimėruar blerimvrarė”, pėr trokthin e frikshėm tė Kalit tė Trojės…

  Duke lexuar me vėmendje poezitė e Gentjan Banajt ndien menjėherė atmosferėn e dhjetė viteve tė fundit qė kemi pėrjetuar tė gjithė sė toku nė kėtė Shqipėrinė tonė. Nėpėr vargjet e poetit davaritet mjegulla e dhimbjes dhe trishtimit njerėzor nė njė kohė tė vėshtirė sikurse kanė qenė nė tė vėrtetė kėto vite qė kemi lėnė pas. I ēliruar nga prangat e paragjykimeve dhe tė censurės, poeti jeton me hallet njerėzore, i ndien ato gjer nė asht, dhe nga thellėsia e shpirtit i feksin metaforat, rimat dhe ritmi shpesh i ndėrkryer i poezive tė tij. “Jeta tė kryqėzon,/ pas ngjarjeve tė mėdha!/ Vdesim nga pak/ duke i ikur agimit”, shkruan ai te poezia “Muzg”. Ndėrsa pėrfytyrimi i tij merr pėrmasa kozmike te poezia “Imazhe nga Rruga e Qumėshtit”: “Pas ndarjes, ti nesėr e mėrzitur/ Do tė rendėsh me hapa harrimi,/ Lėkura e bardhė, si nga prekja do tė dridhet/ Tek magjia e purpurt e perėndimit”.

  Por shqetėsimi i tij si poet dhe qytetar pėrtej kombėsive dhe nacionalizmave absurde, sintetizohet mjaft bukur nė poezinė “Pėrse”, tė cilėn po e sjell tė plotė nė vijim:

  Foshnjat
  Tė ēdo kombėsie
  Qajnė njėsoj.
  Loti – alfabet i njėjtė.
  Tė qeshurat pa ndryshim…
  Pėrse, pra,
  Kufij, luftra
  Puthim si gjarpėrinj?!

  Kėshtu mund tė ndaleshim dhe tė analizonim poezitė e kėtij vėllimi. Por e rėndėsishme ėshtė fryma, shpirti qė shkėndijon nėpėr to dhe besoj se kėtė do ta kapė menjėherė lexuesi.

  Sepse poezia e Gentjanit, megjithėse sintetike, ėshtė e qartė dhe e kuptueshme.

  3.

  Gentjan Banaj nė mėnyrėn se si e percepton realitetin dhe raportet qė krijon me tė nėpėmjet poezisė, duket se ka krijuar njė fizionomi tė vetėn dhe pėrpiqet qė nė ēdo poezi tė jetė ai dhe jo hije e tė tjerėve. I tillė ėshtė ai edhe kur i kėndon dhimbjes, trishtimit, ndarjes, thinjave tė shtatorit, njerėzve tė tij mė tė afėrt, botės dritėterr dhe asaj mė tė bukurės, ndjenjės sublime tė dashurisė. Ai nuk kufizohet tek uni i tij si qytetar dhe poet, as nė qytetin ku banon. Poezia e tij ėshtė pėrgjithėsuese, ka shtrirje dhe rreket tė pėrfshijė brenda saj sa mė shumė fate njerėzore. Por kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr poetin. Prirja drejt individualitetit krijues eshtė shenjė e seriozitetit dhe pėrkushtimit artistik. Ėshtė vlerė e patjetėrsueshme pėr krijuesin zėri origjinal dhe mbi tė gjitha ndėrgjegjėsimi se rruga e poezisė ėshtė e gjatė, tepėr e gjatė dhe e vėshtirė. Pėr mė tepėr kur dihet se ky art ka shėnuar kulme marramendėse me emra qė vezullojnė prej shekujsh me njė dritė tė papėrsėritshme. Poezia ėshtė njė kėrkim i pandėrprerė dhe i mundimshėm. Uroj qė Gentjan Banaj ta ketė kuptuar kėtė dhe tė mos stepet nė kėtė rrugė tė vėshtirė dhe magjepsėse njėherėsh.

  Nuk mjafton qė poezinė ta shohėsh si ikonė…

  Xhevdet SHEHU
  PĖRPJEKJE SIZIFIANE PĖR DALJE NGA NATA

  Duke u nisur nga fakti se gjithēka ēka shkruhet nė vargje nuk ėshtė poezi, sidomos tash kur shijet dhe kėrkesat pėr tė bukurėn janė tė atij niveli sa nuk mund t’i kėnaq gjithkush e me gjithēka, jam tejet i lumtur qė nėpėr duar kam njė dorėshkrim tė Gentjan Banajt.
  Duhet thėnė, qė nė fillim, se ajo qė e veēon poezinė e Gentjan Banajt, pėrveē tjerash, ėshtė mbizotėrimi i mendimit mbi ndjenjėn, prandaj poezinė e tij, me disa pėrjashtime, do ta quaja poezi filozofike. Pra, thėnė ndryshe, nė kėtė pėrmbledhje me poezi hetohet njė pėrpjekje sizifiane e autorit pėr tė dalė nga nata dhe pėr t’u futur hullive tė pafundme tė dritės. Prandaj, i zhytur nė ankthin e ėndrrės sė agimtė, qė pėrpėlitet diku labirinteve tė thella tė natės, Gentjan Banaj, me maturinė e njė urtaku, rrugėton andej nga duhet tė jetė drita, si njė Krisht i kohėve tona, gjithherė me ndjenjėn e vetėflijimit nė shpirt, pėr t’i shpėtuar tė gjithė ata qė pėrherė e mė shumė po i pėrpin terri, sado qė ėshtė plotėsisht i vetėdijshėm se kjo rrugė nuk ėshtė aspak e lehtė, pėr shkak se:

  Koka ėshtė veshur me mbrėmje
  Metafora tė frikshme
  Pushtojnė trojet pa tapi tė trurit

  Mesnata, si thellėsia mė fatale e territ, sado qė zbardh agimi, ende e mban nė ankth poetin.

  Zbardhi mėngjesi
  Mesnata mė ka ngecur nė fyt
  Si njė lėmsh trishtimi

  Ngase: ...dhe nata varros diēka.

  Herė – herė, duket sikur poeti bie nė fatalizėm dhe sikur jetėn e sheh me pesimizėm tė skajshėm.

  Ėshtė ag, por prapė errėsirė

  Apo; Si nė shtratin e kuq tė netėve pa ag.

  Mirėpo, nuk ėshtė ashtu. Pėrballė ndrydhjeve, thinjave, territ, perėndimit, fletėve tė verdha, vyshkjeve, shkretėtirave, vajeve, klithmave, vdekjeve, varreve, zhgėnjimeve, lotėve, dhembjeve, urisė, lypėsve, lakut... poeti e vė kurban veten e tij, ngase tabani ku e ndėrton ai jetėn e ėndėrrtė pėr tė gjithė njerėzit ėshtė dashuria, ėshtė lumturia, ėshtė e njerėzishmja...
  Pėrndryshe, ky edhe ėshtė misioni i vėrtetė i krijuesit, kėshtu qė:

  Me kupa metaforash
  Dehen poetėt

  Me kupėn e drunjtė tė gjakut
  Me kupėn e qelqtė tė lotit

  Nė kėtė kohė tė pakohė, kur, fatkeqėsisht, mbi gėrmadhat e tė njerėzishmes po i ngre ngadalė e pahetueshėm muret pėrditshmėria ēorientuese dhe po rėndon me krejt peshėn e vet mospėrfillėse mbi vlerat shpirtėrore, ky zė i ėmbėl e melankolik njėkohėsisht, qė mė vjen andej nga Myzeqeja e Muzave, mė duket si njė klithmė nė shkretėtirė, qė kėrkon njė pikė ujė kthjellimi pėr t’i ujitur ėndrrat e veta qė po i vdesin diku xhunglave tė harresės.


  Sabit IDRIZI


  Aspak i lehtė rrugėtimi nėpėr kėtė pėrditshmėri tė pėrhirtė, e cila ia thith ngjyrėn ēdo gjėje tė bukur. Ėshtė me fat ai i cili bart “mallkimin” e muzave dhe rrugėton me dashurinė. Pa dyshim, nė kėtė rrugėtim Genti nuk ėshtė nga udhėtarėt fatkėqij qė bredhin pėrditshmėrisht rrugėve tė vetėkėnaqėsisė boshe.

  Gani Baliu

  Poezia e Gentjan Banajt ėshtė ehograma tipike e njė shpirti tė thellė e tė ndjerė poetik, kulmet e sė cilės godasin me revoltė vlerat e civilizimeve absurde .
  Vetė esenca kuptimore e kėsaj poezie, vjen si fluks i vrullshėm meditativ, plot versione dramatike dhe intuitė tė moderuar.
  Kontraste tė mugėta dhe befasuese, iluzione rinore dhe amshim. Pėrmes artit dhe kulturės sė vet tė kthjellėt dėshmon edhe stadin e dhimbshėm tė transformimit tė kėtyre vlerave nė ikona tė thyera.

  Nuri PLAKU
  Poezia e Gentjanit ėshtė piskama e trishtuar rebele eseniniane
  prej nivelit mė tė thellė e tė vėrtetė shpirtėror qė konteston realitetin e vrazhdė, por pranverohet para dashurisė.
  Vladimir MARKU
  KOHA

  Qėndroj ballė pergamenit tė kalbur
  Njė molė e bluan pa tė keq me tik-tak.

  Hieroglifet heshtin nėn gri harrimi…,
  Nė lėkurėn time mbijnė nga pak

  Koha shkel mbi kufoma dhe eshtra
  Duke thėnė me vete njė postulat modern.

  Qėndroj ballė testamentit si kohė qė shkoj
  Rrotullimi rreth boshtit shkon dhe vjen.

  Avujt e frymės vizatojnė njė ėndėrr
  Deri sa bie si gėrmė mbi pergamen .

  Mola kompozon nė tretjen e tik-takut
  Gėrmat rriten si bimė tė pėrflakura.

  Koha na pėrdor,apo ne kohėn tonė
  Harxhojmė me kupa uji tė pėrgjakura!?
  PA TITULL

  Biri
  Im.


  Te
  M
  A
  R
  R

  N
  Ė

  D E
  U S
  A P
  R SI NJĖ

  ...nė ēengelin e pėrmbysur
  gjalloj pėr ty
  i varur atje.


  EKSOD  Deti pėrlotur zgjat krahėt prej uji.
  Njė lodėr fle ne bregun e gjerė .
  Varka ikėn pa busull delfinėsh;
  Kufomė fėmijėrie lodra nė rėrė.
  PEIZAZH ME ERE


  Mbi xham
  Vjeshta shkelmon me gjethe tė verdha.
  Ngrohtėsia
  Ftohet nė shiun ēapkėn.

  Pemėt e shkundura
  Duken si prindėr nė eksodin e fėmijėve.

  Gjethet
  Era i kreh
  Diku nė tjetėr dhe`.

  Qielli hesht.

  Prolog perėndimesh.

  Pranvera vdiq pėrfundimisht
  Nė muzg.

  Kopshtari shėnon me kryq
  Nje tjetėr trung.
  SOS MBI VALE

  Kėngė me kuje klithi deti
  Flokėt gurėve duke shkulur,
  Shkėmbit puthjen ia pėrplasi
  Me vaj i gjori, nė tė lutur.

  Thirrja e birit, anije loti
  Si njė Sos mbi valė thėrret,
  Tallazoi alarme shkundi
  E nga sytė e humb pėrjetė…,

  …, mu nė fund tė gjirit tė vetė.
  BABAGJYSHI.  U pėrflak sheshi
  Nga babagjyshi i kuq

  Pa thes ai,

  Mjekėrborė e duarshkretė,

  Nė mjekrrėn e bardhė
  Fsheh njė lot fėmijėrie.

  Nė duart e zbrazura
  Njė kohė tė lodhur prindėrore.

  LAKU I KARAFILTĖ


  Nėna
  Tespijet kalon njė nga njė.

  Lexon nė to ditėt
  Dhe nė lak i zė
  Nė xhufkėn e karafiltė.

  Njė ylber psherėtime
  Me lak karafili lė.

  I shikon sėrish vitet
  Nė rrudha shikimi humb.

  I peshon rėnkimi nė duart e rreshkura
  E mė tė rėnda i bėn
  Plumb.

  Ajo hesht
  Zemra nė lak tė thinjave
  Karafil dhimbjeje e pagėzon
  Me lot nėne
  Varur nė nyje,nė pritje gjithmonė.

  Unė
  Pyes thinjat e heshtura
  Nė tik-takun e kokrrave brėnda kėtij laku tė rėndė;
  Ajo dhemb,
  Dhemb...
  Sa dhimbje ndjen njė nėnė ?


  NĖNĖDHEU

  Hekur.
  Nga nėn(a)tokė tė vjelim.

  Kob ngjyra.
  Formula
  Ekuacione
  Matrica
  Dhe
  Grykė e akullt.

  Klithma
  boleron viaskave.
  Plumb
  Endėrr
  Sy qė puthin dheun.
  …e s`ka asgjė prej nėne kėtu
  Kuja
  Mbiu e metaltė
  Dhe sosi nė grahmė shpirti.
  ...njė nėnė mallkon dheun
  nėnė-dheu mallkoi njė nėnė!


  VITE DHE ĖNDRRA

  Nė kohėn e tij tė pakohė
  Im atė si kollė e thatė.
  Koha luan me fije vitesh,
  Rudhave tė thella bėhet plakė.

  Silueta laget me vishnje qielli
  Nė sfond tė kuq,skuq si prush,
  Nė sy digjen vite dhe ėndrra
  Rinia qė s`u jetua me vdekje e mbush.

  SHPIRT I GRISUR  Vinte vala me rėnkime
  Tokės, diē` i thoshte deti
  Kėmisha si fat i grisur
  rėnkonte nė breg qyteti.

  Humbur.Trupi i’u zhvesh jetės
  Murgon syri nė sterrhon
  Therė, grin kafshatė e bukės
  Valėve vdekja nusėron.

  -“Do vij ndryshe”, i tha pragut
  edhe skamjes dritėvrarė
  “Rast i mbramė” si varkė e thirri
  Fatgremisurit iu bė varr.

  Tash kėmisha shpirturitur
  Vrapon, tė puth shtėpine
  Lėpin vdekja sofėrlotin
  Dy herė vdes, dhe zia nxin.
  Guri.

  Guri, si gur qau
  Nga njė dhembje
  Nė zemėr guri
  E u ēa
  Nė damar
  Si kockė krisi
  E u tret
  Nė eshtėr burri.

  FĖMIJĖ TĖ LAGJES SIME

  Luanin tė qeshur ata fėmijė
  Vraponin
  Nė rrugicėn e ngushtė tė shtėpisė time tė vjetėr.

  Ishte mė e gjerė kjo rrugicė dhe
  S`kishte kufij me mure tė larta sa ditėt e fėmijėrisė time.

  Kėta fėmijė vrapojnė mbi njė karrocė bebesh.

  Atje ėshtė dhe buzėqeshja jote e dlirė dashuria ime
  dhe s`kishte kufij dhe mure
  tė gjerė sa humbja dhe ndarja jonė.

  Ē`kam njė dėshirė ti shtyj tė gjithė kėta djem
  Me njė klithmė trumcaku mbi kėtė lojė
  Tė mbetur si relike e fjalėve tė tua
  Kur unė me pantallona tė shkurtra pasditesh
  Dėgjoja qeshjen dhe thirrjen tėnde..”shoku im, shoku im”,

  Por kam frikė se do ta vras lojėn
  Me shpatullat prej burri
  E duart e mbushura me lot nga malli pėr ty.

  S`kishte gardhe dhe kufij midis shtėpive.

  Nė muret e ronitur tė shtėpisė sė vjetėr
  Me njė gurėz pragu e kam gdhendur emrin tėnd
  Dhe aromėn tėnde nė kėtė kopsht tė vogėl ėndrrash
  E kam ruajtur
  Dhe pėrqafimin tėnd
  Kur ti rrije si njė verore nė qafėn time.

  Dhe s`kishte mure fėmijėria....
  Tė larta sa ky shtat i trishtė burri.

  Ja dhe dera ku ėshtė shkruajtur dita e fundit.

  Tani ėshtė harruar, bashkė me fjalėt e gjyshes
  “mos e hap atė derė bir…tė ikėn fėmijėria, birooo”.

  Por ika unė prej asaj dere dhe sėrish nuk guxoj ta prek
  …se ikin kėta fėmijė qė vrapojnė
  ikėn dhe ti
  dhe fjalėt e tua
  “shoku im....shoku im”
  e bėhem sėrish ky trishtim,
  I gjerė sa mungesa jote,
  I lartė sa ky mur qė nuk mė lė tė tė shoh .

  Po kalbet kjo derė,
  Ndoshta nga lotėt
  Dhe ca nga flokėt e tu tė verdhė
  Kanė mbetur si ditėt tona
  Nė tė ēarat e saj.

  Dhe e shkruaj pėrsėri emrin tėnd dhe emrin tim
  Nė njė gur tė djegur......
  ….e nuk rritem kurrė pėr ty,
  Moj shtėpiza ime e vjetėr !
  12. 02. 2008  UNGJILLI I RI


  Si nėnkresė, shtroje librash
  Ngjarje, shkrime, poezi,
  Drama qė flasin heshtur
  Qajnė me madhėshti.

  Dhe fle , si i vdekur
  E shkuara qė ėshtė ardhmėri
  Si fjeti Jezusi, monotesit
  Mbi ungjillin e fshehtė tė tij .
  HESHTJE E VERDHE

  Mjerimi…,
  Me Migjenin ne raft,
  Si fasadė.

  Biblioteka ime…,
  Me mjerimin e Migjenit
  Bėn paradė.

  Babai
  Mėrmėrit pėrditė si mi(gje)ni.
  …,ngadalė.
  Fytyrėzverdhur pret nga unė
  E s’flet asnjė fjalė.


  DUEL

  ..,Sepse nė halle pėrdite vuan i zėnė
  Ti njeri , si mbinjeri zgjohesh dhe fle
  Kur pėrbri rivale ke njė gjethe tė rėnė
  Kupton zemrėn ; t’vetmin atdhe.

  Tė shkėlqen njė lot, si hėnė nė errėsirė
  Drithma, topuz e trand te gjorėn zemėr
  Si kalores e vertit, me fluturim ne ere
  Dhjetė pashė thellė, nė varr pa emėr .
  SI KORBĖ,KORBA NĖ TĖ ZEZA


  Njė plakė shkon nė varreza;
  si korbė, korba nė tė zeza.

  Tė shkuarėn mbėshtet mbi shkop
  Si lotė gjiri e troket mbi tokė.

  Mermerėt ua lanė ajo pėrditė,
  Tjetėr shėrbim s`mundet pėr bijtė.

  Trokitja e shkopit, rėnkim qė s`u preh,
  Ah ! bijtė e nėnės, mu plakėt nėn dhe`
  PREKJE HĖNE

  Njė grua gjunjėzuar tek SHėn Mėria
  Ėshtė nėnė a bijė e saj !?

  Mė heton e frikur urtėsia,
  Me gjirin qė ka nisur tė qaj.


  Ulur nė altar syri i pėrgjėruar
  Falje lut me copėra zemre.

  Njė pikė gjiri i rrjedh nė mollėza
  E bie mbi mua si prekje hėne.

  -unė jam nėnė, biro,
  lutem dhe pėr ty
  me pėshpėrimė nėne.  FLUTURA PREJ COHE


  Fryn .
  Mjegulla me erėn kompozojnė
  Njė klithmė pa sy.

  Kopshtari nxiton tė lidhė me rripat
  E kuq
  Pa ēelur sythat e rinj.

  Rripat si harqe ngrihen nė klithmė njėherazi
  Dhe lėshohen nė oktavėn funebėr
  Si flutura tė gjakosura.

  Me thinjat si flakėz dėbore
  Dhe fluturat e kuqe
  Ndėrtoi paditur ai
  Ēarkun e zogjve.

  Kopshtari mėrmėrin
  Mbledh klithmat e rėna
  I mbjell me thinjat e dėborta
  Nė dheun e heshtur
  Ndoshta rilind nė cohėz
  Zogu i Lirė….
  ….nė ndonjė pranverė.
  PĖRTEJ PERĖNDIVE


  Nėnė
  Dhimbshėm lindim prej gjirit tėnd
  Dhe i shkelim kohės nė lėkurė
  Natyrė e qetė syri yt
  Nėn bekimin tėnd u gjunjėzua ēdo burrė
  I mbrojtur nga mėshira qė ty ta vodhėn hyjnitė.

  Koha luan
  Gjithēka pėrpin nė varrbarkun e saj
  Por, brishtėsinė prej gjiri
  Nuk do tė mund ta mbaj
  Diku me atė gji dhe natyra do tė qaj .


  KITARA

  Njė tel kėputet
  Kitaristi shpohet nė sy
  Nota vdes, gjysmė kitarist
  Gjysmė varr kitara.  MUZG  Ag ,
  Zbulohet pak nga pak trupi i ditės.

  Por
  Jeta tė kryqėzon
  Pas ngjarjeve tė mėdha!

  Vdesim nga pak,
  duke i ikur agimit.

  FJALORI PA ĖNGJĖLL……..  Njė fėmijė qan buzė njė rruge
  Manteli i njė hijeje e mbulon me gri,
  pa zė, ė-ja e fėminore i fshihet buzėve
  nė fjalorin e heshtur tė lotėve tė tij.

  Krahėt e njomė me asgjė ka veshur
  Kryqėzon nė shpirt fėmijėrinė e ėmbėl
  Tek ė-ja tė nesėrmen kyē parreshtur
  Me ēelėsin e ri tė fjalės zhgjėndėrr.

  Njė fėmijė qan si Ėngjėll pa Ėndėrr.

  MBREMJE PA NGJYRĖ


  Kaltėrsia mbrėmjes fiket
  Syri i flujte, sy rinie.
  Gurgullon burimi i lotit
  Ne oborr monotonie.

  Jeta mat me kut hileje,
  edhe bėhet kohė e shkuar
  Bluan mokrra-kokrra loti
  Tek njė thinjė e paamshuar  COPĖZ ZOGU MBI DRU

  Njė pendė zogu
  Karfoset drurėve.

  Si dezertore e luftės me qiejt
  Valvitet,
  flamur viktime nė erė.

  Shtegetari lufton mbi lamtumirat.

  Nuk ėshtė koha pėr tė vdekur!

  Moti me diell pret nė atdhe tė ri,
  Me gjithė cicėrimat e vajit pėr tė rėnėt.

  Ndoshta kthehen-penda pret.
  Ose, fatkeqe vdes.

  Vdes penda nė pritje.
  Bija e krahut,
  copėz zogu qe vdiq
  Stisur mbi njė dru vjeshte
  Nė njė mot tė padėshiruar.

  Varrin tek era ka,
  Tek era
  Qė mbreh kujen e mortit
  Si nėnė gjėmėmadhe
  E lajmėron me pendė pa varr
  Shtegėtim,
  Shtegėtim.


  TEMPULL  Mjaftojnė pak metra katror
  Pėr ta parė tė ngujuar,
  Brenda katėr faqesh
  Ėndrrėn.

  Tatuazh mbi mure !

  PESHA


  Unė e ngrita nė krah atė njeri, qė tė vendoste kokėn
  Nė njė gur shpresėmirė
  Me dėshirėn pėr tė jetuar.

  Nuk mė dhembėn krahėt
  Nga pesha e tij,
  As nga vdekja qė ai mbante nė trup.

  Unė e ngrita vdekjen nė krah
  I tregova se ē`sakrificė ishte jeta dhe
  Nuk peshonte ajo
  Mė shumė se njė dhembje
  E shpresėmirit.  VAJE ME TRE KOHĖ

  Lamtumirat janė tė idhėta.

  Largimet
  mosparjet
  Tė hidhura.

  Sytė puthin gjysėm mbyllur
  Me ndonjė gurėz loti
  Si stoli nė gushėn e largimit.

  Gjithė helm kėto ndarje,
  sė gjalli me mosparje.
  Tek e shkuara e tejskajshme e vdekur
  Ėshtė e gjalla e epėrme e kujtesės.

  Lamtumirat e rinisė mė tė hidhura.
  Ikin njė nga njė
  Vrulli, qeshja, mundėsia...

  Dhe mendon mbi njė rrashtė guri
  Kohėn e ardhme tė pėrjetme
  Mbetur
  Tek njė lamtumirė e parė
  Nė kohėn qė s`tė kujtohet.

  ABSURD MBIJETESĖ


  Njė kafaz pa zog,
  Kryqėzuar nė gozhdė.

  Burgu i stolisur
  Nė lirinė e zogut varet.


  Kafazi i vdekur
  Nė kryq
  Mėrmėron
  Golgotėn e zogut.

  Murg i pashenjtėruar

  Kush e pa shpirtin
  Dhe kėngėn nė kangjella kyēur?

  Kush e di
  Nė fitoi njė varr
  Me vajin
  E vdekjes
  A ngordhjes sė tij!

  NĖ JETIMORE

  U ndez nata
  Si njė epsh qė me vetminė bėn dashuri.

  Kapitull i mbyllur i ditės mėrzi

  Ėndrra si nė jetimore
  Luan me kukulla si fėmij.  PASTHIRRMA SI NJĖ SHTUPĖ DHE

  Njė shtupė dhe`
  Dhe ‘ish asgjė’ drita.

  Jeta gugat si pėllumb i verbėr
  nė kėngėn funebre tė varrezės

  Psherėtimė nė grykė.

  Ehhh…
  Porta kėrkėllin
  Nė laringun e varrezės
  Ku mermerėt si pulbardha
  Emra mbajnė nė krahė.

  Tremben.
  Kushedi ē’pulbardhė vjen ?
  Ē’brengė do tė mbaj nė pendė ?
  Ē’emėr do tė shenjtėrojė
  nė barkun e dheut ?

  Me njė pasthirrmė
  Gjysma e jetės vdes nė kraharor
  E gjysma
  Ndjek kujėn nė pendėt e mermerta
  Ku kullosin pulėbardha
  Fluturim-thyera.  NĖSE FATI NA NDIH


  Nėse fati mė kandis
  Si zakonisht
  Unė rrokullimėn do tė ndjek
  Si lėmshi i diellit
  nė muzg.

  Do tė stisem nė dhimbjet e mia
  Si ēdo burrė qė lotin mban kafshuar nė dhėmbė.

  Kjo ėshtė hakmarrja ime !
  LAMTUMIRA E PARĖ


  Dy gjethe
  Shkojnė nė rrjedhė
  Dy malle tė kėputura
  Stinė e pikėlluar i pėrcjell
  Nė flokėt e porsathinjur tė Shtatorit,


  NJĖ STINĖ MBI XIXĖLLONJĖ


  Rruga pėrpiu gjithēka
  Veshur me rrobėn e natės.

  Mė sėmbon nė zemėr diēka
  E njė xixėllonjė shkon stine ngatėrruar
  Dhe ulet mbi supin tim.

  Jam i dehur me mėrzi
  Dhe shkoj kėmbėzbathur
  Ne dhimbjen time.  PERSE?


  Foshnjat
  Tė ēdo kombėsie
  Qajnė tė gjithė njėsoj.
  Loti alfabet i njėjtė
  Tė qeshurat pandryshim…
  Pėrse, pra
  Kufij, luftra
  Puthim si gjarpėrinj!?
  SPITAL.

  Shpresa ushqehet me serume.
  Jeta si bluze e bardhė
  Homazhe bėn nė orare vizitash.

  Buzėqeshja me kostum me vija
  Nė njė mėngė koridori dremit.

  Tak-tuk,
  Tak-tuk,
  Trishtimi jehon sarajeve
  Si i pashtrat nė shtėpi tė vet.
  Tak-tuk…,
  Trishtimi nė errėsirrė
  Si eunuk.
  BARDH E ZI


  Vetmia, tymos nė errėsirrė.
  Sajon me sy ėndrra tymi,
  Nė sfondin e zi shquhen mirė
  Ėngjėlli e djalli tek uni.

  Ne botra pluhurash pastaj
  Grinden pėrmbi fatin tim,
  mes te dyve jam kambanė
  mesnata e errėt, i trishtė agim.


  Nata, kohės sė ardhme tė vėrtetė
  Marifete tė zeza u bėn tinėzisht.
  Me fat tė mbrapsht u vyshka shpejt
  Me pluhur kėshtjellash, errėsish.
  VDEKJA

  E plakur vdekja, si fletė e verdhė
  Mė e lashtė se piramidat nė rėrė
  Edhe pse ēalė-ēalė me kohėn erdh
  Nė petkun e terrtė fle bota e tėrė.

  Medalion pafytyrė nė qafė tė kohės
  Hallkave tė nxira varen motet gri.
  Pajetėsia dashuron me stilin plak t`epokės
  Nuk zgjedh si veten, por flirton me rini.  EMBLEMĖ

  Gur me kokė
  Gur me buzė
  Me sy
  Gur i pashpirt
  Si shpirt vendosur.

  Gur qė digjet qiri.

  Gur-njeri,

  Mban mbi shpinė
  Shkrime plot mallėngjim, por ty s`tė prekin ;

  Ndryshe, s`mund tė jesh gurė
  Ndryshe s`mund tė jesh lapidar.
  Ti je kudo vetėm si ironi.

  “Portrete tė vrarėsh
  Sfond shqiponjash
  Me krerė qirinjsh
  Qė flakėrojnė kohė.”

  Ti zbardh si fanar udhėkryqesh
  nėn buzėqeshje porcelani.


  POEMTH E PAQENĖ

  Zbardhi mėngjesi.
  Mesnata mė ka ngecur nė fyt
  Si njė lėmsh trishtimi.

  Nė terr rrezėllin si xixėllonjė
  Mendimi i ėndėrrt.

  Vrapoj tė kap fashėn e parė tė dritės
  Njė puthje tė nis nė fluturim.
  Mes qiellit dhe tokės shoh njė fluturak,
  …,nxiton pėr tek strehėza e tij;

  Bindem pėr pozicionin tim
  Pėr qiellin qė ėshtė tepėr larg
  Dhe mallėngjehem pėr fatin e ēartur
  Larg yllit miklues;
  ……………………..
  Gatitem midis terragut
  teksa tik-taku i fatit si lėmsh mė mblidhet
  pas atij tė mesnatės, nė fyt.
  ………………
  Rrekem me flladin ende pa gdhirė
  ti spjegoj arsyet prej njeriu,
  qė nata vlen pėr njė ėndėrr,
  dita,pėr ta pėrkundur atė nė djepe tė krahėve.

  Arsyet nga koka e trashur sė arsyetuari
  Mė lėmshohen nė fyt
  Pas atyre tė mesnatės e tė fatit.
  …….
  Ende s`po zbardh,
  Agimet nė pritje peshojnė tonelata.
  Puthja nė pritje pėrqafon si ankth
  Ėndrrėn, fatin, arsyet.

  Eci.
  Nė gjoksin e ankthtė tė udhėtarit
  Mėrmėroj njė kėngė qė i pėlqen asaj
  Duke e mbyllur nė ēark tė buzėve.

  Kuturisem me hapat,
  Fllad i ftohtė
  Agim i tejzgjatur
  Mendime tė ankthuara
  Ngėrēe dhe terr
  Skuta e kthina
  Njė dorė qė mė thith nė errėsirrė
  Dhe…,
  Kama e tij vezullon si ėndėrr
  Kėrcėnimi pėr kuletėn
  Si pėrrallė;

  Ėshtė portofoli ai qė ndriēon ēėshtjet e mishit.

  Unė mund t`i jap vetėm pak mish
  Pėr kamėn e tij.

  Uri prej ujku s`kam
  Por instikti “rutinė”nė errėsirrė vėrsulet.
  Klithma nė pėshpėrimė kthehet
  Nga lėmshenjtė e radhitur nė fyt.
  Nė vesh i rėnkoj;
  Doja vetėm tė nisja njė puthje,
  Me fashėn e parė tė dritės
  Copėzėn e qiellit tė ledhatoja.
  Ai mė rrokullis me llėrėt e gjakosura
  Nė njė gropė tė gatitur aty
  Pėr tė mbjellė njė ulli.

  Puthje dheu nis prej aty,i pėrmbysur
  Me shpirt tė prangosur nėn vete
  Me dashurinė e paaguar kurrė.

  Unė…,jam jeta - tha therėsi,
  Shpirtlirė
  Ti je i rrezikshėm.


  NĖ JE GJALLĖ  Te porta e varrezės
  Njė lule celur kish
  Kokėn ulte turpshėm …,
  …, ē’lule e bukur ish.


  Lulezėn kėputa
  M’u kthye vajzė nė duar!
  Ah! i putha buzė e gushė
  Dhe syrin qė kish lotuar.

  Lule vajza mė puthi
  “Pėr dashuri, djeg malli”
  -Ē’vlen ajo, nė varr e vdekur
  Kur s’e shijova sė gjalli?!  Qershor 1998  TERRGREMISUR

  Rreth syve flatrojnė flutura errėsirre,
  Njė valėz drite i etė me gazmend.
  Kjo fashėz thyen kėtė koncept terrėsie
  Nga vezullimi i shpirtit fosforeshent.

  Si kandil, belbėzon kjo pak njerėzishte
  Rrėfen udhėn me hapa shpresėrimi
  Nėse kandili i shpritit s`ėshtė terrėri
  Pse dreqin humnerave gremisemi !?  TRIPTIK PA KOKĖ

  Koka ėshtė veshur me mbrėmje.

  Metafora tė frikshme
  Pushtojnė trojet pa tapi tė trurit.
  …
  Kasapi puth gurin me thikė.
  Qengji qesh pas vdekjes.
  Dashuria bluan zemrėn.
  Njė ulli i prerė tė jep lavdi!.
  Shpirti i amshuar , pragvdekje.
  …
  Ohhh!
  Sy tė zgurdulluar sorollaten nėpėr dhomė,

  Dua tė fle!
  Nuk ndaj gjumin nga vdekja,
  Dhe perėnditė i bėn vėlla e motėr
  Dhe vdes me dėshirė deri nė mėngjes
  Pa ėndrra
  Pa mendime
  Pa kokė .  HUMBJE

  Poezia …
  Humbi
  Nepėr xhepa shtypshkronjash.

  Poeti
  Humbi
  Ne vargjet si epitaf kohėrash.

  Ritmi
  Humbi
  Valles qė troket si breshėri.

  Muzika
  Humbi
  Nė kujen e folklorit si stoli.

  Hėna
  Humbi
  Romancės qė thuhej me mendė.

  Njeriu
  Humbi
  Nė pėrditshmėrinė me nėmė.
  MARIA E KALTĖR  Maria
  Avitet nė njė mug
  Rizgjon njė shenjt tė pėrgjumur
  Ikėn e kaltėr, qielli rrugė...
  Ave ylber nė mug…
  Maria

  LOVE STORY


  Shiu
  Lagu faqet e pallateve.

  Dielli kalorės
  Qytetin vjen te shpėtoje.

  Ura e ylberit
  Kordele me qėndisma resh

  Qyteti, lumturisht
  U ndje i dashuruar
  Me pranverėn ,natyrisht.  MĖKATI

  Njė yll kėputet.
  Dhe ti kapėrdin dėshirėn
  Si njė shkronjė nė mermerin e eshtrave.

  Nė kraharor
  Njė gjurmė ylli fle…
  ................
  nga njė mėkat nė fyt
  bota nisi tė flasė.


  FJALĖT E ĖNDĖRRTA?

  Si guxova tė tė dua…!?
  ...zemra guxon si e marrė.
  Flatrat rreh veshur me terr,
  Njė lotėz ra tek fjala e parė.

  Si s’guxoj tė mbyll sytė?
  Si ėndrra m’u bė fjalė?
  Ah! kjo ikje vjedh nėpėr natė
  Fjalėt e ėndėrrta me lot tė marrė.  TĖ DUA DHE…..  Tė puth
  Dhe tė vras me dashurinė time,
  Jo kurmin e epshtė
  Por shpirtin e veshur
  Me vello tė trishtme.

  Tė puth
  Dhe brėnda buzėve
  Mė mohon gjuha
  Mbi mėkatin mėkatuar
  Tė them tė dua.


  TI, DRITA DHE ZĖNKA

  Hepohen retė
  Dhe syri yt si dritė
  Fėrgėllon mbi det
  E mė verbon me njėqind sy.

  Treten nė horizontnė
  Nė njė vijė
  Si xhelozi gri.

  Zėnka jonė nazike
  Nė mbrėmje, si deti
  Merr mente mėrzitjeje
  Qielli roze tė flakėruar
  Me lotė tė fshehur perėndimi
  Si unė
  Nė mesnatėn e pagjumė
  Si ti nė shtrat
  Me qepallat lyer me rozė.


  PA TY

  Pa ty
  Them se do tė jem mė i fortė.
  Nė heshtjen time
  Sendet e tua
  Bien si copa tė flakta
  qė zhurisin mall.

  Duhet veē njė cast
  Ai qė zemrėn mė ēukit,
  Cepi i buzės tėnde
  Buzėqeshja kur ti hap derėn
  Dhe shtrati qė djeg vetmi
  Skuqet nė gjethe tė flakta trėndafilash
  Qė bien mbi trupin tim
  Si lėkura jote.

  Pa ty, jam flakėza e vetmuar
  Nė sfondin e buzėqeshjes tėnde tė trėndafiltė  MIRUPAFSHIM  Oh sa pak ēaste kam pėr tė parė atė ,
  Dhe aq mė pak buza gjirin t`ia prek
  Ēaste qė ikni nė maratonė shkuarje
  Drejt natės sė terrtė qė vetmi tret.

  Oh, sa pak ēaste jam nė syrin tėnd
  E nė mug imazhet i vetėm pėrtyp
  Varka e kuqe e gjethes sė trėndafilit
  Me puthjen time detar mbi trup.

  Oh, sa pak kohė kam pėr tė parė ty
  Dhe aq mė pak tė kem nė pėrqafim,
  Mesnata zgjuar, prej mallit nuk fle
  Nga ndarja e trishtė qė do tė ēel nė agim.

  …njė mirupafshim meket si njė re nė trishtim.  KUR JAM ME TY  Ti puth sytė e humb i tėri
  E tė zbres ngadalė nė shpirt,
  Nėn qepallė shoh me ty
  E jam rob, frymė,flirt.

  Ti m`a zgjon trupin e humbur
  S`di se ku mbi trupin tėnd,
  thua-ėndrra ka njė fund
  them vdekja-s`ėshtė e rėndė.

  Ėndėrr e bukur pas syve tė ty
  Mė thotė ik, mė lodhe , mjaft
  E prej sysh tė rrjedh si lot
  Edhe ėndrra bėhet ankth.


  MARS 2007


  DASHURIA IME


  Deti puth bregun e rėrės
  Vizaton vetullėn si harku i hėnės.

  E sinqertė kjo puthje pėrjetėsie
  Natyra jeton ode dashurie.

  Deti rregullon harkun e rėrės
  Si vetull nuseje kjo gjysmė hėnėz

  Puthja dallgė-dallga vlagė
  Nė buzė tė puthjes unė si vragė

  ..., dashuri njeriu, zemėr plagė.
  ZGJIMI  Ndonjėherė
  Tė zgjon nė mesnatė ėndrra,
  E ėmbėl
  Sa njė puthje!

  Ndonjėherė tjerr mallin mesnata
  Dhe puthja jote nė shputė tė dorės fle.

  Ndonjėherė
  Nuk agon,
  nuk perėndon
  dhe ėndrra
  me tinguj lotėsh
  nė shputė tė dorės bie.

  GUSHT 2007
  E FSHEHTĖ


  Drita shuhet.
  Njė puthje ftohet
  Nga mirupafshim nė lamtumirė.

  Pas kodrės dielli ngulet mbi njė qiparis…
  …dhe nata varros diēka!

  PRANVERĖ DHE KORB  Njė pranverė e klithur!
  Dhe mbytet syri i shkruar me natyrė.

  Ngjyrat shuhen ngadalė.

  Njė zog
  Pėllumb a korb tė jetė?
  Vėrtitet
  Herė nė pranverė
  Herė nė klithje.  METAMORFOZĖ


  Gjithēka u tha;

  Ti dhe unė
  Si dy vepra tė harruara
  nė dy skuta vetmie.

  Ankthi
  Thur dy vargje prej malli
  Nė netėt e pagjumė
  I shpėrbėrė
  Nė tym cigareje
  Pėr tė ardhur tek ti
  Tė tė prek
  Tė puth syrin tėnd
  Qė ėshtė rudhur nė gjoks
  Si njė ėndėrr qė s`duhet ta zgjosh,
  Sepse bėhet
  Makthi yt
  E pikon diku
  Nė ēatinė time.

  ARRATI E FRIKSHME  Ti mė sheh si mohim.

  Krifėn e qeshjes i tund dėshtimit
  Hesht!

  Pėr ty s`vlej asgjė !?
  S`vlej!

  Ē`mohohem pėr tė qenė njė dhimbje,
  si njė kėshtjellė e porsazbuluar
  qė i vlejnė gurėzat e varrosur shekujve.

  S`vlej!
  Vlej!
  Sa njė dhimbje qė dhemb
  E strukur thellė
  E ndrydhur
  Nga frika e njė dhimbjeje tė arratisur
  Nga malli pėr ty
  E mė gjejnė,
  E mė ndalojnė
  Edhe tė mė dhembė.


  IKJE

  Hapat,
  Kryejnė ritual ikjeje.

  Mendimi trokon me hapa tė ikuri.


  Shoh flokėt ku lindi dielli
  Dhe kuptoj qė jam perėndim.

  PRANVERĖ E DIMĖRUAR

  U bėnė shumė ditė qė s’tė kam parė
  Nė pragun e dimrit blerimvrarė.

  Era e lehtė vret rrudhat mbi ballė
  Ku vigjėlon prej kohėsh fjala mall.

  Tė prita, tė pres si lot i patharė
  Ikja nė sy si kryq mbi varr.

  U bėnė shumė ditė qė s’tė kam parė
  Pranverė e dimėruar blerimvrarė.


  KUR UNĖ….

  Tė flisja pėr ėndrrėn time
  Nė shtratin e mbushur
  me gjethe trėndafilash

  Njė qiri dha shpirt.

  I kisha ndezur dritėzat pėr romancė
  Dhe lotėt mė bėheshin gjethe
  Qė tė vishnin ty me ikje nė vjeshtėn e parė.

  29.09.2007

  UNĖ DHE TRĖNDAFILI

  Unė
  Dhe trėndafili pėr ty
  Qėndrojmė tė heshtur
  Nė kryqėzimin e pritjes sonė.

  Njė letėr e shtyn era
  Dhe imazhi i njė gjetheje tė kėputur
  Mė bie mbi qepallė.

  Vjeshtė e parė.

  Ti ndoshta ke ikur
  Por mua mė ngacmon e kuqja e trėndafilit
  Qė i ka rrėnjėt tek unė.

  Qė prej ikjes tėnde
  Mėsova t`i prish trėndafilat.
  14.10.2007

  ĖSHTĖ AG

  Nė heshtje
  Mė tingėllon zėri yt i qeshur,
  dhe vetulla e hėnės
  (dhe)syri i shkruar
  (dhe) buza e qershisė
  ..........(dhe) gusha e bardhė...

  Ėshtė ag, por prap errėsirrė.
  Ti shfaqesh nazike
  Dhe sfumohesh vetmi.

  Njė lot
  Bie si pikė
  E merr vlerė tė egėrr
  Jo si dhimbje
  Por si fund.
  14.10.2007
  IKONA TĖ THYERA


  Tė pash nė blicin e njė krisme,
  Diku midis humbjes dhe rėnies
  Anuar si rėnkim i zemėruar
  Nė instiktin e epėrm tė qėnies.

  Tė pashė nė blicin e njė kohe
  Dhe ti mė pe si bust tė anuar
  Tek zgjasnim duart marramendsh
  Si arna tė kohės sonė tė arnuar.

  E sėrish nė drita krismash
  Zeusi na ndiqte nė harresė,
  Tė ikur, tė anuar, vajtueshėm
  Diku midis humbjes dhe rėnies.  IMAZHE NGA RRUGA E QUMĖSHTIT

  U ndamė kur yjet tė binin mbi sy
  Dhe mua fjalėt mė binin pėrdhe.
  Ėndrra jonė pėrgjumej nė udhė
  Tek RRuga e Qumėshtit, lart, atje.

  Pas ndarjes, ti nesėr e mėrzitur
  Do tė rendėsh me hapa harrimi
  Lėkura e bardhė, si nga prekja do dridhet
  Tek magjia e purpurt e perėndimit.

  Tek rruga e vjetėr, nė krye
  Hapi i lotuar do tė bėhet i rėndė,
  Flladi diēka nė vesh do tė pėshpėrisė
  E do bėhet puthje nė trupin tėnd.

  Nė mbrėmje, nė heshtje do tretemi
  Dhe perėndimi na merr me vete , larg
  Dhe orėt ēaste gjethe do hedhin
  Si nė shtratin e kuq tė netėve pa ag.

  Gjithė yjet do jenė coptuar pas teje
  Ngjyer me tė kuqen e perėndimit,
  Kujtimet do tė derdhen vetmisė
  Si imazhe malli nga RRuga e Qumėshtit.

  PA TITULL

  …E di e dashur,s`do tė rilind nė ēdo gjethe
  Dhe as nė ēdo gjethe nuk do tė pres.
  Prej trėndafilit kjo erė qė mė shkuli
  Nė perėndimin mė pret tė vdesė.
  AMANETI I DASHURISE


  Njė ditė nė vdeksha
  Dhe nė varr tė zi
  Tek njė fije bari
  Shpirti do t`mė rrijė

  Dhe emrin nje ditė
  Po ta lexosh mbi gur
  Do gjallojė bari,
  S’do t` thahet kurrė.

  E nėse mbi varr
  Do tė qash nėn zė
  Besėn ke harruar,
  nuk do t` mbij mė.

  E nėse tė dielave
  Ke punė, s’do t`vish
  Nėn mermer bari
  Do tė vdes sėrish.
  PA TITULL

  …E di e dashur,s`do tė rilind nė ēdo gjethe
  Dhe as nė ēdo gjethe nuk do tė pres.
  Prej trėndafilit kjo erė qė mė shkuli
  Nė perėndimin mė pret tė vdesė.


  BIBEL URIE

  Njeri
  Shenjt,
  kryezot
  Para lypsit
  Me nėnqeshje mos rri!

  Hidhi njė monedhė tė mbijetojė
  Dėshtimit njerėzor
  Parė nga sytė e tu,

  Mos tund biblėn
  Kur njeriu ka uri.
  NJĖ TROJĖ E RĖNĖ...
  (triptik)


  Troja ra!
  30 Jo se mbrojtje nuk kish
  Por nderi nuk fiton
  Nė sulm pabesish.
  Grekėt,
  Fituan lavdinė gėrmadhė
  Dhe emblemėn e pėrjetshme
  Tė tradhėtisė.

  ...

  Trokėllin njė trokth kali
  Kalė me vrag nė fytyrė
  I shenjtė si Pegas fluturoi
  I bukur, Narciz nė pasqyrė.

  Kali, qė historinė pruri nė shpinė
  Monument fisnik meritoi
  Trokthi i ėmbėl ngjall panik;
  Nė bark i mbollėn njė Trojė.

  …

  Vrapon nė pluhur njė kalė revan
  Era dhe pluhuri e zėnė murg.
  Nė prag tė dhėmbėve fjalėn mban
  Tek Ai i drurit kapluar nė burg.

  Suferinė statuja shekullit tė vrarė
  Vrapi i mohuar kėrcet dhe flet
  Nė prag t`derės hingėllin nė tė qarė
  …”mos mė ndėrtoni nė ēdo qytet”...
  BOTĖ MOJ  I thonė botės ;
  “je e mbrapshtė”.

  -ajo dridhet nė tė kundėr
  bluan shpirt edhe asht.

  I thonė botės ;
  Ē`bėn me nėmė nė ēdo fėmij !?.

  Unė mbrapsht rrethake heq
  Edhe gjirit ku foshnja pi !

  I thonė botės dritėterr,
  Malli, a varron nė qiell?

  Bota digjet shi e vrer
  Nėpėr hėnė e nėpėr diell.

  I thonė botės rrokopujė
  Ndali lotėt, nėmė e gjėmė.

  -Botė e ngrysur e pėrmbysur

  Bota ngrysur marramendsh
  -lind e vdes nė gjirin tėnd!


  MARSHI I FJALEVE


  Fjalė,
  si plagė shpirti tek buza nė prag
  muzė dhe mort
  Poezi!
  Deri gjyqtare me cekan.


  Fjalė,
  Si ushtarė medalje keni hak
  Por, sa u shpreh me ju, ndjenja
  Zemra?
  Ajo … vulos me gjak.!

  NJĖ RREZE RĖNKON NĖN QERPIKUN E MBYLLUR

  Mos i mbyll sytė,
  Kur sheh atė qė s’do tė shohėsh.
  Kur sheh fėmijė nga prindėr tė mirė
  Qė mbysin me lak njė qenush qė rėnkon
  Kur sheh eklipsin si prolog kataklizmash
  Kur sheh lotin qė plugon shpirtra
  Kur sheh klithmat e fėmijėve pėr automatik lodėr
  Kur sheh dallgėn qė pėmbys lutjet e nėnave
  Kur sheh luksin qė i bėn guidė monedhave tė tua
  Kur sheh kėngėn qė ngjan me kujėn e gjakut
  Kur sheh kohėn qė pėrpunon njerėzit nė proteza
  Kur sheh lutjen e pafe
  Kur sheh ngjyra qė gjallojnė art mbi qivure
  Kur sheh vdekjen qė shetit pa liēencė. ……………………………………………..
  ………………………………………………
  botėn mos e ler mbi qepallė
  njė fashė drite nuk vlen pak
  kulti i jetės ėshtė dhimbja
  dhe njė rreze i bėhet gjak.  MOZAIK

  Qyteti
  Si pėshtymė
  Nė qylym tė Myzeqesė.

  Stėrkalat
  Si fshatrat pėrreth.

  Qyteti skuqet
  Arkitektet ndėrtuan piramida xhepash
  Me nėnqeshje buzėsh.
  Fėmijėt imitojnė;
  Tragjeditė qė ndėrtohen pak e nga pak.

  Ku ti gjej njė palė buzė,
  Mos tė jenė tė bukura,
  Por vetėm
  Nė kujtese te mos mbjellin
  Qytetėrime tė pėshtyra.
  !
  Apollonia

  Gurė i vjetėr
  Plot pathyeshmėri
  Nė dhėmbė tė baltės nėmur
  Gjithė i rreshkur, gjithė i zi.

  Si lot nga malli tretur njė kollonė
  Pėr dy zjarre qė u deshėn pas ftohtėsisė
  Hieroglifi i puthjes qė u gdhend nėn hėnė
  Pas perėndimit nė ēatitė e kuqe tė Apollonisė.

  Mė tutje njė stel, njė teatėr, njė stoli
  Njė bust qė ende mbron me shtizė
  Nga hapat e shkujdesur tė harresės
  Mbi hirin e puthjes sė dashurisė.  VERA


  Endrra si vera.

  Si vera e ndrydhur nė qilar
  Dashuria e thinjur.

  Vera si bota piqet
  Nė ėndrra tė fshehura
  Nė qilar, nė errėsirrė.  RETIĒENCĖ


  Vetmon kraharorit
  Fjala e pathėnė
  Gijotinės sė buzėve vdes,
  E hėna territ e qan si nėnė.

  Njė gjysmė vargu faqes ngrin
  Ortekut tė letrės borėplot
  Pikat, ..… ku qau dora
  E dini, nė zemėr ishin lot.

  NJERIU

  I nėmuri me padashuri.

  Thėrrmohet nė gishta
  Si bukė e cytur
  Nė rafte harrimi.

  Myket pėr zėrin
  Ku s’ka tingull shpirti.

  Shpriti i uritur
  Pėrtyp mjegulla ere.
  ZOTI ME DY SHTĖPI


  Qyteti
  Ndarė me Gjanicėn
  Nė mes.

  Tempujt,
  Si kobure pėr shpresėthyerit
  Nė brez.

  GJAKĖSIT
  Gjakėsit gjakuan nėn hėnė.
  Nderi i gjakut fle mbi gjėmė


  Ujku rob e mbrehu vajin
  Nėn njė hėnė tė drithėruar,
  Nė kafaz u struk pastaj;
  Ujk i vrarė, i skllavėruar.

  Dhe nė sy i vdiq njė dritė;
  Pylli i bishės, ujk i lirė,
  shtegu blertė ku ra nė pritė
  nga gjahtarėt qė pagdhirė.

  Syri rob me heshtjen qau
  Kur gjakėsit e lanė fillikat!
  Shpirtin “ujk” mė parė e vrau
  Nga hasmėria qė mprihte thikat.
  PA FJALĖ

  Loti, pa bujė
  U kėput dhe ra!

  Nė syrin e shkretuar
  Ylberi u vyshk, u tha.

  I fshehim sytė e pamendė.

  Vaji s`tregon sa dhemb!
  PA KUJE  Mbrėmje.
  Akrepat thyejnė mesnatėn.

  Ding-dongu
  Pėrvajshėm pėrkujtoi ditėn
  Nė kėtė ēast moskohe.

  Pa kuje, klithma
  Pa vajtojca
  E prap vdekja ishte nėn ēati.  LULET VRASIN

  Ēaste varrosim nė shpirt
  Nė tė, lule mbijnė.

  Lule qė rriten me pėrkujdesje atėrore
  si jetėt.

  Dashuria dhe lulja farkėtuar
  nė shpirt.

  Nė sallone zemre ruajmė.

  Nė zemėr aromė kujtimesh dhe karbon
  Shkrumbojnė.

  Kujdesuni pėr shpirtin
  Kujdesuni nga lulet.

  Lulet vrasin si kamė.


  METAFORAT


  Me kupė metaforash
  dehen poetėt.

  Me kupėn e drunjtė tė gjakut
  Me kupėn e qelqtė tė lotit.


  RRĖFENJĖ PĖR DASHURINĖ  Njė zog
  Ulet mbi njė rrasht.

  Gurit
  I bėn tualet
  Me tė kaltėr qielli.

  Zogu
  Mėkuar nė parajsė
  Dashuri hyjnore i pėrcjell nėnbotės.

  Hapi krahet eshtralehti
  Tė lundronte larg gurit
  Me shpirtrat e kėtyre eshtrave nėn varr.

  Nė rrapėllimė
  Perėndim ranė sytė e vegjėl
  Ngėrthyer nė gėrmat e mermerit.

  Zogu
  Nėntokėn ngazėlleu me caste jete,
  Por nuk dinte
  Pėr dashurinė e tė vdekurve ndaj tė gjallėve.
  …NESĖR….?

  Do herė mėngjesi tė zgjon nė mesdite
  Dhe ti mėrmėron mesnatėn ėndėrrbukur,
  Por gėzimi i ēastit tė agon perėndim
  Kur ti ngjan nė Maj me njė flutur.

  Dhe e nesėrmja do tė vij pėrherė me njė sot
  Qė harrohet pas njė ėndrre tė ethshme.
  E sotmja ime plot zhgėnjim dhe lot,
  Qė ishte e nesėrmja e njė ėndrre tė djeshme.
  DHIMBJE

  Dhemb ēdo ind ne trupin tim
  Dhemb, ēdo nerv, qeliz, ide
  Dhemb njė ikje, thirrje, kthim
  Dhemb rilindja hall pa fre.

  Dhemb…,

  Tek njė valė nė qelqe shiu
  Tek njė lot nė sy dėshtimi
  Tek njė gji, e pirės gjiri
  Tek njė jetė, ku fle trishtimi
  Dhemb …,

  PĖRSOSMĖRI


  Nė puthjen e dritės
  Kthetrat e hileve fshehim,
  Si biografinė dhe fajin njė ish i burgosur.

  Fabula e sentenca si ėngjėj krehim…,
  …, dinakėrisht mbetemi tė pėrsosur!


  NJĖ KAMBANE

  Ndeshje.
  Dy mendje qė s’bėhen njė.

  Koka qė thyhen
  Me njė tė drejtė ndarė nė dy

  E drejta
  Me kostum morti, aty.  KURTHI

  Nė heshtjen e uritur tė njė pylli
  Vdekjen m`a pėrqas njė bishė.
  Nė gojė t`fatit drithėroj i frikur
  Trajtė mjerane nėn njė pishė.


  Bisha mė sheh si trung i rėnė,
  Vdekja ime s`ia cėnon qetėsinė,
  Rend me vrap tė bishėruar
  Tė vegjelve t`iu mėsoj urinė.

  Vrapoj,drurėt si unė mė zėnė pusi
  Drurėnjerėz djallėzor e te paudhė,
  Bisha mėsoi tė vegjėlit me uri
  Dhe mua t`i frigohem njė tjetri si unė…

  ..dhe mė bishė se bisha jam unė tani.
  VARKA

  Varka luan pėrmbi dallgė
  Si njė shpresė qė hapėsira kėrkon
  E lidhur nė lak me spirancėn
  Qė nga vetja parreshtur se lėshon.

  Lėkundet pandalur nė valė
  Dhe pėshpėrima i bėhet re,
  Prangosur nė shpirt tė kaltėr
  Litari i pėshpėrit,dhe`, dhe`…  LAKU I KARAFILTĖ
  1-Koha
  2-Pa titull
  3-Eksod
  4-Peizazh me erė
  5-Sos mbi valė
  6-Babagjyshi
  7-Laku i karafiltė
  8-Kundraėndėrr
  9-Vite dhe ėndrra
  10-Shpirt i grisur
  11-Guri
  12-Fėmijė tė lagjes sime
  13-Ungjilli i ri
  14-Heshtje e verdhė
  15-Duel
  16-Si korbė-korba nė tė zeza
  17-Prekje hėne
  18-Flutura prej cohe
  19-Pėrtej perėndive.

  ABSURD MBIJETESE
  1-Kitara
  2-Muzg
  3-Fjalori pa ėngjėll
  4-Mbrėmje pa ngjyrė
  5-Copėz zogu mbi dru
  6-Tempull
  7-Pesha
  8-Vaje me tre kohė
  9-Absurd mbijetese
  10-Ne jetimore
  11-Pasthirrma ,si njė shtupė dhe`
  12-Nėse fati na ndih
  13-Lamtumira e parė
  14-Njė stinė mbi xixėllonjė
  15-Pėrse
  16-Spital
  17-Bardhė e zi
  18-Vdekja
  19-Emblemė
  20-Poemth e paqenė
  21-Nė je gjallė
  22-Terrgremisur
  23-Triptik pa kokė
  24-Humbja.


  MARIA E KALTĖR1-Maria e kaltėr
  2-Love story
  3-Mėkati
  4-Fjalėt e ėndėrrta
  5- Tė dua dhe…
  6- Ti, drita dhe zėnka
  7- Pa ty
  8- Mirupafshim
  9- Kur jam me ty
  10-Dashuria ime
  11-Zgjimi
  12-E fshehtė
  13-Pranverė dhe korb
  14-Metamorfozė
  15-Arrati e frikshme
  16-Ikje
  17-Pranverė e dimėruar
  18-Kur unė...
  19-Unė dhė trėndafili
  20-Ėshtė ag
  21-Ikona tė thyera
  22-Imazhe nga rruga e qumėshtit
  23-Amaneti i dashurisė
  24-Pa titull

  BIBĖL URIE
  1-Bibėl urie
  2-Njė Trojė e rėnė
  3-Botė moj
  4-Marshi i fjalėve
  5-Njė rreze rėnkon nė qerpik
  6-Mozaik
  7-Apollonia
  8-Vera
  9-Reticencė
  1-Njeriu
  11-Zoti me dy shtėpi
  12-Gjakėsit
  13-Pa fjalė
  14-Pa kuje
  15-Lulet vrasin
  16-Metaforat
  17-Rrėfenjė pėr dashurinė
  18--…Nesėr….?
  19-Dhimbje
  20-Pėrsosmėri
  21-Njė kambanė
  22-Kurthi
  23- Varka
  …………..

  -  Drita shuhet.
  Njė puthje ftohet
  Nga mirupafshim nė lamtumirė.

  Pas kodrės dielli ngulet mbi njė qiparis…
  …dhe nata varros diēka!
  Ai nuk kufizohet tek uni i tij si qytetar dhe poet, as nė qytetin ku banon. Poezia e tij ėshtė pėrgjithėsuese, ka shtrirje dhe rreket tė pėrfshijė brenda saj sa mė shumė fate njerėzore.

  Xhevdet SHEHU
  Ajo qė e veēon, ėshtė mbizotėrimi i mendimit mbi ndjenjėn, me disa pėrjashtime, do ta quaja poezi filozofike... Pra, thėnė ndryshe, nė kėtė pėrmbledhje me poezi hetohet njė pėrpjekje sizifiane e autorit pėr tė dalė nga nata dhe pėr t’u futur hullive tė pafundme tė dritės.

  Sabit IDRIZI poet Mitrovicė


  Aspak i lehtė rrugėtimi nėpėr kėtė pėrditshmėri tė pėrhirtė, e cila ia thith ngjyrėn ēdo gjėje tė bukur. Ėshtė me fat ai i cili bart “mallkimin” e muzave dhe rrugėton me dashurinė.

  Gani BALIU poet Mitrovicė  Vetė esenca kuptimore e kėsaj poezie, vjen si fluks i vrullshėm mediativ, plot versione dramatike dhe intuitė tė moderuar.
  Kontraste tė mugėta dhe befasuese, iluzione rinore dhe amshim. Pėrmes artit dhe kulturės sė vet tė kthjellėt dėshmon edhe stadin e dhimbshėm tė transformimit tė kėtyre vlerave nė ikona tė thyera.

  Nuri Plaku

  Poezia e Gentjanit ėshtė piskama e trishtuar rebele eseniniane
  prej nivelit mė tė thellė e tė vėrtetė shpirtėror qė konteston realitetin e vrazhdė, por pranverohet para dashurisė.
  Vladimir
  MARKU
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 06-08-2008 mė 11:29

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  ZGJIMI  Ndonjėherė
  Tė zgjon nė mesnatė ėndrra,
  E ėmbėl
  Sa njė puthje!

  Ndonjėherė tjerr mallin mesnata
  Dhe puthja jote nė shputė tė dorės fle.

  Ndonjėherė
  Nuk agon,
  nuk perėndon
  dhe ėndrra
  me tinguj lotėsh
  nė shputė tė dorės bie.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  KUR JAM ME TY  Ti puth sytė e humb i tėri
  E tė zbres ngadalė nė shpirt,
  Nėn qepallė shoh me ty
  E jam rob, frymė,flirt.

  Ti m`a zgjon trupin e humbur
  S`di se ku mbi trupin tėnd,
  thua-ėndrra ka njė fund
  them vdekja-s`ėshtė e rėndė.

  Ėndėrr e bukur pas syve tė ty
  Mė thotė ik, mė lodhe , mjaft
  E prej sysh tė rrjedh si lot
  Edhe ėndrra bėhet ankth.

 4. #4
  E dua letėrsinė Maska e riza2008
  Anėtarėsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  IMAZHE NGA RRUGA E QUMĖSHTIT

  U ndamė kur yjet tė binin mbi sy
  Dhe mua fjalėt mė binin pėrdhe.
  Ėndrra jonė pėrgjumej nė udhė
  Tek RRuga e Qumėshtit, lart, atje.

  Pas ndarjes, ti nesėr e mėrzitur
  Do tė rendėsh me hapa harrimi
  Lėkura e bardhė, si nga prekja do dridhet
  Tek magjia e purpurt e perėndimit.

  Tek rruga e vjetėr, nė krye
  Hapi i lotuar do tė bėhet i rėndė,
  Flladi diēka nė vesh do tė pėshpėrisė
  E do bėhet puthje nė trupin tėnd.

  Nė mbrėmje, nė heshtje do tretemi
  Dhe perėndimi na merr me vete , larg
  Dhe orėt ēaste gjethe do hedhin
  Si nė shtratin e kuq tė netėve pa ag.

  Gjithė yjet do jenė coptuar pas teje
  Ngjyer me tė kuqen e perėndimit,
  Kujtimet do tė derdhen vetmisė
  Si imazhe malli nga RRuga e Qumėshtit.


  Gentian poezite e tua s'kane nevoje per koment ato flasin vete.Ndaj mengjezi kur po londroja mbi poezite e tua thash te veēoj kete poezi.Ketu ēdo gje eshte persosmeri.Me respekt Riza Ēato

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,501
  Citim Postuar mė parė nga riza2008 Lexo Postimin
  IMAZHE NGA RRUGA E QUMĖSHTIT

  U ndamė kur yjet tė binin mbi sy
  Dhe mua fjalėt mė binin pėrdhe.
  Ėndrra jonė pėrgjumej nė udhė
  Tek RRuga e Qumėshtit, lart, atje.

  Pas ndarjes, ti nesėr e mėrzitur
  Do tė rendėsh me hapa harrimi
  Lėkura e bardhė, si nga prekja do dridhet
  Tek magjia e purpurt e perėndimit.

  Tek rruga e vjetėr, nė krye
  Hapi i lotuar do tė bėhet i rėndė,
  Flladi diēka nė vesh do tė pėshpėrisė
  E do bėhet puthje nė trupin tėnd.

  Nė mbrėmje, nė heshtje do tretemi
  Dhe perėndimi na merr me vete , larg
  Dhe orėt ēaste gjethe do hedhin
  Si nė shtratin e kuq tė netėve pa ag.

  Gjithė yjet do jenė coptuar pas teje
  Ngjyer me tė kuqen e perėndimit,
  Kujtimet do tė derdhen vetmisė
  Si imazhe malli nga RRuga e Qumėshtit.


  Gentian poezite e tua s'kane nevoje per koment ato flasin vete.Ndaj mengjezi kur po londroja mbi poezite e tua thash te veēoj kete poezi.Ketu ēdo gje eshte persosmeri.Me respekt Riza Ēato
  Mik Riza, mė nė fund e "paskeni" gjetur Gentianin - dhe keni bėrė mirė, me siguri keni pushuar skajshmėrisht nėn hijen e lisit me hije flladitshme.

  Pėrshėndetje pėr Gentianin dhe Rizėn - ju shtofshin inspirimet!

  Agim METBALA


 6. #6
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Citim Postuar mė parė nga riza2008 Lexo Postimin
  IMAZHE NGA RRUGA E QUMĖSHTIT

  U ndamė kur yjet tė binin mbi sy
  Dhe mua fjalėt mė binin pėrdhe.
  Ėndrra jonė pėrgjumej nė udhė
  Tek RRuga e Qumėshtit, lart, atje.

  Pas ndarjes, ti nesėr e mėrzitur
  Do tė rendėsh me hapa harrimi
  Lėkura e bardhė, si nga prekja do dridhet
  Tek magjia e purpurt e perėndimit.

  Tek rruga e vjetėr, nė krye
  Hapi i lotuar do tė bėhet i rėndė,
  Flladi diēka nė vesh do tė pėshpėrisė
  E do bėhet puthje nė trupin tėnd.

  Nė mbrėmje, nė heshtje do tretemi
  Dhe perėndimi na merr me vete , larg
  Dhe orėt ēaste gjethe do hedhin
  Si nė shtratin e kuq tė netėve pa ag.

  Gjithė yjet do jenė coptuar pas teje
  Ngjyer me tė kuqen e perėndimit,
  Kujtimet do tė derdhen vetmisė
  Si imazhe malli nga RRuga e Qumėshtit.


  Gentian poezite e tua s'kane nevoje per koment ato flasin vete.Ndaj mengjezi kur po londroja mbi poezite e tua thash te veēoj kete poezi.Ketu ēdo gje eshte persosmeri.Me respekt Riza Ēato
  I nderuar z.Riza ! Ju falenderoj dhe ndjehem me krah kur fjala dhe vargu i shkruar eshte burim frymezimi dhe qetesie per ju e gjithe lexuesit e poezise.
  Persosmerine ky varg i malluar e arriti vetem ne shpirtin tuaj qe eshte i dlire dhe ne kerkim te perfektes.
  Une ju cmoj dhe ju uroj pene te mbushur me ndjenje dhe dashuri per kete bote qe ka nevoj per njerez dhe vepra te mira.
  Me respekt, miku i vargut tuaj Gentjan Banaj

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Citim Postuar mė parė nga Agim Metbala Lexo Postimin
  Mik Riza, mė nė fund e "paskeni" gjetur Gentianin - dhe keni bėrė mirė, me siguri keni pushuar skajshmėrisht nėn hijen e lisit me hije flladitshme.

  Pėrshėndetje pėr Gentianin dhe Rizėn - ju shtofshin inspirimet!

  Agim METBALA

  I nderuar z. Agim!
  Eshte kenaqesi te jesh i vleresuar nga nje shkrimtar me pervoje
  si Ju.
  Une ju falenderoj perzemersisht.
  Me respekt per ju dhe krijimtarine tuaj shumengjyreshe.
  Gentjan Banaj

 8. #8
  E dua letėrsinė Maska e riza2008
  Anėtarėsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  PERSE?


  Foshnjat
  Tė ēdo kombėsie
  Qajnė tė gjithė njėsoj.
  Loti alfabet i njėjtė
  Tė qeshurat pandryshim…
  Pėrse, pra
  Kufij, luftra
  Puthim si gjarpėrinj!?

  Panvarsisht veēimit tė kėsaj poezije,poju themoni te lexoni poezi lexoni poetin Gentjan Banaj,Doni te shkruani poezi mėsoni nga poezite e Gentjan Banaj.Nė kėtė faqe dhe ksehaseni dhe mėsoni nuk ėshtė pak mos e humbni kėtė rast ėshtė i mbrekullueshėm.Gentjan tė pėrshėndes dhe tė uroj krijimtari tė larmishme.
  Me respekt Riza Ēato.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Citim Postuar mė parė nga riza2008 Lexo Postimin
  PERSE?


  Foshnjat
  Tė ēdo kombėsie
  Qajnė tė gjithė njėsoj.
  Loti alfabet i njėjtė
  Tė qeshurat pandryshim…
  Pėrse, pra
  Kufij, luftra
  Puthim si gjarpėrinj!?

  Panvarsisht veēimit tė kėsaj poezije,poju themoni te lexoni poezi lexoni poetin Gentjan Banaj,Doni te shkruani poezi mėsoni nga poezite e Gentjan Banaj.Nė kėtė faqe dhe ksehaseni dhe mėsoni nuk ėshtė pak mos e humbni kėtė rast ėshtė i mbrekullueshėm.Gentjan tė pėrshėndes dhe tė uroj krijimtari tė larmishme.
  Me respekt Riza Ēato.  Riza, ju falenderoj perzemersisht per vleresimn qe me beni !

  Jeni nje mik i mire, megjithese nuk jemi takuar asnjehere, fjalet tuaja te ngrohta dhe te sinqerta me kane bere te ndihem ne borxh dhe te falenderoj shpirtin tuaj te mire e modest.
  Falenderoj zotat qe me dhane muze, qe poezia te arrinte deri ne shpirtin tend te mire.
  Faleminderit , Genti

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159

  Zogu iku sot, por nuk do tė ik nesėr

  Ndonėse kėtė shkrim e kisha postuar pranė shkrimeve tė mikut tim z. Agim Metbala, po e pėrsėris edhe kėtu i nderuari Genti duke konsideruar se nuk do tė jetė njė gjė e tepėrt.

  Eeeeeeej GENTI O VĖLLA,
  oh sa u gėzova qė paske qenė kėndej, nė Kosoven tuaj, nė njė pjesė tė qenies tuaj e cila sigurisht se pėr kohė tė gjatė fizikisht tė ka munguar si pasojė e, si tė them, shkurt, kurqysheve tė kohės.
  Sinēerisht po ndihem me mangėsi qė nuk arrite tė shfrytėzosh kėtė mundėsi pėr tė na vizituar edhe neve kėtu nė Rahovec, vendin e shumė e shumė tė mirave por edhe tė rrushit e vėrės shumė kualitative, qe sė bashku si vėllezėr tė etėshem pėr njėri tjetrin, tė cakrronim gotat e gėzimit.
  Mė vie shumė mirė dhe ndjehem i ngazllyer qė karshi bashkėvendasėve e miqėve tė mi, po pse jo edhe tė jashtėzakonshem, Agim Metbalės dhe Xheladinit, mė ke pėrshėndetur edhe mua ndaj tė falenderoj nga zemra dhe ne tė njejten mėnyrė tė pėrcjell edhe unė pėrtshėndetjet e mia tė ngrohta e vėllazėrore.
  Uroj qė herave tė tjera tė mos na ikte zogu nga dora.
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Jo i dashu Adem Berisha !
  Fjalet e miqve nuk jane kurre te teperta, perkundrazi, per to kemi nevoje ne cdo sekonde, se na bejme te mos ndihemi fillikat ne kete bote te zhurmshme, dhe fjala e mikut eshte pika e mjaltit qe jep shije jetes.Ju pershemndes i dashur mik i larget gjeografikisht dhe i afert ne zemer.
  Me respekt , Genti.

 12. #12
  E dua letėrsinė Maska e riza2008
  Anėtarėsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  EMBLEMĖ

  Gur me kokė
  Gur me buzė
  Me sy
  Gur i pashpirt
  Si shpirt vendosur.

  Gur qė digjet qiri.

  Gur-njeri,

  Mban mbi shpinė
  Shkrime plot mallėngjim, por ty s`tė prekin ;

  Ndryshe, s`mund tė jesh gurė
  Ndryshe s`mund tė jesh lapidar.
  Ti je kudo vetėm si ironi.

  “Portrete tė vrarėsh
  Sfond shqiponjash
  Me krerė qirinjsh
  Qė flakėrojnė kohė.”

  Ti zbardh si fanar udhėkryqesh
  nėn buzėqeshje porcelani.

  Gentian!Shkoj nga shkoj dhe rikthehem tek vellimi yt poetik per te mbledhur nektarin e poezise.Vertet poezine qe sot po e veēoj me ka lene shum mbresa.Ngarkesen e puneve ditore e largova duke lexuar e rilexuar disa prej poezive te tua dhe per te pershendetur veēova poezine:"Emblemė".Faleminderit qe na sjell kaq kenaqesi.Me respekt rizai2008

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Prshendetje dhe Faleminderit miku im, Riza !
  PO ju kthej falenderimet, megjithese me pak vonese, por kam qene shume pak aktive ne forum per arsye te mbingarkesave ditore dhe kohes se pakte ne dispozicion per te shfletuar dhe kerkuar ne internet.
  Sidoqofte , keni nje shije te mire letrare dhe falemindeit qe me dhate nje ngacmim dhe nje shtyse poetike per kete poezi....
  Me respekt, miku juaj, Genti

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,501
  Sa herė koha mė lenė nė disponim vetėm edhe njė ēast, unė me shumė dashuri i kthehem leximit e rileximit tė poezive tė mrekullueshme tė poetit Gentjan Banaj...
  Sa herė kthehem e lexoj poezitė e Gantjanit, aty nė tėrėsi gjej vehten time - gjej dashuri tė sinqert, dhembjen, gėzimin, zhgėnjimin, shpresėm, atdhedashurinė, porosinė, mesazhin pėr jetėn... atėherė i frymėzuar deri nė palcė, qetėsohem...marrė lapsin e shkarravis nė letėr...
  Pėrqafime Gentjan...
  Me kėtė rast, e veēova poezinė "Triptik pa kokė"...  TRIPTIK PA KOKĖ

  Koka ėshtė veshur me mbrėmje.

  Metafora tė frikshme
  Pushtojnė trojet pa tapi tė trurit.
  …
  Kasapi puth gurin me thikė.
  Qengji qesh pas vdekjes.
  Dashuria bluan zemrėn.
  Njė ulli i prerė tė jep lavdi!.
  Shpirti i amshuar , pragvdekje.
  …
  Ohhh!
  Sy tė zgurdulluar sorollaten nėpėr dhomė,

  Dua tė fle!
  Nuk ndaj gjumin nga vdekja,
  Dhe perėnditė i bėn vėlla e motėr
  Dhe vdes me dėshirė deri nė mėngjes
  Pa ėndrra
  Pa mendime
  Pa kokė .

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Citim Postuar mė parė nga Agim Metbala Lexo Postimin
  Sa herė koha mė lenė nė disponim vetėm edhe njė ēast, unė me shumė dashuri i kthehem leximit e rileximit tė poezive tė mrekullueshme tė poetit Gentjan Banaj...
  Sa herė kthehem e lexoj poezitė e Gantjanit, aty nė tėrėsi gjej vehten time - gjej dashuri tė sinqert, dhembjen, gėzimin, zhgėnjimin, shpresėm, atdhedashurinė, porosinė, mesazhin pėr jetėn... atėherė i frymėzuar deri nė palcė, qetėsohem...marrė lapsin e shkarravis nė letėr...
  Pėrqafime Gentjan...
  Me kėtė rast, e veēova poezinė "Triptik pa kokė"...  TRIPTIK PA KOKĖ

  Koka ėshtė veshur me mbrėmje.

  Metafora tė frikshme
  Pushtojnė trojet pa tapi tė trurit.
  …
  Kasapi puth gurin me thikė.
  Qengji qesh pas vdekjes.
  Dashuria bluan zemrėn.
  Njė ulli i prerė tė jep lavdi!.
  Shpirti i amshuar , pragvdekje.
  …
  Ohhh!
  Sy tė zgurdulluar sorollaten nėpėr dhomė,

  Dua tė fle!
  Nuk ndaj gjumin nga vdekja,
  Dhe perėnditė i bėn vėlla e motėr
  Dhe vdes me dėshirė deri nė mėngjes
  Pa ėndrra
  Pa mendime
  Pa kokė .

  Pershendetje Z.Agim !
  Me thene te verteten me kishte marre malli t`ju pershendesja , por koha nuk na premton dhe perditshmeria na vret pa mieshire oret e bukura, te cilat jane kaq te vlefshme dhe te mrekullueshme kur ndahen me miqte.
  JU falenderoj vecimin e poezise dhe ju uroj muze .

  Kjo poezi eshte shkruajtur per konkurimin e festifalit poetik,"dita e veres"ne |Elbasan, dhe me kete poezi kam qene kandidat per cmim, por kuptohet , atehere librin e kisha te panotuar dhe ishte veshtire te besohej cilesia e nje krijuesi te pashfaqur mire ende.
  Sodoqofte, ju uroj shwendet dhe mi pershendet te gjithe miqte, kam qene larg fizikisht, por jo me zemer. Genti

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-03-2009
  Postime
  125
  Pėrshėndetje tė pėrzemėrta nga Mitrovica.
  Mė ka marrė malli shumė pėr ty dhe pėr tė gjithė miqtė e mi gjithandej.
  Shėndet e krijimtari tė mbarė, miku im i shpirtit – Gentjan Banaj!

  Sabit IDRIZI

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Citim Postuar mė parė nga sabit idrizi Lexo Postimin
  Pėrshėndetje tė pėrzemėrta nga Mitrovica.
  Mė ka marrė malli shumė pėr ty dhe pėr tė gjithė miqtė e mi gjithandej.
  Shėndet e krijimtari tė mbarė, miku im i shpirtit – Gentjan Banaj!

  Sabit IDRIZI

  Pershendetje miku im Sabit !

  Ndoshta malli me sa duket nuk eshte i njeanshem, dhe une do te thoshja se kam te njejten ndjesi, dhe cuditerisht, nje mall te vecante per nje bisede koke me koke per poezine me Ju, miqte e mi te shtrenjte.
  JU uroj shendet dhe krijimtari.
  Mi pershendet te gjithew miqte, Ganiun,Miftarin, Rizen, Ejupin e te gjithe krijuesit e mrekullueshem qe une njoh dhe respektoj per krijimtarine e tyre.
  Me dashuri per te gjithe JU, Genti

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-08-2009
  Postime
  26
  I dashur Gentian, lexova botimin tuaj "Ikona te thyera", dhe e rilexova, padyshim qe me pelqeu shume.Isha i bindur qe libri do te kishte sukses, kisha te drejte kur (ti hezitoje) qe te thoja ta botoje sa me pare.Figurat jane origjinale dhe kane force mendimi. Pres dhe shpresoj te nxitosh ne rrugen e botimeve.
  Te perqafoj me mall Xhemal Gora
  11 Dhjetor 2009

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Miku im Xhemal Gora!
  Faleminderit per fjalen tuaj bujare dhe per mendimin rreth poezive te mia .
  Ju jam mirenjohes per mbeshtetjen tuaj dhe per te gjithe bashkepunimin e frytshem e dashamires qe kemi pasur.

  JU falenderoj te gjitheve qe me keni dhene kuraje .

  Krijimi nje vepre eshte nje pergjegjesi e madhe, dhe padyshim qe shoqerohet dhe me pasiguri dhe hije dyshimi , nese jane te vlera ose jo krijimet.

  J falenderoj per bashkepunimin tuaj te gjithe juve miq te Forumit Shqiptar.
  JU perqafoj .
  Genti
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GeoF : 06-01-2010 mė 17:07 Arsyeja: korrektim

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Sa here trishtohemi, humbasim lidhjen me realitetin, lotojme, kujtojme nje dashuri te vjeter, aq here sa jeta na prek ne ndjenja me te thella e me te verteta, aq here si padashur, kthehemi te gjejme pak paqe ...tek femijeria...
  FĖMIJĖ TĖ LAGJES SIME

  Luanin tė qeshur ata fėmijė
  Vraponin
  Nė rrugicėn e ngushtė tė shtėpisė time tė vjetėr.

  Ishte mė e gjerė kjo rrugicė dhe
  S`kishte kufij me mure tė larta sa ditėt e fėmijėrisė time.

  Kėta fėmijė vrapojnė mbi njė karrocė bebesh.

  Atje ėshtė dhe buzėqeshja jote e dlirė dashuria ime
  dhe s`kishte kufij dhe mure
  tė gjerė sa humbja dhe ndarja jonė.

  Ē`kam njė dėshirė ti shtyj tė gjithė kėta djem
  Me njė klithmė trumcaku mbi kėtė lojė
  Tė mbetur si relike e fjalėve tė tua
  Kur unė me pantallona tė shkurtra pasditesh
  Dėgjoja qeshjen dhe thirrjen tėnde..”shoku im, shoku im”,

  Por kam frikė se do ta vras lojėn
  Me shpatullat prej burri
  E duart e mbushura me lot nga malli pėr ty.

  S`kishte gardhe dhe kufij midis shtėpive.

  Nė muret e ronitur tė shtėpisė sė vjetėr
  Me njė gurėz pragu e kam gdhendur emrin tėnd
  Dhe aromėn tėnde nė kėtė kopsht tė vogėl ėndrrash
  E kam ruajtur
  Dhe pėrqafimin tėnd
  Kur ti rrije si njė verore nė qafėn time.

  Dhe s`kishte mure fėmijėria....
  Tė larta sa ky shtat i trishtė burri.

  Ja dhe dera ku ėshtė shkruajtur dita e fundit.

  Tani ėshtė harruar, bashkė me fjalėt e gjyshes
  “mos e hap atė derė bir…tė ikėn fėmijėria, birooo”.

  Por ika unė prej asaj dere dhe sėrish nuk guxoj ta prek
  …se ikin kėta fėmijė qė vrapojnė
  ikėn dhe ti
  dhe fjalėt e tua
  “shoku im....shoku im”
  e bėhem sėrish ky trishtim,
  I gjerė sa mungesa jote,
  I lartė sa ky mur qė nuk mė lė tė tė shoh .

  Po kalbet kjo derė,
  Ndoshta nga lotėt
  Dhe ca nga flokėt e tu tė verdhė
  Kanė mbetur si ditėt tona
  Nė tė ēarat e saj.

  Dhe e shkruaj pėrsėri emrin tėnd dhe emrin tim
  Nė njė gur tė djegur......
  ….e nuk rritem kurrė pėr ty,
  Moj shtėpiza ime e vjetėr !
  12. 02. 2008

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Viktima, perdhunuesit, Prokurori..
  Nga Brari nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 30-05-2008, 01:51
 2. Gentian Marku, marinsi qė ra heroikisht nė Irak
  Nga Leandra nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 09-11-2007, 05:28
 3. Prokuroria, 1.5 vjet burg pėr Luiza Hoxhėn
  Nga zeus nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 20-10-2006, 00:54
 4. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2006, 20:43
 5. "Trimat" e Arta Dades vrasin ne mes te dites.
  Nga Tironsja nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 13-04-2003, 22:50

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •