Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2002
    Vendndodhja
    Gostivar
    Postime
    61

    e si eshte jeta

    dje se dinim ku me shku se ashtu e kishim ikshim kudo e sot mere me mend te ulesh e te mendosh se si jetohet ne kete kosoven ton KU ISHIM E KU JENA
    PO MIR MOR VLLEZER E MOTRA E MENDONI SE EDHE KESAJ DO I VIJ FUNDI E HUMBEM FEN TON TU MENDU PER AMERIK E PER EVROP PO MIR KU JETOJM NE A MOS JETOJM NE MARS PO KUPTOHENJA NJE HER PER GJITHMON SE JEMI NE RUG TE GABUAR

    MUHAMEDIT A.S KUR I ERDHI SURJA E PAR I ERDHI

    MESO MESO NE EMER TE ATIJ QE TE KA KRIJUAR

    E NE NUK JENA TU MESU E EMER TA ATIJ QE NA KA KRIJUAR JENA TU MESU PER AMERIK POR MIR A PAK TRATHTIA NE SHEKUJ NA KA BO KJO AMERIK QE E DUNA AQ SHUM SI EDHE ALLAHUN .XH.SH. E HARUAM TU PERMEND KETE AMERIK QE NA DERMOJ JETEN TASH E PERGJITHMON A

    BESOMNI NJE SHKA E HOCEM POR KI SHKA TANI SI KA ARDHE ESHTE ME I REZIKSHEM SE AI I PRI
    E KETE ZOTI NA NDIMOFT SI DO TA HEKEM NGA KETA TREVA

    VLLEZER E MOTRA MOS ME KEQ KUPTONI POR ME TE VERTET JAM I ZEMERUAR PSE SPO E KUPTOJM REALITETIN
    DHE PSE JEMI DUKE U BESUAR ATIRE QE SNA DUAN TE MIREN

    MENDONI ATA DESHMOR QE RAN NUK E MERITUAN ME I HARU ATA E NE JEMI NE KETE RUG THUNI TJERVE EDHE JU BINDUNI SE JEMI GABIM

    TUNG E ISHALLAH ALLAHU NA NDIMOFT <AMIN>
    Cka eshte ne Tok eshte vetem Tok

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Arb
    Anëtarësuar
    06-12-2002
    Vendndodhja
    Little Albania, NY
    Postime
    1,723

    Nje mesazh vertet i coroditur

    E gjithe kjo qe eshte pershkruar nga ju eshte vetem nje mesazh corodites pa argumentim te deshiruar.

    Me ben te cuditem se si ben krahasime te llojit te atille si:

    E NE NUK JENA TU MESU E EMER TA ATIJ QE NA KA KRIJUAR JENA TU MESU PER AMERIK POR MIR A PAK TRATHTIA NE SHEKUJ NA KA BO KJO AMERIK QE E DUNA AQ SHUM SI EDHE ALLAHUN .XH.SH. E HARUAM TU PERMEND KETE AMERIK QE NA DERMOJ JETEN TASH E PERGJITHMON A

    BESOMNI NJE SHKA E HOCEM POR KI SHKA TANI SI KA ARDHE ESHTE ME I REZIKSHEM SE AI I PRI
    E KETE ZOTI NA NDIMOFT SI DO TA HEKEM NGA KETA TREVA

    Mesazhi i juaj dallohet per tone te pa qarta dhe jo argumentuese, cka edhe me ben te mos diskutoj nje nje mesazh kaq te coroditur te postuar nga ju.

    Nese je vertet religjioz kjo nuk do te thote se edhe te tjeret e posaqerisht ata qe i njeh duhet te jene te tille.

    Feja tek ne ka me teper pamjen e nje "hobi," ata qe e pelqejne merren me te. Nuk besoj se nje mesazh i llojit te juaj mund te ndikoj qe njerezit te fillojne te mendojne ndryshe rreth nje qeshtje te ketille. Bile mendoj se pikerisht nje mesazh i tille mund ti bej ata te mendojne te kunderten, qe edhe mund te kete pamje me argumentuese se e gjithe kjo qe ju pershkruani.
    Talent wins games, but teamwork wins championships.
    Micheal Jordan

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-06-2002
    Postime
    278
    Une jam çun nga tirana dhe jetoj jashte shtetit. Desha te them qe i jam mirenjohes Amerikes per sa beri per ne ne Kosove. Padrejtesi historikisht na jane bere por prap ne Shqiptaret mirenjohes jemi.
    Jeta na ka ndare ca jashte shtetit e ca brenda, por edhe ata jashte edhe ata brenda enderrojne vetem per shqiperi te madhe e te forte. Edhe sikur nje tufe me para te kesh jashte shtetit prap shkelma ftyres do hash qjithe jeten deri sa te behet shqiperia e forte. Une kam kohe qe ha shkelma ketej jashte por di te them qe koha me e lavdishme ishte kur kosovaret çliruan token e tyre te ndihmuar edhe nga amerika. Ndjeheshim me shume krenar per veten tone. Rrofshi ju o Kosovar se na dhate nder. Por edhe ne ketej jashte shtetit ne nje menyre ose tjetren ca detyra i kemi bere edhe me shume do bejme ne te arthmen. Gjithe Shqiptaret kane vetem nje fe.

  4. #4
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjëSikurDielli
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Shqiptarine!

  5. #5
    "Ati ynë që je në qiell, jepna fuqinë ta mbajmë gojën të mbyllur kur s'kemi gjë për të thënë! Falna durimin të thellojmë një punë përpara se të shkruajmë përmbi të! Frymëzona me një ndienjë të mprehtë të drejtësisë që të flasim jo vetëm me paanësi po edhe të sillemi ashtu! Shpëtona nga grackat e gramatikës, nga shtrembërimet e gjuhës dhe nga lajthimet e shtypit. Ashtu qoftë!" - Faik Konica
    Fenonemale ASD


    o llokumi ca je t'uj than bre?!!

  6. #6
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Llokum,
    E para - nëse je aq patriot sa paraqitesh - mësoje gjuhën shqipe më mirë. Edhe njohja e gjuhës është patriotizëm.
    E dyta - kur shkruhet me shkronja të mëdha në chat apo forume, ajo kuptohet si bërtimë. Mos bërtit aq shumë, nuk jemi shurdhuar ende.
    E treta - Kosovarët nuk e kanë kërkuar Amerikën, por kanë kërkuar shpëtim nga shkau. Ai që mbytet mbahet për fije të kashtës! Të ta them të drejtën, pak shqiptarë kanë besuar se Amerika me të vërtetë do t'i futet luftës për t'i shpëtuar shqiptarët nga masakrat. Sepse jemi tepër të vegjël!!! E kur je jetim, edhe njerkës i thua nënë! Po u larguan ata, shkau kthehet prapë, a do të vije nga Tetova të luftosh kundër shkaut apo veç do të na japësh përkrahje morale nga forumi? Të faleminderit për kurajon që mund të na jipshe nga forumi, por e kot do të ishte, sepse në luftë nuk të shkon mendja për Internet!

    Dhashtë Zoti që amerikanët të qëndrojnë sa më gjatë! <Amin>
    The greatest obstacle to discovery is not ignorance - it is the illusion of knowledge.

  7. #7
    Drejteza Paralele Maska e Io_e_Te
    Anëtarësuar
    24-02-2003
    Vendndodhja
    Ne Nje Glob Prej Balte
    Postime
    499
    Tahox,
    plotesisht dakort me ty!
    e me then te drejten nga shkrimi yt kuptova per ca ish bere fjala ne ate "katraure"
    Cik me shqip pls!dhe per ne te tjeret....skam fjalor me vete

    Gjith te mirat,
    Io_e_Te
    Nu stiam ca floarea amara a singuratatii are, daca o atingi pe obraz, sunetul unor pasi care pleaca.

  8. #8
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Postuar më parë nga Io_e_Te
    Tahox,
    plotesisht dakort me ty!
    e me then te drejten nga shkrimi yt kuptova per ca ish bere fjala ne ate "katraure"
    Cik me shqip pls!dhe per ne te tjeret....skam fjalor me vete

    Gjith te mirat,
    Io_e_Te
    Io_e_Te, më ke mua kur janë në pyetje dialektet veriore e verilindore Ai postimi i parë ishte vajtim tetovarçe për çështjen e Kosovës Vetëm nuk e mora vesh ende se ç'lidhje kishte Muhamedi a.s. me çështjen kosovare dhe amerikanët... E tash me një shprehje më jugore - mos ia fut kot, o Llokum!
    The greatest obstacle to discovery is not ignorance - it is the illusion of knowledge.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-11-2002
    Postime
    7

    Pse

    Nuk e di pse kjo toke mban njerz kaq te marre, paraqitet me emer shume Palidhje... po cfar lidhje ka llokumi me Ameriken fen e gjera te tjera. Nuk e di pse njerzit nuk e shofin vehten sa te dobet jane, e nuk gjejn profesionin e tyre...Edhe lopet kane nevoje per Coban...eshte profesion edhe ai apo jo. Nuk din shkrim lexim, kerko per ndihme... mos i fut hundet ku do te mbushen me pluhur shume shpejt, ngase jane aq te gjera saqe nuk kalon asgje pa u futur mbrenda.

    Llokum, ke nevoje per ndihme, te lutem kerko ndihme, qe ne te ardhmen te ndihmosh. Ose zgjidh ndonje profesion tjeter, se njerzit si ti nuk i ndihmojn popullit shqiptar po e qojn ne funde te m....


    Juve te tjereve ju pershendes dhe ju uroj te mira.

  10. #10
    Drejteza Paralele Maska e Io_e_Te
    Anëtarësuar
    24-02-2003
    Vendndodhja
    Ne Nje Glob Prej Balte
    Postime
    499
    ate "mos ia fut kot" eshte nga anet tona e perdore ne raste me vend
    Ciao,
    Io...
    Nu stiam ca floarea amara a singuratatii are, daca o atingi pe obraz, sunetul unor pasi care pleaca.

  11. #11
    Eklips Maska e deep_blue
    Anëtarësuar
    25-02-2003
    Vendndodhja
    Diku ne Kosove
    Postime
    695
    E dini cka, edhe coolerat, edhe profiterat edhe intelektualet edhe gjyshet kane filluar ta perdorin kete shprehje ne Kosove " Mos ia fut kot, nuk e di nga cili vend saktesisht e ka origjinen , po them se i pershtatet te tashmes , na kishte munguar per 3o vite
    Te gjitha jane thene

  12. #12
    Death Seeder Maska e USHK
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    61
    "armiku i armikut tim - eshte miku im"!
    Kjo ishte ajo qe na shpetoj ,ndersa sa i perket asaj se a na kane ndihmuar tetovaret- pergjegjja eshte PO, dhe jo vetem moralisht ne forum, se e kemi obligim ndaj njeri- tjetrit!!!!
    "Populli i cili nderon të rënët për liri,nuk duhet të frikësohet nga e ardhmja!"
    S.U."Graver's"
    Damn forever

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Shmeki
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Suedi
    Postime
    175
    Postuar më parë nga AsgjëSikurDielli
    Shqiptarine!
    T'paqa shnoshë....
    Shkenca na e premton të vertetën...por ajo kurrë nuk na e premton as paqen as fatin!

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-08-2003
    Postime
    14
    Ju pershendes te gjithve

    Desha dhe une te jap mendimin tim, por qe ne fillim deshiroj te ceki se nuk e kam per qellim te fyej dike.
    Amerikanet dhe ardhja e tyre ne Kosove ndoshta edhe nuk eshte aq e paster, se duke u bazuar ne te kaluaren, pak bene Amerika pa interes, mirpo kjo nuk do te ishte arsye qe ti fyejme ata, se ne fund te fundit po te mos ishin Amerikanet, Kosova do te ishte katandisur si mos me keq.
    Fanatizmi i ka nxane syte e nje pjese te Kosoves, mendojme se keshtu po i sherbejme religjionit dhe guxojme te drejtojme gishtin tregues kunder te tjerve duke harruar se me kete jo vetem se nuk i bejme sherbim fese por e fyejme ate.
    Ndoshta Amerikanet e kane fajin pse ne nuk kemi nje industri te zhvilluar, ne fund ate nuk mund ta vleresoj une, une mund te them se ne qytetin tim jane 25 Gjamija ne te cilat nuk shkojne as 10% e popullit, ndersa nuk kemi asnje ndermarrje ne te cilen jane jane te punsuar 100 puntor, ma merre mendja se Amerika nuk i ka fajet per kete rrealitet te Shqiptarve.
    Ju kerkoj ndjese nese dola prej teme.

    Ju pershendes te gjithve.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-11-2002
    Postime
    7
    I nderuar Skaramush,

    Nuk munde te kuptoj se ku gjuan, pse nuk flet ate qe e ke ndermend te thuash, ne jemi njerz dhe kemi drejte te gjykojm. Me sa me duket tema juaj ka te bej me fen, une them qe feja eshte e mire per ate qe don, ai mundet ta mbaj respektoi dhe te bej cka te don. Une pershembull i kam qef shume (stejks) nuk do te thote qe une duhet te vije tek juve dhe te ju them ej skaramush stejkat jan shume te mira, pa tjeter duhet te i hani. Pra te i lejm keto gjera rehat se pak kemi fetar ne popullin shqiptar. Sa i perket amerikes, eshte e vertet qe shkojn mbas interesit, po ju me tregoni se kush nuk shkon pas interesit ne ditet e sotme, vellau per vellaun nuk ben gje sote pa interes. Ju pershendes, dhe ju kerkoj falje ne qofte se nuk kam kuptuar se cka doni te thoni

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-08-2003
    Postime
    14
    Ju pershendes te gjithve.
    I nderuar Jonny, me vjen mire qe kemi mendim te njejte ne lidhje me kete teme, ndoshta i kam komplikuar pak gjerat e per kete arsye nuk jemi kuptuar sa duhet, une u mundova te them se gabimi eshte te ne Shqiptaret e jo te Amerika, edhe pse i bera nje kritike SHBA, se per mua shtet pa te meta nuk ka, sa i perket 'shijes', ajo eshte e pa diskutushme gjithkush e ka te veten, mirpo nese deshirojme te flasim per fene,le te mudnohemi ta bejme ate nga kendveshtrimi i saj dmth nese feja e Krishter thote ti dojme armiqte tone do te ishte ironike te thojme se une ne emer te Krishtit dua te vras, me kete desha ti tregoj Zoterise qe e ka hapur kete teme se nese ai me kete ka menduar ti beje nje sherbim fese se tij, per mua ai ka shkaktuar nje efekt krejt tjeter, e ka njollosur ate, dhe e mora nje shembull ne te cilin pasqyrohet e verteta e jone -mendojme se Zotit/Allahit i sherbejme me 'tempuj' ndersa veprat dhe mendimet tona jane larg tij dhe ne te njejten kohe guxojme te bejme me gisht ne drejtim te Amerikes se gjoja ajo i ka fajet, shpresoj se u sqarova sado pak, ju falenderoj per kritiken Jonny dhe ju pershendes.
    Ju pershendes te gjithve.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-11-2002
    Postime
    7
    I nderuar Skaramush,

    Ke te drejte, me vjen mire qe i shifni gjerat ne ate menyre qe qendrojn. Me vjen shume mire kur shof njerz qe bejne argumente dhe e din se cka bejn, por kur shof temat si kjo e llokumit ato me bejn shume nervoz ngase nuk din se cka flasin. Ai mendon se po foli mire per religjion tek dikush tjeter, zoti apo allahu do ti ndihmoj. Sa ju perket juve skaramush, me keni dhen nje pershtypje te mire. Ju kerkoj falje per moskuptimin dhe ju uroj cdo te mire.

  18. #18
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    jeta rshte rumba tumba

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Jeta oshte bo Hyp se t`vrava Zdrip se t`vrava Looooooool monoton fare :P
    #VamosArgentina

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    31-01-2006
    Vendndodhja
    ne valet e jetes..!
    Postime
    28

    Smile

    Citim Postuar më parë nga llokumi
    dje se dinim ku me shku se ashtu e kishim ikshim kudo e sot mere me mend te ulesh e te mendosh se si jetohet ne kete kosoven ton KU ISHIM E KU JENA
    PO MIR MOR VLLEZER E MOTRA E MENDONI SE EDHE KESAJ DO I VIJ FUNDI E HUMBEM FEN TON TU MENDU PER AMERIK E PER EVROP PO MIR KU JETOJM NE A MOS JETOJM NE MARS PO KUPTOHENJA NJE HER PER GJITHMON SE JEMI NE RUG TE GABUAR

    MUHAMEDIT A.S KUR I ERDHI SURJA E PAR I ERDHI

    MESO MESO NE EMER TE ATIJ QE TE KA KRIJUAR

    E NE NUK JENA TU MESU E EMER TA ATIJ QE NA KA KRIJUAR JENA TU MESU PER AMERIK POR MIR A PAK TRATHTIA NE SHEKUJ NA KA BO KJO AMERIK QE E DUNA AQ SHUM SI EDHE ALLAHUN .XH.SH. E HARUAM TU PERMEND KETE AMERIK QE NA DERMOJ JETEN TASH E PERGJITHMON A

    BESOMNI NJE SHKA E HOCEM POR KI SHKA TANI SI KA ARDHE ESHTE ME I REZIKSHEM SE AI I PRI
    E KETE ZOTI NA NDIMOFT SI DO TA HEKEM NGA KETA TREVA

    VLLEZER E MOTRA MOS ME KEQ KUPTONI POR ME TE VERTET JAM I ZEMERUAR PSE SPO E KUPTOJM REALITETIN
    DHE PSE JEMI DUKE U BESUAR ATIRE QE SNA DUAN TE MIREN

    MENDONI ATA DESHMOR QE RAN NUK E MERITUAN ME I HARU ATA E NE JEMI NE KETE RUG THUNI TJERVE EDHE JU BINDUNI SE JEMI GABIM

    TUNG E ISHALLAH ALLAHU NA NDIMOFT <AMIN>


    Cka eshte ne Toke eshte vetem ne tok"

    Cka eshte ne qiell eshte vetem ne qiell !!
    Dashuria dyshon, te robnon dhe beson me te njejten force.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •