Close
Faqja 0 prej 47 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 928
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176

  Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  Esht nj tem e kushtuar lutjes.
  Do t gjeni lutjet m t bukura q tradita e krishter ia ka kushstuar Hyjit,
  Atit t Gjithpushtetshm, krijuesit t qiellit e t toks
  T gjith mund t shkruajm ktu lutjet q devotshmria e t krishterve ia ka kushtuar njshmris s Zotit.

  Filloj me kto tre lutje.

  LAVDE TE HYJIT T TEJETLART

  ATI YNE
  Ati yn q je n qiell,
  u shenjtroft emri yt,
  ardht mbretria jot,
  u bft vullnesa jote,
  si n qiell ashtu n tok.
  Bukn ton t prditshme
  na e jep sot.
  Na i fal fajet tona,
  si i falim ne fajtort tan.
  E mos na ler t biem n tundim.
  Por na liro nga i keqi.
  JEZUSI


  PARA PUNE
  Veprimeve tona, po t lutemi, o Zot, na e del para me frymn tnde
  dhe na i prcjell duke na ndihmuar, q do urat apo veprim yn,
  prej teje t zj fill, e npr ty i filluar, t marr fund. Amen.
  Nga MESHARI ROMAK.


  KANTIKU I VELLA DIELLIT.

  I tejetlart, i gjithpushtetshm,, Zot i mir,
  t tua jan lavdet, nderi, lavdia e do bekim.

  Vetm Ty, i Tejetlart, t kan hije,
  dhe asnjeri nuk sht i denj t t prmend.

  Qofsh lvduar, Zoti im, me t gjitha krijesat e Tua,
  veanrisht pr Zotin tim vlla Diellin,
  i cili sht i shndritshm, nprmjet tij ti na ndrion.

  Ai sht i bukur dhe rrezllues, me shkelqim t madh;
  shmbllimi yt sht, o i Tejetlart.

  Qofsh lvduar, Zoti im, pr motrn Hn dhe Yjet:
  n qiell i ke krijuar t qarta dhe t mueshme dhe t bukura.

  Qofsh lvduar, Zoti im, pr motrn Er
  dhe pr motin e vrenjtur dhe t kthjellt e pr do stin,
  nprmjet t cils prkrah krijesat e tua.

  Qofsh lvduar, Zoti im, pr vlla Ujin,
  i cili sht fort dobishm e i prvuajtur dhe i mueshm e i dlir.

  Qofsh lvduar, Zoti im, pr vella Zjarrin,
  nprmjet t cilit ndrion pr ne natn:
  ai sht i bukur dhe i hareshm, i fort dhe i fuqishm.

  Qofsh lvduar, Zoti im, pr motrn ton Tokn nn,
  e cila na ushqen e na mban,
  dhe prodhon do lloj fryti me lule dhe barra shumngjyrshe.

  Qofsh lvduar Zoti im,
  pr ata q falin pr dashurin tnde,
  dhe durojn smundje dhe mundime.

  Lum ata q do t durojn n paqe,
  sepse prej Teje, o i Tejetlart, do t kurorzohen.

  Qofsh lvduar, Zoti im,
  pr motrn ton Vdekje trupore,
  nga e cila askush nga t gjallt nuk mund t shptoj:

  vaj pr ata q do t vdesin n mkat mortar;
  lum ata q ajo do t’ i gjej n vullnetin tend tejet t shenjt,
  sepse vkekja e prjetshme nuk do ta cenoj.

  Lavdrojeni dhe bekojeni Zotin tim e falnderojeni
  dhe shrbejini me prvujtri t thell.

  SHEN FRANCESKU NGA ASSISI.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  BEKIMI PER FRAT LEONIN.
  Hyji gjithpushtetshm. Shptimtar i mshirshm.
  Zoti t bekoft e t ruajt (Nr 6,24-26),
  T ndriqoft me fytyrn e vet
  E past mshirn pr ty.
  E ktheft fytyrn e vet drejt teje e t dhnt paqen.
  Zoti t bekoft ty, frat Leon.

  SHEN FRANCESKU NGA ASSISI

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LAVDE TE HYJIT TE TEJETLARTE.
  Ti je i shenjt, Zot, i vetmi Hyj q bn mrekulli.
  Ti je i fort, Ti je i madh, Ti je i tejetlart.
  Ti je mbret i gjithpushtetshm,
  Ti, At i shenjt, mbret i qiellit dhe i toks.
  Ti je Trini dhe Njsi, Zot Hyj i hyjnive.
  Ti je e mira, do e mir, m e madhja e mir,
  Zoti Hyj i gjall dhe i vrtet.
  Ti je dashuri dhe bamirsi, Ti je dituri,
  Ti je prvujtri, Ti je dures,
  Ti je bukuri, Ti je butsi,
  Ti je siguri, Ti je qetsi.
  Ti je gazmend dhe hare,
  Ti je shpresa jon, Ti je drejtsi,
  Ti je vetprmbajtje, Ti je gjith pasuri jon e mjaftueshme.
  Ti je bukuri, Ti je butsi.
  Ti je pajtor, Ti je rojtar e mbrojts yn.
  Ti je qndres, Ti je freski jon,
  Ti je shpresa jon, Ti je feja jon,
  Ti je dashuria jon,
  Ti je krejt mblsia jon, Ti je jeta jon e amshuar,
  Zot i madh dhe i admirueshm.

  SHEN FRANCESKU NGA ASSISI.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LAVDE PER CDO ORE.


  Shejnt, shenjt, shenjt Zoti Hyji i gjithpushtetshm
  q sht, q ishte e q do t jet;
  E rta lvdojm e ta lartsojme n shekuij.

  Ti je i denj, o Zot, Hyji yn
  t marrsh lvdatat, lavdin,
  nderin dhe bekim.
  E ta lvdojm e ta lartsojm n shekuj.

  I denj sht Qengji q sht flijuar,
  T marr fuqi e hyjni, dituri e qndres, nder e lavdi e bekim;
  E ta lvdojm e ta lartsojm n shekuj.

  T bekojm Atin e Birin e Shpirtin Shenjt;
  E ta lvdojm e ta lartsojm n shekuj.

  Bekoni Zotin t gjitha veprat e Zotit,
  E ta lvsojm e ta lartsojm n shekuj.

  Lvdojeni Hyjin ton, t gjith ju shrbtor
  Ju q i druheni Hyjit, t vgjl e t mdhenj;
  E ta lavdrojm e ta lartsojm n shekuj.

  Ta lvdojn At, t lavdishmin, qielli dhe toka;
  E ta lvdojm e ta lartsojm n shekuj.

  E do krijes q sht n qiell
  E prmbi tok e nn tok,
  E deti dhe krijesat q ai mban;
  E ta lavdrojm e ta lartsojm n shekuj.

  Lavdi Atit e Birit, e Shpirtit Shenjt;
  E ta lavdrojm e ta lartsojm n shekuj.
  Si ishte n fillim, tani e prgjithmon
  E n shekuj t shekujve.Amen
  E ta lavdrojm e ta lartsojm n shekuj.

  Shn Francesku nga Assisi.


  Torrkerry
  Ndryshuar pr her t fundit nga torrkerry : 06-08-2008 m 04:43

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LUTJA E DREJTUAR ZOTIT KREJT TE SHENJT.

  Ti je i Shenjt, Hyj e At i t gjitha gjrave;
  Ti je i Shenht, Hyj, vullneti i t cilit kryet nprmjet fuqive t tija;
  Ti je i Shejnt, Hyj, q don t njihesh dhe q je i njohur nga krijesat e tua;
  Ti je i Shenjt, Hyj, q nprmjet Fjals tnde, ke krijuar gjithsin;
  Ti je i Shenjt, Hyj, imazhi i t cilit sht n do krijes;
  Ti je i Shenjt, sepse, krijuesi i gjithkaje, nuk t ka br nartyra;
  Ti je i Shenjt, m i madhi i t gjitha gjrave m t medha;
  Ti je i Shenjt, m i madhi se do lavdrimi.
  Ti pr t cilin nuk mund t themi asgj,
  Ti, lavdet e t cilit nuk mund t shprehen;
  Ti q mund t evokohesh vetm m heshtje,
  Pranoji lutjet tona e lavdettona,
  Q dalin nga nj Shpirt e nj zemr t kthyer te Ti.

  Ermete Trimegisto.


  Torrkerry

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  NJE LUTJE E DREJTUAR HYJIT ATE.

  O Zoti im, jo vetm q un e kam besim n Ty,
  Por un e kam besim vetm n Ty.

  Ma e jep, pra, Shpirtin tnd, q t mund t dorzohem krejt Ty,
  E q ta pranoj n paqe gjithka nuk mund t ndryshoj.

  Ma e jep edhe Shpirtin e forcs,
  Pr t ndryshuar gjrat q mund t ndryshohen.

  Ma e jep, n fund, Shpirtin e dijes,
  Pr t kuptuar ka varet me t vrtet prej meje,

  E ather bj q ta kryej vetm
  Vullnetin tnd e shenjt.
  Amen.

  TRE FEMIJE NGA FATIMA.


  Torrkerry

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LUTJE.
  I gjithpushtetshmi, i tejetlarti,
  I tejetlarti dhe i madhrueshmi Hyj,
  do i mir, m e madhja e mira, gjith e mira,
  Ti q i vetmi je i mir,
  Bj q ne t t lartsojm do lavdrim, do lavdi, do hir, do nder, do bekim
  E t gjitha t mirat.
  Fiat! Fiat! Amen.

  SHEN FRANCESKU NGA ASSISI

  Torrkerry

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  O ZOTI IM I DASHUR,
  Un dorzohem krejtsisht n duart e tua t shenjta,
  q t bsh me mua e me gjrat e mia ka t plqen ty m shum.
  N kt dorzim t embl pr mua,
  un pushoj n zemrn tnde hyjnore
  si nj vajz e vogl dhe e brisht
  pushon n kroharorin e nns s vet.
  Ti do t kujdesesh pr t gjitha kto,
  e un do t kem vetm nj mendim:
  q t dua ty, o Zoti im i dashur,
  e ta kryej vullnetin tnd t shenjt. Amen.

  SHEJNTJA GJEMA GALGANI.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  O ZOT I QIELLIT DHE I TOKS,
  o Zot i engjjve dhe i kryeengjjve,
  o Zot i patriarkve, i profetve dhe i apostujve,
  o Zot i martirve, i shenjtrve dhe i virgjrave,
  o Zot q ke pushtetin ta japesh jetn pas vdekjes,
  dhe pushimin pas lodhjes,
  sepse nuk ka nj zot tjetr prve teje,
  dhe nuk sht e mundur t jet prve teje,
  Krijuesit t amshuar s t gjitha sendeve
  q shihen e q nuk shihen,
  o Zot, mbrertria e t cilit nuk do t ket mbarim,
  me prvujtri po t lutem q t m lirosh
  prej do robrie, prej do varsie nga e keqja,
  prej do mashtrimi, prej do rrziku
  q un do t bie prsri n mkat.
  T lutem, o Zot i gjithfuqishm,
  m mbaj gjithmon t lir prej ktyre fatkeqsive.

  NGA NJ LUTJE EKZORCISTE

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  O ZOT, AT I MIR DHE I MSHIRSHM,
  shikoje me mshir,me mirsi dhe dashuri,
  njerzimin mbar e sfilitur nga nj dobsi vdekjeprurse,
  e bj q t rimarr nj jet t re e nj fuqi t re
  prej teje, q je burim jete e i plotfuqishm.

  MSHARI AMBROZIAN

  Torrkerry

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  PSALMI 8


  Sa i mrekullueshm sht emri yt mbi gjith rruzullin,
  o Zot, Zoti yn, q vure madhshtin tnde mbi qiejt!

  Nga goja e t vegjlve dhe foshnjave n gji,
  ke vendosur lvdimin pr shkak t armiqve t tu,
  pr t’i mbyllur gojn armikut dhe hakmarrsit.

  Kur mendoj qiejt e tu q jan vepr e gishtrinjv t tu,
  hnn dhe yjet q ti ke vendosur,

  far sht njeriu q ta mbash mend,
  dhe biri i njeriut, q ta vizitosh?

  Mgjithate ti e bre pak m t ult se Perndia,
  dhe e kurorzove me lavdi dhe me nder.

  E bre t mbretroj mbi veprat e duarve t tua,
  dhe vure do gj nn kmbt e tij!

  Dhent dhe bagtit e tjera,
  madje bishat e egra,

  Zogjt e qiellit dhe peshqit e detit,
  tr ato q kalojn npr shtigjet e detit.

  O Zot, Zoti yn, sa i mrekullueshm
  sht emri yt n t gjith dheun!

  Torrkerry

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LUTJA VINENCIANE

  O Zot, bj q t jem mik i t gjithve,
  bj q personi im t ngjall besim,
  atyre q vuajn dhe dshprohen,
  atyre q e krkojn dritn larg prej Teje,
  atyre q dshirojn t fillojn, por nuk din si ,
  atyre q dshirojn t’ i hapin zemrn dikujt,
  por nuk ndihen t aft.
  M ndimo, o Zot,
  q t mos kaloj afr dikujt
  me fytyr indiferente, me zemrn e mbyllur,
  duke ecur me shpejtsi.
  O Zot, bj q t jem sa m shpejt i vetdijshm
  pr ata q i kam afr,
  pr ata q jan preokupuar dhe deorientuar,
  pr ata q vuajn, duke mos e treguar kt,
  pr ata q ndihen n vetmi, duke mos e dashur kt.
  O Zot, ma jep nj ndjeshmri
  q t’di pr t’i takuar zemrat.
  O Zot, m liro nga egoizmi,
  q un t mund t shrbej ty,
  q un t mund t dua ty,
  q un t mund t dgjoj ty,
  n do vlla, q ti don q un ta takoj.

  SHN VINKU DE PAUL.

  Torrkerry

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  ZOTIT, DHNDRRIT T SHPIRTIT.

  Duartrokit n dern e zemrs time, o Zot i dashur;
  sepse, deri tani nuk ke br asgj
  prve t duartrokissh, t frymzosh,
  t ndriosh e t krkosh t m pastrosh;
  q un t kem mundsi t ngjallem, t ngritem,
  m mund, m gjunjzo, m asgjso,
  dhe drgoje gjith fuqin tnde mbi mua,
  q un t shqyhem, q t plandosem,
  q t digjem, e t riprtrihem...
  Bj q t ndahem prsri, shlyej e thyej kt lidhje,
  m mbart tek Ti, me fut n nj burg,
  sepse un, nse Ti nuk m bn skllevr,
  kurr nuk do t jem i lir,
  kurr nuk do t jem njeri.
  Kurr nuk do t jem i pastr,
  nse Ti nuk do t m prdhunosh.

  JOHN DONNE nj mistik i Shekullit XlV.


  Torrkerry

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  M FAL, O ZOT.
  O Zot, nuk sht e nevojshme q t them se kam gabuar.
  Ti e njeh mkatin tim, e sheh trishtimin tim dhe jetn time t lodhur.
  Nuk e kam jetuar fjaln tnde, nuk e kam ruajtur t pastr shpirtin.
  U kam br keq t tjerve, jam lidhur me gjrat e ksaj bote.
  Por, ti, o Zot, je i mir dhe un e therras mirsin tnde.
  Vetm ti e di se pr far kam nevoj.
  Vullneti sht i dobt, zemra jo e qndrueshme,
  dhe jo gjithmon arrit t’a shmang mkatin.
  Por s’dua t vazhdoj t jetoj kshtu.
  Largoj, o Zot, do e keqe nga zemra ime.
  Mos m largo miqsin tnde,
  dhe m jep prap gzimin pr t rifilluar.
  T falnderoj, o Zot, sepse m do si jam,
  m pranon deri n fund,
  fal gjithmon do mkat timin. Amen.

  Nga Jeta liturgjike.

  torrkerry

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  RRI ME MUA, O ZOT.

  Rri me mua, o Zot, kam nevoj t ndjej pranin tnde pr t t mos braktisur.
  Rri me mua, o Zot, sepse jam shum i dobt,
  e kam nevoj pr ndihmn tnde pr t mos u rrezuar kaq shpesh.
  Rri me mua, o Zot, sepse Ti je jeta ime dhe pa Ty nuk mund t jetoj.
  Rri me mua, o Zot, sepse Ti je drita ime, dhe pa Ty un mbetm n errsir.
  Rri me mua, o Zot, q t dgjoj zrin tnd dhe t ndjek.
  Rri me mua, o Zot, sepse dshiroj t dua shum dhe t jetoj gjithmon s bashku me Ty.
  Rri me mua, o Zot, dhe me t gjith familjen time,
  q t jetojm t bashkuar n dashurin tnde,
  dhe nj dit t gjith s bashku t mund t kndojm lavdet e tua n amshim.
  Amen.

  NGA JETA LITURGJIKE.

  Torrkerry

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  T DUA, HYJI IM,
  Dhe dshira ime e vetme sht q t t dua,
  deri n frymmarrjen e fundit t jets sime.
  T dua, o Hyj, pafundsisht i dashur,
  dhe preferoj m mir t vdes duke t dashur,
  sesa t jetoj nj moment t vetm pa t dashur.
  T dua, o Zot, e t krkoj vetm t dua, o Hyji im,
  e dshiroj qiellin vetm q t kem lumturin
  t t dua prsosmrisht.
  Hyj im, n qoft se gjuha ime nuk mund t thot n do ast:
  “T dua”, dua q zemra ime t ta prsris
  sa her t marr frym.
  “T dua, Shptimtari im hyjnor,
  sepse u kryqzove pr mua,
  dhe m mban ktu n tok t kryqzuar me ty.
  Hyji im, m jep hirin t vdes duke t dashur
  Dhe duke e ditur se t dua”.

  Shn Jean Marie Vianney: nga Jeta liturgjike.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  PSALMI 131.

  SHPIRTI I FMIJRIS.

  O Zot, nuk krenohet zemra ime,
  as s’madhshtohen syt e mi,
  as nuk jepem pas punve t mdha,
  as pas sendeve q jan mbi fuqi t mia.

  Vrtet shpirtin e kam t qet e t kthjellt
  si foshnja e mkur n parzmn e nns,
  si krthi sht shpirti im n mua.

  Le t shpresoj Israeli n Zotin,
  tash e pr gjithmon e jets.


  torrkerry

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LUTJA E BESIMTARVE T SHEKULLIT XX.

  PYETJA E VETME.
  O Zot Jezus, pyetja m e madhe,
  me t vrtet pyetja e vetme
  sht: Kush je ti, o Jezus?
  Q shum njerz t kan dashur,
  q shum tjer t kan urryer,
  kur ti ishe n mesin ton;
  t part kan arritur t t adhurojn,
  e t tjert t kan dnuar me vdekje n kryq.
  Kush je ti, o Zot, q un t dua e t adhuroj
  si t pranishm, sot, ktu, si nj njeri i vrtet.

  Marcel Legaut


  Torrkerry

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  KUDO UN SHKOJ, TI!

  Kudo un shkoj, ti!
  Kudo un pushoj, ti!
  Vetm ti, prsri ti, gjithmon ti!
  ti, ti, ti!
  Nse gjrat shiojn miur, ti!
  Nse vuaj, ti!
  Vetm ti, prsri ti, gjithmon ti!
  ti, ti, ti!
  Qiell, ti, tok, ti,
  sipr ti, post ti,
  ku sillem, ku ngul syt,
  vetm ti, prsri ti, gjithmon ti!
  ti, ti, ti!

  MARTIN BUBER

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  O ZOT I MADH I VRTET

  O Zot i madh i vrtet,
  dhe brs i gjithsis,
  q jep drit q jep jet
  natyrs dhe njerzis.

  Ti ke tr fuqin,
  se ti botn e urdhron,
  sa lvizin dhe sa rin
  ti i kmben dhe ti i ndron!

  Ti bn dete t valojn
  errat t fryjn me nxitim
  edhe reht t gjmojn
  botn ta tundin paa pushin.

  Ti br diell edhe hn
  yjt dhe hapsir
  q t gjitha i ke vn
  me mjeshtri dhe me hir.

  Ja njeriu sa i quar!
  gjith ’ke br si i sheh,
  tyn duke t lvduar
  pr Zot t vrtet t njeh.

  ASDREMI PERNDIJA

Faqja 0 prej 47 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-05-2009, 05:44
 2. Viti kushtuar Darvinit
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 17:02
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2006, 08:08
 4. Lutja kushtuar Zotit
  Nga altin55 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 20-06-2004, 15:27

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •